Hsctan brengen wij eens ornate sorteering HAABC.STD. t*m6 Agenda KERKNIEUWS ACADEMIENIEUWS VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER HET VL00TPLAN. Het volk naar den afgrond! Het gebruik van onwettige middelen door de S. D. A. P. In de middag-vergadering van gisteren werden de debatten over het vlootplan ge opend door den heer W ij n k o o p (C.P-), die beweerde, dat Rusland het eenige land is, dat werkelijk ontwapenen wil. De com munisten zullen alle middelen, ook onwet tige, aanwenden, om een oorlog te voorko men. De regeering is bezig het volk naar den afgrond te brengen. De heer v. Zadel h off (S.D.A.P.) be strijdt verder de noodzakelijkheid van den voorgestelden scheepsbouw. Hij wijst op de verklaringen der vier groote mogendhe den, waaruit blijkt, dat zij het grondgebied van Nederland in het. Oosten zullen eer biedigen. Hier is een staat'van vertrouwen gesteld, die van beteekenis is en sindsdien is niets gebeurd, dat 't vertrouwen kan hebben geschokt. Door de vloot uit te brei den wordt 'n atmosfeer van wantrouwen geschapen. De heer Slotemake'r de Bruine (C.H.) noemde het beroep op het oude christendom, dat de heer v. d. Heide deed, onzuiver, omdat het oude christendom zich niet keerde tegen het leger als zoodanig, maar tegen een staai, dus ook tegen het leger van dien staat. De heer J o e k e s (V.D.) zegt, dat dit meer en meer opvoeren van onze bewape ning de kans op conflicten vergroot. Voor Moskou behoeft men ook geen oorlogs vloot. Het gevaar van die zijde bepaalt zich tot binnenlandsche ordeverstoringen. De Minister van Defensie, de heer Deckers, zegt, geen gelden voor nieuwen aanbouw te hebben willen aanvra gen zonder ook het plan over te leggen, waarin de aangevraagde schepen zullen passen. Dat over het plan zelf nu niet be slist wordt, kan spr. niet duidelijker zeg gen, dan hij het reeds in de stukken heeft gezegd. De Kamer heeft alleen met een formeel gebonden zijn te maken en dit is zij zeer zeker niet. Ook de regeering wenscht niet formeel gebonden te zijn aan het plan. Zij wil eventueel rekening kunnen houden met gewijzigde omstandig heden. Voorts ontkent de Minister, dat hier het woord uitbreiding op zijn plaats zou zijn. In dit plan kan geen sprake zijn van uit breiding in den gewonen zin van het woord. Het reserve-materiaal wordt im mers niet bemand. Óver het doel heeft spr. niet veel te zeg gen. De regeering wil een reserve krijgen van de zeegaande vloot in Indië. Met deze reserve heeft spr. geen enkel speciaal land op het oog gehad. De Minister betreurt, dat de heer Albar- da verzuimd heeft een afdoend en klaar antwoord te geven op de duidelijke vragen van den heer Tilanus. De heer Albarda heeft in een vergadering gezegd, dat wan neer de regeeringen een misdadigen oor log ontketenen, de sociaal-democraten dien oorlog zullen trachten te verhinderen met alle toepasselijke, ook onwettige middelen. Spr. wenscht nu te weten, of dat inderdaad het principe is, volgens hetwelk de Ne- derlandsche sociaal-democraten zullen han delen. Spr. meent, dat hij recht heeft dit. te weten en dat de heer Albarda verplicht is, die inlichtingen te verschaffen. De heer Albarda: Die zal ik u geven. De Minister zet verder uiteen, dat de regeeringen wel hebben beloofd onze neutraliteit te zullen eerbiedigen, doch dat diezelfde regeeringen kunnen verwach ten, dat als er één is, die zich daaraan niet houdt, wij ons daartegen te weer zul len stellen. Daar komt bij de cultureele taak, die wij in Indië hebben te vervullen. Wij kunnen Indië niet loslaten en moeten het daarom verdedigen. Voor den 'cruiser wenscht spr. de volle verantwoordelijkheid te dragen en hij ci teert verschillende deskundigen, die den bouw van een kruiser hebben toegejuicht en dit schip deugdelijk vinden. Den heer Schaepman antwoordt spr., dat zonder de toestemming van den Minister van Defensie in de vloot in Indië geen in grijpende veranderingen kunnen worden gebracht. Onder de huidige staatsregeling is een rechtstreeksche verhouding tusschen den gouverneur-generaal en den Minister van Defensie niet mogelijk. De samenwer king lijdt daaronder echter niet. Het flottieljevaartuig voor Curasao moet kunnen optreden tegen een gewapend koop vaardijschip. De vergadering werd nu geschorst tot 's avonds te S.15 uur. De Radio-censuur. Hoe is dit in andere landen geregeld. Een tweetal moties. In de avondvergadering kwam aan de orde de interpellatie-Albarda over het toe zicht op de radio-uitzendingen. De heer Albarda (S.D.A.P.) becriti- seerdè het optreden van de algemeen-pro gramma-commissie en van de omroep-con- trole-commissie, o.a. het verbieden van de uitzending van het ontwapenings-congres van S.D.A.P. en N.V.V. Spr. acht het dwaas, dat iemand een redevoering, die men wil houden, tevoren aan een controle commissie moet toezenden. Trouwens dit zou eveneens iemand als Mgr. Nolens kun nen overkomen. Ook de minister, wanneer hij voor de radio een rede wil houden, staat daaraan bloot en zelfs de Koningin zou er niet aan ontkomen. En wanneer <lr. Schokking nog eens een monument te Katwijk wil onthul len en daarbij een radio-rede houden, dan zal ook hij zijn rede tevoren hebben in te zenden. Preventieve censuur als nu wordt uitge oefend, wordt zoo heeft de voorzitter van de Chr. 'Radiovereeniging (de N.C.R.V.), nir. v. d. Deure gezegd alleen in Rus land of Italië op haar plaats geacht. De preventieve censuur kan z.i. zonder wetswijziging worden afgeschaft en. spre Schotsche Wel, gewerk te kleuren, per 90 gram 61 cent 'Breede graslinnen La kens met geborduurde stukken 2.25 Bijpassende geborduur de Sloopen, groote maat 1.25 R.-K. MIDDENSTANDSBOND. De studiedagen te Amersfoort. 15 en 16 October jl. is in het St Alphon- sus-retraitehuis te Amersfoort gehouden de eerste studiebijeenkomst van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Een studiebijeenkomst, die èn om het groote aantal deelnemers, èn om de be handelde onderwerpen, volkomen geslaagd mag heeten. Woensdag 15 October, des avonds om acht uur werd, onder leiding van den voor zitter van den Ned R.-K. Middenstands bond, den heer C. J. G. Struycken, Den Haag, een aanvang gemaakt met de behan deling van het eerste onderwerp: Inkoop- coöperatie voor den middenstand, welk Coupons van onze Wit te Reclame-flanel, 6 el voor 1.44 Coupons Pyama Flanel mooie dessins, 7 el voor 1.24 Camisole Wol, fijne tin ten, 100 grams knotten 65 cent punt werd ingeleid door den heer Th. Kuy- per, directeur der Coöp. Inkoopvereeni- ging „St. Homobonus" te Rotterdam. Besloten werd, dat door het bestuur, na overleg met den inleider, nader zijn stand punt zal worden gepubliceerd ten aan zien van de verhouding tusschen inkoop coöperatie en vak- en Centrale Midden standsorganisatie, zoomede ten aanzien van de taak door.het Nationaal Hanzebu- reau te vervullen bij het stichten van in koop-coöperaties. Den tweeden dag werd behandeld het punt: Economische samenwerking van den middenstand ten aanzien van den verkoop dat werd ingeleid door den heer J G. van Neerven, acountant te Eindhoven. I Ook over dit punt ontspon zich een ge- I animeerd en vruchtbaar debat, waarbij de I vergadering tot de conclusie kwam, dat de j taak van het maken van bedrijfsstatistie- ken, conjunctuur- en vergelijkende kosten- I studiën in de huidige omstandigheden het beste kan worden verricht door het Econo misch Instituut voor den Middenstand, dat volgend jaar in werking treedt. Als derde en laatste onderwerp werden behandeld de stellingen van pater G. Vrij- moed O.F.M., over het kleinbedrijf in het licht der katholieke sociologie. Do voorzitter van den Ned .R-K. Mid denstandsbond sprak hierna in een kort slotwoord er zijn vreugde over uit, dat deze eerste studie bijeenkomst zoo prachtig geslaagd is. DE HANZE. Het vervolg verslag van de vergadering van de Hanze in het Bisdom Haarlem moe ten wij wegens plaatsgebrek tot morgen la ten liggen. VERGADEREN ZONDER BIJEEN TE KOMEN. Telefonisch overleg tusschen meer dan 2 personen in Nederland. Tegemoetkomende aan een toenemende behoefte in kringen van Handel, Industrie en Bankwezen in Nederland, heeft de tech nische dienst van de Rijkstelefoon het vraagstuk van het zoogenaamd „telefonisch vergaderen" onderzocht en tot verwezen lijking gebracht. Men zal dus binnenkort per draad kunnen deelnemen aan een ver gadering, óf zelfs zonder te vergaderen, tóch gezamenlijk een gelijktijdig overleg kunnen plegen. Een aantal proefgesprekken, deels amb telijke, deels gemengde, heeft een zeer be vredigend verloop gehad. Met ingang van 1 November a.s. zal deze dienst thans voor het publiek verkeer wor den opengesteld. Voor de vaststelling van een voorloopig tarief voor deze gesprekken hetwelk nog nader aan de practijk zal worden getoetst, moest vooral rekening gehouden worden met het voorbereidend overleg: het tot stand brengen van de meervoudige interlo cal e verbindingde controle op de geluids overkomst, welke reeds vrij veel tijd ver- eischen, terwijl intusschen de gebruikte lij nen al dien tijd geblokkeerd blijven. Voor de voorbereidiflgskosten, onafhankelijk van d en duur van het gesprek, wordt berekend: 2 gesprekseenheden van 3 minuten voor eiken deelnemer. Ter vergoeding voor de gesprekken: Zooveel maal 50 cent als het aantal eenhe den van 3 minuten, vermenigvuldigd met het aantal deelnemers, bedraagt. Waar de dienst op liet oogenblik is in gericht op 36 personen, moet volgens het geldend voorloopig-tarief worden be taald: Duur: 3 minuten 3 personen f4.50, 4 per sonen f 6, 4 personen f 7.50, 6 pers. f 9. 6 minuten resp. f6, f8, f 10, f 12, 9 minu ten resp. f 7.50, f 10, f 12.50, f -5, 12 minuten resp. f 9f 12.f 15,18.enz. enz. 30 minuten resp. f 18, f24, f30, f36. Deze kosten worden ingevorderd bij den aanvrager van het telefonisch- overleg. Als oen tra al verbindingspunt treedt het telefoonantoor te Utrecht op; de Utrecht- sche telefoniste zorgt dat de opgeroe- penen gewaarschuwd worden zich op een bepaalden tijd aan het toestel te be vinden, daarna waarschuwt zij den aan vrager, waarna de gesprekken kunnen beginnen. Telefonisch vergaderen geeft een belang rijke besparing aan tijd en kosten voor de gebruikers door de mogelijkheid: a. van eenvoudige snel gemeenschappe lijk overleg of vooroverleg met belangheb benden in andere plaatsen; b. om op geregelde tijden gezamen lijke besprekingen te houden met filialen in andere plaatsen c. gelijktijdig een aantal personen in verschillende plaatsen eenzelfde mededee- ling of instructie te geven en zoo noodig toe te lichten. DE KINDERTOESLAG BIJ DE SPOORWEGEN. Als een deel van het loon te beschouwen. De Centrale Raad van Beroep heeft bij uitspraak van 20 Oct. 1930 in hoogste res sort uitgemaakt, dat de kindertoeslag, wel ke aan de ambtenaren bij de Nederland- sche Spoorwegen wordt verleend, voor de ker vraagt, dat dit zoo spoedig mogelijk zal gebeuren. Mocht intusschen de minister van oordeel zijn, dat wetswijziging noodig is, dan ver trouwt spr., dat deze wetswijziging ten spoedigste zal worden voorgesteld. De heer Albarda stelde ten slotte verschillende vragen. De Minister van Water staat, de heer R eymer, verwees naar de behandeling indertijd van het wetsont werp. Een amendement-Suring is toen zon der hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij werd vastgelegd, dat bij algemee- nen maatregel bepalingen omtrent preven tieve controle konden worden uitgevaar- digo. Ook het wetsontwerp zelf is zonder stemming aangenomen en noch in deze noch in de Eerste Kamer is; eenig bezwaar tegen die censuur gemaakt. Na alles wat gebeurd is, staat wel vast, dat het systeem van preventieve controle wordt geëisckt. Inderdaad ook heeft, volgens de Grond wet, niemand voorafgaand verlof noodig om via de drukpers zijn gedachten tot uit drukking te brengen. Maar er is princi pieel verschil tusschen drukpers en radio. De radio .dringt tot ieders huiskamer door en naar spreker meent heeft iedere argelooze luisteraar er recht op, dat hij 1 daardoor niet in zijn gevoelens wordt ge kwetst. Staat bij de pers liet hoor en wederhoor open, bij de radio is dit practisch onmoge lijk. Het. is practisch onmogelijk, dat bij de i*adio iedereen zijn beurt krijgt. Ook bij telegram en zelfs per telefoon heeft men spr. gevraagd waarom bepaal de uitingen waren toegelaten. Spr. kan niet toegeven, dat wij hier in Nederland zoo'n mal figuur slaan; trou wens de heer Albarda zal erkennen dat in geen land ter wereld de omroepvereeni- gingen zoo vrij zijn als hier te lande. In geen land ter wereld hebben deze een macht als in Nederland. Spr. leest voor hoe deze zaak in België is geregeld, waar de radio-censuur even eens preventief wordt uigeoefend. Ook in Duitschland bestaat preventieve censuur, zonder beroep op de beslissingen van de controle-commissie. In Engeland zijn redevoeringen die po litieke of godsdienstige geschillen behan delen, voor de radio uitgesloten. In Frankrijk kan eveneens voorafgaan de inzage van redevoeringen worden ge- eischt en ook in de andere Europeesche landen bestaat preventieve controle, even eens in Rusland, waar d; controle zeer I scherp is. I Spreker acht zich verplicht, naar voren te brengen, dat de radio-controle in de wet is neergelegd. Verschil is alleen mogelijk over de wijze van toepassing. De controle moet niet worden uitgeoefend door amb tenaren, niet omdat spr. meent, dat zij daartoe niet de noodige frischheid zouden bezitten, maar omdat een vrij college daarvoor meer is aangewezen. Vooropge steld dient, dat de controle-commissie nog slechts korten tijd bestaat en nog niet over voldoende ervaring kan beschikken. Een reeks van gevallen staat, ter be schikking van spreker, waaruit blijkt hoe in de verschillende kringen preventieve censuur noodzakelijk wordt geacht. Spr. blijft dan ook van meening, dat dit toe zicht noodig is, om een behoorlijken toe stand in den aether te behouden, hoewel natuurlijk die controle doelmatig moet worden toegepast. Hij is bereid de instel ling van een beroepsinstantie verder te overwegen en tot <le instelling daarvan over te gaan. De heer Albarda repliceerde en dien de de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat het gewenscht is, het preven tieve toezipht op den radio-omroep af te schaffen, gaat over tot de orde van den dag". De motie, welke door verschillende par- tijgenooten van den heer Albarda mede is onderteekend kwam onmiddellijk in behan deling. De heer Boon (Lib.) zal zijn stem aan de motie-Albarda waarschijnlijk niet kun nen geven, omdat hij de politiek op de radio wil blijven laten gaan. Spr. dient de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de radio-uitzen ding van politieke en daarmee verband houdende onderwerpen slechts in zeer be perkte mate moet worden toegestaan, noo- digt den minister uit, daartoe de noodige voorbereidende mataregelen te treffen". De motie, door partijgenooten van den heer Boon mede-onderteekend, komt in onmiddellijke behandeling. De heer Teulings (R. K.) sluit zich bij den minister aan en acht preventieve censuur noodzakelijk. Onjuist is hetgeen in de pers werd ge meld, dat de commissies er een soort week- dienst op na houden. Haar beslissingen zijn niet geldig, wanneer zij niet door ten minste drie leden zijn genomen. De Voorzitter zegt, dat nog ver schillende sprekers het woord willen voe ren. Met het oog op het late uur, midder nacht, stelt spr. voor, de behandeling dezer interpellatie voort te zetten op hedenavond te acht uur. Hiertoe wordt besloten. De voorzitter verdaagt de vergadering tot hedenmiddag 1 uur. Wij urengen een uitgebreide sorteering BONTKRAGEN l_ Flanellen Heeren Over hemden met boord en dubbele manchetten, mooie dessins 3.50 Zuiver Wolten gebreide Heerenvesterj, vele kleuren 5.40 Rose gebreide Dames hemden, fijne afwerking 90 cent LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. toepassing der Ongevallenwet als deel van het loon moet worden beschouwd. Deze uitspraak werd gegeven naar aan leiding van een aantal beroepen, door de Centrale Werkgevers Risic-obank ingesteld tegen onderscheiden beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank, waar bij het dagloon ter berekening van die on gevallenrente was vastgesteld met inbe grip van den genoten kindertoeslag. Vol gens de Risicobank kan kindertoeslag niet als loon worden beschouwd, omdat hij niet is een uitkeering, welke de werkman als vergoeding voor zijn arbeid ontvangt. JJit het besluit volgt, dat de kindertoe slag door een getroffene genoten, als een deel van het hem toekomende loon moet worden beschouwd. VOORLICHTING VAN DE KLEI- INDUSTRIE. Reorganisatie van Rijksschool en proef station te Gouda. Voor een tiental jaren werd het oude Doelenhuis van het Schuttersgilde te Gou da ingericht tot Rijksschool voor de klei- en aard e w erkindus tri eDaaraan werd tevens verbonden een proefstation en voorlich tingsdienst voor deze industrie. Thans is besloten tot reorganisatie over te gaan. Het zwaartepunt is thans verlegd naar het proefstation, waarin, ten bate van de ste-enen- en pannen-fabricage, gedurende de wintermaanden cursussen van 2 maal 4 maanden zullen worden gegeven. Het ligt in de bedoeling in dorpen of provinciesteden, waar of in wier omgeving veel klein-bedrijven gevestigd zijn, ambu lante cursussen te organise eren; voor werk lieden en bazen Voorts worden pogingen in Het werk gesteld op eenige fabrieken, die daarvoor in aanmerking komen, tegen een kleine vergoeding aan het personeel onder richt te geven. De nachttreinen. Naar wij vernemen zullen, te beginnen in den nacht van Maandag 2 op Dinsdag 3 November de nachtposttreinen reizigers voor de 3 klassen vervoeren naar en van alle stations waar de treinen stoppen, zonder dat men in het bezit van een bijzondere vergunnig behoeft te zijn. Met name voor de verbinding naar en van Twente via De venter beteeken t dit een groote verbete ring. In de treinen zullen groote vierassigo rijtuigen loopen. Rector Kok bij Z. H. den Paus. Men seint uit Rome d.d. 23 dezer aan de „Msbd.": Zooals gemeld, werd. de zeereerw. heer J. P. J. Kok, rector te Bloemendaal door Z. H. den Paus in particuliere audiën tie ontvangen. Rector Kok werd aan Z. H. voorgesteld als de adv. v. d. Kath. Nederl. leden telenden Katholieken Nederland- Boeren- en Tuindersbond. Zeg aan uw leden, zeide Z. II. tot rector Kok, dat ik hun allen mijn zegen schenk, dat ik het grootste belang stel in de economsiche cri sis en dat ik vurig wrensch, dat ze de moei lijkheden zullen overwinnen. Te Rotterdam is overleden, 83 jaren oud, de bekende en oudste Rotterdamsche medicus dr. Hendrik K1 i n k e r t. Na een kortstondige ongesteldheid is te 's-Gravenhage in ruim 65-jarigen ouder dom overleden mr. dr. H. W. van Sa n- d i c k, oud-president van het. Hoog Mili tair Gerechtshof. Drievoudige diamanten kloosterfeest. In het klooster der Zusters Francisca nessen te Gemert, hebben de Zusters Eli sabeth, Humiliana en Martina, onder veel belangstelling haar diamanten klooster- feest gevierd Zuster Elisabeth (mej. Bolsius uit 's-Hertogenbosch) was gedurende en kele jaren algemeen-overste der Francis canessen in Nederland. De drie jubilaris sen mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen. LEIDEN. Geslaagd: Econ. ca-nd. ex. Indologie de heer C. M. Dieudonné (den Haag); Arts-examen eerste gedeelte de heeren A. J. Kettler (Den Haa.g), J. M. Heuff (Den Haag), G. P. W. van Waasbergen (Den Haag); Candj examen rechtsgeleerdheid de da mes E. M. F. Roëll (Leiden) en J. I. C. Voor en (Den Haag); Doet. examen wis- en natuurk. II met hoofdvak sterrenkunde de heer A. de Sit ter (L e i d e n); Bevorderd Tob arts de heeren A. Rypperda Wierds- ma (den Haag), J. J. Voskuil (Leiden)

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2