Aiïemeifer's BINNENLAND SPORT LUCHTVAART VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BEAD 'ONS VEE WEER NAAR BELGIE. Op 16 November de grens weer gedeeltelijk open. Strenge voorzorgsmaatregelen. De Brusselsche redacteur van de „Mbd." seint d.d. 6 dezer: We vernemen, dat 16 November de Bel gische grens weer gedeeltelijk zal open gesteld worden voor den invoer van Ne- derlandsch vee. In dit verband zal overmorgen in de „Moniteur" een ministerieel besluit ver schijnen, bepalende: le. dat de invoer van herkauwers van Nederlandsche herkomst weer is toege'aten vanaf 16 November aan staande, op conditie, dat de te importee ren dieren gedurende een minimum van vier maal 24 uren onmiddeüjk voor den export naar België geplaatst worden on der controle van den bevoegden Neder- landschen inspecteur-veearts in door den Veeartsenijkundigen Dienst aangeduide stallen en dat zij na dezen termijn abso luut vrij van mond- en klauwzeer bevonden worden. De controle mag ook geschieden in de pachthoeve van herkomst der dieren, als de gemeente waar de pachthoeve zich be vindt en de naburige gemeenten sedert een minimum van dertig dagen geen gevallen van mond- en klauwzeer hebben moeten boeken. 2e. De onder controle geplaatste dieren zullen bi] den aanvang der controle-pe riode gemerkt moeten weiden met een aan het rechteroor aangebracht merk. Deze merken zullen moeten vermeld worden op het door België vereischte gezondheids certificaat voor import. Op dit certificaat moet ook voorkomen de verklaring, dat de dieren aan de in het voorgaande artikel voorgeschreven maatregelen onderworpen werden. 3e. Het transport der dieren naar de grensbureaux van export moet geschieden onder controle van den Nederlandschen Veearsenijkundigen Dienst en met de noo- dige voorzorgsmaatregelen, om alle be smetting te voorkomen. 4e. Tot nader order blijft de invoer van Nederlandsch vee verboden lanes de grens bureaux Achel, Arendonck, Meersel en Strijbeek. Nisuw verbod voor nuchtere kalveren? Naar de voorzitter van den Nederland schen Bond van Veehandelaren ons mee deelde, is een nieuw invoerverbod van België te wachten; het overweegt namelijk den invoer te verbieden van geslachte nuchtere kalveren. Deze zul'en krachtens binnenkort uit te vaardigen bepalingen levend aan de grensstations ter keuring moeten worden aangeboden en daar wor den geslacht. De reden van dezen maat regel is dat eenige malen in zendingen ge slachte nuchtere kalveren, dieren werden aangetroffen, die een natuurlijken dood gestorven waren en dus niet waren ge slacht. HUISVESTING VAN GROOTE GEZINNEN. Regeering bereid tot steun aan de gemeenten. Ten vervolge op de beantwoording van schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Hermans, betreffende de voorberei ding van maatregelen voor de huisvesting van groote, hulpbehoevende gezinnen, deelt de minister van Arbeid, Handel en Nijver heid mede, dat de voorbereiding van een speciale bijdragenregeling in de woning- huur van groote gezinnen geëindigd is.. Deze regeling zal werken naast de bijdra- genrege'ing voor krotopruiming. Zeer spoe dig zal aan de gemeentebesturen worden meegedeeld, dat, en onder welke voorwaar den de regeering bereid is voor de huis vesting van groote gezinnen bijzonderen steun te verleenen. De aanschrijving zal, zooals dat ook met vroegere aanschrijvin gen geschiedde, ter kennis van de leden der Kamer worden gebracht. WERKLOOSHEIDSUITKEER ING EN GEZINSGROOTTE. Een belangrijke vraag aan den Minister van Arbeid. Ter jongste Bondsvergadering van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond werd het besluit genomen, bij den Minister van Ar beid aanhangig te maken een voorstel in houdende: aan gehuwde werk'ooaen bo ven de vastgestelde uitkeeringen een kin dertoeslag te mogen verstrekken voor kin deren beneden de zestien jaar. Een onderzoek heeft, volgens de „Volks krant", uitgewezen, dat om practisch resul taat te bereiken voor het gros der leden in klasse A. B C. en D. de norm van 70 procent zou dienen te worden veranderd in 75 procent. Het hoofdbestuur van den R. K. Metaal bewerkersbond heeft, nadat reeds terzake een onderhoud heeft plaats gehad met een der hoofdambtenaren van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering, thans den Minister van Arbeid verzocht te willen be richten ,,of er bij Z.Exc. princinieele be zwaren bestaan het geldend maximum van 70 procent van het loon, hetwelk bij uitkee ringen in acht genomen moet worden, te verhoogen". Aangezien reeds in eenige sociale wetten de vergoedingen gebaseerd zijn op 80 pro cent van het normale loon, vleit het hoofd bestuur zich met de hoop dat de Minister ook ten opzichte van r'e Werkloosheidsver zekering geen principieel bezwaar zal heb ben, om bij indiening van een voorstel, waarin de kindertoeslag is opgenomen in den boven aangegeven geest, den norm van 70 procent te verhoogen. STEUN AAN DE AARDAPPEL- INDUSTRIE. Een wetsontwerp. Hot Corr. Bureau verneemt, dat oen wetsontwerp betreffende den steun aan de aardappelmeelindustrie het Departement heeft verlaten. Wij herinneren in dit verband aan het bericht, n.l. dat eon regeerings-commissie van drie bezig is, eon eventueel crediet aan de aardappelmeelindustrie voor te berei den. Het „Hbld." kan in aansluiting op dat bericht de verzekering geven, dat bedoeld wetsontwerp de voorziening in dat crediet behelst. Hieruit volgt dan dus, dat de regee ring de aardappelmeelindustrie niet wensebt te steunen door middel van ver plichte menging van tien procent aardap pelmeel door het meel voor de broodberei ding, doch door het verleenen van credie- ten ter financiering, van de groote, vrijwel onverkoopbare hoeveelheden aardappel meel. De combinatie maal- en menggebod voor tarwe plus menggebod voor aardappelmeel is dus van de baan. Behoudens goedkeuring door de Ka mers, zal dé tarwe dus worden geholpen zij het ook niet meer in dit jaar door oen maal- en menggebod en de Veenkoloniale aardappel door credieten. Prof. dr. A. H. de Hartog hoogleeraar te Amsterdam. Gistermiddag heeft de gemeenteraad te Amsterdam benoemd tot hoogleeraar in de theologie aan de gemeentelijke univer siteit aldaar, prof. dr. A. H. de Hartog, op wien 19 stemmen werden uitgebracht, te gen 14 op prof. dr. M. C. van Mourik Broekman en 1 op dr. J. L. Snethlage. Dr. A. H. de Hartog werd in 1869 ge boren. Namens het kerkbestuur van de Pa rochie van den H. Jeroen te 's Gravenhage werd aanbesteed het uitbreiden van een bijzondere school voor gewoon L. O. met zeven leslokalen en een gymnastiek lokaal. op een terrein aan de Hugo Ver- rieststraat. Laagste inschrijver was: C. v. d. Burg te Schipluiden, voor 73.900. Z. D. H. Mgr. Aengenent heeft gisteravond onverwacht, een bezoek ge bracht in de pastorie van de Zaaierkerk te Amsterdam om het „Roothaan-Huis". Vcat dat mgr. eenigen tijd geleden had ingewijd, in vollen gang te zien. Alle afdeedngen, die toevallig vergaderden (debatingclub, politie-agenten, Graal) hebben visite van Mgr. gehad. In Haarlem zal op voorstel van B. en W. van gemeentewege een verzekering tegen de kosten van ziekenverple ging worden opgericht voor personen wier inkomen, na kinderaftrek, niet meer dan 5000 gld. bedraagt. VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijdprogramma vcor a.s. Zaterdag. Eerste ktasse. 3.15 uur: Rijnéb. B. 1Teileede 1. 3.15 uur: F. PactaQuick B. 1. 3.15 uur: S. L. F. 1A. R. C. 1 Tweede klasse. 3.15 uur: Terleede 2D. V. V. 3.15 uur: Quick B. 3—S. L F. 3 3.15 uur: A. R. C. 3—Rijnsb. B. 3 3.15 uur: S. C. O. 3—:S. C. O. 2 Het Zuidelijk Elf lal. Zondag 16 November a.s. wordt op het Willem li-terrein een wedtrijd gespeeld van een Zuidelijk elflal tegen een combina tie van Weste'ijke tweede-klassers. Deze wedstrijd is vastgesteld om de technische commissie gelegenheid te geven, eventueel nieuw spelersmateria.il 'voor het Neder landsch elftal te ontdekken. De T. C. zoowel als de Zuidelijke en Westelijke districts-commissics zullen verte genwoordigd zijn. Het Zuidelijk elftal ziet er, volgens de „Tel.", als volgt uit: doel: Lavrijssen (De Vak), achter: v. Pelt (Noad) en A. Poierié (Wiihelmina), midden: P. van Eerd (P.S. V.), van Houtum j(Longa) en van Opstal (Nac), voor: Simons (Nac), Hazenoort (Noad), Pelikaan (Longa), Maas (Willem II) en Franken (Noad). Reserves: Yijceboom (Nac) van Tuyl (Eindhoven), v. d. Wouw (Willem II) en Remmers (Noad). In verband met dezen wedstrijd zijn alle le-klasse-wedstrijden in het Zuiden (op de ontmoeting M.V.V.—B.V.V. na) op 16 No vember afgelast. De verkiezing van Groenendijk. „Het Volk" schrijft omtrent het bericht over de keuze van Groenendijk in het Ne- der'andsch elftal: Wij maakten een grapje over de verkie zing van Groenendijk in het Nederlandsch elftal en waagden de veronderstelling, dat er een misverstand in het spel was ge weest, en dat de Technische Commissie ge meend had diens clubgenoot Barendregt, te kiezen.... Het zou ons spijten, indien men dit be richt anders zou uitleggen dan het, bedoeld was, nJ. als een goedmoedig grapje. Want men moge over de verkiezing van Groenen dijk zoowel als over de bekwaamheid der Technische Commissie denken zooals men wil, dat men een speler van zeer bijzondere speelwijze, gestalte, beweging, kortom, van een zoo apart type als Barendregt voor iemand anders zou aanzien en dus de veronderstelling zou opperen, dat de Tech nische Commissie dezen speler niet zou ken- ,nen, is al te dwaas. Orsi terug naar Argentinië. De bekende Argentijnsch-Italiaansche internationaal Orsi blijkt volgens een me- dedeeling uit Italië plotseling zijn contract met de Vereeniging Juventus te Turijn verbroken te hebben en teruggekeerd te zijn naar Argentinië. Dcor zijn vereeniging wordt beweerd, dat hij vertrokken is daar zijn moeder te Buenos Aires ziek geworden is, doch van andere zijde deelt men mede, dat het hoo- ge salaris van Orsi tenslotte een te groote druk op de financien van zijn club bleek te worden. Naar men weet heeft Orsi niet alleen voor Juventus, doch ook voor het Italiaansch elftal gespeeld. Hij was o. m. in de Italiaansche ploeg die tegen Het Nederlandsche elftal te Amsterdam speel de. Hij heeft in dien wedstrijd grooten in druk gemaakt, doch op hetzelfde terrein had hij bij de wedstrijden voor de Olympi sche Spelen door zijn spel voor Argentinië juist zeer de aandacht getrokken. Intusschen is een ander Argentijn reeds op reis naar Italië en wel Stabile, die bij de wereldkampioenschappen te Montevideo voor Argentinië de middenvoorplaats heeft bezet. Hij zal in Italië voor Genova gaan spelen: Men stelt zich in Italië van het spel van dezen Argentijn heel veel voor. SCHAATSENRIJDEN DE PLANNEN VAN THUNBERG. Hij wil het wereldrecord over 500 Meter verbeteren. Uit Helsingfors wordt gemeld: De Fin Thunberg, wereldkampioen en winnaar der Olympische Spelen is van plan in het a.s. seizoen pogingen te ondernemen ter verbetering van records. Zoo wil hij het wereldrecord over 500 Meier hardrijden, dat op zijn naam staat met 42.8 sec., grach ten te verbeteren en het te brengen op 42.2 42.4 sec. Deze pogingen zullen ver moedelijk in Drontheim of Davos plaats vinden. De verbetering van het wereldrecord over 1500 Meter, dat op naam staat van Oscar Mathisen (tijd 2 min. 17.4 sec.) acht hij onmogelijk. De Finsche wereldkampioen heeff rf^rU uitnoodigingen ontvangen voor starts in Drontheim, Oslo, Weenen, Davos, St. Mo ri tz. Hij is van plan deze uitnoodigingen aan te nemen, alleen over Oslo is hij niet ze ker, gezien zijn ervaringen van het vorig jaar. Misschien gaat Thunberg ook nog naar Amerika. Wel zullen Noorsche rijders in geen geval aan een tournee deelnemen, doch de Finsche Bond staat er niet on gunstig tegenover. In ieder geval is Thun berg bereid om te gaan. En tenslotte zou hij voor de laatste maal dit seizoen rij den en dan er voorgoed mee uitscheiden. Naar we ons meenen te herinneren heeft de Fin dit het vorig jaar ook ge zegd. SCHAKEN De competitie van tien Nederlandschen Schaakbond. In het Nationaal Schaakgebouw te s'-Gra- venhage werd gisteravond wederom een competitiewedstrijd gespeeld. Thans speel de het le tiental van het L. S. G. tegen het le tiental der Residentieschaakclub. Het resultaat was een schit oir-!,Ie over winning voor de Leidsche club n.l. 7 ge wonnen partijen en 3 remise. Geen enkele partij ging verloren. De volledige uitslag is de volgende: L.S.G. I Resid. Schel. I W. DemmendalH. II. Kamstra 10 W. H. BosschaW. Chr. Goris 10 G. BosschaJ. C. Lippe 1o Ir. J. J. G. v. HoekTh. Bender 10 M. M. Sega-arO. C. Vosveld 10 W. A. A. OtterloC. Parlevliet 1/21/2 W. de BruinW. Masdorp 11/21/2 P. L. J. RasscrsZA. Meulenbroek 10 M. Bloem—C. v. d. Bos 1—0 G. Schoppen—E. Nelwan 1/2—1/2 Totaal 8 1/2—1 1/2 DRUK BEZOEK AAN DE DO X. Honderden gasten. Er was gisterochtend een buitengewone belangstelling te water en te land cm en nabij de Oranjesluizen, voor de DO X, doch in den namiddag groeide het aantal kijklustigen nog met drommen aan. De Schellingwouder dijk zag omstreeks drie uur zwart yan de menschen en steeds maar kwamen er meer kijkers, die allen nog de vurige hoop koesterden het vliegschip te zullen zien opstijgen voor een tochtjo bo ven en om Amsterdam. Het kwam echter niet zoo ver. Wellicht vandaag. Honderden en honderden zijn er op de DO X geweest, zeker wel meer dan 800 gasten, naar men ons verzekerde. De aan tallen motorbooten en watertaxi's, die de genoodigden aanvoerden, waren niet te tellen. Telkens waren bij iedere schutting de Oranjesluizen tjokvol. Van het gedwon gen wachten der vaartuigen daar profiteer den eenige handige kooplieden met allor- lei versnaperingen. Zij sprongen van de eene boot op de andere, om chocolade-ree pen aan den man te brengen. Zelfs waren er Volendammers, die lekkere Hollandsche haring aanboden De „Aviolanda" de vertegenwoordigs'er der Dornier-werken in ons land, had in vitaties gezonden aan tal van vooraan staande personen op nijverheids- en han delsgebied voorts aan directies van scheep vaart- en scheepsbouwcmdernemingen en aan militaire en civiele autoriteiten. Een politieboot lag in de nabijheid van de DO X om wat orde te brengen in hefc af- en aanvaren der bootjes met de gasten. Telkens werden bij clubjes de vele bezoe kers aan boord gebracht, die, na onder deskundige voorlichting vlug daar alles in oogenschouw te hebben genomen, weer spoedig plaats moesten maken voor de wachtenden in de bootjes onder de vleu gels van het reusachtige vliegtuig. Behalve de bootjes met de bezoekers waren er nog tal van vaartuigjes in de buurt met men schen, die alleen van uit de verte hun be wondering voor de DO X konden uiten. Tot de duisternis inviel bleef het zeer druk ook nabij het Marine-vliegstatiou en op de dijken in de omgeving. Den geheelen middag cirkelden er vliegtuigen uit Soes- terberg boven het in stralenden zonneglans liggende Buitcn-IJ welke beleefdheidsbe tuigingen door de DO X-bemanning zeer gewaardeerd werd. Een druk middagje voor allen aan boord. Liever driemaal vier-en-twintig uur aaTi één stuk in de lucht, dan nog eens zoo'n visite, zeide ons bij het afscheid een der officieren. Zaterdag vertrek? Bij gunstige weersomstandigheden zal de DO X waarschijnlijk Zaterdagmorgen naar Calschot vertrekken. Dr. Dornier te Amsterdam. Met den Berlijnschen trein is gisteravond üe ontwerper van de DO X, dr. Dornier, in gezelschap van zijn echtgeuoote, aan het Centraal Slation gearriveerd, waar hem door de officieren van de vliegboot een hartelijke ontvangst werd bereid. Van het gezelschap werden eenige foto's gemaakt. Dr. Dornier begaf zich hierna met zijn echtgonoote naar Brack's Doelen Ho'el. DE DO X. Aan het Centraal Station te Amsterdam is Donderdagavond: Dr. Claude Dornier, in verband met het bezoek van de DO X aan Ams:erdam aange komen. De heer en mevrouw Dornier te midden van de officieele personen die hen verwelkomden. DE DO X. Een overzicht van de plaats waar het Dorniervliegtuig DO X gemeerd ligt te Scbllingwoude. Er omheen verschillende bootjes met belangstellenden.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9