22ste Jaargang DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 No. 6733 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e Qeidóohd Gou/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin .betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Twee Leidsche hoogleeraren Bij.het gouden feest van de Protestant^ sche Universiteit, de „Vrije Universiteit", te Amsterdam, verleden week gevierd, heeft de rector-magnificus der Leid sche Universiteit prof. J. Ph. Vogel de wen- schen van 's lands oudste Universiteit overgebracht. Hij deed dit in de volgende sympathie ke woorden: „Dat ge nu een halve eeuw uwe 1e- vensbeschouwing ook in het hooger- onderwijs hebt mogen laten doorwer ken, is ons een oorzaak van vreugde en een reden om u geluk te wenschen. Waar een Plato terecht verklaart, dat wie den godsdienst aantast daar mede den grondslag van de mensche- lijke samenleving zelf wegneemt, moet men ook luisteren naar hen, die niet willen, dat in den Hoogen Raad der Wetenschappen aan de ernstige stem der religie het zwijgen wordt opge legd. „Waar Gij in ons vrije vaderland niet alleen vrijelijk voor deze overtui ging hebt. kunnen uitkomen, maar haar ook aan Uw academisehen arbeid als richtsnoer hebt kunnen stellen, is ieder, wieh die rechtsgelijkheid, die de Grieken isonomia genoemdheb ben, ter harte gaat, met het volste recht verheugd, dat Gij die als een vrucht van de ware vrijheid reeds een halve eeuw hebt genoten en moet hij hopen, dat ze U ook voor de toekomst zal bewaard blijven". Wij herinneren ons, dat bij de opening van de Katholieke Universiteit te Nijme gen de vertegenwoordiger der Leidsche Academie in ongeveer gelijken geest heeft gesproken. Een andere hoogleeraar van He Leid sche Universiteit heeft ook zij 't dan terloops iets over de Vrije Universiteit gezegd, n.l. prof. Eerdmans op. de ver gadering van den Nederlandschen Protes tantenbond eergisteren. Maar.. niet zoo sympathiek! Wij zullen aan diens rede een citaat ontleenen, uit een verslag in de „N. R. Crt." Als wij een blik slaan op de tijds omstandigheden, waaronder wij leven, zien wij dat de redenen voor het be staan van een Protestantenbond, die- de vrije ontwikkeling van het gods dienstig leven in en buiten de kerken wil bevorderen, nog veel sterker spre ken in 1930 dan in 1870. Toen was het de tijd van Thorbeckc, van de zorg voor het lager, middelbaar en voor bereidend hooger openbaar onderwijs, van de belangstelling in moderne god geleerdheid en van schitterende stu diën op het gebied der godsdienstge schiedenis (Tiele) van den Bijbel (Kue- nen) en v. d Wijsbegeerte (Scholten). Nu is 't de tijd van Nolens wiens paar se mantel voor slepen wordt behoed door de goede zorgen van protestant- sche slippendragers, die in hun program zeggen, den volksgeest te vertegen woordigen, die leefde in 1572 (waarin Alva zijn bril verloor). Nu hebben wij de bijzondere scholen en een splitsing naar dogmatisch formalisme tot in het uiterste. Nu jubelt de Vrije Universi teit over de gebondenheid der welen- schap en meent men heusch der menschheid een dienst te bewijzen door alles zooveel mogelijk te binden aan kerkelijke dogma's en aan onderzoe kingen, waarbij reeds te voren vast staat wat het karakter zal zijn van hetgeen men vindt. Deze hoogleeraar pleit.„voor de vrije ontwikkeling van het. godsdienstig leven in en buiten de kerken". Enhij knauwt het godsdienstig onderwijs en hij duwt een ruwe stomp naar de Vrije Universiteit, omdat hij blijkbaar wil, dat „in den Hoo gen Raad der Wetenschappen aan de ernstige stem der religie het zwijgen wordt opgelegd" (wij citeeren hier woorden van prof. Vogel). Wij zouden naar aanleiding van deze laatste opmerking van prof. Eerdmans over de gebondenheid der kerkelijke dog ma's wel eens voorbeelden willen aangehaald zien, waaruit b 1 ij k t, dat die „gebondenheid" de vrije, de volkomen v r ij e beoefening der wetenschap door de aanhangers dier dogma's heeft belet of belemmerd Voor den Katholiek is bij de beoefening der wetenschap het dogma geen hinder paal of slagboom, maar een lichtbaak of vuurtoren. DE OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT heeft Dinsdag plaats gehad. De stoet op weg naar het Parlementsgebouw DU1TSCHLAND DE MIJNRAMP IN HET SAARGEBIED De begrafenis der slachtoffers. De lijkdienst. Gistermorgen om kwart over negen begon in de mijn-kapel van Maibach, de lijkdienstn voor de bij de mijnramp omgekomen slacht- De kleine kapel was geheel met zwarte draperieën behangen, het altaar met bloemen versierd. De ruimte was dicht bezet met fa milieleden en kameraden der slachtoffers. Vooraan waren de naaste familieleden der dooden geplaatst. Daarnaast de vertegenwoor digers der autoriteiten. De Mis werd door den pastoor van Maibach gecelebreerd. Vervolgens hield de bisschop van Trier, mgr. Bornewasser, een predikatie. Hij herinnerde aan het woord van den H. Augustinus: „Er bestaat geen smart zoo groot, dat zij ons schei den kan van de liefde van Jezus Christus" en aan het woord van den profeet Jeremia: „Zij kemen tot mij weenend en klagend, maar ik zal hen leiden op effen paden, opdat zij niet struikelen. Een vader wil ik thans zijn in De bisschop zeide oa,.: God wil u een vader zijn, u moeders die uwen zoon begraaft, u vrouwen die uwen man verlóren hebt, u kin deren die uwen vader niet meer ziet. Maar ook voor u, dooden, die wij heden begraven, wil hij een vader zijn. Treurmuziek en lijkzangen begeleidden de ontroerende plechtigheid. NA DE MIJNRAMP TE ALSDORF. Plechtige H. Mis van Requiem te Kerkradc. In de hoofdparochiale kerk van Kerkrade heeft Woensdagmorgen Deken J. W. v. Orme- lingen een plechtige H. Mis van Requiem op gedragen voor de slachtoffers van Alsdorf. De kerk was overvuld van geloovigen. Ook in de andere parochie- en rectoraatskerken werd een dergelijke H. Dienst verricht. De plechtigheid in de kerk van O. L. Vrouw werd o.m. bijgewoond door mr. dr, Frowein, directeur der Staatsmijnen en door dr. Poels. Nat. Soc. bladen verboden. Naar het W.B. uit Frankfort meldt, heeft de „Oberprasident" van Hessen-Nassau twee nieuwe nationaal-soc. bladen voor een maand verboden, omdat zij voortdurend de republi- keinsche grondwet en de autoriteiten op uiterst heftige manier aanvallen en zich daardoor schuldig maken aan overtreding van de wet tot bescherming der republiek. Communistische burgemeesters in Thüringen ENGELAND DE BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA Henderson protesteert bij den Russischen gezant. Henderson, de minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat hij naar aanleiding van een onderzoek betreffende de bolsjewistische propaganda stappen had ondernomen bij den gezant der Sovjet-Unie. Hij had doen gelden, dat de Sovjet-regeering de verplichting, welke zij in dezen op zich had genomen, niet nakwam en hij had den gezant verzocht, zijn regeering er ernstig op te wij zen, dat de voortzetting der propaganda de betrekkingen tusschen beide landen in gevaar kon brengen. De gezant had daarop verzekerd, dat zijn regeering al het mogelijke heeft gedaan en doen zal, om haar verplichting na te komen, doch dat zij geen invloed bezat op de activiteit der Derde Internationale. SPANJE. Studentendemonstraties. Aan de universiteit van Granada hebben de studenten demonstraties op touw gezet. Het gebouw werd van binnen gedeeltelijk vernield. Evenals die te Granada, zijn ook de studenten te Sevilla en Madrid in staking gegaan. In Ca- talonië zijn opnieuw stakingen onder fabrieks arbeiders uitgebroken. Het Thüringsche staatsministerie heeft eeni- gen tijd geleden den districts- en gemeente ambtenaren het aanhangen van de communis tische beginselen verboden. Op grond van dit decreet heeft het departement van binnenland- sche zaken een aantal burgemeesters geschorst, die ondanks het regeeringsdecreet communist zijn gebleven. Tegen hen wordt een discipli nair geding aanhangig gemaakt, dat definitief ontslag ten doel heeft. BRITSCH-INDIE Bomaanslag op politieman. Gisteravond is te Calcutta opnieuw een bom aanslag gepleagd op een Engelsch inspecteur van politie. Door den aanslag werd groote ma- terieele schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook de politie- inspecteur bleef ongedeerd. CHINA DE COMMUNISTEN-OPMARSCH. Honderden Chineezen vermoord. De bange vermoedens, welke reeds gisteren avond te Hongkong heerschten, toen de radio verbinding met Kanchow niet tot stand kon worden gebracht, dat deze plaats door het communistische leger misschien zou zijn inge nomen, zijn helaas heden bevestigd. De stad Nachow in de provincie Honan is inderdaad door de nog steeds oprukkende roode troepen bezet. En, zooals bij den intocht der communisten gebruikelijk is, is ook hier een ontzettend blopdbad aangericht. Volgens de eerste telegrammen moeten hon derd Chineezen vermoord zijn. Buitenlanders in roovershanden. Aan de bladen te Washington wordt gemeld, dat volgens bericht van het Amerikaansche consulaat te Hankau 21 buitenlanders, waar onder Franschen, Britten, Italianen en Span jaarden, in de buurt van Hankau in handen van roovers zouden zijn gevallen, DE CHRISTENVERVOLGING. Peking (K.W.P.) De Communisten hebben op het oogenblik drie provincies van Centraal China (Kiangsi, Honan en Hoepei) leeggeplun derd. 'Zij hebben meegenomen wat er te halen was. Alleen in de stad Schangscha hebben zij van de Katholieken 60.000 Mexicaansche dol lars gestolen. De Apostolische Vicaris van Hankow Mgr. Massi O.F.M. heeft openbare gebeden uitgeschreven om van God te verkrij gen verder gevrijwaard te blijven van commu nistische rooversbenden. Uit de Provincie Anhwei -komt het bericht dat de communisten de menschen die de revo lutionaire beginselen niet wilden aanvaarden naar het stedelijk slachthuis sleepten en ze daar armen en beenen lieten afhakken. Deze rooverbenden worden aangevoerd door een vrouw. Aan de grens van de provincie Honan hebben de communisten getracht om den Chineeschen Pater Li te dwingen op zijn knieën te vallen voor de ideeën van Lenin. Toen hij dit weigerde heeft men hem zoolang geslagen, dat zijn lichaam op een groote wonde plek geleek. In de provincie Kiangsi moesten de Fransche en Amerikaansche Lazaristen een voor een hun missieposten ontruimen. De mis sie van Nantschang die door inlandsche pries ters wordt bestuurd werd door bandieten ge plunderd en alle bezittingen der missie werden in beslag genomen. De landwegen zijn afgezet met Roode Soldaten die den toegang tot de stad hebben afgesneden. Ondanks dat alles maakt het Christendom in China toch snelle vorderingen, ofschoon het aantal bekeerlingen op sommige plaatsen ge daald is. In die streken waar vrede heerscht is het aantal bekeerlingen gestegen. De Amerikaansche Jezuieten zullen in Ja nuari te Shanghai een gymnasium openen. In Hongkong wordt een groot seminarie voor Zuid-China gebouwd. De groote moeilijkheid der missie is het atheisme der Regeering. Zij bestrijdt iederen godsdienst, die zij als bijge loof beschouwt. Zij verbiedt iedere processie, hetzij heidensch of christelijk, ja iedere uiting van godsdienstig leven. Voor de missie is het een zware tijd. HET BLOEDBAD OP FORMOSA. Ruim 300 dooden. Gisteren werden zes-en-tachtig verkoolde lij ken gevonden, waarvan 23 vrouwen, 17 jongens, 21 meisjes en dertien politiemannen, die ver moord werden door inlanders op het eiland Formosa. Nog andere lijken werden gevonden op afge legen plaatsen in hetzelfde district. Volgens een bericht uit Tokio zijn bij het bloedbad dat de Maleische bevolking op het eiland Formosa onder de Japansche bevolking heeft aangericht, ruim 300 personen gedood. Op een plaats drongen ongeveer 2000 inboor lingen een Japansche school binnen, waar zij ongeveer 120 leerlingen het hoofd afsloegen. De Japansche regeering schat het aantal ge- doode Japansche politieagenten op 140. De opstand wordt toegeschreven aan een te streng doorgevoerde politie-controle. De stammen verzetten zich eveneens tegen Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. In Zuid-Frankrijk heeft een ernstige spoorwegramp plaats gehad. (Buitenl. Ber., 2e blad). De massa-moorden in China en op het eiland Formosa. BINNENLAND. De Pachtwet in de Tweede Kamer, (lste blad-. De Regeering doet mededeelingen be treffende haar voernemens inzake steun aan den landbouw. (1ste blad-. Bij een vechtpartij op de kermis te Drachten werd een jongeman gedood. (Gem. Ber., 2de blad-. Noodlottig geval van gasverstikking te Den Haag. (Gem. Ber., 2de blad-. Een gevaarlijk inbreker te Bentveld aangehouden. (Gem. Ber.} 2de blad). het plan om een grooten stuwdam op te rich ten, die meerdere vierkante kilometers in het gebied der stammen onder water zal zetten, met het oog op hydro-electrische werken. DE OMWENTELING IN BRAZILIË Waar is de president? Volgens berichten uit Rio de Janeiro weet men daar in het geheel niet waar de vorige president Washington Luiz vertoeft. Officieel wordt ontkend dat hij een toevlucht heeft ge zocht in het Mexicaansche gezantschap. De vice-prseident Vianna, die aan boord van het Engelsche s.s. Almaiizora was gepakt, is in een fort opgesloten. De nieuwe president Vargas is in triomf Rio de Janeiro binnengetrokken. TV/EEDE KAMER DE PACHTWET. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft gisteren op klare wijze verdedigt het wettelijk ingrijpen in do verbetering der pachtverhoudingen en aangetoond, dat daarmede het groote maatschappelijk be lang van de versterking van den bcdrijfs- vrede gebaat zal zijn.» Daar de Minister van oordeel is, niet meer en niet minder, ligt het voor de hand, dat Z.Exc. de verschillende ter sprake ge brachte veranderingen in de wetsontwer pen niet met vreugde begroette. Niette min wees de Minister niet ieder overleg over verbeteringen bij voorbaat zoo on voorwaardelijk af als de afschaffing der openbare verpachtingen. Den heer van Poll werd de toezegging gedaan, dat ernstig zal worden overwogen of er voor de kleine boeren iets zal kun nen worden gedaan in den zin van de Landarbeiders wet. Minister D o n n e r verdedigde bet wets ontwerp tegen de aanvallen van juridischen aard. Dc Kamer heeft vervolgens twee afdee- lingen van de Pachtwet afgedaan en de re- gecring heeft tot nog toe de winnende hand gehad. De heer Wijnkoop bleef met zijn amen dement, om alle openbare verpachtingen wettelijk te verbieden, alleen staan. Afgeslagen werden achtereenvolgens: het amendement-Hierastra om elke pacht overeenkomst aan de goedkeuring eencr pachtcommissie te onderwerpen, een amen- dement-Ebels om den pachter te vrijwa ren voor eenigerlei inbreuk van den ver pachter op zijn bedrijfsvoering, de amen dementen-van der Sluis en Ebels om het voor den verpachter verplichtend te stel- j len de verbeteringen, uoor den pachter aangebracht, te vergoeden, van welken I plicht niet afgeweken mag worden, eon I amendement-Van der Sluis om ook het du- I len van dc prijzen der producten als grond j voor remissie van de pacht aan te nemen, enz. De Kamer is blijven steken in een amen dement van den heer Fleskens, verdedigd door den heer Van Voorst tot Voorst, om den verpachter te veroorloven na een tijds verloop van drie jaar den rechter te ver zoeken den pachtprijs te verhoogen, waar tegenover dan ook het recht van den I pachter zal komen te staan om verlaging van den pachtprijs te verzoeken.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1