STADSNIEUWS UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 22 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 WASSENAAR. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond hield bovengenoemde ver- eeniging in het Dorpshuis eene ledenver gadering. Door den voorzitter, den heer Polder man, werd deze bijeenkomst geopend. Het deed spreker genoegen weder na eenigen tijd bijeen te zijn en heet de aanwezigen hartelijk welkom. Het doet hem genoe^ gen dat op dezen avond zooveel moois wat betreft de bloemen en vruchten, aanwezig is en het zal voorwaar geen lichte taak zijn voor de jury deze inzendingen te be- oordeelen. Aaiigezien dit de eerste vergadering is na de tentoonstelling wil spr. hierover nog eenige korte mededeelingen doen. Het succes der leden op deze tentoon stelling behaald is voorwaar niet gering te noemen, prachtige inzendingen waren daar aanwezig en er werden daar niet minder dan 3 gouden medailles, 3 extra gouden medailles, behaald benevens de medaille van de Koningin, 3 zilveren me- dailies en 1 bronzen medaille. Ook het geen de leden buiten hadden geëxposeerd mocht er wezen. Hierna leest de tweede Secretaris, de heer J. van Vugt, de uitvoerige notulen der vorige vergadering voor die zonder op of aanmerkingen on'der dankzegging door den Voorzitter worden vastgesteld. Vervolgens wordt ter tafel gebracht een beschrijvingsbrief van het Hoofdbestuur der Maatschappij welke brief op voorstel van het bestuur voor kennisgeving wordt aangenomen. Hierop wordt door den heer Aartsen mededeeling gedaan omtrent de cursussen Deze deelt mede dat de kleine cursus be reids is aangevangen, waaraan 14 leerlin gen deelnamen. Door den heer Fleuren wordt in scheikunde onderwezen en door den heer C. van Drent worden de practi- sche lessen gegeven. Aan de speciale cursus, nl. het tuin tee kenen, namen 20 leerlingen deel. Deze cursus heeft, voordat zij tot stand kwam, heel wat voeten in aarde gehad. Aanvanke lijk kon men geen geschikte leerkracht bekomen tot tenslotte de heer van Bom mel, opizchter le klas te Den Haag, bereid bleek deze cursus te onderwijzen. Deze cursus levert echter voor de beide tuin- bouwverenigingen een nadeelig bedrag op doch dit bedrag is beduidend terugge bracht daar eens per week de theoretische lessen nu in een lokaal van de Gemeente school aan de Zijllaan mogen worden gege ven, waardoor een beduidend bedrag aan zaalhuur wordt uitgespaard. Hierna wordt door den heer W. Zoete melk ecne interessante lezing gehouden over de beplanting langs de duinstrook. Alvorens te pauzeeren benoemde de Voorzitter tot Juryleden voor de uitge- schreven prijsvraag 20 soorten vruchten de heem H. Aartsen, J. Bats en K. v. d. Hoek en tot Jury voor het puntenstelsel de hee- ren D. de Gans, J. Lourens en W. Maar- sen. Bij monde van den heer Aartsen brengt eerstgenoemde jury verslag uit over de gehouden keuring van de vruchten (bijna j uitsluitend peeren en appelen) na eerst eenige opmerkingen te hebben gemaakt omtrent juiste benaming en de tijd waar op 'de vruchten al dan niet gerijpt moeten zijn. Hierbij bleek dat aan de inzending van den heer J. Lourens 457 punten wa ren toegekend met lsten prijs; 2e prijs de heer J. Anderson met 414 punten en 3e prijs de heer de Gans met 374 punten. Voor het puntenstelsel bracht de heer Laurans verslag uit waarbij bleek dat voor de aanwezige bloemen de heeren Zeg waard, Heijselaar, Aartsen en Schnitzler verschillende series punten varieerden van 10 tot 3 werden toegekend. Bij de rondvraag wordt een appelsoort gevraagd, welke geschikt is om tegen een muur geplant te worden aan de Noordzij de. Eenige soorten door de leden worden hierop opgesomd. Nadal ook nog werd ge vraagd hoe na het staat met de diploma's van den bindcursus wordt uit de vergade ring de vraag gedaan om een minimum aantal vast te stellen, bij prijsvragen. Doordat bijv. een inzender de twee beste vruchten van iedere soort inzendt en een ander vijf van een soort maakt laatstge noemde veel minder kans omdat er dan altijd mindere kwaliteiten bij kunnen zijn. Verder wordt nog gevraagd een bestrij dingsmiddel tegen bloedluis in vruchtboo- men. Eenige middelen worden aangeraden zooals een bespuiting met een 30 pet. nicotineoplossing, eene oplossing van car- bolineum enz. maar allen waren het er over eens dat bloedluis niet te bestrijden is hoogstens tegen te gaan. Tenslotte sluit de Voorzit Ier deze ver gadering met dank voor de opkomst en wekt de aanezigen op, op de a.s. vergade ring welke op 18 November gehouden zal worden aanwezig te zijn en veel chrysan- thenums voor de uitgeschreven prijsvraag in te zenden, temeer daar er dan tevens bestuursverkiezing zal plaats hebben. Als Jury had het bestuur gemeend voor deze Chrysanthemum-tentoonstelling de vorige jury van verleden jaar te moeten aanzoe ken t. w. de heeren de Hoog uit Honseler- dijk, Verboog alhier, C. Vianen uit Rijs wijk. Hierna sluiting. R. K. JONGE MIDDENSTANDSVER. „ST. PETER KANIS". Een goed geslaagde feestavond. i Kapelaan L. Guddetot moderator benoemd. Het gaat goed met P. K. Heel Leiden weet, dat met de afkorting P. K. wordt bedoeld de R. K. Jonge Middenstanders- vereeniging „St. Peter Kanis" en deze we tenschap is een bewijs, dat het P. K. goed gaat. Zoo noodig zou echter de succesvolle P. K.-avond van gisteren voor dit bewijs ruimschoots voldoende zijn. Want er bestond groote belangstelling voor dezen P. K.-feestavond, die in den Schouwburg een aanvang nam. Deze was tegen half negen zoo goed als geheel bezet. Aanwezig waren o.a. de weleerw. Paters H. Mulder, A. Smitz, Kapelaan L. Gudde, en afgevaardigden van Zusterverenigin gen uit Haarlem, Heemstede, Lisse en den Haag. Het zag er fleurig en gezellig uit toen om ongeveer half negen de voorzitter van P. K., de heer H. Pierrot, voor het gordijn verscheen om het openingswoord tot de aanwezigen te richten. Spr. heette allen welkom en vroeg de aandacht voor het P. K.-tooneel, dat voor de tweede maal ten tooneele zou verschijnen, nu met het blij spel: Mililonair tegen wil en dank. Daar eenige medespelenden dezen avond him de buut zouden maken, riep spr. van te voren de clementie van het publiek in, waarna hij de wensch uitte, dat allen op dezen P. K.-avond ook een recht genoegelijken avond zouden hebben. Van te voren zij reeds gezegd, dat de vraag van den voorzitter om clementie niet noodig ware geweest. Want toen hier na het gordijn in tweeën spleet en het spel een aanvang nam, was er' aanstonds de grootste belangstelling voor de tooneelis- ten, die over het geheel genomen dit stuk met een bewonderenswaardige vlotheid voor het voetlicht brachten. Het thema van dit blijspel is niet zoo heel nieuw, maar toch ook wel een steeds aardig gegeven voor een succesvolle bewer king en vertolking. Charley Stafford, die kamers huurt bij Robey en Daisy Smith en verliefd is gewor den op hun pleegkind Mary, krijgt plotse ling een erfenis van een millioen en juist als hij toebereidselen heeft gemaakt om deze gebeurtenis luisterrijk te vieren inet vrienden en kennissen, komt Mr. Swan op bezoek om hem te vertellen, dat hij nog 5 mijlioen dollar bovendien heeft geërfd of beter gezegd zal erven, op voorwaarde, dat hij die 1 millioen dollar in één jaar tijds zal opmaken, maar zoo, dat hij voor al zijn geld ook „waar" krijgt. Bovendien zal hij zich in dien tijd niet mogen verloven, geen trouwbeloften doen en precies over 1 jaar zal hij geen penny, zelfs geen sieraden meer mogen bezitten. Charley Stafford begint dan zaken. Zijn vriend William Harrison wordt zijn „minis ter van financiën". Hij financiert de ope rette „De Zanggodin" van Frank met zijn ster „La Rosita" waarmee hij geld hoopt te verliezen. Hij wed bij de derby op een kansloos paard met hetzelfde doel en. hij verdient steeds meer. Zijn typiste be steelt hem, maar brengt nog even voor het jaar om is het geld terug. Hij steekt geld in de onderneming van Mr. Plucky, die een uitvinding gedaan heeft om rubber te maken van palingvellen, maar alles loopt in 't begin mee. En tot overmaat van ramp schijnt Mary voor hem verloren. Maar in het derde bedrijf is hij toch van zijn centen af en juist om twaalf uur, dus op de minuut af na een jaar, is hij „los" en heeft hij dus de vijf millioen verdiend. De zwaarste rol in dit stuk was wel die van Charley Stafford (Jan Westen). Deze heeft echter van deze rol iets goeds ge maakt. Na een aarzelend begin in het eer ste bedrijf, leefde hij zich beter in en gaf werkelijk goed spel. Nog iets meer vereen zelviging met het karakter van zijn rol zou wel een intenser uitbeelding tot gevolg hebben gehad. Verder mogen wij met lof melding ma ken van twee spelers, die wij in één adem noemen n.l. Robey Smith (Alb. van Cleef) en de piccolo (Anton Genang), die beiden zeer goed spel te zien gaven. Deze Robey Smith was een aparte, goed volgehouden excentrieke figuur, die het ge- heele spel zijn eigen aparte karakter be waarde. Zoo nu en dan helde hij iets over naar het revue-genre, wat eigenlijk in een blijspel niet thuishoort, maar -waarmede hij de aanwezigen kostelijk vermaakte. De piccolo was gewoonweg af. Vlug en kwiek draafde hij het tooneel op en af en wij meenen, dat men moeilijk een betere uit beelding van dezen rol zou kunnen verlan gen. Alle spelers aldus een voor een te be spreken, zou ons te ver voeren, maar wij mogen can de dames zeker nog wel op de eerste plaats noemen Mary (Annie Jan sen) die juist door haar sober spel het ka rakter van haar rol zoo goed bleek te be grijpen en verder Daisy (Qrien Meiman) en La Rosita (Annie Beekman) welke laat ste met deze rol een goed debuut maakte. Intusschen komt aan de overige mede spelenden zeker meer dan een woord van lof toe. Na afloop werden de dames dan ook wel verdiend met bloemen en met een dank woord van den voorzitter gehuldigd, ter wijl ook de regisseur, de heer B. Devilee, in de hulde werd betrokken. Na het eerste bedrijf verscheen de voor zitter van P. K. wederom voor het gordijn, thans vergezeld van den weleerw. heer Kap. L. Gudde, dien hij aan de aanwezigen voorstelde als de nieuwe, zoo juist benoem de moderator van „St. Peter Kanis". De voorzitter begroette daarbij den nieuwen moderator als zoodanig, daaraan eenige hartelijke woorden toevoegend en spelde hem het P. K. onderscheidingsteeken op de borst. Hierna nam de nieuwe moderator het woord om, na den heer Pierrot te hebben dank gebracht voor diens hartelijke be groeting, te zeggen, dat hij nu staat voor een onbekende taak. Hij kent het werk, aan P. K. verbonden, 'wel in groote lijnen, hij weet dat hij veel werk zal vinden, maar ook zeer mooi en nuttig werk. Daarom zegt spr. blij te zijn met deze benoeming. Spr. zegt de beteekenis van P. K. te be grijpen en zou wenschen dat alle R. K. ouders deze beteekenis ook beseften. P. K. is een onmisbare schakel in het organisatieleven. Het ongeorganiseerd zijn van deze jongere middenstanders is, aldus de moderator, een langgevoeld gemis ge weest en hij hoopt dan ook dat alle Katho lieken van Leiden dit zullen begrijpen, om dat dan het ledental verdubbelen zal. Dat kan en moet. Spr. herinnert aan de intro- nisatie, die Zondag j.l. in het „Eigen Huis" van P. K. plaats had en die toont, dat zij Roomsch is op de eerste plaats. Tenslotte herinnert de moderator aan de drie in de krant gepubliceerde punten, die gelden voor R. K. feestavonden, welke hij ook voor P. K. wilde overnemen. Na de opvoering van het blijspel werd de feestavond voortgezet in de foyer van de Stadsgehoorzaal met een geanimeerd bal met muziek van de band „Aufgepast". Ook dit verliep in een prettige opge wekte en feestelijke stemming. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat de entre-acte-muziek in den Schouwburg verzorgd werd door de bekende P. K.- band. Indische voordrachten te Leiden. De eerste lezing over Ned. Indië als aardbevingsland vindt hedenavond in het Groot Auditorium der Universiteit plaats. De aanvrage voor toegangskaarten is zoo groot geweest dat het volstrekt onmogelijk is belangstellenden zonder toegangskaar ten toe te laten. Toegangskaarten zijn niet meer ver krijgbaar. Reserve 2e luitenants C. C. van Hens- bergen en P. O. F. M. Cremers, van het 6e regiment veld-artillerie, komen hier ter stede van 1 tot en met 20 December voor herhalingsoefeningen onder de wapenen. Morgen Donderdagavond zal de recollectie van oud-retraitanten in de Har- tebrugskerk, door omstandigheden, niet kunnen worden gehouden. MUZIEK. Maatschappij voor Toonkunst. Voordrachtavond. Uitgenoodigd tot den voordrachtavond door de leerlingen van de hoogerc klassen van de muziekschool, begaven wij ons naar het Nut. Tot onzen spijt konden wij het eerste j nummer „Quartet D dur" van Mozart niet bijwonen, maar gedachtig wat het verdere van den avond aanbood zal het kwartet Gorter, Heering, Wensink en Bruining, Mozart's muziek alle eer hebben aange daan. Stuk van echt Mozartsche inspiratie en vondsten. Subtiliteit van klank en kleine innerlijkheidjes, die zoo'n bijzondere betee kenis eraan geven. De vertolking zal naar alle waarschijnlijkheid goed voorbereid, vlot en overwogen zijn geweest en het sa menspel in orde. Wij kwamen toen mejuffrouw G. Petit zich aan den vleugel had gezet om „drie voordrachtetudes uit op. 45 van Heller te spelen. De gezonde natuurlijke muziek, v.aar de rhytiiiniek een rol speelt, was door deze jonge' pianiste consciëntieus bestu deerd. Technisch onder den duim tjas haar voordracht soepel. Niet minder voldeed mejuffrouw A. de Graaf in „Hochzeitstag auf Troldhaugen" van Grieg, dat zij met veel verscheidenheid en kleur voordroeg. Door enkele zangnummers werd afwisse ling gebracht in het programma. Mejuf frouw B. Christiaanse zong twee van Schumann's voortreffelijke liederen n.l. „Lied der Suleika" en „Widmung". Mejuf frouw Christiaanse is in het bezit van een mooie zuivere en donker blinkende so- praanstem. Vooral in het tweede lied ge raakte zij op dreef en bleek temperament te bezitten. Ongetwijfeld zal, wanneer zij de volkomen beheersching heeft over haar geluid, zij in staat wezen tot het geven van veel moois. Het slotnummer -voor de pauze was het motet „Veni Domine" van Mendelssohn door de ensemble-klasse onder leiding van mejuffrouw van der Harst en begeleid door den heer Germaert fraai van klank uitge voerd. En de Mendelssohnse mentaliteit werd onder deze leiding aangevoeld in een zekere sfeer van frisehheid. Na de pauze werd het programma uit sluitend aan Debussy gewijd in een twaalf tal „Préludes". Wij hoorden mejuffrouw Bots, jongeheer Noordenbos en mejuffrouw Midderman elk in vier van deze. Óp elke programmasa- menstelling handhaaft Debussey's muziek zich door haar onafhankelijke geste, 't Moet gezegd: de drie jonge solisten voel den zich thuis in den gesoigneerden, zich subtiel nitlevenden geest. Wij willen en mogen geen vergelijkingen treffen, wie in dit genereus concours de eindprijs zou behalen. Allen hebben zich uitstekend ge handhaafd, de een meer technisch, de an der meer exquise van aanraking in deze reeks van kleurige beelden en stemmingen. Niemand zal zich over succes te beklagen hebben gehad. De zail was zeer vol en er werd met de grootste belangstelling geluis terd. 't Was een succesvolle avond. J. K. MEVROUW H. W. B. VAN ITALLIE_ VAN EMBDEN. Heden bereikt onze stadgenoote mevr. H. W. B. van Itallie van Embden haar 60sten verjaardag. Zij werd geboren te Leiden, waar zij, na de lagere school te hebben dooi'loopen, de H. B. S. voor Meisjes bezocht. Ssterk lite- rair-voélend als zij was, wilde zij graag aan het tooneel gaan, doch stootte hierbij zoo zeer op den tegenstand van haar familie, dat zij maar liever van haar voornemen afzag. Ondanks dit alles kon zij toch niet nalaten twee tooneelstukjes te schrijven, welke door het gezelschap Haspels en Le Gras werden opgevoerd. Uit denzelfden drang naar schrijven ontstonden verschil lende verzen, welke zij in het licht deed verschijnenreeds spoedig echter minder de hun aantal, totdat mevrouw van Itallie bij haar intrede in den echtelijken staat de muzen voorgoed vaarwel zeide. „Ik gaf het schrijven op, mijn geest kan wel diep in een ding opgaan, maar ik kan mij niet splitsen, verschillende dingen te gelijk te doen", heeft zij met reoht bekend. Maar met de jaren nam het sociale in stinct in haar nieuwe vormen aan: lang zaam voelde zij in zich het verlangen naar maatschappelijk werk ontwaken. „Ik had", zeide zij, „in Botterdam, waar wij toen woonden, op mijn dagelijksche rondwande lingen achter den kinderwagen telkens vol belangstelling gekeken naar het bord voor een benedenhuis, waarop stond „Onder linge Vrouwenbescherming". Ik belde aan, moest er meer van weten en werd lid. In minder dan geen tijd was ik bestuurslid, presidente van de afdeeling Rotterdam en kort daarop Hoofdbestuurslid". Deze wei nige, zakelijke woorden bevatten geheel de lijn van haar opgang naar de maatschap pelijke „kervorragende" plaats, welke zij in onze dagen inneemt. Al spoedig achtten de collega's haar, vanwege haar goede ken nis van vreemde talen, zeer geschikt de Nederlandsche vrouwenbeweging op bui- tenlandsche congressen te vertegenwoordi gen. Zoo gebeurde het, dat mevrouw van ZOETERWOUDE-DORP. Lezing over het Communisme. Maan dagavond heeft Pater H. de Greeve S.J. voor de R.-K. Propaganda club een rede gehouden over het Communisme. Alle stoelen van de patronaatszaal wa ren bezet, toen de voorzitter van „St Paulus" de bijeenkomst opende en ter stond het woord gaf aan den spreker van den avond. In een van humor tintelende aanvang gaf de, eerw. spr. zijn tevredenheid te ken nen over de groote opkomst van dezen avond om daarna terstond over te gaan tot een diepgaande ernstige inleiding van zijn onderwerp. De geheele rede is een grootsch werk- resultaafc van een buitengewone studie van het groote gevaar dat de wereld bedreigt i en is zoo belangrijk en machtig uitge- j breid, dat een goed verslag het eerste tot het laatste woord zou moeten bevatten van deze rede, die in vlug tempo twee en een half uur heeft geduurd. Toen de eerw. spr. in een boeiende stijl over de Noordpoolexpedities de bewonde ring had gewekt voor de mannen van de „Krassin" en andere expedities vergeleek Zijneerw. de kleine beteekenis van dit we reldgebeuren tegenover de vreeselijke ge beurtenissen die in het groote Rusland ter- zelfdertijd afspeelden doordat het loerende monster dat men communisme heet te zijn is ontketend. Spr. is gekomen om te waarschuwen te gen het dreigend gevaar de tijd is god dank voorbij dat men het gevaar ontkent. Misschien is het nog niet te laat hoewel men moet erkennen dat de heete adem van het communisme over ons heen brandt. Om duidelijk het communisme voor te stellen zal Zijneerw. in telegramstijl het historisch verleden behandelen. Reeds in 1848 begint de geschiedenis bij Karl Marx. En snelvoo'rtgaande komt spr. aan de gébeurtenissen in het Czarenrijk in Maart 1917. Dag voor dag zien wij de re volutie voltrekken en het oude Czarenrijk vallen in de macht der sovjets. In enkele dagen tijds was naast een machtige regeering een raad gevormd, naast het Parlement een sovjet. En het Parlement liet dit toe. De gevolgen waren vreeselijk. Onder de pressie der sovjets komen de verban nen Russische misdadige revolutionairen uitgewekenen en verbannenen terug. Klaargespeeld werd dit door een Euro- peesche poltiek. In een geblindeerden trein werd dit stel revolutionairen, die voorheen staatsgevaarlijk waren, door het oorlogsgebied onbelemmerd doorgelaten met gevolg dat het Oostelijk front binnen een korten tijd reeds ontbonden was. Uit deze revolutionairen kwamen de kop stukken Lenin, Trotzky en zoovele ande ren, om voor te bereiden den rampdag van 6 November. Bij al deze gebeurtenissen geeft spr. eon beeld van den toestand door het com munisme gebracht. Leninv verklaarde dat 90 pet. van de - menschen van de aarde moet verdwijnen en dat de overblijvende 10 pet. een nieuwe we reld moeten beginnen. Zeer interessant is nu de behandeling van de wordingsgeschiedenis van het com munisme, de voltrekking van de leerstellin gen van Marx. Marx had geleerd o.a. alleen de stoffe lijke goederen bepalen de waarde van den mensch, maakt een einde aan het privaat bezit, proletariërs van alle landen ver- eenigt u voor een wereldrevolutie. In 1876 werd de eerste Internationale gevormd. In de derde Internationale heeft Lenin volstrekt het Marxisme Tn practijk gebracht. Rusland was het proefkonijn. Itallie te Weenen sprak voor een aldaar gehouden Internationaal Vrouwencongres. Als lid van den Nationalen Vrouwenraad vervult zij thans nog de speciale functie, van Nederlandsche rapporteuse van het Internationaal Comité voor den Vrede. Reeds lang te voren had deze vrouw begre pen, dat het louter sociale werk onmoge lijk vruchtdragend kan zijn, indien het niet is verbonden met politieke activiteit, met het juridisch vastleggen van toestanden, welke de verheffing der algemeene morali teit begunstigen. Van den anderen kant verdedigde mevrouw van Itallie ook als haar onomstootbare meening, dat bij het bespreken van algemeene vraagstukken ook de vrouw haar inzichten moet laten gel den naast die van den man. Nauwelijks was dan ook het vrouwenkiesrecht inge voerd, of mevrouw van Itallie, die reeds lang actief had deelgenomen aan de werk zaamheden van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht", aanvaardde hot candidaat- schap als lid van den Leidschen gemeente raad. Inderdaad werd zij gekozen. Gedu rende de vijf jaren, dat zij deze functie bekleedde, heeft zij gepleit tegen het ge forceerde ontslag bij huwelijk en voor ge lijke salarieering voor gelijken arbeid. Sinds jaren is mevrouw van Itallie lid van den Vrijzinnig Democratischen Bond, waarin haar ook na verloop van jaren hoo- gere posten werden geschonken, zoodat zij thans deel uitmaakt van het hoofdbestuur. Parallel met haar promotie in den Bond, steeg haar plaats in de volksvertegenwoor diging. Zij zag zich achtereenvolgens geko zen tot lid der Provinciale Staten en nadat zij in 1928 No. 8 had gestaan op de lijst der Vrijzinnig Democfaten, werd zij in 1928 in plaats van mr. van Aalten gekozen als lid der Tweede'Kamer. Gedurende de wei nige jaren, dat wij mevrouw van Itallie als zoodanig hebben leeren kennen, hoorden wij haar het goed recht van den voetganger bepleitenverschillende mistoestanden in het nijverheidsonderwijs hekelen en den pacifistischen geest, den geest van den Volkenbond, verdedigen. Hierbij toont Zijneerw. aan, dat de mas sa niet wist waarom men het communisme aanhing. De Russische boeren werden meegelokt doordat er wat te halen vrel. Op de eerste plaats was alles gericht tegen den godsdienst. Lang en breed -be handelt spr. de socialisatie en nationalisa tie en de 4 punten van het program van Lenin. Zoo werd op alle mogelijke manieren ge werkt aan de ontwrichting van de econo mische inrichting van de maatschappij. "Voorbereid werd de plotselinge instorting van de burgerlijke regeering. Nu stelt spr. een duidelijk en omlijnd beeld over de mogelijkheid van de uit breiding van het communisme over de ge heele wereld. Leninp had bij satanische wreedheden en tusschen het dood en verderf zaaien uit gedacht een vergiftigingssysteem: de orga nisatie van den cellenbouw. Cellen, organisaties van drie communis ten, die zich tot taak stellen elk voor zich weder een cel te vormen. Ongemerkt wordt een geheele maatschappij aangevreten. Hierbij waarschuwt spr. voor. vele gevaren en geeft onthullende feiten die niet te ontkennen zijn. De cellen dringen door in alle bedrijven en in alle standen. Intusschen ging het stelsel zijn werk vol voeren. Tienduizenden cellen werden ge vormd. Godsvijanden noemen zij zich, gods- maat zullen zij zaaien onder de leuze van den minister van Onderwijs in Rusland: Weg met liefde, leve de haat. De zedelijke verwording in Rusland is niet te beschrijven. E r is in lettelijken zin bloed vergoten van tienduizenden. Spr. geeft nu de tegenstelling commu nisme en godsdienst als gelijkstaande met Godsdienst en de doodzonde. Na de pauze behandelde spr. het gevaar van het oogenblik. Met vele bewijzen toont spr. aan den ernst van den toestand. Er wordt van ons geëischt een contra revolutie, en spr. acht het van het hoogste belang een propaganda voor de burger wacht te maken. (Applaus). De tijd kan komen dat wij Jezus Chris tus zullen moeten verdedigen met het zwaard. En als niets in staat mag zijn om te dienen tot afschrik van het bolsjewisme, als de bedreiging van den godsdienst en de burgerlijke maatschappij iemand nog koud zou laten blijven, laat dan de angst en vrees voor het bloedig bewind ons ten minste nog anti-bolsjewiek maken. Wij moeten lid zijn van onze godsdien stige vereenigingen en van de roomsche vak beweging. Wij mogen nooit communistisch denken en kunnen dit bereiken met een doorvoering van goed geestesleven; de geest moet volgens het Evangelie ontstij gen aan de stof. Toen voor 'n paar jaar de groote klokken v. een kerk in Den Haag naar hunne hooge plaatsen werden geheschen stond daar een jongen, een misdienaartje van acht jaar, te kijken. Achter hem stond een jonge com munist die hem vroeg: „jó ben je ook van het houtje?" Toen de knaap met ja ant woordde zei de communist: „Over tien ja ren halen wij de toren naar beneden en gooien wij de klokken op den grond aan gruizel." En wat antwoordde het ventje: „Over tien jaren, dan ben ik achttien, nou. en dan zullen jullie geen makkie aan mij hebben." Na gezegd te hebben dat wij zulke men schen noodig hebben, eindigde de eerw. spr. zijn rede die van begin tot het einde met spanning gevolgd was. Naar wij vernemen komt Pater de Gree ve in Januari weder spreken voor „St.- Paulus" over een ander zeer belangrijk on derwerp.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6