22ste Jaargang DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 No. 6739 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 's Werelds grootste Vliegboot te Amsterdam DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent pei kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagshlad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Verwarde begrippen over „ka pitalisme" In de „Vrijzinnig Democraat" schrijft de heer Marchant: Wat het verzet tegen „het kapitalis me" betreft, dat hebben de heeren Kortenhorst en Aalberse reeds van de baan geknikkerd: om die vraagstuk ken te beoordeelen moet men immers gestudeerd' economist wezen, en er is geen andere economische wetenschap dan de liberale. Hierop wordt gereageerd in de „Maas bode", welk blad o.m. opmerkt: En wat de dwaasheid betreft, dat de beide genoemde Katholieken geen andere economische wetenschap zou den aanvaarden dan de liberale: meent de vrijzinnig-democratische lei der, dat de denkbeelden van mr. Kor tenhorst over actieve handelspolitiek hun grondslag vinden in de liberale economie, en is het hem werkelijk onbekend, dat mr. Aalberse sinds meer dan dertig jaren tot de meest*- principieele tegenstanders der_ libe rale economie moet worden gerekend 1 Ware het anders geweest, hij zou in 1915. als nr. 1 door de Curatoren aan de Universiteit te Leiden zijn be noemd. Minister Cort van der Linden, door Jhr. de Savornin Lohman in de Tweede Kamer ondervraagd naar do redenen van deze niet-benoeming, ant woordde erop, dat deze voorgedragene niet paste in de liberale sfeer van de toenmalige Juridische Faculteit. De heer Marchant heeft blijkbaar wat mr. Aalberse betreft op het oog gehad een rede, door hem onlangs te 's Gravenhage gehouden, van welke rede ook in ons blad een verslag is opgenomen. De „Maasbode" schrijft dan verder: Wanneer Mr. Marchant trouwens gelezen heeft, wat mr. Aalberse in „Het Centrum" schreef en te 's Gravenhage sprak over het kapitalisme", dan moet hem bekend zijn, dat het hier aller minst gold een verdediging van de libe rale economie, maar alleen een waar schuwing tegen het in volksvergade ringen en populaire geschriften ge bruiken van een term, die nu eenmaal door de Marxistische literatuur cn propaganda een andere, ruimere be- teekenis heeft gekregen, dan waarin deze door sommige Katholieke spre kers en schrijvers wordt gebruikt. Met Kardinaal Schulte was hij van meening, dat daardoor een gevaarlijke verwar ring zou ontstaan. Maar omtrent de afkeuring van hetgeen er verkeerds is in het hedendaagsche productie-stelsel was er hoegenaamd geen verschil van meening. Evenmin als er verschil van mee ning onder de Katholieke Kamerleden bleek te bestaan, toen de katholieke tegen de liberale opvatting van het pri- vaateigendomsreoht bij de behandeling van de Pachtwet opbotste. Naar aanleiding van dit laatste citaat uit de „Maasbode" willen wij een paar opmerkingen plaatsen. Over het „kapitalisme" wordt vooral den laatsten tijd onder Katholieken verschil lend geoordeeld. De een verklaart, dat het „kapitalisme" als zoodanig, van ka tholiek standpunt bezien, absoluut te ver werpen is; de ander oordeelt, dat wij, krachtens onze katholieke beginselen, al leen bepaalde uitwassen van het kapitalisme moeten veroordeelen. Maar 't heeft ons steeds toegeschenen, dat bei den ten slotte in wezen zich richten tegen hetzelfde kwaad, n.l. tegen het verkeerde in het kapitalisme. Als de eerstbedoelden zich op het standpunt stel len, dat het „kapitalisme" als zoodanig ver werpelijk is, dan verstaan zij, o.i. klaar blijkelijk, onder kapitalisme iets anders dan degenen, die alleen bepaalde uitwassen van het kapitalisme als onchristelijk ver oordeelen. De eerstbedoelden verstaan onder „ka pitalisme" ongeveer het volgende: een stelsel, dat produceert alleen om zoo veel mogelijk winst te maken, daarbij niet let tend op de rechten en belangen van maat schappij en individu, in 't bijzonder niet op de rechten en belangen van hen, die bij de productie hun arbeid geven. Als men zoo het begrip „kapitalisme" begrijpt, dan is het inderdaad als zoodanig verwerpelijk. En hierover.... moeten &lle Katholieken het met elkander eens zijn! De tweede categorie degenen, die niet het „kapitalisme" als zoodanig als onchris telijk brandmerken verstaan onder „ka pitalisme" het stelsel, waarbij het kapitaal (de productiemiddelen) is in handen van particulieren, niet in bezit van de gemeen schap daarbij erkennend, dat er vele gevallen zijn, waarbij, in het algemeen be lang, het kapitaal, wel in eigendom van de gemeenschap behoort te zijn. En als men zoo „kapitalisme" definieert en deze definitie is o.i. de juiste moe ten ook weer alle Katholieken het hier over eens zijn, dat niet het kapitalisme als zoodanig verwerpelijk is, maar alleen be paalde uitwassen daarvan krachtens onze beginselen veroordeeld moeten worden. Wij zouden, tot- op zekere hoogte, willen zeggen: „Omtrent de afkeuring van het geen er verkeerds is in het hedendaagseh productie-stelsel is er (onder de Katholie ken) hoegenaamd geen verschil van mee ning". Tot op zekere hoogte, zeggen we. Er kan in een bepaald geval verschil van meening zijn, of een of ander ver schijnsel feitelijk valt onder wat men al gemeen als verkeerd in het kapitalisme ver oordeelt en dus ook algemeen afkeurt; er kan in een bepaald geval ook verschil van meening zijn over de vraag, hoe (door welke middelen, op welke wijze) de afkeu ring van wat feitelijk door allen als ver keerd wordt erkend moet geschieden, of b.v. wettelijk ingrijpen mogelijk en ge- wenscht is. Bij de behandeling van de Pachtwet was er zulk een verschil onder de Katholieke Kamerleden niet. Maar in andere gevallen zal dat kun nen geschieden en ook wel feitelijk voor komen. Onze bedoeling is vandaag, om, zooals wij dat al meer hebben gedaan, ernstig er voor te waarschuwen, dat er, tengevolge van het verschillend definieeren van „kapita lisme", niet een „gevaarlijke verwarring" ontstaat dat men niet gaat meenen, dat de Katholieken bij hun beoordeeling van het „kapitalisme" door een breede klove van wezenlijk meeningsverschil moeten onderscheiden worden. Dat is niet waar Gistermiddag bij Schellingwoude geland De vlucht vanaf den Bodensee had een vlot verloop De vliegboot Do X is gisternamiddag om 4 uur 30, na des morgeus om tien mi nuten voor elf (Hollandschen tijd) te Alten- rhein te zijn opgestegen, vlot in de marine- vlieghaven te Schellingwoude gedaald. De vliegboot is blijven liggen aan den ingang van het Buiten IJ, om daarna door motorbooten van de Marine naar binnen te worden gesleept. De aankomst. Te vier uur 20 ontdekten eenige scher pe oogen in het kamp hoog in de lucht een stip in Zuid-Oostelijke richting, wel ke zeer snel in omvang toenam. Enkele minuten later klonk reeds het zware ge ronk van motoren en te 4 uur 25 precies verscheen de „Do X", welks schoone lijnen en enorme afmetingen duidelijk tegen de lucht afstaken, boven het kamp, op onge veer 150 meter hoogte. Met een scherpe zwenking keerde de vliegboot naar het ge bied der Zuiderzee terug, waar zij te half vijf, in de nabijheid van den lichtopstand op den kop van den strekdam van Durger- dam, vlot op het water landde en in vrij snelle vaart op eigen krachten naar den ingang van het buiten IJ voer. Op dit punt lag de marine-mot-orboot „Coehoorn" ge reed, welke een lijn aan de „Do X" vast maakte en de enorme vliegboot tot voor het kamp sleepte, waar zij aan een door het Loodswezen geplaatsten meerboei werd vastgemaakt. Zonderlinge tooneelen. De opvarenden van een twintigtal mo torbootjes, die op het buiten IJ de komst van de vliegboot hadden afgewacht, ble ken thans het moment gekomen te achten, om een gezamenlijken „run" op de „Do X" te ondernemen. Van alle kanten scho ten deze bootjes, bemand met fotografen en nieuwsgierigen, op de vliegboot toe; de fotografen ontstaken zelfs voor het maken van hun foto's Bliz-licht onder de vleugels der machine, een en ander had tot groote verontwaardiging der officieren aan boord, die ernstig vreesden dat er „brokken" ge maakt zouden worden. Spoedig was echter een politieboot ter plaatse, welke naast de vliegboot meerde. Pogingen van ver schillende personen, om in de vliegboot door te dringen, werden door de politie op zeer hardhandige wijze verijdeld, waar bij zelfs klappen werden uitgedeeld. Een vertegenwoordiger van V. D. die zich in gezelschap van drie collega's, toen de groote drukte was afgeloopenj met een kleine boot naar de „Do X" begaf, mocht bij hooge uitzondering „genau drei Minu ten" aan boord komen. Er volgde even een snelle rondgang door het benedengedeelte van de boot waar zi,ch achter elkander een reeks kajuiten bevinden met daartus- schen een smal middenpad en daarop werden de persvertegenwoordigers tot een ietwat haastigen aftocht gedwongen, 't Was een niet bepaald hartelijke ontvangst! Een onderhoud met een der opvarenden. In het Carlton Hotel, waar de officiergn van de Do X den nacht doorbrachten, be halve de commandant Fr. Christiansen, die aan boord van het vliegschip bleef, hebben we een onderhoud gehad met Dr. Tilgen- kamp, perschef van Dr. Dornier. Dr. Tilgenkamp heeft de vlucht van de Do X van Altenrhein naar Amsterdam meegemaakt. „Hoe was het verloop van deze reis", vroegen wij. „Te half elf hedenmorgen (Duitscfcen tijd) is de Do X uit de hall op het water ge bracht zeide onze zegsman, waar we de motoren warm lieten loopen. Toen dit ge schied was, zijn we te elf uur dertig vlot gestart. We maakten eerst eenige rond vluchten boven de Bodenzee, ten einde de motoren nader te beproeven en toen deze naar wensch bleken te loopen, vin gen wij onze vlucht aan. Te elf uur vijftig verlieten wij het meer van Constanz om vervolgens langs den Rijn tot Bazel te vlie gen. Dit was het zwaarste en het gevaar lijkste gedeelte van de geheele reis aan- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weer twee katholieke priesters in Rus land vermoord. De verkiezingen in de Vereen. Staten hobben een groote overwinning voor de democraten opgeleverd. Een groote mijnramp in den Staat Ohio (V.S.). Meer dan 150 dood en. (Buitenl. Be lichten, 2e blad, en Telegrammen). BINNENLAND. De komst van de reuzen vliegboot DO X in ons land. Onze vee-uitvoer voor België (2de blad). Herziening van het Rijkswegenplan (2de blad). Steunverlening aan de aardappelmeel- industrie. (2de blad). De actie voor en tegen een maal- en ir.cnggebod. (3de blad). Vorstschade aan bloembollen (L. en T., 3de blad). Overleden is prof. dr. Eijkman (2de blad) gezien, in verband met het feit, dat de Rijn in dit gebied zeer smal is, wij onmogolijk een noodlanding hadden kunnen maken, ook al niet vanwege de vele electriciteits- ccntrales langs den oever.* Gelukkig liepen de motoren best. Tot Bazel^jvas het weer gunstig, we arriveerden te 12 uur 40 bo ven deze stad, waar eenige Zwitserscho vliegtuigen ons tot de Zwitsersche grens begeleidden. Vervolgens sneden we de z.g. Rijnbocht ter plaatse af we hebben dit trouwens met alle bochten gadaan waarna we te eén uur twintig boven Brei- sach waren. De stad zelve baadde in hot zonlicht. Het gebied daarachter echter 'og in een dichten nevel, zoodat het zicht nog geen twee honderd meter wa-s. Wij bereik ten Mannheim te twee uur zeven en twin tig en Mainz te twee uur veertig. Bij Mainz kwam ons een Dornier Mercur, de D 711 van de Luft Hansa tegemoet vliegen, welke ons tot Keulen heeft begeleid en onderweg een geluidsfilm van de vlucht maakte. Weer sneden we vervolgens den Rijnbocht tusschen Keulen en Coblenz af, eerstge noemde stad bereikten wij om vier uur (D. T.). Via het kuststation Nordeich heb ben wij getracht-, met den burgemeester van Keulen in verbinding te komen, doch dit is niet gelukt. Wel ontvingen wij van den burgemeester een wensch voor een be houden overtocht. Overigens heeft do ra dio aan boord perfect gewerkt. Boven Bonn, voor wij Keulen bereikten, was het land schap in een violetten nevel gehuld. Te vier uur dertig (D. T.) passeerden wij de Hollandsch-Duitsche grens bij Lobith. DÉ AANKOMST VAN DE DO X OP SCHELLINGWOUDE. WAT DE JANTJES VAN DE VLIEGBOOT ZAGEN.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1