Tusschen de boeken der wet 7ATERDAG 18 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 BRAZILIË HET LAND VAN BURGERKRIJG EN REVOLUTIE. Brazilië, officieel genaamd: „Estados Unidos de Brazil" is gelegen in het oosten van Zuid-Amerika en heeft een oppervlak te van 8.521.000 K.M.2, waardoor het in grootte de vijfde staat is der aarde. In November 1500 werd Vicent Yahez Pinzon door de Spaansche regeering uitgezonden, teneinde een overzicht te verkrijgen om trent de oppervlakte van het gebied, dat door Columbus was ontdekt en dat nog steeds werd gehouden voor Oost-Azië. Pinzon voer via de Kaap-Verdisehe eilan den naar het Westen, waar hij aankwam in den tegenwoordigen staat Pernambuco; vervolgens voer hij noordwaarts naar den mond van de Orinoco. Bijna gelijktijdig werden de meer Zuidelijke kuststreken be zocht door den Portugees Pedro Alvarez Cabral, die op weg naar Kaap de Goede Hoop, uit den koers was geraakt en land de in den tegenwoordigen staat Bahia. Hoewel men zich aanvankelijk in het ge heel niet om dit nieuw ODtdekte Brazi- liaansche gebied bekommerde, nam Mar tin Alfonso de Sousa eerst in 1531 in naam van de Portugeesche regeering bezit van het Noordelijk deel. Hardnekkig was de tegenstand, welke de Inlandsche bevol king den Portugeezen bood, die hier inmid dels belangrijke handelscentra hadden ge vormd, waar men reeds in 1582 Hollanders en Duitschers als kooplieden aantrof, ter wijl behalve op Portugal een drukke han del ontstond op Amsterdam. Met. de over weldiging van Portugal door Spanje in 1580 werd Brazilië een Spaansche kolonie, met het gevolg, dat het meermalen te lij den had van landen, waarmede Spanje suc cessievelijk in oorlog kwam, waardoor ook Holland in de 17e eeuw een deel van het gebied in bezit nam. Dit gebied werd ech ter weinige jaren later heroverd door de Portugeezen, die zich inmiddels weder van Spanje hadden losgemaakt. De Braziliaan- sche bevolking toonde zich bij voortduring zeer ontevreden over het vreemde gezag. Een groote ommekeer bracht echter het feit, dat koning Joao VI in 180S de zetel zijner regeering van Lissabon verplaatste naar Bio de Janeiro. Toen door de druk kende lasten, welke de hofhouding oplegde een oproer ontstond, besloot Jo&o naar Portugal terug te keeren, terwijl hij zijn^ zoon Pedro als regent aanstelde. Als ge-" volg van de wielingen, welke hierop-volg- Becht is alleen bestaanbaar in een sa menleving. Wie afgescheiden van alle menschen eenzaam leeft op een onbewoond eiland, zooals wijlen de heer Bobinson Crusoë, heeft met recht niets te maken. Een benijdenswaardige positie. Voor hem bestaat er geen vrees, dat hij in conflict zal komen met zijn medemenschen, dat hij schade zal berokkenen door een onrecht matige daad; voor hem bestaat geen plicht tot belasting betalen noch tot rechts hou den; hij kan niet stelen, niet moorden, niet oneerlijk concurreeren; hij heeft geen last van erfdienstbaarheden op zijn land of van hypotheken op zijn huis kortom hij is een mensch zonder recht en zonder wet. Zulke gelukkige stervelingen zijn echter uiterst zeldzaam. Gewoonlijk ontloopen de menschen elkan der niet, zoeken zij elkaar juist op. De mensch is een in gemeenschap levend we zen, constateerde reeds de oude Grieksche wijsgeer Aristoteles. Dat was zoo twee duizend jaar geleden, thans is het nog zoo. De eenling weet zich zwak tegen de dreiging der gevaren van buiten en zoekt aansluiting bij anderen om gezamenlijk zich te veren. Er zijn gevaren van de zijde der wilde dieren, gevaren van vijandig gezinde menschen, gevaren van overstroo- mende rivieren en zeeën. Dat alles drijft de menschen tezamen en houdt ze bijeen, hetzij in familieverband hetzij in stamgroe- peering of staatsgemeenschap. Aanvankelijk kunnen wij ons voor stellen zullen de eerste menschen in fa milieverband bijeen gebleven zijn. Het hoofd der familie, de stamvader, was dan tevens de algemeen erkende ongekroonde koning van zijn kinderen-onderdanen, die den, werd Pedro, die weigerde aan de be velen van Lissabon te gehoorzamen, in Oc tober 1821 uitgeroepen tot keizer van Bra zilië. Tijdens zijn bewind ging Uruguay voor Brazilië verloren. Noodgedwongen legde hij in 1831 den kroon neer en werd opgevolgd door zijn zoon Pedro II. Her haalde binnenlandsche oproeren in 1841, 1812 en 1845 werden met kracht onder drukt. Door den oorlog van 1848 tot 1852 werd Argentinië gedwongen Uruguay, waarvan het zich had meester gemaakt, af te geven. Door den oorlog van 1864 '70 werd do poging van Paraguay om zijn gebied uit te breiden naar den Atlanti- schen Oceaan, verijdeld. Een kerkelijk ge schil met het Vaticaan werd in de zeven tiger jaren beslecht. De bestrijding van de slavenhandel bracht vooral om de ontac tische wijze van toepassing der nieuwe des betreffende wet, nieuwe beroeringen, waar door tenslotte in 1889 Pedro II genood zaakt werd de kroon neer> te leggen en het land te verlaten. Door zijn slecht fi nancieel beheer brak tegen den thans op getreden militairen dictator da Fonseca verschillende malen een opstand uit, waar door tenslotte de vice-president Teixoto heb bewind in handen kreeg. Doch ook onder hem en zijn opvolger braken ten slotte weer nieuwe opstanden in de ver schillende deelen van het Braziliaansche gebied uit met als gevolg een wanorde lijke finantieele toestand, welke in 1898 eindigde in een staats-bankroet. Een lee ning bij de fa. Both schild bracht langza merhand een oplossing uit de finantieele impasse. Wegens de groote uitgaven voor land- en zeemacht, kwam echter een nieu we daling in de geldswaarde, hetgeen in 1910 leidde tot een hernieuwde opstand, waarbij Bio de Janeiro door de muiters werd beschoten. Na de onderdrukking van het oproer werd de toestand langzamer hand iets gunstiger en werd toenadering gezocht tusschen Argentinië, Brazilië en Chili (de z.g. A. B. C.-entente). Als ge volg van de onbeperkte duikbootenoorlog verklaarde Brazilië in 1917 aan Duitsch- land den oorlog, na welken oorlog Brazi lië een der eerste landen was van den toen opgerichten Volkenbond. Door de slechte economische conjunc tuur namen in het laatste decennium de staatsinkomsten belangrijk af, met als ge volg nieuwe woelingen. Zoo ontstond er in 1922 een geschil over de verkiezing van een President, terwijl in hetzelfde jaar na de verkiezingen een militaire staatsgreep plaats had, welke echter door de waakzaam heid van den president mislukte. Ook het daaropvolgend jaar duurden de woelingen hij leidde door het overwicht van zijn meerdere ervaring en levenswijsheid. Hij wist de beste weideplaatsen voor het vee van de trekkende stam, hij kende de we gen en de oasen in de woestijn; hij was de aangewezen aanvoerder. Bij de familiegroep sloten zich de fami- lieloozen en de uitgestootenen aan als knechten en langzaam aan werd de fami liebetrekking wijder en losser, werd het verband als groot gezin minder gevoeld, doch bleef de saamhoorigheid van de ge meenschappelijke stam, versterkt door de gezamenlijk gedragen lasten en de geza menlijke belangen. Van babystaat tot wereldrijk. Dan komt er een tijd, dat de stam het nomadenleven vaarwel zegt en zich ergens vestigt op een plek waar het gras en de klaver weelderig groeien, waar het klimaat mild is en de Vruchten in overvloed was sen, waar de grond vet is en de bergen een natuurlijke beschutting bieden. Dan groeit de zwervende stam uit tot een staat. In den beginne is die staat geen uitge breid wereldrijk, doch slechts een z.g. stad staat, zooals wij die kennen uit de Griek sche en Bomeinsche oudheid. De stad, al of niet door muren of andere versterkingen afgesloten voor de vijandige buitenwereld, vormt een geheel met een eigen overheid en handhaaft z'n onafhankelijkheid tegen over de rest van de wereld. Langzamerhand groeit zoo'n stad en breidt haar invloeds sfeer verder uit. De uitbreiding der stad verontrust naastgelegen stammen en zij beginnen een oorlogje; worden echter ver slagen en komen als onderworpelingen on der de heerschappij van de overwinnaars, voort, totdat in 1924 een voor de regeering gevaarlijke opstand uitbrak, welke Saó Paolo tot middelpunt had, en welke slechts met moeite kon worden onderdrukt. Volgens de op 24 Februari 1891 door het constitueerend congres vastgestelde grond wet, (herzien op 4 September 1926) vormt iedere provincie een aparte staat, en zijn er thans buiten het bondsdistrict Bio de Janeiro en het Acre-territorium 20 staten. Ieder dezer staten is verdeeld in gemeen ten, welke weer onderverdeeld worden in districten. De uitvoerende macht berust bij den president, die voor den tijd van vier jaar en direct door het volk wordt ge kozen. De wetgevende macht wordt ge vormd door den Senaat, bestaande uit 63 Senatoren en de Kamer van Afgevaardig den met 205 leden. Het Bonds-Gerechts- hof, waarin 15 rechters zitting hebben, wordt door den president samengesteld. De tegenwoordige president is Dr. Wash ington Luis Pereira- de Sousa, terwijl voor dit jaar als zijn opvolger is gekozen Dr. Julio Prestes de Albuquerque, tegen wel ken laatste de tot een burgeroorlog uitge groeide oppositie wordt gevoerd. Wie aan de winnende hand is, is uit de begrijpe lijkerwijze elkaar zeer tegenstrijdige be richten voor een buitenstaander wel zeer moeilijk te beoordeelen. Aan beide zijden blijkt men optimistisch gestemd te zijn en zal men dus kalm moeten afwachten, wie de overhand zal verkrijgen. WOLKENKRABBERS Een gebouw van vijf of zes verdiepingen wordt hier te lande al hoog gevonden; een kerktoren met een lengte van honderd meter wordt iets bijzonders genoemd. In Amerika vindt men een hoogte van hon derd meter echter zeer gewoon, en een woonhuis of kantoor van dertig en meer verdiepingen is geen uitzondering. Steeds meer wolkenkrabbers verrijzen er in de Amerikaansche steden, en New York slaat op dit gebied wel het record. New York heeft het grootste aantal wolkenkrabbers en steeds worden er nog maar bijgebouwd, welke de oude sky-scrapers" weer in hoog te overtreffen. Vooral te New York wordt met een verbazingwekkende snelheid ge bouwd en gesloopt. Als men de stad ver laten heeft en men komt er na eenigen tijd weer terug, wordt men altijd opnieuw weer getroffen door de vele wijzigingen, welke zich hebben voorgedaan. Ook al is een gebouw nieuw en modern, dan is het toch niet van een langen levensduur ver zekerd. Steeds nieuwer en moderner is de leuze van den Amerikaan. De Eiffeltoren te Parijs, welke eertijds met zijn 300 Me ter, het hoogste bouwwerk, ter wereld was, wordt door de Amerikanen nauwelijks aan gekeken. Zij hebben immers genoeg ge bouwen, welke ongeveer zoo hoog zijn; en kele zijn zelfs nog wel hooger. Thans is in New York een wolkenkrabber in aanbouw, welke 840 voet, d.i. 250 Meter hoog zal wor den en 76 verdiepingen zal tellen. Het ge bouw is bestemd voor de Bank of Man hattan. De hoogste wolkenkrabber, welke onlangs voltooid werd, is het Chrysler ge bouw te New York; het heeft 68 verdie pingen en is 313 meter hoog; dus nog der tien meter hooger dan de Eiffeltoren. Vergeleken bij het Chryslergebouw is het nieuwe gebouw der New Yorksche Tele phone Company slechts een dwerg, hoewel dit toch ook een machtige wolkenkrabber is. Dit gebouw is „maar" 160 meter hoog en telt 34 etages en bovendien nog drie ondergrondsche verdiepingen. Het geheele gebouw is ingericht voor de werkzaamhe den der Telefoon-Maatschappij en er wer ken 6500 employé's. Men heeft in New York die nu den smaak ervan beet krijgen en ook verder gelegen stad-staten gaan verove ren en verwoesten. Zoo wordt de boom hoe langer hoe dikker en gedijt het kleine stadje in den loop der tijden tot een we reldrijk. Langs deze lijnen hebben zich o.a. de Grieksche en Bomeinsche staten ontwik keld; de Germaansche rijken hadden een eenigszins andere ontwikkeling. Wie zal heerschen? Maar hoe die ontwikkeling ook zij, zoo dra de samenleving in een bepaalde men- schengroep eenigszins ingewikkeld begint te worden en opa-stamvader niet langer als het aangewezen hoofd beschouwd wordt, komt op een goeden dag het pro bleem naar voren: wie zal ons aanvoeren, wie zal gezag over ons uitoefenen? Het probleem van het overheidsgezag. Hoe het precies in de practijk gegaan is bij ieder volk, vinden wij in de historie niet vermeld. Zoodra de volkeren zoover ontwikkeld waren, dat er de een of andere pientere kop hun geschiedenis kon schrij ven, was er allang een overheid en was de staatsverordening reeds vrij ver doorge voerd. Slechts hier en daar kunnen wij er met eenige waarschijnlijkheid naar raden. Maar dat doet er ook niet toe. Wij vinden overal een gezag en vragen ons af, wat de grondslag is van dat gezag? Waarom speelt de eene mensch den baas over de anderen en waarom vinden die anderen dat zoo maar goed, waarom on derwerpen zij zich daaraan? Dat is een vraag, welke verscheidene ge leerden sterk heeft geïnteresseerd en waarop ook verscheidene proeven van ont- woord zijn gegeven. Sommigen meenden, het feit, dat men schen over menschen heerschen, niet an ders te kunnen verklaren, dan door oen onderlinge afspraak. Dc souvereiniteit van het staatsgezag zou dan zijn oorzaak en grondslag vinden in den volkswil. Aldus doceert de leer der volkssouvereiniteit. Do theorie is niet onaardig, maar men vraagt zich af, wanneer die onderlinge af spraak dan heeft plaats gehad? In de ge schiedenis is daarvan niets bekend, noch echter al plannen gemaakt voor den bouw van de Empire State Building, dat 330 Me ter hoog zal worden en zal verrijzen op de plaats, waar eertijds het Waldorff-As- toria hotel stond. Op het dak zal een CO meter hooge mast worden opgericht, welke moet dienen als meerpaal voor de Zeppe lins. Ook bestaan er plannen om een wol kenkrabber te bouwen uit koper en glas. Het grootste hotel ter wereld bevindt zich natuurlijk ook te New York. Het is 43 ver diepingen hoog en heeft 2500 kamers. De bouwkosten bedroegen 60 millioen gulden. Naast New York bezit Chicago een groot aantal geweldige wolkenkrabbers en dreigt zelfs de hoofdstad New York te overvleu gelen. Er is thans een opera-gebouw vol tooid, dat grooter is dan dat te New York. Boven de eigenlijke opera verheft zich een wolkenkrabber, welke veertig verdiepingen hoog is en waar talrijke kantoren zijn on dergebracht. Ook het krantengebouw van de Chicago Daily News is een imposant bouwwerk. De grootste wolkenkrabber van Brooklijn is het torenvormige kantoor van de Williamsburg Trust Co. Een deel van de Fosbay Towers, welke wegens geldge brek niet konden jvorden afgebouwd, doet thans dienst als zendstation voor de lucht vaart. Het bovenste gedeelte zit echter nog in betonbekisting. Ook San Francisco bouwt in de hoogte. Daar is onlangs onder groote belangstel ling een nieuwe wolkenkrabberkerk ten dienste van de Methodisten in gebruik ge steld. De filmstad Los Angeles heeft eveneens zijn wolkenkrabbers. Het nieuwe stadhuis is in den vorm van een toren ge bouwd en steekt met zijn 28 verdiepingen ver boven de omringende gebouwen uit. Ook in Saskatoon, Canada, zijn thans ver schillende wolkenkrabbers in aanbouw, welke wel niet zoo hoog zijn als de Ame rika, doch ook in enkele landen van Euro pa treft men wolkenkrabbers aan, welke echter maar dwergen zijn vergeleken bij de geweldige Amerikaansohe bouwwerken. In Londen is een hotel in aanbouw met 2000 slaap- en badkamers; dit zal het grootste hotel van Europa zijn. In hetzelf de gebouw komen tevens een bioscoop, vier restaurants en een groot warenhuis. On langs is te München een 12 verdiepingen hoog gebouw in gebruik genomen, waar alle technische diensten van de gemeente zijn gehuisvest; en ook Dresden krijgt zijn wolkenkrabbers van 10 verdiepingen. Het nieuwe gebouw der Siemens-hoogspannings- werken in Siemensstadt, dat pas voltooid is, is ook naar het voorbeeld der Amerika nen gebouwd en is een staaltje van moder ne architectuur; eveneens het Chilihaus, te Hamburg. Ook Aken heeft thans zijn „Hochhaus" gekregen. Het hooge ijzeren geraamte, nabij het station is eindelijk na acht jaar een gebouw geworden. Het is gedeelte handelskantoor, gedeeltelijk bios coop. Op de Schoenmarkt te Antwerpen is men thans bezig met het zetten van een ijzeren stelling voor een wolkenkrabber. Kijken wij thans eens naar ons land. In Rotterdam zijn thans twee wolkenkrabbers, resp. van 8 en 13 verdiepingen hoog in aan bouw. Op de Coolsingel zal het Grand Ho tel „Modern" verrijzen, dat acht verdie pingen zal tellen. Reeds is do top bereikt en binnenkort zullen de houten betonvor- men worden weggebroken. Het nieuwe ge bouw voor den administratieven en tecli- nischen dienst van het gemeentelijk elec- tx*iciteitsbedrijf met magazijnen en werk plaatsen aan de Rochussenstraat zal 13 verdiepingen tellen. Eerst wilde men het 11 verdiepingen geven en er later nog 4 opzetten; thans is men tot 13 verdiepingen besloten. In begin Februari is te Amster dam een aanvang gemaakt met den bouw van het k' 'gste toren-woonhuis van Euro pa. Ditmonumentale gebouiw, dat staat aan het Daniel Willinckplein, telt 12 ver diepingen en is 40 Meter hoog. is er een enkel feit, dat in die richting wijst. Dat een enkele stam of zelfs een heel volk bij keuze wel eens een aanvoer der of koning heeft aangewezen wordt niet betwist, doch iets anders is of het eerste gezag berust heeft louter op onderlinge afspraak, of de basis van „het" gezag uit sluitend en alleen de volkswil is. Was dit zoo, dan zou het theoretisch ook mogelijk zijn, dat het contract werd opgezegd en dat de menschen weer gingen leven zooals men zich dat dacht vóór het tot stand komen van het contract, n.l. in volkomen anarchie. Wat 'n janboel zou dat worden! „Bij de genade Gods". Het is duidelijk, dat zooiets niet be staan kan: dat zou indruischen tegen onze natuur. Onze natuur is nu eenmaal zóó gemaakt, dat wij niet in eenzaamheid en afzondering kunnen blijven leven, maar dat wij gezelschap zoeken en in dat samen zijn streven naar regelmaat en orde, wel ke niet bereikbaar zijn zonder de orde ning van het maatschappelijk leven door een overheidsorgaan. Het overheidsgezag steunt dus op onze menschelijke natuur, en omdat God die natuur zóó geschapen heeft, vindt het gezag derhalve zijn laat ste oorzaak in God. Vandaar dat wij met het volste recht zeggen kunnen: Alle ge zag komt van God. De ovex-heid regeert „bij de genade Gods". Maar al komt „het" gezag van God, daarmee is niet gezegd, dat iedere vorm van gezag van God komt. Slechts bij uitzondering heeft God rechtstreeks ingegrepen cn een bepaald gezag aangesteld, n.l. bij do Joden. Wij lezen immers xn den Bijbel, dat Jehova Saul als koning aanwees door middel van den profeet Samuel. Maar overigens is een bepaalde gezagsvorm (koningschap of re publiek) het product van de geleidelijke ontwikkeling van de cultuur-verhoudingen. Er is een tijd geweest, waarin men het beginsel „alle gezag komt van God" zóó uitlegde, alsof het gezag onmiddellijk en rechtstreeks door God aan een bepaalden keizer of koxxing zou zijn gegeven. Deze opvatting vonden de koningen natuurlijk KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De gewone Prefatie. ZONDAG 19 Oct. Negentiende Zondag na Pinksteren. Mis: Salus populi. 2e ge bed v. d. H. Petrus van Alcantara, Belijder. Credo. Prefatie v. d. Allerh. Drieënheid. Kleur: Groen. Alloix woxden wij geroepen tot het brui loftsmaal dos hemels. Maar om daaraan te kunnen deelnemen moeten wij den ouden mensch, d.i. de zonde in ons dooden en le ven een ïxieuw leven, gesiexd met het brui loftskleed der heiligmakende genade. (Epistel en Evangelie). Prijzen wij God om onze roeping tot den hemel (Alleluja-vers), maar bidden wij Hem ook, dat Hij alles, wat voor ons een beletsel is voor den hemel, van ons weg neme (Graduale, Gebed). Vragen wij, dat het H. Misoffer ons heilzaam moge zijn (Stilge- bed), ons geve voort te gaan op den weg des Hecrexx (Commxmio) en onze heilige Communie ons de kracht verleenc Gods II. Wet aaix te hangen (Postcommunio). Want dan zullen wij eenmaal behooren tot de „uitverkorenen" en God zal ons heil zijn, onze Heer in eeuwigheid. (Introitus). MAANDAG 20 Oct. Mis v. d. H. Joannes van Kent, Belijder. Miseratio. Klour: Wit. De H. Joannes van Kent is een sieraad geweest aan dó Hoogeschool van Krakau in Polen. Later was hij, als priester van hooge deugd, van gebed en versterving en grooten zielenijver de glans der Poolscho geestelijkheid. Hij is een der voornaamste beschermheiligen .van het Poolsche volk. DINSDAG 21 Oct. Mis v. d. H. Hilarion, Abt: Os Justi. 2e gebed v. d. H.H. Ursula en Gezellinnen, Martelaren; 3o A Cunctis (om de voorbede der Heiligen). Kleur: Wit. Hilarion, de insteller van het kloosterle ven in Palestina, werd in 291 in een dorp nabij de stad Gaza geboren. Zijne heiden- sche ouders zonden hem naar Gaza om daar onderwijs te ontvangen. Om de groote vorderingen in zijne studiën, maar ook om zijne reinheid van zeden, won hij aller ach ting en genegenheid. Veel had hij gehoord van den heiligen kluizenaar Antonius in Egypte. Hij reisde daarheen om door An tonius in het geestelijk leven te worden onderricht. Na den dood zijner ouders ves tigde Hilarion zich in do woestijn, in na volging van Antonixxs en woonde in een verblijf, slechts vier voet breed, vijf voet hoog, oen weinig langer dan zijn lichaam. Meer een graf dus dan een woning. Tot aan zijn dood sliep hij op den kalen grond of op een biezen mat. Door vele wonderen werd hij bekend en velen kwamen tot hem, werden Christen en gingen als kluizenaars loven. Op meer dere plaatsen in Palestina werdexx kloos ters opgeidcht onder bestuur van Hila rion. Op vier en tachtig jarigen leeftijd stierf hij. Toen het oogenblik van sterven was aangebroken, sloeg hij de oogen op en zeido: „Vertrek mijne ziel, wat vreest gij? Bijna zeventig jaren hebt gij trouw Jesus Christus gediend cn zoudt gij vree zen te sterven?" WOENSDAG 22 Oct. Mis v. d. 19en Zon- dag na Pinksteren: Salus populi. Geen Gloria. 2e gebed A Cunctis; 3o voor alle overledenen (Zie het eerste formixlier der requiemmissen); 4e naar keuze v. d. pries ter. Kleur: Groen. DONDERDAG 23 Oct. Mis als gisteren, maar het gebed voor do overledenen valt uit. VRIJDAG 24 Oct. Feestdag v. d. H. Ra phael, Aartsengel. Mis: Benedicite. Credo. Kleur: Wit. De H. Aartsengel Raphael werd door God van den hemel gezonden om do reisgezel te ideaal, want hun gezag kreeg op die ma nier in de oogen der onderdanen een ze kere bovenaardsche glans en rcligieuse wijding. Hun persoon cn hun dadon werden daardoor onaantastbaar. Deze theorie wordt de legitimiteits- theorie genoemd en was vooral in zwang gedurende de 16e en 17o eeixw. Zij is ech ter niet te verdedigen. De machthebbers bij verschillende hei- denscho volken maakten het nog erger. Zij lieten zich niet alleen rechtstreeks door hun goden aanstellen, maar verhieven zich zelfs tot afstammelingen der goden. Zoo was de vroegere keizer der Chineezen cn de Mikado van Japan van goddelijken oor sprong, evenals de Egyptische Pharao's. Zelfs do Romcinsclxe keizers probeerden zich een stamboom op to zetten, wiens wortels ontsproten in de godenwereld. Hun „goddelijke" afstamming heeft hen evenwel niet voor een val behoed; hun dynastieën bleken al even weinig bestand tegen een revolutie als dc zetels der tegenwoordige Zuid-Amerikaansche presidenten. De volkswil bleek ten slotte ook een woordjo mee te spreken. Hot is deze volks wil, die aan een bepaalde regoering het recht verleent te regeeren. Zij kan zich uitdrukkelijk uiten, door het proclameeren van een vorst bijv., maar meestal bepaalt zij zich tot een goedkeu ring achteraf, tot een zich neerleggen bij den feitelijken toestand. Hetgeen oon amoro kan geschieden dan wel na eenig tegenstribbelen. Bij de tegenwoordige verhoudingen zal er bij iedere wisseling van overheidsvorm wel altijd een volksdeel zijn, dat tegen sputtert, omdat de meoningen omtrent de taak der overheid zóó verdeeld zijn, dat de eeri goedkeurt wat de ander afkeurt en de één rechts wil en de ander links. Gewoonlijk gaat dat stuivertje verwis selen met geweld gepaard en dan spreekt men van een revolutie. In onze geschiede nis hebben nogal eens buitenlandeche machten de hand in het spel gehad. In een volgend artikel zullen wij eenifi» overheid8vormen wat xxader bekijken. Mr. H. F. A. G. Robinson Crusoe, de man zonder rechten en plichten De stamvader als overheid Van baby-staat tot wereldrijk Keizers en koningen van goddelijken oorsprong. II.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5