I VOOR WRRI WOLLEN I A. PARMENTIER's WOLMAGAZIJN LAND- EN TUINBOUW UIT DE OMGEVING VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 PER ZEPPELIN NAAR INDIE. De men. Omtrent plannen tot het organiseerden van een luchtroute Nederland-Nederl.-In- dië per Zeppelin, deelt de Anglo-American News Service mede, dat op verzoek van de Nederlandsche belanghebbenden dr. Hugo Eckener, die ook als meteoroloog goeden naam heeft, zich in het begin van Januari 1931 naar Java zal begeven om de luchtroute ook van meteorologisch ge zichtspunt uit te bestudeeren en de atmos ferische toestanden in het algemeen even eens nauwlettend te onderzoeken. De Anglo American News Service ver neemt, dat de route zal gaan van Neder land over het Rhöne-dal, vervolgens in Oos telijke richting naar Marseille; vandaar over de Middellandsche Zee naar Alexan dria over Egypte en de Roodc Zee, zuide lijk van het Suez Kanaal en langs de Afri- kaansche kust naar Britsch of Italiaansch Somaliland en dan rechtstreeks in Ooste lijke richting langs de Zuidkust van Su matra naar Java. Stoomschepen hebben voor de reis naar Indië 21 dagen noodig. Een luchtschip zou de route in ongeveer 5 dagen kunnen af leggen. Een station voor aanvulling van gas en dergelijke en twee of drie anker- masten zouden voldoende zijn. Dr. Eckener zal ook op de heen- of de terugreis een enkele landing willen maken en wel ongeveer half weg. in Egypte. Hij zal eerst de luchtstroomingen en de weers gesteldheden in Britsch en Italiaansch So maliland grondig bestudeeren, om de gun stigste landingsplaats voor de vestiging van zulk een tusschenstation te bepalen. De Anglo American News Service ver neemt ten slotte, dat de Hollandsche be langhebbende groep de onderneming met een kapitaal van 40 millioen Mark zal fi- nancieeren. RECHTZAKEN HET DRAMA TE BENNEKOM. Tegen Hoek levenslang geëischt. Gisteren werd voor het Gerechtshof te Arn hem de strafzaak voortgezet tegen den ver dachte in de bekende Bennekotnsche moord zaak, den 36-jangen Jan Hoek. Gehoord wer den vijf getuigen a décharge, die destijds niet voor de rechtbank waren opgeroepen. Deze ge tuigen waren de Gebrs. M. C. N. en G N. te Oosterbeek, P. uit Dordrecht, H. te Rotterdam en K. „De strooper". Ook ditmaal geschiedde de behandeling der zaak met gesloten deuren. In de omgeving van het Gerechtshof was echter de belangstelling zeer groot. Het ge tuigenverhoor was binnen ruim een half uur ten einde. Getuige G. N. verklaarde den ver dachte vijf uur 's middags ongeveer te Wolf- hezen te hebben gezien. Het Hof ging na af loop van het getuigenverhoor ongeveer tien minuten in raadkamer. Na hervatting der zit ting werd G. N. nogmaals gehoord. Ongeveer half vier nam de waarnemend pro cureur-generaal mr. H. C. van Kleffens zijn rquisitoir, dat tien minuten duurde. 'Hij achtte het ten laste gelegde misdrijf bewezen. De eisch luidde tenslotte bevestiging van het in eersten aanleg door de Arnhemsche rechtbank gewezen vonnis, n.l. levenslange gevangenis straf, Mr, Maten betoogde in zijn pleidooi, dat ver dachte, wanneer men het gebeurde reconstru eert niet als de eerste de beste voor het dader schap kan worden aangewezen Daarvoor is iets meer noodig dan de gewone durf, die Hoek eigen was. Hoek is door de psychiaters abso luut normaal bevonden. Spreker' betoogde, den innerlijken toestand van Hoek nagaand, dat alleen een gek dit misdrijf heeft kunnen ple gen. Uitvoerig stond spreker stil bij de verkla ringen van de verschillende getuigen, maar deze betroffen een opgave van tijdstippen, waarop Hoek zou zijn gezien vlak vóór en na den moord. Hij concludeerde dat hieromtrent groote tegenstrijdigheden bestaan. Voorts leg de spreker er den nadruk op, dat verschillende getuigen een persoon hebben opgemerkt dicht bij de plaats, waar de dader het eerst door de verpleegsters is gezien, die zich steeds op verdachte wijze opstelde. Dat was ongeveer een kwartier voor den moord en Hoek had toen in elk geval geen reden om geheimzinnig te doen. Er moet dus een dubbelganger zijn geweest, want die persoon is wel niet herkend, maar hij leek op Hoek. Spreker pleitte ten slotte vrij- ©m hui iiimiiimiii minium immiimiiiiiii© n>br. Jansen tilanus en BENGER enz.., - NAAR I BREESTRAAT 128 - TEL. ©iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiimihiiiii® pet. gefinancierd wordt, zoowel in den vorm van crediet voor geleverde goederen, als in contante leeningen ter voorziening in bedrijfs kapitaal, door den gebeelen Nederlandsche» tabaks-handel, daartoe mede in staat gesteld, en zeker niet voor een onbelangrijk gedeelte, door Nederlandsche bankierskringen. Het zeer belangrijke punt, dat o.i. ongetwij feld een, zoo niet hèt hoofdargument in de dis cussies van Rijksraad en Rijksdag zou moeten vormen, is juist in deze credietkweslie gelegen, Hoe zal de houding van den Nederlandsehen handel, resp. de Nederlandsche bankwereld zijn, indien deze drastische wet met beroep op den noodtoestand der Duitsche schatkist, on verhoopt wordt aangenomen? Zal de Nederlandsche tabakshandel hereid zijn, de toch al reeds zeer lange credieten voor geleverde tabak opnieuw te geven, en dan voor nog langeren termijn, aan een industrie met zwaardere financieele lasten en, door de ver hooging van den detailprijs, zeer zeker kleine ren omzet? Of zal de Nederlandsche tabaks- handel willen en kunnen verstrekken voldoen de middelen tot het vooruitbetalen van de ver hoogde invoerrechten door zijn Duitsche afne mers? Zelfs als de Duitsche regeering aan de fabrikanten toestaat, de verhoogde invoerrech ten op termijn te betalen, komt dan de Neder landsche handel met zijn vorderingen, die in rang natuurlijk bij de regeeringsvordering ten achter staan, niet in een zoodanig ongunstige positie, dat zijn winsten en risico's buiten elke redelijke verhouding geraken? Zal tenslotte de Nederlandsche bankwereld, en dit is een hoogst belangrijke vraag, zich verantwoord gevoelen, op dezelfde wijze als tot nu toe met het disconteeren van wissels op Duitsche fabrikanten voort te gaan, resp. zal zij de op velerlei andere wijze verleende credieten aan den, in een zoo duidelijk ongunstige posi tie gerakenden, Nederlandschen tabakshandel continueeren? Het lijkt ons vrijwel onmogelijk, zoo merkt men op, deze vragen zonder voorbehoud beves tigend te beantwoorden en indien de Duitsche regeering, zonder op deze punten zekerheid te hebben verkregen, en verhooging van de in voerrechten, zelfs al zou die iets geringer zijn dan het voorgestelde enorme percentage, door zet, zal dit, naar onze raeening, niet alleen op de opbrengst der voorgestelde verhooging van rechten een ongunstigen invloed oefenen, doch, doordat een fatale uitwerking op de verdere ontplooiing van de Duitsche sigaren- en tabaks industrie niet achterwege kan blijven, zal ver dere financieele steun aan deze Duitsche in dustrie een moeilijk op te lossen probleem worden voor de Nederlandsche handels- en bankkringen. Aanvankelijk testte men omtrent de wij ze, waarop de ziekte van den eenen boom op den anderen wordt overgebracht, ge heel in het duister; thans is echter geble ken, dat de iepen spintkevers d.z. kleine kevertjes, die zioh onder de schors vooral van gevelde iepen, maar ook van kwijnen de of pas gestorven boomen voorttelen bij het overbrengen der ziekte een zeer voorname rol spelen. Deze kevers hebben de gewoonte, zoodra zij uit de schors ko men, aan jonge twijgen van in de nabij heid staande iepen te knagen, meestal in den top van den boom. Het is gebleken, dat de kevers, wanneer zij uit de schors van een iepenziokte lijdende of gestorven boomen kruipen, besmet zijn met. infec- tieuse deelen van de ziekteverwekkende zwam en dat zij deze overbrengen op de wondjes, welke zij bijten in de schors van de twijgen der in de omgeving staan de gezonde iepen. Uit deze twijgen ver breidt de ziekte zich verder in den boom, waardoor de sapstrooming wordt belem merd, hetgeen zich vooral bij droogte uit in het verdorren der bladeren aan de tak ken. De bestrijding van de iepenspintkevers, welke zich gedurende de laatste jaren door de aanwezigheid van de tallooze gevelde zieke en stervende iepen op ongekende wij ze hebben vermeerderd, is derhalve voor i het tegengaan der iepenziekte van' groot belang. Indien men het aantal in ons land voor komende iepenspintkevers kan beperken, dus de kans op overbrengen van de ziekte op gezonde boomen verminderen. Het komt er dus op aan de boomen, die eeds een broedplaats voor iepenspintke vers vormen dat zijn de ernstig zieke en stervende exemplaren zoo spoedig mo- olijk te vellen en de schors dadelijk on schadelijk te maken, zoodat de insecten, in welke ontwikkelingsstadia deze zich ook mogen bevinden, gedood worden. Boven dien is het noodig alle overige iepen, die geveld worden, dus ook de gezonde of de nog slechts in geringe mate door de iepen- ziekte aangetaste exemplaren, bij het vel len onmiddellijk van de schors te ont doen, opdat zij geen broedplaats worden voor spintkevers. Het onschadelijk maken van de schors kan het best geschieden door deze onmiddellijk na de velling te verbranden of ze desnoods, al dan niet met den stam, gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Bij een en ander moet er rekening mede orden gehouden, dat van de iepenspint kevers gedurende dep zomer meer dan één broedsel uitkomt-, zoodat de kevers den geheelen zomer door verschijnen. Ter bestrijding van de iepenziekte is bij Koninklijk Besluit van 17 April 1930, Staatsblad. Nr. 141, bepaald, dat de ge- bruiksgerechtigde van iepeboomen, welke door tien Minister van Binnenlétndsche Za ken en Landbouw zijn aangewezen als ster vende of reeds gestorven, verplicht is bin nen een door dien.Minister te bepalen ter mijn die boomen te vellen en de schors on schadelijk te maken, door deze, volgens de aanwijzingen van genoemden Minister, te verbranden of op andere wijze te behan delen. Daar het hier een nationaal belang geldt, wordt een ernstig beroep gedaan cp den gemeenschapszin van alle eigenaren van iepeboomen in ons land om door het tijdig treffen van de hierboven omschreven maatregelen mede te werken aan de be strijding van de iepenziekte. Financiën en Economie DE VERHOOGING VAN DE DUITSCHE INVOERRECHTEN OP TABAK. Een Nederlandsch financieel vraagstuk. De Duitsche regeering overweegt plannen in zake verhooging van het invoerrecht op tabak. Uit tabakskringen maakt men de „N. R. C." opmerkzaam op de financieele gevolgen, welke een dergelijke ingrijpende verhooging van rech ten teweeg gaat brengen. Men schrijft het volgende: De Duitsche industrie bevond zich na den oorlog, als gevolg van de inflatie, zonder vol doende bedrijfskapitaal. Om hierin te voorzien wendden de sigaren- en tabaks-industrie zich, zooals vanzelf spreekt, in hoofdzaak om hulp tot hare leveranciers van grondstoffen, de Ne derlandsche tabakshandelaren te Amsterdam en Rotterdam. Dezen werden bereid gevonden, eenerzijds gebonden door al-oude winstgevende relaties, anderzijds genoopt door het groote vertrouwen, dat zij sedert jaren in de Duitsche industrie hadden leeren stellen, om deze ener gieke en eertijds zeer welvarende takken der Duitsche industrie weder ten spoedigste in hun voormalige krachtige positie te herstellen, zoo dat binnen afzienbaren tijd de verleende cre dieten zouden blijken, hun doel te hebben be- Wij mogen, aldus schrijft men, na informatie aannemen, dat de laatste jaren de Duitsche si garen- en tabaksindustrie voor ongeveer 75 DE CRISIS IN DEN LAND- EN TUINBOUW. Gedeeltelijke huur kwijtge scholden. Een goed voor- N beeld! Do firma gebr. Doctor te Beverwijk heeft aan al haar huurders van landerijen over 1930 tien procent der huur kwijtge scholden. Dit in verband met den slech ten toestand, waarin het land- en tuinbouw bedrijf verkeert. Eigenaren van Iepeboomen, helpt mede de lepenziekte te bestrijden! De Directeur van het Staatsboschbeheer en do Inspecteur, Hoofd van den Planten- ziektenkundigen Dienst, verzoeken ons op name van het volgende: Het is bekend, dat de iepenziekte, dii nu al sedert verscheidene jaren in ons land en in het Westelijk gedeelte van Europa heerscht, groote verwoestingen aanricht. Vele prachtige iepenlanen zijn helaas door deze gevaarlijke ziekte reeds verdwenen of ernstig geschonden en hoevele zullen er nog volgen? Er is geen land, waar de iep in verge lijking met andere boomsoorten zoo veel vuldig voorkomt als het onze. Hij be- heerscht in hooge mate het aan ons land eigen landschapsbeeld. Verkeerde men tot voor kort in het on zekere omtrent de oorzaak van de iepen- ziekte, thans staat vast, dat deze moet worden gezocht in een zwam, welke in het hout woekert, waardoor de boom meestal ua cenigen tijd sterft. Bison. Hoe warm de winter vacht van een bison is, kunt U zelf in onze dierentuinen zien als in het voorjaandic widtcr- vachl| met caroote dikke vIokRen aitfeaat 'yallen. Overal geldt- de natuur wet, dat in het kdwde jaargetij elk levend we zen tegei ziekte doorkou beschut moet zijn. leder dokter za1 ij zeggen, dat het dragen van een half katoenen winterjasje i dcn\vinteris(aftekeunJ Daarom radei >ian draagt een .-duiver wollen Winterjas met Kreymborg-poupe. Het betere mod^l heeft U dan 'voor niets er bij. U draagt toch immers niet alleen graag een warme, maar ook een mooie jas. Denkt er dan omKreymborg-coupe 1 Kreymborg HAA&LEi*hilg:riSTR. 143 KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Nu we in November zijn hangt de loop van zaken voornamelijk van het weer af. En dat kan nogal wispelturig zijn. Den eenen dag. regen en wind, den anderen dag vorst om weer te veranderen in regen cn wind. En al mag het eerstege- noemde niet pleizierig zijn, bij vorst weten we dat we ook in alles spoedig een einde hebben. Dus geen vorst. De pri'. van enkele producten als peen en bl tnkool zijn de laatste dagen best te n emen, vooral van bloemkool waarvan'de maat in dezen tijd toch zoo klein is. Voor winter- producten is minder vraag. De bloombol len Icweekers, vooral die welke in do zwaardere gronden moesten planten, heb ben dit najaar veel tegenspoed gehad. De landerijen zijn zelden zoo nat geweest als dit najaar. Voor nadeelige gevolgen hier van wordt nu reeds gevreesd. N00RDWIJK. Afscheid kapelaan W. P. Nijssen. Nog versch in ons geheugen ligt het afscheid van kapelaan C. J. Hesp, of weer staan wij voor een afscheid en wel door de be noeming van kap. W. P. Nijssen tot kape laan te Dordrecht. Al kwam dit afscheid geheel onverwacht, des te meer kon men uit den gisteravond georganiseerden af scheidsavond constateeren hoe bemind zijn eerw. inonze parochie was, daar de groote zaal van het Juvenaat meer dan propvol was om den kapelaan een dank bare afscheidsgroet te komen brengen. Te even acht uur betrad kap. Nijssen, verge zeld van zijn naaste familie'eden het Ju venaat, waarbij allen spontaan een wel komstlied zongen voor den beminden priester, welke voor het laatst hier in hun midden Zou vertoeven. Kap. Meijnders, als voorzitter van het huldigings-comité, heette den Deken, den scheidenden kapelaan met familiegenooten en verdere aanwezigen van harte welkom en sprak naast weemoed door het afscheid, zijn vreugde er over uit dat zoovelen zijn opgekomen om uiting te kunnen geven van dankbaarheid jegens kape'aan Nijssen. Spr. gaf daarna het woord aan mej. M. Overmecr. Deze sprak namens het Meis jes-Patronaat den scheidenden Directeur toe en bracht dank voor het vele werk voor de meisjes gedaan, waardoor het Patronaat zeer in bloei is toegenomen. Dankbaar zullen zij ook de lessen van zijn- eerw. blijven gedenken gegeven in de Maria-Congregatie en hiernaar steeds trachten hun verdere leven in te richten. Ook namens Zang- en Tooneelvereeniging bracht spr. dank, daar toch zijn bezielen de werken het voor hen steeds mogelijk heeft gemaakt om door de gegeven uit voeringen steeds een flink batig saldo te kunnen afdragen voor e-en noodlijdende liefdadige inste'ling. Spr. .uitte tenslotte den wensch, dat het zijneerw. gegeven moge zijn nog vele jaren zijn verheven priesterlijke teak te mogen blijven ver vullen. Hierna sprak mej. D. v. d. Meer als prefect e der Maria-Congregatie ©enige welgekozen woorden van dank bot kapelaan Nijssen en bood als blijk van groote waar deering namens de congreganisten een etui met zilveren lepeltjes aan. Hel Zangkoortje der Congregatie zong op verdienste'ijke wijze het „Ave Maria", gecomponeerd door kap. W. P. Nijssen. Ook de misdienaars wilden op dezen avond niet ontbreken en bij monde van een kranigen peuter brachten zij dank aan kap. Nijssen voor de wijze lessen doch ook voor de aangename uitstapjes door zijn eerw. aan hen verstrekt-. Zij beloofden vol gaarne steeds de grootst- mogelijke eerbied in de kerk te willen betrachten; als dank werd e-en kistje sigaren bij zijneerw. gede poneerd. Als voorzitter van den Patroonsbond van den L. T. B. bracht de heer J. C. v. d. Meer dank aan zijneerw. voor den steun gedurende de afgeloopen jaren ten op zichte van de belangen van den Patroons bond van zijneerw. ontvangen. Spr. bood hem als dank een enveloppe met inhoud aam De heer W. de Ruiter bracht dank en hulde aan zijneerw. inzonder voor zijn ijverig werken voor zieken en armen. Spr. vertrouwde dat zijneerw. ook in zijn nieu we standplaats met eenzelfde blijmoedig heid moge blijven werken tot heil van de lijdende raenschheid. De heer A. Meijer, voorzitter van den R. K. Volksbond, sprak eenerzijds zijn leedwezen er over uit bij het afscheid van den geestelijken adviseur, doch anderzijds greep hij met vreugde deze gelegenheid aan om zijneerw. dank te brengen voor het vele, dat hij in de afgeloopen jaren voor de afd. Noordwijk van den R. K. Volks bond en haar vele onderafdeelingen heeft gedaan. In korte trekken memoreerde spr. enkele der voornaamste punten van het vele werken van den geest, adviseur, waar bij allen hem hebben leeren kennen als een vriend en juist daarom is het spr. een ge noegen dit op dezen avond te mogen ge tuigen. Als dank van de R. K. georgani seerde arbeiders van Noordwijk bood spr. kapelaan Nijssen eveneens een enveloppe met inhoud aan. Nog voerden het woord de heeren Jac. Zwarts, voorz. van St. Hyacinthus, P. Droog, voorz. van St.. Joseph en Fr. de Groot, voorz. van St. Paulus. De heer A. Meijer verkreeg thans weder het woord, nu als lid van het comité, om namens de parochianen den scheidenden priester, we'ke hier bijna 8 jaar heeft ge arbeid als middelaar tusschen God en den mensch, te danken voor het vele door hem in deze jaren tot stand gebracht, voor de hulp en troost welke zijneerw. heeft be werkt bij de zieken in hun lijden en noo- den. Het viel spr. moeilijk dit alles onder woorden te brengen en spr. vertrouwde, dat God hem vooral hiernamaals rijkelijk zou beloonen. Namens de parochianen ste'de spr. kap. Nijssen een bedrag van 440 ter hand, als een kleine waardee ring voor het werken door zijneerw. tot hei] van Noordwijks parochianen. De Deken, het woord verkrijgend, be titelde de priesterlijke loopbaan als een klein beotje eigenaardig, want als de Bischop benoemt, dan heeft men maar te gaan en zoo zag zijneerw. zijn huishouding in enkele weken tijds geheel uit elkander gerukt. Doch de onderdanigheid gebiedt zulks en men gaat. Hij was echter blij, dat deze avond zoove'en hun waardeering heb ben uitgesproken over het werken van kap. Nijssen. Ook zijneerw. sprak zijn volle waardeering over dit werken uit en bracht hem thans dank voor de prettige omgang als huisgenoot. Spr. sprak den wensch uit, dat ka-p. Nijssen ook in zijn nieuwe pa rochie even hard mocht werken en even zulke pleizierige menschen als in Noord wijk moge aantreffen. Aan het einde van dezen avond kon de scheidende kapelaan moeilijk zijn gevoe lens uiten, nu hij staat voor een afscheid, hetwelk hem zwaar zal vallen. Wat hij met hulp der parochianen heeft tot stand weten te brengen, was voor hem niet meer geweest a's zijn plicht, hetgeen hij met liefde en pleizier heeft gedaan en daar om trof het hem des te meer dat zoovelen dezen avced aanwezig waren. Zijneerw. dankte voor de goede woorden tot- hem ge sproken, in het bijzonder tot den Deken voor den steeds prett-igen omgang. Hij hoopte, dat alle goede wenschen dezen avond geuit-, in vervulling mogen gaan, doch spr. hoopte nog vuriger dat hetgeen in deze jaren tot stand is gekomen, ook in stand moge blijven en het allen in allerlei opzicht goed moge gaan. Hierna- kwamen allen persoonlijk kape laan Nijssen de hand drukken. Jubileum D. 0. S. De gymnastiekver- eeniging D. O. S. bestond dezer dagen 25 jaar. Dit feit is niet onopgemdrkt voorbij gegaan. Voor die gelegenheid werd een feestuitvoering in elkaar gezet. Directeur van D. O. S. is tegenwoordig de heer G. W. de Jong, van Alphen. De uitvoering werd gegeven in de groote zaal van Royal, die geheel gevuld was met belangstellenden. Een opmarsch werd uit gevoerd door de ruim 100 medewerkende dames en heeren en adspirantleden. Toen alles op het tooneel was opgesteld, werd een vaandelgroefc gebracht met de nieuwe club vlag. Daarna hield de voorzitter van D. O. S., de heer F. H. van Spanje, een feestrede, waarin hij allen een welkom toe riep en ten slotte een stuk geschiedenis van D. O. S. vertelde. Hierna werd het woord gegeven aan den voorzitter van het feestcomtié, den heer J. Choufour, die den voorzitter van D. O. S. hartelijk dank bracht voor zijn zeer vele werkzaamheden in het belang der vereeniging gedaan en hem aanbood een heel mooie bloemenmand. Tevens bood hij namens een commissie bestaande uit de oprichters W. Ohouffour, W.'Wassing en Th. van Went een enve loppe met inhoud aan, bevattende 200 gul den, voor het aanschaffenvan een nieuwe brug die noodzakelijk het oude instrument moet vervangen. Het programma dat hier na gegeven werd was een werkelijk feest- program. Zoowel de kleine jongens met vrije oefeningen, als de volksdansjes van de kleine meisjes in boerinnen en boeren- costuumpjes waren leuk en oogstten veel succes. De boerenbruiloft met zang door dames en meisjes trok ook ieders bewon dering. Het hoog-rek van de heeren was een van de mooiste nummers, met dikwijls zeer gewaagde dingen. Er werd mooi en strak gewerkt. Rhythmische dansen van de dames waren zeer te prijzen. De Burge meester was intusschen aangekomen om blijk te geven van zijn belangstelling, ook beide wethouders waren aanwezig. Ook de Burgemeester vond nog even gelegen heid te complimenteeren namens het ge meentebestuur en wenschte de vereeniging alle goeds toe, voor welke woorden de heer van Spanje dankte. Het nummer van de antipoden was ge weldig lachwekkend! Eenige standen van dames en heeren besloten dit program. Van de gelegenheid tot complimenteeren werd zeer druk gebruik gemaakt meestal werd door de zusterverenigingen bloemen ge offreerd. Een humorist verleende na de pauze zijn medewerking, terwijl een bal toet attractie het feest sloot. De muziek was in handen van The Jolly Night Band. Tooneel. In den zich hiervoor bij uit stek leenende zaak van Hotel Eoyal gaf gisteravond het R. K. Tooneel, gevestigd te Rotterdam, onder leiding van Dirk Jan sen, een opvoering van het bekende Too- neelspel „Het Biechtgeheim", spel van plicht en opoffering in 6 bedrijven. Met veel gevoel werd dit prachtige en ingrij pende tooneelstuk door de artisten ver tolkt en velen zullen bewogen zijn ge weest bij de soms hartroerende tafereelen welke hierin voorkwamen. Alleen het ver trouwen op God, den grijzen vader, de blin de moeder en hun priester-zoon in hun zware beproeving berusting geeft. Dit prachtige stuk is ten volle een bezoek waard. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat binnenkort hetzelfde gezelschap dit prachtige stuk nogmaals in Royal zal op voeren. De goede roep van dezen avond za-1 zeker bewerkstelligen een overgroote opkomst, daar èn door- spel èn door strek king van het stuk èn door het décor en verlichting van het tooneel, iets goeds ge geven wordt. SASSENHEIM. St. Josephgezellen vereeniging. Dins dagavond a.s. geeft de tooneelvereeniging „Ons Streven", onderafdeeling der St. Jo zef gez., haar eersto uitvoering in de zaal van het K. S. A.-gebouw des avonds om 8 uur. Opgevoerd zal worden een schitteren de klucht in drie bedrijven getiteld „Er loopt 'n streepje door", van B. A. Odijk. Het is een stuk vol grappige tooneelen, waarom smakelijk gelachen zal worden. Koopt daarom zoo spoedig mogelijk uw toegangskaarten. Toont allen uwe belang stelling voor de schoon© jongemannen ver- eeniging, door dien avond te komen. Gij steunt daardoor een goed werk. Komt jongemannen (van 17 tot 25 jaar) geeft u op als lid voor de St. JozefgezcllenLaat de St. Jozefgezellen opgroeien tot een groote vereeniging. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar en bij de leden der vereeniging. Dus allen Dins dagavond om 8 uur present in het K. S. A. gebouw

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10