H Sipt NicoWs-Ge*c BINNENLAND UIT DE OMGEVING Agenda VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Manicuur-Doozen, gevuld njet prima materiaal vanaf Kapdoozen - In luxe uitvoering, vanaf 1.30 ^0©) Gevoerde Nappa Dames-Handschoenen 2.65 =j=|x Wollen gebreide Dames-Slobkousen I.37/2 mfsi Garnituur Bretels-Sokkenhouders - Luxe ver- 1 Cft Hl pakking 1 m Geruit Wollen Kascha Heeren-Sjaals 1.50 Kreukvrije Zijden Heeren-Zelfbinders 62''' Luxe Doosjes Dames-Zakdoeken, vanaf 0.50 Zijden Dames-Sjaals, vierkant, vanaf 1.40 Gekleurd Bébé-Pakje, in luxe doos 1.85 |ffj BEZOEKT ONZE GEMODERNISEERDE AFDEELING Hg SPEELGOEDEREN - PORCELEIN -LUXE ARTIKELEN (p>@ 2e ETAGE - TE BEREIKEN PER LIFT Moderne eiken Parapluiebakken, m. koperen O versiering ENGELAND NAAR LAGER L00NEN BIJ DE ENGELSCHE SPOORWEGEN. Daar de loonovereenkomst tusschen de spoorweg-maatschappijen en de bonden van spoorwegarbeiders is afgeloopen, hebben gisteren vertegenwoordigers van beide groepen met elkaar geconfereerd. De werk gevers wezen op de ernstige vermindering in de ontvangsten en legden een plan voor tot wijziging van de loontarieven en de ar beidsvoorwaarden. Het voornaamste voor stel is een loonsverlaging van. zes shil ling per week, met een minimum-loon van 38 shilling. De arbeidersvertegenwoordigers beloofden deze voorstellen te overwegen en him antwoord daarop kanbaar te ma ken. De conferentie duurde drie uur. Behalve de loonsverlaging van CS sh. per week, waarbij het minimumloon op 38 sh. bepaald wordt, stellen de spoorwegen ook voor geen extra-vergoeding meer voor nacht- en Zondagsarbeid te geven, terwijl voor overwerk slechts 11/4 van het stan- daardloon betaald zal worden. Ook de sa larissen van het administratief personeel ■wenschen de directies te veriagen en wel met 20 pond per jaar voor degenen, die tus schen de 180 en 350 pond verdienen, en met 10 pond voor de lagere salarissen. Naar verluidt zullen de vakbonden zich verzetten tegen de voorstellen tot loons verlaging. Mochten de besprekingen in een impasse geraken, dan bestaat de mogelijk heid het geschil voor te leggen aan een ge mengde commissie en vervolgens aan een nationale commissiedeze laatste zal fun- geeren als hoogste hof van appèl; haar be slissingen zijn wel niet bindend voor de partijen, doch zijn tot dusver steeds door de betrokkenen aanvaard. Het is evenwel vrijwel zeker, dat het riet onmiddellijk tot een strijd zal komen. „Er is nog ampele gelegenheid om te onder handelen", verklaarde een der vakvereeni- gingsbestuurders. Nog een ander arbeidsvraagstuk is ac tueel geworden. Over enkele weken treedt de nieuwe mijnwet in werking, doch in de voornaamste districten kunnen de arbei ders en werkgevers het niet eens worden over dè nieuwe loonregeling, die gepaard moet gaan met de invoering op 1 Decem ber van den 7^-urigen werkdag. De minis ter van Mijnwezen heeft heden een confe rentie bijeengeroepen van beide pirtijen om te trachten een accoord te bereiken. IERLAND EEN AANSLAG OP COSGRAVE? Uit Dublin wordt gemeld, dat op solda ten, die bij het buis van president Cosgrave op wacht stonden, verscheidene schoten zijn gelost op heb oogenblik, dat Cosgrave zijn huis binnen ging. De daders wisten te ontkomen. Of men met een aanslag op den presi dent heeft te doen, is nog onzeker. CHINA BESTUURSHERVORMINGEN IN CHINA. Het land in 70 provincies ingedeeld. In China zullen belangrijke bestuursher- vormingen worden ingevoerd. De regee ring overweegt een nieuwe indeeling van hot land in zeventig provincies. De bevoegd heden van den provinciale overheden zul len aanmerkelijk worden beperkt. Ook Tsjang Hsoe Liang, de dictator van Mant- sjoerije, neemt aan de beraadslagingen over de bestuurshervormingen deel. TWEEDE KAMER DE STAATSBEGROOTING. Nadat een aantal kleine wetsontwerpen was aangenomen is de behandeling van de begrooting voortgezet. De heer van den Tempel (S. D.) dringt aan op herzienig van het Bezoldi gingsbesluit, in het bijzonder voor de on derwijzers. Hij sluit zich aan bij den heer Nolens, waar deze er op aandrong om tot eenstemigheid te komen in het georgani seerd overleg. Hij waarschuwt tegen loonsverlaging en protectionisme. Daarmede bestrijdt men niet de gevolgen van de crisis. Verder bepleit spr. de oprichting van een industriebank, waarvan de regeering zich ten onrechte afmaakt. De banken worden geleid door eigen belang. Het volksbelang wordt niet bevredigend ge diend door de kapitaalsverstrekking aan de industrie door do particuliere banken. Het is een waan der regeering dat ons bank wezen op bevredigende wijze zou medewer ken aan de oprichting van levenskrachtige industrieën. De Nederlandsche banken zijn ook niet voldoende geoutilleerd met des kundigen. Ons bankwezen onderscheidt zich ongunstig van het buitenlandsche. De heer Schokking (Chr. H.) wijdt zijn beschouwingen voornamelijk aan de crisis. Spr. ziet de taak en het vermogen der regeering bij de bestrijding van crisis toestanden als zeer beperkt. Het is ver keerd den schijn te wekken alsof de regee ring zoo niet de eenig schuldige, dan toch de hoofdsehuldige zou zijn aan de mis standen en moeilijkheden op economisch gebied. Wat de oorzaken der crisis betreft, deze is niet toe te schrijven aan gebrek aan voorraden en in zooverre dus geen armoe- de-verschijnsel. Wel is zij te wijten aan zeer betreurenswaardige ziekteverschijnselen van politeken aard die niet in hun econo mische gevolgen worden gezien. Spr. wijst op den toestand in Rusland die leidt tot kostbare maatregelen van defensie der Randstaten en exportmoeilijkheden. Wil men de crisis lenigen dan kan men slechts stuksgewijze te werk gaan. Dat leert de ervaring in Engeland, waar van een groot plan tot crisisbestrijding niets terecht ie ge komen. Wat den financieelen toestand betreft, het is goed dat in vorige jaren een voor zichtig laat het dan tè voorzichtig zijn financieel beleid is gevoerd. Met ingeno menheid constateert spr. voorts, dat de re geering in onze handelspolitiek geen ver andering wil brengen. De kwestie van het dumpen met Russische artikelen dient de regeering ernstig te onderzoeken. De land bouw behoort tot de bedrijven die in de moeilijkste omstandigheden verkeeren. Reeds te lang heben wij naar maatregelen uitgezien. Zonder medwerking ook van de verschillende groepen kan op dit* terrein niets tot stand komen. De heer Bierema (V. B.) maakt eeni- ge opmerkingen van financieelen aard. Spr. verklaart vertrouwen te hebben in de financieete politiek der regeering. De heer v. V u u r e n (R.-K.) zegt, dat het toeval heeft gewild dat deze minister van Financiën nog juist voor het uitbre ken van den economischen storm zijn rij ken oogst in de schuren heeft kunnen bin nenhalen. Vergeleken met andere landen is Neder land er misschien nog het beste aan toe, med dank zij deze financieele politiek. Voor belastngverhooging kan dus niet op medewerking dezerzijds worden ge rekend zoolang de reserves niet volledig zijn uitgeput. De heer van den Heuvel (A.-R.) wijst op den ernst van den toestand in den landbouw. Het indexcijfer voor zes belang rijke landbouwproducten is thans 71, terwijl het in de zeer ongunstige tachtiger ne gentiger jaren 85 bedroeg en inmiddels de productiekosten zijn verdubbeld. In Groningen en Friesland is de land bouw de grondslag van het geheele econo mische' leven. Spr. wijst daarbij op den invoer van het Russische graan, waaraan het bloed van den Russischen boer kleeft. Het Nederland- sche bedrijfsleven en speciaal de land bouw dient- beveiligd tegen den moorden den overlast dien de buitenlandsche han delspolitiek ons bedrijfsleven aandoet. Spr. vraagt lo. krachtige verlaging van de spoorwegtarieven, 2o. krachtige hulp voor de aardappelmeeündustrie door een renteloos crediet met een claim op de over productie, 3o. steun aan de suikerbieten teelt, die stopgezet za-1 moeten worden als niet voor Kerstmis een afdoende steunre geling is genomen. Bij elkaar zal dit 11 a 12 mi'ioen kosten. Zou het nu zoo eyg zijn als van de 300 millioen aan overschotten van de laatste jaren een deel werd ge bruikt voor leniging van crisisnood? Spr. hoopt dat hef mallgebod spoedig wet zal zijn en dat de algemeene maatregel van bestuur waardoor de wet moet worden uitgevoerd, afdoende hulp zal bieden. De heer De Visser (C. P-) houdt een rede ter verheerlijking van Sovjet-Rus land, om ten Blotte een tweeta] langdradi ge moties voor te stellen, die niet voldoen de worden ondersteund (alleen door den heer Wijnkoop). Daarna wordt de vergadering geschorst tot 's avonds 8 uur. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan de orde is dan de begrooting van Buitenlandsche Zaken. De eerste spreker de heer Korten- horst (R.-K.) spreekt over onze handels politiek. Door het ontbreken van een on- derhandelngstarief aanvaardt Nederland 't buitenlandsche protectionisme; ons tarief is te laag' om er eenige reducties van betee- kenis op te kunnen toepassen. Wanneer wij, aldus deze spreker, onze handelspolitiek blijven volhouden en onze hoop op Genève blijven koesteren, zonder tot actieve handelspolitiek over te gaan, dan zal ons land hoe langer boe meer wor den gedupeerd. Indien de keuze moet gaan tusschen boy cot of actieve handelspolitiek, dan kiest spr. de laatste. Spr. betreurt, dat de boy- cotbeweging is gesteund door het Verbond van Nederlandsche Werkgevers. Mevr. B a k k e r-N o r t (V. D.). vraagt, waarom Nederland de conventie betreffen de de nationaliteit, resultaat van de Haag- sche codificatieconferentie, heeft geteekend onder voorbehoud ten aanzien van de arti kelen welke de nationaliteit van de ge huwde vrouw betreffen. Als argument voor dat voorbehoud moet de z.g. „eenheid van 't gezin" gelden, doch waarom moet aan dat argument eenzijdig ten nadeele van de vrouwen worden vastgehouden. De vrouw moet in geval van huwelijk met iemand van andere nationaliteit zelf kunnen bepalen of zij haar eigen nationa liteit dan wel die van haar man wil aan vaarden. De heer VI i e g e n (S.D.) erkent, dat 't las tig is, dat wij omringd zijn door protectio nistische landen, maar de vraag is, aldus deze spreker, of het ons wat helpen zal, indien wij daartegen ingaan. In- en uit voer moeten vrij tegen elkaar opwegen; het kan ons geen voordeel brengen, indien wij den prolectionistischen weg zouden gaan bewandelen. De heer Bongaerts (R.-K.). brengt den minister hulde voor diens houding ten opzichte van België. De heer Duymaer van Twist (A.- R.) vraagt hoe het staat met de regeeling der Nederlandsch-Duitsche grenskwestie aan de Eems, en met name oï van den ar beid der commissie eenig resultaat is fce verwachten. De heer W ij n k o o p (C. P.) spreekt nog over het verlangen van Sovjet-Rusland naaralgeheele ontwapening. Eu de ver gadering wordt te 12.15 gesloten. H00GMADE. Volksbond. De R. K. Volksbond zal op Zondag 16 November zijn Patroonsfeest vieren. Des morgens een H. Mis voor de overledene en levende leden van den bond met algemeene H. Communie. Des avonds feestavond met uitvoering in de zaal van den heer Opdam voor leden, tegen entree. Zie advertentie Zaterdag. St. Nicolaasfeest. De ouders van de kinderen, die deel kunnen nemen aan de St. Nicolaasfeesten, moeten hiervan ken nis geven voor 20 November liefst per briefje, het aantal en de namen en ook de ouderdom. Het feest is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Aangifte bij C. Baak secretaris. Bibliotheek. Zondag a.s. zal de bilio- theek worden geopend. Het bestuur hoopt, dat er veel gebruik van gemaakt zal wor den; want de boekerij is verrijkt met ruim dertig nieuwe prachtboeken. Het Bestuur vertrouwt dat de lezers de boeken heel zindelijk zullen terugbrengen. W0UBRUGGE. De oudste ingezetene overleden. Onze oudste ingezetene, de heer Gijsbert Ver- ploegh, ruim 96 jaar, werd Donderdag on der groote belangstelling, w. o. ook van het hoofd dezer gemeente, grafwaarts ge dragen. Met hem ging weder een ge slacht heen dat ruim 100 jaren op maat schappelijk gebied meetelde. In 1822 nam de grootvader van den over ledene hier de molenmakerszaak van Joh. van der Vaart over. Ons dorp, toen zoo rijk aan watermolens, gaf overvloedig werk De vader van Gijsbert, Willem genaamd, zette de zaak voort, totdat de molens lang zamerhand verdwenen en het kostbaar touwwerk, voor die werkzaamheden be- noodigd, ongebruikt bleef hangen. f Voor opheldering omtrent het verleden van onze gemeente, was de heer Verploegh dikwerf de vraagbaak. VOORSCHOTEN. Volksbond. De afdeeling van den R. K. Volksbond vergaderde ter behandeling van de agenda van den Centralen Raad, de vaststelling van het winterprogram en voor een bespreking over de Verzekering Mij. „Concordia",* instelling van het R. K. W erklieden verb ond. De agenda van den Centralen Raad gaf geen aanleiding tot langdurige besprekin gen; de afgevaardigden kregen een vrij mandaat terwijl aan het bestuur werd overgelaten afgevaardigden te benoemen. Voor het winter prograi^pa werden eenige cursus-avonden vastgesteld, beslo ten een liohtbeeldavond te houden en aa-n het bestuur verder overgelaten het pro gram desgewenscht verder aan te vullen. De secretaris bracht nog ter sprake de werkloozensteun en werkverschaffing. Hierna werd door een vertegenwoordi ger der Levensverzekering Mij. „Concor dia" een korte inleiding gehouden over deze instelling van het R. K. Werklieden verbond. Het verbond, de vakafdeelingen, ook de plaatselijke af deelingen van den R. K. Volksbond hebben verschillende in stellingen opgericht in het belang der le den en om door deze mede het doel: de stoffelijke en godsdienstige zedelijke ver heffing van den arbeidersstand te berei ken. Een van de belangrijkste, zoo niet de belangrijkste is „Concordia". Het bestuur wil deze instelling propageeren: voor „Her wonnen Levenskracht" is reeds flink ge werkt en hiermede wordt voortgegaan, thans krijgt „Concordia" een beurt. Waarom dan hebben wc zelf een Levens verzekerd Mij.? Zijn er op dat gebied geen maatschappijen genoeg. Zeker, zelfs veel te veel. Maar waarom zouden wij het zelf niet kunnen en doen. Zoo goed wij zelf onze werkloozenkassen hebben en andere verzekeringen, zoo kunnen en hebben wij ook onze levensverzekering. Waarom dan heeft het R. K. Werkliedenverbond deze opgericht? Vooreerst om een solide verze kering te hebben, waarin de leden ver trouwen kunnen stellen. Uit de verzeke ringspers worden door spr. eenige feespre- LEIDEN. Vrijdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Keline Stadszaal. 's Avonds 8.15 uur, invite's, donateurs-trices. Zaterdag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds grooten. Zondag. R. K. Vereeniging „Hulp in de huishouding en de baby". Kermis. Kleine Stadszaal, 's middags kin deren, 's avonds grooten. Zondag, Filmavond „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Maandag, Filmavond „Moederweelde", Ge hoorzaal, 8 uur. Dinsdag, Donderoag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Nov. a.s. waargeno men door apotheek: C. B. Duijster, N. Rijn 18, telef. 523. kingen aangehaald over „Concordia" waar uit blijkt dat „Concordia" behoort tot de allersoliedste Mijen van ons land. Doch naast een van de soliedste, is „Concordia" ook een der goedkoopste. Eenige tarieven worden ter vergelijking gegeven. Hoe of dit mogelijk is? Wel, geen winst behoeft gemaakt te worden en dat er hooge zeer hooge winsten worden ge teld, ook hiervan worden eenige voorbeel den genoemd. Een maatschappij heeft zelfs een winst gemaakt van 525 pet., al is dat nu wel niet aan dividend en tantième ge heel weg gegaan, den verzekerden is het zeker niet ten goed gekomen. De winst, die bij Concordia nog gemaakt wordt, komt ten goede aan de verzekerden en (of) de R. K. Arbeidsbeweging, want 70 pot. wordt besteed om de polissen te ver- hoogen, terwijl 20 pet. is voor de voorzorg- kas, waaruit bij werkloosheid, werkstaking, uitsluiting, ziekte en gezinsvermeerdering tijdelijke verstelling van premiebetaling wordt verkregen. Dit geeft ontlasting aan de gezinnen in moeilijke tijden maar en dit vooral, het voorkomt royement. Roye ment toch heeft tengevolge, dat premies van jaren soms geheel weg zijn en dat roye ment niet zeldzaam is moge blijken hier uit, dat in 1 jaar één maatschappij 11.145.000.verzekerd kapitaal wegens betalingsonmacht royeerde. Ten slotte komt 10 pet. van de winst ten goede aan een of andere instelling van het R. K. Werkliedenverbond en zoo heeft Herw. Levenskracht reeds jaren achtereen duizenden guldens ontvangen van deze 10 pot. winst. Bovendien worden de gelden, welke be legd moeten worden, weer gebruikt in het belang der arbeiders door deze te helpen bij het verkrijgen van een eigen woning. Do vérzekeringsgids voor België en Neder land, schrijvende over „Concbfdia" zegt, „dat aan de sociale beteekenis van deze ^instelling niet achteloos kan worden voor bijgegaan" en dan wordt vooral bedoeld de voorzorgkas en het werken voor „eigen huis". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt, waar bij op verschillende punten nog eens wat dieper werd ingegaan. Algemeen werd het werk, door „Concordia" verricht, bewon derd en na de bespreking begrepen, dat het bezitten van goed werkende instellin gen van het grootste belang is voor de le den en van de geheele arbeidersbeweging, waarom dus propaganda voor de instellin gen in het algemeen en voor „Concordia" in het bijzonder ten zeerste gewensoht is. SASSENHEIM. Aanbesteding. Gisteren is door den architect B. Hoogstraten voor rekening van de gemeente en M. Benschop aanbe steed het bouwen van twee woonhuizen op een terrein ge'egen aan de Kerklaan. Ingeschreven werd als volgt: J. Boo- gaarts te Leiden 8960; M. en A. J. van Breda f 10900; Th. Reeuw ijk en Zoon 10950; E..J. Dijkstra f 10200; J. en C. J. van Nieuwkoop 11056; A. van Nieuw koop 10944; Gebr. Meeuwissen 10442; A. van Duyn en Vink te Noord wijk 8666; O. Meiman 9020; C. Kool te Leiden 10590; S. Langeveld te Leiden 9347; P. Kort en G. Wiel te Rijnsburg 10245; Jac. Waasdorp 10455; C. Schreuder te Leiden 9850. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Sassenheim. De gunning is aangehouden. Geboren: Gertrude Jacqueline Pau line Henriette Marie d. van M. G. M. Bag- gen en P. E. Th. M. Vaessen. Gevestigd: B. G. van Hemert van St. Caprais de Lerm (Fr.) Th. O. van Hemert van idem H. M. Verklij geb. Knaap van Leiden J. J. van Zuijlen geb. de Boer van Leiden H. Hageman van Voorhout G. J. M. Schutstal van Box meer H. van Loo en gezin van Lisse J. I, J. M. Ve'thuijse van Dordrecht. Vertrokken: A. Zoutman naar Oegstgeesf G. C. Verhaar naar den Hel der H. E. Beijk naar Oegstgeest -- P. Zeilstra naar Leiden J. Pel naar Hil versum. TER AAR. De kleine brug. Belanghebbenden hebben een som gelds bijeen gebracht, en deze zal besteed worden, om de noodbrug aan de „Kleine Brug" zoodanig te verzwa ren, dat auto's en andere voertuigen kun nen passeeren. Gisteren is de expediteur Lek „proefkonijn" geweest, en reed het eerste over de brug. Men was wel van meening, dat indien de brug nog meer verzwaard werd, dit secuurder zou zijn en terstond werd hieraan gehoor gegeven. Men houde wel in het oog dat de weg is afgesloten, behalve door diegene, die neo- ben bijgedragen tot verzwaring, doch te gen een kleine vergoeding mogen ook an dere voertuigen de brug passeeren.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2