De mijnramp te Alsdorf VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 IN HET DORP VAN ROUW EN JAMMER. Het aantal dooden tot 255 gestegen. Gisteren, heel den dag is het bergings werk voortgezet; heel den dag door drong de menigte om de onheilsplek, om uit te zien naar de nieuwe doodenlijsten. Dof en dreef staren duizenden voor zich uit. Er ligt een onzegbaar lijden op alle gezichten en over het dorp drukt angst en belemming. De straten zijn vol schreiende vrouwen en meisjes. Min of meer opgewonden staan hier en daar groepjes mannen of vrouwen, te pra ten, natuurlijk over de eindelooze dooden- lijst en de onherstelbare verliezen in hon derden gezinnen en de oorzaak van do ramp, die niemand weet In den voormiddag werden de familiele den der slachtoffers tot de leege machine zaal, waar de lijken zijn, toegelaten. aantal slachtoffers, dat bij de mijnramp van Alsdorf om het leven is gekomen, tot 255 gestegen, met inbegrip van de 16 mijn werkers, die in de ziekenhuien overleden zijn. Nog een lijk, dat onder de puinhoopen van het administratiegebouw lag, is gebor gen. Het voortgezette onderzoek heeft nog steeds de oorzaak van het ongeluk niet kunnen vaststellen. Een communstische betooging. Gisteravond om 6 uur kwamen naar het W. B. meldt, eenige honderden communis ten op het marktplein te Alsdorf bijeen om uiting te geven aan hun afkeuring ten aanzien van de maatregelen vóór en na de mijnramp. De landdagafgevaardigde Sobattka hield een rede, waarin hij o.a. scherpe verwijten aan het adres der directie richtte en de arbeiders opriep lot een protestbetooging Duizenden stonden in gespannen afwachting voor de mijngebouwen te Alsdorf, met een stille hoop dat er nog familieleden of kennis sen in leven zouden zijn. Naarmate echter steeds nieuwe slachtoffers werden geborgen, verdween die geringe hoop meer en meer. In kleine groepjes, begeleid door ver plegers, werden ze binnengelaten. Het was een deerniswekkend schouwspel, die men- schen te zien rondstaren over de lijken, zoekend, zoekend en eindelijk vindend den geliefde, die zoo wreed en zoo plotseling door den dood werd weggerukt. Er speelden zich hartroerende tooneelen af. Vele vrouwen vielen in onmacht. Het was een ontzettend défilé.... De versperring is verder achteruit ge legd, daar zich een merkbare opwinding van de bevoling begon meester te maken. Intussehen is de veiligheidscommissie vanochtend vroeg wederom in de mijn af- Zij is heel den morgen in de schacht ge bleven, eerst in de namiddag-uren zou zij terugkeeren. Haar lang wegblijven geeft aanleiding tot allerlei gissingen, geruchten over een nieuwe ramp, vermoedens over het vinden der oorzaak van de ontzettende catastrophe. Door aanplakbiljeten wordt intussehen bekend gemaakt, dat de ondergrondsche ploeg van Anna II voor een deel weer aan het werk kan gaan. En terwijl in de ruine nog steeds naar de lijken hunner makkers wordt gezicht, rukken de opgeroepenen zich los uit de beklemming, en gaan zwijgzaam zich melden bij het controle-bureau Van de dooden konden er betrekkelijk nog slechts weinigen worden geïdentifi ceerd. Men is vanochtend begonnen de lij ken van de slachtoffers, die herkend kon den worden, te kisten. Volgens de ter officieele plaatse te Ber lijn gisteravond ontvangen berichten is het bij de begrafenis der slachtoffers op Za- terdag a.s. De communisten trokken daarin in op tocht naar de mijn Anna II, waar opnieuw redevoeringen werden gehouden, o.a. door een vertegenwoordiger der Fransche ar beiders. Hoewel de politie veel moeite had met het handhaven der orde, vielen geen ern stige incidenten voor. Onder de menigte in de buurt van de mijn werden communistische vlugschriften verspreid, waarin de arbeiders werden uitgenoodigd tot deelneming aan een een- daagsche proteststaking op den dag der begrafenis. De begrafenis te Alsdorf. De gemeente Alsdorf heeft een kerkhof in gereedheid doen brengen, dat heden door tweehonderd arbeiders zal worden voltooid. Het is een stuk grond, gelegen tusschen denneboomen en wilgen. De gra ven worden aangelegd in groote rijen, te midden waarvan een weg zal loopen. Deze plaats zal voortaan het centrum van het gemeente-kerkhof zijn. Op een rouwplech- tigheid, welke Zaterdagmorgen om half- tien in het directiegebouw, van de mijn Anna I plaats vindt, zal de begrafenis volgen. De geheele plechtigheid zal draad loos worden uitgezonden. Herdenking in den rijksraad. De openbare zitting van den rijksraad begon gisteren met een herdenking van de mijnramp te Alsdorf. In plaats van 'den rijksminister van ar De ziekenauto's reden af en aan, om de slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf te vervoeren, steeds weer herhaalde zich het droevig schouwspel. Een slachtoffer wordt in de auto gebracht. beid die verhinderd was, werd het woord gevoerd door den rijksminister van binnen- landsche zaken dr. Wirth, die een eenvou dige, gevoelvolle rede uitsprak. De directie van de mijn Anna II te Als dorf deelt mede, dat in tegenspraak met een mededeeling van dr. Wirth in den rijks raad mede, dat bij het reddingswerk geen personeel van de reddingsbrigade om het leven is gekomen. Het Nederlandsche Roode Kruis en de mijnramp. Gemeld wordt: Onmiddellijk nadat de mijnramp te Als dorf bij Kerkrade bekend was, heeft de commandant der transportcolonnes van het Ned. Boode Kruis aldaar zich in ver binding gesteld met den voorzitter der afd. Kerkrade, burgemeester Habets. De heer Habets heeft daarop terstond zijn ambt genoot te Alsdorf opgebeld en de hulp aan geboden van de Kerkraadsche transport colonne. Het aanbod werd aanvaard en de colonne heeft zich met het noodige mate riaal per auto naar het terrein der ramp gespoed. In verband met de uitstekende af doende maatregelen, welke van Duitsche zijde reeds bleken te zijn getroffen en de toereikende hulp, welke op de plaats des onheils was samengetrokken, kon het Ne derlandsche personeelechter weer spoe dig vertrekken. Niettemin verdient het spontane gebaar en de parate hulp van het Ned. Boode Kruis met waardeering en lof te worden vermeld. NA EEN MAAND GERED. De jammerlijke mijnramp bij Aken brengt in herinnering, hoe bij soortgelijke catastrofe de mijnbrand, jaren geleden, bij Bochum een mijnwerker nog na een maand gered werd. Toen eindelijk het vuur was uitgewoed en men met het oprui- mingswerk kon aanvangen, vermoedde na tuurlijk niemand, dat men nog een overle vende zou aantreffen. Maar ziet in een der onderaardsche paardenstallen vond men een ten doode verzwakt, men. De beste zor gen werden terstond aan hem besteed en in een ziekenhuis herstelde hij, tot groote vreugde niet alleen van zijn vrouw en zes kinderen, maar ook van het publiek. De Duitsche Keizer, toen nog regeerend, zond hem een groot geldbedrag, welk voorbeeld door talloozen met de meest uiteenloopen- de gaven werd gevolgd; ook minderbe deelden zonden een kleinigheid als blijk van sympathie. 's Mans redding was als volgt in zijn werk gegaan. Voor 't vuur zocht hij toevlucht onder een omgeworpen ijzeren wagen, waarvan hij de opening tusschen vloer en rand verstopte met de vochtige aarde, waarop hij lag. Toen het ijzer afkoelde verliet hij zijn schuilplaats en voedde zich in volkomen duisterais levend eerst met brood van zich en, zijn overleden mak kers, daarna met geroosterd paarden- vleesch, wat Hem echter op den duur niet goed bekwam, ten slotte met den schors der dennen- mijnpalen, waarbij hij met groote zuinigheid bewaarde koffie dronk. Met dit verhaal van zijn wedervaren trok hij later volle zalen, ook in Amerika, waarheen hij genoodigd werd en waar hij bleef. De gaven van het met zijn optreden verdiend geld, stelden vhem in staat, zijn gezin voortaan goed te onderhouden. Dit is mij verhaald door een lid van het personeel hier, dat dien tijd in Duitsch- land mijnwerker was. AJO. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Achtjarige jongen dood- gereden. Gisterochtend om acht uur werd het achtjarig zoontje van den heer Sch. wo nende op „Geuvenhuis" te Geldrop, door e:n vrachtauto aangereden. De knaap kwam uit de kerk en wilde zich naar school begeven. De jongen werd ernstig gewond onder het zware voertuig vandaan ge haald en stierf kort daarna, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Den chauffeur treft geen schuld. Auto te water. Twee inzit tenden met moeite gered. Te Delft reed Woensdagmiddag een luxe auto van Vroom en Dreesman uit Botter dam op den Oostsingel. Nabij de Rem- brandt-straat slipte de auto en reed met volle vaart het Kanaal in. De twee inzit tenden, H. en J. D. uit Botterdam, ver dwenen met de auto in de diepte. De heer J. G., lid van de Delftsche Bed dingsbrigade, die juist passeerde, begaf zich onmiddellijk te water en slaagde er in een der inzittenden op het droge te bren- Aanrijding te Rotterdam. Een vrachtauto, bestuurd door J. P. van den Schiedamsche weg is eergisteren 'op den Rotterdamsche Dijk bij het Witte Dorp in aanrijding gekomen met een hand wagen, waarachter liepen A. V. uit de Gaasbeekstraat en A. B. uit de Hille- straat. Beide laatstgenoemde mannen wer den tegen de straat geslingerd. B. kreeg een hersenschudding en moest in het zie kenhuis aan den Coolsinge! worden opge nomen, terwijl V. lichte verwondingen kreeg die aldaar verbonden zijn. De vrachtauto is in beslag genomen. De aanrijding te St. Michiels- Gestel. De aangehoudene in vrijheid gesteld. De chauffeur Van E., uit Vught, die in verband met het vinden van het lijk onder Gemonde te 'sHertogenbosch tijdelijk in arrest was, is gisteren op last van den of ficier van justitie in vrijheid gesteld. Het auto-ongeluk te Heerlen. Het is thans gelukt het lijk van den 20- jarigen jongeman, die op den Schaesber- gerweg te Heerlen door een auto werd aangereden en dientengevolge overleed, te indentificeeren. Het bleek te zijn de 20-jarige H. Vij gen, wonende aan den Sittarderweg te Heerlen. ONDER EEN PARTIJ KATOEN BEDOLVEN. Het slachtoffer overleden. Te Almelo heeft men Woensdagmiddag in de katoenspinnerij Twenthe onder een partij losse katoen het lijk van den 54-ja- rigen A. F. S. gevonden. De doodsoorzaak is niet vastgesteld kunnen worden. Het is mogelijk, dat de ongelukkige den verstikkingsdood is ge storven. EEN JONGETJE SLIKT CARBID IN. Aan inwendige verbranding gestorven. Het „Dagblad van Noord-Brabant" meldt uit Standdaarbuiten, dat aldaar het zoontje van zekeren S. spelenderwijze het busje van een potlood, dat hij met carbid gevuld had, heeft ingeslikt. Het kind klaagde al spoedig over in wendige pijn; inmiddels was geneeskundi ge hulp ontboden, hetgeen echter niet meer mocht baten. Voor de dokter ter plaatse verscheen was het ventje, dat vier jaar oud was, reeds aan inwendige ver branding en verstikking door gassen over leden. GOEDERENBOOT BIJ LOBITH GEZONKEN. Een matroos vermist. Donderdagavond omstreeks, zes uur is bij Lobith de goederenboot „Hellmuth" van de N.V. Transport Maatschappij „Vola" te Rotterdam, tengevolge van een aanvaring gezonken. Een matroos wordt vermist. De overige zes opvarenden, o.w. kapitein Timmermans zijn gered. De „Hellmuth" was onderweg van Mann heim naar Botterdam met een lading stuk goederen. De schade is onbekend. De bot sing had plaats met een afvarende sleep boot. DOOR DEN STROOM GEDOOD. i De arbeider A. Flietstra, die met een j eleclrisclie looplamp in een der kelders van het in aanbouw zijnde nieuwe gedeel te van het tehuis voor ouden van dagen te Medemblik werkzaam was, werd hierbij door den stroom getroffen. De ongelukkige was op slag dood. Hij was juist de vorige week in het huwelijk getreden. Ernstig mijnongeluk. In de mijn Hendrik te Bumpen geraakte de mijnwerker F. R. uit Jabeek onder af vallend gesteente. Met zware schedel breuk werd R. levensgevaarlijk gewond naar het hospitaal gebracht. Een hand afgesneden. Te Wageningen had Woensdagavond de 15-jarige knecht J. Weg, van den slager G. Worp, de onvoorzichtigheid bij het worst maken zijn rechterhand in de machine te steken, als gevolg waarvan de hand geheel werd afgesneden. De knaap is opgenomen in Ziekenzorg. Brand in een koffie-pakhuis te Amsterdam. Gistermiddag werd de brandweer geal armeerd voor een middelbrand in een koffiepakhuis in de Utrechtsche Dwars straat. De aldaar werkende menschen had den eenig geknetter gehoord in het dak van een loodsje, waar een electrische kof- fiebrander in werking was Toen zij gingen kijken, b'eek een groot gedeelte van het dak reeds te branden. De brandweer werd dadelijk gewaarschuwd maar vóór deze verscheen sloegen de vlammen reeds uit. Met een tiental stralen werd het vuur van verschillende zijden gelijktijdig aan getast, waardoor het na korten tijd in hoofdzaak bedwongen was. Het nablusschingswerk vorderde intus sehen nog geruimen tijd. Groote schade was aangericht aan de in het pakhuis aan wezige voorraden koffie en thee. Men vermoedt dat de brand door den koffiebrander is ontstaan. De schade wordt door verzekering ge dekt. Fabrieksbrand te IJmuiden. Gisterennacht omstreeks half een ont stond een felle brand in de timmerfabriek van de fa. Boon aan de Midden Haven straat te IJmuiden. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in de bij uitstek brandbare goederen. De brandweer verscheen spoedig met een motorspuit en wist het vuur met een vier tal stralen te beperken tot een gedeelte van de fabriek, dat geheel werd verwoest. Het andere deel kon worden behouden. Het fabrieksgebouw was verzekerd. De inventaris echter niet. ZWARE MISHANDELING. Beestachtige daad van een man. Bij een huiselijk drama, dat zich gister avond in het perceel Rembrandtstraat 28 te Rotterdam afspeelde heeft een man zijn echtgenoote zoodanige verwondingen toe gebracht, dat zij in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis aan den Berg weg moest worden overgebracht. Men vreest voor haar leven. In de Rembrandstraat 28 woont het ge zin v. d. V., waarin voortdurend ruzie heerscht, meldt de „Tel." nader. Man en vrouw kunnen het zeer slecht met elkan der vinden en doorloopend geeft, dat aan leiding tot oneenigheid, waarbij de man, de 42-jarige colporteur en kellner G. v. d. V., zich niet ontziet gewelddadig tegen zijn echtgenoote op te treden. Herhaalde lijk slaat hij haar en zij staat voortdurend aan talrijke andere mishandelingen bloot. Gisteravond toen de man, gedeeltelijk gekleed nog, zich op zijn bed had uitge strekt, ontstond weer een ruzie over een onbeteekenende kwestie. De man wond. zich meer en meer op, dreigde zijn vrouw, sprong ten slotte uit zijn bed en pakte haar beet. Na haar tegen den grond ge worpen te hebben, schopte hij zijn weerloos geworden vrouw met zijn geschoeide voe ten zoodanig op en tegen het hoofd, dat verschillende gapende en hevig bloedende verwondingen ontstonden. De vrouw zag na een oogenblik kans om op te staan en naar buiten te vluchten. Vervolgens liep zij om bescherming te zoeken bij buren binnen. Overal waren bloedsporen te zien. De vrouw zelf was door het vele bloedverlies bijna ontoon baar geworden. Onmiddellijk hierop begaf het slacht offer zich naar de apotheek van E. aan het Noordplein, waar men haar voorloo- pig verbond. Per particuliere ziekenauto is zij vervolgens naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar zij in zeer ernstigen toestand ter verpleging is op genomen. Inmiddels waarschuwden de buren de politie van het bureau Bergsingel. Inspec teur W. v. d. Berg was binnen korten tijd ter plaatse en stelde een onderzoek in. De dader bleek de woning ontvlucht te zijn, doch spoedig gelukte het hem in een café aan de Jan van Loonlaan te arresteeren. Hij is overgebracht naar het bureau Bergsingel en daar in bewaring gesteld. Bij het eerste verhoor, waaraan men hem onderwierp, bekende hij slechts ge deeltelijk. Hij gaf toe zijn vrouw mishan deld te hebben, doch beweerde uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Ook de vrouw heeft men in het zieken huis nog kunnen ondervragen. Zij ver klaarde daar hoe het drama zicb had afge speeld. De dader staat ongunstig bekend. Hij is een bruut, die reeds jaren lang doorloopend ruzie met zijn vrouw heeft. Vooral als hij dronken thuis komt, maakt hij het zijn vro\iw zeer lastig. Dezer dagen nog zei hij tegen de buren: „Ik maak haar eerste daags kapot", terwijl hij in den afgeloopen nacht zijn vrouw zoo erg mishandelde, dat zij er een opgezette knie van overhield. Herhaaldelijk deed de geplaagde vrouw, die uit d«n aard der zaak een zeer onge lukkig leven achter den rug heeft, bij de buren haar beklag. Het geval verwekte begrijpelijkerwijze weer veel consternatie, maar tevens een groote verontwaardiging in de omgeving. SCHENDING VAN FABRIEKS GEHEIMEN. De betrokkenen onmiddellijk ontslagen. De directie van de A. K. U. te Arnhem heeft tegen twee employé's een aanklacht ingediend wegens het aanbieden van fa brieksgeheimen betreffende machines aan derden. De aangeklaagden zijn een technicus en een administratief empio.yé, alsmede nog een derde persoon, die tot voor kort bij de A. K. U. werkzaam was, doch het bedrijf verliet. Door de betrokkenen wordt het feit erkend. De beide in dienst der A. K. U. zijnde personen zijn onmiddellijk ontslagen. Mr. Roobol deelt ons hieromtrent nog het volgende mede: In het contract tus schen de directie van de A. K. U. en haar employé's gesloteil staat een clausule, dat vindingen het eigendom zijn van de Kunst zijdefabriek. Dit nu is volgens mr. Roo bol in strijd met de Ocbrooiwet. Het betreft hier nu een vinding en wel een van algemeene strekking. De betrok ken persoon, dit wetende, heeft deze vin ding niet aan de Directie overgedaan, doch heeft zich in verbinding gesteld met een machinefabriek in Duitsch'.and. De vinding kan, behalve in kunstzijdefabrieken, ook in andere fabrieken worden gebezigd. INBRAAK BIJ EEN GOUDSMID. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is in een goudsmidswinkel aan den Mid denweg te Amsterdam ingebroken. Door uit snijden van een ruit heeft men zich toe gang verschaft. Ontvreemd zijn een groot aantal gouden en zilveren damesringen en een aantal heerenhorloges met ketting. Voordeelig feestvieren. De in September te Zwolle gehouden feesten hebben een batig saldo van f 12.000 opgeleverd. Over de bestemming van dit bedrag zal nog nader worden beslist. Schadepost. Te Breezand zijn door 'n losloopenden hond een vijftigtal kippen en door een an deren 47 konijnen doodgebeten.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5