BINNENLAND UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK STADSNIEUWS ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 koninklijke besluiten. Notariaat. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris binnen het arrondissement Zutphen, ter standplaats: Apeldoorn, B. van Driinmelen, candi- daat-notaris aldaar; Gorssel, A. de Neeling, thans notaris te Middelburg; is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, J. Th. A. Hermans, candidaat- notaris te Amsterdam; js benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zutphen, ter standplaats de ge meente Hengelo (provincie Gelderland), P. H. Danser, candidaüt-notaris te Rotter dam; benoemd tot notaris binnen het "arron dissement Haarlem, ter standpalats de ge meente Beverwijk, J. H. Bremmcrs, can- didaat-notaris en inspecteur der registra tie en domeinen te Groningen. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Ivrabbendijke jhr. mr. A. Striek van Linscboten. ONZE VEE-EXPORT NAAR BELGIE. Overeenstemming bereikt; over tien dagen weer vrijquaran taine in Nederland van 4 dagen. Naar het „Hbld." verneemt, is volledige overeenstemming bereikt tusschen de Bel gische en Nederlandsche veeartsenijkun- dige diensten ten aanzien van den weder invoer van ons vee in België. De invoer zal per 16 November weder worden toegestaan; de voorwaarden zullen nog hedenavond door de Nederlandsche regeering worden bekend gemaakt. Eén daarvan is een vierdaagsche quarantaine in Nederland. DE STEUN AAN HET AARDAPPEL MEEL. Een protest. De directie van de N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken te Groningen heeft aan de regeering het volgende telegram verzonden t „Hoewel geen bewonderaar van regee- ringssteun aan de aardappelmeelindustris, acluen wij indien deze verleend wordt niet alleen het A. V. B. te Veendam daar toe gerechtigd, doch evengoed de particu liere en vrije coöperatieve fabrieken. Pro testeeren tegen eenzijdige werkwijze der commissie en tegen stelselmatige uitslui ting dezer bedrijven." (AVij herinneren er aan, dat het z.g. Avebé is: de Coöp. Ver. Aardappelmeel- verkoopbureau der vereenigde Boerenfa- brieken, gevestigd te Veendam, waarbij zijn aangesloten 15 coöp. fabrieken. Daar buiten staan de particuliere fabrie ken, benevens drie z.g. „vrije" coöperatieve fabriekeu. De door Financiën en Binn. Zaken inge- s.elde commissie van drie (prof. dr. Bruins, mr. dr. Van Doorninck en mr. Spitzen) be reidt, zooals zij hebben gemeld, voor: een eventueel crediet aan het Avébé, dus aan de daarbij aangesloten 15 coöp. fabrieken. Daartegen protesteert nu de firma Schol ten. Overigens zijn wij van meening, dat niet de werkwijze der commissie eenzij dig is, doch de haar gegeven opdracht. „Hbld." CONGRES ALGEMEENE R.-.K WERK- GEVERSVEREENIGING. De Algemeene R.-K. Werkgeversvereni ging herdenkt op Maandag 24 November 11130 te 's-Gravenhage het vijftigjarig be staan dezer organisatie, ter gelegenheid waarvan een congres zal worden belegd over de Economische Crisis; inleiders zijn de heeren Prof. H. Kaag en mr. B. J. M. v. Spaeudonck, terwijl prof. F. A. Weve, rec- tor-magnificus van de R.-K. liandelshooge- school te Tilburg de herdenkingsrede zal uitspreken. Het congres zal gehouden worden in ho le! „De Twee Steden" te 's-Gravenhage. Curatoren-salarissen. 65.000 en de rest. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begrooting verklaarden eenige leden te weten, dat bij het faillissement, der Veendammer-Hypo- tl'.eekbank de salarissen van ieder der cu ratoren bij de eerste uitdeelingslijst door de rechtbank te Amsterdam zijn bepaald op 05.000, terwijl er nog meer uitdeelings- lijsten te wachten zijn. Deze leden zouden het op prijs stellen, het oordeel van den minister over deze aan curatoren toege kende salarissen te mogen vernemen. Wij zullen afwachten, wat de Minister van Justitie zal antwoorden, alvorens de bedoelde advocaten en de Amsterdamsche rechtbank te beoordeelen naar.... ver diensten 1 Als het genoemde feit niet zal worden ontkend, dan staat het goval niet op zich zelf; 't gebeurt meer, dat advocaten een niet bepaald hooge opvatting van hun ambt aan den dag leggen, zonder dat ze daar voor door betrokken autoriteiten ter ver antwoording worden geroepen; integen- leol 't gebeurt meer ook bij faillissemen ten, liquidaties of dergelijke voor die hee ren ec-ms blijkbaar zeer zonnige gebeurte nissen! Kellners-organisatie. Hot hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Oafé- en Restaurantge- employeerden „St. Antonius" vergaderde dezer dagen te 's Gravenhage. Bij de ingekomen stukken werd uitvoerig gesproken over de audiëntie bij den Minis ter van Arbeid. Nogmaals zal de bond aich tot den Minister wenden. Er zal een brochure worden uitgegeven over de toestanden in het bedrijf, getiteld „Sombere Klanken". Bij de behandeling van de wijziging van de Werkloczenkas, Huishoudelijk Regle ment en van de Statuten werd bepaald, dat 2.50 per dag zal worden uitbetaald met een periode van 66 dagen. Half November zal het orgaan wederom verschijnen. Ten slotte werd nog gesproken over de jaarvergadering, welke te Nijmegen in de maand April zal worden gehouden. LETTEREN EN KUNST Mevr. Schoondergang-Batenburg. Mevrouw Rie Schoondergang-Batenburg zal dezen winter wederom in verschillende plaatsen van ons land voordrachten hou den over Chopin, Liszt en Schumann, waarvan de eerste zal plaats hebben Woensdag 12 November in „Ons Huis" te Amsterdam. In April is mevr. Rie Batenburg in Haar lem de soliste op een concert der Haar- lemsche Orkestvereeniging, waar zij het Es Dur concert van Liszt zal voordragen. ALKEMADE. Geboren: Adriana Alida Maria. van J. Gies Broesterhuizen en Maria Jo hanna Wesselman. Jasobus z. van P. J. van Emmerik en Adriana Loos. Ondertrouwd: Nicolaas Gerardus Kuiper jm. 27 j. en Anthonia Akerboom jd. 23 j. Hendrikus Adrianus de Jong 1m 24 jaar en Cornelia Johanne van der Hoorn j.d. 22j. Hendrikus Johannes de Jone ïm 27 j. en Maria Theodora Gerarda Hoogen- boom jd. 24 j. Johannes Leornarmm Koek jm. 25 j. en Adriana Maria Heems kerk jd. 21 j. Johannes van Wierineen jm. 26 j. en Korina Cornelia Hillenaar jd. 22 j. Wilhelmus Loos jm. 22 j. en Corne lia Maria de Jong jd. 17 j. Gehuwd: Leornafdus Hendrikus Kerk vliet jm 27 j. en Apolonia Adriana de Prie jd 24 j. Johannes Hendrikus van der Meer jm. 25 j. en Oatharina Teodorrta Huigsloot, jd. 22 j. Petrug Johahnes Arièns jm. 44 j. en Martha Schoonderwoerd jd. 36 j. Johannes Theodorus van Schie jm 35 j. en Elisabeth Johanna van der Meer jd. 33 j. Cornelis Heemskerk wedr 63 j. en Leonarda Hoogenboom jd. 49 j. Overleden: Jacob Mars 78 j. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woningbouw. Naar we vernemen zal voor rekening van den heer J. v. S. alhier aan den Molentuinweg een dubbel woon huis met autogarage worden gebouwd. Deze nieuwe verkeersweg vindt den laatsten tijd voor woningbouw flink aftrek. Veiling. Omdat, zooals zulks steeds het geval is, in dezen tijd de aanvoeren aan de Groen ten veiling gaan verminderen, is besloten voortaan 2 maal per week te veilen, en wel Dinsdags en Vrijdags. Men zie hiervoor de advertentie in dit blad. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer bestaat thans voornamelijk uit Chrysanthen, een- bloemige en boschrysanthen. Wat van bui ten komt, is van niet te beste kwaliteit. Eerste soort komt dan ook alleen uit de kassen; zoo ook de rozen waarvoor goede vraag is. Betaa'd werd: Rozen per bos van 20 stuks Edith Helen 1.401.60, Glau- dius Pernet 0.600.70, Butterfly f 0.9n 1.10, Columbia 0.601.10, Hadley ƒ1.10 1.30, Rosalandia 090—1.10, Golden Oühe- lia 0.901.20, Vuurpijlen ƒ6.206.20 per 100. Late Ohrysanthe-n ƒ0.200.30 per bos, groote Chrysanthen per stuk 0.150.16, Scabiosa 0.700.80, Chrysanlhen per bos 0.100.2Ö, Roode en Rose anjers 0.60 0.70. R0EL0FARENDSVEEN. R.-K. Esperanto-vereeniging. Gister avond hield de R.-K. Esperanto-vereeni ging in de St. Pancratiuszaal haar eerBte officieele ledenvergadering. De leden wa ren trouw opgekomen, zoodat met succes vergaderd kon worden. Na opening door den voorzitter, den heer L. de Jong, wer den dé notulen van de vorige besprekingen, door den Secretaris, den heer Weyts. voor. gelezen, welke onveranderd werden eoed- gekeurd. Aan de orde was dan het goed keuren van het reglement, dat daartoe ar- tikelsgewijze werd voorgelezen. Na enkele op- en aanmerkingen en hier en daar eenig commentaar, werd het door het be stuur ontworpen reglement door alle le den zonder uitzondering goedgekeurd en dus als geldig beschouwd. Bij de kwestie „de naam der vereeniging" deelde de voor zitter mede, dat er 4 namen waren binnen gekomen, waarvan er 2 aan het non-WI der vergadering werden onderworpen. Na mon delinge stemming werd de vereeniging ge doopt: „Sen batoio ne venko", d.w.z. „Zon der strijd geen overwinning". Daarna deelde de voorzitter nog een en ander over het werkprogram van den ko menden winter mede o.a. het oprichten van een bibliotheek, het geven van conversa tie-avonden, enz. Van de rondvraag werd door enkelen gebruik gemaakt, waarna de sluiting met den Christelijken Groet volgde. LISSE. Kruisverbond. Gisteravond hield het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" in combinatie met de Mariavereeniging op een der bovenzalen van het Bondsgebouw een vergadering met een tamelijk goede opkomst. Deze vergadering was in hoofd zaak gewijd aan de bespreking van het 25- jarig bestaan. Een nieuw lid voor de Ma- ria-vereeniging werd geïnstalleerd en door den voorzitter gelukgewenscht. Voorts werd besloten de kas van Kruisverbond en Mariavereeniging door den penningmees ter van het Kruisverbond te doen behee- ren. Inzake het 25-jarig bestaan deelde de voorzitter mede dat dit wordt gevierd op Zaterdag 7 en Zondag 8 Februari. Za terdagmiddag zal de auto R. D. T. door het dorp rijden met vier luidsprekers, er op terwijl des avonds een film zal worden vertoond. Des Zondags zal onder alle H. Missen een drankweer-predicatie worden gehouden, terwijl de feestdag zal worden gesloten met een tooneelavond. Na nog wat kleingoed werd de vergadering ge sloten. VOORSCHOTEN. Dammen. Donderdagavond is in café Overbosch door eenige liefhebbers van dammen de in het vorige jaar ontbonden Voorschotensche Damvereeniging, weder om opgericht. Daar enkele personen, die hunne medewerking toegezegd hadden, wegens ziekte verhinderd waren ter ver gadering te komen, werd er besloten om een bestuur te kiezen, wanneer alle leden aanwezig zijn. In beginsel werd besloten om de con tributie zoo laag mogelijk te stellen (10 cent per week) ten einde iedere liefheb ber van dammen de gelegenheid te geven lid te worden van de V. D. V. De speel avonden worden gehouden op Woensdag avond in de achterzaal van café Overbosch Z0ETERW0UDE (H. R.). „St. Willibrordus". Zondag a.s. zal voor den R. K. Volksbond het Patroons feest worden gevierd, 's Morgens onder de H. Mis van half acht algemeene H. Communie voor de leden. Des avonds zal in het patronaatsgebouw een feestavond worden gegeven met medewerking van de tooneelvereeniging „Liefde voor Tooneel" Ziokenhuisverpleging. Door de vele ziektegevallen is de kas van het fonds voor ziekenhuisverpleging reeds hard vermin derd. Volgende week Wooensdag zal een spoedeischende ledenvergadering Worden gehouden met het voorstel van heb be*- sturu om de contributie met 2 cent per lid en per week te verhoogen. ONGELUK AAN DE LICHTFABRIEKEN Eén persoon gedood, een ander doodelijk gewond Op de Lichtfabrieken heeft vanmorgen omstreeks half twaalf een droevig onge luk plaats gehad, dat waarschijnlijk aan twee menschen het leven heeft gekost. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van dit ongeluk vernemen wij het volgende: Doordat er eenige storing' was ingetre den in een machine, wilde de schakelbord- wachter D. Jasperse in een overeenkom stige schakelcel gaan werken, of de oor zaak van de storing gaan opzoeken, doch is daarbij in een verkeerde cel gegaan, waardoor hij met de hoogspanning van 10000 Volt in aanraking is gekomen. De man was bijna onmiddellijk dood. Een mede-arbeider, de hoogspannings monteur Joh. de Wolf heeft vermoedelijk Jasperse hulp willen verleenen, waarbij ook hij door de stroom getroffen werd en zeer ernstige brandwonden opliep. Op 't oogenblik is de Geneesk. Dienst bezig met kunstmatige ademhaling, wijl de Wolf nog teekenen van leven geeft. De Wolf, die 38 jaar is en een vrouw en 6 kinderen heeft, is Katholiek en werd van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De kans op behoud is zeer gering. De omgekomen D. Jaspers' was 38 jaar oud en laat een vrouw met 2 kinderen na. Doordat de Directie nog niet met haar onderzoek gereed was ten aanzien van de juiste toedracht van het ongeluk, kunnen nog geen verdere mededeelingen worden verstrekt. Ook het tramverkeer in alle richtingen stond geruimen tijd stil, tot via Voorscho ten stroom van het Haagsche electriciteits- net kon worden betrokken. Gisteravond is de 92-jarige F. F. in zijn woning op de Oranjegracht van de trap gevallen. Hij brak zijn knie en is door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een rijwiel, dat onbeheerd in de Kenneweg-steeg is aangetroffen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft kerkelijke goedkeuring verleend aan de statuten van R. K. Klubo Esperantista, en benoemd als geestelijk adviseur den wcl- eerw. Pater G. Dolle O.F.M. alhier. DE GROOTE HAVENBRUG HET WERK NADERT ZIJN VOLTOOIING. Het groote werk van de nieuwe Haven- brug nadert zijn voltooiing. Belangstellen den hebben natuurlijk reeds een kijkje ge nomen en er is werkelijk ook reeds heel wat te zien, want van alle kanten kan men het fraaie werk thans bewonderen. We willen hieronder ten gerieve van be langstellende lezers nog eens de voornaam ste feiten over den bouw dezer brug rele- veeren. Den 14den Februari 1929 werd heb werk gegund en den 25sten Maart werd met den boiTw begonnen. Daarvoof moesten twee hulpbruggen gemaakt worden, een over de Oude Vest voor het rijverkeer en een over de Oude Heerengracht voor het voetgan gersverkeer. Daarna werd de Oude Haven- brug afgesloten en de groote afdamming gemaakt aan het Havenplein, de muren werden gesloopt en een kuil gegraven ter diepte van 4.50 M. N. A. P. In den kelder werden palen geslagen voor de landhoofden. Voor beide landhoof- den tezamen werden 10.000 Meter heipa len geslagen. Aan beton (gewapend en ongewapend) werd 900 M.3 verwerkt, aan wapeningsijzer ruim 40.000 K.G. Toen de gewapend betonnen kuip op hei- pa1en gemaakt was werden de muren opge metseld en grafiietsteenen gesteld en de verankeringen aangebracht voor den bo venbouw van de brug. Toen de rijbanen gereed waren, waarop de bovenbouw ge teld moest worden, werd de afdamming aan het Havenplein weggehaald en het zelfde werk aan de zijde van het Haven plein begonnen. Daarna werd het dubbel-posthuis ge- boqwd ter linkerzijde van de brug op het Havenplein. Het luge gedeelte aan de brugzijde is voor de brugwachters, het uit twee verdiepingen bestaande achtergedeel te is bestemd voor de politie en bevat o.m. twee arrestanten-cellen. Toen de grondwerken zoover gevorderd waren kon de bovenbouw gesteld worden. Op Dinsdag 9 September werd hiermede begonnen. Het wérk had een vlot verloop, zoodat reeds den daarop volgenden Don derdag de bovenbouw electriseh kon wor den opgeklapt. De ijzerconstructie van den bovenbouw zonder dekken weegt ongeveer 100 ton, de ballast 120 ton. De brug wordt in noimale gevallen door een 35 K.P.-motor, die het sevaarte in 3S sec. kan omhog heffen, bediend. De bediening van de brug onderscheidt zich belangrijk van de gewoonlijk toege paste wijze, omdat n.l, de brug wordt be wogen alleen door op een knop te druk- keh. Het afzetten en bewegen van de brug geschiedt dan geheel automatisch. De brug kan ook bewogen worden door een reserve-motor, waarbij de bedie met een hand1? plaats heeft en waarbij de brug in onge veer 2 1/2 minuut wordt opgeheven. Die re serve motor heeft een capaciteit van 7 1/2 P.K. Bij e.v. storing, indien er geen eloctri- sche stroom is, kan de brug ook met de hand bediend worden. Er rest nu nog de afwerking van het geheel. Vandaag zal men gereed komen met het wegdek. Verder moet het posthuis nog afgetimmerd en geverfd worden, de stra ten en kolken eischen nog voorziening en het oude politie-posthuis moet nog gesloopt worden. Men hoopt ongeveer Nieuwjaar met het geheele werk gereed te zijn. Getracht zal worden de passage over de brug voor voet gangers eerder, vermoedelijk reeds begin December, open te steUen. ZIEKEN-TRIDUUM. Dinsdagmorgen om kwart oVfer 8 zal in de St.-Josephkerk en plechtige H Mis van Re quiem worden opgedragen voor overleden zieken, die in een der drie jaren het zieken- triduum heben bezocht, en voor de overle den weldoeners. VAN COLPORTEURS OP „AFBETALING." De kleine straten, stegen en volksbuurten in Leiden en omgeving zijn dagelijks het welkom terrein van.... colporteurs in naaimachines en dergelijke. We bedoelen hier niet de solide colporteurs op dit gebied. Een ieder kent ze en een ieder weet dat bij hen van geen bedrog sprake is. Maar er zijn ook van die affaires in afbeta lingsartikelen, die minderwaardige praktijken voeren en daartegen willen we hier waarschu- Bedoelde minderwaardige handelsvennoot schappen of hoe ze zich ook noemen mogen, hebben om haar waren aan den man te bren gen ook minderwaardige colporteurs, die we met recht kunnen noemen de gevaarlijke men schen met de „gevaarlijke" huurkoopcontrac ten. Deze colporteurs zien er niet tegen op hun waren op afbetaling te verkoopen aan kleine luiden en arbeiders, van wie zij heel goed we ten, dat zij om een of andere reden niet koop krachtig zijn: menschen, die een groot deel van 't jaar met werkloosheid te kampen hebben of op andere wijze in nood verkeeren. Een mensch in nood laat zich nu eenmaal gemakkelijk iets opdringen en teekent zonder slag of stoot het huurkoopcontract, dat de colporteur hem even voorlegt. Het gebeurt zelfs meermalen, dat de „koo- pers" een contract teekenen, dat aan de col porteurs of handelsvennootschap recht geeft beslag te leggen op het loon (cessie van loon), Ook roept men de hulp van Justitie en Po litie in en brengt de menschen in groote moeilijkheden. Sommige koopers zijn zoo te goeder trouw, dat zij hun eventueele geldelijke moeilijkheden reeds bij den koop der bewuste goederen als naaimachines, dekens, enz. aan den colporteur blootleggen. Zij wijzen reeds bij voorbaat op de komende werkloosheid, op mogelijke ziekte in hun gezin, enz. enz. Doch dat alles is voor den colporteur geen bezwaar Desnoods betaalt hij den eersten termijn zelf wel. Immers het eenige wat deze beoogt, is de Agenda LEIDEN. Zaterdag. Wedstrijd Litteris Sacrum, in den Schouwburg, 8.15 uur. Zondag. Feestavond R. K. Handelsreizi gersver., Foyer, 8.30 uur. Zondag. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Concordia, 8 uur. Woensdag, Schouwburguitvoering van Adolf Kolping", 8 uur. Donderdag, Recollectie-avond oud-retrai- tanten, Hartebrug, 8 uur. Donderdag, Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Concertzaal „Concor dia", Steenstraat, 8.15 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen zal worden waargenoluen door de dokbdten Bruining, Niemer, Merz en Stark. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt Van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502. VERRASSING De weerkundige medewerker van „De Telegraaf" vermeldde heden morgen in zijn blad de volgende weervoorspelling: Een meteorolo gische verrassing. Mooi weer, dal niemand vervVachtte. De Bllt's /oorspellingen bieden 80 procent „trefkans". Eindelijk de droge moesson. Vanmorgen stond ik op En keek ik eens naar buiten. De regen geeselde Mijn pas gezeemde ruiten. Het stormde in de straat. De bakker liep gebogen, Zijn pet hing met de klep Beschermend yoor zijn oogen. Klaar stond de melkboer om Zijn voorraad te vergrooten. De regen met een straa) Kwam van zijn neus gegoten. De regen en de wind, Zij hadden zich verbonden, En joegen door de straat, Als dolle, wilde honden. Triest wendde ik mij af, Dat 't nou ztilk weer moest wezen. En ik greep naar de krant Om 't weerbericht te lezen. En Weet u wat ik las? Men zal ons gaan verrassen Met dagen lang droog weer, En buiten bleef het plassen. De regen viel nog steeds, Ik hoorde 't op de ruiten, Ik keek eens naar mijn krant En dan weer eens naar buiten. Ik heb toen eerst gerild, En toen een zdcht geslaakt, En met het ochtendblad De kachel aangemaakt. provisie, die hij bij den verkoop van de naai machine enz. ontvangt. Bovendien belooft de colporteur aan dert kooper of koopster zijn volle medewerking om als deze op een oogenblik niet afbetalen kan de gekochte of liever de gehuurde goederen aan een ander over te doen, enz. Doch als het zoo ver gekomen is, dat de kooper niet meer beta len kan wegens werkloosheid of anderszins dan herinnert de colporteur zich niets mee» van zijn beloften. De kooper of met meer recht de huurder moet maar zien hoe hij zich redt. Hij probeert nu zelf in zijn armoede de goederen van de hand te doen om aan wat geld te komen. Maar natuurlijk krijgt de col porteur er al spoedig kennis van en deze steil aanstonds de handelsvenootschap van een en ander op de hoogte. Maar nu het fraaiste! De handelsvennootschap die eerst stilzwij gend de handelwijze van ha-r colporteur goed keurt en ook niet altijd van woekerpraktijken iS vrij te pleiten, dient een aanklacht tegen haar slachtoffer in, die een proces-verbaal krijgt wegens verduistering van een in huur koop ontvangen naaimachine, deken enz. Bedoelde kooper had natuurlijk de goederen niet van de hand mogen doen. Hij maakt zich daardoor aan een strafbaar feit schuldig. Dit vergeten we nietl Doch hier verkocht de colporteur maar licht vaardig aan een persoon, waarvan hij van te voren wist, dat hij niet kon betalen. Koopers op afbetaling, laat u niets opdrin gen, wat u niet betalen kunt! Wees op uw hoedel Teeken niet licht vaardig de z.g. huurkoopcontracten zonder u van te voren goed van den inhoud en de ge volgen van de voorgelegde contracten te heb ben oyertuigd, wat reeds menigeen tot zijn groote' schade moest ondervinden. Gij bespaart u dan veel ellende. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. In de zitting van het kantongerecht op Maandag 3 November j.l.» werden de vol gende vonnissen gewezen, wegens het niet doen van de vereischte opgaven ter in schrijving in het Handelsregister der Ka mér. H. Stedel (De Prijslijst) 's-Gravenhage: 15 boete subs 10 dagen hechtenis eisch 10 of 5 d.W. Th. den Hollander, Leiden ƒ25 boete subs. 10 d. hechtenis; eisch: ƒ20 of 10 d.; F. W. Baerveld, Alphen aan den Rijn 15 boete subs. 10 dagen hechte nis eisch: ƒ15 of 10 d.; C. .T. Leusvert, Leiden f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis eisch: f 10 of 5 cl.; A. J. J. v. Engelen, Al phen aan den Rijn f 5 boete subs 3 dagen hechtenis; eisch: f20 of 10 dagen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2