TT T ALLEEN VOOR BLACK - c/ez.è. rtbo 'Qie "VICERÖYÖO' MAANDAG 27 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ITALIË HET HUWELIJK VAN KONING BORIS Indrukwekkende plechtigheid te Assisi. Zaterdag werd in het kleine bergstadje Assisi, waar eens de H. Franciscus het le venslicht aanschouwde, het huwelijk vol trokken tusschen koning Boris van Bulga rije cn prinses Giovanna van Savoye, der de dochter van koning Victor Emmanuel van Italië en koningin Helena. De Italiaansche en Bulgaarsche konink lijke familie, bruid en bruidegom en de eere-gasten waren Vrijdagavond uit Rome met drie speciale treinen te Assisi gear riveerd. De eerste trein was een met sol daten bezette verkennerstrein die onder zocht of de weg veilig was. In den volgen den trein, een der bekende „trains bleus" bevonden zich de Italiaansche koninklijke familie, prinses Giovanna en haar drie zus ters, Jolanda, Mafalda en Maria, alsmede de gemaal van prinses Jolanda, graaf Cal- vi en het koninklijk gevolg. In den volgen- dentrein hadden plaatsgenomen de vader van den bruidegom, ex-tsaar Ferdinand, met verscheiden officieren en leden der Bulgaarsche regeering. In den derden trein bevonden zich koning Boris, zijn zuster prinses Eudoxia en zijn broeder prins Cy ril met hun gevolg. Zoowel koning Victor Emmanuel als koning Boris en ex-tsaar Ferdinand, waren bij hun aankomst in bur ger gekleed. Mussolini, die later arriveer de, was in uniform en droeg al zijn deco raties, waaraan was toegevoegd het orde- teeken van de orde van den Heiligen Cyril- lus, een der hoogste Bulgaarsche onder scheidingen, die hem Donderdag was over handigd door den aide de camp van ko ning Boris, die zelf grootmeester van ge noemde orde is. Behalve de twee koninklijke families waren te Assisi aanwezig 54 prinsen en prinsessen en twee eerste-ministers. Niet temin zou de huwelijksplechtigheid slechts kort duren en een eenvoudig karakter dra gen in verband met het godsdienstverschil tusschen bruid en bruidegom en omdat de bruid de huwelijksvoltrekking zooveel mo gelijk wenschte te houden in den geest van St. Franciscus. De inzegening" vond plaats in de basiliek van den H. Franciscus door Mgr. Antonio Maria Risso. De genoodigde dames waren allen, vol gens voorschrift, in zwart gekleed, met uit zondering van de vrouwen uit het huis van Savoye, die in de kerk een witten sluier mogen dragen. Bijzondere kleur werd aan het kerkgebouw nog gegeven door de in witte jurkjes en blouses gekleede driehon derd kinderen uit Assisi, die het bruids paar de kerk binnenleidden. "Nadat het bruidspaar was binnengeleid en een koor van 150 kloosterbroeders een lied had gezongen, knielden de 22-jarige prinses, die diep onder den indruk was, en koning Boris voor het altaar neer. Na het uitspreken der gebeden, wendde Mgr. Risso zich tot koning Boris en vroeg hem: „Uwe Majesteit Boris III van Bulgarije, wenscht gij Hare Koninklijke Hoogheid prinses Giovanna van Savoye, die aan Uw zijde geknield is, te maken tot Uw wet tige vrouw volgens den ritus van de H. Moederkerk?" Koning Boris, die eveneens merkbaar ontroerd was, antwoordde bevestigend, waarna Mgr. Risso zich tot Prinses Giovan na wendde en haar vroeg of zij Boris, ko ning van Bulgarije, wenschte te aanvaar den als haar wettigen echtgenoot. Prin ses Giovanna, blijkbaar onzeker, hoe zij moest antwoorden, wierp een vragenden blik op haar vader Victor Emmanuel die vooraan ter zijde van het altaar was ge zeten. Met een glimlach knikte de koning toestemmend, waarop de prinses met zachte stem „Si" antwoordde. Daarna sprak Mgr. Risso de zegening uit en over handigde hij de ringen aan bruid en brui degom, een ceremonie, die anders bij ge mengde huwelijken niet wordt toegestaan, maar waarvoor de paus voor deze gelegen heid zijn bijzondere toestemming had gege ven. Met de woorden: „O Heer, dat zij door Uw hulp altijd beschermd mogen zijn", besloot Mgr. Risso den zegewensch, waarna koor en orgel een koraal van den H. Franciscus inzetten. Buenos-Aires verneemt, dat de federale troepen, die aan het Zuidelijk front nabij Itarare waren opgesteld, zich eveneens on voorwaardelijk hebben overgegeven. Gene raal Santa Cruz, die onlangs tot federaal opperbevelhebber in het Noorden was be noemd, heeft den troepen, die zich onder zijn bevelen bevinden, gelast de vijandelijk heden to staken. De Associated Press verneemt uit Rio de Janeiro, dat de militaire Junta den president van Rio Grande do Sul, Getulio Vargas, die de liberale tegencandidaat van Prestes was voor het presidentschap, heeft aangezocht, het presidentschap van Brazi lië te aanvaarden. Vargas had na zijn ver kiezingsnederlaag gezworen, dat hij het presidentschap dan wel met de wapens in de hand zou veroveren. Van officieele Amerikaansche zijde wordt medegedeeld, in verband met de ge beurtenissen in Brazilië, dat dezelfde me thode gevolgd zal worden als onlangs bij de revoluties in Argentinië, Peru en Boli via, d.w.z. dat ten einde erkend te worden door de V.S. de nieuwe Braziliaansche regeering zich bereid moet verklaren de internationale verplichtingen na te komen en moet bewijzen, dat zij in staat is leven en eigendommen der buitenlanders te be schermen. Het Amerikaansche uitvoerverbod voor wapens, bestemd voor de revolutionnairen, die nu het bewind in handen hebben, is officeel nog niet opgeheven, doch de Ame rikaansche vlootmissie in Brazilië, bestaan de uit 17 Amerikaansche officieren, die als instructeurs optreden, zal in Brazilië blij ven, om de officieele opdrachten van de nieuwe regeering af te wachten. De beschieting van de „Baden". Vrijdagmiddag vertrok de „Baden"', een schip van de Hamburg-Amerika-lijn uit de haven van Rio de Janeiro met toestemming der nieuwe regeering. Door een misverstand heeft echter een der forten een schot op het schip gelost, dat, ofschoon slechts als waarschuwing om terug te keeren, be doeld, zoo ongelukkig doel trof, dat een deel van het tweede klasse dek werd ge raakt. De „Baden" is onmiddellijk terugge keerd en de Duitsche geant met personeel der legatie zijn aan boord gegaan, om een onderzoek in te stellen. De Hamburg Amerika Lijn deelt mede, dat ten gevolge van de beschieting van de Hapagstoomboot „Baden"' 27 dooden, 25 zwaar- en ongeveer 30 lichtgewonden zijn te betreuren. Onder de dooden bevindt zich een Duit- scher, de stoker Muller. De overigen zijn Spanjaarden. Ook de zwaargewonden zijn voor het grootste deel Spanjaarden, zoo mede zes Duitsohers. Naar verluidt zijn er ongeveer 30 perso nen licht gewond, van wie vijf Duitschers. De „Baden" zal na reparatie de reis naar Buenos-Aires voortzetten. De Braziliaansche regeering heeft zich be reid verklaard de slachtoffers op staats kosten ter aarde te doen bestellen. OOSTENRIJK. POLITIEKE BOMAANSLAG TE INNSBRUCK. Moordwerktuig tijdig verwijderd. Naar de „Sozialdemokratische Korres pond enz'" uit Innsbruck verneemt, is al daar voor den aanvang van een sociaal democratische vergadering, waar de afge vaardigde dr. Bauer het woord voerde, een bom met lont onder het spreekgestoelte gevonden. De bom was zóó aangebracht, dat degeen, die de lont zou aansteken, erin zou zijn geslaagd door een achterdeur te ontsnappen. Verscheidene personen zijn in verband hiermee gearresteerd. Direct na dat de vergadering geopend was, werden stinkbommen geworpen ten gevolge waar van zes vrouwen flauw vielen. BRAZILIË DE REBELLEN MEESTER VAN DEN TOESTAND De laatste regeeringstroepen geven zich over. Florianopolis, de hoofdstad van den staat St. Catharina en het laatste federale bolwerk in Zuid-Brazilië, heeft Zondag ochtend zes uur zijn poorten geopend voor de revolutioiinaire troepen. Een blad te CHINA DE R00DE TERREUR IN CHINA. Het bolsjewistisch heir bezet Loshan. De roode troepen hebben Loshan in Zuid-Hoenan genomen en eischen een los prijs van vier honderd duizend Mexicaan- sche dollars voor de vrijlating van den geestelijke, Tredt, en miss Evenson van de Noorsche Luthersche kerk van Amerika. De Nankingregeering heeft, in antwoord op de Fransche diplomatieke stappen, die genomen zijn naar aanleiding van het ont voeren van missionarissen, 't Fransche ge zantschap in China de verzekering gegeven, dat zij al het mogelijke in het werk; zal stellen, om de missionarissen voor derge lijke overvallen te vrijwaren en de in ge vangenschap verkeerende missionarissen te bevrijden. Een Fransch oorlogsschip vertoeft in de omgeving van Kioekiang. GRATIS voor EOO coupons SIGARETTEN 5 gratis couponi Afd. CADEAUX THE BLACK CAT 528 Rijswijkscheweg DEN HAAG Gelieve mij gratis en franco te zenden cadeaulijst en 5 coupons Een nieuw Engeftch metaal Als goud in^ her gebruik Als goud om te ziejfl Gegarandeerd geen platew^/R. U Krijgt kwaliteit op twee manieren als U Black Cat rookt. Kwaliteit's sigaretten - standaard model en kwaliteit's cadeaux. Gemeentelijke Aankondigingen LETTEREN EN KUNST ONTHULLING GEDENKTEEKEN J. R. v. d. LANS. Op het R. K. Kerkhof te Nijmegen. Zaterdagmiddag had op het R. K. Kerk hof te Nijmegen in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de eenvoudige en toch ontroerende plechtigheid plaats van de onthulling van het gedenkteeken op het graf van wijlen J. R. v. d. Lans, letter kundige en journalist. Onder de vele aanwezigen merkten wij op den voorzitter en penningmeester van de R. K. Journalistenvereeniging, de hee- ren J. B. Vesters en L. J. Stolwijk, den builengew. hoogleeraar mr. G. Russel, het lid der Prov. Staten van Gelderland, de heer W. Hoefnagels, de Kath. wethouders A. Krootjes en J. Verhey, eenige Kath. Raadsleden, den Rector van het St. Ca- nisiuscollege den Zeereerw. Pater Jans sen S.J., Pastoor dr. Siegfried O.F.M., den beeldhouwer en vervaardiger van het graf monument den heer Everaerts en verschil lende eerw. Broeders, verschillende jour nalisten, vrienden en kennissen van wijlen den heer v. d. Lans. Het graf was gedekt met een schat van bloemen en versierd met palmen. Toen de aanwezigen zich om het graf hadden geschaard, sprak de heer J*. B. Vesters als voorzitter van het Comité Ge denkteeken J. R. v. d. Lans een gedachte nisrede uit, waarin hij vertolkte gevoelens van waardeering, genegenheid en ver eering, welke tevens tot uiting kwamen in dit monument. Door zijn arbeid is van der Lans een man geweest voor het kath. volk aan welks cul- tureele opvoeding hij ontschatbare diensten heeft bewezen. Spr. schetste de gaven en de nobele persoonlijkheid van zijn verhe ven karakter, dat hem vele vrienden en vereerders verwierf. En het was daarom ook, dat bij zijn vele vrienden het denk beeld was ontwaakt, om dit monument op te richten. Spr. huldigde vervolgens mevrouw van der Lans, die haar echtgenoot in de vele moeilijkheden van het leven zoo trouw ter zijde stond. Ten slotte wees spr. op 't fraaie monument in hardsteen uitgevoerd, dat zoo duidelijk en zoo symbolisch weer gaf het leven en streven van dezen edelen man, die zijn beste krachten gegeven had voor de geestelijke ontwikkeling en ont spanning van het katholieke volk. Vervolgens legde de heer L. J. Stolwijk namens het Comité een prachtigen lau werkrans met geel-witte bloemen en rood- wit-blauwe linten op het graf van den ver eerden litterator. Dan werd het woqrd gevoerd door Jen heer Weterings, die verklaarde, dat liet bestuur der Drukkerij De Spaarnestad gaarne de uitnoodiging had aanvaard., om bij het onthullen van dit gedenkteeken te genwoordig te zijn. Spr. memoreerde o.m. de grooie werkkracht en groote verdiensten van den heer J. R. v. d. Lans voor de Kath. Illustratie, welke thans in 130.000 gezinnen gelezen wordt. Namens de gemeente Nijmegen sprak de wethouder van onderwijs, de heer Arn. Krootjes, die verklaarde dat Nijmegen den grooten burger v. d. Lans niet zal vergeten. Het kerkkoor van St. Franciscus onder leiding van den heer Jos. Bartels zong ver volgens het „Beati Mortui" van Mendels sohn. De heer mr. H. Cramer uit den Bosch sprak vervolgens namens de familie een hartelijk dankwoord tot de leden van het comité, tot de sprekers en den beeldhou wer den heer Everaerts. Het monument is in hardsteen opgetrok ken en geflankeerd door twee engelenfigu ren. Het frontgedeelte bevat in brons het portret van Van der Lans, waarboven de H. Geest zweeft in de gedaante van een duif. Het benedengedeelte bevat de titels der voornaamste werken van wijlen den heer van der Lans. Louis van Gasteren. De heer Louis van Gasteren, die zijii jubileum viert ter gelegenheid van zijn 25-jarigen tooneelloopbaan, zal, op een na der aan te kondigen datum, eind Novem ber, ook te Leiden optreden, in een stuk van Ossip Dymov. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Landbouwonderwijs. Aan de leerlin gen der chr. lagere Landbouwschool t. w. A. van Dorp, J. v. d. Star, Wa<ddinxveen, W. H. Bakker en C. Oppelaar, Zwammer- dam, N. Rëyneveld en W. Visser, Kou dekerk, J. Boer, Bodegraven, J. G. de Jong, Nieuwveen en A. Roest kon na gehou den eindexamen het rijksschooldiploma worden uitgereikt. Jubileum. Naar wij vernemen zal de kappersvereen. „Eensgezindheid" alhier 6 Nov. a.s. haar 25-jarig bestaan herdenken welk feit zeer zeker niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Geboren: Wilhelmus Johannes z. van H. A. Haverkamp en G. M. Oortwijn. Bonaventura Adrianus Cornelis z. van F. j Zaal en M. Broere. Cornelia Guurtje d. 1 van W. van Leeuwen en A. C. Hogenes. Jacobus Antonius z. van den Haa en E. Gh. Brand. Pietje d. van L. van Oosterom en C. Slingerland. Lijs je Cornelia d. van A. Visser en E. Rietveld. Geertje d. van Izak van 't Wout en D. van Leeuwen. T HinderwetJ^m B. en W. brengen ter algemr— door hen aan M. A. M. van verkrijgenden vergunning is oprichten van een banketbak ceel Doezastraat no. 19. Agenda LEIDEN. Maandag. R. K. Reidansclub „Utile Dulci" half negen repetitie (Mare). Er kunnen zich nog enkele nieuwe leden zich aanmelden. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7:30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 27 Oct. tot en met Zondag 2 Nov. a.s. waarge nomen door apotheek: W. Pelle, Kort Ra penburg 12, tel. 594. Overleden: Gerritje van Driel echtg. van H. Turkenburg 60 p. overleden te Lei den. D. L. van den Berg. wedr. van N. A. van Vulpen 58 j. Theodorus Na-gte- gaal wedr. van M. Smit 67 j. G e h u wd J. W. de Groot en E. Th. Mourits 29 j. A. Zoutman 22 j. en W. Bruines 15 j. A. Vonk 24 j. en J. Bak ker 23 j. Ingekomen: vanHazerswoude J. Mulder, veehouder. Woubrugge Aa van Harskamp en gein, ijzerw. Duitsohland P. Ockenfelds, bloemist. Leiden C. J. Muider. Zierikzee C. Smallegangee brood bakerskn. Opsterland W. van Kammen, veehouderskn. Utrecht A. van Keekeü. Voorburg M. A. Dongelmans. 's-Gra- venhage S. H. Scheepmaker, letterzetter. Hazerswoude J. Francken, los-arb. Ter Aar G. van Dijk. Frankrijk J. A. v. d. Art, metaalbew., Uden B. C. A. Cocx. Zevenhoven W. Vork echtgen. van J. FraDcken. Leiden F. van Vliet. Gouda Th. Jansen. V er trokken: naar: Haarlem C. van Brugen. Wonseradeel G. Waterlander. Haarlemmermeer J. K. van Leeuwen, kweeker. Maastricht H. van Stigt. - Utrecht J. Verkerk en gezin. 's-Graven- hage I. A. Goudberg. Leimuiden E. Fol- kertsma en gezin, arbeider. Sappemeer L. Horlings, dienstb. Rotterdam J. J. de Leeuw, marconist. 's-Gravenhage L. E. Meskemper echtgen. van P. A. Ruis idem W. H. Meskemper. NIEUWKOOP. Voor de Nijmeegsche Universiteit. Blij kens het jaarboek der St. Radboudstich- ting over 1929 bedroeg de opbrengst afge dragen door het Parochiaal Comité voor de stichting der R.-K. Universitiet te Nij megen over dat jaar 105 tegen 95 in 1928. Geboren: Petrus, Johannes zoon van J. P. G. Groeneveld en C. H. van Ca- pel. Ondertrouwd: L. G. Ruiterman 30 jaar te Delft en H. E. M. Rechters 27 jaar te Delft, onlangs alhier. BODEGRAVEN. Bouwen. Door B. en W. van Bodegra ven is aan G. Streefland vergunning ver leend tot den bouw van een schuur, idem aan L. C. Slootjes te Alphen aan den Rijn tot den bouw van een schuur voor reke ning van den heer B. D. Krusseman, idem aan A. Boot tot verbouw van een woon- en winkelhuis en aan P. de Jong tot den bouw van een dubbel woonhuis. Slachthuis. Gedurende de maand Sep tember zijn in het gemeentelijk slachthuis geslacht. 90 koeien, 8 paarden, 62 varkens, 267 nuchtere kalveren, 32 graskalveren en 7 schapen en geiten. Geboren Jan, zoon van W. van der Neut en van D. Knok Egberdina, doch ter van M. D. Stouthart en H. ten Hoeve Cornelia Anna, dochter van J. Zwijnen- burg en van J. de Bruijn. Ondertrouwd: T. J. van Laar 23 jaar en N. de Geus 22 jaar. Getrouwd Klaas Domburg 25 jaar en A. Rootert 23 jaar G. P. van Os 26 jaar en K. Hoogendijk 24 jaar. Gevestigd: Chr. Splinter, smids knecht van Maarn Joh. van Eijk, zonder beroep, van Ouder-Amstel M. van den Brink, rijkstelefoniste, van Woerden C. J. Yerweij, dienstbode, van Langerak M. J. van Tuijl, zonder beroep, van Game ren E. Kaufmann, zonder beroep, van Hochheim (D.). Vertrokken: A. van der Pa-nne, zon der beroep, naar Vlissingen W. Ver boom, slagersknecht naar Widdinxveen Joh. van den Berg, timmerman, naar Ouder Am stel A. G. Boelen en gezin, arbeider naar Zwammerdam G. C. Cornelissen, kapper, naar Utrecht M. J. C. Utermark, kapster, naar Utrecht T. Verheul en ge zin, timmerman, naar Zwammerdam. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Alle leden tegenwoordig. De burgemees ter opent de vergadering met gebed. De secretaris leest de notulen, die onveran derd worden goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wor den voorgelezen, o.a. een adres van de Chr. muziekver. „Devote", om een subsidie van 100, waartoe wordt besloten. Ook is een adres ingekomen van den Ned. Chr. Fabrieks- en Bouwvakarbeidsrsbond, om steun voor de uitgetrokken werklooze ar beiders, welk adres in handen wordt ge steld van B. en W. Een voorstel, om electrisch licht te doen aanleggen in de gemeentelijke nood- slachtplaats, wordt met algemeene stem men aangenomen. Aan de orde is een wijziging van de verordening op den aanleg van wegen. De wegen, die worden aangelegd, moeten wor den aangesloten aan den openbaren weg en de roilijn moet naar achteren gebracht. De voorz. stelt voor dit voorstel niet van toepassing te doen zijn voor de bestaande gebouwen; daarvoor zal de huidige ver ordening worden toegepast. Aldus beslo ten. Verordening tot heffing van schoolgeld. Met de voorgestelde regeling is de heer Klaver het niet eens. De grondslag is zijn inziens te laag. De voorz. merkt op, dat het belastbaar inkomen is bedoeld. Hierna aangenomen. Reclames schoolgeld. Gereclameerd it over een aanslag van den heer Demmen- dall. Het is gebleken, dat hier een vergis sing was in geslopen; de voorz. stelt voor, deze vergissing te herstellen. Aldus be sloten. Overneming hoek Hoogmadesche weg; ook daar zal een trottoir worden aange legd. Met algemeene stemmen aangeno- Bij de vaststelling der begrooting 1931 zegt de heer Klaver, dat de kosten wel wat hoog zijn voor de administratie van den Burgerlijken Stand. Dezelfde spreker vindt, dat er nog al fouten waren ge maakt in de straat- en lichtbelasting. De voorz. zegt dit eens goed te zullen 11a ie gaan. De heer Klaver meent, dat het kin derfeest veel. te kort heeft geduurd; er wordt toch een groote subsidie voor ge geven. Wethouder de Bruyne zegt, dat daar de tractaties ook bij zijn inbegrepen. Verder vraagt de heer Klaver naar de subsidie van de Chr. muziekver. „Devote". De voorz. antwoordt, dat die subsidie jaarlijks wordt aangevraagd. De begroo ting wordt daarna vastgesteld. Het voorstel tot het nemen van twee aandeelen bij de Bank van Nederlanclsche Gemeenten, elk van 1000, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Klaver, of er soms wat bespoedigd kan worden met de bestrating van het tweede gedeel te in de hoofdstraat met het oog op de heerschende werkloosheid. Geantwoord wordt dat dit nog niet kan geschieden. De heer de Graaf klaagt over den weg, die zoo verzakt, door het leggen van wa terleiding. De voorz. merkt op, dat daar over nog nooit een schrijven is ingeko men van het polderbestuur. Er was tijdens de vergadering een stagnatie ontstaan, daar tot twee maal toe de stoppen van het electrisch licht waren gesprongen en zoodoende in duis ternis werd vergaderd. Niets meer aan de orde sloot de voor zitter de vergadering. WADDINXVEEN. Achtjarig knaapje verdronken. Het 8-jarige zoontje van den heer Van der Stelt, wonende aan de Zuidkade, speel de met een vriendje op een schuit in het vaarwater de Gouwe. Het ventje struikelde over een pak papier,, schoot voorover in 't water en verdween in de diepte. Na een kwartier dreggen werd hij levenloos op gehaald. Pogingen om de levensgeesten op te wekken hadden geen re'sultaat. WOERDEN. Fiets gestolen. Zaterdagavond is. tij dens het biechthooren, een splinternieuwe fiets die tegen den kerkmuur geplaatst was, gestolen. De fiets was wel voorzien van een klokslot, maar dit was niet geslo ten. De vele kerkgangers, die per rijwiel komen, zijn dus gewaarschuwd! Personalia. De heer A. Smorenburg, alhier, slaagde Vrijdag te Utrecht voor het 2de gedeelte van het examen voor vee arts.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2