BINNENLAND LETTEREN EN KUNST DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE REGEERING EN DE LANDBOUW Verschenen is de Memorie van Ant woord over het eerste hoofdstuk der Rijks- begrooting voor 1931, waaraan het volgen de is ontleend, wat betreft steun aan den landbouw. De Regeering, op het gebied van land en tuinbouw voorgelicht door de commis- sie-Lovink, is sedert met de voorbereiding dier plannen verder gevorderd. Reeds zijn besprekingen gevoerd, die binnen zeer korten tijd, naar verwacht mag worden, zullen kunnen leiden tot steun, waar deze van Regeeringswege mogelijk is en het meest wordt behoefd. De Regeering meent te mogen betwijfelen of de Troonrede wel de plaats was om de richting aan te ge ven, waarin de maatregelen tot verbete ring van 'den toestand zich moeten bewe gen. De Regeering is allerminst blind voor den nood, waarin de landbouw verkeert en zijn dan ook verschillende maatregelen be raamd. Daarbij is de voorlichting der commissie-Lovink, die, gelijk bekend, veel zijdig samengesteld is, van buitengewone beteekenis. Als gevolg van de voorstellen der com missie, is reeds eenigen tijd een maatregel in voorbereiding tot steun aan de aard- appelnreelindustrie. Ware over de voor waarden, daaraan verbonden, geen nader overleg nooddg geweest, dan zou die steun reeds zijn verleend. De Regeering vleit zich echter, dat binnen zeer korten tijd de zaak haar beslag zal krijgen. In hoeverre dit laatste ook kan gezegd worden van een z.g. maalgebod ten behoe ve van inlandsch graan, valt thans nog niet met zekerheid te voorspellen, al heeft reeds sedert eenige weken een wetsont werp het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw verlaten. Ten behoeve van de suikercultuur is zeer onlangs een wettelijke maatregel tot stand gekomen. Het mag wenschelijk hee- ten, de gevolgen daarvan af te wachten, al vorens nieuwe stappen te overwegen. Plannen om opzegging van hypotheken, waar deze volgens overeenkomstrech't ge oorloofd is, te verbieden, zijn niet in over weging. Voor een pachtmoratorium, dat de ver pachters niet weinig benadeelen en ver- zou, schijnt de tijd stellig niet gekomen, derstrekkende consequenties meebrengen terwijl het verleenen van credieten aan de boeren voor den aankoop van meststoffen en zaaigoed een stap op een hellend vlak zou beteekenen. Met betrekking tot de door sommige le den aanbevolen afschaffing van de grond belasting en vrijstelling van Inkomstenbe lasting, sluit de Regeering zich aan bij hetgeen door andere leden daartegen werd opgemerkt. DE REGEERING EN DE RADIO. Op radio-omroepgebied kan nog veel worden verbetered, indien. In haar Mem. van Antwoord nopens hoofdstuk I (Alg. Beschouwingen) der Rijksbegrooting voor 1931 zegt de Regee ring dat niet kan worden toegegeven, dat uit de preventieve censuur op de radio-uit zendingen gebleken zou zijn, dat de Re geering en degenen, die zich ih dezen aan haar zijde hebben geschaard, met betrek king tot de verdeeling van den zendtijd hebben misgetast. Die preventieve censuur immers zou onder geen enkele zendtijdre geling kunnen worden gemist. De Regee ring is overtuigd, dat de toestand o p r a- dio-omroep gebied nog veel kan worden verbeterd, doch zij is eveneens van oordeel, dat die verbe tering slechts kan worden verkregen i n- dien de groote omroeporga nisaties bereid zijn op voet van gelijkheid mede te wer- k e n om tot een meer bevredigenden toe stand te geraken. TOETSING VAN STUDENTEN OP HUN KARAKTER. In het Voorloopig Verslag over de On derwijsbegroting 1931 wordt de opmer- king gemaakt, dat bij de universitaire I examens candidaten alleen kunnen worden J afgewezen wegens onvoldoende kennis. maar niet wegens voor de maatschappij gevaarlijke karaktereigenschappen. Ge- vraagd werd, of het niet gewenscht is, bij 1 universitaire examens ook een toetsing der candidaten op hun karakter mogelijk te maken. Andere leden kwamen hiertegen in verzet en wezen op hel moeilijke van zoodanig onderzoek, waarbij misbruik en willekeur kwalijk te voorkomen zouden zijn. Ja zoon onderzoek zou waarlijk heel moeilijk zijn! Maai het geopperde denk beeld is juist, theoretisch volkomen juist. Inderdaad zou 't gewenscht zijn, indien mogelijk, de karaktereigenschappen of liever: de zedelijke waarde van een can- didaat te toetsen, voordat hij gaat uit oefenen, wat men noemt: een officium n o b i 1 e, een edel beroep in de maat schappij, dat kennis en kunde vraagt, maar óók en volstrekt niet minder karakter en persoonlijkheid. Daarom is voor Universiteits-studenten ook zoo dringend noodig een vorming van hun persoonlijkheid In leidende Katholieke kringen is dat altijd begrepen geworden. IR. L. A. Fruytier. De hoofdinspecteur van den arbeid ir. L. A. Fruytier is, met ingang van 1 De cember a.s. werkzaam gesteld in het 1ste district der arbeidsinspectie, ter stand plaats Maastricht en aangewezen als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in dat district DE INVOER VAN RUSSISCH GRAAN. Anti-dumpingmaatregelen gevraagd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Fleskens heeft aan den Minister yan Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw de vol gende vragen gesteld: Is het den Minister bekend: a. dat sedert eenigen tijd de invoer van Russisch graan bovenmate is toegenomen en geheel het karakter heeft aangenomen van een dumping; b. dat verscheidene landen, o.a. Frankrijk en België, maatregelen hebben genomen, om den invoer van Russisch graan te be perken of te verhinderen; c. dat volgens de bladen ,ten gevolge van het invoerverbod in België, thans 22 sche pen met Russisch graan onderweg zijn van Antwerpen naar Holland? Is de Minister niet van oordeel, dat de ongebreidelde invoer van Russisch graan dreigt te leiden tot een debacle voor de Nederlandscjjie akkerbouwers, doordat hun graan waardeloos en onverkoopbaar wordt? Is de Minister bereid, onverwijld maat regelen te nemen, om dit direct dreigend gevaar af te wenden, b.v. door maatregelen te nemen, ten einde den invoer van Rus sisch graan te beperken of onmogelijk te maken? Bestemming van de Russische schepen nog onbekend. Naar den Deutsch-Russische Lager- und Transportgesellschaft „Derutra" ons me dedeelt, heeft deze maatschappij tot op heden aan de twintig schepen, die met Russisch graan onderweg zijn ,nog geen enkele mededeeling ontvangen, dat deze schepen naar Rotterdam zullen opstoomen. Het is lang nog niet uitgesloten, dat zij Antwerpen zullen aandoen. Gemeentesecretaris te Maastricht. Door den gemeente-secretaris van Maas tricht,den heer G. J. H. Pfaff, is met in gang 'van 1 Januari 1931 eervol ontslag gevraagd. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdagavond werden door burgemeester mr. van Oppen en de heer-en Hagdorn, Pa ris en Gemmekc hartelijke woorden van waardeering tot den functionaris gericht. HET VERBOD VAN VEE-INVOER IN BELGIE. Uit Esschen teruggezonden vee volkomen gezond. De heer C. Tenhaeff, te Leeuwarden, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, schrijft ajan de „Leeuw. Crt.": Den 15en October 1.1. werden hier ge keurd, gezond bevonden en onder rijks certificaat naar België verzonden 3 pinken en 3 kalveren in een wagon N. S. no. 73780. Op 20 October werd deze wagon met bo vengenoemde dieren, onder zégel, hier e- rugontvangen "uit Esschen, aldaar gewei gerd wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer onder de dieren. Na opening van den wagon bleek mij, dat geen der aanwezige 3 pinken en 8 kal veren bij beschouwing eenig verschijnsel van mond- en klauwzeer vertoonde, en bij het direct ingestelde verdere onderzoek van mondholte enz. bleek mij, dat geen dezer dieren lijdende was aan genoemde ziekte of teekenen vertoonde daaraan te hebben geleden. De bovenbedoelde dieren zijn tot heden, 27 October, nog steeds absoluut gezond en vertoonen geen enkel verschijnsel van mond- en klauwzeer. KERKELIJKE LEGATEN IN 1929. In de Staatsbegroting voor 1931 von den wij een volledige opgave van de le gaten en schenkingen, weilke in 1929 aan de kerken in Nederland zijn gedaan en voor welke volgens artikel 1717 van net B. W. machtiging van de overheid moet worden verkregen. De Ned. Herv. kerk ontving dat jaar; in hel totaal 91 schenkingen tot een geza menlijk bedrag van 354.915. Kerkelijke instellingen van weldadigheid dezer kerk ontvingen 107 schenkingen tot een bedrag van 190.925, hetgeen met het eerste be drag samen 545.840 uitmaakt. De Geref. kerken kregen 69 schenkin gen te samen groot 234.000, en kerke lijke instellingen van weldadigheid dei- gereformeerden, 32 schenkingen samen, be dragende 37.297, zoodat hier in totaal ontvangen werd 271.297. De Chr. Geref. kerk ontving drie schen kingen tot een gezamenlijk bedrag van 7300 De R. K. kerk kreeg 320 schenkingen tol een gezamenlijk bedrag van 846.180, en 225 schenkingen voor instellingen van weldadigheid totaal bedragende 597 040, tt-zamen alzoo bijna anderhalf millioen. SP00RTARIEVEN VOOR TUINBOUW PRODUCTEN. Naar de „R. K. Boerenstand" meldt, heeft de landbouwcrisiscommissie Lovink een uitvoerigen brief gericht tot den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw, waarin gewaagd wordt van de nood zakelijke verlaging van spoorvrachten voor de tuinbouwproducten. De tuinders in ons land moeten, aldus de commissie, voor hun zendingen 60 tot 100 pet. meer vracht betalen dan hun concurrenten in het bui tenland. DE NACHTTREINEN. Uitbreiding van den Dienst. Naar wij vernemen wordt met ingang van 3 November de gelegenheid om met de nachttreinen te reizen uitgebreid in dien zin, dat de treinen voortaan niet al leen naar het vastgestelde eindpunt ver trekken, maar ook weer terug zullen rij den, evenwel in eenigszins gewijzigden vorm, waaraan nader per advertentie be kendheid zal worden gegeven. Bovendien worden nieuwe verbindingen Zwolle Leeuwarden v.v. en AmersfoortHengelo v.v. ingelascht. Teneinde het publiek zqo veel mogelijk te gerieven, zal men overal met vier-assig materiaal rijden. Omdat, zooals wij reeds eerder schreven en op gezag der Spoorwegdirectie nog eens her halen, het verkeer bij nacht te gering is, kan men onmogelijk oen grooter aantal doorgaande verbindingen dan thans be staan tot stand brengen. Overstappen blijft dus geboden. Vervallen is voortaan do las tige bepaling betreffende het van te voren aanvragen der reisgelegenheid. Men dient zich echter wel voor het sluiten der loket ten van een plaatskaart te voorzien. Mist men deze gelegenheid dan kan men, na tevoren den conducteur te hebben gewaar schuwd, in den trein een kaartje koopen tegen betaling van een toeslag van 25 et. voor de derde klasse. Ten behoeve van de ste en tweede klasse. Ten behoeve van de vertrekkende passagiers zal voorts aan de stations een wachtkamer geopend blijven. Ten slotte kunnen wij nog njededeelen dat de treinen noch voor buurtverkeer noch voor het bevrachten van bagage toeganke lijk zijn. Een rijwiel daarentegen kan be vracht worden tegen het tarief van f 1.25. „Tel." SPOOR- EN TRAMWEGEN. Een nieuwe Inspecteur-Generaal benoemd. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Januari 1931 aan ir- J. J. Stieltjes op zijn verzoek eervol ontslag verleend als in specteur-generaal der Spoor- en Tramwe gen, met dankbetuiging voor de gewichtige diensten gedurende een reeks van jaren den lande bewezen. Benoemd is tot inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen ir. M. B. van Marle te Haarlem. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Steeds minder gevallen van kinder verlamming. Aan den in Staatscrt. no. 210 opgeno men staat van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over do week van 19 tot en met 25 October 1.1. is het volgende ontleend: Het aantal geconstateerde roodvonk-ge vallen bedroeg 280, w.o. er 43 te Amster dam, 38 te Rotterdam, 19 te-Haarlemmer meer, 14 te 's-Gravenhage en 13 te Nijme gen; het aantal gevallen van diphterie 199, waarvan er 37 te Rotterdam, 18 te Arnhem, 13 te Amsterdam, 11 te Tilburg, 10 te Nij megen, 7 te Leiden en te Heinekenszand: het aantal gevallen van kinderverlamming 11, w. o. er 4 te Opsterland. Door de entstofinrichtingen werd koe pokstof afgeleverd te Amsterdam voor 1654, te Rotterdam voor 24 en te Gronin gen voor 3 personen. Encephalitis na inenting kwam niet GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. De winkelsluiting. De gemeenteraad van Haarlem heeft gisteren een besluit genomen inzake de winkelsluiting. Het overleg, dat hierom trent door winkeliers en werknemers is gepleegd, heeft gefaald en nu stond de Raad voor de moeilijkheid een besluit te neemn. Na eenige bespreking werd zonder hoofdelijke stemming en na verklaring van de S. D. A. P., dat zij ook gaarne aan deze regeling wilde medewerken een motie aangenomen, die door den heer mr. dr. Bij voet (R. K.) namens de rechtsche fracties was ingediend en waarin de raad op grond o.m. van de overweging, dat het evenwel geenszins uitgesloten is te achten, dat bij nadere besprekingen tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties geleid door oen neutraal en deskundig, door het College van B. en W. aan te wijzen voorzitter als nog. door hen in gemeenschappelijk over leg een regeling zal kunnen getroffen wor den, waarbij met inachtneming der groote differentiatie, welke in het winkelbedrijf bestaat, aan het personeel zooveel moge lijk en voorzoover dit in het bedrijf doen lijk is, een vrije middag wordt gewaar borgd, besluit: a. B. en W. tc verzoeken aan te wijzen een buiten het winkelbedrijf staand, ter zake kundig persoon, ten einde bij de be doelde te houden besprekingen als voor zitter te fungeeren; b. B. en W. te verzoeken de commissie voor de Strafverordeningen als bedoeld bij art. 166 der gemeentewet uit te noodigen te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is een verordening in het leven te roepen, waarbij de winkelsluiting op Donderdag- j middag verplichtend wordt gesteld, behou- dens voor die winkelbedrijven, waarvan de eigenaren, respectievelijk houders zijn toegetreden tot het tusschen de organisa ties af te sluiten collectief contract. Van den heer Visser werd met 22 tegen 14 stemmen een amendement op deze motie aangenomen, waarbij uitgesproken werd, dat de vrije halve dag een vrije middag dient te zijn. W. M. Retera f Gisterochtend is te Wassenaar overle den in den ouderdom van 72 jaar de be kende beeldhouwer W. M. Retera. De heer Retera heeft zich jaren geleden als beeldhouwer gevestigd in den Haag en verwierf zich al spoedig e-enigo bekendheid door het uitvoeren van verschillende wer ken aan Rijksgebouwen. Ook werd hem het beeldhouwwerk van de Ridderzaal op gedragen. Hij werd vervolgens benoemd tot hoofd leeraar aan de Rijksschool voor Kunstnij verheid te Amsterdam en vestigde zich in verband met deze benoeming in de hoofd stad. Toen hem werd opgedragen het beeldhouwwerk van het Vredespaleis te 's-Gravenhage verzocht en verkreeg hij eenigen tijd non-activiteit uit zijn Amstcr- damsche functie en wijdde zich geheel aan zijn nieuwe opdracht. Alle decoratieve beeldhouwwerk aan het Vredespaleis is door hem vervaardigd; evenals verschil lende figuren van den voorgevel. Later werd hij hoofdleeraar aan de Rijksnormaalschool voor Teekenonderwij zers te Amsterdam. Zijn laatste werk was bij den bouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Alle beeldhouwwerk in de groote aula van dit gebouw en aan den hoofdgevel (zijde Muiderpoort) werden door hem vervaar digd. Dc laatste jaren woonde hij te Wasse naar. De begrafenis zal plaats hebben Za terdag a.s. om 12 uur op de begraafplaats Rhijnhof tc Oegstgecst. EEN OUDE MIJNENVEGER. Door de leerlingen der Middelbare Technische School en de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam is een oude mijnenveger geheel hersteld en opge knapt. Deze boot maakte Woensdag een proefvaart, welke door vele autoriteiten op scheepvaartgebied werd medegemaakt OP 2 NOVEMBER zal in Adis Abeba, de hoofdstad van Abessinië, de kroning plaats hebben van Ras Tafari, tot Keizer van Ethiopië

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5