STADSNIEUWS Agenda MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERiTE BLAD PAG. 2 HET TRAGISCH ONGELUK AAN DE ELECTR1SCHE CENTRALE. Nadere bijzonderheden. Omtrent het tragisch ongeluk, dat Za terdagmorgen in de Electrische Centrale alhier heeft plaats gevonden en dat aan twee menschen het leven heeft gekost, kun nen wij nog het volgende mededeel en. Een der technische ambtenaren moest een opneming verrichten in cel 8 van de hoogspanningscentrale der Lichtfabrieken. Hij telefoneerde naar de zaal, om de tur bine, waarop deze cel is aangesloten, uit te schakelen, hetgeen geschiedde. Een der gelijke werkzaamheid is met inachtneming van de hierboven genoemde voorzorgsmaat regelen, die steeds in hoogspanningsruim ten noodig zijn, zonder gevaar te achten. De hoogspanningsmonteur, Joh. de Wolf, wonend Molenstraat 14, ging met dén amb tenaar mee, om de opneming te verrich ten. Do Wolf had eigenlijk een vrijen dag, maar hij was te 10 uur geroepen om bij dit karwei te heipen. Door een getijktijdige vergissing bega ven beiden zich echter niet naar de u i t bedrijf zijnde machine, maar naar de cel van een i n bedrijf zijnde machine. De hoog spanningsmonteur de Wolf ging het eerst de cel binnen en werd onmiddellijk door den stroom getroffen. De ambtenaar, die hem vergezelde snel de onmiddellijk heen om te waarschuwen en de cel spanningvrij te maken, hetgeen geschiedde, terwijl ook de hoofdschakelaar van de machine automatisch uitschakelde, waardoor het net stroomloos werd. De schakelbord wachter D. Jasperse, woonachtig Joan Willem Frisostraat. 5, die het gebeurde onmiddellijk bemerkt had, ijlde naar de bewuste cel en van meening zijnde, dat de cel' stroomloos was, trachtte hij de Wolf weg te trekken, doch ook bij kreeg den stroom door het lichaam. Nadat de getroffenen uit de schakelcel waren geiild, is direct onder leiding van den inmiddels ontboden Geneeskundigen Dienst kunstmatige ademhaling toegepast met toediening van zuurstof, welke behan deling vele uren is voortgezet zoolang tot volkomen zekerheid was verkregen, dat ver dere hulp niet meer kon baten. De Wolf, die reeds IS jaar in het bedrijf werkzaam was, laat een vrouw met zes kinderen na; Jasperse had 15 dienstjaren en laat een vrouw met 3 kinderen na. In den namiddag zijn de lijken der slachtoffers naar hun woningen vervoerd. Het tragisch ongeluk veroorzaakte tot laat in den middag een ongewone drukte voor het terrein der lichtfabrieken aan de Langegracht. EEN NIEUW SPOORWEGSTATION. Op de plaats van het bestaande? De overweg van den spoorweg aan den Rijnsburgerweg, waar dagelijks honderden electrische. en andere treinen passeeren, met het gevolg dat herhaaldelijk' trams, auto's enz. op dezen drukken verkeersweg tien minuten en zelfs veel langer voor de afsluitboomen moeten wachten, heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht. De directies van de Spoorwegen en van de betrokken tramwegmaatschappijen, als mede het gemeentebestuur van Leiden, de Kamer van Koophandel enz. hebben meer malen de hoofden bij elkaar gestoken ten einde dit voor Leiden zoo brandend vraag stuk tot- een oplossing te brengen, zonder dat men een stap nader kwam. Zelfs ver- toogen in de Kamer vermochten ku dusver, naar het scheen, nieis uit te werken. Wij vernemen thans, dat men met de op lossing van dit vraagstuk een stap nader is gekomen. De directie der Spoorwegen, van wie alles in deze afhangt, moet zich thans in beginsel bereid hebben verklaard haar medewerking te verleenen om aan den bestaanden toestand een einde te maken. Uit een onderhoud, dat wij toevallig dezer dagen hadden met een dergenen, die nauw bij de oplossing van den nieuwen stationsbouw betrokken is, is ons namelijk gebleken, dat de directie der Ned Spoor wegen bereid is. het bestaande spoorweg station en tevens ook de spoorbaan aan beide zijden van het station te vernieuwen en te verhoogen. Onder de spoorbaan zou dan een tunnel worden aangelegd, welke den Stationsweg met den Rijnsburgerweg verbindt, door welke tunnel het tram- en autoverkeer, alsmede alle andere verkeer, ongehinderd door het passeeren van trei nen, kunnen plaats vinden. Met de verhoo ging van de spoorbaan zal met het oog op dezen tunnel gepaard gaan een gedeel telijke verlaging van het profiel van den Stationsweg en den Rijnsburgerweg op de wijze, zooals dit bij de Vaillantlaan in den Haag is geschied. Wanneer tot de uitvoering van deze plannen zal worden overgegaan, daarom trent kon onze zegsman nog geen mede- deelingen doen, doch het feit, dat er thans zoo goed als overeenstemming tusschen de betrokken lichamen is verkregen, wijst, mede in verband met andere omstandighe den, er op, dat de volvoering van het plan binnen afzienbaren tijd zal bunnen ge schieden. De spoorweghaven bij het sta tion zal dan verdwijnen en ook het goe derenstation, dat naar het bestaande goe derenstation aan de Witte Poort zou wor den overgebracht, hetwelk als gevolg hier van een uitbreiding zal ondergaan. Zal, zoo deelde men ons verder mede, van den bouw van een nieuw station aan het Schuttersveld, zooals aanvankelijk het plan was, zoo goed als zeker dus niets ko men, dit neemt niet weg, dat de tunnel, welke daar aanvankelijk was geprojecteerd daar niettemin zal komen. Hierdoor wordt via Turfmarkt, Lammermarkt en Schut tersveld een nieuwe verkeerswee verkregen van de binnenstad naar den Rijnsburger weg, waardoor de smalle en drukke Sta tionsweg en Steenstraat voor een zeer groot deel zullen kunnen worden ontlast. MARIA-CONGREGATIE DER MON PERE. Het zilveren feest. Vrijdagavond was de kapel der Maria- Congregatie geheel met congreganisten gevuld. In de derde avondoefening sprak de pater over Christus' Koningschap. De Eerw. spreker gaf in korte trekken weer wat het Koningschap van Christus is. Wij moeten met overtuiging soldaten van Christus zijn. Strijden als een goed soldaat Christi, met een overtuigende liefde en trouw strijden voor den Zoon van de Moe der, onder wier schutze wij staan. De pa ter gaf het voorbeeld van de jongens uit Mexico die ook Maria-Congreganisten wa ren en werden gemarteld omdat zij trouw bleven &an Koning Christus. Dat kan ook van U misschien gevraagd worden, van U Leidsche Congreganisten Met de opwekking om Koning Christus nooit te verlaten, besloot de pater de pre dion tie. Met een lied ter eere van het H. Hart werd deze avondoefening besloten. Zaterdag was het alleen des morgens te kwart over zessen een H. Mis en des middags van 122 uur adoratie. Zondag was het de glorie-dag van de geestelijke oefeningen. Des morgens te 8 uur werd door den weleerw. Directeur, kap. Nieveen v. Dijkum, een gezongen H. Mis opgedragen tot bloei der Congregatie en voor de bijzondere intenties der leden. De Hoogmis werd gezongen door het koor der Congregatie. Na het Evangelie hield de Eerw. Directeur een predicatie. Des middags te half één was het plechtige feesteongregatie waaronder opdracht van 37 nieuwe leden. Zeer vele ouders der Con greganisten waren bij deze feestcongrega- tie tegenwoordig. Na het zingen van de hymne „Veni Creator", hield pater v. Mieghem de feestpredicatie. Tot tekstwoorden had de pater voor deze predicatie gekozen: „Sal ve Regina, Mater misericordiae. Vita, dul- cedo et spes nostra, salve: Wees gegroet, o Koningin, Moeder van Barmhartigheid. Ons leven, onze zoetheid en hoop, wees gegroet". In treffende woorden gaf de Eerw. spr. weer hoe Maria de Moeder van barmhar tigheid is. In duidelijke woorden liet de pater vervolgens uitkomen, het groote nut en het voordeel om lid te worden van de Maria-Congregatie. De Eerw. Pater wensohte de adspiran- ten, die heden hun opdracht zouden doen geluk, dat zij werden opgenomen in deze bijzondere mooie Congregatie, en wekte hen op steeds het voorbeeld te blijven vol gen van hun oudere medecongreganisten. Wat de Congregatie in uw directeur heeft zult u later nog beter begrijpen. Zij heeft in dezen directeur een priester en leids man, een priester, die door zijn bijzondere liefde tot Maria U allen vormt tot Bolda- ten van Christus en bijzondere vereerders van de H. Maria. De eerw. spreker vond het een bijzon dere eer, dat hem het eerelidmaatschap van de Congregatie was aangeboden en wel daarom, omdat hij deze mooie bloeien de Congregatie heeft leeren kennen in de laatste retraite te Vught en nu nog in het bijzonder in deze dagen als eene, welke haar naam met eere draagt. Gelijk de seinlichten van de vuurtorens hun lichtbundels uitwerpen over de woes te golven van de zee, zoo zullen Jezus en Maria de seinlichten zijn op Uw levens weg. De eerw. pater wekte alle leden nog maals op om den ingeslagen weg te blijven voortwerken. De communisten bouwen cellen, wij bou wen tientallen cellen. En dan zal eens be antwoord worden hiernamaals: „Door Ma ria tot Jezus". Na de predicatie had de opdracht plaats van de 37 nieuwe leden. Na deze plechtigheid werd de lofzang Te Deum en Tantum Ergo gezongen, waarna de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Met het zingen van het lied „Voor Eer en voor Deugd" werd deze feestcongregatie be sloten. Het triduum is geslaagd en in alle op zichten. Daarom een woord van dank, lof en hulde aan den Directeur die het door zijn leiding zoo schitterend cleed slagen. Een woord van hartelijken dank aan pa ter van Mieghem, die door zijn predicaties liet zien wat het zeggen wil Maria-Congre- ganist te zijn, en hiermede de lauwe Con- greganist weer heeft aangespoord om trouw te blijven aan hun Congregatie en den ge trouwen Congreganist een aansporing gaf om op den ingeslagen weg te blijven voort gaan. Goed afgeloopen. Zaterdagmiddag was het 9-jarig meisje, Truus F., wonend in de Bakkerkorfstraat, leerlinge van de Chr. school aan de Hoog- landsche Kerkgracht, bij het uitgaan der school nog even naar de klas op een boven verdieping teruggegaan om iets te halen. In de meening verkeerend, dat de school reeds gesloten was, ging het meisje naar de gang, waar het nieuwe gedeelte der school wordt bijgebouwd en kïoop daar door een gat naar buiten. Zij kwam terecht op een plank, die kantelde. Het kind viel van 6 M. hoogte op een betonnen vloer en kwam gedeeltelijk op een plank terecht. Het meis je kroop echter onder de schutting door en vertelde daar het gebeurde aan een vriendinnetje, dat haar naar huis bracht. Het kind werd naar het Ziekenhuis ge bracht, waar bij onderzoek bleek, dat een lies gescheurd was. Het ongeluk is dus nog wel goed afgelopoen. Voor het examen Machineschrijven, af genomen door de Ver. van Dir. van Porrt- scholen slaagden: mej. A. E. van den Brander, C. van den Burg, Joh. M. Hage naar, M. A. Hilgersom, H. J. Schild. Idem voor Steno-Typen in de Ned. Taal: mej. G. von Ronnen en mej. G. Swart, al len alhier. (Leerlingen van de Pontsohool, Steenschuur 14). Tentoonstelling Naaikrans Derde Orde. In de Romanuszaal achter de Harte- brugskerk is gisteren de tentoonstelling van kleedingstukken vervaardigd door de Naaikrans der Derde Orde, wederom ge opend. Stil en zonder eenigen ophef, in den geest van St. Franciscus, is dit geschied, al zou de tentoonstelling wat meer ophef volkomen wettigen. Het is immers weer een uitgelezen col lectie kleedingstukken, die vooy de armen vervaardigd zijn en een lange tafel die de geheele lengte van de zaal beslaat, in be slag nemen. Daar prijken allerhande soort van on- derkleeding voor mannen en vrouwen, jon gens en meisjes, die voor al in dezen tijd van het jaar voor velen van groote waar de zal zijn. En spoedig zullen dan ook weer velen, die dit noodig hebben, met deze nuttige gaven worden verrijkt. Bo vendien is er nog een groot aantal mooie jongenspakjes on meisjesjurken, die spe ciaal bestemd zijn voor kinderen, die hun eerste H. Communie moeten doen. Een zeer groote aantrekkelijkheid vormt ook de verloting, waarvoor een onnoeme lijk aantal heele mooie prijzen beschikbaar is. Deze beslaan eveneens een lange tafel aan den anderen wand en wij behoeven slechts den eersten prijs, een mooi 65-dee- lig eetservies, en verder wollen dekens enz. te noer^n om te doen weten, dat de prijswinnaars van deze loterij waar voor hun geld krijgen. Op de tentoonstelling, die tot morgen avond geopend is, zijn nog loten verkrijg baar. Verder is er nog een tombola met mooie prijzen en andere attracties. Wij mogen, mede om het goede doel, wel eenieder aanraden deze tentoonstelling te gaan bezichtigen. Feestavond R. K. Metaalbewerkersbond. De afdeeling Leiden van den R. K. Me taalbewerkersbond bestaat twintig jaren en dit feit is gisteravond feestelijk her dacht. De leden en hun huisgcnooLen wa ren daartoe in „Concordia" bijeengekomen. Vroolijke marschen en moppen op de piano brachten een gezellige stemming. De voorzitter der afdeeling, de heer J. Giezen, sprak het welkomstwoord en bracht dank aan allen, die 's morgens aan de H. Communie hadden deelgenomen. Bij dit 4e lustrum wilde spr. niet, zoo als gebruikelijk is, een blik terugslaan want wat achter ons ligt weten wij dook liever de leden op het hart drukken in dezen tijd van sociale revolutie, met den Bond mede te werken. Na des voorzitters toespraak, voerde het woord het lid van het hoofdbestuur, de heer J. van Abbevó, Het twintig-jarig bestaan dezer afdeeling noemde spr. 20 jaren van arbeid, van offeis, van strijd tegen verkeerde beginselen in ons maat schappelijk leven jaren, die teleurstel lingen, maar ook successen hebben ge bracht. Wanneer wij de som van die 20 jaren samentellen, m^gen wij tevreden zijn en dankbaar, dat hier de Kath. Metaal bewerkersbond is opgericht. Niemand kan ontkennen, dat wij, ver geleken bij twintig jaar geleden, een stuk zijn vooruitgegaan. Een van de oude pio niers zeide het onlangs nog: wat hebben de jongeren het goed in onze dagen. Vroe ger begon men om 5 uur te werken en scheidde men om 8 uur uit; thans begint men om 8 uur te werken en scheidt men er om 5 uur uit. Al zijn belangrijke successen verkregen, niet uit het oog mag worden verloren, dat wij nog te worstelen hebben tegen tal van misstanden in de maatschappij. Spr. wees hierbij op den wereldcrisis, en stelde de vraag, wat de oorzaak was van de groote malaise en werkloosheid. Eener- zijd-s is oorzaak de over-productie; men produceert niet meer naar de vraag, doch om de winst. Op de tweede plaats zijn er de bank-specul&ties van hen, die het kapi taal onzer industrieën in handen hebben. En tenslotte: de vèr-doorgevoerde ratio nalisatie der bedrijven. Dit zijn toestanden, waar tegen zoo. wei nig is te doen. Door medewerken met de organisatie, kan de invloed van de bon den echter vergroot worden en bij de Re geering met succes worden aangedrongen op maatregelen tegen de werkloosheid. Van die maatregelen noemt spr. de be drijfsorganisatie, op welken weg Minister Verschuur thans een bescheiden stap zet. Vervolgens een wet, dat ook de werkge vers betalen in de werkloosheidsbestrij ding; de werkloozenkassen zullen ge steund moeten worden uit de bedrijven. Ook wetten, die een einde maken aan de beursspeculatie. Men begrijpt, dat deze maatregelen niet zonder actie van de bonden kunnen wor den gewonnen. Daarom wekte tot slot spr. allen op zich te scharen achter het be stuur, en te zorgen dat de aid. en daar door de bond vooruitgaan dan kan deze des te meer invloed op den gang van za ken uitoefenen. (Applaus). De avond werd verder gevuld met het optreden van het trio humoristen „Naar ieders genoegen", die de aanwezigen een plezierigen avond hebben bezorgd. J. W. Nieuwenhuizen Segaar t In den ouderdom vaD 63 jaar is gisteren hier ter stede overleden de heer J. W. Nieuwenhuizen Segaar, directeur van de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levens middelen „Sleutels" aan den Morschweg alhier. De heer Nieuwenhuizen Segaar was van kindsaf in het bedrijf bij zijn ouders werkzaam en maakte de ontwikkeling van het bedrijf in al zjjn stadia door. Daarna werd hij firmant in de zaak en in 1921, bij de omzetting in een N.V., directeur. De overledene was een van de pioniers in de Conservenindustrie in ons land. In zijn particulier leven trad hij min der op den voorgrond. Jaren lang was hij echter penningmeester der Chr. School te Oegstgeest. Uit een raam gevallen. Zaterdagmorgen heeft de 55-jarige wed. W., toen zij aan de achterzijde van haar woning St. Jacobsgracht 20boven de ramen aan het zeemen was, haar evenwicht verlo ren en op een keukenplat, 1 Meter lager gelegen, terechtgekomen. Daarvan gleed zij af en kwam bij de buren op een binnen plaatsje terecht. De vrouw klaacde over pijn in den rug en werd door den E. H. D. naar het St. Elisabethsgesticht vervoerd, waar een fractuur aan den wervelkolom werd geconstateerd. „Ruim Baan". Men verzoekt ons mede te deelen, dat de repetitie van morgen, Dinsdag 11 No vember, gewoon zal plaats hebben in het gebouw der Zita-Vereeniging, Pieterskerk- choorsteeg, en niet zooals de kinderen is medegedeeld in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk. De repetitie begint precies half zeven voor de kinderen, 8 uur voor de dames, en verwacht wordt, met het oog op de uitvoe ring, 30 Dec. in den Schouwburg, dat nie mand zal ontbreken. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 4305. De Leidsche Han del en Transport Maatschappij, Voorscho ten, Rijndijk 178. Uittr. Dir.: A. Huy, Lei den. Na Dir.: J. J. Huy, Voorschoten. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor aan het gesticht „De Voorzienig heid" alhier een bijdrage te verstrekken van 1/3 van de kosten wegens stichting van een gebouw voor haar school voor buitengewoon lager onderwijs tot een maxi mum van 12.000. Hedenmiddag te 1 uur werd de heer J. v. d. M., die met zijn rijwiel op de Breestraat tusschen de tramrails reed, aangereden door een motorwagen van de tram, die den Haag ging. De man kwam binnen de rails te vallen doch gelukkig werd de wa gen t-ijdig tot stilstand gebracht. Een der wielen was reeds over de jas van den aan- geredene geloopen. Het slachtoffer ze:r kwam er gelukkig met slechts enkele ver wondingen af. Vrijdagavond jl. hield de propaganda- afdeeling van de Nederlandsche Vereeni- ging tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden, Handelsreizigers en Handelsagenten, een vergadering van Leidsche leden met het doel te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeeling. Als spreker was uitgenoodigd de heer Jac. Vogel, Voorzitter van het Hoofdbe stuur, die een rede hield over de geschie denis en ontwikkeling van de thans ruim 25 jaar bestaande vereeniging. Een en ander werd toegelicht met lichtbeelden. Na den heer Vogel namens alle aanwe zigen hartelijk dank gezegd te hebben, stelde de Voorzitter, de heer Joh. Brouwer voor over te gaan tot het oprichten van de afdeeling Leiden en het kiezen van een voorloopig bestuur, waarmede de verga dering accoord ging. Met algemeene stemmen werden be noemd: Joh. Brouwer, Stadhouderslaan 17 Voorzitter; F. W. Kooning, Prins Hendrik straat 10, Secretaris; D. C. Noll, Rijndijk straat 69, Penningmeester. Het dient nog te worden vermeld, dat de heer A. B. Batenburg, directeur van „Zomerzorg", voor dezen avond gratis zijn groote concert-zaal beschikbaar stelde, terwijl een drietal leden der vereeniging voor muzikale afwisseling zorg droegen. Ondertrouwd: J. Roman jm. 26 j. en A. Linschooten jd. 25 j. C. T. A. den Hollander wedr. 34 j'. en O. Moene jd. 24 j. F. J. v. Gessel jm. 44 j. en G. Dubbelaar jd. 38 j. N. P. Vergunst jm. 27 j. en M. Bunn jd. 26 j. H. H. M. Bary jm. 32 j. en J. J. M. Lerkvliet jd. 25 j. G. A. E. Duijster jm. 22 j. en J. W. M. Schouten jd. 20 j. A. Luijk jm. 24 j. en J J. M. v. d. Born jd. 25 j. P. J. Baaten jm. 30 j. en J. W. Galjaard jd. 29 j. H. Rijnsburger jm. 20 j. en J. v. Weerlee jd. 20 j. J. W. Schneider jm. 26 j. en A. C. Remondt jd. 27 j. M. J. Scheer jm. 25 j. en P. J. P. Riebeek jd. 23 j. H. P. v. Rijn jm. 26 j. en C. Verbruggen jd. 24 j. J. Labor- dus jm. 27 j. en L. J. B. Paalman jd. 24 j. P. J. Wetselaar jm. 25 j. en J. Mu'der jd. 20 j. H. W. Metselaar jm. 25 j. en C. W. Oudshoorn jd. 22 j. T00NEEL. LITTER IS SACRUM. De Haagsche Vereenigde Tooneelver- eenigingen A.D.O.—D.V.S. hebben Vrijdag en Zaterdagavond, den tooneelwedstrijd bij gelegenheid van het jubileeren van Litteris Sacrum ingeluid. Zij hadden „Eenzaam" gekozen, een drama van J. Fabricius, en onder leiding van Hans van Ees hebben zij dit spel, dat ongetwijfeld zware eischen stelt aan de tooneelisten, ten uitvoer ge bracht op een wijze, dat. men vergat met amateurs te doen te hebben. Het stuk speelt in de buitengewesten van Ned. Indië en toont met een klemmen de duidelijkheid, hoe de moordende een zaamheid in de tropen een mensch kan sloopen en kan aftakelen tot een zielig stuk wrakhout. Het eerste bedrijf laat ons den nieuwe ling zien, Willem Bijlevoorde, ambtenaar ter beschikking, een jongen met een ont vankelijk gemoed, die alles in Indië indruk- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien het verzoek van: a. B. Spronk om vergunning tot het op richten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Witte Singel No. 14; b. de N.V. Leidsche Broodfabriek om vergunning tot hejrVjprichbfti van een brood-, koek- en baiwetfabr^S iip het per ceel Mare No. 1; c. de firma de Erdefa/'de Wed. J. van Nelle om vergunning lot hef uitbreiden van de opslagplaats .vin koffie,» thée en tabak in het perceel h\almacht/ No^„-17 Gelet op de artikofeq/6 en 7 der Htnder- wet; .if jr Geven kennis aan Jieb publiés, dat ge noemde verzoeken/ njfet cle büfagen op de Secretarie dezer giyèeente fam- visie gelegd zijn9 s alsmede dat op Zateuffag, den 22én No vember e.k. des voojjmiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen deze ver zoeken in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat i tot beroep ge rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. LEIDEN. Dinsdag, A. R. K. A., Den Burcht, 8 uur. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers patroons Vereen. „St. Joseph", Kring Leiden, Concordia, 5 uur. Woensdag, Schouwburguitvoering van „Adolf Kolping", 8 uur. Donderdag, Recollectie-avond oud-retrai- tanten, Hartebrug, 8 uur. Donderdag, Ledenvergadoring R. K. Vrou wenbond, Concertzaal „Concor dia", Steenstraat, 8.15 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. wekkend en grootsch vindt en hooge op vattingen heeft omtrent zijn taak. Hij is al spoedig tot over z'n ooren verliefd op de bekoorlijke doohter van clen resident, maar ofschoon het paar zich verlooft, meent hij toch niet het recht te hebben haar als zijn vrouw mede te nemen naar zijn eenzamen post in de Buitengewesten, hoewel zij het- eenzame hutje verre verkiest boven het residentieele paleis. De ervaren plantor Verschoor, (een pracht-creatie van den heer Natzijl) weet wat er te koop is en dringt er met klem op aan, maar de jonge man draagt het hart te hoog en gaat ten gronde in de drukkende eenzaamheid van de rimboe. Men kan eenzaam zijn te midden van het drukste gewoel in de stad, te midden van vrienden en bekenden kan men het gevoel hebben alleen te staan en verlaten te zijn, maar wat het is, geheel alleen te zijn te midden van Oosterlingen die ons en die wij niet begrijpen, zonder een enkelen Europeaan in de buurt, waartegen men praten kan dat kunnen wij ons moeilijk voorstellen. Het tweede bedrijf tracht ons eenigermate in die sfeer te doen inleven. Dat is een zwaar bedrijf, zwaar door het moeilijke van het voortdurende stille spel, zwaar om de aandacht van het publiek ge vangen te houden. Het was den heer M. Deyer dan ook niet kwalijk te nemen, dat hij tegen zulk een opgaaf niet zóó opge wassen was, dat de spanning strak gehou den bleef. Verreweg het beste kwam zijn spel uit in het derde bedrijf; dat was mees terlijk. De dames vormen nogal eens de zwakke plek in een dilettanten spel, doch ditmaal was dat. toch niet het geval. Mej. Vleessen- beek gaf vlot- en los spel als Julée, de doch ter van den resident en mevr. Kuipers was verrassend als echte Indische vrouw. Ook de overigen, de resident (de heer F. An- driessen), zijn echtgehoote (mevr. Zifcter- steyn), de controleur lvremer (de heer Loof) en dokter de Wilde (de heer v. Zwie- teren) gaven uitstekend spel. Een zeer goede inzet van het concours, dat groote verwachtingen wekt' voor het volgend verloop. Hier was een man noodig. N.V. Vereen. R'damsch Hof stad Tooneel. Hier was inderdaad een man noodig, en dat was nog wel een vrouw. Maar men weet in menig opzicht is één vrouw hon derd mannen te sterk. Het is een eigen aardig milieu, waarin de schrijver vin dit stuk ons binnen leidt, een wereld van Rus sische émigrés en van fuivende millioniir.;- zoontjes te Parijs. Eén van de dames, een Russische prinses, weet echter orde te scheppen in het wereldje van Russische c-r- vorsben, die zich beroofd van alles waar zij in Rusland op steunden, te Parijs niet door het leven konden heenslaan. Deze „man" was echter ook op tijd een vrouw en ten slotte loopt alles op de gebruikelijke ma- ïier af. Het is ook een blijspel trouwens. ,)eze „man" was Fie Carelsen, die zich uit stekend thuis gevoelt in zulke situates. )ank zij haar spel en van Louis Gimberg, vas de avond niet onbelangrijk; wat an- lers wel het geval geweest zou zijn. Ver- eden jaar schijnt het stuk succes te heb ben gehad. De reprise viel ons evenwel niet mee. Niettemin was er veel applaus en hartelijk gelach.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2