STADSNIEUWS MAANDAG 3 NOVEMBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 te trekken en de bureaux voor werkver schaffing met bommen te vernielen. Vele dezer bureaux hebben, evenals elders in de Vereenigde Staten, misbruik gemaakt van hun positie door buitensporige com missies te cischen bij het verschaffen van een betrekking. Andere bureaux hebben het met werkgevers op een accoordje ge gooid om werklieden die gevonden hadden, na een week weer te ontslaan, zoodat zij gedwongen waren zich opnieuw bij het plaatsingsbureau te laten inschrijven en de daarvoor gevraagde geldsom te storten. Dit bedrag werd dan later verdeeld tus- schen bureau en werkgever. Deze en der gelijke praktijken hebben, zooals te begrij pen is, de werkloozen in vele plaatsen verbitterd. Klaarblijkelijk hebben de com munisten te Sacramento van deze stem ming gebruik gemaakt om een geregelden aanval te organiseeren op bepaalde bu reaux, welke onder bedreiging met geweld werden gedwongen om de gestorte gelden terug te geven. In verband met een en ander zijn zeven communisten onder be schuldiging van diefstal gearresteerd. BINNENLAND PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Eenige cijfers, die interesseeren zullen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben thans bij de Staten ingediend de provin ciale begrooting voor 1931. Nu geer. opcenten op de hoofdsom voor de personeele belasting meer geheven kun nen worden, moet dat verlies worden goed gemaakt door heffing van meer opcenten up de Inkomstenbelasting en de Vermo gensbelasting. Voorgesteld wordt thans voor cnbepaal- den tijd naast de heffing van 20 opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting, te vorderen een heffing van 10 opcenten op de Inkomstenbelasting en 10 opcenten op de Vermogensbelasting. Aan leges ter Provinciale griffie wordt geraamd 00.000; aan rechten op het ge bruik van het scheepvaartkanaal tusschen Pijn en Schie 132.000; aan rechten voor het bevaren van de Gouwe 135.000; aan rechten voor het doorvaren van de brug over den Rijn bij Alphen 3000 en aan rechten krachtens de vuurwapenwet 4000. Onder de ontvangsten van verschillen den aard worden genoemd f 176.000 als bijdragen van do localiteit- in de kosten van onderstand der groote verkeerswegen; 330.000 als uitkeering aan de provincie uit het Rijkswegenfonds, voor zoover be- noodigd voor rente en aflossing van voor de wegenverbetering opgenomen gelden en 420.000 voor zoover daarvoor niet benoo- digd. Als opbrengst van geldleeningen komt voor een bedrag van 9.493.681.72, waar uit kunnen worden gedekt: buitengewone werken aan het Aarkanaal 650.000; aan leg en verbetering van de groote verkeers wegen 7.840.000; kosten wegens afkoop van tollen 320.000; verbetering van den vaarweg AmsterdamGoudaRptetrdam 1.480.000: tweede gedeelte van het sub sidie voor den bouw van een dubbele schutsluis tusschen Park- en Coolhaven te Rotterdam 290.000. Nog wordt geraamd een bijdrage van het Rijk ad 605.000 in de kosten van ver betering van den vaarweg Amsterdam GoudaRotterdam. Aan jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter griffie is uitgetrokken 357.000, aan jaarwedden van het onder den hoofdingenieur van den Prov. Water staat werkzaam zijnde personeel 215.500. Voor onderhoud en voorloopige verbe tering der groote verkeerswegen is ge raamd 819.000. HET BELGISCHE VEE-INVOER- VERBOD. Ook de twee Rotterdamsche wagons zijn onbesmet gebleken. Naar het „Handelsblad" verneemt, zijn óók de twee wagons vee, die op 16 Octo ber van Rotterdam uit naar België werden gezonden, doch aldaar door den Belgi schen veterinairen dienst als verdacht van mond- en klauwzeer werden geweigerd, bij terugkomst te Rotterdam volkomen ge zond bevonden door den inspecteur-dis trictshoofd van den Veeartsenijkundigen Dienst dr. A. A. Overbeek. De diereD zijn, evenals dat met het vee uit Leeuwarden het geval was, ook nadien gezond geble ven. Wij herinneren in dit verband aan de verklaring van het Belgische departement van Landbouw („Laatste Nieuws v. Ant werpen" d.d. 25 October): „In het ministerie van Landbouw te Brussel verklaart men, dat het invoerver bod van Nederlandsch vee is ingegeven o.m. door de volgende omstandigheden: Op 16 October j.l. werden te Esschen drie wagens vee teruggezonden; bij het vee in een der wagons waren ziekteverschijn selen vastgesteld, terwijl het vee in de beide andere verdacht leek. In deze wa gons bevond zich vee, afkomstig uit Leeu warden, evenals vee, dat op de Rotterdam sche markt was geweest. Anderzijds bevin den zich thans in de quarantainestallen van Arendonk, Akkel en Meerssel drie- tot vierhonderd dieren, waaronder verscheide ne zijn die met mond- en klauwzeer zijn be smet". Vast is dus thans reeds komen te staan dat de Belgische veterinaire dienst, voor zoover het de bewuste drie wagons Ned vee betreft, absoluut mis is geweest en dat onzen Ned. Veeartsenijkundigen Dienst dus geen enkele blaam treft; Wat betreft dat enkele zieke dieren voorkomen onder de 3 a 400 in de quaran- tainestallen, wijzen wij er op, dat dit niet te voorkomen is, omdat dieren die nog in ket incubatie-stadiura verkeeren, niet on derkend kruinen worden. Daategen baat al leen het middel eener quarantaine van b.v. vier of vijf dagen. De verklaring van het Belgische depar tement van Landbouw aan het „L. N. v. Antwerpen", n.l. „Er werden dieren ziek bevonden, waarvoor een Ned. getuigschrift van gezondheid was afgeleverd" moet dus als hoogst onjuist worden beschouwd, wan neer men kennis neemt van de thans vast staande feiten. Trouwens, de reputatie van onzen Veeartsenijkundigen Dienst stond daar reeds borg voor! Na de berichten dat dr. C. Tenhaeff, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Leeuwarden, en zijn collega dr. A. A. Overbeek te Rotterdam, hebben ge constateerd dat de door België als be smet, resp. verdacht, teruggezonden ladin gen vee absoluut vrij waren en zijn geble ven van mond- en klauwzeer, benevens dat de betrokken exporteur te Leeuwarden thans op grond daarvan schadevergoeding verlangt, van de Belgische autoriteiten, zal het onze lezers ongetwijfeld interesseeren hoe de Belgische veterinaire inspectie daar tegenover staat. Welnu, het „Handelsblad van Antwer pen" heeft „van bevoegde zijde vernomen, dat de Belgische staatsveearts Renne- boog, óók indien de bewering van dr. Ten haeff juist is, niettemin goed heeft gehan deld". „De feiten zoo vervolgt het blad hebben zich als volgt voorgedaan: „Een groot aantal dieren waren 15 Oc tober te Rotterdam aangekomen, om naar verschillende plaatsen in België verzonden te worden; door den Nederlandschen in spectiedienst werd te Rotterdam bevonden, dat tien dieren aan mond- en klauwzeer leden; voor die dieren werd toestemming geweigerd, om geëxporteerd te worden. „De heer Renneboog had dit vernomen en oordeelde dat wellicht ook andere die ren, die in aanraking waren geweest met het zieke vee, min of meer besmet waren; hij weigerde bij aankomst te Esschen de verzonden dieren door te laten. De vee-artsen der grensplaatsen Aren- donck, Meersel en Axel konden niet tijdig verwittigd worden; een zeker aantal stuks werden naar die grensplaatsen verzonden, doch 's anderdaag- reeds ontving het de partement van Landbouw van de veeartsen van die drie plaatsen een telegram, mel dende dat besmet vee was aangekomen, hetwelk ze naar de quarantainestallen had den moeten dirigeeren. „Dit bewijst, dat Renneboog voorzichtig heeft gehandeld, zelfs indien de te Esschen aangekomen beesten onbesmet zouden zijn. „Voorloopig wenschen de Belgische auto riteiten geen vee te ontvangen, dat afkom stig is van de markt van Leeuwarden; het gevaar van besmetting is daar thans te groot. Trouwens, de Nederlandsche auto riteiten hebben verboden, dat vee van de markt van Leeuwarden gedirigeerd wordt naar die Nederlandsche provinciën, die to taal vrij zijn gebleven van besmetting; in die omstandigheden kan dit vee óók niet in België aanvaard worden". DE STAATSBOOMKWEEKERIJ. Een adres van de boomkweekers. De Bond van Boomkweekers uit de Ne derlandsche Tuinbouw-Handelsvereeniging heeft zich rnet een adres tot den minister van Financiën gewend, waarin hij zijn be zwaren tegen het inrichten van een Staats- boomkweekerij nabij Amersfoort mede deelt. Het bedrag van 30.000 doet wel ver moeden, dat de opzet aanvankelijk is om op kleine schaal een boomkweekerij te stichten, maar de Nederlandsche kweekers zijn overtuigd, dat door het maken van dit begin de weg is gebaand tot uitbreiding. Dat deze vrees niet ongegrond is, blijkt o.a. uit de Memorie van Toelichting op de be grooting 1931 van het Zuiderze'efonds, waarin eveneens vermeld staat, dat met Staatsboschbeheer samenwerking wordt gezocht voor het kweeken van het benoo- ■digde plaatmateriaal ten behoeve van den Wieringermeerpolder. De minister is gekomen tot het plan van de oprichting van een Staatsboomkweeke- rij, teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, die zich meer en meer voor deden bij het verkrijgen van het benoodig- de plantmateriaal voor de rijkswegen, om dat alleen minder geschikte boomen in te kleine mate aanwezig waren maar de Bond meent dat deze weg om tot oplossing van de moeilijkheden te komen niet de go- wenschte is. De taak van den Staat is slechts dan in te grijpen indien het particuliere initia tief in gebreke blijft doch de Nederland sche kweekers hebben te allen tijde ge toond te weten de bakens te verzetten, in dien het noodig was. Zij hebben het ook nu in dit opzicht reeds lang gedaan. Toen er meer vraag ontstond, zijn allerwege groote terreinen met jonge laanboomen aange plant, zoodat op het oógenblik 10.000 tal len jonge boomen aanwezig zijn, die over enkele jaren de gewenschte maten zullen hebben; de thans reeds bij de kweekers aanwezige boomen zullen vroeger de ge wenschte maten hebben, dan wanneer ze nu in een Staatsboomkweekerij worden ge kweekt. Mocht de minister echter vreezen, dat over een paar jaar niet de gewenschte boo men voor beplanting van de rijkswegen be schikbaar zullen zijn, dan zou daarin, veel beter dan door Staatsexploitatie, kunnen worden voorzien, door met de kweekers reeds thans contracten af te sluiten; de groote voorraden ook van zeer jonge laan boomen geven zelfs aanleiding tot het ma ken van continuiteits-contracten. De Bond is van oordeel, dat de Regee ring eerst dan tot een Staatskweekerij zou mogen overgaan, indien zij beproefd had de oplossing van het vraagstuk te vinden door het afsluiten van contracten met ver schillende kweekers en het gebleken zou zijn, dat zulke contracten niet met solide kweekers te sluiten waren. Eerst dan zou de Bond zich noodgedwon gen met de plannen kunnen vereenigen, doch dan ook alleen onder de uitdrukke lijke toezegging, dat in die kweekerij slechts laanboomen worden opgekweekt, opgeplant en voorgekweekt, die in het al gemeen in de maten van 812 cM. zijn aan gekocht bij Nederlandsche kweekers, mits zij voortgekweekt worden alleen voor eigen gebruik langs de rijkswegen. De Bond van Boomkweekers uit de Ne derlandsche Tuinbouw JSandelsvereeniging verzoekt daarom dringend den post van 30.000 van de begrooting terug te nemen en contracten te sluiten met ter naam en faam gunstig bekend staande Nederland sche boomkweekers voor de in de toekomst benoodigde laanboomen ter beplanting van de in aanleg zijnde of nog aan te leggen rijkswegen UITSLUITEND INLANDSCH RUND- VLEESCH VOOR HET LEGER. Termijn weer met 7 maanden verlengd. Blijkens een schrijven van den minister van Defensie, ingekomen bij de drie cen trale landbouworganisaties, heeft de mi nister van Defensie beslist, dat op 19 No vember a.s. een inschrijving voor de leve ring van uitsluitend inlandsch rundvleesch zal worden gehouden ten behoeve van de soldatenmanages en de militaire hospita len gedurende het tijdvak van 1 Januari 1931 tot en met 31 Juli daaraanvolgende. Dit bericht zal met groote instemming ontvangen worden in de kringen van den landbouw, omdat hieruit blijkt, dat de mi nister van Defensie, die reeds in Mei van dit jnar beslist had, dat gedurende het tweede halfjaar van 1930 uitsluitend in landsch rundvleesch voor levering aan het leger in aanmerking zou komen, op den ingeslagen weg wenscht voort te gaan. MENSCH, DENK NA". Pater Hendrichs S.J. zal heden avond weer, in de St. Petruskerk be ginnen zijn door het heele land bekende conferenties voor niet-katholieken, welke conferentie óók toegankelijk zijn voor Ka tholieken". De toeloop zal wel weder groot zijndat is nu eenmaal altijd zóó, gelukkig. Niet enkel niet-katholieken, maar óók katholieken moeten tr in groot getal heen gaan. Omdat het zóó uiterst nuttig is, die per zicht te krijgen in de vraag: „Waarom ben ik Katholiek?" Hoevele Katholieken loopen met deze vraag rond in onzen tijd en weten het antwoord daarop niet met voldoende klaarheid, met voldoende over tuigingskracht aan anderen te geven Hoe- velen werpen het mooiste, wat ze ontvin gen in hun leven, weg omdat zij „lasteren, wat zij niet kennen" gelijk de brief van den Apostel Judas zich uitdrukt „Mensch denk na", vraagt Pater Hen drichs. Met eerlijk en onbevangen naden ken, kwamen er reeds zoovelen totN de waarheid onzer Katholieke Kerk. Meer is van 's menschen kant niet noodig. Naden ken, diep nadenken, zich verheffen boven de alledaagsche praatjes en in de lucht han gende slagwoorden, zien naar de bes'aandc onloochenbare werkelijkheid van den Gods dienst, zich niet laten op sleeptouw ne men door algemeenheden zonder levensbe- teekenis, dit vraagt Pater Hendrich? in deze conferenties. De Katholieke Kerk geeft aan 's menschen eerlijk verstand al wat het. eischen kan. En Katholieken zijn aan hun naam en bevoorrechting verp'icftt, hun overtuiging ook voor anderen te kun nen verdedigen. Hebben velen ooit iets gedaan, om het woord van den Apostel in zich te verwerkelijken: „Bereid om altijd re kenschap van uw geloof te geven?" Immers neen. Laten zij de 1111 weer geboden kans En laten allen rondzien raar de en zoekende broeders en zusters 3ii helpen op den weg naar de Waar- dwah ALLERHEILIGEN-TOCHT DER AMSTERDAMSCHE „GRAAL"-MEISJES Kleurige lichtende stoet langs schemer duistere grachten. Dat „de Graal" haar eigen wegen kent en nieuwe middelen weet, om onze katho lieke meisjes te binden en fier te doen zijn op haar geloof, is Vrijdagavond weer over duidelijk te Amsterdam gebleken. Te half acht verzamelden Vrijdagavond handerden „GraaF-meisjes in haar keu rige uniform zich in de kerk der Paters Redemptoristen aan de Keizersgracht, waar 'n plechtig Lof werd bijgewoond. Prof. A. M. A. Vollaerts van het Klein-Scmina- rie „Hageveld" te Heemstede sprak hier in warme, begeesterende woorden de meisjes toe. Na het Lof stelde de stoet zich vóór het kerkgebouw op. Elk der meisjes ontving een lampion in de kleur van haar uniform, terwijl de leidsters brandende toortsen voerden. Zóó vormden zich lichtende groe pen in warm-wisselend kleurengamma: geel, rose, blauw, oranje en groen. De symbolische zin was hierbij het vie ren en herdenken dei heilige vrouwen, die door haar voorbeeld in der wereld duisternissen als een licht hebben gesche- dit gerestaureerde brok gevel als toonaan- Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene Kennis dat door hun vergunning is verleend A. van Hulsteijn en rechtverkrijgend®! tot het. oprichten van een zetterij, Aufkerij bibderij in de pereeelen siyrs^singeJ^To. 14—15, kadastraal bekenfl/gemeei/fe Lei den, Sectie L. No. 1220. Leiden, 3 November 1930. heid. HET LEIDSCHE RAADHUIS. Hal gepubliceerde ontwerp van ir. Dudok. De „Kroniek" in de Noyember-aflevering van het „Maandblad voor Beeldende Kun sten" is gewijd aan den Leid-;chen Raad- huisbouw. Cornell's Vet!) is er aan het woord. Hij begint mei do verklaring dat hij persoonlijk in de opdracht aan den ar chitect Dudok gedaan, or.i een raadhuis met behoud van den geve) aan de Bree- straat te ontwerpen, geen' heil '/iet; hij heeft geen vertrouwen in een nienscheliike poging om te doen heJeven wat verloren is. „Intusschen", gaat hij voort, „tee- keningen en verdere gegevens bestaan, dus: het kan. Architect Dudok nam de opdracht aan. Naieve menschen zouden kunnen roee nen, dat deze niet anders was te begrij pen dan als de moeilijke en kiesche op gave om een raadhuis te ontwerpen dat, hoezeer ook aan moderne eischen v.ldoen- hoe oorspronkelijk oik van karakter, nen. Elke lampion verbeeldde een dezer vrouwen, die de draagster tijdens den tocht in stilte aanriep, om zich aldus door haar deugden te bezielen. Aan het eind der route hereenigden zich beide groepen om gezamenlijk langs Keizers- en Rozengracht op te trekken naar het Johannes Roothaanhuis, vaar in de groote tooneelzaal de Graalpresidente, mej. Lydwine van Kersbergen, haar meis jes toesprak. Zij wees er op, hoe Allerhei ligen het groote „Graal"-feest zal zijn en deze zoo welgeslaagde optocht ook in an dere plaatsen komend jaar zal worden nagevolgd. Te Heemstede is in den ouderdom van 69 jaren overleden de heer H. M. Ruy- s e n a a r s, een der meest op den voor- j grond tredende figuren onder de bloembol- j lenkweekers. De overledene was lid van I het hoofdbestuur der Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur van de nomenclatuur-commissie, van het scheids gericht in de bloembollencultuur en van „de Narcis" en „de Tulp". DE LITURGISCHE DAG. De priestervergadering. De priestervergadering, welke morgen op den Liturgischen Dag zal worden ge houden, zal niet plaats hebben in de St. Lodewijkskerk, maar op denzelfden tijd dus om 1 uur in de kleine Stadsgehoor zaal, ingang Aalmarkt. Zooals bekend zal op deze vergadering Dom Dirks O.S.B. een lezing met lichtbeel den houden over „Oostersche Liturgie. LEIDSCHE WINKELWEEK. Slotvergadering. Hedenavond zal in de foyer van de Stadsgehoorzaal de slotvergadering wor- 1 den gehouden van de Leidsche Winkelweek, j Het belooft oen belangrijke vergadering Ie worden, o.a. zullen twee lezingen worden gehouden n.l. door een vertegenwoordiger van de Philipsfabrieken over het licht effect in de etalage en door een vertegen woordiger van de lichtfabrieken alhier, over het goedkoop tarief. N^ar wij vernemen heeft de collecte, gis teren in de kloosterkerk aan den Haagweg gehouden, ten bate van het St. Franciscus Liefdewerk, de som van 103.10 5 opge bracht. Namens den directeur van het St. Franciscus Liefdewerk zeggen wij den mil- den gevers hartelijk dank. Agenda LEIDEN. Maandag lste Conferentie van Pater Hendrichs S J„ St. Petruskerk, 8.30 uur, precies. Dinsdag. Liturgische Dag, 10.30 Plechtige Hoogmis in de St. Petruskerk; 1 uur priestervergadering 8 uur algemee ne vergadering in den foyer van de Stadsgehoorzaal (gratis toegan kelijk). Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—S.30 uur. Maandag. Leidsche Winkelweek. Slotver gadering. Foyer, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst. der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Nov. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406 en G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, telef. 502. VEREEN. VAN MATHESIANEN. Lezing van den heer van der Starre: Zaterdagavond opende de heer H. v. d. Starre, in de goed bezette Burchtzaal van hotel „Den Burcht" voor bovengenoemde Vere-sniging het lezing-seizoen met een voordracht over: ..Een reis door de Alpen naar Spanje en Noord-Afrika' De voorzitter, de heer G. Groenewegen opende de bijeenkomst te ruim 8 uur met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in 't bijzonde.r tot den heer v. d. Starre, die zich wederom bereid had verklaard een lezing voor deze vereeniging te houden. Reizen, is leven in een ver sneld tempo, aldus ving spreker aan, om dat men in den korten tijd dat men op dit ondermaansche vertoeft, zooveel mo gelijk wil ervaren en zien van het schoone op deze wereld. Om het zonnige Zuiden te bereiken, kan men vele wegen kiezen. Wel één van de I mooiste routes is, vanuit Bazel met den trein naar Sicikon, waar we vele hooge bergen, waarvan het water zich met don derend geraas naar beneden stort, don kere tunnels, enz. passeeren. Bij Gösehingen gaat de trein door^ de beroemde Gotthard-tunnel van 15 K.M. lengte, waar we in IS min. doorsporen, zonder het zonlicht te aanschouwen, om ten slotte in Lugano aan te komen. Na nog vele plaatsen gepasseerd te zijn en een bezoek te hebben gebracht aan de heerlijke Boromeesehe eilanden, naderen we Milano. Hier brengen we een bezoek aan de vele bezienswaardigheden, waaronder den dom en het kerkhof, om na eenige dagen de reis voort te zetten naar Marseille, ten einde ons vervolgens in te schepen om een kijkje te gaan nemen in Barcelona, waar we achtereenvolgens: de wereldtentoonstel ling en de arena, waarbinnen het wreede volksvermaak, het stierengevecht, geleverd wordt, bezoeken. Na de pauze werd de reis voortgezet naar Italië en Noord-Afrika, waar we te Ale:ers aan land gaan. Hier kunnen we slechts even vertoeven en we komen dan ook tijd te kort om alles in. ons op te nemen. Van hieruit wordt-de terugreis naar •het Moederland begonnen, en wanneer we de sluizen te IJmuiden binnenvaren is spr. aan het, einde van zijn interessante, met velé lantaarnplaatjes verduidelijkte, lezing gekomen. Een hartelijk applaus toonde aan hoe alle aanwezigen van deze aangename, met veel enthousiasme voorgedragen lezing hadden genoten. Hierna dankte de voorzitter namens alle aanwezigen den heer v. d. Starre voor zijn prettige en onderhoudende lezing. Vijf-en-twintig-jarig bestaan der Mariavereeniging. Op 5 November a.s. zal de Mariavereeni ging in deze stad haar 25jarig bestaan herdenken. De feestelijke viering dezer herdenking is echter door omstandigheden uitgesteld tot in Januari. Sociëteit „Amicitia". Het gebouw van de sociëteit „Amicitia" aan de Breestraat is, zooals men weet, eeni- gen tijd geleden verkocht. Aan de architecten Buurman en Van der Laan alhier is toen opgedragen, plannen voor een nieuw sociëteitsgebouw op de Steenstraat (waar nu de buiten-sociëteit is) te ontwerpen. Deze plannen zijn thans ge reed gekomen en in een der benedenzalen van „Amicitia" ter inzage gelegd. In overleg met beide architecten is over gevend aanvaardde. Her nad zijn rijk tailleerden, sterk-plastischen siij1 niet voor. niets, want de breedte van de Broes t ra a-t is maar heel betrekkelijk, en de Visch- markt is niet groot, en men kon hc-i ge bouw niet anders dan van nabij bekijken. Misschien is het te veel gevergd, van een modern architect piëvü: te verlangen, maar de naïevelingen bovengenoemd kunnen een oogenblik hebben gedacht dat het aan vaarden van de opdracht den plicht mee bracht een eenheid tot stand te brengen, zij het ten koste van eenig zelfbedwang. De architectuur, meenen deze -achterlij ken, is een dienende kunst; hier had zij te dienen het karakter en de sfeer der pro vinciale academiestad, en ook te dienen den eerbied voor de traditie, die tot deze opdracht had geleid. „Een bouwstijl, die waarlijk de toekomst in zich heeft, behoeft zich niet te verloo chenen, ook waar hij iets heeft in te schik ken. En een kunstenaar is er niet minder groot om, als hem. naast het talent, ook de genade \an den ootmoed is geschonken. „Neen, De archiiect Dudok heeft dien ge vel van De Key aanvaard als een onwel- Lom geschenk. hem ergens neergezet, en er zich verder niets aan gelegen laten liggen. Zijn gebouw is verder, van den eersten tot den laatsten steen, een raadhuis zooals hij het in welke andere omgeving ook zou neerzetten, het steekt achter boven den ouden gevel uit, heeft den bekenden koo- gen rechthoelcigen toren die heden aan geen „warenhuis" mag ontbreken, en spreidt die agressieve monumentaliteit ten toon, die van den ouden voorgevel een an tiquarisch stuk speelgoed, een aehtergeb'e- ven coulisse, en van de gansche goede stad Leiden een popperig anarchronisme maakt. Want riet alleen den gerecon- siureerden gevel, ook de levende kleine stnd heeft de moderne bouwmeester wreve lig op den koop toe genomen. Hij spreekt onverholen den wensch uit dat de omge ving aan de zijde van de Vischmarkt al lengs wel gemoderniseerd zal worden en zich aan zijn thans nog daarmede vloeken- den achtergevel aan zal passen. Niet alleen de oude gevel, maar de geheele binnenstad van Leiden is voor hem dat onwelkome ge schenk van patroon of erftante, dat voor zijn part mag stukvallen. Hoe heeft men hem dan ook gedupeerd met al die fossili- teiteninplaats van hem zich eens ferm te laten uitleven „Onze voorouders schroomden, zooals men weet, niet, in den stijl van hun eigen x.i -— tijd naast het oude voort te bouwen. Als de I de twee plannen advies ingewonnen van stijl, waarin Dudok thans bouwt, echter die I den heer H. van der Kloot Meyburg^ archi- van onzen tijd moet zijn, dan is onze tijd I tect te Voorburg. Ook dit advies ligt ter niet in staat om te geven, wat op deze plaats kennisneming van de leden. en in deze omgeving vereischt is en blijft: een boeiende gedetailleerdheid, en veel relief. Dan moet onze tijd, met zijn lange 1 vlakke gevels en zijn platte, hooge torens, Leiden maar voorbijgaan. „Dudok had, zijnde die hij is, de opdracht niet moeten aannemen." Het ligt in de bedoeling van het bestuur om, in een na 15 November te houden alge meene vergadering der leden, de heeren Buurman en Van der Laan uit te noodigen, hun plannen toe te lichten, alvorens de al gemeen© vergadering de/ijuti*ve sing zal nemen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2