22ste Jaargang MAANDAG 10 NOVEMBER 1930 No. 6742 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 2>e Zeidóohz (Bou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOLKENBOND ONTWAPENINGSDEBATTEN. Duitsch voorstel inzake jaarlichtingen verworpen. De voorbereidende commissie voor de ont wapeningsconferentie heeft Zaterdagochtend behandeld het Duitsche voorstel, dat in de ontwapeningsconventie zal worden vastgelegd: een maximum cijfer van de jaarlijksche lich ting van ieder land. Dit voorstel werd bestreden door de gede legeerden van Frankrijk, België, Italië en Ja pan, waarbij vooral Massigli (Fr.) erop wees, dat het denkbeeld onaannemelijk was voor die landen, die den algemeenen militairen dienstplicht hebben ingevoerd en er prijs op stellen het beginsel van de gelijkheid van hun staatsburgers te handhaven. Frankrijk en andere landen zouden niet kunnen goedvinden, dat een gedeelte van hun burgers van den militairen dienst wordt vrij gesteld, terwijl een ander gedeelte onder de wapenen moet komen. Professor Rutgers antwoordde op dit argu ment dat dit heel ongelukkig voor de toe komst der ontwapeningsgedachte is, daar men dan met een beroep op de gelijkheid van alle burgers steeds grooter leger in stand zal moe ten houden met de daaraan verbonden reus achtige hoeveelheden oorlogsmateriaal. Ook de sovjet-gedelegeerde Litwinoff en de gedelegerd van China ondersteunden met prof Rutgers het Duitsche denkbeeld, dat echter bij de stemming verworpen werd met 12 tegen 6 stemmen. De zes voorstanders waren China, Duitsch- land, Nederland, Noorwegen, Sovjet- Rusland en Zweden. Verschillende gedelegeerden hebben zich van stemmnig onthouden, onder wie lord Ce cil, die in beginsel een voorstander van het Duitsche voorstel was, doch zich niet ervoor heeft uitgesproken, omdat het aannemen van het Duitsche voorstel met zich zou hebben medegebracht, dat verschillende landen, zooals Frankrijk, de onlwapeningsconventie voor on aannemelijk zouden verklaren. Tengevolge van deze stemming zullen de landen de volkomen vrijheid blijven behouden ten aanzien van hun jaarlijksche lichting. BELGIE MINISTER LIPPENS OVER DE NIEUWE SPOORWEGEN. De Belgische minister van verkeerswezen, Lippens, heeft, in verband met de in de Ne- derlandsche pers verschenen berichten om trent den aanleg van spoorwegen in Noord- België met strategische doeleinden, o.a. ver klaard: Volgens de plannen der regeering zal een nieuw stafion worden gebouwd ter opvanging van al het verkeer van de dokken van Ant werpen en ter vervanging van de stations Austruweel en Zurenborg. Van Austruweel af zal er geen enkele ver andering in den spoorweg Antwerpen-Esschen worden aangebracht en zal het tegenwoordige dubbelspoor blijven bestaan. De bouw van twee nieuwe sporen tusschen Mechelen en Antwerpen geschiedt overeen komstig een plan van vóór den oorlog en heeft geen strategisch doel. Ook at de rangeersporen te Hoven en Berchem betreft, ontkende de minister, dat deze strategische beteekenis zouden hebben. Voorts zeide hij, dat er geen sprake is van verdubbeling der lijn TurnhoutBaarle-Nas- sau. Wat de Belgische defensiemaatregelen be treft, wees de minister er nog op, dat deze niet 2 milliard eischen, zooals beweerd is, maar niet meer dan 300 millioen Zij zijn bestemd voor herstel der tijdens den oorlog verwoeste vestingwerken in het Maasdal. Er is geen Fransche interventie bij gemoeid. Het militair verdrag met Frankrijk is, voor wat het geval van een niet-uitgelokten Duit- schen aanval aangaat, terug te brengen tot het verdrag van Locarno. DUITSCHLAND EEN BLOEDIGE POLITIEKE BOTSING. Zaterdag hebben te Brandenburg vechtpar tijen plaats gehad tusschen leden van de Rijksbanier Zwart-Rood-Goud en nationaal- socialisten, die in een koffiehuis een vergade ring hielden. De leden der plaatselijke groep van de Rijksbanier trachtten aan deze vergadering deel te nemen, doch bij hun binnentreden ontstond spoedig een hevige vechtpartij. Het geheele meubilair van het café werd vernield en aan beide zijden vielen er zwaargewonden. De gendarmerie was niet bij machte hande lend op te treden en het overval-commando arriveerde niet, aangezien dit elders was ont boden. ITALIË ANTI-FASCISTISCHE SAMENZWERING ONTDEKT. Een dramatische, doch mislukte ontsnapping. Stefani meldt, dat een paar dagen voor de viering van den achtsten verjaardag van den marsch naar Rome, in een aantal Noord-Ita- liaansche plaatsen bij elkaar een twintigtal menschen aangehouden zijn. Zij worden be klaagd van het smeden, -in vereeniging met Parijsche anti-fascisten, van een misdadigen aanslag op het regime. Zij zullen voor de buitengewone rechtbank tot bescherming van den staat terecht staan. Het onderzoek duurt nog voort. Voorts verneemt de Times uit Milaan, dat Belotti, oud-conservatief minister, die onlangs daar gearresteerd is, door de provinciale com missie bij wijze van administrafieven maatre gel-, naar de eilanden verbannen is. Belotti zou in een particulieren brief ongunstig over het fascisme hebben geschreven. Voorts is prof. Ernesto Rossi, hoogleeraar in de staathuis houdkunde, aangehouden. Naar de Corriere della Sera meldt, had prof. Rossi, bij zijn overbrenging van Bergamo naar Rome, een oogenblik kans gezien aan de aandacht van zijn bewaker te ontsnappen en was hij even voor Viareggio uit den trein gesprongen, die daar in volle vaart was. De hoogleeraar bleef ongedeerd en heeft den heelen nacht rondge zworven, in de hoop aan zijn belagers te ont komen. Den volgenden ochtend is hij echter weer opgepakt. Of deze beide arrestaties ook tot de door Stefani bedoelde behooren, is onbekend. Het heeft er wel den schijn van. POLEN STUDENTEN-BETOOGING TE WARSCHAU Tegen „het dreigend Duitsche gevaar". De studenten van Warschau organiseerden Zaterdagmiddag op het plein der universiteit een groote tegen Duitschland gerichte betoo- giag De rector hield een rede, waarin hij over „het dreigende Duitsche gevaar" sprak en allen verzocht, zich op nationalen grondslag aaneen te scharen. Studenten voerden het woord en eischten bovcot van Duitsche artikelen en Duitsche til men. In optocht trokken de studenten daarop, anti-Duitsche liederen zingend, naar een cine ma, waar juist een Duitsche film gegeven werd. De politie was echter op haar qui vive en hield de manifestanten in bedwang. Een poging der studenten om naar het Duitsche gezantschap op te rukken werd door de politie eveneens verhinderd. Nadat de betoogers nog een tijdje „weg met Duitschland" geroepen hadden werd op bevel van den rector de manifestatie geëindigd RUSLAND 300 RUSSISCHE BOEREN NEER GESABELD. Volgens een bericht van een te Warschau verschijnend blad zijn in het Wilnagebied 2 Russische boeren aangekomen, die behoorden tot een groep van 300 boeren, welke zich tegen de invoering van het collectief bedrijf hadden verzet en manschappen van de tegen hen uit gezonden strafexpeditie hadden gedood. Naar de twee meedeelden, hebben de 300 boeren getracht naar Polen uit te wijken, doch op hun vlucht zijn zij door een afdeeling van de Gepoe achterhaald, die allen neergesabeld heeft. Slechts de 2 thans in het Wilnagebied aan- gekomenen zijn in het leven gebleven. RYKOV UIT HET POLITIEK BUREAU. Naar uit Moskou gemeld wordt, is Rykov, de voorzitter van den Raad van Volkscommis sarissen uit het politiek bureau der Commu nistische Partij getreden. Dit geschiedt inge volge den nadrukkelijken wensch van Rykov zelf, die verklaart onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer in het Polit. Bureau te kunnen blijven. Zijn plaats in het Polit. Bu reau wordt nu ingenomen door den leider de Gepeoe Menschinschki. R.K. STATENKIESKRING „LEIDEN" Zaterdagmiddag om half drie vergaderde in de Burchtzaal van hotel „De Burcht" de R.K. Statenkieskring Leiden. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer H. Bader, die na den chr. groet herinnerde aan de komende ver kiezingen voor Prov. Staten en Gemeente raden. Vermoedelijk zullen wij, aldus de voorz., in de Staten nn 3 zetels krijgen, wat dan echter slechts een verschuiving van een Goudschen zetel zal beteekenen. Spr. herdenkt dan de heer H. J. M. Balvers, die gedurende 14 jaar lid was van de Prov. Staten en 25 jaar lid van den gemeenteraad van Hilegom. De voorz. herdacht de heer Balvers als een stoeren wer ker voor de roomsche zaak, die daarvoor veel heeft opgeofferd. Spr. hoopt, dat hij het loon voor zijn werken reeds zal hebben ontvangen en besluit met de bede, dat hij ruste in vrede. Deze woorden werden door allen staande aangehoord. Hierna leest de secretaris, de heer G. Bul ten, de notulen, welke onder dank worden goedgekeurd. De voorz, wenscht dan den heer Mr. E. Bol- sius geluk met zijn benoeming tot lid der Prov. Staten als opvolger van den heer H. J. M. Balvers. Spr. hoopt, dat mr. Bolsius, met wien nu Leiden zelf weer een afgevaardigde heeft gekregen, veel in deze functie zal kun nen arbeiden. De rekening en verantwoording van den penningmeester toont aan een batig saldo van 282.29. Voor de verkiezing der Prov. Staten stelt het bestuur voor uit te komen met 6 candida- ten, wier namen moeten worden ingediend voor of op 22 December. Vervolgens dat de stemmingen zullen worden gehouden op 11 en 25 Januari en 8 Februari en de processen- verbaal en andere stukken zullen worden in geleverd op 13 en 27 s^nuari en 10 Februari uiterlijk, des middags 12 uur, waarna des avonds om 6 uur van denzelfden dag de uit slag van de stemming zal worden vastgesteld. De heer van der Eerden (Lisse) stelt voor om het uur van inlevering te stellen op des avonds 6 uur. Hierop wordt door het bestuur voorgesteld de tijd van inlevering te stellen op gemelde data tot 4 uur des middags ten huize van den secretaris en van 56 uur bij den secretaris in den Burcht, waar de uitslag zal worden opgemaakt. De heer Langeveld (Lisse) meent dat het beter is eenmaal in plaats van driemaal te stemmen, wat echter het reglement niet toelaat. De heer Heems kerk (Leiden) vraagt eenige inlichtingen om trent de a.s. verkiezingen voor de Prov. Sta ten in verband met de meening van den voor zitter betreffende de kansen, welke inlichtin gen hem geworden. Hierna ontstaan weer besprekingen omtrent de quaestie waar het drukwerk moet worden vervaardigd. Besloten wordt de oplossing dezer quaestie aan den secretaris over te laten. Het gewijzigde voorstel van het bestuur wordt hierna aangenomen. De heer J. Stadhouder (Zoeterwoude) be- critiseert de houding van een Statenlid .in zake de stemming over de drooglegging der Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen en vraagt daarvan een verklaring. Hierop ant woordt mr, E. Bolsius, die den juisten stand van het voorstel in de Prov. Staten uiteen zette. Het ging er volgens spr, alleen om ,of de Provincie alleen de kosten der droogmaking zou moeten betalen en het ging niet over al of niet droogmaking. Door den voorz, werd hierover nog een breedere uiteenzetting gege ven, waaruit bleek dat er nergens subsidie kan worden verkregen. Daar er bovendien nog door het departement van defensie een belang rijk bedrag werd geëischt, durfde niemand het aan deze verantwoording op de provincie te leggen. De heer van der Eerden (Lisse) vraagt hoe de Statenfractie staat tegenover het verzoek van het Groene Kruis om een subsidie voor den schoolartsendienst. Door den voorz. wordt hierop geantwoord met een korte uiteenzet ting, waarna, na eenige discussie, door den heer G. Bulten (Voorhout) hierover het woord wordt gevoerd, Spr. wil eerst de quaestie zuiver stellen, door te zeggen, dat het geen quaestie van onderwijs is, maar een taak van volksgeozndheid. Hieraan zijn zeer vele moeilijkheden verbonden en ook de Bis schop heeft ervoor gewaarschuwd. Spr. acht deze quaestie tenslotte echter nog niet rijp genoeg om hier te worden behandeld. Door den heer Paardeokooper (Oegstgeest worden eveneens moeilijkheden ter dezer zake naar voren gebracht, Spr. meent ook dat het genomen besluit niet gelukkig is. Bij de dis cussie komt tenslotte naar voren, dat de ge heele Prov. Schoolartsendienst een quaestie is van het Groene Kruis, die zich hier heeft voorgespannen en een propagandist in haar dienst heeft. De heer van Leeuwen (Wasse naar) brengt bovendien de moeilijkheden naar voren, die door deze actie van het Groe ne Kruis voor de Katholieken kunnen ont staan. Spr. meent ook, dat de woorden van den Bisschop deze zaak voor ons hebben uit gemaakt. Bij de rondvraag zegt de heer Alkemade in een volgende vergadering te willen bespreken de quaestie of er wederom voor de verkiezing sprekers zullen worden uitgenoodigd. Hierna volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. HILLEGOM. Brand. Gisteravond te ongeveer 10 uur ontstond brand in de bloembollenschuur der firma Kabei en Co. aan de Ambachtstraat., door tot nog toe onbekende oorzaak. De brand weer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de steenen schuur met aangebouwde houten schuren geheel uitbrandde. Het. met de schuren aange bouwde woonhuis bekwam veel water schade doch kon behouden blijven. Te half een kon de brandweer inrukken. De schade aan de gebouwen beloopt ongeveer 10.000. De schade aan inventaris kon nog niet worden opgemaakt. Volksbond. Hedenavond geeft de nieuwe tooneelclub van den R. K. Volks bond een eerste uitvooring in hotel „Flora". De jonge tooneelclub, die reeds verleden jaar op schitterende wijze hei feest van „Eensgezindheid" opluisterde, zal nu voor het voetlicht komen met „De Familie van Ingen", een mooi sociaal stuk, geschreven door Foks. Wij twijfelen niet, of Roomsen Hillegom zal zich zeker voor deze eerste uitvoering niet onbetuigl laten en door een bezoek zijn belangstelling willen too- nen; men zal er geen spijt van hebben. Eerste Hulp bij ongelukken. Er blijkt wel veel animo voor de vereeniging „Eer ste Hulp bij Ongelukken". Zij telt reeds meer dan 50 leden en er worden thans 2 cursussen gegeven, elk van 25 deelne mers: de eene leidt dr. Ten Hoopen, de andere dr. Versluys. Bloembollen naar Amerika. Door den heer J. Keur, lid der firma C. Keur Jzn., alhier, zijn aan de stad New York 250.000 bloembollen geschonken Dit is zeker een vorstelijk geschenk, hetgeen niet zal nala ten den roem onzer bloembollen in Ameri- ka-'s grootste stad en ver daarbuiten te verbreiden. Begraafplaats. De algemeene be graafplaats zal voortaan des Zondagsmid dags van 24 uur voor het publiek zijn opengesteld. De bezoekers van den doo- denakker zullen dezen maatregel zeker toejuichen. „Vondel". Deze tooneelvereeniging hield haar eerste uitvoering in dit seizoen in hotel Sistermans. De zaal was tjokvol. Voor dezen avond was als hoofdschotel gekozen: „Gebroeders Kalkoen", een blij spel dat uitnemend vertolkt werd. Vervol gens Neel en Teun terug van het Hille- gomsch Feestterrein, welk stuk een pro pagandistisch karakter had en uitnemend insloeg. Ten slotte weer iets origineels: „Hou me vast" waarin de Hillegomsche toestanden en gebeurtenissen van den laat- sten tijd werden bezongen en waarin o.m. een schitterend, geestig berijmde critiek op den Gemeente-architect tot uiting kwam. De uitvoering is weder een groot succes voor de vereeniging geweest. Parkeerverbod. Aan het huis van den heer R. J. v. d. Meer en nabij het Postkantoor zijn borden geplaatst waarop bet parkeerverbod in de Hoofdstraat ver meld wordt. De zakenmenschen zijn met dezen maatregel allerminst ingenomen: het beteekent schade in hun zaken. Het komt ons voor, dat het verkeer daar ook op andere wijze geregeld zou kunnen wor den. Geboren: z. van A. Duyndamvan der Westen'z. van A. M. WebsterPet d. van J. M. C. van den BoschPieter- sen z. van L. A. KreeftDurieux z. van C. D. Noppenvan Rijswijk z. van C. A. Sempvan Haestregt z. van S. M. VerhoevenWarmerdam. Ondertrouwd: L. Vliet Vlieland en D. M. Bakker P. M. Lippens en J. O. Warmerdam W. G. J. Bergman en A. A. van der Hulst. Gehuwd: J. Posthuma en M. Mailand H. G. Duwel en A. M. Lemmers. Overleden: G. A. Philippi vr. 4 maanden. OEGSTGEEST. Personalia. Mej. G. H. Fransen, al hier, slaagde voor het examen Machine- schrijven, afgenomen door de Ver. van Dir. van Pontscholen. VEUR. Geboren: Bertha d. van J. Brouwer en A. C. de Bruin. Petrus Johannes Wil helmus z. van J. P. van Rooijen en E. M. v. Rijn. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ontwapeningsdebatten te Genève. Meer dan 100 slachtoffers van de ty phoon in Achter-lndië. (Buitenl. Berich ten, 3e blad). BINNENLAND. De Do X weer vertrokken. (Laatste Be richten). Het tweede postvliegtuig uit Indië op Schiphol teruggekeerd. (Luch+vaart, 2de blad). Vergadering van den Staten-Kieskring Leiden. (1ste blad). Architect A. Staal tengevolge van een auto-ongeluk om het leven gekomen. (Gem. Ber., 3de blad). Valsche munters te Amsterdam aange houden. (Gem. Ber., 3de blad). Verschillende inbraken. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Nadere bijzonderheden omtrent het tra gisch ongeluk aan de Lichtfabrieken (1ste blad). De plannen voor een nieuw station in een vergevorderd stadium? (1ste blad). LISSE. Mandolineclub „Sancta Lucia". Op waardige wijze is het le lustrum der man dolineclub „Sancta Lucia" ingezet met een algem. H. Communie voor cle leden onder de H. Mis van kwart voor 8. Na afloop verzamelden allen zich aan een gemeen schappelijk ontbijt in het Patronaat. Moeilijke jaren heeft deze club door staan, doch met veel energie en beleid doch ook door onderlinge saamhoorieheid, heeft deze vereeniging getoond, zelf het hoofd boven waier te houden. Wij hopen dat deze club onder voorzitterschap van den heer Randsdorp en directeur Jutjens veel mag bijdragen tot gezelligheid van de St. Josephgezellenvereeniging. Des avonds had de feestuitvoering plaats. De zaal was flink bezet, toen de voorzitter deze bijeenkomst opende met een woord van welkom tot de aanwezigen. De voorz. liet hetgeen al die jaren heeft plaats gehad in deze vereeniging de revue passeeren. Spr. hoopte, dat in de toekomst de vereeniging nog meer moge groeien en bloeien. Als bewijs van waardeering schonk de voorz. den directeur een bouquet bloe men. Hierna werd het woord verleend ••aa den Mandolineclub, welke een achttal num mers ten gehoore bracht, allen met succes, hetgeen het daverend applaus van ieder nummer bewees. De pastoor, president der St. Joseph- gezellenver., bracht een woord van dank aan den directeur voor zijn kranig werk. Hierna werd door de dames mandoline speelsters een revue op zang gegeven, wat zeer in den smaak viel. De voorzitter bracht ook dank daarvoor, het was ook waarlijk een verrassing, daar het bestuur er niets van af wist. Vervolgens traden voor het voetlicht de heeren He'man en Laman, transfoniatie-dueltisten. Deze hee ren hadden gezorgd voor een zeer leuk programma en lieten somtijdis de zaal van het lachen daveren. Met een woord van dank aan allen werd deze feestviering gesloten. Opdracht. B. en W. hebben het bou wen van twee woonarizen met schuurtjes opgedragen aan de firma S. Strijk te Rijp- wetering voor de som van 7790. Roodvonk. In de week van 2 tot en met 8 November 1930 is binnen deze ge meente 1 geval van roodvonk geconsta teerd. Geboren: Barend z. van M. Griek- spoor en J. de Jong Quirinus Andreas z. van V. Verwer en J. v. d. Laan Mar- tinus Petrus z, van P G. v. d. Laan en J. M. v. Schooten. Ondertrouwd: C. W. Spreeuw en ,J. Oost veen H. M Tielen en F. A. M. v. Haaster K. Horsman en G. J. v Keimpena C. Blom en J. T. Balkenende G J. v. d. Voort en L. v. d. Aart. Gehuwd: G. v. Een wijk en J. Streng J. F. Hulsbosch en Ch. W. Verhaar. VOORHOUT. Bouwvergunningen. B. en W. dezer gemeente hebben vergunning verleend tot het bouwen van: lo. aan den heer P. IJs- selmuiden een werkplaats langs de Hoofd straat; 2o. aan de N.V. Pereboom en Co. te Sassenheim tot het bouwen van een woonhuis aan de Torenlaan.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1