Winterk'eeding UIT DE RIJNSTREEI VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930 I DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN SASSENHEIM Donderdag vergaderde de Gemeenteraad ter behandeling van de begrooting. De heer Speelman had bericht van verhinde ring gezonden. Zondagssluiting der winkels. Voordat aan de begrooting begonnen werd kwam in behandeling het verzoek der winkeliers om de winkelsluiting te be palen op 8 uur en over te gaan tot Zon dagsluiting. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en van 1 October31 Maart de winkelsluiting op 8 uur te bepalen. Bo vendien Zondagsluiting. Van deze laatste bepaling kunnen zij ontheffing verleenen. De heer Verkleij is tegen Zondagsluiting. In den bloe-mentijd is men dan alleen op de cafe's aangewezen, en daar zullen de winkeliers schade door lijden. De heer Schrama is voor sluiting, dooh alleen voor die zaken waar personeel is. De winkeliers die Zondags geopend zijn, doen dit om den broode. De heer v. Breda acht de bezwaren over dreven. Men kan in een café niet alles De heer Bisschops acht het wenschelijk, dat op bloemendagen de winkels geopend zijn. De heer Warnaar zegt, dat de winkeliers er zelf om vragen. De heer Bisschops bepleit nog openstel ling op Zondag tot 9 uur en op de bollenda- gen den geheelen dag. Weth. Warnaar geeft de verzekering van een soepele toepassing. Na langdurige dis cussies wordt besloten tot Zondagsluiting en in de wintermaanden des avonds 8 uur. Tegen de heeren van der Geest, Verkleij, Schrama en Bader. Een verzoek om een gratificatie voor het afgeloopen seizoen en in verband met den hoogen levensstandaard te Sassen- heim, om salarisverhooging van den bad meester van Zelhem zal later behandeld worden. De behandeling der begrooting. Alsnu wordt begonnen met de begroo- ting. De heer v. Zonneveld opent de algemeene beschouwingen. Hij wenscht eenige opmer kingen te maken ten opzichte van de fi- nantiën, Het is hem opgevallen, dat de uitgaven steeds in stijgende lijn zijn. Dit is wel te begrijpen, want de gemeente breidt zich uit, en het komt ook door ver schillende groote werken, waarvoor ge leend moest worden. De begrooting van 1925 wees aan leenin gen een bedrag van 170.000 en die van 1931 600.000 (deze bedragen zijn afge rond) dit is Zy2 maal zoo veel. Voor onze gemeente is dit een zeer groot bedrag. In 1925 ziet spr. aan rente en aflossing 15.000 nu 27 mille voor rente en 17 voor aflos sing. Onze inkomsten vermeerderen niet zoo snel als de uitgaven. Hij wenscht een overzicht te ontvangen van hetgeen sinds 1922 in de gemeente ver richt is; ook de belastingopbrengst in to taal en per inwoner, benevens een omschrij ving van de werken waarvoor is geleend. De bedrijven hebben ook wel een schulden last, doch dit is van minder belang. De schrik om 't hart geslagen. De heer Verkleij acht verschillende pos ten te laag geraamd. Wat de heer v. Zon neveld zegt, heeft spr. reeds lang betoogd. Als men de cijfers van rente en aflossing ziet, slaat de schrik om het hart. -Is het geen tijd, dat we eenige zelfbeperking in toepassing gaan brengen? De heer Bisschops was zelf ook wel wat gemakkelijk om gelden te voteeren, doch als we eens nagaan wat er de laatste ja ren al niet verbeterd is, stemt dit zeker tot voldaanheid. De particulieren zijnons evenwel voorgegaan, en als we niet ge volgd waren, zou de toestand zeker on houdbaar zijn. De tijden zijn nu eenigszins anders; we moeten alleen uitgeven wat strikt noodzakelijk is. Spr. is geen pessi mist, toch verwondert het hem, dat de in vloed van de wereldcrisis hier niet in ster ker mate merkbaar is. We zullen ons iets moeten 1 '-en. De heer van Breda vraagt hoe het staat met de afrekening van het raadhuis; we hebben nog nooit het totaal bedrag ge hoord. Hij betoogt nogmaals, al staan B. en W. er niet sympathiek tegenover, de wenschelijkheid van raadscommissies. Wat het gasbedrijf betreft: B. en W. vragen hoe verdienen we het meest, doch hij vraagt: hoe leveren we het gas het goedkoopst. Voorts bespreekt hij de wen schelijkheid de nevenbetrekkingen te doen vervallen. De hebben nu politie-agent-ha- venmeester-muntenverkooper, werkman- schoonhouder brandspuit. Verandering hierin is noodzakelijk. Verder wenscht hij de beerophaling uit te breiden buiten de kom van het dorp; de werkzaamheden van Kniest worden lichter. Spr. wil de onderstand aan behoeftigen overlaten aan de Kerkbesturen. De modder in de zwem inrichting. Het verwondert hem, dat niets is uit getrokken voor verbetering der zwemin richting. De modder moet verwijderd wor den. De voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers. Hij zegt te zullen voldoen aan den wensch van den heer v. Zonne veld. De tijden zijn nu eenmaal eenigszins anders dan 5 jaar geleden. De behoeften groeien gaandeweg en steeds vraagt men om verfraaiing en verbetering. Dat kost geld. Zeker, vroeger werd uit de gewone middelen meer betaald dan tegenwoordig, doch toen leefden we in een gouden tijd. Dat er eenig verschil is, is te begrijpen, denk maar aan het nieuwe raadhuis, stich ting Oosbdlaven en uitbreiding daarvan en zoo is er meer te noemen. Dat een ge meentebedrijf winst maakt is niet altijd noodig. Het badbedrijf b.v. levert geen fi- antieel voordeel, doch op een andere ma nier is er wel voordeel. Wat de heer Verkleij betreft: zeker de inkomsten zijn lager geworden doch het vermenigvuldigingscijfer is gelijk gebleven. Tot de heer van Breda zegt hij van meening te zijn, vroeger de kosten van het raadhuis al eens overgelegd te hebben, al is alles nog niet afgerekend, doch B. en W. zullen het opgeven. Er zijn nog eenige kwesties in de afrekening. Wat de com missies betreft, laat de raad een uitspraak doen, dan zullen B. en W. met voorstellen komen. Hij toont aan, dat de stukken veel uitvoeriger zijn dan vroeger, zie deze be grooting maar. Als er een commissie komt zal men toch niet veel wijzer worden. Wat de gaspolitiek betreft; de opmer king van den heer van Breda is niet juist. Wij verstrekken het goedkoopste gas uit den omtrek en maken eenige winst. Wat de nevenbetrekkingen betreft, het is wen schelijk dat gezaghebbende mannen het ha vengeld innen en uit het andere blijkt onze zorg voor de brandspuit. De uitbreiding van de beerophaling zullen we overwegen, misschien wordt het wel een gemeentebe drijf. Zoo noodig zal vergoeding gevraagd moeten worden, dus uitbreiding van belas ting. B. en W. geven zoo weinig mogelijk steun, maar er zijn gevallen waar men niet buiten kan. De heer van Zonneveld repliceert en zegt dat in een huishouding niet alles te gelijk kan, en dat geldt ook voor de ge meente. Elk geval op zich zelf is wensche lijk, doch alles tegelijk kan bezwaren heb ben. De heer Verkleij hoopt, dat in de toe komst tot de Warmonderdam nog eens vuil opgehaald zal worden. De voorzitter: Zeker! Uitbreiding van den dienst vraagt autotankwagen, nieuwe Ford's voor vuilophaling en dan hebben we noodig een remise. Er zit dus heel wat aan vast Weth. Warnaar: laten we allen ons best doen de belasting zoo laag mogelijk te doen zijn, en dat kan door de uitgaven te be perken. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. De micldagzitting. In de middagvergadering werd begon nen met de begrooting der bedrijven. Bij het gasbedrijf ontstond een discussie over het nemen van winst bij meer verbruik dan 500 meter. De heer Schrama acht de gasprijs te hoog' en wenscht minder reductie te geven. De voorz.: als we dat doen wordt het gas voor verwarming te duur en daar moet het meerdere verbruik van komen. De heer van Breda merkt op, dat door VOOR HET TRIDUÜM VAN DE MAR IA-CONGREGATIE DER MON PERE-PAROCHIE TE LEIDEN is de parochiezaal door de Congreganisten in een mooie en stemmige kapel herschapen. Een overzicht van het interieur. Foto Slegtenhorst het groote verbruik het noodig is geworden het net te verzwaren, en dat drukt^wel de gelijk op de distributiekosten. Dit wordt weerlegd door den voorz. De aanbouw van woningcomplexen is daarvan de oorzaak. Na langdurige discussie wordt besloten de prijs te handhaven. De heer Kuilenburg, klerk bij het bedrijf, krijgt een vaste aanstelling. Voorts gaan er stemmen op de gemeentewinkel op te hef fen, doch de voorz. zegt dat dit voordeel voor de gebruikers is. De begrooting wordt nu goedgekeurd. Die van het waterbedrijf wordt na en kele opmerkingen goedgekeurd. Bij die van het grondbedrijf wil de heer Schrama de huur van Sporthoff voor Teij- lingen met 50.verlagen, doch vond geen bijval. Ook deze begrooting wordt goedgekeurd. Bij het Badbedrijf acht de heer van Breda een houten schoeiing tusschen de zweminrichting en de vaart zeer ge- wenscht. Dit is de eenigste oplossing. Weth. Warnaar wil dezen winter uit baggeren en het eens een jaar aanzien. Hiertoe wordt besloten. Het verzoek van den badmeester zal la ter behandeld word'm, Weth. Warnaar acht uitbreiding van het aantal kleedkamers voor dames zeer wen schelijk. B. en W. zullen dit nog eens on der de oogen zien. Alsnu kwam de Gemeentebegrooting in behandeling. De heer v. d. Geest zegt, dat er op de secretarie volontairs zijn, die maken een ambtenaar overbodig. Waren die er niet, dan zou de gemeente-ontvanger, die een halve werkkring heeft, de rest van zijn tijd als zoodanig dienst kunnen doen. B. en W. zullen te zijne, tijd, als de ge legenheid zich voordoet, met het gespro kene rekening houden. De heer Verkleij vraagt of het noodza kelijk is, dat de 4e agent er komt. Weth. Warnaar licht toe, dat, afgezien van de laatste inbraken, uitbreiding noo dig is. Bij de straatverlichting bepleit weth. Bader de wenschelijkheid, dat de tarieven voor elke gemeente gelijk zijn. Nu is er verschil doordat de eene gemeente een grooter verbruik garandeert dan de an dere en zoodoende meer reductie krijgt. La ter zal men op deze zaak terugkomen. Een verlaging der electr. tarieven is niet in uitzicht. De heer Warnaar juicht toe, dat subsi die verleend wordt voor ^b.c.-bestrijding, WARME WOLLEN Jongens- en Meisjes Pul!-0vers fl QH vanafU.ul PRIMA WOLLEN TRUIEN 1 OO vanaf -/Mt* ■•00 GROOTE KEUZE: KINDEREN QLTJES PULL-OVERS, WESTEN voor Djfrnes 0n Aeeren EN0RME KEUZE Prijzen beeneden IEDERE CONCURRENTIE!! Haarl.straat hoek Donkersteeg 2-4-6 dooh acht het gewenscht-, dat het Groene Kruis tracht meer contributie te krijgen. De subsidies voor wijk verpleging. De subsidie aan de Wijkverplegingen wil hij regelen naar de werkzaamheden. Dit is reeds toegezegd, doch er blijkt nu niets van. Besloten wordt de subsidie groot 1000.later te verdeelen. De heer van der Voet wijst er op, dat de meeste aanplantingen of dood of ver trapt zijn. Hij geeft den raad, eerst hier een jaar op te planten ter acclimatiseering. De heer Warnaar wil bij eventueele hef fing van retributie voor leegen der beer putten rekening doen houden met al dan niet aansluiting op de rioleering. Voorts zegt hij dat de muziekvereenigingen niet om subsidie komt. Laten we dus een goede muziektent geven. Spr. wil inplaats van 150.1500 uittrekken. Dit bedrag is noodig. Tevens wil hij een andere plaats opzoeken. De heer Verkleij wil wachten tot betere tijden. De heer Bisschops is van meening, dat de menschen in slechte tijden opge- vroolijkt moeten worden. Tegen zijn de heeren Verkleij en Bader. De heer Verkleij vraagt hoeveel ge bruik en gemaakt wordt van de nacht-tele foon. Do voorz. zegt, dat het niet mogelijk is dit op te geven. De heer Warnaar merkt op, dat 'het aantal klein moge zijn, bij ziekte enz. is het van onschatbare waarde. Bij den kapitaaldienst wijst de heer v. Zonneveld er op dat voor herstrating ge leend wordt. Dit acht hij verkeerd. Voorts wil hij de nieuwe Haven niet be straten. De voorz. zegt, dat we daar een parkeer terrein krijgen; bovendien hebben we de aangelanden uitpad toegestaan. Hierna werd de begrooting goedgekeurd. Het was kwart voor zes geworden. ALPHEN AAN DEN RIJN. De groentenveiüng. In verband met net winterseizoen zullen do groen ten veilin gen tweemaal per week gehouden werden en wel op Maandag en Vrijdag. „Scharensliep" aangereden. Gistermid dag omstreeks drie uur werd nabij Gouw- sluis een scharenslijperswagen, toebehoo- rende aan v. G. door een auto uit 's-Gra- venhage zoodanig aangereden, dat de wa gen geheel werd vernield. De schade werd evenwel direct vergoed. Ingekomen: Ne ritje M. van Putten van Rotterdam. Juliana Ori van Buda pest (Hong.) M. Emmelot van Drieber gen. Goverdina Streefkerk van Rotter dam. Vertrokken: Cornelia Edelaar naar Hazerswoude. J. Bloca naar Hazers- woude. Hendrika O. van Eek naar Leer dam. W. Steen en gezin naar Leiden. Sijtske Wijbenga naar Noordwijk. Jaco- ba Karreman naar Nieuwerkerk a. d. IJssel. J. G. den Hartog naar Voorscho ten. H. van Leeuwen naar Muiden. Johanna Hoffman naar Haierswonde. ïlenriette J. W. Schram naar Echt. L. Brcedij-i naar Boskoop. Antjc van Pig- gele wed. van J. Schotel r.a<\r D enHaag. H. J. Lammers naar Hil'eg >m. W. SÜedrerht en gezin naar Waddinxveen. A. Gaijk naar Heilo. P. W. Th. Verkerk naar Voorschoten. LABORATORIUM. Te Utrecht werd Donderdagmiddag het nieuwe physiolo- HET OUDE MAILSCHIP van de Stoomvaart Mij. Nederland „De Vondel" wordt gisch laboratorium van PtoL Dr. A. K. M. Noyons aan de Croeselaan, officieel te Hendrik-Ido-Ambacht gesloopt. Waar eens de keuken van de Vondel was, staat geopend. Tijdens de opening in het laboratorium. thans alleen nog een fornuis.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5