tiêloii|6c LAATSTE BERICHTEN MARKTBERICHTEN Thuisbteisters Watergolf Engelsch fldverteeren doetverkoopen MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BAROMETER ^JtRANDÊRifc TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 10 Nov. 1930, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 774.8 te Clermont. Laagste barometerst.: 733.6 te Ingö. Verwachting tot den avond van 11 Nov.: Meest matige Noord-Westelijke tot Wes telijke wind. Gedeeltelijk bevolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in tem peratuur. LUCHTTEMPERATUUR: 10.5 gr. C. LICH '1° "etstds e.i Van Maandagnamiddag 4.41 uur tot Dinsdagmorgen 6.46 uur. GEMEENTERAAD. Voorzitter de burgemeester mr, A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig met kennisgeving de heeren Eikerbout, Kuyvenhoven, Huurman en v. Rosmalen. De voorzitter deelt mede, een schrijven te hebben ontvangen van den heer G. de Me ij (S. D. A. P.), waarin deze om gezond heidsredenen ontslag nepmt als lid van den Gemeenteraad. (Zijn opvolger zal waar schijnlijk zijn de heer J. L. de Waal). Na behandeling van eenige minder be langrijke ingekomen stukken wordt over gegaan tot de agenda. lo. Benoeming van een lid der Com missie voor het Stedelijk Museum „De La kenhal", Benoemd wordt de heer W. J. J. C. Öijleveld. 2o. Benoeming van twee leden der Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Benoemd worden de heeren H. P. Veld- huyzen en S. J. Ie Poole L.Gzn. 3o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch aan de Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus. Benoemd wordt de heer J. Kamerbeek alhier. 4o. Suppletoir© begrooting, dienst 1929, ran het Openbaar Slachthuis. Goedgekeurd. 5o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1929, van het Openbaar Slacht huis. Goedgekeurd. 6o. Rekening, dienst 1929, van de Ge zondheids-Commissie. Goedgekeurd. 7o. Balans en Verlies- en Winstreke ning dienst 1929, van het Grondbedrijf. Goedgekeurd. 8o. Voorstel: a. tot wijziging van het Raadsbesluit van 9 Augustus 1926, inzake de verhuring van eenige perceelen weiland aan de „Leid sche Football Club", in dien zin dat uit de huur zal worden genomen een gedeelte van het perceel Sectie O N. 667, ter grootte van pl.m. 1 H.A. b. tot verhuring van het sub a bedoeld perceelsgedeelte aan de R.-K. Hoogere Burgerschool te Leiden. Goedgekeurd. 9o. Voorstel tot verhuring aan de N.V. Vereenigde Bloembollenculturen, voorh. Gebr. De Graaff en S. A. van Konijnen burg en Co. te Noordwijk, van de perceelen teeliand, Kad. bekend gemeente Oegst- geest, Sectie E Nis 2511, 24S en 2509 en van de op het perceel No. 2509 s-taande wo ning bloembollenschuur en erf. Goedgekeurd. 10o. V oorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente; a. van A. A. van Tienhoven, het strook je grond aan den Morschsingel, Sectie L. No. 1220 ged. b. van de N.V. Bouw- en Exploitatie- Maatschapp van onroerende goederen „Ons Eigendom", het strookje grond aan de Aloëlaan, hoek Warmonderstraat, Sectie L No. 1425 ged. Goedgekeurd. llo. Voorstel tot aankoop, resp. over name in eigendom van verschillende ge deelten grond, stoepen en voortuinen aan den Stationsweg en tot aanvaarding van den afstand van het recht van opstal op een gedeelte van den Stationsweg. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met het Rijk, betreffende de rui'ing van een tweetal strookjes grond in verband met de vergrooting van h*t ge bouw voor Geologie en Mineralogie d'er Rijksuniversiteit aan de Garenmarkt. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot aankoop van het huis en erf aan den Ouden Singel No. 28 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop bcnoodigde gelden. Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot het verleenen van toe stemming tot wijziging van de Statuten der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij in hoofdzaak teneinde deze in overeen stemming te brengen met de bepalingen der wet op de Vennootschappen. De v o o r z. deelt de wijzigingen mede, noodig geworden door de nieuwe wet op de N. V., welke wijzigingen weinig impor tantie zijn. De heer de Reede begrijpt de strek- Icing van deze nieuwe wijziging niet. Nog pas in het begin van dit jaar zijn de sta tuten veranderd en opnieuw koninklijk goedgekeurd. In 't bijzonder vraagt hij zich af, waarom de termijn voor het indienen van de balans verhoogd moet worden. Spr. is het ook niet èens met de bepa ling, dat B. en W. de balans moeten goed keuren. Het is beter, dat een of meer le den van het college van B. en W. zitting nemen in het college van commissarissen. Spr. wil met deze veranderingen wachten totdat de groote statutenwijziging aan de orde komt. De v o o r z. antwoordt, dat de vooraf gaande wijzigingen verband hielden met de overgangsbepalingen van het nieuwe wet boek van Koophandel. Deze nieuw wijzi gingen zijn noodzakelijk om de statuten definitief in overeenstemming te brengen met het nieuwe wetboek van Koophandel. Lange-r uitstel is niet wenschelijk. Daarna goedgekeurd. 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbrei ding van de school voor U. L. O. aan de Hooglandsche Kerkgracht van de Gerefor meerde Schoolvereeniging, met twee loka len en de aanschaffing van de in verband daarmede benoodigde schoolmeubelen, leer en hulpmiddelen. Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de Gere formeerde Schoolvereeniging tot uitbrei ding van de school voor gewoon L. O. aan de Stadhouderslaan met één leslokaal en tot aanschaffing van de voor de inrichting van dat lokaal benoodigde schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen, alsmede tot beschik baarstelling van de voor die uitbreiding en aanschaffing benoodigde gelden. Goedgekeurd. 17. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het bestuur van de R. K. Par. Jongensscholen onder R. K. Par. Kerkbestuur tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de school voor gewoon L. O. aan de Pelikaanstraat no. 20, en tot beschikbaarstelling van de voor die aanschaffing benoodigde gelden. Goedgekeurd. 18. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1930, in verband met de meerdere uitgaven ten behoeve van de uitkeeringen aan uitgetrokken werkloozen en het bestrijden van het aandeel der ge meente in.de werkverschaffingsloonen van den Leidschen Hout uit den Bewonen dienst. Goedgekeurd. 19. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Heerensingel. Goedgekeurd. 20. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Morschsingel tusschen den Morschweg en de Spoorhavenbrug, tevens prae-advies op het desbetreffend adres van de Leidsche Koetsiersvereeni- ging „Verbetering zij ons Streven". Goedgekeurd. Gladheid en inklinking. 21. Voorstel in zake de verbreeding en verbetering van den Haarlemmerweg van den Maresingel tot aan de Musschenbroek- Btraat. De heer Parmentier wijst er op, dat in de commissie van fabricage geen een stemmigheid heerschte omtrent het weg dek Spr. is een voorstander van klinker bestrating. De weg voert vlak langs het water en zal een toegangsweg worden tot de nieuwe veemarkt. In verband daarmede acht hij de bezwaren van een gesloten wegdek overwegend. De heer S c h 11 e r begrijpt niet, waarom B. en W. toch met het voorstel van de de meerderheid van de commissie van een gesloten wegdek komen, niettegenstaan fabricage er tegen is en de raad klinker bestrating prefereert. Bij andere voorstel len prefeeren B. en W. zelf ook klinkers. Waarom die inconsequentie? Spr. vreest, dat de Haarlemmervaart zal inklinken en soheuren. Hij is geen tegenstander van ge sloten wegdek, doch alleen daar waar het kan. Spr. dient mede namens de heeren Parmentier en Manders een voorstel in, om den desbetreffenden weg met klinkers te bestraten. De heer Bosman is vóór gesloten weg dek. Hij is met den directeur van gemeen tewerken van meening, dat er gevaar be staat voor gladheid of inklinking. Glad heid is geen groot bezwaar, men kan er rekening mee houden. Het onderhoud van een gesloten wegdek is veel goedkooper. Waarom blijven wij in Leiden altijd bij het oude? De nieuwe prooedé's worden toch niet voor niets overal toegepast. De heer Manders wijst op het tegen strijdige in de voorlichting van B. en W. Hier wijst men op het gevaar van inklin king, elders wordt dat gevaar niet geteld. Spr. meent, dat de moderne procedé's in meerdere gevallen zeer zeker ten achter staan bij klinkerbestrating. De rijkswa terstaat prefereert dan ook klinkers al zijn ze duurder in aanschaffing en onderhoud. De heer Wilbrink constateert dat ook hier een bedrag van f 130.000 wordt gespendeerd aan een werk, dat de werk loozen ten goede bomt. Spr. brengt B. en W. daarvoor hulde; het is een bewijs dat zij diligent zijn. (Wordt vervolgd). R. K. Handelsreizigersvereeniging. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de Ned. R. K. Vereeniging van Han delsreizigers- en agenten haar jaarlijkschen feestavond in den foyer der Stadsgehoor zaal. Deze feestavond was opgezet als een gezellig onder onsje, waarvoor evenwel ook buiten den kring der vereeniging groote belangstelling bleek te bestaan. De feestavond werd onder leiding van het bestuur verzorgd door de Jazz-band „Aufgepast" die den avond met versohil- lende muzikale attracties zouden afwisse len en wij mogen het wel aanstond zeggen, hierin ten volle slaagden. Oirca negen uur sprak de voorzitter der afdeeling Leiden, de heer Chr. W. Dries- sen, het openingswoord, waarbij hij zijn vreugde uitte over de groote opkomst en belangstelling. Spr. heette allen harte lijk welkom, speciaal de Pers, de afgevaar digden van de Ned. Handelsreizigersver eeniging en de band „Aufgepast'. Spr. be val de tombola met zeer mooie prijzen en zonder nieten in aller aandacht aan en hoopte op aller medewerking te mogen re kenen, om dezen avond te doen slagen, waarna hij allen een genoegelijken avond toewenschte. Hierna opende de voorzitter zelf de Po lonaise en het feest -nam een aanvang. Spoedig was de stemming erin en de band- „Aufgepast" zorgde goed voor de noodigo afwisseling. Aldus verliep de feestavond op aange name en prettige wijze. DE DO X NAAR ENGELAND VERTROKKEN. Langs de kust tot Dixmuiden. EEN KLEIN DEFECT DWONG EEN OOGENBLIK TOT DALEN. Zondagochtend was na de ontvangst van de weerberichten definitief besloten, dat de Do X hedenmorgen zou vertrekken. Het .weer was hedenmorgen inderdaad veel beter dan in de afgeloopen dagen en hoewel de voorspellingen voor de eerstvol gende dagen weinig goeds doen verwach ten, verklaarde de perschef van de Dor- ner-fabrieken hedenmorgen vroeg, dat het vertrek in ieder geval zou doorgaan. Hedenmorgen vroeg werden alle maatre gelen voor den start getroffen. De belang stelling op den Durgerdammerdijk was nu heel wat minder dan op de voorafgaande dagen. Tegen 9 uur waren de meeste passagiers aanwezig. Medegedeeld werd, dat in de plaats van den heer Tiska uit Berlijn de heer Seyfferdt van de Aviolanda-fabrieken meegaat naar Southampton. Te 10 min. vóór 9 ariveerde dr. Dornier en zijn echtgenoote, Even later kwam de heer Burgerhout van de Aviolanda-fabrie ken. Kort daarop meerde aan den steiger een motorboot met den burgemeester van Amsterdam aan boord. Op den steiger on derhield de burgemeester zich met dr. Dor nier, die den heer de Vlugt uitnoodigde tot een bezoek aan de DO X. De burge meester bezichtigde daarop de vliegboot. In tusschen was ook de bagage van de pas sagiers aangekomen en werd deze ingela den. Aan boord werden de noodige voorbe reidingen voor den start getroffen en te ruim 9 uur gingen de eerste motoren draaien en warm te loopen. Tegen dezen tijd kwamen een klein aantal belangstel lenden naam de omgeving van het vlieg veld om den start bij te wonen. Te kwart voor 9 waren alle passagiers in het kamp aangekomen. Te half 10 werden zij met een motorboot aan boord van de DO X gebracht. Toen allen aan boord wa ren, arriveerde uit de Oranjesluizen een motorboot met 60 man van de Postharmo- nie. Deze voer om de DO X heen en speel de ten afscheid verschillende, voornamelijk Duitsche liederen. Te 10 min. voor 10 wa ren twee motoren voldoende warm geloo- pen. Gestart en weer gedaald. De vliegboot DO X is precies te 10.56 uur vlot gestart. Nadat de vliegboot ter hoogte van Durgerdam was aangekomen, werden achtereenvolgens alle motoren op gang gebracht. Toen deze voldoende wa den warm geloopen werd tot den start overgegaan. De start duurde ruim 30. se conde en daarna steeg de vliegboot snel omhoog. Eenige minuten nadat de DO X was op gestegen, daalde de vliegboot weer op de Zuiderzee in de nabijheid van Pampus. Oorzaak was een klein defect aan een der motoren. Opnieuw gestart. Nadat de DO X te 11 uur 45 minuten op nieuw vlot was gestart, vloog de vliegboot voor de tweede maal langs het kamp. Mft een groote boog keerde de vliegboot op nieuw terug in de richting van de Zuider zee en heeft toen ongeveer 10 minuten bo ven het ruime water van de Zuiderzee ge vlogen om de motoren goed te laten warm loopen. Te 12 uur verscheen de DO X op nieuw boven het kamp. Thans, voorloopig althans, voor de laat ste maal. De DO X ging via het Noordzee- kauaal in de richting van de Noordzee. Langs de kust De DO X is te 12.10 IJmuiden gepas seerd. De vliegboot bereikte ten Zuiden van IJmuiden de kust en verdween in Zuid- Westelijke riohting langs de kust. Wij vernemen dat de DO X de kust volgt tot Dixmuiden en daarna naar En geland oversteekt. Het werktijdenbesluit en de St. Nicolaastijd. De Middenstandsraad heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid inzake het werktij denbesluit voor winkels, dat naar adres sant betoogt den winkelstand voor groote moeilijkheden plaatst en dat op onder scheidene punten dan ook gewijzigd zal moeten worden. Binnenkort zal de Mid- denstandsraad zijn wenschen hieromtrent aan den Minister kenbaar maken, doch thans reeds wenscht zij één spoedeischend punt naar voren te brengen, n.l. de bepa lingen van het werktijdenbesluit, in den St. Nicolaastijd. De aan den 5 December voorafgaande dagen vormen welhaast in elk middenstandsbedrijf een periode van overstelpende drukte. Met den voor het winkelpersoneel in het algemeen toege stane n arbeidstijd kan dan ook in deze periode, volgens adressant, geenszins vol staan worden. In verband hiermee dringt de Midden- standsraad aan op verruiming van den werktijd in dier voege, dat gedurende de periode van 28 November tot en met 5 De cember: le. de vrije halve dag komt te BIOSCOPEN. Casino. Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor. Goedgokeurd voor volwassenen. Trianon. Goedgekeurd voor volwassenen. City. Goedgekeurd*" voor volwassenen. vervallen, 2e. de arbeidsduur wordt ge bracht op 65 uren, 3e. de voorgeschreven rustpoos in art. 6 van hot Werktijdenbe sluit (ten minste 11 uren tusschen heb einde van den arbeid op een dag en den aanvang van den arbeid op dden volgen den dag) wordt ingeperkt tot 9 uren. Deze bepalingen vereischen een wijzi ging in de voorschriften van het Werktij denbesluit, hetgeen het gevoeglijkst kan geschieden door aanvulling van de art. 2 en 6. Het vierde postvliegtuig in Indië gearriveerd. Bij dc K. L. M. is bericht ingekomen, dab dc P.H.A E.Z. le 5.55 uur uit. Medan Is vertrokken en te 12.04 in Palembang is aangekomen. Om 12.50 is het vliegtuig weer uit Palembang vertrokken en te 16.14 te Batavia gearriveerd. Daarna is het vlieg tuig naar Bandoeng doorgevlogen. In kokend water gevallen. In het R.-K. Ziekenhuis te Groningen is hedenmorgen overleden het 2-jarig zoon tje van den slager J. S. S. H. dat in een vat met kokend water was gevallen en met ernstige brandwonden overdekt in het zie kenhuis te Groningen was opgenomen. Vanwege het Prov. Bestuur van Zuid- Holland werd heden aanbesteed het ma ken van een aarden lichaam van den ver keersweg langs de Oostzijde van de Gou we, gedeelte van de spoorbrug in de lijn GoudaRotterdam tot Waddinxveen en bijkomende werken, een en ander onder de gemeente Waddinxveen. Laagste inschrijvers waren J. C. en J. Beenen te Ouderamstel voor f 135.500. AMSTERDAM, 10 Nov. Vee. Aanvoer: 550 vette koeien le kwal. 1.10—1.16, 2e kwal. 0.961.04, 3e kwal. 0.800.92, mindere soorten 0.700.78; 70 melk- en kalf koeien 280380; 61 vette kalveren 2e kwal 8894 cent, 3e kwal. 7686 cent; 42 nuchtere kalveren 14—20, 122 scha pen 3640, 830 varkens Vleeschvarkens (90110 kg.) 6465 cent, zware 6163 cent vette 58—60 cent, 77 paarden 120230. ROTTERDAM, 10 Nov. Vee. Aanvoer 456 vette runderen, 220 vette kalveren, 1834 schapen, 1137 varkens. Prijzen per half Kg.: koeien 52—55, 46—48 en 35—38 cent, kalveren 8590, 72.577.5 en 62.5—67.5 cent, Schapen 3540, Lammeren 2732 Zuiglammeren 2026, varkens 27, 26.5 en 26 cent. Koeien en ossen stroeve han del, prijzen van vorige week: vette kalve ren flauwe handel, lagere prijzen; scha pen en lammeren slechte handel, lagere prijzen. Varkens bevredigende handel, la gere prijzen. WlÖSiSLNOTKK HINGEN (AMSTERDAM.) (Niet officieel). Berlijn 59.2 D/o Londen 12.06®/®» New York 2.48>/? darijs 9.769/16 Brusse 34, Zwitserland 48 211/» Milaan 13. Madx-ic 28 45 Oslo 66.43l/0 Kopenhagen 66.431 /2 .Stockholm 66.641/0 W ene1 35,00 Praat 7.37 Boedapest Den I7en November a.s. ho pen de heer M. A. WIJTENBURG en Mej. J. WIJTENBURG—DILLE hun 50-jarig Huwelijksfeest te vieren. 4933 Hun dierbare Familie. Haarlemmerstraat 218a. Het personeel van het kabelnet van de Ste delijke Fabrieken van Gas en JElectriciteit geefd hiermede kennis van het plotseling over- lijcfem doet oen bedrijfs- DIRK JASPERSE Hun nagedachtenis zal bij ons ir ©ere blijven. Personeel Kabelnet. Leiden, 10 Nov. 1930. Instituut voor Preven tieve (tené^kunde vatfyaarmaftjng tegen De kind e rei die Woensdag 22 October voor de eerste maal geweest zijn, worden a.s. Woensdag 12 November te 3 uur verwacht in de Boerhaavestraat 21. 3930 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Man, Vader, Behuwd-Vader, Grootvader e JOHANNES WILLEM NIEUWENHUIZEN SEGAAR in den ouderdom van 63 jaar. 3936 N. NIEUWENHUIZEN SEGAAR— J. N. E. GROEN— NIEUWENHU J. J. 4ROEN./ L. E. KIEUWEN] E. N. [NIEUW! KNOTTENBELT. KN SEGAAR en kinderen. f. I ✓gJri nieuI IIZEN SEGAAR. IUIZEN SEGAAR— rAN WALEN en kinderen. [UIZEN SEGAAR. .'HUIZEN SEGAAR r ULJEE. J. WJ NIEUWENHUIZEN SEGAAR. D. Mt NIEUWENHUIZEN SEGAAR OUWEHAND. G. J. NIEUWENHUIZEN SEGAAR en Verloofde. A. M. KNOTTENBELT. LEIDEN, 8 November 1930. Morschweg 20. Geen bloemen. - Geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Woensdag 12 November om half één n.m. bij het Groene Kerkje te Oegstgeest. Vertrek van het sterfhuis om half twaalf Hiermed vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het overlijden van on zen onvergetelijken di recteur, den Heer J. W. NIEUWENHJKÉEN ^ëgajmt in den/ dude^dom van 63 jaar I v v 3938 Goninissariss^n en yDiractie dei;'N.V. f Falftjqk van Ver duurzaamde Le vensmiddelen, v.h. L. E. Nieuwenhui- zen, te Leiden. Leiden, 8 Nov. 1930. Morschweg 60 Eenige en algemeene kennisgeving is de Triumph,'der Blijvende Haargolf. Is ir daarvan -over tuigd, damesl? Bezeekfc' dan Botermarkt 3 - Telef. 2806 108 EEN FLINKE GEVHAAI Mevr. -™OU<ËNBOER Morschweg 6 (te/enover Mi litair Aanmelding na 7 uur 's avonds. 3946 Lessen L. O. en Han- dels-Engelsch HAGERS Leeraar M. 0. STADHOUDERSLAAN 32 4871 BANKETZAAK R.K. KIESVEREEN. TE LEIDEN Ledenvergadering op Donder, 13 November 'ondA in hotel «steeg 14 1930, 8 „Den Buro] Leiden. AGENpft Oporfmg, notflenj- <£i mede deel ingen. Verslag vai verificateur! Behandeling van de beschrij vingsbrieven voor de verga deringen van de Staten-Cen- trale, de Kamer-Centrale en de R.K Staatspartij. HET BESTUUR. Leidsch Symphonie Orkest Trekking Loterij Woensdag a.s. in Re-hoboth, Rapenburg 10 te 's- avonds half negen. Trekkingslijsten ter inzage vanaf Vrijdag a.s., Rapenburg 10, SERVAAS' Muziekhandel Breestraat, bij Bestuur en Leden. 4975 Prijzen afhalen Vrijdag en Zaterdag van 8 tot 10 uur 's avonds op Nieuwe Rijn 10. P-ijzen, na 1 Jan. 1931 niet afgehaald, vervallen weder aan de vereeniging. voor Leder, Crlpe >Rubj? Jumbo Rjftjberzi DE GROOl/Schoenmakerij M0p6CHSTRtar4l Let op het i||j li nlmiiT Schoenverven alle kleuren met garantie.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3