UIT DE PERS MET DE „DO X" DE LUCHT IN. RECHTZAKEN ACADEMIENIEUWS LUCHTVAART UIT DE RIJNSTREEK KERKNIEUWS ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 I DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. S HET MISERABELE. Onder dit opschrift schrijft de Maas bode volgend artikeltje, dat bijzonder ad rem is. Wij lezen in „Het Volk" van 29 Oct.: Bij het invident-De Visser, verleden week in onze Tweede Kaïn er, heeft de voorzitter zich zenuwachtig ge maakt omdat de communist onvrien delijk sprak over een staatshoofd. Dat staatshoofd is de Paus. Dit is het mi serabele van de katholieke kerk, dat zij altijd streeft naar wereldlijke machtdat zij aan een koninkrijk dat niet van deze wereld is, niet genoeg heeft. Dit is nu het miserabele van de dage- lijksche socialistische voorlichting, dat zij voortdurend de waarheid geweld aan doet en de feiten valsch voorstelt. Niet de voorzitter maakte zich zenuw achtig maar de communist, die de uit drukking is van de „N. R. Crt." het en gelengeduld van den president op de proef ging stellen, toen deze eenvoudig zijn plicht deed en een vreemd Staatshoofd niet liet beleedigen. Dit is nu voor „Het Volk" het allermi- serabelste: dat de Paus een staatshoofd is en dat de Kerk altijd naar wereldlijke macht streeft. Ook deze voorstelling van zaken is valsch. Al ware de Paus geen Staatshoofd, hij *ezit toch het karakter van volkenrechte lijk subject. Daar heeft nooit iemand aan getwijfeld, zelfs degenen niet, die in 1871 de garantie-wet maakten. Vóór 11 Februari 1929 waren 24 staten bij het Vaticaan vertegenwoordigd en „daaronder waren er ook wel enkele, wier regeerders van volkenrecht eenig ver stand hadden", merkt mr. dr. E. J. Beu- mer op in de uitstekende studie, welke hij in het laatste nummer van „Anti Rey. Staatkunde" aan de Romeinsche kwestie weidde. Niet uit verlangen naar wereldlijke macht (dat heeft de Paus bij de laatste tracta- ten voldoende getoond) maar voor de zui verheid van de pauselijke positie, is zijn volstrekte onafhankelijkheid van eiken Staat een eerste voorwaarde. „Dit argu ment", aldus genoemde protestantsche •chrijver, die onweersproken als een der al- lerscherpste juristen van onze Volksverte genwoordiging geldt, „heeft ook voor de nieT-Roomsch-Katholieken be teekenis". Daarom acht hij de tot standkoming der Lateraansche verdragen, „uit een alge meen gezichtpunt beschouwd, van groote waarde." Het miserabele van den schrijver in „Het Volk" is, dat zijn afkeer van de Kerk hem bekrompen maakt en zijn oordeel, in tegenstelling met dat van een principiee- ten tegenstander maar eerlijken mensch, vervalscht. Minister Ruys had tóch gelijk: wie weten wil waar de scheidslijn ligt en aan welken kant de Katholiek zich het eerste plaatst, behoeft het oordeel van den geloovigen protestant en den Marxistischen socialist maar naast elkaar te leggen. Een vlucht met de grootste vliegboot ter wereld boven Amsterdam en omgeving. 25 MAAL TERECHT GESTAAN. Waarvan vijfmaal wegens dron kenschap. Getuige verdacht van meineed. Voor den kantonrechter te Arnhem stond terecht een automobolist uit Velp, die gedag vaard was omdat hij als bestuurder van een auto de vrijheid en veiligheid van het ver keer in gevaar heeft g.bracht, door in be schonken toestand achter het stuur zittend op den Velperweg te Arnhem een slingerende be weging te maken, een eind in zigzag over den weg heeft gereden en tenslotte ter hoogte van Bronbeek tegen een hekwerk is gebotst langs den weg. Verdachte stond dezen keer voor den 25sten keer in strafvervolging terecht. Voor den kantonrechter verklaarde hij, dat hij wel in een auto had gezeten, maar niet dronken was geweest. Vier getuigen verklaarden daarentegen dat verd. wel dronken was geweest. Een 51-jarig winkelier, die in de auto van verd. had geze ten, as getuige gehoord, verklaarde dat verd. niet dronken was. Hij had althans niets daar van gemerkt. De kantonrechter ondervroeg getuige nog eens omtrent den toestand van verdachte. Ge tuige bleef bij zijn verklaring. De ambtenaar van het O. M., mr. de Zaayer, verzocht dat deze getuige tot het einde der zitting onder politiebewaking zou wachten. Hieraan werd, aldus de Tel., gevolg gegeven Tegen het einde der zitting werd getuige weer voorgeroepen. Hij teekende een verkla ring, waarin hij mededeelde, niet gemerkt te hebben, dat verdachte dronken was. Anders was getuige niet bij hem in de auto gaan zit ten, voegde hij er nog aan toe. Mr. de Zaayer verzocht, dat deze getuige wegens meineed voor den officier van justitie zou worden geleid. Hij wees er op, dat dit de 25ste strafvervol ging tegen dezen verdachte was. Vijf heeft hij er wegens dronkenschap achter den rug en deze was eveneens de vijfde wegens het in ge vaar brengen van het verkeer. Spr. eischte 3 maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van twee jaren. Een redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft ^Vrijdagmiddag deelgenomen aan de rondvlucht van de „Do X" boven de hoofdstad. Hij schrijft ons hieromtrent het volgende: Reeds in den vroegen ochtend waren wij naar Schellingwoude getrokken in af wachting van het vertrek van de „Do X" voor de aangekondigde rondvlucht. Er was zeer veel belangstelling in de omgeving van het vliegkamp en gelukkig waren de weersomstandigheden beter dan Woens dag, toen duizenden veel uren geduldig op de aankomst van het vliegwonder heb ben gewacht, terwijl nu en dan hevige re genbuien losbraken. Hedenmorgen was bet mooi najaarsweer en de zon scheen vroo- lijk over het vliegkamp en omgeving. De „Do X" lag rustig op het buiten IJ aan den boei te wachten totdat de motoren zou den worden aangezet als voorbereiding voor de vlucht. Nog voor tien uur werden de motoreu reeds aan den gang gebracht om deze warm te doen loopen. De gelukkigen, de 24 passa giers, die uitgenoodigd waren om deze vlucht mede te maken, stonden geduldig te wachten op het teeken, dat zij aan boord konden komen. Omstreeks 10 uur was de heer Dormer naar de vliegboot gevaren voor een laat ste inspectie en toen alles tegen half twaalf voor het vertrek gereed was, werd van de „Do X" het teeken gegeven, dat men aan boord kon komen. Van den steiger van het vliegkamp voeren wij in een motor boot naar de „Do X" voor het meemaken van de groote gebeurtenis. Tot de gelukkigen die in 's werels groot ste vliegboot de lucht in zouden gaan be hoorden o.a. vice-admiraal Quant, comman dant van de Marine te den Helder, ir. Ste- phan, directeur van de Fokkerfabrieken, de heer Thomson, chef van de K.L.M. op Schiphol, ir. van der Maas, van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, de heeren Koning en Bronsing, directeuren van de Stoomvaart Mij. „Nederland", de heer Smits, chef van de afdeeling Propaganda van de Fokkerfabrieken en enkele vliegers van de K.L.M. Het risico. Zooals gezegd, duurde het eenigen tijd voordat '■•'ij ons aan boord van de „Do X" konden begeven om voor en tijdens de vaart naar de vliegboot maakten de deel nemers aan den tocht elkaar gelukkig met het doen van voorspellingen omtrent een eventueele noodlottigen afloop van de vluoht. Op enkelen werkten deze supposi tie zoo suggestief, dat zij er werkelijk bleek om den neus van werdendoch zij stap ten toch aan boord van de „Do X". Deze ongerustheid bij enkele aanstaande passa giers werd er zeker niet minder op, toen alle passagiers een bewijs moesten teeke nen, waarbij zij verklaarden af te zien van elke vordering op schadevergoeding door de Dornier-fabrieken ingeval van dood of verminking als gevolg van een noodlottige gebeurtenis tijdens de vlucht. De journa listen hadden bovendien te verklaren, dat zij geen enkel bericht over deze tocht naar het buitenland zouden zenden. Toen tenslotte al deze formaliteiten wa ren vervuld, kon men te ruim half twaalf vertrekken. Doch toen bleek dat vice-ad- miraal Quant nog niet aan boord was en op hem zou worden gewacht. Te kwart voor twaalf kwam de commandant van de Ma rine en daarna stond niets meer het ver trek in den weg. De motoren hadden intusschen reeds bijna twee uren geloopen en alles was in ordè bevonden. Tegen tien minuten voor twaalf werden de trossen, waarmede de „Do X" aan den boei gemeerd lag, los gegooid en terwijl de passagiers het zich in het ruime interieur I van de vliegboot gemakkelijk maakten, koerste de .liegboot op eigen kracht in ma tig tempo in de richting van de Zuiderzee. Dof gonsden de motoren. Ware het niet, dat men uit de patrijspoorten de vleugels van de „Do X", waarop deze wonderlijke vogel straks in de lucht zou drijven, kon zien, dan zou men zich aan boord wanen van een der booten van de HollandFries- land-Lijn, die dagelijks het buiten IJ pas- seeren. Bovendien werd deze meening ver- sterkt door het feit, dat juist boven ons hoofd het alreeds beroemde kanarie-vogel tje van de „Do X" zat te zingen. Op den Waterlandschen Zeedijk in de richting van Durgerdam was veel belang- stelling voor het voorbij glijdende gevaar- j te. Durgerdam zelf scheen zich van de ge beurtenis minder aan te trekken, want om de kleine huisjes langs den dijk bleef de eenzaamheid van allen dag hangen. Enkele motorbooten begeleidden op vei- ligen afstand de vliegboot, die gedurende het eerste kwartier met een vaart van nog geen 30 K.M. per uur door het water klief- de. Te ruim vier minuten voor twaalf werd het vuurtoren-eiland bij Durgerdam gepas seerd. Even later was men dwars van Mui den en kort daarop konden wij van onze plaats de omtrekken van Pampus duidelijk waarnemen. Een drietal militaire vliegtui gen cirkelde aan den gedeeltelijk bewolk ten hemel boven de groote broer op het water, die nog steeds geen aanstalten scheen te maken om het luchtruim te kie zen. Dwars van Pampus begon het echter ernst te worden. De „Do X" maakte een vollen cirkel, waarbij de door haar zelf veroorzaakte golfslagen met groote kracht tegen de enorme drijvers klotsten. De lucht in. Te dertien minuten over twaalf kwam het groote moment. In razend tempo draai den de motoren en reeds enkele seconden later werd de vaart van de „Do X" ver meerderd tot ver over de 100 K.M. per uur. Nog een halve minuut. Toen was de „Do X" los van het water en vloog statig omhoog. Bij wijze van afscheid aan zijn tijde lijke verblijfplaats koerste de vliegboot eerst terug naar het vliegkamp. Te 12.16 uur werd over het kamp gevlogen en toen ging het verder. Rustig lag het gevaarte in de lucht. Van „dumpings" was geen spra ke. Alleen het donderend lawaai van de motoren maakte elke conversatie vrijwel onmogelijk. De „Do X" zette van het vlieg kamp weer koers naar Pampus en het eiland Marken, waarover te 12.20 uur ge vlogen werd. Drie vliegtuigen, een drie- motorig en twee eenmotorige, van het vlieg kamp Soesterberg escorteerden de vliegboot op haar vlucht. Tegen de kim hing een lichte nevel en als gevolg daarvan ging boven de Zuider zee, waarop wij een klein aantal schepen ontwaarden, de scheiding tussohen lucht en water verloren. De vliegboot koerste eenigszins naar het Noorden en te vijf minuten voor half een werd over Volendam gevlogen; eenige mi nuten later was Monnikendam gepasseerd en toen ging het in'een groote boog weer over de Zuiderzee in He richting van de hoofdstad. De „Do X" vloot óver het IJ tot aan de Petroleumhaven waarna naar bakboord werd gestuurd in de richting van Sloterdijk. Hier volgde de vliegboot den Admiraal de Ruyterweg om zoo naar de binnenstad te vliegen. j Enorme belangstelling beneden. De belangstelling in de hoofdstad voor het vliegwonder was enorm. Duidelijk kon den van de „Do X" uir de duizenden op de straten en op de daken worden waarge nomen, die het overvliegen van de vlieg boot gadesloegen. Spoedig was de binnenstad bereikt en j hier scheen de belangstelling nog grooter te zijn. Vliegende op een hoogte tussohen 300 en 400 Meter beneden de wolken, za gen wij de mooie hoofdstad in zonneglans. In enkele minuten waren wij over de stad en daarop stuurde de „Do X" naar net Gooi. Naarden, Bussum en Hilversum wa ren spoedig gepasseerd en over Bunschoten koerste de vliegboot wee. naar de veilige Zuiderzee. Op de wegen bleven alle voer tuigen staan, daar de bestuurders hun oogen noodig hadden om naar boven te kijken. Te 1.03 uur liet de eerste piloot van de „Do X" Merz zijn groote vogel in de on middellijke nabijheid van het vuurtoren eiland van Durgerdam vlot op het water neerstrijken. Het gedonder der motoren hield op en ging over in het gegons dat wij hoorden, toen wij aan boord stapten. De vlucht met de grootste vliegboot ter we reld was weer geëindigd. Sensationeel kunnen wij deze vlucht allerminst noemen. Zij was nagenoeg ge lijk aan vluchten met de moderne groote vliegtuigen, die ook vast in de lucht lig gen. Indruk maakte het feit, dat wij ons aan boord bevonden van de grootste vlieg boot ter wereld. De groote inwendige ruim te bood den 24 passagiers ruimte te over. Tijdens de vlucht hebben de film- en ca- meramenschen van de Hearst-pers allerlei vroolijke tooneeltjes geënsceneerd, welke zij op de film en op de plaat hebben vast gelegd voor de geheele wereld. Nadat de „Do X" veilig op het water was neergestreken, voer de vliegboot tp eigen kracht naar het vliegkamp, waar liet te 1.20 uur weer aan den boei meerde. Het duurde echter tot half twee voordat de passagiers de boot mochten verlaten en zich per motorboot jaan land mochten be geven. Ook bij den terugkeer was er op en in de omgeving van het vliegkamp zeer groo te belangstelling. Gebruik buiteaamiis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop! SCHIPPER OVER BOORD GEDUWD. De dader stond er rustig bij te kijken. Eisch: 2 jaar gevan genisstraf. Er gaat tegenwoordig geen rechtzitting voorbij in Rotterdam, of er wordt een dood slag of een poging daartoe behandeld. Ge woonlijk zijn het messenstekerijen, maar ook vuurgevechten komen nog al eens voor. Een eenigszins afwijkend geval werd nu echter be handeld. Voor de Rotterdamsche Rechtbank moest te rechtstaan de 29-jarige schippersknecht A. B., die op 6 Augustus in de Waalhaven gepoogd heeft zijn schipper, S. L. Wachter, van het le ven te berooven, door hem van 't Rijnschip, waarop zij beiden waren, in 't water te gooien. De schipper kon gelukkig zwemmen en zoo doende had de opzet van den knecht geluk kig geen ernstig gevolg. Het feit, dat toch al ernstig genoeg is wordt te erger, omdat B. na zijn daad geen enkele poging gedaan heeft den schipper te helpen. Integendeel, hij liep wat heen en weer op het schip, rolde een sigaretje en stak die op. De jongeman gaf zijn daad volledig toe. Het bleek dat hij op den 6den Augustus ruzie met den schipper had gekregen. Bij het dichtleg- gen der luiken werd de ruzie voortgezet en op een gegeven moment schold de schipper hem uit voor: „kaaskop". Dat deed de maat overloopen en hij gaf met het luik, dat beiden aan een kant vast hielden, den schipper een duw, waarop deze achterover in het water viel, met het luik bo ven op hem. Het luik heeft hij terug getrokken, maar de schipper heeft hij aan zijn lot overge laten, hoewel hij niet wist dat deze kon zwem- De schipper zelf was niet als getuige ver schenen. Uit zijn voorgelezen verklaring bleek echter, dat de ruzie ontstaan was, omdat B. hem opgelegd Werk niet wilde verrichten. Hij had den dienst opgezegd, maar de schipper kon hem niet laten gaan, aan den vooravond De ooggetuige J. v. Waardenberg verklaar de, dat da schipper spoedig weer op de schuit was. Deze getuige kende den verdachte als een behoorlijk en prettig werkman. Inspecteur Hanegraa van de rivierpolitie, had B. het eerste verhoor afgenomen. Daarna heeft B. niet gezegd, dat hij het plan gehad heeft den man te dooden. Wel heeft B. tegen zekeren W. gezegd, toen hij van boord ging: Ze moeten maar zeggen wat ze tegen kaaskop pen hebben, dan verzuip ik ze allemaal. Het O. M. qualificeerde de daad wel dege lijk als een poging tot doodslag. De zaak is te ernstig om een voorwaardelijke veroordee ling te wettigen, hoewel een reclasseeringsrap- port daartoe wel adviseert. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger meende, dat de opzet om te dooden niet aanwezig is geweest. De bedoeling kan alleen geweest zijn, den man een nat pak te bezorgen, zooals de verdachte later ook gezegd heeft. Het is zelfs de vraag of hetgeen deze verdachte gedaan heeft, gequalificeerd kan worden al mishandeling. PI. meende dan ook dat ontslag van rechtsvervolging moet vol gen. Subsidair bepleitte hij een voorwaarde lijke veroordeeling. De bloembollendiefstallen te Roelofarendsveen. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdagmiddag de 19-jarige Th. T. terecht, om dat hij acht regels bloembollen gestolen had van den heer J. v. d. Meer te Roelofarendsveen Op een mooie middag in Juli trok hij per boot naar het land, haalde de bollen uit den grond en vertrok alsof er niets was voorgevr llen. Op een zolder bij hem thuis verborg hij den buit, waar de politie weldra een einde maakte aan het kortsondige bezit. Op een vraag van den president, waarom of hij gestolen had, wist verdachte geen antwoord Hij schudde met zijn hoofd en lachte. Pres.: Wie is jouw vader? Verd.: Jan T. President en Officier: Oh II Pres.: Woon je bij je vader thuis? Het slachtoffer knikte. Hij begreep de be doeling, nu verdacht men „den ouden heer" ook nog. Maar die had er niets mede te maken. De Officier van Justitie merkte op, dat voor de rechtbank de zooveelste bollendiefstal en de zooveelste T. voorkwam. Nu is er een van de jongsten van het ras bezig geweest, een spruit van Jan Dirk. Verdachte heeft bekend en hij wil zijn vader niet mede verraden. Het bar slechte voorbeeld van den ouden T. kan eenigszins verzachtend werken, maar spreker wil toch geen voorwaar delijke veroordeeling eischen. Zes weken ge- gevangenisstraf hoorde T. den Officier vragen Hij wast er niets op te zeggen en wacht de uitspraak over veertien dagen af. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal-examen Rechtsgeleerdheid de heer J. D. Schepers (Leiden); Doctoraal-examen geschiedenis de heer G. Kalsbeek (Zetten). Examen van apothekers-assistent te Leiden. Geslaagd mej. J. G. M. Raaijma- kers (Helmond). NIEUWE WEG ALPHEN—BOSKOOP— WADDINXVEEN—GOUDA. Degene die zich per motor of rijwiel langs de Oostzijde der Gouwe van Alphen a-d. Rijn via Boskoop en Waddinxveen naar Gouda begeeft, zal bemerken dat over bijna de geheele lengte van het smalle wegje gearbeid wordt en op verschillende plaatsen zandhoopen en stapels basalt blokken liggen, zoodat het pad bijkans Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Maandag geen audiëntie verleenen. Pater dr. L. de Jonge S.J. bediend. Pater dr. L. de Jonge S.J... leeraar aan het St. Aloysius-college te 's-Gravenhage, is in het Katholiek Ziekenhuis opgenomen. Uit voorzorg heeft men hem van de laat ste H.H. Sacramenten voorzien. DE „R. 101" DOOR MOEDWIL VERNIELD? Volgens de „Evening Standard" heeft de politie een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de verklaringen van een te Londen woonachtig persoon, die op den dag van het vertrek van de „R. 101" een gesprek tusschen drie mannen had afge luisterd, welke er over spraken de „R 101" te vernietigen. Wij zijn derhalve eens op kondschap uitgegaan en hebben ons gewend tot den hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat, ir. Sips, te Gouda. Deze was zoo welwillend ons het een en ander mede te deelen. De in uitvoering zijnde werkzaamheden betreffen den aan'.eg van den nieuwen provincialen weg van Alphen over Bos koop en Waddinxveen naar Gouda, voor komende op het provinciaal wegenplan. Het eerste gedeelte gereed. In het voorjaar van 1930 werd aanbe steed het eerste gedeelte van dezen nieu wen verkeersweg, loopende van het einde der Kattensingel te Gouda tot de spoor brug over de Gouwe, ongeveer 1800 meter lang. Dezer dagen nu is de aanneemster, de fa. Zanen en Verstoep, te Gouda, met dit gedeelte gereed gekomen. Het daar ontstane met klinkers bestrate rijdek heeft een breedte van zes meter, terwijl langs de Gouwe een met grint bedekt jaagpad loopt. Rijdek en jaagpad worden geschei den en begrensd door fleurige grasban den, waardoor hei geheel een frisschen indruk maakt. De bestrating echter lijkt meer op een heuvellandschap dan op een rijvlak, echter deelde men ons mede dat de klinkerverharding slechts voorloopig is en dat later opnieuw bestraat zal worden. Het tweede gedeelte, van de spoorbrug bij Gouda tot de Waddinxveensche brug, zal 10 Nov. a.s. worden aanbesteed. Hoe de nieuwe weg zal worden. De nieuwe verkeersweg AlphenGouda zal over bijna de geheele lengte onmid dellijk langs de Gouwa komen, dus onge veer waar thans het 1.50 meter brecde grintpad loopt. Het rijdek zal zes meter breed worden, terwijl bovendien van de spoorbrug bij Gouda naast den autoweg een 2.50 meter breed verhard fietspad komt, dat zal loopen tot Gouwsluis (gein. Alphen a. d. Rijn). De in de tegenwoordige kaden voorko mende sterke bochten zul'en zooveel mo gelijk worden weggenomen. Daar wordt de weg dan binnen- of buitenwaarts verlegd, een en ander na het graven van sleuven, waardoor het opgestorte zand gemakkelij ker tot op den vasten bodem wordt door- geperst. De door het zand zijdelings weg- geperste veen- of slappe klei-bodem „bul dert" in de aangrenzende slooten op. Ook kan het wel gebeuren dat deze grond een nabijgelegen stuk land in de hoogte perst, zoodat fantastische heuvels en diepe in scheuringen ontstaan. Waar huizen aan den weg staan moet men alles doen om deze oppersingen te voorkomen. Op zulke plaatsen maakt men voor de huizen voor af een z.g. „wandkeering" bestaande uit een stevigen gewapend betonnen muur, die meters diep in den bodem gaat. Veel zorg aan de beschoeiing besteed. Voor den aanleg van den nieuwen weg bleek het noodig de beschoeiing over den geheelen afstand AlphenGouda te ver nieuwen. Hiermede is men thans bijna ge heel gereed gekomen. Aan de nieuwe beschoeiing heeft men zeer veel zorg besteed, daar deze dienen moet als afsluitdijk tusschen de hooggele gen Gouwe en het veel lager liggende pol derland. Zij bestaat, gezien van de water zijde, uit: een houten dam wand, een ijze ren U-balk (ter verkrijging van een zeer groote stevigheid) met een gording (voor het stooten van schepen) en een tweeden damwand. Dit gedeelte van de beschoeiing reikt tot ongeveer de oppervlakte van het water. Later zakt het geheel een weinig en komt dan geheel onder water te liggen. Boven en gedeeltelijk onder water volgt dan een wand van basaltblokken, waar achter een f'inke laag steenslag. Hier achter komt eindelijk een dam van klei, beplant met gras. Om de klei niei te doen verspoelen en nog steviger te maken, is voor de dam nog een rieten krammat aan gebracht. Geschiedde voorheen de waterloozing van het gemaal van den polder Bloemen- daal bij Waddinxveen in een kolk, waar de weg door middel van een brugje over heen liep, thans zal de loozing plaats vin den rechtstreeks in de Gouwe door twee duikers, welke onder den weg doorgaan. De geheele weg over drie a vier jaar gereed. Is het eerste gedeelte van de nieuwe rechtstreeksche verbinding tusschen Al phen en Gouda al klaar, het gedeelte spoor brug bij GoudaWaddinxveensche brug zal vermoedelijk over een jaar gereed ^ijn. Voordat de geheele weg AlphenGcoda er ligt, zullen wij wel drie a vier jaar eer der zijn. „Hbld."

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9