Vrouw< DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 met allerlei product-en, die beneden kost prijs verkocht worden en aldus de econo mische crisis steeds verder uit te breiden en het leger der werkloozen, waaruit de reserves der revolutionairen w-orden ge kweekt aldoor grooter te maken. Inder daad is de Russische export- den laat sten tijd enorm toegenomen, en nog steeds be reidt hij zich,'ten koste van het eigen hongerlijdend volk uit. Terwijl bijvoorbeeld de eieren in Rus land in den vrijen handel niet meer ver krijgbaar zijn, en het maximum aantal eieren, dat per maand per hoofd op de eierkaarten lieschikbaar wordt gesteld 15 stuks bedraagt, worden de markten in Duitschland, Estland en Polen met- dit artikel door de sovjets overstroomd en deze Russische eieren zijn zoo goedkoop, dat de binnenlandsche handelaren onmoge lijk concurreeren kunnen en hun waar van de markt terug naar huis kunnen nemen. Op dezelfde wijze gaat hêt met de Rus sische tarwe, ofschoon in Rusland al lang weer de broodkaarten moesten worden ingevoerd; en de sovjets voeren thans ook steenkolen uit naar Engeland, waar gere geld toch al volop werkloosheid heerscht onder de mijnwerkers. CHINA DE R00DE TERREUR IN KIANG. Zestigduizend burgers vermoord. Naar eerst thans bekend wordt, zijn bij de verovering van Kiang in de provincie Kiangsoe door twee communistische leger- afdeelingen ongeveer zestigduizend men- schen vermoord. „De rivier de Kan, aldus wordt gemeld, was rood van het bloed der opgehoopte lijken." Het bestuur van Honau zal een leening van drie millioen dollar uitgeven, om een expeditie tegen de bandieten te financie ren. Van de gevangen genomen geestelijken is de Italiaansche bisschop Migani in Kioe- kiang teruggekeerd met het verzoek, een losgeld van tien millioen dollar te betalen voor de gevangenen, onder wie zich de Italiaansche paters Capozzi en Perino be vinden, alsmede de Italiaansche non Rog- noni. Tien nonnen in gevangenschap. Omtrent de gevangenneming van de ver schillende geestelijken uit Kian wordt nog gemeld, dat vijf buitenlandsche nonnen in een ziekenhuis der communisten worden ge vangen gehouden en vijf Chineesche non nen in de stad zelf opgesloten zijn. De Zwitsersche priester, Vonerx, zou ter dood gebracht zijn te Pongtze, dat on langs eveneens door de rooden werd ver overd. Volgens berichten uit betrouwbare bron weigerden de nationalistische troepen de communisten te bestrijden en worden bil jetten aangeplakt waarin de soldaten worden aangespoord niet te vechten. De oorlogsschulden, aldus Coolidge, kun nen door alle landen betaald worden en het is onjuist en misleidend, wanneer men beweert dat, omdat Duitschland niet kan betalen, ook de andere landen hun schul den aan de Vereenigde Staten niet kunnen voldoen. Dit zou bet eekenen dat de herstel betalingen door Amerikaansche burgers moeten worden gedragen. De bewering, dat het annuleeren der oorlogsschulden den wereldhandel zou ver beteren, beteekent, dat men den wereld handel met onze belastinggelden zou wil len financieren. Daartegen moeten we na drukkelijk opkomen. BINNENLAND AMERIKA MORATORIUM VOOR DE SCHULDEN? Schacht's stappen te Washington. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" schrijft over de berichten uit Wash ington ten aanzien van het moratoriumplan dat men in Parijsche financieele kringen, ondanks de verschillende dementi's, alge meen blijft gelooven, dat een stap in deze richting is gedaan, daar de noodzakelijk heid van een actie van Duitschland steeds dringender wordt. Men acht het hier verstandig de aan dacht der Amerikaansche zakenwereld te vestigen op het feit, dat een halsstarrig vasthouden aan de betaling der oorlogs schulden niet alleen Frankrijk, doch ook Engeland en Duitschland zou treffen. In de Fransche bladen wordt de dis cussie over de wenschelijkheid van een herziening van de geheele schuldenrege ling voortgezet. De uitingen zijn over het geheel genomen vrij gematigd. De „Petit Journal" schrijft: „Wat dr. Schacht in de Vereenigde Staten ook moge bereiken, de rechtvaardigheid ge biedt toe te geven, dat hij de eenig moge lijke demarche heeft ondernomen. De „Oeuvre" vraagt: „Wat kunnen wij verliezen, wanneer Amerika Europa zijn schulden kwijtscheldt en wanneer Duitsch land daarbij profiteert Het zou slechts bewijzen, dat het Youngplan een gunstige affaire geweest is. Wij zouden geen sou behoeven te betalen en het zou voor Duitschland een aanmerkelijke verlichting van zijn lasten beduiden. Hebben wij be lang bij een zoodanige verlichting van Duitschlands' moeilijkheden? Hieraan be staat geen twijfel. De jongste Duitsche ver kiezingen stonden in het teeken der te zware herstellasten zoowel als van den dreigenden economisohen noodtoestand. Europa moet in zijn eigen belang Duitsch land zoowel voor het bolsjewisme als voor de Hitler-beweging behoeden." De „Journée Industrielle" is iets zwaar der op de hand. Wanneer, zoo schrijft het blad, het optreden van dr. Schacht in Amerika, het doel mocht nastreven, de YoungregeHng in de oogen van de Ameri kaansche openbare meening te discreditee- ren, dan moet aan deze manoeuvre zoo spoedig mogelijk paal en perk worden ge steld. Wanneer men n.l. door een mora torium of anderzins een herziening van het plan-Young wil verkrijgen, loopt Frank rijk gevaar, wat betreft zijn schulden aan Amerika, over het hoofd te worden gezien. Immers een moratorium voor Duitsch land staat niet gelijk aan kwijtschelding der schulden, terwijl Frankrijks aanspraken als crediteur en verplichtingen als schulde naar feitelijk parallel loopen. In een artikel in de „Washington Post" protesteert Coolidge, de vroegere president van Amerika, tegen het verwarren van het herstel-probleem met het vraagstuk der ooriogsschulden. TWEEDE KAMER DE VLOOTWET. „Landbouw op zee". Er worden geen nieuwe mil- lioenen gevraagd. Bij de voortzetting der behandeling van het vloot-ontwerp betoogt de heer B r a a t (P.B.) dat de landbouw in dit ontwerp geen voordeel geniet. Het geld, dat beschikbaar is, is beter te gebruiken dan voor oorlogs schepen. Als er een schuit voor Indië noo- dig is, moet Indië dat zelf maar betalen. Spr. ziet bovendien niet in, tegen wie wij ons moeten bewapenen. Het zou nog eeni- gen zin hebben om vliegtuigen te bouwen als we een fabriek hadden, die er vele per dag kan afleveren. Hier wordt totaal niets voor den landbouw gedaan. De heer Duys (S.D.A.P.): Wil je dan landbouw op zee? De heer Braat (P.B.) wil betoogen, dat de vloot, die men wil bouwen, geen enkel belang heeft in verband met de landbouw productie. Spr. betoogt dat wij met onze bewapening niets kunnen beginnen, en dat het trouwens, wanneer b.v. België ons an nexeerde, niets anders zou beteekenen dan dat wij een ander vorstenhuis kregen. Bo vendien weet spr. niet of leger en vloot wel betrouwbaar zijn en het gebeurt, dat een vloot zich tegen haar eigen regeering richt. Met bewapening richt men niets uit en de boeren hebben met verontwaardiging i de poppenkast van de manoeuvres De Voorzitter verzoekt den heer Braat, zich parlementair uit te drukken. I De heer Braat (P-B.) meent, dat het j geld hier niet economisch wordt besteed en zal tegen stemmen. De heer Flo ris Vos (Middenp.) ver- klaart zich tegen het plan van den Minis- j ter. De heer Tilanus C.H.) noemde het vlootplan eenvoudig en sober. De Minister van Financiën, dezelfde, die in 1923 be zwaar maakte, maakt nu geen bezwaar. Dat bewijst alleen reeds dat het plan fi nancieel niet bezwaarlijk is. De heer Al bard a (S.D.A.P.) meende, dat, als men de eerste termijn voor den bouw toestaat, men feitelijk ook gebonden j is, de volgende termijnen toe te staan. In het wezen der zaak beslist men hier over het geheele vlootplan-Deckers. Wie de elf schepen niet wil, moet een kruiser weige ren. De heer v. Poll (R.K.) zeide, dat er heel wat zou moeten gebeuren eer spr. zijn stem zou geven aan een vlootuitbreiding. Vlootuitbreiding kost geld. Hier echter blijkt, dat de uitgaven niet worden uitge breid. Wanneer wij het heele plan hebben zullen wij een nieuwen aanbouw hebben van 20176 ton, waartegenover wegvallen oude schepen met totaal 22535 ton. De bewering, dat Nederland deelneemt aan den bewapeningswedstrijd is onhoud baar. Als wij, de kustlijn van het Rijk der Nederlanden vergelijkende met die van Denemarken, een vloot wilden bouwen als Denemarken zal behouden, zouden wij een vloot van 600.000 ton moeten hebben. Het petitionnement brengt het volk in den waan, dat er nieuwe millioenen wor den gevraagd, hetgeen niet het geval is; van deelneming aan een bewapeningswed strijd is geen sprake, evenmin als van een vlootuitbreiding met 50 pet. Het petition nement richt zich tegen allerlei zaken, die niet worden voorgesteld. Door deze on juiste voorstelling kan de democratie niet gebaat worden. Spr. wil een vertrouwelijke mededeeling doen aan den heer De Visser. Op het smal deel van de katholieke vloot, dat volgens den heer De Visser verzegelde orders had om tegen te stemmen, is muiterij uitgebro ken en het zal' niet uitvaren. De heer Zandt (S.G.P.) kwam op te gen het betoog van „Kerk en Vrede", dat het gebruiken van wapens onchristelijk zou zijn. De heer Schaepman (R.K.) merkte op, dat de rechtstreeksche zeggenschap van den Minister over de vloot in Indië zeer gering is. Spr. betreurt het daarom, dat bij dit ontwerp niet tegelijk een ont werp tot verdeeling van de kosten wordt behandeld en dat de Minister van Koloniën bij deze behandeling niet aanwezig is. Spr. vraagt zekerheid, dat niet tot per- soneels-uitbreiding zal worden overgegaan. Hij betoogt, dat voor de handhaving van de neutraliteit in Indië een vloot onmis baar is. De heer v. d. Heide (S.D.A.P.) bezag de zaak van ethisch-religieus standpunt. Met den geest van Christus achtte spr. een oorlog niet vereenigbaar. De vergadering wordt te 6.50 uur ver daagd tot Donderdag 1 uur. HET DREIGEND CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Een staking voorkomen. Het resultaat der gisteren met den Rijksbemiddelaar gevoerde besprekingen was, dat de vertegenwoordigers van beide partijen zich verbonden hebben om in haar organisaties de volgende punten te verde digen: a. De collectieve arbeidsovereenkomst wordt weer aangegaan voor een tijdvak van ongeveer 3 jaar en wel tot den eersten Zaterdag van October 1933. b. Het uurloon voor volwassen werk nemers (van 24 jaar af) wordt verhoogd, en wel met ingang van 17 November 1930, met 2 cent per uur en me.t ingang van 17 November 1932 nog eens met 1 cent per Voor de jongere werknemers zal het bu reau der Centrale Commissie een daarbij evenredige verhooging vaststellen. Uit het bovenstaande volgt, dat tot 17 November a.s. het thans bestaande C.A.O. wordt verlengd. Het /erloop der besprekingen. De Rijksbemiddelaar nir. S. de Vries heeft gistermiddag eerst met de vertegen woordigers der beide partijen gezamenlijk vergaderd. Deze vergadering duurde van half drie tot drie uur. De partijen kwamen daarna in afzonderlijke conferenties bijeen. Mr. de Vries heeft beide vergaderingen van de partijen bezocht. Te kwart vóór vier zijn de vertegenwoordigers der beide partijen opnieuw onder voorzitterschap van mr. De Vries bijeen gekomen. Deze laat ste bespreking duurde slechts een kwar tier en was te vier uur geëindigd. Bij deze laatste bespreking hebben bei de partijen medegedeeld, dat zij de voor gestelde overeenkomst, welke in de geza menlijke bespreking was ontworpen, en die daarvoor door de afzonderlijke paT'tijen was besproken, aanvaarden. Nadere bijzonderheden. Omtrent het thans bijgelegde, conflict in het typografisch bedrijf wordt ons nog medegedeeld, dat alle verdere eischen wel ke waren gesteld door beide partijen zijn ingetrokken. Voorts is nog vastgesteld dat de overeengekomen verhoogingen n i et behoeven te worden gegeven aan hen die reeds 2 of meer cent boven het oude minimum ontvingen. De patroons laten daarbij ieder vrij naar beste weten te han delen. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Werkverschaffing N.-Holland. Zooals reeds medegedeeld, zou er een bespreking plaats hebben tusschen de wet houders van Amsterdam en Haarlem en de directie van de Ned. Heide-maatschappij omtrent werkverschaffing aan werkloozen. Dit overleg heeft nu plaats gehad met het resultaat dat een terrein in Noord-Holland aangewezen is, waarop in den komenden winter werkloozen te werk zullen worden gesteld. Het werk zal geschieden onder lei ding van de Heidemaatschappij. Vijfde Nederlandsche Katholiekendag te Amsterdam. Gisteravond zijn te Amsterdam het plaatselijk comité en het eere-comité van den Vijfden Nederlandschen Katholieken dag, die het volgend jaar te Amsterdam zal worden gehouden, geinstalleerd. Tot voorzitter van het plaatselijk comité werd benoemd de heer mr. C. Goseling, terwijl werden uitgenoodigd om zitting te nemen in het eere-comité de hoogeerw. heer dr. G. van Noort, voorzitter en de heeren P. J. M. Verschure, lid van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. G. Krop man, wethouder van Amsterdam en W. Dreesmann. Verder werd nog tot lid van het eere-comité aangewezen de heer J. W. Smit. centraal-president van den R. K. Volksbond. Allen aanvaardden het lid maatschap van dit eere-comité. Aan den Katholiekendag zal verbonden zijn een tocht naar Egmond en Heiloo, waar mgr. Aengenent een H. Mis zal op dragen. Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". De Raad van Afgevaardigden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël" vergadert op Maandag 3 en Dinsdag 4 Nov. a.s. te Am sterdam, in het gebouw „Bellevue". Naast de bespreking der jaarverslagen komt o.m. de verkiezing van vijf hoofdbe stuursleden aan de orde. Candidaat zijn gesteld H. F. P. Donné, Venlo (affcr.); M. N. de Kunder, Haelen (aftr.); F. L. D. Ni- vard, bondspenningmeester (aftr.); P. J. Smits, Roermond; H. F. Timmermans, Bondssecretaris (aftr.); W. de Waal, Rot terdam (aftr.). Verder zal de vergadering zich hebben uit te spreken over de voorstellen van het Hoofdbestuur om de aan de R. K. H. C. V. „Mgr. Mutsaers" toegestane leening z.n. te verhoogen tot 80.000, en deel te nemen in de leening van „Herwonnen Levens kracht" ten behoeve van den bouw van een nieuw sanatorium met een bedrag van 25.000. Het volgende jaar zal het pont- veer te Velsen worden uitgebreid met een derde groote pont van grootere afme tingen dan de bestaande groote ponten. De thans varende kleine pont zal dan elders worden in dienst gesteld. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer J. Groot (A.R.), oud-lid van den gemeenteraad van Delft, waarin hij van 1907 tot 1929 zitting had. Hij was voorts o.m. voorzitter van de Kamer van Koophandel. B. en W. van Amsterdam hebben zich, in een praeadvies op ïen voorstel uit den Raad tot afschaffing van de z a k e 1 ij k e bedrijfsbelasting tegen dit voor stel verklaard. Het vlaggeschip van de K. N. S. M. het moto r-p assagiersschip „Oolumb ia" heeft op de Noordzee een proefvaart gemaakt. DE MEELACCIJNS. Wederom bespreking door de zes bakkersorganisaties. Een correspondent van het „Hdbl." in het Zuiden bericht, dat Dinsdagmiddag wederom een gecombineerde vergadering is gehouden van de zes samenwerkende bakkersorganisaties, waar het voorstel- Snapper-Goudeket, n.l. om de regeering te adviseeren in plaats van een maalgebod, een accijns op meel ad f 0.25 per baaltje van 50 K.G. in te voeren als steunmaat regel voor de tarweeultuur, nogmaals be sproken werd. Ondanks langdurige gedach- tenwisseiing werd wederom geen overeen stemming bereikt. Er werd thans een klein werkcomité ingesteld, dat in over leg zal treden met den minister. Tot leden van dit comité benoemde de vergadering de heeren Hetzel, (groot-werk gevers), Hendrix (R. K. Bakkersbond), Altena (Christelijke Bakkersbond), Snap per (Bond van Werkgevers in het Israë- lietisch Bakkersbedrijf) en Van Noppen (Ned. Bakkersbond).- De organisaties zullen hun volgende bijeenkomst houden Vrijdag a.s. te 's-Gra venhage. DE BRUG TE NIJMEGEN. Een werk van 5 millioen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gistermiddag met algemeene stemmen het voorstel inzake het aanbod van den minis- j ter van Waterstaat betreffende de Waal- I overbrugging aanvaard, waardoor Nijme- gen als schadevergoeding voor de op te j heffen pont van het Rijk f 425.000 zal ont- I vangen en dus de brug over de Waal zal worden gebouwd. 1 Nijmegen vlagt en, naar wij vernemen, ontving de minister van Waterstaat uit j Nijmegen en omstreken, van autoriteiten I en particulieren, talrijke gelukwenschen. j Het reusachtige werk, dat rond f 5.000.000 zal kosten en binnen drie jaar gereed zou zijn, beteekent natuurlijk ook een enorme nationale werkverschaffing. Wij kunnen zoowel den actieven minis- 1 ter van Waterstaat a-ls den wakkeren Nij- meegschen Gemeenteraad geluk wenschen j met de gevallen beslissing, welke voor Nij- i megen en omgeving van zulk een ver strekkende beteekenis is, dat zij gerust een nationaal belang kan worden genoemd. Gisterenavond is te Nijmegen een feestelijke taptoe gehouden in verband met de concessies van het bruggevoorstel door den gemeenteraad. De muziek dei- koloniale Reserve bracht een serenade aan den oud-burgemeester, den heer F. M. A. van Schaeck Math on, den burge meester, den heer J. Steinweg en den heer C'. A. G. Ivens, pionier van de Belvedére- brug. „Msb." Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Yinccntius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Donderdag, Zita-vereeniging feestelijke bijeenkomst, Pieterskerkkoor- steeg 15, 8 uur. Donderdag, Vriendenkring ter eere van het Allerh. Sacrament, Jeugdge- bouw Maria Gijzensteeg, 8.15 uur. Donderdag. Vereen, tot bevordering der belangen van Slechthoorenden, Leidsche Volkshuis, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. R.-K. 0UDERSAV0ND. Gisteravond is in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een R.-K. Oudersavond gehouden, georganiseerd door samenwer king van verschillende Katholieke vereeni- gingen hier ter stede, n.l. R.-K. Bond van Groote Gezinnen, A.R.K.A., R.-K. Vrou wenbond, R.-K. Volksbond, R.-K. Onderwij zersver. en de Hanze, terwijl de Jazz-band van Peter Kanis voor muziek had zorg ge dragen. Deze vergadering stond onder praesi- dium van rector Reijnen, bij ontstentenis van deken Homulle, die verhinderd was het voorzitterschap waar te nemen. Aan de bestuurstafel hadden bestuursleden der verschillende organisaties- plaats genomen, alsmede pater H. Mulder. De bekende rede naar, de Jezuïetenpater Henri de Greeve zou bet woord voeren. Na een inleidend woordje van den voor zitter, begon pater de Greeve met zijn auditorum een compliment te maken voor de opkomst, ofschoon spr.'s rede geen snorkenden titel draagt en hij slechts een eenvoudig praatje wil houden. Wanneer spr. den tegenwoordigen tijd vergelijkt met wat men leest in oude boe ken, dan voelt hij een gevoel van spijt. De oude beproefde tradities zijn verdwenen om plaats te maken voor 'opvattingen die met zedelijke grootheid niets te maken heb ben. Er valt een strooming te constatee- ren, om de opvattingen losser te maken, wat het sterkst tot uiting komt in de ver houding der geslachten. De remmende eischen vinden geen plaats meer in den wereld. Een van de kwalen des tijds, ziet spr. in de te vroege verkeeringen, welke hij meer in het bijzonder wil bespreken. Het schijnt tegenwoordig tot den „bon ton" te behooren om reeds op school een „levensgezel" of „levensgezellin" te heb ben Doch erger dan deze kalverliefde wordt de situatie op later leeftijd vooral in verband met de tegenwoordige propaganda voor de schoone vrouw. Men ziet in de vrouw en het meisje niet meer de moeder of toekomstige moeder, doch slechts haar al of niet mooi zijn. Schoonheidswedstrijden, uitstallingen van vrouwelijk schoon in ge- illustreerde bladen, tijdschriften, films e.d. vestigen slechts één maatstaf voor de vrouw in de algemeene opinie, n.l. of zij mooi is. De vrouw schijnt geen andere waarde te hebben. Dat alles heeft ten ge- volge, dat de jongen de vrouw veel spoedi ger in zijn belangensfeer betrekt en haar veel onbeschaamder beziet dan vroeger. Moeten wij hierin meegaan met den tijd geest? De verkeering is een noodzakelijk vóór-stuk van het huwelijk, moet dus al leen optreden in verband met het huwe lijk. Is dat vooruitzicht weg, dan wordt de verkeering onzin. Liefde is geen ding om mee te spelen, toch wordt de flirt heel gewoon geacht in den modernen tijd. Ver keering is echter geen tijdverdrijf, kan nooit een grapje zijn, wij moeten dat abso luut veroordeelen. De z.g. romantiek van zulk een jonge liefde moet uitloopen op een desillusie en bijna altijd op zonde. Gelukkig bestaat in de waarachtige Katholieke huisgezinnen nog het schaamtegevoel en hebben de ouders nog den moed hun kinderen het flirten te verbieden. Het publiek heeft altijd een groote in slag van sentimentaliteit, vooral het vrou welijk deel, en twee vroeg vrijende kinde ren vindt men vaak „zoo'n leuk stel". Maar het gaat hier om groote belangen; vele huwelijksafdwalingen zijn begonnen met een te vroege verkeering. Na de pauze waaronder boekjes ver kocht werden, van de hand van pater de Greeve, ten behoeve van het St. Theresia Kindertehuis in den Haag vervolgde de eerw. spr. zijn rede, met een beschou wing over de ernst en de grootheid van het huwelijk. Het huwelijk is volgens St. Paulus een afschaduwing van Christus' vereeniging met zijn Kerk. Deze hooge op vatting wordt bij een te vroege verkee ring in gevaar gebracht. Het begrip van de huwelijkseenheid wordt er door vervalscht, omdat het louter gebaseerd wordt op het lichamelijk element. Verder is er het ge vaar, dat de verkeering ontaardt in een zondige verhouding en dat gevaar is geens zins denkbeeldig. De zonden der verloving wreken zich in het huwelijk. Spr. waar schuwt de ouders ernstig om in dit opzicht niet blind te zijn. De practijk van het le ven geeft ontstellende voorbeelden. Ten slotte is er het gevaar van de ont wijding. Onrijpe verkeeringen geven on rijpe huwelijken. Zij hebben niet de minste notie van de heiligheid van het huwelijk, omdat zij reeds begonnen zijn met een lichtzinnigheid; zij blijven speten ook in het huwelijk. Van de wederzijdsche heili ging blijft bij zoo'n huwelijk alleen het negatief element over. Ouders zijn in dit opzicht dikwijls ma niakken, waarschuwt spr. Zij weigeren het huwelijk te lang om allerlei redenen, die met het geluk hunner kinderen niets te maken hebben standsverschil, geld e.d. of wel zij verloven hun kinderen reeds in de wieg, uit angsi er mee te blijven zitten. Het een noch het andere is goede poli tiek, doch het laatste is het ergste. Het kind behoort thuis in de schoot van het gezin. De jeugd is ook een voorbereidings tijd en de strijd tegen de oplaaiende harts tochten bij het opgroeiende geslacht zijn de beste leerschool om zich te harden en te stalen. Spr. waarschuwt de ouders in dit op zicht nooit toegevend te zijn. Evenwel helpt tact beter dan geweld, liefde beter dan hardheid. Voor alles moeten de ouders heel veel voor de kinderen bidden. Een godsdienstige opvoeding leidt tot een godsdienstige verkeering en tot een godsdienstig huwelijk. Een lichtzinnige opvoeding is de allergrootste ergernis in de wereld, waar geen bioscoopgevaar of moderne opvattingen bij halen kunnen. Spr. eindigde zijn leerzame en met vele geestige anecdoten doorweven causerie met een modern vers van Matthias Kemp over de vereeniging van twee zielen aan de communiebank. Demonstratie met Schoenfeld's verven. Als man zijnde, staat men dikwijls ver baasd, hoe de dames handig iets in, uit of aan elkaar knutselen volgens allerlei kunstgrepen, waarvan het hoofd der schep ping geen notie heeft. Een nieuwe manier, waarop de dames bij hun echtgenooten be wondering voor haar vaardigheid kunnen afdwingen, is het gebruik van Schoenfekl s verfmethode, voor het beschilderen van stoffen. Vandaag, morgen en overmorgen wordt door den vertegenwoordiger van Schoenfeld's fabriek in Nederland, de fir ma B. S. van Kloeten, in de Kleine Stads- zaal een demonstratie gegeven, welke te vens als een gratis les in het stofbeschilde- ren beschouwd kan worden. De resultaten hier bereikt zijn zoo wonderlijk mooi en vlug, dat wij alle vrouwen van Leiden kunnen aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen. Het beste is het te komen in de morgen-uien, dan is het er minder druk, hoewel vanmorgen de belangstelling reeds groot was. Men leert in een half uur tijd de prachtigste beschilderde kleeden, japonnen enz. zelf te vervaardigen, alles waschecht. Het zou te ver voeren in het kort de werkwijze met Schoenfeld's verven hier in 't kort uiteen te zetten. In de kleine Stadszaal wordt vrijblijvend gede monstreerd en bovendien een korte hand leiding op schrift medegegeven. Nogmaals laten de dames zelf eens gaan kijken; zij zullen, evenmin als wij, spijt van hun be zoek hebben!

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2