LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GOUDEN DOCTORAAT PROF. DR. W. NOLEN. Maandag is het vijftig jaar geleden, dat prof. dr. W. Nolen als hoogleeraar in de interne geneeskunde aan de Leidsche Uni versiteit- en oud-directeur van het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: „Rheumatismus Chonofolicus". Naar wij vernemen, is onder voorzitter schap van prof. J. A. J. Barge, voorzitter van de faculteit der geneeskunde, alhier, een commissie gevormd, om den eminenten geleerde bij zijn gouden doctoraat te hul digen. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE BETREKKINGEN. In de tweede lezing, die de heer Th. van Weideren baron Rengers gister in het klein auditorium van het Academiegebouw ge houden heeft, werd de militaire positie van België behandeld. De spr. betoogde, dat Frankrijk's doel met het bewerken van de opheffing van de Belgische neutraliteit was geweest om de politieke associatie van België bij Frankrijk mogelijk te maken; langzamerhand zou dan deze in een nog nauwere verbinding moeten evolueeren. België bleek van het vooruitzicht niet gediend; noch van een economisch noch van een politiek verbond wilde het weten; alleen drong de vrees voor Duitschland het land een militaire conventie met Frankrijk aan te gaan (September 1920), nadat het de annexatie van Luxemburg bij Frankrijk had weten te voorkomen. Al was het FsanschBelgisch militair accoord geteekend, die beteekende nog niet, dat er uitvoering aan werd gegev* België wenschte zich niet eenzijdig !n^. Frankrijk te verbinden en trachtte een parallelloopend verbond met Engeland te sluiten. Dit is niet gelukt. Toen Duitschland in Februari 1925 het Rijnpact aanbood, zag België daarin de verwezenlijking van zijn verlangens, nl. een garantie zoowel van Frankrijk, als van Engeland en Duitschland. Nu kon Brussel ook gerust de verdrags-herziening met Ne derland weer opnemen. Locarno verloor echter spoedig een groot deel van zijn beteekenis door het tractaat van Berlijn (DuitschlandRusland) en het NederlandschBelgisch verdrag werd ver worpen. België werd daarop bereid, zij het met een beklemd hart, om uitvoering te gaan geven aan de overeenkomst van militaire samenwerking met Frankrijk. Een nieuwe legerorganisatie werd in 1929 ingevoerd en sedert dat jaar is België bezig om zijn ver dedigingsstelsel „en fonction" met dat van Frankrijk in te richten. Van Bazel tot Maeseijck wordt de Fransch-Belgische for tificatielinie in gereedheid gebracht, waar van het kanaal AntwerpenLuik een zeer belangrijk onderdeel vormt. Deze linie kan zoowel dienen voor de verdediging als voor uitvalsbasis, dus voor een strategie, die poogt den oorlog terstond buiten het Bel gisch grondgebied, dus in Rijnland of Ne derland te brengen. De uitvoering van de FranschBelgi sche militaire afspraken brengt voor Ne derland gewichtige consequenties mee. MEELFABRIEK „DE RIJN". Blijkens St.crt. No. 201 is de ministe- rieele verklaring van geen bezwaar ver leend op de statuten van de Meelfabriek „De Rijn", voorh. firma wed. T. J. Bots, te Leiden, zooals deze werdén vastgesteld in de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders op 29 November 1929. Het kapitaal der vennootschap is groot 675.000.en is verdeeld in: 200 gewone aandeelen, elk groot 1000 waarvan 50 zijn gesplitst in onderaandee- len, elk groot 100, en waarvan geplaatst en gestort is 82.000. 475 preferent winstdeelende aandeelen, elk groot 1000, waarvan 25 aandeelen zijn gesplitst in onderaandeelen, elk groot 500 en 25 aandeelen zijn geplitst in onderaan deelen, elk groot 100 en waarvan ge plaatst en gestort is 177.000. R. K. ATHLETIEK- EN SP0RTVEREEN. „ROOD-WIT". Gisteren hield de R. K. Athletiek- en Sportvereeninging „Rood-Wit" een alge meene ledenvergadering in de Zita-Ver- eeniging. Omstreeks half negen opende de voorzitter, de heer J. TH. Witte de verga dering met den Chr. groet, en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder Rector Groot, als Geest. Adviseur der vereeniging. De notulen der vorige ledenvergadering werden goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat men bijeen was gekomen ter bespre king van het winterprogram. In bestuurs vergadering van October was reeds oen uitvoerig plan opgemaakt, dat ook in deze ledenvergadering niet werd veranderd. Dit plan omvat het volgende: Donderdagavond van 89 uur indoortraining Juniores, van 910 uur voor seniores. Verder zal worden getraind op het terrein aan den Zoeterw. Singel, terwijl een serie wandelingen wordt uitgeschreven in D. H. A. K.-verband. Een voorstel uit de vergadering om het junior voetbalelftal alsnog in de competi tie te laten indeelen werd aangenomen. Besloten werd iederen Zaterdag het program in de Leidsche Courant te plaat sen. Ook zullen dit seizoen eenige club avonden worden gehouden voor Ie leden De afd. Wandelsport „De Antilope" zal dit seizoen eenige verbeteringen onder gaan. Naast den leider zullen nog twee leden worden benoemd om diens taak te verlichten. Een en ander moet echter nog vorden uitgewerkt en zal eerdaags aan '.eden worden voorgelegd. Rondvraag. Rector Groot deelde mede, da: de D. O. V. „Klimop" than3 gencel los staat van den R. K. Vrouwenbond. Het be stuur is met nieuwe krachten aangevuld, welke gezamenlijk zullen trachten Klimop in zijn geheel te reorganiseeren en op hoo- ger pei te brengen. Spreker meende dat Rocd-Wit, welke van dezelfde standing is als Ivlimop, haar steun niet mag onthou den. Hij verzocht de vergadering propa ganda te maken voor deze vereeniging en zoo mogelijk nieuwe leden hiervoor te win- De heer J. Duindam merkte op, dat in verschillende dagbladen geen verslag voor kwam aangaanden den laatstgehouden sin gelloop. De heer P. Verhoef verzocht een kasna- ziener aan te wijzen, daar een lid, dat deze functie bekleedde in den loop van dit jaar heeft bedankt. De heer Groede voelde er veel voor het clubcostuum te veranderen. Het kwam met de kleuren beter overeen, wanneer heb broekje rood was. Volgens Bisschoppelijk voorschrift is dit echter verboden. De heer H. Duindam bracht hulde aan den voorzitter, die op zoo'n voortreffelijke wijze de Sportweek heeft geleid. Spr. hoop te hem nog vele jaren als zoodanig werk zaam te zien, hetgeen voor Rood-Wit stel lig een goede toekomst voorspelt.' Vervolgens vond hij het raadzaam hier ter stede een cursus te houden voor jury leden. De voorziter de heer J. Th. Witte dank te dezen spreker voor z'n vriendelijke woor den en hoopte nog vele jaren als zoodanig werkzaam te mogen blijven. Hij wenschte het tegenwoordig bestuur eveneens een lang verblijf, want alle leden zijn tot volle tevredenheid der vereeniging het geheele jaar actief werkzaam. Spr. verheugde zich over den buitengewoon gunstigen toestand, waarin zich de vereeniging bevindt. Op alle gebied is de organisatie prima in orde. Het ledenaantal is nog steeds stijgende en telt reeds 15 leden meer dan bij de vo rige ledenvergadering. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter op gebruikelijke wijze de verga dering en dankte allen voor hun aanwezig heid. Voordracht Prof. dr. W. Schlenk. Op uitnoodiging van de philosophische faculteit der Leidsc-he studenten, spreekt prof. dr. W. Schlenk uit Berlijn op Woens dag 29 October a.s. in de collegezaal van het organisch-chemisch laboratorium over freie organische Radikale. Drievoudig jubileum bij Tieleman en Dros. Maandag a.s. zal de firma Tieleman en Dros alhier den dag herdenken dat voor veertig jaar de afdeeling koek- en banket bakkerij werd opgericht. De werkzaamheden in deze afdeeling werden opgedragen aan de heeren J. S. Fa- vier en F. G. Poptie, die dus Maandag eveneens hun veertigjarig jubileum zullen herdenken. Het karakter dezer afdeeling bracht van zelf mee, dat zij in den loop der jaren wei nig uitbreiding onderging. Wel werden vanzelfsprekend verschillende technische verbeteringen aangebracht, zooals een heete luchtoven, kneedmachines, e. d„ maar overigens bleef de toestand zooals hij bij de oprichting was. Naar wij vernemen bestaan er plannen om de beide jubilarissen op den komenden feestdag te huldigen. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer P. Dévilé den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij" de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" voorheen de Koster en Co. De jubilaris werd gistermorgen met zijn echtgenoote per auto van zijn woonhuis gehaald, en ten kantore der firma door den directeur gecomplimenteerd, onder aanbieding van een geschenk onder cou vert. Daarna werd hij geleid naar de zak- kenafdeeling, alwaar hij bij monde van den heer Ir. H. A. Bol in tegenwoordigheid van het geheele personeel werd toegesproken. Als aandenken werd hem hierbij door het fabriekspersoneel een huiskamer- en een ganglamp, benevens bloemen aange boden, terwij! het. kantoor- en laboratorium personeel hieraan een bloemenmand toe voegde. Geringde vogel neergeschoten. De „Courrier du Finisterre" meldt dat zekere Jean Guillerm uit Lanarnus bij het jagen op wulpen en zeesnippen een vogel heeft neergeschoten, die een ring aan één der pooten droeg, gemerkt. Muséum Nat. Hist. LeidenHollande 74.172. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschr ij vingen: 5609. Gerard C. Hulst. Leiden, Donkersteeg 21. Schoen- en sportartikelen (meest uitge breid). E.G. C. Hulst, Leiden. 5610. General Electric Verkoop Combina- toe (B. P.) Leiden, Hooglandsche Kerk- gracht 23. Verkoop van alle soorten electri- scbe geluidsreproductieapparaten. Venn.: H. G. van Luyken, Leiden. P. J. Eman Jr., Leiden. B. P. Verel, 's-Gravenhage. De 1ste ploeg der dienstplichtigen der lichting 1931, bestemd voor het onbereden gedeelte van het 6e reg. veld-art. alhier, wordt 19 Januari voor eerste oefening in gelijfd. Personen in Leiden gevestigd. A. C. A. Marijnissenvan Aart, Heeren straat 90 A. R. D. Anijs, geneesheer, Fagelstraat 15 J. Barnhoorn, dienstbode, Mezenstraat 2 A. Borst, dienstbode, Hooigracht 29 W. Bos, hulp in de huish., Rijnsburgerweg 117 P. P. Bruna, Rapen burg 24 Th. A. Bruna, Merelstraat 7 M. Bunn, dienstbode, Fagelstraat 34 S. C. H. Coenders, bakker, Seringenstraat. 8 J. J. Doedens en faoi., lunchroomhouder, Steenstraat 27 J. van Dolderen, ver pleegster, N. Ac. Ziekenhuis K. N. A. Eelman, kinderjuffr., N. Ac. Ziekenhuis G. J. Gassner, Noordemde 50 W. G. van Griethuijsen, verpleegster, Ac. Ziekenhuis PI. Hamisch ten Oate, Rapenburg 58 J. Hartevelt en fam., fabr.-a-rbeider, Heerengracht 17 A. J. van Heijs en fam., logementhouder, Jan Vossensteeg 59 M. R. T. 't Hooft, Rijnsburgerweg 62 A. E. M. van Hom, Noordeinde 50 H. Jakobs, Morschweg 38 J. van der Kaap en fam., arbeider, Langestraat. 6769 J. Kempen- Schreij, H. Rijndijk 150 A. Kessels, Boer- haavestr. 12a J. J. Klinkhamer, mari nier 3e kl., Oostdwarsstr. 26 W. F. van der Kodde en fam.. arts. Stationsweg 2 E. Kowalski, boekbinder, Kraaierstr. 21 J. C. van de LaarMunster, Valken- steeg 14 H. de Lange. Leeuwerikstr. 18 E. Laukötter, dienstbode. Noordeinde 50 L. Leenheers en fam., seinhuiswach ter, 3 Octoberstraat 53 Masdoellak, W. Rozenstraat 12a P. van Mastrigt, pianostemmer, Nieuwsteeg 37a G. S. Mom, meube'maker, Pasteurstraat 4 G. van Muijen. Rapenburg 21 N. van der Niet, winkelierster, Levendaal 155 M. J. Noordman, Haagweg 59 H. J. Over- vliet, L. Raamsteeg 61 O. C. M. Pierlot, bruneerster, Mare 5 J. D- C. Polet, Leeu werikstraat 4 H. H. Schneider, kellner, N. Rijn 8 G. A. Slot, arts, v. Oldenbar- neveldstraat 29 A. A. A. Smitz, priester, Haarlemmerstraat 106 E. Sohn, Rood- borststraat 2 G. M. J. van der Spek, Ju- lianastraat 15 F. J. van Thiel, bouwk. opz. tegkenaar, H. Rijndijk 99 H. Ver steeg, verpleegster, N. Ac. Ziekenhuis C. Wakka, Mauritsstraat 42 M. Wittke, dienstbode, H. de Grootstraat 6 A. Wolde en fam., timmerman, Vesiestraat 10 F. P. van Zijl, koopman. Stationsweg 21. Personen uit Leiden vertrokken. Antonius Jacobus zoon van M. J. Moer- kens en E. v. d. Heijden Martinus, zoon van A. G. Gerse en J. H. van Lieshout Bertha Helena, dochter van D. ten Geuzen dam en C. Rijks Pietje, dochter van G. A. de Vries en H. Gross Johannes, zoon van G. J. v. d. Poll en P. C. S. van Leeu wen Arie, zoon van J. Uijttenbroek en H. J. van Dommelen Wilhelmus, zoon van W. Reijntjes en J. Taffijn Geertrui- da Petronella, dochter van F. D. Noest en J. C. de Wilde Maria Jannetje, dochter van W. F. Siraa en S. T. de la Rie Ni- colaas Johan, zoon van N. de Tombe en J. W. Hartevelt Catharina, dochter van S. de Haas en C. Verhoog Steven Frederik, zoon van F. H. van Gorkum en H. Merbis Jacob, zoon van J. Bekooij en J. M. van Vliet Adriana Margoretha, dochter van W. T. Petit en J. A. Tabbers Elisabeth Gesina, dochter van G. N. Meurs en G. Raasveld Maria A-lida, dochter van N. Disseldorp en C. Winters Janny Nico- lien, dochter van J. N. Roest en E. W. Dek kers Franciscus Arnoldus, zoon van F. A. v. d. Kamp en C. G. Leenaarts Fre derik Theodorus, zoon van K. F. de Bree en M. E. de Lange. Getrouwd: T. J. J. Versteijnen jm en H. C. Tisseur jd N. J. van Berge He negouwen jm en E. de Meij jd S. Brou wer jm en C. S. Mieremet jd J. Hille- brand jm en J. M. C. Klinkhamer jd J. N. de Koning jm en N. Beurze M. La gendijk jm en H. M. Kroon jd H. van Lienen jm en J. Valk jd S. Ossevoort jm en J. S. v. d. Vos jd P. Pijnnaken jm en G. Hartevelt jd J. Snijders jm en G. Lubberts jd H. Sommeling jm en A. J. Agema jd H. van Venetiën jm en M. H. Sommeling jd M. van 't Zelfde jm en J. E. van Biezen jd. Overleden: J. G. Schippers zn. 26 jaar A. RijnsburgerVarkevisser vr. 41 jaar A. Guijtv. d. Boon wede. 70 jaar G. Turkenburgvan Driel vr. 60 jaar C. Blokker zn. S mnd. W. W. Kriek man 34 jaar M. B. Leuring wedr. 87 jaar A. J. E. Metz zn. 10 jaar R. Horst man 81 jaar E. C. Vermont dr. 1 maand A. M. de GrootBremmer vr. 59 jaar P. T. Mizee man 62 jaar P. Stolk zoon 2 jaar H. Frankhuizen dr. 82 jaar. BELGIË SLUIT ZIJN GRENS VOOR ONS VEE. MET INGANG VAN HEDEN. In 1929 ging naar geldswaarde de Helft van ons exportvee naar België. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Ned. gezant te Brussel de Belgische minister van Landbouw den invoer van herkauwende dieren uit Nederland met in gang van morgen heeft verboden. Nog vernemen wij, dat de oorzaak van deze drastische maatregel is gelegen in het mond- en klauwzeer. Voorwaar, aldus schrijft het „A'lg. Han- delsbl.", dit ontbrak in dezen tijd van land bouwcrisis, dumping, hooge tolmuren en Duitsche „boter-raanoeuvres" nog juist aan ons geluk Wij laten de cijfers spreken: België is onze beste afnemer van rund vee: in het afgeloopen kalenderjaar ex porteerde ons land aan slachtvee 3300 stuks jongvee van één jaar en ouder, waar van 3280, dus practisch alles naar Bel gië ging. De waarde bedroeg 685.000. Aan jongvee beneden een jaar expor teerden wij 9400 stuks, waarvan 9334 naar België, dus eveneens alles. De waarde daarvan bedroeg 150.000. Aan melk- en kalfkoeien voerde ons va derland in 1929 uit rond 6900 stuks, waar van 4165 naar België gingen dus 60 pet. De waarde van den Belgischen export be droeg dan ook 1.070.000. Aan jongbokvee van één jaar en ouder, behalve stieren, exporteerden we 6100 stuks, waarvan 2600 of wel pl.m. 43 pet. naar België gingen. De waarde bedroeg ƒ414.000. Aan jongvee beneden een jaar expor teerden we 9100 stuks, waarvan 1365 naar België of 18 pet. De waarde bedroeg 88.000. Bovendien betrok België nog 134 stieren en stierkalveren voor 21.000. In 1929 heeft ons land aan rundvee uit gevoerd voor een bedrag van 5.067.000, waarvan naar België voor 2.428.000, dus zoo goed als de helft! Het aantal stuks rundvee, dat ons land exporteerde, bedroeg 35.876, waarvan 20.868 naar België, dus rond 60 pet. In de eerste driekwartalen van het loo- pende jaar exporteerde Nederland naar België, al zijn slachtvee n.l. 7540 stuks voor 721.000. Aan fokvee voerden wij in die negen maanden uit 7900 melk- en kalfkoeien, waarvan niet minder dan 6550 naar België gingen, dat is 83 pjet.De waarde daarvan bedroeg 1.741.000. Van onze 6000 xiitgevoerde stuks jong fokvee van één jaar en ouder gingen er 4270 of wel 71 pet. n. België. De waarde be droeg 766.000. Van de 2850 stuks jong fokvee van bene den een jaar gingen er 1900 naar België of wel 67 pet. Bovendien betrok België in drie kwar talen nog 352 van de 753 stieren en stier kalveren, dus bijna de helft De waarde daarvan bedroeg nog /S4.000. In totaal zijn van Januari tot en met September 25.062 stuks rundvee door ons land uitgevoerd, waarvan 20.600 of 82 pet. naar België De waarde van onzen gezamenlijken rundvee-uitvoer bedroeg 4.585.000, waar van 3.438.000 of 73 pet. of drie vierde ge deelte naar België Nader verneemt de „Tel." van bevoegde zijde, dat deze zoo plotselinge en geheel on verwachte maatregel genomen is, op aan dringen van de afdeeling gezondheids dienst voor huisdieren van het Belgische departement van Landbouw, zulks in ver band met het heerschen van mond- en lauwzeer in ons land. Het fè dus een sanitaire maatregel, waarvan men vooralsnog geen economische bijbedoelingen mag vastknoopen. De organihaties van den Nederlandschen veehandel overwegen intusschen reeds stappen, om in bepaalde gevallen licenties voor invoer te rijgen, b.v. uit rayons, welke volgens veterinaire verklaringen vrij zijn van de ziekte. Het invoerverbod treft zwaar, daar Bel gië momenteel vrijwel het eenige practi- sche afzetgebied van ons vee vormt. DE TUINBOUW IN N00RDH0LLAND. Steunmaatregel van provincie-wege. In de vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland van 14 October j.l. werd Ged Staten om praeadvies in handen ge- lak e.a. om bijzondere maatregelen te tref fen tot verbetering van den toestand van den tuinbouw jin Noord-Holland en Ged. Staten te machtigen, op het voetspoor van de in 1923 getroffen regelingen, thans we derom garantie te verleenen van rente en aflossing van voorschotten, aan noodlijden de tuinders te verstrekken, met dien ver stande evenwel dat de rente aan voor- schot-nemers te berekenen niet hooger zal zijn dan 3 pet. 's jaars. Ged. Staten stellen thans voor hen te machtigen de provincie borg te stellen voor de richtige naleving van de overeenkom sten van geldleening welke door tuinders in deze provincie, die naar !t oordeel van G. S. voor steun in aanmerking komen, zul len worden gesloten ten behoeve van aan kooping van meststoffen en andere bedrijfs- benoodigdheden en voor de betaling van in het bedrijf onontbeerlijke arbeidskrach ten, met dien verstande dat de borgstel ling zich beperkt tot telkens 70 pet dei- voorschotten en onder voorwaarde dat de overige 30 pet. door de gemeenten hunner woonplaats wordt gegarandeerd. C. Aarts, Amsterdam, Fazantenweg 36. H. v. Beek-de Beijl, Utrecht, Maasstr. 64bis. M. O. van den Berg, Zeist, Tulp- sttraat 19. C. A. de Boer, Amsterdam, Jan Evertsenstr. 30 III. H. Bomhof, Bun- nik, Langstr. 9. C. D. C. Bot, Westwoud. A. Broekema, Groningen, Noordersta- tionsstr. 18 b. P. Olay, Amsterdam, Prinsengr. 1011. J. C. M. Colla, Benne- broek, St. Lucia Stichting. W. F. Cra- merus, China. M. N. Datoek Pamontjak, den Haag, Maystr. 13. W. Develing, Delft, Bilitonstr. 20. M. A. van Dorp van der Most van Spijk, Oegstgeest, Em- malaan 76. G. Frei, Waalre, Aalst, Waalrescheweg 132. P. Goddijn, War mond, St. Luduinagesticht. P. O. Ie Grand, Amsterdam, Uithoornstr 24II. G. E. Geijp, Valburg. M. C. A. Haar- mans, Bloemendaal,. Bloemendaalscheweg 30]. W. Haneveld, "Zandvoort, Kl. Krocht 3. D. P. Harmsen, N. O. Indië. J. van Hekezen, Utrecht, Maliebaan 131. G. H. Helfenstijn, Amsterdam, van Speijksttr. 48 II. J. P. van der Hoeven, Voorscho ten, Leidscheweg 141. M. P. van Hooi- odnk, Hengelo (O.), Magdalenalaan 16. T. de Hoop, Avereest, Julianastraat. R. M. Icksan, den Haag, Maystr. 13. M. A. de Jager, den Haag, Wingerdstr. 62. A. H. A. Jansen, Zaandam, Kattegat 12. J. C. M. Janssens, Tilburg, Capucijnenstr. 175. H. de Jong, Rotterdam, Heggepad 27. M. H. de Jong, den Haag, Wesen- bekestr. 19. K. R. Judd, den Haag, Ma- lakkastr. 137. A. de Klerk, Wassenaar, Konijnenlaan 55. L. Kolk, Hilversum, Zonnelaan 6. F. H. N. Kriek, de_Mns- schenbroeksttr. 27, den Haag. C. Kwast, Heiloo, Burg. de Wildlaan 233 b. J. Le- get, Oegstgeest, Schoolstr. 2. I. Lepe laar, den Haag, van Ravestijnstr. 442. A. Lipschits, Breda, Eindstr. 3. A. Lu- bitzky, Utrecht, Willem Barentzstr. 66. R. Magermans, den Haag, van Swietenstr. 98. M. Meijne, Wassenaar. C. J. Mul der, Alphen a. d. Rijn, Hoofdstr. 241. A. Niemoth, Tilburg, Wilhelminapark 56. T. Pellenkoft, N. O. Indië. G. Plagmeijer Anna Paulowna, Oosterzandvaart. M. van der Pool, den Haag, Wld. Pyrmont- kade 2 f. W. Poulter, Haarlem, Zijlweg 53. Mas Prawira Atmadja, N. O. Indië. M. Ras, Breda, Zandbergweg 92. G. H. Rascke, Duitschland. E. J. Romijn, Voorburg, Prinses Mariannelaan 46. A. C. van Rooié, Ginneken, Duivenvoordestr. 58. van Rijn, Voorburg, Naaldwijkstr. 75. H. M. Schreuder, Medemblik, Voor eiland 11. C. W. Snoeker, Hengelo (O.l, Buitenweg 12. J. Snip, Haarlem, Kl. Houtstr. 103. W. Springer, Rotterdam, Marinierskazerne. G. H. Stroobach, Am sterdam, Dijsselhofplantsoen 2. L. Top pers, Wateringen, Lange Noordweg 8. J. M. Torsy, Rotterdam, Jagerstr. 50. R. Uges, Rotterdam, Kruiskade 60. P. M. van Vegten, Koudekerk, Hoogewaard 63. L. P. Verboog, 's Hertogenbosch, Hinthamerstr. 165. A. O. Vermeer, Voor schoten, Voorstr. 23. J. de Vink, den Haag, Koningstr. 347. J. J. Voskuil, den Haag, Anemoonstr. 104. J. J. Vreeburg, Oegstgeest, Huize Duinzicht J. A. H. Vromans, N. O. Indië. M. A. Wesselingh, Breda, Hendrikstr. 1. Geboren Petrus Gerardus, zoon van P. B. Samson en G. W. Janssen Petrus Johannes, zoon van P. J. v. d. Voort en M. J. v. d. Geer Fokje, dochter van J. Ste- venns en R. Bottinga Jansje, dochter van O. van Rhijn en J. Fleur Gretha Johan na, dochter van G. Nust en J. H. Hemmes Aleida Geertruida, dochter van H. G. van Teijlingen en A. H. Engel Maria, dochter van A. C. Polane en M. Jansen Maria Elisabeth Theodora, dochter van L. B. Hoogweg en H. H. Degger Peter, zoon van W. F. van Duuren en J. S. Reijken MEXICAANSCHE OPLICHTERS VOOR DE RECHTBANK. Een valsche chèque van 16000 dollar. Voor de Vijfde Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank had zich een tweetal bui tenlanders, de 32 jarige Leon Vega Guer- ra, zich noemende Antonio Rojas Vigil en de 30-jarige M. Salmexon Escudero, zich noemende Manuel Muriel Hernandez, resp. afkomstig uit Spanje en Mexico, te verant woorden wegens oplichting. Op 3 Februari j.l. boden beide verdach ten een wissel aan ten bedrage van 16000 dollar van de „Bank of Montreal" bij de firma Cook Zn„ aan den Vijgendam. De bank was echter gewaarschuwd en toen de valsche chèque werd aangeboden, werden de beide „heeren" door de politie gearres teerd. Het bleek dat deze een goede vangst had gedaan. Escudero had reeds zeven jaar en vier maanden ter zake chèque- vervalsching in de gevangenis te Philadel phia doorgebracht en was eerst kort gele den in vrijheid gesteld. De beide gearresteerden werkten echter in Holland niet als duo doch maakten deel uit van een quartet. De twee andere leden van de bende, die geheel Zuid-Amerika onveilig maakte, zekeren Garcia en Faro, hadden lont geroken toen zij, op straat wachtende, merkten dat het geld niet werd uitbetaald. Zij waren naar hun hotel in de Warmoesstraat teruggegaan, verbrandden enkele papieren en verlieten haastig Hol land, om in Parijs een goed heenkomen te zoeken. Later werd ook dit tweetal in Mexico gearresteerd. De in Amsterdam gearresteerden hadden nog een aantal valsche cheques bij zich, bestemd om de Incasso Bank, Twentsche Bank en Rotterdamsche Bank eenige dui zenden dollars te ontfutselen. Aanvankelijk hadden beide verdachten ontkénd, zij zouden gewerkt hebben in op dracht van een zekeren Wilson. Volgens de dagvaarding zouden de ver dachten twee wissels van de Bank of Mon treal hebben aangeboden bij de firma Cook <fc Zoon, terwijl zij wisten, dat zoo wel de chèque als de beide handteeke- ningen op deze chèques valsch waren. Bij verzoek tot legitimatie toonden zij een val sche pas en poogden de bankiers te bewe gen tot afgifte van de 16.000 dollar, een poging, die niet gelukte doordat het kan toor er van verwittigd was, dat de wissel vabch was. Subs, was aan den tweeden verdachte medeplichtigheid aan dit feit ten laste gelegd, door opzettelijk in de Engelsche taal uitbetaling te verzoeken in groot Hollandsch bankpapier. Als tolk trad op de heer L. Emmeriks, vice-consul van Spanje. Verdachten die gedetineerd waren, wer den verdedigd door mr. Huyer en mr. S. B. de Leeuw. De Officier van Justitie, mr. de Blé- court, wees er op, dat de Hollandsche Jus titie een buitengewoon goede vangst had gedaan met de arrestatie van deze ge vaarlijke misdadigers, die deel uitmaakten van een bende, die in de oude en nieuwe wereld banken voor twee millioen dollar heeft opgelicht. Het ten laste gelegde is wettig en overtuigend bewezen. Spr. eischt tenslotte tegen beide verdachten een gevangenis straf van vier jaren. De verdediger van verd. Vega Guerra, mr. S. B. de Leeuw drong aan op vrij spraak, subs, clementie. Mr. Huyer, de raadsman van verdachte Escudero Hernandez sloot zich aan bij de woorden van mr. de Leeuw en drong aan op clementie. Uitspraak 6 November a.s.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10