ACADEMIENIEUWS LAND- EN TUINBOUW TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen in den morgen van 3 Nov., 1930, medegedeeld door he: Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 765.9 te LaCoruna. Laagste barometerst.: 729.8 te Den Helder Verwachting tot den avond van 4 Nov.: Aanvankelijk nog stormachtige, later meest krachtige Noord-Westelijke tot Wes telijke wind, zwaarbewolkt met regenbuien en opklaringen iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR: 8.8 gr. C. licht OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 4.56 uur tot Dinsdagmorgen 6.30 uur. STORMWAARSCHUWINGSDI EN ST. Het Kon. Nederl. Meteorologisch Insti tuut te De Bildt seinde hedenmorgen 8.55 uur aan de posten van IJmuiden tot Nieu- wersluis: „Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen". Diamanten huwelijksfeest. Gisteren herdachten, onder heel veel be langstelling, de heer en mevr. J. W. van Wingen-van der Beest, Hoogewoerd 121, hun diamanten huwelijksfeest. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen 565. Aardewerkfabriek „Katwijk Katwijk aan Zee, Bemisestraat 3. Uittr. E.: G. Klinkenberg, Katwijk aan Zee, d.d. 31 Maart 1930. 2975. L. van Esch Wzn., Oegstgeest, Nas= saulaan 13, handel in leder en schoenen. Wijz. zaakadr. thans: 's-Gravenhage, Nieu we Markt 12. 1516. Onderlinge Brandwaarburg Maat schappij St. Pancratius, Alkemade, Boe- lofarendsveen, Wijk B 49. Overl. Best. Lid: D. Dobbe, Boelofarendsveen, dd. 31 Aug. 1930. 739. J. A. Hoogenstraaten, Leiden, Lange Mare 69, Distillateur en Wijnhandel. Overl. E: J. A. Hoogenstraaten, Leiden, dd. 21 October 1930. N.E.: Wed, C. M. Hoogen straaten—Buigi'ok, Leiden. Hedenmorgen te half twaalf kwam op den hoek Aloëlaan-Maredijk mej. v. d. H. uit Veur, alhier in betrekking als winkel juffrouw, op haar rijwiel in botsing met de auto van den heer W. De jongedame werd tegen den grond gesmakt en daar zij klaagde over hevige pijnen in den rug, per auto naar Veur gebracht. Prof. Jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga is gisteren voor een 14-tal dagen naar Straatsburg vertrokken, teneinde als ver tegenwoordiger der Nederlandsche regee ring de Bijnvaart-conferentie bij te wonen. De alhier tot arts bevorderde semi-arts F. M. van Dorssen is bestemd tot reserve- officier van gezondheid 2e kl. bij den ge neeskundigen dienst van het leger hier te lande. Op zijn verzoek is eervol ontslagen de reserve 2e luitenant P. A. Muller van het 20e reg. inf. en is benoemd tot 2den luite nant bij het 4e regiment infanterie alhief. De bekende helderziende Erik Jan Ha- nussen, die in den Haag en Amsterdam tot 2 maal toe voor uitverkochte zalen zijn experimenten heeft vertoond, zal ook in Leiden in de Stadsgehoorzaal op Maandag 10 Nov. a.s. om 20 uur een enkele experi- menteele voordracht geven. Door verbinte nissen elders kan Hanussen in Leiden slechts een enkele voorstelling geven. Door de politie is te Den Haag aange houden de 17-jarige Duitsche dienstbode E. W., die bij de familie D. hier ter stede zich had schuldig gemaakt aan diefstal. Gehouden verkooping in het Notarishuis alhier ten overstaan van mr. H. M. A. Coe- bergh, notaris alhier. Het huis, Heeren straat 24. kooper de Jongh q.q. voor 3725.—. T00NEEL. De wonderdoktoor. Vereen. B/damsch Hofstadtooneel. Er is gisteravond onbedaarlijk gelachen in den Leidschen Schouwbui'g om den Vlaamschen Wonderdoktoor, die eigenlijk een echte „doktoor" was, maar als kwak zalver veel meer aanloop kreeg. Het stuk is geschreven door een Vlaam schen douane-beamte, die Jos. Janssen heet, blijkbaar een man, die het gewone volk van het Vlaamsche platteland terdege kent, want de tafreclen van den Wonder doktoor zijn raak geteekend en de dialogen zijn vol van echten volkshumor. Het gaat hier om een jongen arts, die tevergeefs in Brussel heeft geprobeerd; hij had geen geld om een groot huis te onder houden met knechts en meiden, met een auto en een groote koperen plaat op de deur. Daarom komt hij eens neuzen bij zijn cousijn Manten Borne, een koeboertje op het platteland, om te zien of hij zich in het dorp kan vestigen. Dat zou wel gaan, meent Manten, gij zijt een flinke vent, alleen is het jammer, dat ge 'n doktoor zijt. Manten weet er ech ter raad op: hij snuift frankskes en dringt den jongen dokter in de richting van de kwakzalverij. De boeren mogen niet weten, dat hij dokter is, maar als hij zich uitgeeft voor wonderdoktoor en boer Manten» weet de reclame heel handig te leiden dan loopt het storm bij hem. Alles komt bij den grooten genezer, zelfs de dochter van den burgemeester, die een „hartkwaal" heeft, d.w.z. zij is stevig verliefd. Ondanks het feit, dat de burgemeester er warmpjes bij zit, weigert de wonderdoktoor en uit wraak stuurt de burgemeester hem de Ju stitie op het dak. Dan komt uit, dat hij niet onrechtmatig de geneeskunde uitoefende, maar rechtmatig en de boerenjouwen hem uit. Vreemd genoeg is de hoofdpersoon van dit spel niet de wonderdoktoor (overigens zeer goed gespeeld door Eduard. Palmers), maar het slimme boertje Manten Borne. Kostelijk, welk een sappig Vlaamsche fi guur maakte Joh. Elsensohn ervan en wat kon hij smakelijk lachen; de geheele zaal lachte mee. Hij was tenslotte de laatste, die zich aan doktoor Steven onderwierp, want ook hij geloofde meer aan magen van jonge kiekens op witte wijn, gemalen glas scherven of kastanjes aan een touwtje te gen de rheumatiek, dan aan de universi- teitswijsheid van een echten dokter. Maar ondanks al zijn bekrompenheid kon hij pra ten als Brugman en was hij slimmer dan allen bij elkaar. De andere personages het programma •vermeldt een indrukwekkende rij draai den als planeten om beide hoofdfiguren heen en er waren erbij, die zich tot aller- vermakelijkste typen omgebooverd hadden. Alles bij elkaar, een avond van onver- valschte 'Vlaamsche boert, waar hartelijk om gelachen is. De Rozenkrans. Gisteravond had in de Stadsgehoorzaal een opvoering plaats van „De Rozenkrans" het ook te Leiden niet onbekende spel naar den befaamden roman van Florence Barclay, waarmee het echtpaar Pierre Mols en Enny Molsde Leeuwe triomfen hebben gevierd. Ook gisteravond was de zaal ondanks het slechte weer goed bezet. Tooneelwedstrijd „Litteris Sacrum". In de Jury voor den dooi' „Litteris Sacrum" georganiseerden tooneelwedstrijd hebben zitting genmen: mej. W. Wesse'.s, oud-leerares van de School voor Drama tische Kunst, den Haag en de heeren Adr. van der Horst, directeur van het Schouw- tooneel, Amsterdam, B. W. Menkhorst, redacteur van het L. Dagblad, J. B. Schuil, letterkundige te Haarlem, B. Hageman, regisseur van „Litteris Sacrum''. De Tooneelver. A. D. O.D. V. S. opent den wedstrijd op 7 en 8 Nov. met „Een zaam" van Jan Fabncius, waarvoor de décors zijn vervaardigd op de ateliers van het Theater „de Seinpost" den Haag. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren J. F. H. Bosch (den Haag) en W. M. van Haaften (Oegstgeest). Kalibemesting. De plant heeft voor haar ontwikkeling voornamelijk vier stoffen noodig: stikstof, phosphorzuur, kali en kalk, welke dikwijls worden genoemd: de 4 pooten van de boe rentafel. Over de laatste, kalk, is de laat ste jaren veel geschreven in verband met den juisten kalktoestand van den bodem, welke noodig is om met het meest moge lijke voordeel te kunnen bemesten. Wan neer van de overige drie: stikstof, phos phorzuur en kali één ontbreekt, komt de werking der andere niet tot- haar volle recht. Alleen dan heeft een eenzijdige be mesting resultaat, als de grond de ontbre kende voedingsstof bevat, en wel in voor de planten gemakkelijk opneembaren vorm. Nu komt, van de drie genoemde stoffen, kali het meest in den grond voor, vooral in middelzware en zware gronden. Daar om laat men dikwijls de kalibemesting achterwege. Dit is een groote fout. De gronden, die veel kali bevatten, bezitten dien stof dikwijls in voor de planten moei lijk verkrijgbaren vorm, en moeten daar om toch een kalibemesting hebben. Ook halen de planten deze stof veel uit den grond en dit is inzonderheid het geval, wanneer jaren achtereen aardappels, bie ten of een ander kaliminnend gewas wordt geteeld. Er ontstaat alzoo een verminde ring van gehalte aan oplosbaar zout, die bepaald vergoed moet worden. Kali toont zijn werking evenwel niet in die mate als de andere stoffen welker werking men bespeurt aan de goede ontwikkeling der planten. Gaat men echter het oogstgewicht bepalen, dan zal men den invloed van het kali in zeer vele "avallen wel degelijk waarnemen. Bij lichte en zandige grond soorten is een kalibemesting absoluut noo dig; dit was steeds het geval, maar nu nog meer dan vroeger wegens den grooten, vaak enormen bietenverbnuw, welke men voorheen daar niet kende en door den kunstmest mogelijk is geworden. Doch ook op zavel- en kleigronden mag men niet zonder proefnemingen den kalimest wegla ten. Proeven in de allerlaatste jaren in verschillende deelen des lands genomen, hebben tot verrassende ontdekkingen ge leid, die menig landbouwer hebben over tuigd, dat een kalibemesting op zijn grond evenzeer noodig was als op de lichtere gronden. Het rooken van vleesch. In ons vorig artikel gaven we eenige wenken over het inzouten van 't vleesch, nu laten we er enkele volgen over Jt roo ken. 1. De rookkamer moet voldoende ge legenheid hebben om aan de lucht toegang te geven. Hoe koeler de rook bij 't vleesch komt, des te lekkerder wordt het. In rook kamers waar de warme en vochtige rook blijft hangen, beslaat het vleesch. krijgt een vuile, zwart-grijze kleur en een bran der igen, teerachtigen smaak. De beste rookkamer is een draag gewelf met stee- nen vloer, waarop het vookmateriaal wordt aangestoken, en waar voldoende trekking heerscht om den rook in den schoorsteen of direct naar buiten, bijv.» door een geopend venster, te laten ver vliegen. 2. Het beste rookmateriaal is zaagsel van mahoniehout, hagebeuk, els, aik en zacht loofboomhout. Hout van pijn- (naald-)boomen geeft een slechte kleur en een slechten smaak. Waar men geen zaag sel kan krijgen, gebruike men grove spa nen of dikke blokken, maar men moet dan oppassen geen brand te veroorzaken. 3. Men hange het vleesch zoo ver mo gelijk van 't vuur, omdat anders door de warmte het vet kan ofloopen, dat licht vuur vat, en de oorzaak kan zijn van het "uitbranden der rookkamer. Het rookma teriaal schudde men nooit op een ronden hoop, maar make het zoo lang en smal als mogelijk is. Steekt men het dan aan het eene einde aan, dan gaat het rooken zeer langzaam, koel en gelijkmatig, en heeft men zeer weinig materiaal noodig. Dit materiaal mag niet rottig of vochtig zijn omdat anders het vleesch slecht van smaak wordt. 4. Vleesch, dat zeer snel gerookt en dan gekookt moet worden, kan men warm, d.i. onmiddellijk boven het vuur onder voort durend toezicht in een paar uur rooken; het is voldoende, als het een donkergele kleur heeft. Worst (enkele soorten uitge zonderd, die bij zelf slachten ook zelden gemaakt worden) moet steeds zoo koel mogelijk gerookt worden, omdat ze op dit punt zeer gevoelig is. 5. Men doet het best, te zorgen, dat er voortdurend rook is, en tijdens het rooken de stukken een keer om te hangen, zoodat ze van alle kanten goed door den rook bereikt kunnen worden. 6. De beste bewaarplaats voor gerook te voorwerpen is de rookkamer zelf, mits de openingen goed tegen de muizen en vliegen beschut worden. Tegen biezen. Een wei te Woold, op Lintem, bij den landbouwer Tenkink, was zóódanig met biezen bezet, dat het niet mogelijk was een jonge koe (pink) op 40 Meter afstand te zien liggen. Hier werd 'n proef opgezet ter bestrijding van dit on kruid in 1929, en deze proef werd in dit jaar (1930) voortgezet. Naast de gewone bemesting met slakkehmeel en 40 pCt. ka- lizout was in den winter 2500 K.G. kalk gegeven. Op 6 Februari, waarna een bui tengewoon felle koude volgde met steeds droog weer, werd kalistikstof naar een gift van 250 K.G. per H.A. uitgestrooid. De zode werd geheel bruin en leek totaal verbrand, doch in het voorjaar kwam alles weer terecht, zoodat de grassen en kla vers uitstekend groeiden en het vee den geheelen zomer voldoende gras had. Het resultaat was, dat de biezen naar schatting voor 90 pCt. verdwenen zijn, en hun plaat sen door de grassen worden ingenomen. Een 2-tal perceelen, waarop geen kali- stikstof gestrooid was, behield hun biezen. Hier bleek bij goede bemesting en afwate ring in twee jaar tijds, door overbemesting met jaarlijks 250 K.G. kalistikstof, een zeer afdoende bestrijding der biezen moge lijk. De goedkoope kalistikstof bleek hier tevens een goed stikstofbemesting te zijn. Vliegen, 's Winters zijn de vliegen zeer schaarsch; alle sterven zij nochtans niet. Een zeker aantal, voortkomende van de laatste herfstgeslachten, en die nog geen eieren hebben gelegd, overwinteren in hoeken van vertrekken of stallen, waar de geschikte warmtegraad voor hun behoud heerscht. Daar geraken zij als verdoofd, om bij de eerste lentedagen hun slaperig heid van zich af te schudden. Weidva leg gen zij hun eieren in de beerputten en gemakken, op de vuilhoopen en den mest, bijzonder op paardenmest, kortom in allo plantaardige of dierlijke bestanddeelen, welke in ontbinding zijn en waarop de lar ven zich kunnen voeden. Hieruit volgt, dat men op de boerderij zooveel mogelijk die bestanddeelen, welke voor rotting vatbaar zijn, moet verwijderen. Om de larven, ge boren in den mest, de vuilnishoopen en het slijk van het erf te dooden, kan men "er- schillende insectendoodende stoffen ge bruiken. In de Vereenigde Stalen kreeg men uitstekende resultaten met kalkcnloor. Ook een mengsel van petroleum en water gaf goede uikomsten. Br. LAATSTE BERICHTEN HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG. Bij de K. L. M. is bericht ontvangen dat de PH-AEO. hedenochtend 5.18 uur uit Calcutta is vertrokken en te Jodphur is aangekomen. Morgen wordt de vlucht voortgezet. Landbouwschuur afgebrand. Zondagmorgen vroeg is te St. Maartens dijk (eiland Tholen) de landbouwschuur van den heer W. M. Langejan door brand vernield. Twaalf stuks hoornvee en de in ventaris alsmede de geheele graanoogst gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. ERNSTIGE SCHEEPSBOTSING. Zes visschers verdronken. HAMBURG, 3 Nov. (V.D.). Even buiten de haven van Hamburg heeft gisteren een ernstig scheepsongeval plaats gehad. Een .uitvarend passagiersschip, met bestemming naar Australië, heeft den trawler „Lan- geroog" geramd, waardoor 6 leden der be manning overboord sloegen en verdronken. De trawler was juist op de thuisreis met de vangst van eenige weken aan boord. HAMBURG, 3 Nov. (V.D.). Omtrent de scheepsbotsing bij Hamburg wordt nader gemeld, dat het stoomschip „Wahehe" van de Woermann-lijn was, dat de trawler „Langeroog" ramde. De trawler zonk on middellijk, doch 6 van de 12 leden der be manning konden door de „Wahehe" wor den gered. Het schip heeft zijn reis voort gezet en zal heden te Rotterdam aanko men, vanwaar de reederij uitvoerig bericht van den kapitein verwacht. STORMWEER IN NOORD-FRANKRIJK. Groote schade in verschillende steden. PARIJS, 3 Nov. (V.D.). Sedert 24 uur heerscht in het Noorden van Frankrijk en langs de kust een hevige storm. In ver schillende steden, o.a. te Parijs, werd groote schade aangericht. In het Noorden van Parijs stortte een 8 M. hooge muur in, tengevolge waarvan een voorbijganger zoo ernstig gewond werd dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. De brandweer werd honderden.- malen opgeroepen voor bet neerhalen van losse gevelstukken of dreigende schoor- steenen. In het Bois de Boulogne werden honderden boomen ontworteld. Tengevol ge van den hevigen regenval konden de riolen op sommige plaatsen het water niet meer verwerken, zoodat verschillende stra ten en. kelderwoningen blank kwamen te staan. Ook aan de kust heeft de storm hevig gewoed. Te Boulogne sur Mer kwam een Engelseh passagierschip binnen, dat ernstig beschadigd was. Bovendien werden twee leden van de bemanning door een stortzee met zulk een kracht tegen de reeling ge worpen dat zij beiden ernstige verwondin gen opliepen. Van een uit Folkestone ko mend Engelseh schip was de commando brug weggeslagen en werden 8 passagiers door stukken wegvliegend hout gewond. DE OVERSTROOMINGEN IN SILEZIE. BRESLAU, 3 November. (V. D.) De toe stand in het Eilezische overstromingsge bied is aanzienlijk verbeterd. De stations aan de Oder boven Breslau melden een verderen val van het water. De hoogste stand bleef nog ongeveer 15 c.M. beneden den hoogsten watersiand, dien de Oder in 1903 bereikte. Nieitemin worden de ongeveer 13 K.M. van Breslau verwijderde dorpje Pleischwitz en Treschen door het water bedreigd, aangezien dit een zeer grooten druk op de niet al te sterke dijken uitoefent. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Op eenige andere plekken bij het Hartogkanaal bij Grünthal en tus- schen Ostrawa en Bartsehdorf deden zich minder gevaarlijke dijkbreuken voor. Ontploffing in een machine-gebouw. OBERHAUSEN, 3 November. (V.D.). Id den afgeloopen nacht vond in het machine gebouw van een fabriek te Holten bij Ober- hausen een ernstige ontploffing plaats, die tevens brand veroorzaakte. Het vuur kon echter spoedig door de brandweer worden gebluscht. Tengevolge van de explosie wer den echter 5 arbeiders door vallend ge steente ernstig gewond. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast, aangezien de ruimte, waarin de ontploffing plaats vond, met gas is gevuld en slechts door van gasmaskers voorziene personen betreden kan worden. Amateur-vlieger verongelukt. LONDEN, 3 Nov. (V.D.). De te Londen van New Temple welbekende advocaat Douglas Henry Corsellis wilde Zaterdag van het Ptaglane vliegveld opstijgen om met zijn sportvliegtuig naar zijn familie te vliegen, die vertoefde in een landhuis in Suffolk, waar hij het week-end wilde gaan doorbrengen. Hij was echter nauwelijk op gestegen of hij zag in, dat het weer te slecht was om te vliegen. Bij zijn poging om weer op het vliegveld te landen, raakte hij met zijn toestel een hangar. Het lichte vliegtuig sloeg om en raakte bovendien in brand. Zijn lijk werd uit de resten van het toestel gehaald! Corsellis was reeds twee jaar sportvlieger en vloog hoofdzakelijk gedurende de week-ends. Japansch schip in nood. NEW-YORK, 3 November (V. D.) - Uit San Francisco wordt gemeld, dat men al daar S O S-signalen heeft ontvangen van een Japansch stoomschip met een beman ning van 40 koppen aan boord. Het schip bevindt zich in zinkenden loest?nd. Een Amerikaanse}! schip, dat zich in de nabij heid bevond is op weg naar net in nood voikeerende Japansche schip. Studentenonlusten te Cairo. CAIRO, 3 Nov. (V.D.). Gistermorgen deed een groep studenten in de nabijheid van de Technische Hoogeschool in de voorstad Boelak een poging om het school gebouw binnen te dringen. Volgens de po litie zouden de studenten getracht hebben de school in brand tc steken. Er ontstond BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. Trianon: Goedgekeund voor volwassenen. City:- Afgekeurd. een vechtpartij; waarbij de politie van haar vuurwapenen gebruik maakte. Er werden vijf studenten en drie politieagenten ge wond. De regeering besloot de school te sluiten tot 11 November a.s. De films van de Andrée-expeditie. STOCKHOLM, 3 Nov. (V.D.). Na gerui- men tijd eraan te hebben gewerkt is de Zweedsche geleerde Hertzberg er in ge slaagd een deel van het filmmateriaal der Andrée-expeditie te redden. Van de 10 films die in het ijs werden gevonden, konden, alhoewel zij 33 jaar oud waren, afdrukken worden gemaakt. Tien andere films kon den gedeeltelijk worden gebruikt en leve ren, hoewel zij ongeschikt zijn voor pro jectie, voldoende foto-materiaal om er aan wijzingen over het lot der expeditie door te krijgen. De beste opnamen zijn die van de landing van de ballon op het ijs. Van de gevonden films waren acht in vertinde blikken doozen geborgen, de overige in ko peren doozen. De blikken doozen zijn ver roest en er is vocht binnengedrongen, waardoor de broomzilverlaag op vele plaat sen is beschadigd. De andere films heb ben echter prachtig aan de weersgesteld heid gedurende 33 jaar weerstand gebo den.. In elke doos bevindt zich een spoel met ongeveer 60 M. film. ROTTERDAM, 3 Nov. Vee. Aangevoerd 527 vette runderen, 168 vette kalveren, 1340 schapen of lammeren, 1262 varkèns. Prij zen per half kg.: kpeien 5255, 4547.5 en 35—39; kalveren 87.5—92.5, 77.5—82.5 en 67.572.5,, schapen 37.5040, lammeren 28—32; weideiammeren 2127, varkens 28, 27.5 en 27 cent. Overzicht: koeien en ossen gedrukte handel, prijzen vorige week vette kalveren langzame handel, prijzen onveranderd; schapen en lammeren slech te handel, prijzen lager; varkens zeer langzame handel, prijzen van vorige week. AMSTERDAM, 3 Nov. Vee. Aanvoer: 612 vette koeien le kwal. 1.10—1.16, 2e kwal. 0.96—1.04, 3e kwal. 8004 cent, mindere soorten 7276 cent, 100 melk- en kalf koeien 275330, 82 vette Kalveren le kwal. 0.90—1.00, 2e kwal. 80—90 rent, 52 nuchtere kalveren 14 19, 106 schapen f 3640, 700 varkens. Vie# vch var kens (90 110 kg.) 6768 cent, zware 6667 cent, vette 6264 cent, 102 paarden 100220. BOSKOOP, 3 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuksOphelia 13— 65 cent, Golden Opheiia 59S2 cent, Mar- ct 1 Rouyer 60 cent, üadley U0—1.30, Claudius Pernet 1.161.80. Columbia 1 0.87—1.07, Butterfly 0.73—1 01, Mac Keiier 7-193 cent. Mad. Jides Bouchó 50 cent, Rosalandia 0.711.00, Germania 0.90—1.40, Florex 0.91—1.15, Kilham 0.90—1.15, Edith Helen 1.90—2.70, Po- lyantharozen 5069 cent, Diversen: Chry santen, grootbloemig 1525 cent per stuk, idem tros 2035 cent per bos; Lelies 11 17 cent per kelk, Anjers 19 cent; Clematis Prins Hendrik 27 cent per stuk. iVV ISSELN UTEE RIN GEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 59.18 Londen 12.08'3/16 New ïork 2.487/1(.' Parijs 9.75 Brusse 34.621/2 /.witeerland 48 221/2 Milaan 13.01 MacLic 27.771/2 Oslo 60.47l/9 Kopenhagen 6G.471/2 ."Stockholm 66.671/2 We»ne» 35.05 Braaj 7.37 Boedapest Prolongatie ll/2°'o BEURSOVERZICHT. Het failliet van een Parijsche bank veroorzaakte van Fransche zijde nogal wat aanbod in Koninkl. Olie, die daardoor be neden 330 kwamen. Vervolgens maakte de verdere daling van Philips een onaange- namen indruk. De commentaren op het prospectus luiden allesbehalve gunstig en na de realisatie voor en onbekende groep was thans het publiek met veel materiaal aan de markt. De noteering kwam weer 10 punten lager te liggen. Margarine Unies Aku's en Accoustieken konden zich hand haven. De stemming voor Rubbers was ook niet bepaald opgewekt, hetgeen overi gens gemakkelijk verklaarbaar is, want ondanks een voorraad-vermindering in Engeland met ruim 41 ton was de rubber- prijs wederom lager A'dam Rubbers vie len beneden 110. Tabakken ondervonden hiervan den terugslag: alle Sumatrasoor- ten liepen terug. Suikers hadden een verdeeld voorkomen. H. V. A. s konchn op peil blijven, doch verschillende minder courante soorten liepen terug Scheepv. lusteloos, Ned. Scheepv. Unies 'ager. Mijnwaarden verlaten. Yankees iets vaster doch stil.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3