PIERROT STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 FINLAND TEGEN DE DROOGLEGGING. Bij het Parlement van Finland is een voorstel ingediend om het alcoholgehalte voor bier te verhoogen tot 3.2 pet. Hiermede schijnt de reeds aangekondig de campagne tegen de drooglegging een aanvang te nemen. EGYPTE. AANSLAG OP EGYPTE'S PREMIER BERAAMD. Woensdag is een aanslag gepleegd op den Egyptischen ministerpresident Sid- key pasja, toen deze zich op weg van Alex andria naar Cairo bevond. Men ontdekte, dat op een afstand van ongeveer 1 K.M. buiten Tante een aanra'l schroeven uit de rails was verwijderd. Doordat men deze ontdekking bijtijds, deed, kon de spoorweg hersteld worden vóór de express-trein van den minister-president passeerde. Een on derzoek naar ie daders heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. CHINA. 21 PRIESTERS IN HANDEN VAN DE COMMUNISTEN. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, be draagt het aantal katholieke priesters, dat zich op het oogenblik in handen van Chi- neesche communisten bevindt, thans 21. Pater von Arx, een Zwitser van de con gregatie der Lazaristen, waarvan enkele weken geleden bericht werd, dat hij ver moord was, is nog in leven, maar wordt door de communisten gevangen gehouden. AMERIKA De verkiezingen in de Ver. Staten. Volgens het definitief resultaat der ver kiezingen zullen de republikeinen in den Senaat over 48 zetels, de democraten over 47 zetels en de boerenpartij over 1 zetel beschikken. Het definitief resultaat der verkiezingen voor het huis van afgevaardigden is nog niet bekend, doch. waarschijnlijk behouden de republikeinen een kleine meerderheid. INDISCHE WEEK AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Het programma. Het programma van de Indische week, die Dinsdag 18, Woensdag 19 en Vrijdag 21 November as. aan de Universiteit al hier gehouden wordt, luidt als volgt: Dinsdag 18 November: mr. F. G. Schalk wijk, oud-rechter in West-Indië spreekt over: West-Indische arbeidsvelden voor Oost-Indische ambtenaren. Deze voor dracht wordt in het grooLauditorium ge houden. Woensdag 19 November: ir. D. de Jongh, directeur van gouvernements-bedrijven in Ned.-Indië met verlof spreekt in het Bota nisch laboratorium over: het verkeer in Nedeflandsch-Indië. Vrijdag 21 November spreekt prof. dr. B. E. Esscher in het Bo tanisch laboratorium over: Nederlandsch- Indische vulkanen en de bestrijding van vu" 'aanrampen. Op Donderdag 20 November wordt in liet bioscoopgebouw „Trianon" een film vertoond over: tropisch toerisme. Ter gelegenheid van de Indische Week zuUen van 17 tot en met 21 November de rekende tentoonstellingen worden gehou den: in het museum van natuurlijke histo rie van: eenige karakteristieke vertegen woordigers van de fauna van Nederlandsch- Indiëin het Ethnograpisch museum van: een verzameling maskers en voor-ouder- bee'.den van eenige Indonesische volken; in het Instituut voor tropische geneeskun de een tentoonstelling op het gebied van tr - ische geneeskunde en tropische hy giëne. Bovendien wordt op Woensdag 19 Nov. in het groot-auditorium van het academie gebouw 's avonds te 8 uur de 5de reeks In dische voordrachten gehouden door prof. dr. N. J. Krom over: de oude geschiedenis en de archaeologie van Indië. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 2335. Fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen v.-h. L. E. Xieuwenhuizen, Leiden. Overl. Comm.: J. Groot, 's-Gravenhage, d.d. 22 October 1930. MAR IA-CONGREGATIE „MON PèRE". Woensdagavond is het triduum voor de leden der Maria-Congregatie geopend. Te halfnegen was de kapel met Congreganis- ten gevuld. Na het zingen van de hymne Veni Creator en eenige andere gezangen hield de weleerw. Pater A. van Mieghem S.J. uit Spaubeek zijn openingspredicatie. Tot tekstwoorden had zijneerw. voor dezen avond gekozen: „Domine, fac ut videam, Heer geef dat ik zien moge". Als inleiding voor deze dagen van genade gaf de eerw. spr. het beeld weer van den blinde te Je richo, die aan Christus vroeg: „Heer geef, dat ik zien moge" en door deze woorden gaf Christus aan den blinde het gezicht terug. Dat dit ook met ons zoo moge zijn, maar dan door de genade van ons H. Ge loof, dat wij God mogen zien. De Pater schetste hoe deze enkele dagen in den geest van geloofsverdieping in de geest der retraite, welke door den H. Ignatius van Loyola geestelijke oefeningen werden ge noemd, toch ook zeer veel genade zullen afwerpen. Zijneerw. spoorde zijn hoorders aan allen veel in deze drie dagen te bid den, ook voor elkander zooals dat echte Congreganisten betaamt. Met de bekende spreuk der Congreganisten: Nos cum prole pit benedicat Virga Maria. Ons zege- ne met Haar Zoon de H. Maagd Maria, be sloot de Pater deze eerste predicatie. Na het zingen van het Tantum Ergo werd de zegen gegeven met het Allerhei ligste. De Pater, die deze dagen geheel wilde leiden in den geest der retraite, gaf na het Lof, zooals dat in een rettraite' voor het ter ruste gaan de gewoonte is, zijn priesterlijken zegen. Donderdagmorgen te kwart over zessen waren allen wederom in de kapel tegen woordig voor het bijwonen der II. Mis. Voor en onder de H. Mis werd de H. Communie uitgereikt. Na het Evangelie hield de Pa ter een korte toespraak. Zijneerw. gaf in het kort weer hoe wij alles in gelatenheid moeten dragen als echte dienaren van God, zooals Maria dat ook heeft gedaan: Zie de dienstmaagd des Heeren. Als Maria- Congreganisten moeten allen deze woorden steeds voor oogen hebben. Na de H. Mis werd nog een Maria-lied gezongen. Te kwart voor twaalf tot kwart over één was het Allerheiligste ter aanbidding uitge steld. Den tweeden avond werd door Pater v. Mieghem over de groote ramp van de doodzonde gesproken. De eerw. spr. gaf in duidelijke trekken weer wat de doodzonde is. Er is geen ramp zoo .verschrikkelijk als de ramp van iemand die een doodzonde bedreven heeft. Na den zegen met het Allerheiligste en den priesterlijken zegen te hebben ontvan gen zongen alle uit volle borst het lied van De Onbevlekte Ontvangenis. Voor en na het Lof was er gelegenheid om in de kapel te biechten. Ook hedenavond zal de Pater voor en na het Lof biechthooren. De actieve Post. Hoe actief „Tante Pos" soms kan wezen, bleek ons heden uit het volgende: De fa. M. Langezaal en Zn. aan de Hooigracht alhier, ontving deze week een briefkaart uit Schiedam, waarop s'echts het volgen de adres stond: fa. M. Langezaal en Zn., Hooigracht. Deze briefkaart kwam prompt aan bedoeld adres aan en .zonder vertra ging! R. K. Oratorium-Vereeniging. Men verzoekt ons mede te deelen, dit de repetitie van hedenavond gehouden wordt, in het St. Antoniuspatronaat, Ceci- liastraat, hoek Hazewindsteeg. Binnenbrand. Hedenmorgen ongeveer half negen werd de brandweer gealarmeerd voor een bin nenbrand ten huize van mevr. M. E. S. geb. A., Oegstgeesterlaan 11. Mevr. S. heeft- studenten op kamers en te kwart over acht had zij op de achterkamer van de le etage een gascomfoor aangestoken. Zeer waarschijnlijk is de vlam in de slang geslagen, waardoor brand ontstond. Het vuur deekle zich spoedig aan de omgeving mede en in een minimum van tijd stond de houten kamerwand in vlam. De politie was het eerst met den spuit van het Steenstraat-posthuis aanwezig en gaf met- een slang op de waterleiding het eerst water. Daarna nam de brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt, het blus- schingswerk over. De brand was spoedig bedwongen. De tweede spuit behoefde geen dienst te doen. Er werd ernstige brandschade aange richt. maar de waterschade is veel groo- ter. De inboedel van Mevr. S. was ver zekerd, die van den student niet. In haar vergadering van 5 November j.l. heeft de Commissie tot versiering van bet Rapenburg tijdens de Lustrumfeesten 1930, de rekening en verantwoording van haren peninngmeester nagezien en goedgekeurd. De penningmeester, de heer G. Gerlings, is vervolgens gedéchargeerd. HtT WORDT KOUD. NU I HET DE JUISTE TIJD Oi VAN ONZE EXTRA VER LAAGDE PRIJZEN IN TRI COT ONDER- EN BOVEN- Gemoltonneerde Jongensbroeken en Borstrokken 49 ets. Gemoltonneerde Mansbroeken e Borstrokken 89 CtS r Man broeken en Borstrokken 61 cfs. Jaegèrtrióot Jongensbroeken v. Jansen en Tilanus 82' ets. Gemoltonneerde Kinder-onder jurken alle kleuren 67){ CtS. Gemoltonneerde Directoires v. Kinderen (8^/2 v. Dames 5 Zijden geplatteerde Dames Directoires f 1.25 Dames Onderjurken f 1.75 Gebreicle Dames- Camisoles in crème 49 cis. Blauwe Jongens- Truien v 4 jaar - v. 8 jaai 44 ets 67 ets Kleine stijging Blauwe Mans- Truien Extra reclame f 1.00 Jongenspullovers zeer mooie dessins 97)1 ets. Heeren- en Dames- Pullovers groot assortiment I.S5 Weer tJasi 533 dozijn Vsnoei LoBdersn \s3an deze EXTRA VEKLAASQE P33JZEta MAARSMANSST. 14-21 TELEFOON 1293 Jnit Onze collectie is wederom ,initop-vorm. Zie sEechts onze so^Ueèing im Byouterieën, Gouda-Plateel, "ftndragii Tin, Kap-, Naai- en Scheerdooapn LEDERWAREN in geheel nieuwe modellen. Vooral onze Oamestasschen zijn zeer apart Tweeduizend jaar muziek per gramofbon-p.aat. Voor de Nederl. Vereen. Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs heeft gisteravond in Den Burcht de heer H. W. Hannivoovt een lezing, gehouden over „2000 jaren mu ziek per grumofoonplaat". De voorzitter dezer vereeniging, de heer A. J. M. van Dijk Azn., verwelkomde den spreker en de talrijke luisteraars» De heer Hannivoort ging in de inleiding tot zijn le zing met gramofoonplaten na de oorsprong van het muzikale gevoel bij de menschen om daarna te beginnen met de Grieksche muziek. Een plaat werd gedraaid met een Grieksche hymne, waarvan de compositie afkomstig was op een inschrift-, gevonden in Klein-Azié. Daarna werd oude Jood- sche muziek ten gehoore gebracht, waarbij de spreker de opmerking maakte, dat in de tegenwoordige Joodsche muziek, welke in de synagoge wordt ingevoerd veel min der oude Joodsche muziek bewaard is ge bleven dan in het Gregoriaansch. Evenals alle Ocslersché muziek is ook het Gregoriaansch eenstemmig. Aan de Ooslersche muziek is de harmonie volko men vreemd. Omstreeks het jaar 1000 treft men voor het eerst een poging tot harmo niseering aan; het doet een beetje stum perig aan en volgens spr. lijkt de muziek uit dien tijd bedenkelijk veel op onze mo derne muziek. Uitgevoerd op de plaat wer den een Gregoriaansch graduale en een bedevaartszang uit de 12e eeuw. Ook van het tijdvak der troubadours werden verschillende interessante platen gedraaid o.a. een Kruisvaarderslied en een spotlied op Rudolf van Habsburg. Dan komen wij aan de latere Middel eeuwen, vyaarin de Nederlanden (Vlaande ren) aan de spits stónd-en der beschaving, ook van de muziek. Zoo invloedrijk was de Nederlandsche school, dat Luther zijn Duitsche koren steeds liet zingen „naar Niederlandischer Motettenweise". Het hoogtepunt van de kerkelijke poly- phonie en volgens spr. het hoogtepunt der muziek in 't algemeen, werd bereikt door den beroemden Italiaan Palestrina. Op 't concilie van Trente waren -er twee stroo mingen: de eene wilde star vasthouden aan 't Gregoriaansch, de andere wilde ook de moderne muziek als kerkmuziek toela ten. Palestrina moest toonen kunstvolle po- lyphonieën te kunnen schrijven, die toch stemmig waren. Men mag nog zoo'n be wondering hebben voor. Gregoriaansch spr. doet in die bewondering voor nie mand onder maar 't zou hem toch ge speten hebben als Palestrina het pleidooi verloren had. I Een aoider beroemd vertegenwoordiger van de polyphone kerkmuziek uit dië da gen was Orlandus Lassus, een Zuid-Neder landers, die eveneens in kerkelijken stijl schreef maar lang niet in die vergeeste'ij king van Palestrina. Vervolgens kwam de heer Hannivoort te spreken over de madrigalen, de eerste verschijning van de ik-poezië, waarvan ver schillende voorbeelden op de gramofoon werden gegeven, en toen kwam aan de bespreking een einde, omd^t de tijd ver streken was. Als slotstukje liet de heer Hannivoort nog hooren muziek op 't clavecimbel uit de Roeoco-tijd o.a. een muzikale en buiten gewoon kunstige, maar toch wel be'ache- lijke illustratie van het kakelen van een kip De voorzitter der vereeniging sprak een woord van dank tot 'den heer Hannivoort voor zijn lezing en tot de firma v. Luyken, Breestraat, die de platen-serie voor dezen avond had afgestaan. Tentoonstelling Friesche taal- en letterkunde. In het Nut van 't Algemeen is gisteren avond een tentoonstelling geopend van Friesche taal- en letterkunde, terwijl de Friesche schilders Ids Wiersma en Tjeerd Bottema etsen en teekeningen exposeeren. De tentoonstelling is georganiseerd door het Selskip Fryslan te Leiden. De expositie geeft een vrij voTedig overzicht van het veelzijdig terrein, waar op de Friesche litteratuur zich vooral na het jaar 1915 hetgeen voor de Friesche letterkunde het jaar 1880 voor de Neder landsche letterkunde is heeft bewogen. Vele Friezen uit Leiden en omgeving waren gisteravond aanwezig bij den feest avond gegeven ter ge'egenheid van de opening der tentoonstelling. De groote zaal van het Nutsgebouw was geheel gevuld. Na een openingswoord door den heer W. J. Nijholt, voorzitter van het Se'skin Fryslan alhier, voerde de heer R. W. Canne uit Amsterdam het woord namens het hoofdbestuur fen i,t Boun fen Fryske Selskippen büten Fryslan. De tentoonstelling is tot en met Zater dag geopend. De feestavond werd oDgeluisterd door it Frysk Sjongkoar uit Rotterdam, door solozang van mej. T. van Tuinen alhier en door voordrachten uit de Friesche litera tuur van mevr. A. Quarles van Ufford Buma uit Leeuwarden. Ten nadeele van den winkelier H. T. aan de Hoogewoerd is vannacht een etala gekaste met heeren mode-artikelen ont vreemd. Gemeentelijke Aankondigingen BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Lei den maken bekend, dat een kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet be paalde, bevoegd is bij volmacht te stem men, indien zijn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hij herhaaldelijk of al thans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werk zaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijd vak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is. een of meermalen in die ge meente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de 'bovenver melde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaam heden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers bevoegd zijn bij volmacht te stemmen en j voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd j zijn. j De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe stralend met redenen omkleed verzoekscbnft aan het gemeentebestuur Ijeeff ingkiiend; de j indiening moet geschiédenfvóóJ 1 Januari en niet eerder dan A Ocfobey -^tr-an het voorafgaande jaar. lForrr.u\Urejl vooV de bedoelde verzoekschriften zijn/van 15^Bep- tember tot en metj31 December ter \ge- rr.eente-secretrrie icsteloof voor de kie zers verkrijgbaar. I J De belanghebbende, difei een Aro^oek- schrift als bo ven b echte la dieeft ingediend en die van de gevraagde Bevoegdheid ge bruik wil maken, doet daarvan in persoory/'' mededeeling ter secretarie van de gemeen te, op welker kiezerslijst /li ij moet voqtco- men, aan den burgemeoSter of aaa/' den daartoe door deze^^jtangewezerj^"ambte naar. De mededeefing kan gesjjfreden zoo dra het verzoek is ingediejj^", doch niet later dan een week na dep^dag der candi- daatst^lling. y Hij geeft daarbij op/faam en voornamen, dagieekening en plarfts van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt een schrifte lijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den bur gemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mededeelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmachtdeze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door de zen aangewezen ambtenaar onderteekend Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aanne men; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen s'echts aange wezen worden zij, die in de gemeente be voegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemach tigde heeft aangewezen vóór de vaststel ling van de kiezerslijst, en na dé vaststel ling dier lijst mocht blijken, dat de ge- ïnachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als verval'en beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor deze'f- de verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aan wijzing als gemachtigde aannemen, behou dens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zijn huis- genooten behooren. LEIDEN. Vrijdag. Wedstrijd Litteris Sacrum, in den Schouwburg, S.15 uur. Zaterdag. Wedstrijd Litteris Sacrum, in den Schouw!""""" F'" or". Zondag. Feestavond R. K. Handelsreizi gersver., Foyer, S.30 uur. Zondag. Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, Concordia, 8 uur. r-v- -of, - t F Donderdag, Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond, Concertzaal „Concor dia", Steenstraat, 8.15 uur. Dinsdag, Dorsclérdag, V.-.i. p. Y'bcentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hooge woerd 171, telef. 502. De nieuwbenoemde reserve-officier van gezondheid 2de kl. C. M. Lap is tm. 17 dezer alhier voor eerste oefening onder de wapenen gekomen. Eerste-luitenanfc P. J. M. Schoonenberg van het 1ste reg. onbereden arfi'lerie te Gorinchem, wordt 1 Deen o plaatst bij het 6e reg. veld-ai'

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2