Herdenking LUCHTVAART LAND- EN TUINBOUW VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 Voor de twaalfde maal sinds den llden November 1918 heeft Parijs Dinsdag het historisch moment herdacht, dat op het duizenden kilometers-lange front het signaal tot vuurstaking weerklonk. Op nieuw zijn dien morgen in plechtig-militai- ren stoet de 250 vaandels der ontbonden regimenten van de Invalides gebracht naai de Are de Triomphe, waar de „Onbekende" zijn eeuwige slaap rust en hebben hon derdduizenden een minuut lang in indruk wekkende stilte de millioenen herdacht, die sneuvelden voor het vaderland. Op het onmetelijke sterplein voor en aan weerszij den van den Triomfboog stonden President en regeering, maarschalken en generaals uit den grooten oorlog, delegaties van oud strijders met hun vaandels, verminkten met kapot-geschoten gelaat of rompen zon der arm of beenen, kinderen, die op hun vlucht voor den binnenstroomenden inval ler hun ouders verloren en als „Pupilles de la Nation" door den Staat werden geadop teerd. Den ganschen dag door stroomden onder den hoogen boog tien- en tienduizenden voorbij, vrouwen, die in diepen rouw hun vader, hun man, hun verloofde gezond had den zien heengaan, doch hen nimmer te rugzagen; kinderen strooiden bloemen op het graf, waar de kransen zich opstapelden tot een geurigen berg, in den eenen allen eerend, die gestreden hadden voor huis en haard. Ofwel het waren blinden, wier oogen waren weggeschoten; bleeke, uitge teerde mannen, wier longen onherroepelijk door het vergif der gassen worden wegge teerd, kreupelen, die in wagentjes door ver pleegsters werden voortgereden. Het was de eeuwige schrikwekeknde aan klacht tegen den oorlog, meer de herden king van de overwinning op dood en ver minking, dan de zege over den vijand. En toch hoevelen zouden zich hiervan reken schap geven? 's Morgens had onder de schetterende tonen van militaire fanfares het garnizoen van Parijs voor de autori teiten gedefileerd, infanteristen in grauw en hemelsblauw, kurassiers en dragonders op glimmend-geroskamde paarden, artille rie onder het gedreun van zijn stalen wie len. Jonge kerels waren het met sterke armen en levenslust in hun body. En je hield je hart vast, als je er aan dacht, dat ook zij misschien opgeroepen konden wor den om den dood in de loopgraven tege moet te treden. Vrede! Klonk daar niet in de vèrte on der de minuut van plechtige herdenkings stilte het dreigende: „Deutschland er- wache!" van verdwaasde Hitler-knapen Of was'het misschien een laatste echo an een overmoedige Mussolini-redevoering? Of een weerklank uit Genève, waar op de voorbereidende ontwapeningsconferentie do landen hun weermacht zoo hoog mogelijk trachten op te houden? En kan het dan nog wonderlijk genoemd worden, wanneer op het einde van het militaire "défilé van Dinsdagmorgen in eindelooze ïdjen de nieuwe motor-escadrons en de pas-opge richte auto-af deelingen voorbij snorden als öen teeken, dat Frankrijk paraat bleef om een slag te keeren? Vrede 1 Het klinkt haast als' een persi flage, als een parodie van elk gezond ver stand, als je de hoofartikels leest in som mige ultra-nationalistische bladen. „On les a eu!" drukt met extra-vette letters de „Ami du Peuple" boven zijn avond-editie. En verder gaat het do.or: De harten hoog! Twaalf jaar geleden is het roof-land, dat den schrikkelijksten der oorlogen heeft voorbereid en ontketend, op de knieën ge vallen en heeft om gratie gevraagd! Dat de ellende, de onmetelijke smart niet vergeten is, niet vergeten kan worden, het zou onnatuurlijk zijn om het niet te begrijpen. Maar moet daarom juist op dien dag het vredeswerk van Briand grondig worden afgebroken? Men kan het niet met hem eens zijn, hem een idealist noemen, die een nooit te realizeeren utopie na jaagt, maar moet zijn streven niet worden geëerbiedigd en gesteund? God zij dank, laat de groote massa met zijn oer-gezond volksverstand zich niet zoo gemakkelijk meesleepen. Je behoeft slechts te luisteren naar de gesprekken om je heen om te be- TE DELFT is de groote eerste partijen ei eierenveiling in de korenbeurs officieel geopend. De u-en brachten 12 a 13 gld. de 100 op. grijpen, dat zij geen oorlog willen. Hoorde ik vanmorgen niet een stevige papa, die zooals later uit een gesprek bleek den oor log als artillerie-officier had meegemaakt, aan zijn dochtertje zeggen: „Dat zijn onze glorieuze 75 c.M.-kanonnen, maar je moet eiken dag bidden, dat we ze nooit meer noodig zullen hebben". En verklaarde rne niet enkele oogenblikken later een kapi tein met oorlogskruis en legioen van Eer op de borst: „Mijnheer, ik ben met hart en ziel militair, maar voor alles: Leve Briand!" Vrede! het is de roep van de groote mas sa. Laten de regeerders het begrijpen en dat het bloed en het lijden van zoovele millioenen niet tevergeefs geweest zijn! J. W. KOLKMAN. DE DO X GEREED VOOR DEN TOCHT NAAR BORDEAUX. Traject van 400 zeemijlen. De DO X heeft gisteren 10.000 liter ben zine en 400 liter olie aan boord genomen. Volgens de gisteravond ontvangen berich ten rekende men er op, dat de start naar Bordeaux hedenochtend omstreeks—negen uur zou plaats hebben. Er zullen 15 koppen bemanning en 10 passagiers aan boord zijn, o. w. dr. Dornier en mevrouw Döïnier en Master of Sempill. Het traject SouthamptonBordeaux is 40 Ozeemijlen lang en zal in ongeveer 5.30 uur afgelegd zijn. Te Bordeaux zal ver moedelijk niet aan de pier gedaald wor den doch op een der groote meren bij de kust. Waarschijnlijk zal via de Kanaal eilanden naar de Noord-West-kust van Frankrijk worden gevlogen en vervolgens naar Bordeaux. Gistermorgen passeerde het s s. Hamburg de vliegboot; het Deutschlandlied werd gespeeld en de DO X antwoordde door het hijschen der vlag. Gistermiddag kruisten circa 70 Engelsche vliegmachines boven de vliegboot. Voor de verdere vlucht moeten evenals dit bij een stoomschip het geval is allerlei douane-documenten worden ingevuld; het is de eerste maal, dat een vliegtuig wordt behandeld als een schip. De zeewaardigheid der Dornier-vliegbcoten. De groote belangstelling in Engelsche vliegkringen, welke voor de DO X bestaat, blijkt wel uit de levendige discussip, die gehouden wordt ver de vraag, of de DO X in ruw water zeewaardig zal zijn. De „Evening News" publiceert een artikel van den Engelschen vlieger Frank Court ney, die twee jaar geleden getracht heeft den Atlantischen Oceaan over te vliegen met een Dornier-Napier, een vliegboot op ongeveer gelijke wijze gebouwd als de DO X, doch van veel kleinere afmetingen Courney was genoodzaakt midden in den Atlantischen Oceaan te dalen, doch zijn vliegboot was niet alleen 7 uur bestand tegen het zware rollen der Atlantische gol ven, doch het toestel bleef nog drie dagen drijven, nadat de bemanning gered was. Toen werd het opgepikt en naar de dichtst bijzijnde haven gesleept, nadat het gedu rende bijna 7 dagen in ruw weer drijvende was gebleven. DE DO S. OP DEN RIJN GEDAALD. Wegens de invallende duisternis. Men seint ons uit Millingen: De Dornier vliegboot D 1967, die giste renmiddag op weg van Friedrichshafen naar Parijs, op de Oude Maas nabij de Aviolandafabrieken te Papènd recht zou landen, daalde te vier uur op den Rijn te genover Millingen. Het vliegtuig, dat even voor de daling laag bövën "hét dorp cirkelde, kwam mid den in de rivier neer en lokte in enkele minuten zoo goed als alle inwoners naai den dijk. Het vliegtuig was te ongeveer één uur in Friedrichshafen opgestegen. Wegens het vallen van den avond en het donkere weer was men gedaald, om Vrijdagvoormiddag den tocht voort te zetten. De vliegboot werd naast den loswal te gen den dijk voor anker gelegd, waar zij onder bewaking blijft. De bemanning be staat uit vier koppen. De comfortabel in gerichte cabines bieden plaats voor 25 passagiers. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig hedenochtend omstreeks 9 uur te Dordrecht werd verwacht. VLIEGTUIG TE PLETTER GESLAGEN. Een vliegtuig, aan boord waarvan zich twee vliegers bevonden, die een duur- vlucht wilden ondernemen, is gisteren in de voorstad van Brooklyn te pletter ge slagen en in vlammen opgegaan. Beide vliegers werden nog levend uit de brok stukken van het toestel te voorsohijn ge haald. Zij zijn ernstig gewond. ALLERLEI. De aanvoer op de veilingen. In de maand November nemen de aanvoeren op de veilingen sterk af; er komen dan nog wat winterproducten, doch de hoofdteelten hebben afgedaan. Het verdient wel opmer king, dat in dezen herfst de noteeringen en in hoofdzaak aan den later verschillende koolsoorten steeds ongelijk zijn en in hoofdzaak aan den lagen kant blijven. De Chineesohe kool is totaal waardeloos, ook andijvie draait meermalen door. De uien-handel. De uiencampagne is zoo goed als afgeloopen, er zijn maar wei- nig tuinders, die hun voorraad hebben op geslagen hoewel de noteeringen der late uien heel slecht blijven, wordt alles opge ruimd. Vermoedelijk zullen binnen een maand de prijzen wel vooruitgaan. De aan vragen voor keuring van voor uitvoer be stemde uien door het West.land, moeten worden gericht aan het U. C. B. Javastraat 30, Den Haag. Weer nieuwe komkommers. Deze teelt is onder het glas reeds lang afgeloopen, doch hier en daar worden komkommers door middel van verwarming opnieuw ge teeld. Zij komen thans weder gelijk in het vroege voorjaar, in den handel. Deze week waren de prijzen mooi, men bepaalde voor eerste soort tot 20.per 100 stuks. Tuinbouwbeurs te Utrecht. Op Woens dag 19 November zal de 86e Beurs worden gehouden, tevens speciale Bloemisten Na- jaarsbeurs. De Beurs wordt gehouden in do groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De Bloemenhandel. De bloemenhan del is deze maand zeldzaam levendig; de aanvoeren overtreffen die van het vorig jaar met 60 a 70 pet. Ook de noteeringen blijven mooi en de kwaliteit der bloemen is uitstekend. Bodrijfsfilm der B. P. M. te Naaldwijk. Het departement van Westlandsche dorpen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen zal op Donderdag 11 Dec. een film vertoonen in het hotel „Toren burg" te Naaldwijk. De film is van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en wordt vertoond dcor de bemoeiingen der boven genoemde Mij. Bloemkool. De bloemkool blijft in den handel totdat het vriezend weer wordt. Of het met succes van de zijde der kweekers kan plaats hebben, is eventueel een andere vraag. Alleen voor heel mooi soort pakt men even over de 10.per 100; er ko men veel partijen in den handel, welke van een afwijkende hoedanigheid zijn. Dreigende vorst. Slechts even heeft in de afgeloopen week de vorst zich aange diend, doch de kweekers hadden hun voor zorgen getroffen. Alles wat nog maar uit de koude kassen oogstbaar was, werd zoo spoedig mogelijk marktklaar gemaakt of tegen vorst verzekerd. Boonen en tomaten vooral vroegen de aandacht, beide produc ten zijn zeer duur. De druiven. Op de Westlandsche vei lingen, waar nog flinke partijen druiven in de afgeloopen week, werden aangeboden, liepen de noteeringen snel omhoog. HILLEGOM. Schietwedstrijd. In café „Flora" hield de afdeeling Hillegom van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm en schietwedstrijd om fraaie prijzen. De dee1 neming aan den wedstrijd mag zeer goed genoemd worden en over het algemeen werd er goed ge schoten. Door den heer G. Baker, lid der afdee ling, was voor den besten schutter een zil veren draagmedaille beschikbaar gesteld, welke werd gewonnen door den heer H. Potman met 47 punten. De heeren h. v. d. Reep en D. van Egmond hadden elk een extra-prijs geschonken. Het geheel van dezen wedstrijd dj-oeg een gezellig karak ter". Voor de door de Gewestelijke Land storm-commissie verstrekte prijzen kwa men de volgende personen in aanmerking: le prijs H. Potman 2e C. Weijers, 3e D. van Egmond, 4e G. Bakker, 5e P. Weijers, 6e G. Noteboom, 7e G. Schrama, 8e P. A. v. Kesteren, 9e Th. v. d. Reep, 10e J. v. Boo- de, lie N. Broekhof, 12e G. G. Koppert, 13e W. Koot 14e A. de Groot. LISSE. Herwonnen Levenskracht. Het Plaat selijk Comité van Herw. Levenskracht deelt ons mede, dat het Bouwmeester-en semble ojj 5 Januari a s. voor het comité alhier zal optreden met het tooneelstuk „De Lichte Last". Dat belooft voor H. L. een succesavond. Uitvoering „Adolf Kolping". Het be stuur der R.-K. Harmonie „Adolf Kolping" deelt ons mede, dat zij op Woensdag 26 en Donderdag 27 November voor donateurs en kunstlievende leden een uitvoering zal'ge ven. Wij kennen de kranige prestaties van deze nog jeugdige vereeniging. Nog versch ligt in ons geheugen het schitterend suo- ces op het laatste concours te Rotterdam. Wij behoeven daarom niet te voorspellen dat het voor de Lisser muziekliefhebbers een of andere gebeurtenis in Lisse plaats we echter even op willen wijzen is, dat er nog velen in Lisse gevonden worden welke, om welke reden dan ook, verzuim den zich op te geven als donateur of kunst'ievend lid. Daar nu deze vereeniging, welke altijd bereid gevonden wordt als er een of andere gebeurtenos in Lisse 'plaat-s heeft, haar gulle medewerking te verlee- neri, twijfelen we niet of velen zullen zich nog als zoodanig doen inschrijven. Vergeten we niet dat katholiek Lisse recht heeft op een bloeiende, financieel sterke katholieke harmonie. Laat het zoo zijn OEGSTGEEST. Winkeliersvereeniging. In „Het Witte Huis" hield genoemde vereeniging een huishoudelijke vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer M. O. v. d. Burg. Na bespreking werd besloten met St. Ni- Nico'aas een gezamenlijke reclame te orga- niseeren. In het belang van de winkeliers die zelf hunne boeken bijhouden zal getracht wor den een boekhoudcursus te doen houden. Eenige aanwezigen wezen o.m. nog op de gevaarlijke en hinderlijke hegjes in de Kcmpenaerstraat. Er werd aangeraden zich per adres tot den gemeenteraad te wenden, want het is voor den winkelstand en voor het wande lend publiek gewenscht dat deze hinderlijk heden spoedig verdwijnen. Gevraagd werd in hoeverre door een be paald blad pressie wordt uitgeoefend om te adverleeren, waarop werd geantwoord dat men moet kunnen aantoonen, dat er pressie wordt gebruikteerst dan kan men van vereenigingswege in samenwer king met andere vcreenigingen daar tegen opkomen. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, volgde sluiting. ROELOFARENDSVEEN. Personalia. Te Alkmaar, in het St. E'isabeth-ziekenhuis, slaagde voor diplo ma Ziekenverpleging A onze plaatsgenoote mej. H. A. M. Otten. WOUBRUGGE. Geboren: Theresia Hendrika d. van J. Kuipers en P. Akerboom. Overleden: G. Verploegh, 96 jaar echtgenoot van G. Schuring, eerder van Mietje Kempenaar. DE BOUW VAN DE NIEUWE FORDFABRIEK te Rotterdam vordert meer en meer en zal nog wel dit jaar gereed komen. Een foto van het nieuwe gebouw, dat bijna geheel voltooid is. DE OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND nemen thans zoo een omvang aan dat zelfs een groote stad als Frankfurt in gevaar komt. De Oder is zoo hoog gestegen, da«t het water tot bijna in het binnenste van Frankfurt komt. Men zou niet zeggen, dat deze stroom een hoofdstraat is.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5