DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT De Man van Nergensïiuizen ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 ECHTE F*IESCHE HEERENBAAI '-50 cf. per ons Lucht-historie. Tegenover licht staat schaduw. De schaduwzijde van de luchtvaart is verleden week scherp omlijnd door de ramp van de R. 101, doch de lichtzijde springt daardoor weer des te duidelijker naar voren. De dienst op Indië functio neert met de regelmaat van een reuzen- uurwerk, ondanks tegenwerking, ditmaal van den kant van Perzië. De heer van Tijen, welbekend door zijn vluchten met een glijvliegtuig langs de Noordzeeekust, onderneemt de eerste Nederlandsche za kenreis naar Indië. En straks komt de Zeppelin weer in ons land. Neen, de lucht vaart staat niet stil, doch ontwikkelt zich trots rampen en tegenspoeden. Wat is er veranderd sinds 20 jaar ge leden? Deze week vóór 20 jaren maakte de Nederlander Henri Wijnmalen de eer ste vlucht van Parijs naar Brussel vice versa. Een tocht, die voor dien tijd onge veer gelijk stond met $en Oceaanvlucht; thans glimlachen wij er om. Een route, die dagelijks wordt afgevlogen! De „Msb." haalt de heele geschiedenis nog eens op. Door de Automobile Club de France was een „Grand Prix d'Aviation" uitge schreven, zijnde fr. 150.000 of 75.000, te verdeelen onder de drie vliegers die vóór 1 Januari 1911 het traject ParijsBrussel en terug vergezeld van één passagier, in den kortsten tijd en in minder dan 36 uur zouden afleggen. De eerste prijs bedroeg 50.000, de tweede 15.000 en de derde 10.000. Het was Wijnmalen die als eer ste een gooi naar dien grooten prijs deed. Met Dufour van de Farman vliegschool als passagier, vertrok onze landgenoot van het vliegveld van Issy les Moulineaux. Te 10.15 uur landde hij te St. Quentin om ben zine in te nemen en om 12.55 uur bij Pont- a-Celles om naar den weg te vragen. Om 1.30 arriveerde Wijnmalen te Brussel. De terugtocht werd nog denzelfden mid dag aanvaard om 2.19 uur, doch door de invallende duisternis kwam Wijnmalen niet verder dan St. Quentin. De reis werd den volgenden morgen om 6.40 uur voort gezet. Vóór hij echter te Parijs terug was, maakte Wijnmalen, wegens den hevigen mist, nog 4 tusschenlandingen, n.l. te Tra- cy-le-Val, le Meux, Orry-la-Ville en te Bagatelle. Om 1.43 uur des middags was de vlieger te Parijs terug. Hij had den tocht volbracht in 30 uren en 10 minuten. Moeilijker echter dan de tocht waren de pogingen den gemaakten tijd van 30 uren officieel erkend te krijgen. Wijnma len kwam n.l. tot de onaangename ontdek king, dat de sportcommissaris van de Fransche automobiel-club, die zijn vertrek had opgenomen, geen officieele volmacht had gehad, althans niet zonder de aanwe zigheid van een tweeden, die echter niet was komen opdagen. De Hollander protes teerde, er werd een groote, urenlangs vei-- gadering gehouden van 14 vertegenwoor digers van de Fransche Automobiel Club en de Fransche Aero Club. die zich met het geval bezig hielden, doch het protest werd afgewezen. Wijnmalen werd be schouwd den tocht te hebben volbracht in 36 uren en zou geen kans meer hebben op den lsten prijs, indien een ander vóór het eind van het jaar de vlucht in korteren tijd zou volbrengen. Aan pogingen hiertoe ontbrak het geens zins. Eveneens op Farman-vliegtuigen wer den meerdere vluchten ondernomen door Marieu, door Loridan, Legagneux, Tabu- teau en Lanser, maar al deze vliegers ble ven onderweg steken. Laffout en Pola, die eveneens een kans waagden, stortten di rect na den start, doodelijk neer, door het breken van den vleugel- van hun vliegtuig. Zoodoende kwam Wijnmalen ten slotte toch nog in het bezit van den grooten prijs. Publieke vermakelijkheid. De Duitsche rijksdag ontaardt meer en meer in een publieke vermakelijkheid, een soort circus, waar de clowns tot groote-hi lariteit van het smullend publiek allerlei vertooningen ten beste geven. Beeds de eerste zitting gaf Maandag een voorproefje van de sfeer, waarin de „wetgevende" arbeid van deze politieke arena zal worden uitgevoerd. Het was een herrie en tumult van je welste. Toch schijnt de meerderheid nog van ©enige orde te houden. Dat blijkt uit de keuze van den rijksdagpresident op Woensdag j.l. Het is n.l. gewoonte, dat de president gekozen wordt uit d,e sterkste fractie en dat is de sociaal-democratische. De nationaal-socialisten wilden zich ech ter niet aan deze traditie houden en zoo doende kwamen ook andere partijen met een eigen candidaat aan. Ten slotte is evenwel de sociaal-demo cratische candidaat Loebe toch gekozen. Wie de voorzitter is van den Rijksdag, schrijft de N. R. Crt., is een vraag die, zou men meenen, geen overgroot© politieke beteekenis heeft. Maar de stemming er over heeft dit wel degelijk, omdat uit den uitslag blijkt, hoe sterk in dezen Rijksdag de krachten zijn die duurzaam tegen de totstandkoming van de groote coalitie zul len werken en vermoedelijk ook tegen het constructieve financieele program van de regeering gekant zijn. Daarom werd met belangstelling tegemoet gezien, hoe het conflict' eindigen zou. De „orde-lievende" elementen hadden toch de overhand. Of dat zoo blijven zal? Hot zou niet te verwonderen zijn als het de regeering evenmin lukt, de nood verordening als haar nieuwe hervormings plan door den Rijksdag te halen, maar nu zij vast aaneengesloten blijft, lijkt dan het psychologische oogenblik aangebroken, om andermaal met president Hindenburg's medewerking een beroep op art. 48 van de grondwet te doen en de regeering voor- loopig zonder Rijksdag den chaos te laten redderen. Een zachtaardige dictatuur van Brüning lijkt daarom nog altijd een voor de hand liggende uitweg uit de tegen woordige moeilijkheden. B a 1 k a n-U n i e In den Balkan schij nen ook al een soort Vereenigde Staten in de maak te zijn. Het vorige jaar werd n.l. te Athene on der leiding van den Griekschen oud-mi nister Papanastasioe de wereldvredescon ferentie gehouden. In deze bijeenkomst werd besloten, op voorstel van den ge noemden oud-minister om dit jaar even eens te Athene een conferentie der Bal- kanstaten bijeen te roepen, die door het internationaal vredesbureau te Genève zou worden voorbereid. De bedoeling dezer conferentie zou zijn om gezamenlijk te overwegen in hoeverre het mogelijk zou zijn tot een nauwere samenwerking en aan eensluiting der Balkanstaten te komen. Zoo zijn nu op zes October te Athene vertegenwoordigers van de verschillende Balkanlanden: Griekenland, Roemenië, Joego-Slavië, Bulgarije, Albanië en Turkije bijeengekomen. Men moet daarbij echter wel bedenken, dat het hier geen bijeenkomst geldt van vertegenwoordigers van de regeeringen dezer landen. Maar een zuiver particuliere bijeenkomst is deze conferentie toch ook niet, de regeeringen hebben aan de sa menstelling van de verschillende nationale delegaties meegewerkt en men kan de con ferentie dan ook beschouwen als een of ficieuze bijeenkomst van in het openbaar leven in de onderscheidene landen op den voorgrond staande personen. Geen enkele regeering is dus door eventueele besluiten van de conferentie gebonden, maar men heeft in deze bijeenkomst de gelegenheid de wederzijdsche opvattingen omtrent de mogelijkheden van een samenwerking en de vorming ten slotte van een Balkanbond te verkennen. En hoe groote beteekenis aan deze bijeenkomst wordt gehecht blijkt wel hieruit, dat vertegenwoordigers van den Volkenbond, van het Internationaal Arbeidsbureau en van de Interparlemen taire Unie haar als „waarnemers" bijwo nen. Van buitengemeen belang zou het ze ker voor Europa zijn als het op den Bal kan tot grootere samenwerking zou kun nen komen en tot een overbrugging der thans nog bestaande tegenstellingen. De Balkan was steeds een haard van onrust en is ook nu nog een voor den Europee- schen vrede gevaarlijke stormhoek. Voorloopig is er zeker nog alle aanlei ding om van de resultaten dezer vredes- en verzoeningspogingen op den Balkan geen groote verwachtingen te hebben. De heer Papanastasioe moge al denken aan een Balkanbond, een soort federatie der Balkanstaten, een voorbeeld in het klein voor de Vereenigde Staten van Europa, anderen, minder optimistisch over de toekomstmogelijkheden, mogen denken aan een Balkan-Locarno, men zal vooreerst wel tevreden mogen zijn als op deze bijeen komst niet alreeds de onmogelijkheid van een grootere toenadering en nauwere sa menwerking blijkt en men den weg open houdt voor nieuwe conferenties en nadere overweging van hetgeen in het belang van een grootere solidariteit der Balkanlanden zal kunnen geschieden. Er zijn nog te groo te tegenstrijdigheden tusschen de belan gen der verschillende staten. VOETBAL B. K. FEDERATIE. Overzicht. Wat zal de dag van morgen brengen na de zoo verrassende, groote uitslagen van jl. Zondag? 't Blijft natuurlijk gelukkig een open vraag. Toch zit er al eenige teeke- ning in de sterkte der clubs. De kampioenen krijgen bezoek van Lisse. De bollenmenschen stelden Zondag danig teleur door de zware nederlaag tegen T. Y. B. B., maar tegenover de 14 tegendoel punten willen we toch met een enkel woord wijzen op de vier gemaakte doelpunten. Ontegenzeggelijk spreekt daaruit, dat Lisse niet zoo zwak is als deze uitslag doet vermoeden, anders zouden er niet vier doelpunten zijn gemaakt. Wat meer en thousiasme, wat meer zelfvertrouwen zal de Lissenaren niet schade. En al twijfelen we er niet aan, dat in Delft verloren zal worden, toch hopen we, dat de nederlaag niet zoo groot zij. S. J. C. ontvangt thuis D. E. M. De Be- verwijkers beschikken zeer zeker over een goede ploeg, maar we meenen, dat de Noordwijkers in eigeu omgeving wel voor een goede tegenpartij zullen zorgen. Voorts zal Leonidas de eerste overwin ning kunnen boeken op G. D. A., terwijl T. Y. B. B. in Den Haag wel kan winnen van Graaf Willem en H. B. C. in Gouda van D. O. N. K. In de tweede klasse O krijgt Leiden be zoek van de Duiven, oude bekende tegen standers. De resultaten van Leiden zijn tot heden zeer teleurstellend. Waar blijft hu toch het goede spel, vertoond in den wedstrijd tegen de Antwerpenaren? Kom, rood-zwarten, dat moet beter worden! In Wassenaar speelt Teijliugen tegen Blauw Zwart. De Sassenheimers zullen ook hier wel winnen. We hopen op een eerlij ken, fairen wedstrijd! Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. O. V. C.Ohévremont; R. K. O. N. S. R. K. V. V. L.; MarsanaValkenburg; H el io s—-Ivimbria. Eerste klasse B. R. E. T. V. V.—Venl. Boys; Kolping— Mulo; UnionVenlo. is dan ook het begin en het einde van mijn vriendenkring." Er ontstond een korte stilte. Toen stond Northcóte van zijn stoel op, liep naar de deur en deed haar op slot. Ik volgde zijn bewegingen met aandacht. Daarna kwam hij weer bij mij aan tafel ziten en stak een sigaret op. „Mijnheer Burton", sprak hij, „op welke waarde schat U uw leven? Ik bedoel, te gen welke som zoudt U bereid zijn een zeer groote kans te loopen, 't leven te ver liezen?" Hij stelde de vraag op zoo'n toon en zonder de minste emotie, dat ik een glim lach niet kon onderrdukken. „Dat weet ik werkelijk niet", zei ik. „Als ik van-meening was, dat het waarde had, zou ik het in publieke veiling brengen." Hij boog zich over de tafel heen naar mij toe en keek mij recht in m'n oogen. „Indien U wilt doen, wat ik verlang", zei hij langzaam, ,zal ik U tienduizend pond geven." III. Ik ben tamelijk aan verrassingen ge woon, maai1 in dit onverwachte aanbod lag zooveel heerlijkheid opgesloten, dat het mij den adem benam. Ik leunde achterover in mijn stoel en keek mijn dubbelganger met ongeveinsde bewondering aan. ,,U doet werkelijk zaken op groote schaal mijnheer Northcote", zei ik. „Betaalt U contant Als antwoord haalde hij uit ziin bTnnp.n- zak een lederen tasch te voorschijn. Hf; opende haar en haalde er vier bankbiljetten uit, welke hij op tafel legde. „Hier is tweeduizend pond", sprak hij kalm. „Indien U met mijn aanbod accoord gaat zal ik 'n cheque geven voor de rest." Eerste klasse O. V. D. Z.S. D. O. U. C.; 's-Heerenberg —Grol. Eerste klasse D. LimvioH. M. S.; WilskrachtV. V. Z.; V. I. C.—E. M. M.; P. V. C.—De Meer; S. D. O.—R. K. A. V. Eerste klasse E. Graaf Willem—T. Y. B. B.; D. H. L.— Lisse (2.30 uur); LeonidasG. D. A.; S. J. C.—D. E. M.; D. O. N. K.—H. B. O. Tweede klasse O. ExcelsiorGraaf Floris; Blauw Zwart Teijlingen (2.30 uur); LeidenDuiven; SpartaanLenig en Snel. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging „Lisse". Brrrwat een uitslagen verleden week! Vooral ons eerste elftal stelde da nig teleur en met niet minder dan 144 moesten zij in T. Y. B. B. hun meerdere erkennen. Aan den uitslag kan men wel merken, dat er in de achterhoede iets ha perde. De voorhoede is o.i. goed te noe men, dit bewijzen wel de vier tegenpun- ten. Toch hopen we, dat deze nederlaag de onzen tot andere daden zullen brengen, want dit is toch ten slotte geen uitslag voor een eerste klasser. Het programma voor morgen luidt aldus D. H. L. ILisse I 2.30 uur O. Witberg. Lisse IIAlliance I 12.30 uur (uitgesteld?) Aldus een zeer bescheiden programma. Ons eerste bezoekt morgen het nog onge slagen D. H. L. Veel goeds durven wij uit dezen wedstrijd niet voorspellen, daar de ex-kampioenen dit jaar wederom over een goede ploeg beschikken en thans we derom de leiding in handen hebben. Toch vertrouwen wij, dat de onzen zich zoo maar niet gewonnen zullen geven en hun best zullen doen van het begin tot het einde, dan kan tenminste zoo'n groote nederlaag van verleden week voorkomen worden. Vooruit, Lisse, met goeden moed bezield morgen naar Delft! Voor het tweede elftal is een thuiswed strijd vastgesteld, doch naar wij vernemen, zal het nieuwe terrein a.s. Zondag nog niet geheel gereed zijn. Thuis wordt deze wedstrijd in elk geval dus niet gespeeld. Of de wedstrijd „uit" gespeeld wordt, is ons op dit oogenblik nog niet bekend, doch hieraan zal nog wel gewerkt worden. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Als morgen het weer meewerkt, dan kunnen we genieten van een zeer mooien wedstrijd. Immers Duiven staat bekend om zijn mooi en vlot spel en ons elftal, nou, dat zal goed maken wat zij verleden week tekort schoot! De spelers zijn enthousiast voor den te spelen wedstrijd en dat geeft hem bijna half gewonnen. Daarom dege nen, die iets voelen voor voetballen, wor den verwacht op het „Leiden"-terrein. Op slot van zaken is het toch ook gezelliger voor de spelers, als zij voor publiek spelen. Daarom allen op naar het R. K. voetbal veld. Onze junioren gaan op bezoek bij V. V. B. te Groenendijk. We weten niet wat deze match brengen zal, maar zeker is het, dat als onze junioren zoo spelen als verleden Zondag, de V. V. B.-junioren het zwaar te verantwoorden zullen hebben. De plaats en tijd van vertrek is vastge steld op 12.15 uur aan de Hoogewoerdsbrug bij den Hooge Rijndijk. Tevens doet het bestuur der R. K. S. V. „Leiden" een beroep op de junioren, om eens te zien onder hun vrienden en ken nissen of zij nog niet een paar junioren spelers weten aan te werven. Wij komen er een paar tekort om 2 junioren elftallen in het veld te sturen. Dat is heel vervelend want iederen Zondag moeten er nu een paar gepasseerd worden. P.S. Aanvoerders denkt om ruilformu- lieren en een kort verslag te deponeeren bij Jac. Jan son, Pieterskerkhof 30. R. K. Sportvereeniging „Teijlingen". De derde competitiewedstrijd zal Teij lingen I a.s. Zondag om 2.30 brengen naar Blauw Zwart I te Wassenaar. Reeds twee overwinningen zijn behaald en voor Zon Ik beschouwde de bankbiljetten met den zelfden nieuwsgierigen blik, waarmede men hooggeplaatste vreemdelingen gadeslaat. Er was geen twijfel aan, of zij waren echt. Ik stak, uitwendig zeer bedaard, een siga. ret op. „Het moet, dunkt me, wel een onaange naam karweitje zijn", zei ik eenigszins spij tig. Voor de eerste maal sedert ik hem had ontmoet, lachte mijn gastheer. Het was een onverbiddelijke lach, die niet de min ste vroolijkheid uitdrukte en in het geheel niet aanmoedigend werkte. „Ja", zei hij droogjes, „als ik er een in schrijving voor zou openen, geloof ik niet, dat er veel deelnemers zouden opdagen". Toen zweeg hij even. „Alvorens ik verder ga", vervolgde hij „vraag ik U, wilt U hij uw woord van eer geven, hetgeen ik U ga zeggen, stipt geheim te houden, of U het al dan niet accepteert?" „Zeker," zei hij zonder de minste aarze ling. „Goed dan". Wederom hield hij even op, alsof hij over de keuze van zijn woorden nadacht. „Binnen eenige dagen", zei hij langzaam, „zal ik indien ik niet zekere maatregelen neem, dood zijn." Ik dacht onmiddellijk aan het kleine voorval met dien landlooper op de kade en ik voelde, dat hij de waarheid sprak. „Om U de volle waarheid te zeggen',, sprak hij, „ik moet verdwijnen. Als ik on der mijn eigen naam in Londen blijf, word ik vast en zeker vermoord. Het mag 'n kwestie van dagen of weken, misschien van maanden zijn dat zal hoofdzakelijk van mijzelf afhangen maar het einde is zeker en onafwendbaar." Ik schonk mij zelf een glas brandy in en hield het tegen het licht. „De toestand", zei ik, „heeft tenminste dag zou men geneigd zijn om hetzelfde re sultaat te voorspellen, maar even gemoe delijk denkt Blauw Zwart er ook zoo over, zoodat het van beide kanten wel een strijd zal worden, die spannend is. Al is Blauw Zwart vorigen Zondag met een nederlaag thuis gekomen wil dit nog altijd maar niet zeggen, dat het een zwakke ploeg is. Daar om raden wij de Teijlingers aan om van begin tot einde flink aan te pakken. Men heeft het in de vorige wedstrijden zelf kun nen merken dat dan resultaat te behalen is. Het vertrek is bepaald om 1.15 uur van af K. S. A. per bus. Ook de supporters, die zich hebben opgegeven om dit seizoen mede te reizen met de uitwedstrijden, dra gen zorg op tijd aanwezig te zijn! Teijlingen II krijgt bezoek van BI. Zwart II uit Wassenaar. Drie wedstrijden zijn reeds gespeeld waarvan 4 punten behaald; dit is niet slecht en wij raden ook de re serves aan om zich den geheelen wedstrijd te geven. Ook dan geven wij hun nog wel een kans om Zondag de puntjes te Sassen- heim te houden. Aanvang 2.30 uur. Het derde elftal heeft alweer een vrijen Zondag. Daar zijn zij nu niet zoo op ge steld, maar het is niet anders. Volgende week weer een wedstrijd. De Junioren elftallen zijn beiden Zondag in het veld. Het eerste elftal gaat naar Alphen om daar de Boys te ontmoeten; vertrek per auto om 11.30 uur van K. S. A. Allen op tijd hoor! De kleinste Benjaminnen ontvangen A. S. O. I uit Zoeterwoude. Vorige week ging het nog niet erg, maar dat komt wel, als eerst maar een jaartje geoefend is. Dan gaat het wel beter. Moed houden maar. De wedstrijd vangt aan om 1 uur. Allen op tijd en veel succes! R. K. Sportvereeniging „D. 0. S". D. O. S. I speelt morgen haar eersten thuiswedstrijd voor de competitie. Laten we op beter resultaat hopen dan de vo rige week. Er is toen goed gespeeld en veel gedoelpunt, doch Alliance doelpuntte drie maal meer, waarmee ze revanche na men op de twee nederlagen haar door D. O. S. in het vorige seizoen toegebracht. De Santpoort-reserven zijn de gasten van D. O. S. en er zal flink aangepakt die nen te worden, om een goed resultaat te bereiken. Laten we hopen op mooi weer, opdat het terrein dan in goede conditie is. Voor het publiek is het tevens een mooie gelegenheid om D. O. S. I nog eens in actie te zien; aanvang half drie. R. K. Sportvereeniging V. V. L. A.s. Zondag speelt V. V. L. I haar der den competitiewedstrijd tegen H. V. C. I te Hoek van Holland. Bij voldoende deel name bestaat er gelegenheid het elftal te vergezellen. Gegadigden gelieven zich zoo spoedig mogelijk op te geven bij P. Oudshoorn. Vertrek der auto(s) om 12 uur. Ook de Junioren spelen een uitwed strijd en wel tegen S. N. A. te Stompwijk. Vertrek per fiets om 12 uur. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag speelt het le elftal om 2.30 uur op eigen terrein tegen G. D. A II uit Loos duinen. De resultaten tot heden door het eerste elftal behaald, zijn nog niet zoo mooi, zoodat wij hun Zondag tegen G. D. A. evenmin veel kans geven, tenzij allen eens speciaal hun best doen. Immers met goeden wil is veel te bereiken. Wij ver trouwen dan ook, dat het eerste elftal te gen G. D. A. succes zal behalen, al is het dan ook maar een gelijk spel. Dan is ten minste het eerste puntje binnen. Play up, le elftallers. Het 2e en 3e elftal hebben vrijaf; ter wijl A. V. V.a om 1 uur op eigen terrein V. V. P.a ontvangt. Gezien het resultaat van jl. Zondag zijn wij geneigd ook thans voor de Junioren een overwinning te voor spellen, doch V. V. P. zal dit maar niet zonder meer goedvinden. Wij zijn er van overtuigd, dat A. V. V. van het begin tot het einde de zaken serieus zal moeten aanpakken om eenig succes te behalen, daar V. V. P. niet te onderschatten is en de punten niet zoo maar cadeau geeft. Wij rekenen er op, dat de Junioren hun best doen in een mooien en fairen wedstrijd zoo goed mogelijk resultaat te bereiken. de verdienste van zeer eenvouidg te zijn.'* Dezelfde koude glimlach speelde om zijn mond. „Het is niet zoo eenvouig fcals het schijnt. De heeren, die zoo verlangend zijn, om mijn reis naar den hemel te bespoedigen, bewij zen mij de twijfelachtige eer van hun uiterst scherpe aandacht. Het kan wel eens mogelijk zijn hen te ontloop en zooals ik geloof het dezen avond gedaan te hebben maar al ga ik het land uit, toch is het leven een open kwestie." „Ah", mompelde ik. Het begon mij eenigszins duidelijker te worden. Hij knikte, alsof hij een onuitgesproken vraag beantwoordde. „Ja", zei hij, „de gedachte kwam ineens bij mij op, toen ik U onder den lantaarn zag staan. Als ik aan iets bovennatuurlijks geloofde, zou ik zeggen, dat de duivel U gezonden had, want ik kan mij moeilijk indenken, dat er een andere macht is, die verlangend is mij te helpen, doch dal ligt aan mij." „Nu", zei ik luchtig „als de duivel mij heeft gezonden, heb ik hotten minste aan hem te danken, dat ik een goed souper heb gehad. Wat wilt U nu, dat ik voor U zal doen?" Hij gaf niet dadelijk antwoord. Dan deed hij, zeer zacht sprekend, mij het ver bijsterende voorstel. De woorden dropen als trage, lijmachtige druppels van zijn lippen af, maar toch met hevige intensiteit. „Ik verlang, dat U mijn plaats in de wereld gaat innemen. Ik verlang, dat U dezen avond met mij van kleeren verwis selt en dit restaurant als Stuart Northcote verlaat." (Wordt vervolgd). FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. 4) "7 De geheele geschiedenis onze ont moeting op de kade, zijn uitnoodiging om te soupeeren en de vreemde toespeling op een onbekend voornemen was zóó plotseling, zóó onverwacht en romantisch, dat ik een gevoel had, of ik de heiil gewor den was uit een gemoderniseerd Duizend en-een-nacht sprookje. Toch kon het geen kwaad, als ik hem met mijn eerlijk verle- leden en mijn kommervolle tegenwoordige omstandigheden bekend maakte Er was niets, behalve de ligging van mijn goud veld, dat ik verborgen behoefte te houd en het scheen goed te pas te komen, da! hem als tegenprestatie voor den onbeken den dienst, welken hij van mij vroeg, voor mijn onderneming kon interesseeren. Hoe het ook zij, nieuwsgierheid alleen al. zou mij op de zaak doen ingaan, nu het zoo- veer gekomen was. Ik voelde bij instict, dat de voorstellen van mijnheer Nortncotc van beslist belangrijken aard zouden zijn. Ik begon dus, zoodra de kellner het ver trek had verlaten, glimlachend de nieuws gierigheid van mijn dischgenoot te bevre digen. „Er valt per saldo niet veel te vertellen", zeii ik. „Om te beginnen ik men vier en dertig." Hij staarde mij scherp aan. ',,U lijkt vijf jaar ouder", sprak hij. „Ja", gaf ik ten antwoord, „als men vijf tien jaar in Zuicl-Amerika heeft geploeterd, dan laat dat kennelijke sporen achter." Er gleed gedurende een paar seconden een glimp van verrassing over zijn gelaat. Dan lachte hij droogjes. „O", zei hij. „In welk gedeelte van Zuid- Amerika is U geweest?" „In de meeste", zei ik, „maar Argentinië ken ik het best." „Wat deed U daar?" „Het zou korter duren, om te zeggen, wat ik niet deed. Ik ben boer geweest, veekoo- per, winkelier, soldaat, goudzoeker en nog in verschillende andere vakken, die zich v. tijd tot tijd voordeden. Z.-Amerika is een goed land, om iemand te leeren een bree- den kijk op het leven te hebben en om te werken." „Dat geloof ik ook", zei hij. „En wat voert U naar Engeland „Een onjuist begrip van den Engelschen ondernemingsgeest", antwoordde ik. „Mijn laatste succes in Zuid-Amerika was, dat ik een goudveld ontdekte en ik zou mij al sterk moeten vergissen als er niet een massa in zat. Nu ben ik hiei'heen gekomen, om kapitaal bijeen te krijgen." „En is het U mislukt Ik lachte. „De Britsche kapitalisten", zei ik, „zijn nog even rijk als toen ik hier kwam." Hij knikte. „Wat is U nu voornemens te gaan doen „Zoo spoedig mogelijk naar New-York te gaan", antwoordde ik. „Heeft U veel vrienden iq Londen?" vroeg hij. „Mijn kostjuffrouw is vriendelijk genoeg, zoolang ik mijn kostgeld betaal, maar dat

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13