22ste Jaargang MAANDAG 20 OCTOBER 1930 No. 6724 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Sfe £eicbelxe (Soufta/rrt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per postf 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 ceat per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Bij een benoeming Zooals den lezer bekend, is binnenkort te verwachten de hoogleeraarsbenoeming in de psychiatrie aan de Universiteit te Leiden van dr. E. Carp. Dr. Carp is Katholiek en deze benoe ming kan daarom blijkbaar in de liberale pers niet zonder critisch commentaar wor den voorbijgegaan. In het „Vad." is er al een en ander over gezegd en wij laten hier deze beschouwing in haar geheel volgen: De tweede hoogleeraarsbenoeming, die ik wil bespreken, draagt een geheel ander karakter. Het gaat daar om de vervanging van prof. G. Jelgersma, den bekenden adept van Freud, die wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd moet aftreden. De „Maasbode" bracht het eerst het be richt, dat de Katholieke arts dr. E. A. D. E. Carp te Leiden zou benoemd worden. Dit zal waarschijnlijk wel juist zijn. Maar nu is er een zeer pikantezijde aan deze benoeming. Het is bij ingewijden bekend, dat van Utrecht uit door den vroegeren hoogleeraar in de psychiatrie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, sterk geijverd is voor een anderen candidaat, een zeer bekwaam jong arts, wien kort geleden nog een gouden me daille werd toegekend, die, naar het schijnt, minder Freudiaansche neigingen heeft. En nu is het pikante niet alleen dit, dat, als 't bericht juist is, onze minister van Onderwijs, tegen den drang van partij genoot-en in, iemand zal benoemen, die niet alleen Katholiek is, maar bovendien een richting aanhangt, die in de kringen van 's ministers vrienden wordt veraf schuwd, doch ook dat het Katholicisme van een medicus, die Freudiaan of misschien neo-Freudiaan is, naar voren wordt ge bracht Ik 'vindt 't zeer gewoon, dat een Katho liek, ook te Leiden, als hoogleeraar wordt benoemd, mits bij dit wordt „par droit de conquête" en niet „par droit de naissance" en in die benoeming weer niet wordt ge zien een triomf van het Katholicisme. Maar ik vraag me af, hoe de Katholieken plezier zullen kunnen hebben in een benoeming van een aanhanger van Freud! En toch hebben zij 't nu reeds, bij voorbaat. Het zal toch niet blijken, dat na eenigen tijd Freud in Leiden niet meer in eere is? Hoe zou prof. Jelgersma dit vinden? Maar te verwonderd staat men, gedach tig aan het: „Paris vaut bien une messe", tegenover niets meer. Tot zoover het „Vad.". Wij hebben even geaarzeld, om dit sto kend en insinueerend geschrijf op te nemen. Maar wij willen het toch niet verzwijgen, omdat het zoo scherp typeert de geestes gesteldheid van hem, die het samenstelde vrelke geestesgesteldheid, helaas, bij meerderen kleingeestige lieden kan worden geconstateerd. Er wordt een Katholiek benoemd: en men tracht deze benoeming langs allerlei wegen te benaderen om er steenen naar te gooien. Nu b.v. zou dr. Carp een aanhanger zijn van de theorie van Freud, welke theorie in Katholieke evenmin als in Protestant- sche kringen navolgers trekt. Wij nemen dit feit niet zoo maar op gezag van het „Vad." aan. Maar.... als 't zoo zou zijn, welk bezwaar zou daar tegen dan kunnen worden gemaakt in een liberaal blad Een juichtoon daarover in die kringen zou eerder verklaarbaar zijn! In dat geschrijf hindert ons weer dezelf de geveinsde breedheid van opvatting, als zoo vaak bij benoemingen van liberale zijde wordt tentoongespreid. Een Katholiek mag even goed als een ander worden be noemd, waarom niet? maar „par droit de conquête", en niet „par droit de nais sance" d.w.z. zoo ongeveer: omdat hij daar voor bekwaam is en niet omdat hij Katho DE BLINDEN VAN GRAVE op hun tourno Een photo gemaakt blinden, frater-directeur en twee andere fraters zijn in het het St. Ant honiuspatronaat te Leiden. Behalve de gezelschap comité-leden en enkele belangstellenden. Foto Slegtenhorst liek is. En wanneer dan voor een bepaalde benoeming een bepaalde Katholiek naar voren komt, dan weet men het vaak na allerlei kronkelingen zoo voor te stellen, dat zulks geschiedt niet vanwege diens be kwaamheid, maar omdat hij Katholiek is, en de objectieve waarde der benoeming wordt aldus neergehaald! Als men het niet ronduit zeggen kan, bij gemis aan zelfs een schijn van bewijs, dan wordt er geïn sinueerd. Deze opmerkingen wilde we nog 'ns ma ken naar aanleiding van het bovenstaande geschrijf in een liberaal blad waarop wij niet verder ingaan welk geschrijf onge twijfeld ook vele liberalen met ons zullen afkeuren. In het drukkersbedrijf Er dreigt een staking in het drukkersbe drijf. Zoo de partijen niet deze week nog tot elkaar worden gebracht, dan is de volgen de week Maandag deze staking over heel het land uitgebroken. Wij spraken Zaterdag reeds den wensch uit, dat zulks alsnog moge worden voor komen. En voor de werkgevers èn voor de werknemers heeft een arbeidsconflict tij dens den duur ervan nadeelige gevol gen. Als het werk stil ligt, dan wordt er niet verdiend en dan treedt in de plaats van het loon een lagere uitkeering. Maar bij dit arbeidsconflict moeten in het bijzonder worden gevreesd nadeelige gevolgen daarna. En wij bedoelen hier niet allereerst de kans, dat de onderlinge verhouding zal zijn geschaad geworden, zooals dat een gevolg van iedere sta king kan zijn. Wij denken hier speciaal aan het, in het drukkersbedrijf bestaande collectieve arbeidscontract een voor het bedrijf en in 't bijzonder voor de werkne mers zoo waardevol goeddat bij een staking o.i. ernstig gevaar bedreigt. Moge om dat alles een staking in het drukkersbedrijf alsnog* worde voorkomen door in wijs beleid gevoerd overleg! FEESTGESCHENKEN Heden viert frater Aurelius, di recteur van het blinden-instituut te Grave, die nu met zijn blinden te Leiden verblijft, zijn naamdag. Eventjes een hart'lijk woordje, Aan dien grooten blindenvriend, Dat heeft hij in al die jaren Dubbel wel en dwars verdiend. Eventjes een hartlij woordje, Als een kaartje met p.f. Op den feestelijken naamdag Van dien grooten blindenchef. Eventjes een hart'lijk woordje Namens onze burgerij, Frater, liefde voor Uw blinden Overal, dat wenschen wij. Even een opwekkend woordje Tot de burgers dezer stad, Het is heden frater's naamfeest! Brave burgers, wist U dat? 'k Heb het Zaterdag geschreven, 't Stond te lezen in de krant, Leidenaars gebruik eens even, 'k Vraag het vriend'lijk, uw verstand. 'k Weet het, een leficitatie Stuurt U graag en heel oprecht, Maar wij wachten op de daad en Niet op wat er wordt gezegd. 't Is wel aardig zoo'n gelukwensch, Wel natuurlijk is dat zoo, Maar, ik zal het U maar zeggen, Hij heeft liever een cadeau. Een cadeautje voor zijn blinden, Koek, sigaren of wat fruit, Want dat spaart dien naamfeestvierder Alweer gauw wat centen uit. En't is heel gemakk'lijk geven Als U het adres maar weet, Ergens in de Hazewindsteeg Staan ze ter ontvangst gereed. Als U dit goed hebt begrepen, Wed ik, dat op dit festijn, 't Patronaat voop de geschenken, Nog wel eens te klein kan zijn. TROUBADOUR. DUITSCHLAND UIT DEN RIJKSDAG Een meerderheid Brüning. Bij de Zaterdag gehouden beslissende stem mingen in den Rijksdag heeft het kabinet-Brü- ning de overhand gehouden. De motie van het Centrum, de Duitsche volks partij, de Beiersche volkspartij, de staatspartij en de volks-nationale rijksvereeniging luiden de: „De Rijksdag neemt nota van de verkla ring der rijksregeering en gaat over tot de orde van den dag, zonder rekening te houden met de ingediende voorstellen en moties van wantrouwen, ook die tegen de afzonderlijke ministers", werd met 318 tegen 236 stemmen en een blanco aangenomen, nadat met 310 te gen 235 stemmen was besloten aan die motie den voorrang te verleenen. De schulden-delgingswet werd met 325 te gen 237 stemmen goedgekeurd en de verwij zing van de noodverordeningen naar de Rijks dagcommissie met 339 tegen 220 stemmen. Een korte samenvatting van het resultaat der debatten komt hierop neer: lo. Het kabinet heeft van den Rijksdag toe stemming verkregen tot opneming van het cre- diet, dat noodzakelijk is om de moeilik-heden van den winter te overwinnen. 2o. De belasting-noodverordeningen, waarte gen in het bijzonder de sociaal-democraten een felle verkiezingscampagne hadden gevoerd, blijven van kracht. 3o. De dertien moties van wantrouwen zijn onschadelijk gemaakt. 4o. De regeering verkrijgt, doordat de Rijks dag tot 3 December op recès gaat, gelegenheid om het financieele program verder uit te wer ken. Geconcludeerd kan worden, dat de eerste zitting van den Rijksdag een verloop heeft ge had, die na het bekend worden der verkie zingsresultaten nauwelijks verwacht kon wor den. POLITIEKE KLOPPARTIJEN Vrijdagavond kwam het tijdens een vergade ring van nationaal-socialisten in een hotel in de wijk Rünzheim te Karlsruhe tot een heftige kloppartij, waarbij bierglazen, flesschen en stoelen als wapens gebruikt werden. De politie ontruimde de zaal en de straten in de naaste omgeving, die alle met commu nisten bezet waren. Toen de politie ingreep, werd zij met uit roepen als „bloedhonden" enz. ontvangen. De menigte verzette zich met alle macht. Bij deze kloppartij werden twee personen ernstig en vier licht gewond. Op denzelfden avond kwam 't op de „Liep- nitzer Chaussee" in Bernau eveneens tot een heftige kloppartij, waarbij 27 a 30 schoten ge lost werden en acht personen gewond werden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een meerderheid in den rijksdag voor de regeerings-Brüning. De burgeroorlog in China zou geëindigd zijn. Kingsford Smith wint den lucht-race naar Australië. (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. (2de blad, pag. 8.). Gouden feest van de Vrije Universiteit te Amsterdam (1ste blad). De a.s. vergadering van den Partijraad van de R. K. Staatspartij (2de blad). Wederom tal van doodelijke verkeerson gelukken (Gem. Ber., 3de blad). Te St. Michielsgestel werd het lijk van een 23-jarigen jongeman gevonden. (Gem. Ber., 3de blad). Noodlottige afloop van den twist te Ber gen op Zoom. (Gem. Ber., 3de blad). Een misdadigersbende ontdekt. (Gem. Ber. 3e blad). ITALIË HET HUWELIJK VAN KONING BORIS Pauselijke toestemming voor de plechtigheid in de basiliek. Omtrent de huwelijksplechtigheid van prin ses Giovanna met koning Boris wordt nog ge meld, dat het vorstelijk huwelijk zal worden voltrokken aan het Maria-altaar van de be nedenkerk der St. Franciscusbasiliek. In de nabijheid van dit altaar bevindt zich het graf van Maria van Savoye, dochter van Carlo Emanuele I, die in 1594 geboren werd en in 1656 te Rome stierf. Deze prinses was lid van de derde orde van St. Franciscus. Zij droeg hel kleed der derde orde en leidde een zeer streng leven. Haar geestelijke leidsman was de H. Joseph da Cu pertino, eveneens een Franciscaan. Om in de pauselijke basiliek te Assisië te kunnen trouwen, moest de toestemming ge vraagd worden van den H. Vader, daar deze basiliek rechtstreeks onder jurisdictie staat van Z. H. den Paus, Het verzoek, om de huwelijksplechtigheid hier te doen plaats vinden, werd bij den H. Vader ingediend door de Paters Conventueelen, aan wier zorgen de basiliek met het graf van St. Franciscus is toevertrouwd. In de groote bovenzaal van het oude histo rische stadhuis van Assisië, zal het bruilofts maal worden gehouden, 's Avonds zullen alle „palazzi der stad en alle oude gebouwen door 20.000 fakkels verlicht worden. Het Bulgaarsche koningspaar zal over zee naar het vaderland terugkeeren en den vijfden November te Varna aankomen. ROEMENIE DE OPVOEDING VAN DEN KROONPRINS Scheiding van zijn moeder? Een N. T. A. bericht maakt melding van ge ruchten over plannen van koning Carol om den kroonprins te scheiden van zijn moeder (zooals men weet blijkt een verzoening tus- schen de ouders van den kleinen Mihai niet mogelijk) en hem naar school te zenden. PERZIE Nadirs kroning gaat niet door. Men verneemt, dat de kroning van den Af- gaanschen koning Nadir Sjah niet zal plaats hebben. Uit Ghazni in Herat komen berichten over een wijdvertakte revolutie. CHINA .BURGEROORLOG IN CHINA GEëINDIGD Communiqué van Nanking. De Chineesche nationalistische regeering pu bliceert een communiqué, waarin verklaard wordt, dat de burgeroorlog in China geëindigd is De regeering staat thans voor de oplossing van vijf groote vraagstukken, n.l. de opheffing der ex-territorialiteitsrechten, de strijd tegen het communisme, de instelling van een normaal belastingsysteem, het vestigen van e»n nieuw bestuur en het nemen van maatregelen tot be vordering van landbouw en industrie.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1