LUCHTVAART UIT DE RIJNSTREEK VRAGENBUS MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT HET VERGAAN VAN DE R. 101. Het onderzoek; verhoor der overlevenden. Bij de behandeling voor het speciale Hof, dat belast is met een onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de R. 101, zijn Zaterdag de vier overlevende leden der bemanning gehoord. De mecanicien Cook verklaart, ongeveer vijf minuten nadat hij de wacht in een motorgondel had overgenomen, te hebben waargenomen, dat het voorschip daalde. De machinisten ontvingen toen bevel, vaart- te verminderen. Toen hij nog bezig was, dit bevel uit te voeren, daalde het schip andermaal. Ditmaal sterker. Onmid dellijk daarna stiet het luchtschip reeds op den bodem. Hij zette zijn machine stop. Op dat oogenblik kreeg het luchtschip opnieuy/ een opwaartschen stoot, waarna direct een ontploffing plaats had. Tusschen de eerste aanraking met den grond en dej^flkde verliepen slechts en kele seconde^^^K Cook verkÜR^R direct naar den tank te zijn gesneld. Deze stond evenwel reeds in lichte laaie. Hij zelf had toen reeds alle hojjp op redding opgegeven, totdat het hem^op het laatste oogenblik gelukte door een gat in den wand in de open lucht te komen. Hoewel hét luchtschip tijdens een ge deelte van den tocht meermalen daalde en later weer steeg, had Cook daarbij even wel niets bijzonders opgemerkt. De mecanicien Leech verklaarde, dat hij zich in den rooksalon bevond, toen hei, schip plotseling van 30 tot 35 graden daal de, waarbij borden en glazen van de tafels vielen en hij zelf van een sofa op den grond viel. Drie a vier minuten later* lag het schip weer horizontaal. Daajna daal de de R. 101 voor de tweede maal. De lichten gingen uit en er had een ontplof fing plaats, die evenwel niet zoo hevig was. Disley marconist, heeft gehoord, hoe captain Atherstone den stuurman een aan wijzing gaf, niet beneden een zekere hoog te te vliegen. De vierde overlevende Savory verklaar de, dat hij den eersten stoot niet had be merkt. De tweede evenwel was zóó hevig geweest, dat hij tegen de machines was geslingerd. Hij verklaarde voorts geen aanwijzing te hebben ontvangen, de ma chine af te zetten Na den stoot werd hij gelijk e^n kurk in het kabineruim geslin gerd. Het is hem gelukt, langs een bran dende -olietank zich in vrijheid te bren gen. Engeland bouwt geen luchtschepen meer. De Engelsche luchtschepenwerf Howden in Yorkshire, waar de R. 100 gebouwd is, die onlangs een geslaagde reis naar Ca nada ondernomen heeft, zal gesloten wor den. Deze stopzetting wordt in verband ge bracht met de ramp van de R. 101, want na de ontploffing van dit luchtschip heeft de regeering besloten voorloopig geen nieuwe luchtschepen meer te bouwen. De 60 technische beambten der werf zijn ont slagen. VIERDE POSTVLIEGTUIG TE CAIRO. A net-a Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het vierde post vliegtuig de PH-AEZ gistermorgen om 6.30 uit Athene is vertrokken en om- 13.37 te Cairo is gearriveerd. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. VLUCHT VAN DE DO. X UITGESTELD. Naar wij van den heer H. A. Burgerhout, vertegenwoordiger van de Dornier-fabrie- ken in Nederland, vernemen, heeft hij gis teravond van den heer Dornier uit Alten- rhein bericht ontvangen, dat in verband met de slechte weersomstandigheden ook Maandag de Do. X niet naar Amsterdam zal vertrekken. Het vliegschip ligt klaar om te starten, maar zal eerst vertrekken als de weerbe richten uit Nederland gunstig zijn. Naar voorts uit Altenrhein zelf wordt gemeld, heeft men tot het uitstellen van den tocht besloten na ruggespraak met de leidende persoonlijkheden der luchtschip- werf te Friedrichshafen en op advies van den meteorologischen dienst. Verder wordt er op gewezen, dat de vlucht naar Amsterdam niet als de start voor den tocht naar Amerika moet worden beschouwd, daar laatstgenoemde eerst te Lissabon begint. Te voren zullen nog ver scheiden proefvluchten plaats vinden. De Do X was gisterochtend negen uur reeds te water gelaten, daar de weerbe richten toen nog van dien aard waren, dat men algemeen aannam, dat de vlucht naar Amsterdam zou kunnen plaats vinden. La ter kwamen echter berichten over storm aan de Engelsche kust binnen, volgens welke de barometer aldaar 27 m.M. ach teruit was geloopen. Ook uit Amsterdam en Rotterdam kwamen zeer ongunstige weerberichten binnen, zoodat om kwart voor elf het vertrek definitief moest wor den afgelast. Kort daarop werd de'- vlleg- boot weer in den hangar gebracht. De heer Van Tijen te Konia. Heb persbureau Vaz Dias meldt uit Ko nia, in Turksch Klein-Azië, dat de heer Van Tijen, met zijn Pander-vliegtuig „De Adelaar" op een zaken vlucht naar Ne derland sch Indië. na een verblijf van on geveer een week te Stamboel gisteren zijn reis heeft voortgezet. Hij vertrok gister morgen te 9.04 uit Stamboel en landde juist 5 uur later, te 14.04 uur te Konia. ALKEMADE. Geboren: Theodora Antonia Agnes d. van M. N. Wesselman en Th. C. M. Ho- genboom. Philippus z: van C. Kouwen- hoven en M. M. van den Breek. Theodo- rus Henricus Maria z. van J. W. de Jong en G. M. van Veen. Johanna Cornelia An tonia dochter van G. J. J. van Zaal en P. C. Kraan. Gerardus Antonius z. van L Olyerhoek en J. M. de Jong. Petronella Maria d. van L. J. van den Broek en A. l'Ami. Elisabeth Johanna do. van J. J. van Dk en A. P. M. van der Meer. Overleden: Cornelia Schrama eoht- gen. van C. Jansen 71 j. Theodorus Cor- nelis van Wieringen jm. 27 j. Ondertrouwd: Willem van den Burgt jm. 21 j. en Agatha Vuyk jd. 22 j. Nicolaas Gerardus Kuuper jm. 27 j. en An- thonia Akerboom jd. 23 jaar. Hendrikus Adrianus de Jong jm. 24 j. en Cornlia Jo hanna van der Hoorn. jd. 22 j. Hendri kus Johannes de Jong jm. 27 j. en Maria Theodora Gerarda Hoogenboom jd. 24 j. Johannes Leonardus Koek jm. 25 j. en Adriana Maria Heemskerk jd. 21 j. Gehuwd: Joannes Borst jm. 23 j. en Johanna van Haastrecht jd. 22 j. Marti- nus Hoogenboom jm. 25 jaar en Johanna Cornelia Casteleyn jd. 22 j. Gerardus Cornelis van der Zwet jm 28 j. en Geer- truida Petronella Akerboom jd. 21 j. Christianus Franciscus van den Berg jm. 25 j. en Maria Klazina van Seggelen jd. 24 j. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Aanwezig de"heeren J. van Dam, J. A. Bernard, W. Koot, H. J. Visser en J. de Rijk. Afwezig de heeren P. Rietdijk en H. He enk. Voorzitter: de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorz. zegt, dat de heer Heenk door ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Ge lukkig is genoemde heer echter reeds weer aan de beterende hand. De heer Rietdijk, is door droeve, zeer droeve omstandigheden verhinderd. Na mens den Raad condoleert de voorzitter den heer Rietdijk met het smartelijk ver lies door hem geleden. Wij hopen, dat de heer Rietdijk kracht naar kruis moge ontvangen. De voorzitter hoopt, dat God de zoo diep geslagen wonde met zijn balsum zal hee^n. Daarna worden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Vaststelling begrooting. Aan de orde komt thans de vaststel ling van de gemeentebegrooting dienst 1931. De voorz. vraagt of de commissie, be last niet heb onderzoek, rapport wil uit brengen. De heer Koot zegt, dat de com missie de begrooting onderzocht heeft. De leden P. Rietdijk en H. J. Visser hadden enkele bezwaren. De heer Visser wilde, voordat de plannen omtrent de verbree ding van het Oosten worden uitgevoerd eerst deze zaak nog aan het oordeel van den Raad onderwerpen. De voorz. zegt, dat dit ook de bedoeling van het college van B. en W. was. De heer Visser is met deze toelichting geheel en al tevreden. De heer Rietdijk had eenige principieele be zwaren tegen de jaarlijksche Oranjefees ten willen doen hooren in verband met de kosten van volksfeesten en kosten van buitengewone tijdelijke politiediensten. De'heer Visser vraagt thans enkele in lichtingen over deze posten. Hij kan zich met het bestaan van deze posten volko men vereenigen, aangezien het geen subsi die aan de Oranjevereeniging betreft. Voorts is de commissie een en al lof over het goede finaneieele beleid van B. en W. Aangezien niemand algemeene beschou wingen wenscht te houden en niemand ar- tikelsgewijze behandeling wil, wordt de be grooting conform het voorstel van B. en W. aangenomen. De inkomsten en uitgaven van den ge- woen dienst bedragen ƒ72.527.49. De kapi- taaldienst sluit in inkomsten en uitgaven met 7.905.36. De begrooting dienst 1930 wordt daarna door den raad gewzigd. De wijziging moet plaats hebben in verband met een opmer king van Ged. Staten betreffende den aan koop van rentegevend gee l. In behandeling wordt gebracht een schrven van het hoofd der R.-K. school waarbij het bedrag der kosten benoodigd voor het aanleggen van electrische verlich- ting wordt opgegeven. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten om uit Hoofd stuk VIII par. 7 van den gewonen dienst een bijdrage aan hetzelfde Hoofdstuk van den Kapitaaldienst van 325 te verleenen om deze kosten uit te kunnen betalen. Telefoonverbinding met Bilderdam. Van de heeren Brandt en Aartman te Bilderdam is een schrijven ingekomen waarin medegedeeld wordt dat kosten van aansluiting op het telefoonnet naar het kantoor Leimuiden ƒ240 bedragen. De kos ten van aansluiting naar het kantoor Lan- geraar zijn 54 per jaar vermeerderd met een bedrag in eens van 54 voor- kabel- kosten. Als de gemeente een subsidie ver leent bij aansluiting naar het kantoor Lan- geraar van 28 per jaar dan zullen ge noemde heeren te Bilderdam gelegenheid voor een publieke telefooncel maken. In verband met het groote algemeen belang besluit de Raad gedurende vier jarea een subsidie van 28 per jaar te verleenen. Aansluiting op het kantoor Leimuiden, hoe wel het meest gewenscht, moet afstuiten op de buitengewoon hooge kosten. Ten slotte worden van de geldleening oorspronkelijk groot 62250 12 aandec^n groot elk 250 uitgeloot. Deze aandeelen zijn per 31 December a.s. bij den gemeente ontvanger te verzilveren. Uitgeloot worden de nummers 160, 230, 123, 243, 48, 231, 52, 33, 24, 14, 140 en 153. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de voorzitter deze vergadering. GEMEENTERAAD. De Raad onzer gemeente vergaderde Vrijdagavond 7 uur ten Raadhuize. Afwezig met kennisgeving de heer J. Lamens. Bij loting werd als voorstemmer aange wezen de heer J. P. Smits. De opening geschiedde op de gebruike lijke wijze door den voorzitter, (Jen burge meester, door voorlezing van het formulier gebed. Daarna werden de notulen der vo rige vergadering gelezen door den secre taris; deze werden zón-der op of aanmer kingen vastgesteld. Eenige Onbelangrijke mededeelingen pas seerden zwijgend de revue. Daarna werd de gemeenterekening 1929 aangeboden. Uit deze bleek, dat de ont vangsten waren 72.588.57 1/2. de uitga ven 68.535.47 1/2, batig saldo 4053.10, voor wat den gewonen dienst betrof; voor den kapitaaklienst zijn deze cijfers respec tievelijk 54.902.73; 53.491.32; ƒ1411.415. Door den voorzitter werden de heeren J. P. Smits, J. D. P. van Duijvenbode en J. Lamens aangewezen om de aangeboden gemeenterekening na te zien en daarover te rapporteeren. Tevens werd de gemeentebegrooting dienstjaar 1931 aangeboden. In ontvangst en uitgaaf sluit deze tot een bedrag van 73.127.87 voor den gewonen dienst; den ka pi taaldienst tot een bedrag van 177.50. Tot wijziging der begrooting, dienstjaar 1930, werd besloten. Verder werd ter sprake gebracht vast stelling rooilijn voor den Geerweg; in ver band met een aanvraag om aan dien weg te bouwen. De voorzitter deelde mede, bij geruchte te hebben vernomen, dat de provincie per 1 Januari 1931 den Zegwaartschen weg in haar beheer neemt. De Geerweg wordt niet overgenomen. B. en W. stelden voor de rooilijn te bepalen op 5 Meter uit het hart van den weg. Aldus werd besloten. Behandeld werd nog een schrijven van den heer W. A. van Reeuwijk alhier, waar in deze spoedige afwikkeling verzocht van het Raadsbesluit van grondaankoop, daar hem bij onderzoek was gebleken dat ter Prov. Griffie daaromtrent nog niets bekend was en langer wachten voor hpm finaneieele schade beteekende. De voorz. lichtte een en ander toe, en zeide dat het wachten was op het advies van de Gezondheidscommis sie en daarna de zaak afgewikkeld zou worden. Bij de rondvraag besprak de heer Van Duijvenboden het aanwijzen van stopplaat sen voor de autobussen, dit naar aanleiding van een gemaakte opmerking in den Raad van Zoetermeer. Spr. acht dit niet in het belang van het publiek en licht een en an der nader toe. De heer Van Well vroeg of er al een des kundige was aangewezen voor de gasvoor- ziening. De voorzitter antwoordde hierop, dat de zaak in bewerking was. Hierna sluiting. Stroopers. Door de rijkspolitie werd in den nacht een tweetal personen op hee- terdaad betrapt bij het stroopen met de lichtbak. Een geweer en wild werden in beslag genomen. Jubileum. Zaterdag 1 November was het 50 jaar geleden dat de zaak van den heer Van Well werd opgericht. De tegen woordige eigenaar, de boer A. J. M. van Well, mocht dien dag heel'wat felicitaties van zakenrelaties en andere zijden in ont vangst nemen, zoomede een 50-tal bloem stukken. 0UDE-WETERING. Magazijn Groene Kruis. In tegen woordigheid van het bestuur der afdeeling en verschillende belangstellenden is Vrij dagmiddag door het dochtertje van dokter A. van der Bijl de eerste steen gelegd voor het Groene Kruis-magazijn. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Wassenaar vergadert Woensdagmorgen 9 3/4 uur. 1. Beëediging van den heer Vroom als raadslid. 2. Ingekomen stukken. 3. Reclame Schoolgeld. 4. Ontheffingen voorschriften Bouwverordening. 5. Verzoe ken beschikbaarstelling schoollokalen voor tuinbouwcursussen. 6. Vaststelling pen sioensgrondslagen Ambtenaren. 7. Aankoop aandeelen Bank v. Nederl. Gemeenten. 8. Aanbieding Gembenebegrooting 1931. 9. Aanvulling Salarisverordening (vakonder wijzers lichamelijke oefening en school- schoonhoudon). 10. Overname eigendom gedeelte Bloemcamplaan. 11. Verlenging contract ziekenauto. 12. Uitloting obliga- tiën geldleening. 13. Overdacht ged. Pa- penweg en brug aan de provincie. 14. Wij ziging begrooting 1930. 15. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1929. 16. Overname wegen in Park „de Kieviet". 17. Benaming straat (Havenplein). 18. Voorstel bijbouw keukens aan woningen type C en bespreking verkoop en verhuur woningen Havenplein. Geboren: Cornelia, d. van T. Rem merswaal en H. J. Delsman. Jacobus Egbertus en Adrianus Wilhelmus, zoons van T. Meerts en H. H. Witteman. Wil lem Frederik Lodewijk, z. van R. P. C. van Metman en M. C. A. Akkerman. Ondertrouwd: F. R. J. Knetsch en M. Visser. Overleden: J. P. M. Engels 46 j., echtg. van S. M. Buziau. A. Maarse, 38 j., echt- genoote van J. Hoogstraten. A. Broeders, 64 j., echtgenoote van C. W. van den Berghe. A. M. Bakker 71 j., ongeh. A. Koesna, 26 j., ongehuwd. W. M. Re- tera 72 j., echtg. van J. P. P. Walbher. DOODELIJK AXTO-ONGELUK. De dader rijdt door maar werdt te Utrecht aangehouden. Gisteravond heeft op den Utreohtschen straatweg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Nabij een bocht van den weg wan delde de 25-jarige boerenzoon Van Ousso- ren uit. Rietveld bij Woerden met zijn vriend, toen een auto, die in de richting Utrecht reed, naderde en Van Oussoren zoodanig aanreed dat deze ernstig gewond in de sloot werd geworpen Ook de vriend van Oussoren werd door de auto geraakt doch liep slechts een onbeteekenende ver wonding op. Hij kon zijn vriend onmiddel lijk assistentie verleenen door te trachten hem uit de sloot te halen. Inmiddels was de auto echter, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren met groote snelheid doorgereden en de vriend zou er nooit in geslaagd zijn den on- gelukkigcn uit de sloot te halen, als niet een andere auto was genaderd, waarvan de inzittenden hulp verleenden. Van O. werd naar de Franciscus-stich- Jing vervoerd waar bleek dat hij aan de bekomen kwetsuren was overleden. De burgemeester van Woerden liet per radio de aanhouding v. d. schuldige verzoeken en bracht telefonisch de politie te Utrecht op de hoogte. Het hoofdbureau van politie te Utrecht waarschuwde telefonisch de politieposten in de buitenwijken van de stad en posteerde bij de verschillende toe gangswegen tot de stad politic-agenten, die opdracht hadden een auto met gebro ken voorruit die de stad naderde aan te houden. Dit optreden had spoedig succes, want I terwijl het ongeluk te Woerden om kwart j over negen was geschied, kon een agent j gisteravond om kwart voor 10 op de Royaards V. d. Hamkade te Utrecht een auto aanhouden, waarvan de voorruit ge- broken was en die bij nader onderzoek j nog met bloed besmeurd bleek te zijn. i De chauffeur, een Utrecht woonachtig monteur, werd naar het hoofdbureau van politie geleid waar spoedig daarna de hoofdagent v. d. Werf uit Woerden arri veerde. De chauffeur, een te Utrecht woonachtig man te hebben aangereden. Hij verklaarde uit verbouwereerdheid geen besef te heb ben gehad om te stoppen. In zijn zenuw achtigheid heeft hij snel doorgereden. De aangehoudene had er echter wel aan gedacht niet den Utrechtsehen straatweg te blijven volgen. Bij Harmeien was hij links afgeslagen om via den Amsterdam schen straatweg Utrecht binnen te komen. De man is nog gisteravond op transport naar Woerden gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Theresia d. van J. M. de Hey en A. E. v. d. Zwet. Harmijntje d. van Nic. van Egmond en H. Kruit. Jo hanna Arina d. van A. E. van Diggele en J. Ja van Ginhoven. Huivertje Jacoba d. van B. S. de Graaf en J. Boogaard. Ge rard z. van K. Vonk en W. G. Guldemond Wilhelmina d. van J. C. S. Bonte en W. v. d. Mey. Johanna d. van M. N. de Hey en O. de Jong. Klazina d. van J. Tromp en M. van Eijk. Willem Georges z. van W. Samson en Yvonne L. Golaz. Gijsberta d. van Ohr. Blaauw en G. v. d. Ham. Maria Adriana d. van J. van Harten en J. A. Boer. Jannetje d. van A. Kranenburg en R. Jansze. Gerritje d. van H. Stapper en D. Spruijt. Overleden: Johanna i Arie Rijnsburger 79 j. Hey 2 d. Gehuwd: O. van Nierop 64 j. O. Edelaar 63 j. Ingekomen van: Koudekerk A. Vonk, arbeider. Ter Aar M. A. Verhage, dienstbode. Leiden L. de Roode, zonder. Slochteren A. J. Harry van, winkelbed. Nieuwkoop N. van Hemert en gezin, schipper. Apeldoorn J. H. Duisterbaf echtgen. van G. van den Berg. 's-Graven- hage J. van Scherpenzeel, merkbezorger. Berkel en Rodenrijs C. Knepper, zonder. Oegstgeest A. van Gilst, slagersknecht. Leiden Cath. G. M. G. Vorstenberg, modiste V e r tr o k k e n naar: Reeuwijk D. Boe- zaard. Stoutenburg Potr. Deggen. Bussum L. Jongejan. Noord wijk C. de Jong. Amersfoort C. M. Bogaard. Leiden H. Westmaas. Zwammerdam J. v. d. Oest. Zegwaart J. van Dam. Lei den A. de Vos. Amsterdam A. Maas. Overschie J. van Arkel en gezin. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. De Raad dezer ge ineenfe vergadert Woensdagmorgen 9 uur. Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Rapport van de Commissie en voorloopige vaststel ling van de Gemeenterekening over het dienstjaar 1929. 3. Voorstel tot aankoop van een strook rietland van M. J. van der Weijden, ter grootte van ongeveer 6/7 H.A. koopsom 800.en daarnaast een kleiner strookje van Th. van Leeuwen, ter grootte van ongeveer 1/7 H.H., koopsom 100.—. 4. Voorstel in zake radio-distributie. Zie ontwerp-besluit. 5. Benoeming van een hulpkeurmcester wegens bedanken van A. J. de Haas. Aangezien de lijst van sollici tanten is uitgeput wordt alleen ter benoe ming aanbevolen C. A. de Keijzer. 6. Be handeling van de begrooting voor 1931. 7. Wijziging van do begrooting voor 1930. Z0ETERW0UDE. Arbeidsbeurs. Gedurende de afgeloo pen maand werden bij het correspondent schap der arbeidsbemiddeling alhier 30 personen als werkzoekend ingeschreven Hiervan konden er 8 door bemiddeling van den correspondent worden geplaatst, ter wijl er 12 om andere reden werden afge voerd. Op het einde der maand stonden nog 10 personen als werkzoekenden inge schreven. Collecte. De in deze gemeente ^ahoii den collecte ten bate van de Ned. Vei. Het Roode Kruis heeft 43.20 opgebracht. Bloempjesdag. De bloempjesdag, nel ke gehouden werd vanwege den R.-K, Vtou wenbond alhier heeft ruim f 53.— opge bracht. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Donderdagmorgen te 0.15 uur. 1. In gekomen stukken. 2. Voorstel van burgc meester en wethouders tot vasistehing van een ontwerp-verordening tot bepaling van een rooilijn aan den Hooge Rijndijk. 3. Idem tot 't maken van een straat, toegang gevende tot de gemeentelijke aanlegplaats voor- en losplaats van schepen. 4 Idem to- bestemming van het woonhuis F 163 met een gedeelte tuingrond aan de Hooge Rijn dijk, tot ambtswoning van den g-irecnte opzichter. 5. Idem tot openbare verkooping van bollenstollingen, en homeu loods en broeikasje. 7. Idem tot overname van grond van A. Slootweg en M. Elderhorsi voor \ei breeding van de Dorpstraat. S. Rondvraag. Vraag: Is de Vaderlandsche Hypo theekbank solied? Wat betcekent artikel 8859 bij de wet? Antwoord: Omtrent de soliditeit van finaneieele instellingen spreken wij ons principieel niet uit. Van art. 8859 heb ben wij nimmer gehoord.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7