22ste Jaargang MAANDAG 27 OCTOBER 1930 No. 6730 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Nieuwe ontzettende Mijnramp in Duitschland BUITENLAND 3)e £eicbelie (Bou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Bij de droeve begrafenis-plech tigheid te Alsdorf In de berichten over de begrafenis der slachtoffers van de verschrikkelijke mijn ramp te Alsdorf nadien heeft alweer een andere vreeselijke mijnramp in Duitschland een honderdtal slachtoffers - lezen we o.m.: Gedurende de begrafenis hield de revolutionaire vakorganisatie een be tooging. Vele henderden leden trok ken met vaandels en kransen door de straten, eenige muziekkapellen speelden communistische liederen. Op het Marktplein ontstonden bot singen met de politie, die eindigden met het neerleggen der kransen door de communisten op het plein, waarbij Schupo's voor de orde zorgden. Men moet het ijzer smeden, als het heet is. Zoo redeneeren de strandjutters, die bij het vernemen van een scheepsramp naar het strand snellen, om de lijken, die daar mochten aanspoelen, te berooven. Men moet het ijzer smeden, als het heet is. Zoo dachten er ook blijkbaar over de communisten te Alsdorf, die uit de ramp, welke de bevolking daar heeft ge troffen, winst wilden slaan voor de pro- paganda-actie van hun partij, en zich niet ontzagen, om het op den dag zelf der droeve begrafenis-plechtigheid tot een botsing met de politie ie laten komen Da.t bij zulk een ramp, waarbij de men- schen als gedrongen worden tot elkaar, mensch naast mensch, hart naast hart, in een eenheid van lijden en mede lijden Wij weten wel, dat, als een mensch door tegenspoed wordt neergeslagen, zijn mede- menschen maar al te vaak tot hem komen met een medelijden dat niets beters is, dan een wei-overwogen en door de be- schavings-eischen wei-verzorgde formali teit. En wij weten ook wel, dat maar al te vaak met droefheid gemaskerde onver schilligheid de laatste eer komt bewijzen aan een graf Al dat leugenachtige gedoe verdiende in zijn schamele zielloosheid te kijk te staan; te worden belachen door het ge zonde volk, dat nog geen vormen zonder inhoud wil aanvaarden. Maar veel ergerlijker is toch het com munistisch optreden in Alsdorf! Bij een gebeuren, waarop de menschen behoefte hebben om gemeenschappelijk met elkan der de last van het lijden- te dragen, wordt die eenheid ruw verscheurd door propa ganda voor het communisme, gevolgd door vechtpartijenDat is een decadentie, een verval, heel diep, van het mensche- lijk gemeenschaps-gevoel 130 mijnwerkers ingesloten, reeds 92 dooden Ontploffing van mijngas waarschijnlijk de oorzaak Op den doodendag van Alsdorf. Nauwelijks zijn de slachtoffers van de mijnc^tastrophe te Alsdorf aan de schoot der aarde toevertrouwd, of Duitschland is wederom opgeschrikt door een nieuwe mijnramp, die Zaterdagmiddag om half vier in de Maybachmijn bij Friedrichsthal heeft plaats gehad. Volgens mededeelingen van de mijn- bouwinspectie bedroeg gisteravond het aantal dooden twee-en-negenlig. Hiervan bevinden zich 88 boven den grond, waarbij zijn inbegrepen de gewonden, die aan de gevolgen van hun verwondingen zijn over leden Van de 21 gewonden verkeeren er 5 in levensgevaar. Vier dooden bevinden zich nog onder den grond. De groote hitte in de mijn en de slechte ventilatie maken voorloopig het 'reddings werk onmogelijk. Tengevolge van het hooge gasgehalte is het verblijf in de mijn door de reddings manschappen zoo goed als onmogelijk, ook al zijn zij voorzien van gasmaskers en zuur stof-apparaten, die slechts hinder veroor zaken en beschadigd worden, doordat de gangen, waarin het reddingswerk verrich1 moet worden, tengevolge van de instorting, slechts een geringe hoogte hebben. Alvorens "het reddingswerk kan worden voortgezet, zal in de ventilatie der mijn moeten worden voorzien. Op het- terrein van de mijn verdringen zich duizenden verwanten, vrienden en bekenden van de inges'oten mijnwerkers. Met moeite slechts kunnen de brand weerlieden, reddingsmanschappen en mijn- beambten den reusachtigen toeloop voor de deuren van de schacht keeren. In de mijnzaal, waar zich ook de verte genwoordigers van de pers bevinden en waar gegevens over den toestand worden verstrekt, heeft men een reusachtige ruim te vrij gemaakt, om de lijken te bergen. Geen hoop meer. Het ongeluk had plaats Zaterdagmid dag om half vier op de vierde verdieping van de Maybach. Direct na het bekend worden van de ca tastrophe werden de reddingscolonnes sa mengesteld, die vijf gewonden konden ber gen. Op de plaats van de ramp waren ook direct verschenen de vertegenwoordigers van de Mijnbouwpolitie. alsmede het lid ran de Saarlandsche regeeringscommissie, Maurice. 178 mijnwerkers waren in de mijn afge daald, van wie zich 87 tijdig na de ontplof fing in veiligheid konden brengen, terwijl 91 arbeiders werden ingesloten. Vanzelfsprekend is de verslagenheid te Friedrichsthal zeer groot. Voor den ingang van de schacht heeft zich een duizendkoppige menigte verza meld, die met groote spanning den terug keer van hun verwanten en vrienden af wachten. Groote drommen menschen, auto's en wagens van den geneeskundigen dienst der in de buurt gelegen mijn en brandweer- materiaal begaven zich naar de ongeluks groeve. Mijnwerkers, die de groeven verlaten hebben, werden met vragen bestormd. In de mijngebouwen en in de groote hal zijn de eerste dooden opgebaard. Doctoren en technici, reddingsraanschap- 1 en, mijnwerkers met zwarte gezichten, Fransche gendarmes, en Saarlandsche land jagers, mijnbeambten en vertegenwoor digers van alle autoriteiten staan in groe pen bijeen. In een zijvertrek worden de eerste be richten bekend gemaakt door mannen van de vierde en vijfde afdeeling, die voor het onheil zijn gespaard gebleven. Een dol mannen had zijn kameraad een heel eind voortgesleept, tot hij door giftige gassen werd genoodzaakt, zijn last achter te la ten. De mannen vertellen hoe ze terug ziin gegaan oift te trachten in de ondoordring bare duisternis hun n te familieleden uit de ingestorte steenmassa's te redden. Drie mijnwerkers die reeds als vermist werden beschouwd, hadden gedurende ge- ruimen tijd in het donker rondgedoold, totdat zij door frissche lucht een uitgang bemerkten. De hitte en de uitwaseming van ontplof baar mijngas maken de werkzaamheden der reddingsmanschappen uiterst moeilijk, aan gezien deze met hun apparaten slechts langzaam voort kunnen. Het is zoo goed als uitgesloten, dat men, zij het ook maar een, der ingesloten arbeiders levend zal kunnen bergen. Een aanblik der tot rust gedwongen ber gingsmanschappen geeft een beeld van hun heldhaftigen arbeid en de ontzet endc ge varen, waaraan zij in de diepte bloot staan Daar voeren zij een harden strijd tegen de gasdampen en ondanks al hun pogingen vinden zij slechts dooden en niets dan doo den. Op straat ziet men niets dan weenende vrouwen, die door kameraden van hun ver ongelukte echtgenooten bijgestaan, met langzame schreden huiswaarts keeren. Niemand heeft meer eenige hoop. Niet temin hebben velen den geheelen nacht tot vroeg in den morgen in de omgeving van den ingang gewacht. Vele vrouwen ziin daar in onmacht gevallen. De oorzaak. Met zekerheid is thans vas: te stellen, dat de ontploffing in de Maybach-mijn niet ontstaan is door het explodeeren van een benzol-locomotief, zooals men aanvanke lijk meende, daar in de mijn slechts lucht druk-locomotieven gebruikt v/erden. Volgens een mededeeling van het Berg- bau-amt heeft er waarschijnlijk een mijn- gasontploffing plaats gehad, welke gevolgd is door een ontploffing van kolengruis. De finitief is echter nog niets vastgesteld. De verongelukten zijn afkomstig uit de dorpen in de omgeving, doch Quierschied is het zwaarst getroffen door deze ramp. Onder de slachtoffers bevinden zich vele jeugdige personen. Rijkspresident von Hindenburg heeft aan de directie der Maybach-mijn te Frie- drichtsthal het volgende telegram gezon den: In de diepe rouw waar in Duitschland is gedompe'd door de vreeselijke catastrophe te Alsdorf, komt het bericht van de ramp in de Maybach-mijn. Geheel ontdaan door deze nieuwe ramp, verzoek ik u aan de familieleden van de verongelukte mijnwerkers mijn hartelijke deelname over te brengen en aan de ge wonden mijn hartelijke wenschen voor een spoedig herstel. God geve, dat het moge gelukken de nog ingesloten mijnwerkers te redden. Geteekend: von Hindenburg, rijkspresi dent. Ook de minister van Buitenlandsche Za ken dr. C'urtius heeft uit naam der regee ring aan de regecringscommissie van het Saargebied zijn oprechte deelneming uitge sproken. De regeeringscommissie van het Saarge bied heeft tot leniging van de eerste nood -200.000 francs ter beschikking gesteld. Vroegere rampen Maybach-mijn. de De laatste maal, dat een gasontplof fing in de mijn Maybach heeft plaats ge had was in het jaar 1907, toen 150 mijnwer kers om het leven zijn gekomen. Politieke munt. Nadat een communistische spreker te Friedrichtstha] een rede had gehouden, waarin hij zei, dat het ongeluk in hoofd zaak was te wijten aan het snelle tempo, waarin de arbeiders door de rationalisatie van den mijnbouw moesten werken, ver schenen twaalf communisten in de uni form van den Rooden Frontstrijdersbond aan den' ingang van de Maybach-mijn, om hun hulp aan te bieden als reddingsbrigade om in de mijn af te dalen. Van hun hulp werd echter geen gebruik gemaakt. De po litie verwijderde hen van het terrein van de mijn. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Briand heeft een telegram van deel neming gezonden aan den president der regeeringscommissie in het Saargebied Er- nest Wilton, waarin hij o.a. zegt: De regeering der Fransche republiek gedenkt met eerbied de slachtoffers van de ramp. De regeering spreekt haar diep ge voelde deelneming uit met de getroffen ge zinnen en haar oprechten dank aan de offer vaardige redders. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een nieuwe mijnramp in Duitschland. Reeds 92 dooden. De huwelijksvoltrekking van koning Bo ris te Assisi. Bij een beschieting van een Duitsch stoomschip te Rio de Janeiro zijn 27 doo den te betreuren. Verscheidene dooden bij overstroomingen te Smyrna. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De benoeming van een burgemeester voor de Residentie. (1ste blad). De sluiting van België's grenzen voor Nodcrlaridsche vee. (2de blad). Het wetsontwerp inzake verhooging accijns op gedistilleerd. (2de blad). RUSLAND DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND Geestelijken als bedelaars aan de deuren der kerken. Wanneer men op het oogenblik langs de groote wegen van Charkow, Kieff en ande re Oekrainische steden reist, bericht ons de K.W.P., ontmoet pen tientallen geeste lijken van dc Russisch-Orthodoxe kerk in gescheurde kleederen, uitgeput van hon ger, overnachtend met hun familie onder den blooten hemel en de voorbijgangers om een aalmoes vragend. Verschillende geestelijken bevinden zieh in zulke behoeftige omstandigheden, dat zij in vuilnisbakken naar etensresten en broodkorsten zoeken, om niet van honger om te komen. De politie heeft opdracht gekregen om alle bedelaars te arresteeren: in de af- geloopen weken bevonden zich onder de wegens bedelarij gearresteerden niet min der dan 143 priesters. Het Oekrainische dagblad „Dilo" bevat enkele berichten uit Moskou en Leningrad, waarin gemeld wordt, dat de Rusissche priesters, terwijl de honger uit hun oogen spreekt, aan de deuren hunner gesloten kerken staan en met uitgestrekte hand aan de voorbijgangers om een aalmoes vragen: „Christenmenseh, ter liefde Gods, een aalmoes als 'fc u blieft!" AUSTRALIË COMMUNISTENARRESTATIES TE MELBOURNE. De politic te Melbourne heeft Zaterdag nieuwe invallen gedaan in de communisti sche clubs Drie personen werden gearres teerd. De politie heeft voorts een communisti sche bijeenkomst, waarop geprotesteerd werd tegen de vroegere invallen der poli tie, ontbonden en elf arrestaties uitge voerd. DE BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS van de vreeselijke mijnramp te Alsdorf heeft Zaterdag met hartroerende plechtigheid plaats gehad. Mijnwerkers dragen de kisten met het stoffelijk overschot der verongelukte kameraden naar buiten EEN OVERZICHT OP DE BEGRAAFPLAATS, waar onder enorme belangstelling de be- aarding plaats had van de slachtoffers der ontzettende mijn-catastrophe te Alsdorf

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1