BUITENL. BERICHTEN De ramp te Lyon SPORT VRIJDAG 14 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 14 Dit Raadhuis is daarvan het bewijs. De gemeentenaren kunnen nu trotsch gaan op het Raadhuis. Pastoor Quant hoopte, dat de burgemeester hier nog vele jaren met \Tucht zal werken. En wanneer zijn levens- arbeid voltooid zal zijn en zijn stem in dit gebouw niet meer zal klinken, zullen de steenen nog verkondigen het devies van burgemeester van lersel„Het algemeen belang zij onze hoogste wet". Pastoor Kok van de parochie de Zilk verklaarde, dat dit gebouw een getuigenis was van den welstand der gemeentekas eenerzijds en van den kunstzin van het ge meentebestuur anderzijds. Spr. prijst het gemeentebestuur, dat zulk een modem raadhuis tot stand bracht. Het nageslacht zal niet smalen. Het is ecu kleine kunst een prullarium te plaatsen, maar als in dien geest gehan deld was, zou het nageslacht zich daar over smalend hebben'uitgelaten: „Ziedaar, hoe ze indertijd dood bleven op een dub beltje!" Die smaad zal ons thans ge spaard blijven. Het nageslacht zal met dankbaarheid gewagen van den kunstzin en gedegenheid van het tegenwoordig ge- meentebestuur. De gemeente-secretaris, de heer Pijnen burg, hield daarna een toespraak. Den achtsten Augustus j.l. vergaderde de Raad voor het laatst in het oude raad huis en deze vergadering sloot de burge meester met ©en kort afscheidswoord, waarin hij onder meer zeide: scheiden doet wee. Wij Gemeente ambtenaren, aldus spr., hebben geen weemoed gevoeld, toen we af scheid namen van het oude raadhuis. Wij zijn blijde en met frisschen moed naar onze nieu/e kantoren getrokken. Aan de inrichting ervan hebben we herl wat werk gehad en veel avonden hebben wij er aan besteed om de inrichting en de ordening der administratie zóó te doen zijn, dat we een critisch oog niet behoeven te vreezen. In het oude raadhuis hadden we één kan toorlokaal van zeer bescheiden afmetin gen, waar naast het Secretarie-personeel, de Politie, de Gemeente-Opzichter, de Ge meente-bode en dikwijls ook nog de Rijks veldwachter en de Kommies der Rijksbe lastingen een plaatsje moesten trachten te vinden. Dat dit niet bevorderlijk was aan eene goede administratie begrijpt ieder. De kleine en bekrompen Secretarie hebben de ambtenaren dan ook met genoegen ge ruild voor de ruime, frissche, goed verlich te en doelmatig verwarmde kantoorlokalen, waar het een lust is te werken. De architect, de heer Kropholler, ge waagde met groote vreugde van dezen bouw en weinig had spr. kunnen denken, toen hij in 1919 begon met de woningen van de vereen. „St. Antonius", dat de cli max van zijn bouw-periode hier in deze gemeente zou voeren tot het Raadhuis, Spr. dankte allen, die hem medewerking ver leenden, speciaal den burgemeester en den secretaris. De beer Baron van Hardenbroek zag in dit bouwwerk elementen van het vroegere kasteel Boekhorst. Evenals voorheen dit kasteel zal thans het Raadhuis deze streek beheerschen. Spr. prees het nieuwe Raad huis als een buitengewoon mooi gebouw. De heer K. J. Noy, voorzitter van den Raad van Toezicht op de Boerenleenbank, hoopte, dat de relatie tusschen gemeente en bank steeds vriendschappelijk moge zijn als tot nu toe. De voorzitter van do afdeeling der Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur, de heer E. OosUlam Jaczn., wenschte het gemeentebe stuur geluk namens deze vereeniging. Evenzoo deed de heer A. H. van Noort als voorzitter van de afd. van den R. K. Volksbond. Enkele maanden heeft de bevol king noodig gehad om zich met den stijl van het Raadhuis te verzoenen, doch lang zamerhand is met tot de overtuiging geko men ,dat de heer Kropholler voor ons een Raadhuis heeft gebouwd, waarop ook het nageslacht met trots zal wijzen. Spr. hoopt, dat de goede verstandhouding tusschen de gemeente en de organisatie bestendigd zal blijven. De gastheer, burgemeester van lersel, dankte alle sprekers voor hun goede wen- schen, waarna de eerewijn werd aangebo den. De Zangvereeniging „Concordia" besloot de feestelijkheid met een mooie zanguit voering in de hal van het Raadhuis. Vermeld zij nog, dat des morgens in de St .Josephkerk namens de Katholieke raadsleden door den zeereerw. heer Quant een gezongen H. Mis werd opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der gemeente. Deze H. Mis weni bijgewoond door den burgemeester en door alle ka tholieke leden van het gemeentepersoneel. ONGELUKKEN PANIEK IN EEN MODEMAGAZIJN. Ontploffing in een electrischen transformator. Naar uit New-York wordt gemeld is gis teren onder zeshonderd vrouwen, die zich in een manufaturen-zaak aan de Broad way bevonden, een paniek ontstaan ten gevolge van een ontploffing in een electri schen transformator. De ontploffing, die onder den grond plaats greep, was zóó hevig, dat het ge- heele gebouw schudde. De vensters wer den verbrijzeld, het gebouw stond vol rook. De vrouwen drongen in wilde vlucht naar de trappen en uitgangen. Ernstige ge- \olgeu heeft deze paniek niet gehad, maar tal van vrouwen moesten toch wegens ze nuwstoornis naar ziekenhuizen worden ge bracht. EEN GEHEEL STADSKWARTIER IN PUIN GEVALLEN. Een vreeselijke nacht. Gelijk gemeld, heeft gisternacht te Lyon een ernstige instorting plaats gehad. Uit de nadere telegrammen zijn de vol gende bijzonderheden ontleend: De wijk, waarin het ontzettend ongeluk plaats greep, is gedeeltelijk gebouwd op een heuvel, waar de aardmassa's in be dwang worden gehouden door steunmuren. Om 3 uur gisternacht bezweek plotseling in het district St. Jean een steunmuur, waardoor de daarachter liggende aard- massa's in beweging geraakten. Deze aardmassa's vernielden het woon huis van de zusters van het ziekenhuis Pa- thien. Van een hooger gelegen rij huizen over een breedte vaD ongeveer 100 meter werden de fundamenten vernield, zoodat de huizen instortten. Het reddingswerk wordt zeer bemoei lijkt, doordien voortdurend nog aardmassa's verschuiven. Een geweldige paniek heeft zich op het oogenblik der ramp van de bevolking meester gemaakt; daardoor was het aan vankelijk niet mogelijk den omvang der catastrofe te overzien. Politie en brandweer snelden echter on middellijk ter plaa'se, om hulp te verlee- nen aan de vele ongelukkigen, die onder het puin bedolven moesten liggen. Terwijl men met koortsachtige haast aan het reddingswerk begon, vond een tweede instorting plaats waardoor een groot aan tal brandweerlieden en politie-agenten on der het puin werden bedolven. Blijkens een nader relaas van de ramp i6 ook het „Hotel du petit Versailles" in gestort. De „Petit Parisien" meldde in een extra editie gisterochtend, dat de instortingen in den tijd van 1 uur tot 3 uur 's nachts hebben plaats gehad en dat vijf blokken huizen verwoest zijn. Dertig personen, die na de instorting van hun huis in hooger genoemd hotel een toevlucht hadden gezocht, werden daar door een tweede aardverschuiving overval len. De aardverschuivingen. De Parijsche correspondent van de „Msbd." seint nog: De verschrikkelijke ramp, die Lyon ge troffen heeft door de ontzaglijke grondver schuivingen op den heuvel van Fourvière, is het gevolg van een geologisch verschijn sel. De basiliek, die geheel op een rots is gebouwd, loopt geen gevaar. De flanken van de rots zijn echter verweerd en door bronnen en watergangen doorboord. Door den ontzaglijken regenval is de hoeveelheid water, in de flanken opge hoopt en wellicht ook in ondergrondsohe meren, zoo groot geworden, dat verweer de lagen bezweken zijn. De afschuivingen hebben plaats gehad in het oudste gedeelte van Lyon, waar de stad reeds voor meer dan 2000 jaar geves tigd is, juist in de bocht van de Saóne tus schen de kathedraal van St. Jan en de basiliek van Fourvière. De afschuivingen hadden niet plotseling plaats. Reeds waren de laatste dagen on rustbarende verzakkingen in huizen gecon stateerd en ooi één der ziekenhuizen, dat thans bedolven is, werd ontruimd. Men gaf zich echter geen rekenschap van de eventueele oorzaak en het afglij den van den heuvel Daarom werd nog geen algemeene ont ruiming gelast. De afschuivingen werden gestuit tegen een muur van het ziekenhuis, dat gebouwd is in een oud versterkt klooster, meer dan 1000 jaar geleden opgetrokken en waarvan de vestingmuren nog bewaard waren als afsluitingen van het park. De straten aan den hoogen kant van het St. Janskwartier zijn volkomen ver woest. De vluchtelingen werden eerst in de ka thedraal ondergebracht en werden later langzamerhand vervoerd naar de zieken huizen, die zalen beschikbaar stelden voor de geteisterden. Ook vele burgers namen ongelukki gen op. Er is niet de minste kijk op het aantal dooden, doch men hoopt, dat het tot een zestigtal beperkt zal blijven. Het cijfer hangt hoofdzakelijk af van het aantal rei zigers, die zich in het hotel St. Jean be vonden. Het heeft een buitengewoon diepen in druk gemaakt, dat bijna de helft van de slachtoffers redders waren, die vielen als offers van hun plicht, n.l. 19 brandweer mannen, onder wie een kapitein en een lui tenant, en vier politie-agenten. Zij werden, •zooals men weet, door de tweede afschui ving overvallen, toen zij bezig waren om de gewonden te bergen. Vijf instortingen. Vijf afschuivingen hebben achtereenvol gens plaats gehad. Elke volgende overtrof de vorige in hevigheid. De eerste afschuiving bereikte een breedte van 60 meter, terwijl de laatste een breedte bereikte van eenige honderden nieters. De stad is in rouw, alle feesten zijn ver boden en in geheel Frankrijk heeft de ramp groote verslagenheid gewekt. De puinen bereiken door de glooiing van het terrein een hoogte van 18 meter en er zullen vele dagen noodig zijn, om ze op te ruimen, ten einde de slachtoffers te kunnen bergen. De hoop van nog levenden te vinden is opgegeven. Steeds meer bijzonderheden. Steeds meer bijzonderheden worden om trent het instorten van een aantal huizen te Lyon bekend. Men zal zich herinneren, dat ook eenige jaren geleden te Lyon huizen zijn inge stort, doch een ramp van dergelijke afme tingen heeft zich in tientallen jaren niet voorgedaan. Het is niet overdreven, te zeggen, dat een geheele wijk is ingestort, want de puin- hoopen, waaruit men het steunen der ge wonden en het geroep van de ongelukkigen die de aandacht trachten te trekken om uit hun benarde positie te worden be vrijd. kan hooren, beslaan een oppervlakte van niet. minder dan 30.000 vierkante meter. Onder de ingestorte huizen bevinden zich tien woonhuizen van 6 a 7 verdiepingen hoog. Van den heuvel, waaraan St. Jean ge bouwd is, kwam een geweldige aardmassa naar beneden rollen, waaraan zelfs de hechtst gebouwde huizen geen weerstand konden bieden. Het is onmogelijk, de paniek te beschrij ven. die in de getroffen wijk ontstond. Ter wijl men met behulp van fakkels, lampen en schijnwerpers aan het reddingswerk be gon en men de eerste gewonden en dooden te voorschijn bracht, werd de paniek ver groot. door de nieuwe aardmassa, die naar beneden kwam en de nieuwe huizen, die instortten, zoodat een donderend gekraak het gillen en steunen der gewonden over stemde. Vijf aardstortingen vonden in totaal plaats en maakten van het oudste gedeelte van Lyon een ruïne. Voor zoover de ongedeerd gebleven bevolking niet was weggeleid, b'eef zij als versuft den geheelen nacht dolen rondom de puinhoopen van wat eens woning was en waaronder misschien wel een vermist fa milielid lag bedolven. De stedelijke autoriteiten hebben, zoo veel als in haar vermogen lag, maatrege len getroffen om aan de eerste nooden te gemoet te komen. CYCLOON-RAMP AAN DE KUST VAN SURMA. Honderden dooden. Nadere berichten over den cycloon, wel ke op 10 November op het eiland Ramree aan de West-kust van Burma, 300 K-M. ten Noordwesten van Rangoon,gewoed heeft en de 4000 inwoners tellende stad Kyaukpyn vernielde, melden, dat er hon derden personen zijn gedood, terwijl dui zenden gezinnen dakloos zijn geworden. Bovendien zijn vele schepen gezonken of in stuken geslagen. Alle telegraaf- en tele foonverbindingen zijn verbroken. DE CATASTROFE VAN ALSD0RF. Het opruimingswerk nog steeds in vollen gang. Een aanslag de oorzaak der tamp? De opruimingsarbeid op en in de mijn Anna I te Alsdorf is nog steeds niet ten einde. Een dér laatste dagen vond men onder het puin in de nabijheid van den verniel den schachttoren twee handen. De directie der Eschweiler Bergwerksverein neemt aan, dat onder de bovengrondsche puin hoopen nog 3 lijken liggen, terwijl er re kening mee gehouden wordt dat op 460 M. diepte, waar nog een zijgang van 600 Me ter lengt in puin ligt, nog 10 15 lijken zullen worden aangetroffen. Bij een poging om hier de zooveel be sproken benzollocomotief op te graven, had andermaal een instorting plaats, zoo dat het ondergrondsche opruimingswerk als levensgevaarlijk moet worden be schouwd. Daar het onderzoek door de deskundigen naar de oorzaak der ontploffing tot dus verre slechts gering materiaal opleverde, wordt meer en meer verondersteld, dat een aanslag heeft paats gehad. De Grubensicherheitskommission en het Obergamt hebben reeds drie volle we ken een nauwgezet en vermoeiend onder zoek ingesteld. Slechts Zondag j.l. is dit onderzoek voor één dag onderbroken. Het terrein der ramp staat dag en nacht onder bewaking van de politie. Niemand, tenzij degenen, die daartoe gerechtigd zijn, raag het terrein betreden, opdat geen enkel spoor, dat mogelijk nog zou kunnen leiden tot opheldering der ca tastrophe, zou verloren gaan. DE CHINEESCHE PIRATEN. Een Noorsch stoomschip overvallen. Het Noorsche stoomschip „Hirundo" heeft dradloos medegedeeld, dat het giste ren tusschen Swaton en Hongkong door piraten is overvallen. Een lid der bemanning werd gedood. Twee Obineesche kooplieden werden door de roovers weggevoerd. Een boeken-vandaal. In de nationale bibliotheek te Parijs is gisteren een Duitsch student uit Hamburg gearresteerd, die uit verschillende boeken en documenben, welke hij voor zijn disser- tatie raadpleegde, bladzijden had ge scheurd. Eerst nadat men hem ge ruimen tijd had gadegeslagen, gelukte het, hem te betrap pen. De aangerichte schade is wegens de zeldzaamheid der betrokken boeken en handschriften zelfs niet bij benadering vast te stellen. R. K. SPORTWEEK 1930. Oproep aan alle Leidsche R. K. Sport- Vereenigingen. Het Uitvoerend Comité der R. K. Sport week roept hiermede alle leden van Jean ne d'Arc, Rood-Wit, Leiden, Klim-op, Geel Zwart, Urlo en Propagandaclub op, te komen op a.s. Zonda-g één uur in de Graanbeurs (ingang Burchtsteeg) ter be spreking van een zéér dringende aangele genheid. Zegt het voort tegen al uw club- genooten. In 't bijzonder vefwachten wij zonder uitzondering alle meisjesleden, vooral ook de ouderen. Wij hopen, dat allen aan dezen dringen den oproep gevolg zullen geven, daar het hier een zaak betreft, welke met spoed moet worden afgewerkt. Sportleden, ge denkt uw plicht. Het Uitvoerend Comité. VOETBAL DIOC. HAARL. BOND. Rood-Wit Duivels. In verband met de toelating van de voetbalafdeeling van de R. K. A. S. V. Rood-Wit tot den D. H. V. B. is de naam Rood-Wit, afd. Voetbal gewij'zigd in Rood- Wit Duivels (afgekort R. W. D.). We hopen dat de afd. voetbal onder den naam Rood- Wit Duivels evenveel successen moge oog sten als haar Ath. en Wandelafdeeling. KON. NED. VOETBALBOND. A. S. C.—V. 0. C. A. S. C. I speelt Zondagmiddag aan de Kempenaerstraat een vriendschappelijken wedstrijd tegen V. O. C. I uit Rotterdam. De Zwaluwen—Bristol Rovers. Dinsdag 18 dezer des avonds te 8 uur zal op het V. U. C.-terrein het Zwaluwen elftal een oefenwedstrijd spelen tegen de Bristol Rovers, de Engelsche beroepsclub, welke Zondag a.s. als tegenpartij van een der Bondselftallen in het Stadion te Am sterdam verschijnt. Het Zwaluwen-elftal zal als volgt zijn samengesteld Doel: v. d. Meulen (H. F. C.) Achter: Wamsteker (H. F. C.) en Van Kol (Ajax). Midden: Rep (Z. F. C.), van Dolder ('t Gooi) en Van Nus (H. D. V. S.). Voor: Adam (H. V. V.), Barendrecht (Feijenoord), Tap (A. D. O.), Ruisch en Wepster (beiden D. F. C-). LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zaterdag. Eerste klasse. 3 uur: S. L. F. 1F. Pacta. 3 uur: A. R. C. 1A. R. C. 2 3 uur: S. C .O. 1Quick B. 1 Tweede klasse. 3 uur: Quick B. 2Quick B. 3 3 uur: ltijnsb. B. 2Rijnsb. B. 3 3 uur: D. V. V. S. C. O. 2 3 uur: Terleede 2S. C. O. 3 3 uur: Fides Pacta 2S. L. F. 2 VAN REENEN. Naar wij vernemen zal de Ajaxspeler P. van Reenen Zondag a.s. te Rotterdam niet kunnen uitkomen als midvoor in het Bonds- elftal, dat op het Spar tater rein zal uitko men tegen het Rotterdamsch elftal om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. Het zal nog geruimen tijd duren voordat Van Ree nen weer zal kunnen spelen, dit in verband met zijn onlangs opgeloopen blessure aan de knie. Rapid wint den Mitropacup. Gisteren vond te Weenen de tweede eindstrijd plaats om den Mitropacup plaats tusschen Sparta (Praag) en Rapid (Wee nen). Naar bekend, won Rapid den wed strijd te Praag met 20. Tot veler verras sing wonnen de Pragers thans met 32, doch daar de Weeners een beter doelge- middelde hebben (43) zijn zij voor dit jaar winnaar van den Mitropacup. GYMNASTIEK De moeilijkheden in het K. N. G. V. Tengevolge van de groote meeningsver- schillen, welke in het K. N. G. V. bestaan ten opzichte van de hooge contributie heeft het Bondsbestuur besloten om Za terdag 20 December a.s. te Amsterdam een buitengewone bijeenkomst te organiseeren teneinde met de afgevaardigden een basis te leggen om vóór de Bondsvergadering 1931 tot algeheele overeenstemming te ge raken. SCHERMEN HET T0URN00I VAN „0LYMPIA." De intern, sohermwedstrijden vaji „Olym- pia" werden gisteren te Utrecht, voortge zet met den landen wedstrijd sabel, waarbij Nederland nummer één werd. De Nederlandsche equipe bestond uit de heeren Greve, Levie en Nieuwenhuijzen. In den strijd tegen Engeland (Barnett, Hahler en Scott Fox), wist Levie zijn drie partijen te winnen, terwijl Greve en Nieu wenhuijzen er elk twee wonnen en één verloren. BelgiëEngeland gaf een 54 overwiu- ning voor België, dat uitkwam met Degroo Remy en Robeys. In den strijd tegen België verloor Levie 2 partijen en won er één; Greve won ze alle drie en Nieuwenhuijzen twee. De cijfers waren als volgt: BelgiëEngeland: gew. door België met 5 gew. part. 31 on tv. en 35 geg. touché's, tegen resp. 4, 35 en 31. HollandBelgië: gew. door Hollaud met 6 gew. part., 24 ontv. en 38 gegeven tou- che's, tegen resp. 3.30 en 24. Engela-ndHolland: gew. door Holland met 7 gew. part., 27 ontv. en 41 geg. tou- che's, tegen resp. 2, 41 en 27. Het, eindresultaat was dus: 1 Nederland, 13 gew. partijen, 51 ontvangen en 79 gege ven touches; 2. Engeland, 7 gew. part., 72 ontv. en 62 geg. touche's; 3. België, 7 gew. part. 65 ontv. en 55 geg. touche's. Er was bij deze wedstrijden een groote belangstelling van burgerlijke en militaire autoriteiten, waaronder de commissaris der Koningin in het gewest Utrecht, dr. H. Th. 's Jacob. Des middags hadden de voorwedstrijden plaats van den personeelem sabelwedstrijd. Er werd geschermd in twee poules van vier, waarbij de volgorde werd: Poule I: 1. Trilhaase, Duitschland; 2. Rabeys, België, 3. Barnett, Engeland en 4. Nieuwenhuijzen, Nederland. Poule II: 1. Bela Hehs, Hongarije; 2. Mayer, Duitschland; 3. Greve, Nederland; 4. Levie, Nederland. Hedenmorgen 10 uur de finale. KORFBAL NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Regeling der kampioenschappen, prom. en degr. Blijkens mededeeling in „Korfbalrevue" heeft het Bondsbestuur in zijn vergade ring van 8 Nov. jl. de volgende regeling der kampioenschappen, promotie en de gradatie vastgesteld, wat betreft de eerste klasse. Kampioenschap van Nederland: De kam pioenen van Zuid-Holland en van Noord- Holland spelen tegen elkaar. Zoo ook die van Noord-Holland en Oost. De winnaars spelen den eindstrijd. Voor de promotie in Noord Holland be kampen elkaar: de zwaksten der eerste klassers en de kampioenen van de tweede klasse A en B. In Zuid-Holla.nd gaat de strijd tusschen nummer laatst der eerste en nummer één der tweede klasse. In het Oosten gaat het in de beide af- deelingen als in Zuid-Holland. In Noord spelen de beide twee klasse kampioenen tegen elkaar. De winnaar strijdt tegen de laatste der eerste klassers. De Waller-Beker. De in 1928 aan den N. K. B. geschon ken Waller-Beker zal dit jaar verspeeld worden in de Noordelijke provinciën, op dezelfde wijze als de wedstrijden om den Zilveren Korf. Wel is deze laatste wissel- prijs voor het geheele land bestemd, maar de practijk bewijst, dat daarnaar alleen Westelijke clubs dingen. Het zal nu moe ten blijken, dat de Noordelijke clubs dit aanbod van het Bondsbestuur op prijs stel len, door allen in te schrijven. WIELRENNEN DE ZESDAAGSCHE TE CHICAGO. Na 40 uren rijden was de stand van de Zesdaagsche te Chicago als volgt: 1. DebaetsBelloni 50 punten. 2. Gior- gettiBroccardo 44 punten. Op 1 ronde: 3. Mac NamaraBeekman 35 punten. 4. LetourneurGuimbretic 10 punten. Op 3 ronden: 5. CharlierDeneef 65 punten. Op 4 ronden: 6. RichliBusohenhagen 33 pun ten. 7. SpencerHill 27 punten. Op 5 ron den: PedenCrossley. 9. BindaLinari. Op 6 ronden: 10. HoranSheehan. 11. J. WalthourDu berg. DE BERLIJNSCHE ZESDAAGSCHE. RauschHurtgen winnen. De 24ste Berlijnsche Zesdaagsche is wel zeer spannend geweest. Van het begin af heeft het veld zich telkens en telkens ge wisseld, rijders zijn uitgevallen, waren ge dwongen op te geven wegens te groeten achterstand of wegens blessures. 15 kop pels begonnen vol goeden moed en na vijf dagen en nachten, dus in den nacht van Woensdag op Donderdag waren er nog maar negen koppels over. Uitgevallen wa ren HorderElder (AustraliëCanada), DempsyWalthour (AustraliëAmerika), LemoinePeix (Frankrijk), Van Hevel- De Bruyckere (België), de beide laatst en niet tegelijk. Jan van KempenMandel- kow (NederlandDuitschland), deze beide laatste renners eveneens niet tegelijk, Stu- becke en Wissle. De partners van deze twee renners, resp. Petri en Lehmann vormden een nieuw koppel. Geruimen tijd hebben de Duitschers KrugerFunda de leiding gehad, doch daarna waren het RauschHurtgen, twee bekende Berlijnsche renners, die favoriet werden. Alleen Piet van Kempen, onge twijfeld de sterkste van alle renners, werd nog geducht. Hoewel hij en zijn partner, de bekende Duitsche wegrenner Schön in puntenaantal een grooten voorsprong had den, was het aantal ronden dat zij achter waren zoo groot, dat het hoogst onwaar schijnlijk was, dat van Kempen zijn ach terstand nog zou weten in te halen. Gisteravond werd de 24ste Berlijnsche Zesdaagsche beëindigd. Nadat. Braspen ning in de loop van den dag had opgege ven, reed Pijnenburg als reserve-man al leen door. De eindstand luidt: 1. RauschHurtgen (Duitschland) 137 punten. 2. Op twee ronden: Piei van Kem penSchön (NederlandDuitschland) 342 punten. Op vier ronden: 3. RiegerKros- schel 191 punten. 4. Eveneens met vier ron den achterstand MantheyMaczynski (Duitschland) 154 punten. Op 5 ronden: 5. KrügerFunda (Duitschland) 240 punten. Op 6 ronden: 6. Dinale—Tonai (Italië) 273 punten. 7. Ehmer—Tietz (Duitschland) 195 punten. Op 9 ronden: 8. PetriLehmann (Duitschland) 199 punten, fin totaal werden door het leidend koppel 3313.280 K.M. af gelegd. ROEIEN Njord—Die Leythe. Morgenmiddag zal de traditioneele na jaarswedstrijd verroeid worden tusschen de vieren van Njord en Die Leythe op de baan van Valkenburg naar het Haagsche Schouw, omstreeks half vier.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14