STADSNIEUWS De Man van Nergenshuizen VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zaterdag 18 October. Huizen, 1875 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzending. 8.009.15 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.0012.15 Politieberichten. 12.151.45 Concert. KRO.-Sextet. I.452.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Vragenhalfuurtje. 3.004.15 Kinderuurtje. 4.405.00 Journal. Weekoverzicht door Paul de Waart. 5.006.00 Gramofoonpl. 6.016.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 6.156.45 Gramofoonpl. 6.457.15 Cursus Esperanto. 7.157.45 J. Detiger: Lezing over At- beid voor Onvolwaardigen. 7.458.00 Politieberichten. 8.0111.00 Concert. KRO.-Orkest. Op treden van August en André de Laat. II.0012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1071 M. Tot 1 uur: 298 M. (Uitsl. VARA-uitzending). 8.00 Orgelspel door Joh. Jong. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding (VPRO.). 10.15 Voordracht door Jef Last. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Concert. VARA.-Septet. 1.45 VARA.-liedjes. 2.45 Paedagogisch concert o. 1. v. P. Tiggers. Plet VARA.-Orkest. 4.30 Duitsche les. 5.00 Landré: Ons Huis een Tehuis. 5.30 „Het Speeltuinwerk". Mandoline club. Spreekster: Mej. E. C. Knappert. 6.10 Kinderuurtje. 7.10 Uurtje voor de arbeiders in het Baggerbedrijf. 8.10 Concert. VARA.-Orkest. 8.40 G. Bernard: „De VARA.-Jubileum Propaganda". 8.50 VARA.-Varia. 9.00 Bij de Pomp. Teun de Klepperman. 9.15 Concert. VARA.-Orkest. 9.50 Persberichten. 10.00 „Het Lied der Woestijn". Operette van Harbach, Hammerstein en Mandek Uitz. vanuit het Grand Théatre te Am sterdam. 11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. I.202.20 Orkestconcert. 3.45 Berichten. 3.50 Concert. Sextet. T. Jones (tenor). 5.05 Orgelspel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.00 Sportberichten. 7.05 Pianospel door V. McLean. 7.20 Lezingen. 8.05 „The Ridgeway Parade" IV. 9.20 Nieuwsberichten en lezing. 10.05 Fragment u. h. tweede bedrijf van „Eldorado". 101.5012.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 1725 M. 12.50 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Concert. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonpl. 9.35—10.05 Gramofoonpl. II.30 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Concert. Orkest en bazuin. 3.554.25 Gramofoonpl. 4.505.50 Gramofoonpl. 7.20 Vroolijke avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11.2012.20 Gramofoonpl. Z e e s e n, 1635 M. 6.203.50 Lezingen en lessen. 3.504.50 Orkestconcert. 4.507.15 Lezingen en lessen. 7.20 Vroolijke avond. Orkestconcert met medew. van solisten. 9.5011.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 10.3511.05 Gramofoonpl. 11.3512.05 Kinderuurtje. 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.208.20 Dansmuziek. 9.0010.20 Concert. Orkest en solisten. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508,5 M. 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Concert. GEMEENTERAAD. (V ervolg.) Bouw aan den Rijnsburgerweg. Ook van den heer N. A. van Zijp, alhier, ontvingen B. en W. een aanvraag om ver koop van een perceel bouwgrond. Deze heeft, ten behoeve van den bouw van een blok van drie aaneengesloten woningen, het oog geslagen op een terrein, gelegen nabij den Rijnsburgerweg, aan de Zuid- Westzijde van den in aanleg zijnden weg langs de trambaan der H. T. M. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van meening, dat tegen de voor genomen wijze van bebouwing, welke zal bestaan in de plaatsing van drie flinke, aesthetisch goed verzorgde heerenhuizen, geen bezwaren bestaan, mits met het oog op de gevelbreedte en de aan weerszijden van het blok te laten open ruimte een terrein ter oppervlakte van pl.m. 1656 M2. wordt gekozen. De met adressant gevoerde onderhan delingen hebben zoowel met betrekking tot dit punt als ten aanzien van den prijs en de verkoopvoorwaarden tot overeen stemming geleid. Voor het. voorste gedeelte, ter diepte van 35 M. en ter oppervlakte van pl.m. 1260 M2., werd een prijs van 15.per M2. bedongen en voor het daarachter gelegen stuk ter grootte van pl.m. 396 M2. een prijs van 10.per M2. De voorwaarden komen overeen met de bij de gemeente gebruikelijke bepalingen, waaronder derhalve het voorschrift, dat het bouwplan, afgescheiden van de bouw vergunning, de goedkeuring van B. en W. behoeft. Riool Maredijk. Nu de Maredijk met omgeving op het stamriool in den Rijnsburgersingel is aan gesloten, blijkt het riool in eerstgenoemde straat, tusschen den singel en de Aloë- laan, voornamelijk wegens zijn hooge lig ging en het te kleine profiel van het ge deelte tusschen Piet Heinstraat en Aloë- laan, niet in staat het rioolwater van de achterliggende straten voldoende op het stamriool af te voeren, zoodat dit water zijn loozing vindt in de sloot langs de Aloëlaan en in de Haarlemmertrekvaart langs den gebouwden nooduitlaat. Daar deze toestand niet kan worden bestendigd, zal tot verbetering van het riool in het ge noemde gedeelte van den Maredijk moeten worden overgegaan. Daartoe ware een geheel nieuw betonriool, wijd 40/60 c.M., op grootere diepte dan het thans aanwezige te leggen, gaande van de bestaande dam- kast bij den Rijnsburgersingel onder één doorgaande helling in aansluiting aan het riool in de Aloëlaan. De kosten, aan dit werk verbonden, wor den, met inbegrip van die voor de noodige rioolkasten en aansluitingen en van het opruimen van het oude riool, geraamd op pl.m. 8000, welk bedrag, evenals de kos ten, verbonden aan den aanleg van de centrale rioleering, uit geldleening zal kunnen worden gevonden. Uitdieping vaarwater. Het is B. en W. gebleken, dat in de vaarwateren in deze gemeente op tal van plaatsen ondiepten voorkomen, welke hin derlijk zijn voor de scheepvaart en daar om zoo spoedig mogelijk dienen te verdwij nen. Behalve in verschillende andere wa teren, zijn in den doorgaanden scheep vaartweg HavenOude VestTurfmarkt aan weerszijden langs de walkanten be langrijke verondiepingen vastgesteld, het geen vooral bij het elkander voorbij varen van schepen, alsmede bij het laden en los sen aan den wal tot ernstige moeilijkheden aanleiding kan geven. In het midden is over het algemeen een voldoende diepte (tenminste 2.80 M.) aanwezig. Ten einde dit vaarwater in behoorlijk bevaarbaren staat te brengen, zonder ge vaar voor de walmuren te veroorzaken, zal het moeten worden uitgediept, zoodanig, dat tot op 'n afstand van 5 M. uit.de wal muren genoemde diepte van 2.80 M. wordt verkregen, met een aan weerszijden geleide- FEUILLETON door VICTOR BRIDGES Vertaling van F. van Velsen. De landlooper, verwonderd door den toon waarop hij sprak, bleef plotseling in het schijnsel van het electrisch licht stil staan. „Neem mij niet kwalijk, meneer", teemde hij, „ik wilde alleen maar de deur voor u open doen, meneer." De koude blauwe oogen vestigden zich een oogenblik nauwkeurig onderzoekend op het individu. „O, dat is goed, vriend", sprak hij met geheel andere stem, ,hier". Hij wierp een halven kroon op het trot toir en de verraste landlooper bukte zich om het geldstuk op te rapen. Terwijl hij dit deed, stapte Northcote vooruit en hield het portier voor mij open. „Wil u maar instappen, mijnheer Bur ton", sprak hij en terwijl ik plaats nam, hoorde ik „rem tot den chauffeur zeggen: „Restaurant Milan". Daarna stapte ook hij in en sloeg hot portier achter zich dicht. Toen wij wegreden. lag ik het bleeke gels*, van fcui landlooper, die buiten het lijk naar den wal oploopenden bodem tot een diepte van pl.m. 1 M. vlak langs de walkanten. De Reinigingsdienst beschikt niet over het noodige personeel en materieel, om, naast het gewone op diepte houden van de grachten, dit omvangrijke baggerwerk uit te voeren. B. en W. zijn daarom van oordeel, dat zulks bij wijze van aanbeste ding zal dienen te geschieden. Daartoe is nu een zeer ernstige aanbieding ontvangen van de N.V. Maatschappij tot Aanneming van Waterbouwwerken v.h. A. H. Hofman, te Haarlem, welke maatschappij onlangs de uitdieping van den Trekvliet heeft uit gevoerd. Zij heeft zich n.l. bereid verklaard de uitbaggering van Haven, Oude Vest en Turfmarkt op zich te nemen tegen een prijs van 7000. Daarnaast heeft zij zich bereid verklaard nog eenige andere, nader aan te wijzen ondiepe plaatsen uit te bag geren tegen den prijs van 0.86 per M.3, gemeten in de onderlossers. Het verdient aanbeveling om daarvoor, boven het ge noemde bedrag van 7000, nog een bedrag van 2000 uit te trekken. Intotaal ware derhalve voor de onderhavige baggerwer- ken beschikbaar te stellen een bedrag van 9000, hetwelk nog verhoogd dient te worden met ©en bedrag van pl.m. 200 voor toezicht. Gelet op de gunstige prijzen, welke vrij wel overeenkomen met die, voor de uit dieping van den Trekvliet betaald, bestaat er naar de meening van B. en W. alle aan leiding om op het aanbod der genoemde maatschappij in te gaan en haar de uitvoe ring van genoemd werk ondershands on t.e dragen. Daarnaast zal het baggerwerk met den baggermolen van den Reinigingsdienst zoo intensief mogelijk moeten worden voortge zet. Deze dienst beschikt thans over 6 onderlossers. Dit aantal, waarvan geregeld de helft onderweg is naar of van de stort plaatgen, is niet voldoende om een door loopend gebruik van den molen mogelijk te makenhet werk ondervindt telkens stagnatie door te weinig beschikbaar ma terieel. B. en W. achten daarom de aan schaffing van een zevenden onderlosser noodzakelijk, waarvan de kosten op pl.m. 3000 worden geraamd. Dit bedrag zal, evenals indertijd de kosten van aanschaf fing van den baggermolen en de vroegere onderlossers, uit geldleening kunnen wor den gevonden. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Overreden en gedood. De 60-jarige invalide mijnwerker S. is Dinsdagnacht 2 uur, toen hij een herberg verliet, op den weg tusschen Strasz en Pannesheide, langs de Nieuwstraat bij Kerkrade door een auto overreden en ge dood. Aan de gevolgen overleden. Te Tongelre is M. overleden, die verle den week ernstig werd gewond bij een auto-ongeluk. Ernstige aanrijdingen. Woensdagavond omstreeks 6 uur heeft in de Welfschestraat te Doodewaard een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer J. H. R., rijksveearts te Zetten, die zich per rijwiel naar deze gemeente begaf, werd door een hem tegemoet komenden auto overreden. Hij kreeg een ernstige schedel fractuur en werd in zorgwekkenden toe stand naar het diaconessenhuis in Arnhem vervoerd. Als vermoedelijke oorzaak van het on geval moet waarschijnlijk woi'den aangeno men dat een bij heb rijwiel loopende jacht hond plotseling voor den auto sprong waardoor deze een zwenking maakte en den heer R. overreed. Getuigen waren niet bij het ongeluk aanwezig. schijnsel van het licht stond en ons na staarde. Northcote had vermoedelijk be merkt, dat zijn opwinding mij niet was ont gaan, want hij lachte gedwongen. „Ik heb een hekel aan die kerels", sprak hij. ,,'t Is eigenlijk dwaasheid men moet eigenlijk medelijden met die arme drommels heb ben maar ik weet niet waarom, doch ik kan het niet hebben, dat zij in mijn nabij heid komen." Zijn woorden klonken redelijk en natuur lijk genoeg, maar zij overtuigden mij niet in het minst. Ik heb te veel menschen in levensgevaar gezien, om mij in de ver schijnselen te vergissen. Aangezien het ge val mij niet aanging, maakte ik geen be merking op zijn gezegde en gaf het ge sprek een andere wending. „Ik vrees, dat ik voor „Milan" niet goed genoeg gekleed ben", zei ik. „Ik weet niet of u dat hindert." Hij haalde zijn schouders op. „Wij zullen een aparte kamer nemen", antwoordde hij, ,dat is aangenamer." Ik zat er juist aan te denken, hoe jam mer het was, dat ik mijn hongerige maag bij Parelli zoo noodeloos had gevuld, toen de taxi den hoek omsloeg en het „Strand" opreed. Northcote stak zijn hoofd uit het raampje en gaf den chauffeur eenige ean- wijzingen, welke ik niet verstond. Een oogenblik later werden ze mij echter dui delijk, want juist voor wij aan het prach tige restaurant kwamen, hielden wij stil voor een kleinen zij-ingang. Wij stapten uit en nadat Northcote den chauffeur had betaald, ging hij 'mij voor in de hal, waar een zeer deftige hoofdkell- ner ons tegemoet wam. „Ik zou gaarne een aparte kamer en een af ander licht souper hebben", zei Northcote. - Gistermorgen kwam op den Amsterdam- schen Straatweg te Arnhem de 18-jarige arbeider H. met zijn fiets in botsing met een hem tegemoet komenden auto. Bewus teloos werd hij opgenomen en naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De autobestuurder zou vol gens getuigen geen schuld hebben. Gisteravond werd de 76-jarige heer A. Receveur aan de Parade te Venlo, toen hij de straat wilde oversteken, door een passeerenden luxe-auto van den heer De W. te Venlo aangereden. De bejaarde heer kwam met het hoofd op de steenen terecht en bekwam ernstige arm- en been kwetsuren. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het R.-K. Ziekenhuis ver voerd. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door den trein gegrepen en vernield. Door den tramtrein, die om 7.17 uit Am sterdam vertrekt en om 10.08 te Alkmaar aankomt, is gistermorgen op een on'oe- waakten overweg even voorbij het station Heiloo een luxe auto aangereden, die cir ca 50 M. ver weg werd geslingerd, en ge heel werd verbrijzeld. De inzittende heer A. Groot te Heiloo werd tegen den spoor dijk geworpen. Dr. S. Cohen te Heiloo verleende de eerste hulp. De heer G. werd slechts licht gewond. In een emmer water verdronken. Gistermorgen is een kindje van 11 maan den van den heer C. uit de Hofstraat te Eindhoven in een emmer water gevallen en verdronken. Kindje verdronken. Gistermiddag geraakte het tweejarig jongetje van H. J. te Andijk al spelende te water en verdronk. Pogingen van de ge- neesheeren om met 'uurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken mislukten. ERNSTIGE DIPHTHERIE-EPIDEMIE. Twee kinderen te Scheemda overleden. Te Scheemda heerscht op het oogenblik diphteritis van een zeer kwaadaardig ka rakter. Gisteren zijn twee kinderen uit een gezin aan de ziekte overleden. „Uitstekend, mijnheer, uitstekend", ant woordde de man. „Wilt u mij maar vol gen »- Hij leidde ons door een lange prachtig verlichte gang, tot hij bij de laatste deur stilhield en haar voor ons opende. Het was een kleine, doch weelderig inge richte kamer, waar een tafel voor een sou per gedekt stond en zeer kwistig en smaak vol met bloemen versierd was. „Deze kamer was voor dezen avond be sproken door een heer van de Russische ambassade", verklaarde hij ons, „maar zoo even is hel souper telefonisch afbesteld als u er dus gebruik van wilt maken, mijn heer ,,'t Is goed zoo", onderbrak Northcote hem. Er kwam een andere kellner om onze jassen aan te nemen. Northcote weerde hem echter met een gebaar af. „Breng ze maar niet weg; hang ze maar over een stoel." Zich vervolgens tot den hoofdkellner wendend, sprak hij„Het zal mij aangenaam zijn, als U ons zelf wilt bedienen." De man maakte een diepe buiging en gaf den onderkellner te verstaan, dat hij kon gaan. Daarna bracht hij het menu bij ons. Northcote keek het even door en over handigde het toen aan mij. „Is er iets bijzonders bij, waaraan U de voorkeur geeft vroeg hij vriendelijk, „ik geloof dat de kookfantasie van Milan nog al belangrijke afmetingen heeft-" Ik haalde mijn schouders op. „Ik zal in ieder geval min of meer toeschouwer zijn", ei ik. Het beste zal, dunkt mij, zijn, dat U de kwestie maar oplost." Northcote keek de kaart nogmaals door en bestelde toen een paar gerechten, waar van de namen mij niet in het minst be- DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE „STAD ZAANDAM". treffende de spijzen inlichtten. „En breng een flesch Heidsieck van '98", voegde hij er bij „en ook wat van dien ouden brandy". De bediende boog en na de stoelen voor ons gereed gezet te hebben, verliet hij ge- ruischloos het vertrek. Ik was vreeselijk be nieuwd, of de bijzonder treffende gelijke nis van Northcote en mij hem had ver baasd, maar indien het zoo was, dan had hij daarvan, door geen enkel teeken blijk gegeven. „Zoon oberkellner" merkte ik op, oefent wel het meest kunstige vak uit." „Ja", zei Northcote, terwijl hij aan tafel plaats nam, „en bijgevolg ook het meest verachtelijke". „Dat klinkt wel een beetje ondankbaar", vond ik. Northcote keek mij doordringend aan. „Kunt U zich iemand voorstellen, die niet totaal verachtelijk is en zich opzettelijk vervormt tot een slaafsche machine, met het doel om een gemakkelijk leven te heb ben? Ik heb veel meer achting voor een dief, dan voor een volmaakten tafeldie naar". Ik lachte. „Het is mogelijk", antwoord de ik. „In ieder geval moet ik bekennen, dat er zijn, die aan langvingerigheid de voorkeur geven." „Wat is U vroeg hij plotseling. De vraag deed mij door verras«énE schrikken en ik aarzelde een oogenblik. „Ik vraag het niet uit bloote nieuwsgie righeid", zei hij. „Dat veronderstelde ik ook niet", ant woordde ik hoffelijk „Daarom aarzelde ik met mijn antwoord. Hij glimlachte en keek mij op zijn eigen aardige verwarringbrengende manier aan. „Laat ons daarom openhartig tegenover elkaar zijn", zei hij plotseling. „De zaak is bevond hij zich nog in het ruim. Oogen- blikkelijk probeerden wij daarin door te dringen, hetgeen echter met veel moeilijk heden gepaard ging daar alles vol stoom stond. Nadat wij een kraan van de stoom- leiding op het dek hadden geopend, werd de toestand geleidelijk beter en konden we tenslotte naar beneden gaan. Daar von den wij den man, dood. Gelukkig had het schip geen belangrijke schade geleden. Wij konden op eigen kracht naar Grimsby opstoomen, zij het dan ook in een zeer vertraagd tempo. Over dezen kleinen afstand deden wij niofc min der dan één dag. Daar hebben wij onzen kameraad Katte staart begraven, terwijl Groen in het zie kenhuis is opgenomen. Hij maakt het op het oogenblik redelijk wel. Na de noodzakelijke reparaties zijn we toen weer naar Bilbao vertrokken. Over de waarschijnlijke oorzaak van de ontploffing, wenschte de kapitein zich niet uit te laten. Deze kwestie zal voor den Raad van Scheepvaart nog aan de orde komen. Het ontvoerde kind. Het tweejarig meisje, dat Zondag j.l. te Apeldoorn werd ontvoerd, is door de po litie te Amsterdam opgespoord, waarna het weder aan de moeder werd teruggegeven. Ontrouw ontvanger. In de administratie van do diaconie der Ned. Herv. Kerk te Ellewoutsdijk zijn on regelmatigheden ontdekt- In verband hier mede is de ontvanger der diaconie ontsla gen. deze, dat U het toevallig in uw macht heeft, mij een belangrijken dienst te be wijzen, mijnheer Burton." 'Hij hield even op. „Werkelijk?" zei ik schijnbaar onver schillig, terwijl ik een sigaret opstak. „Daartegenover staat", vervolgde hij, „dat ik met zekerheid U van dienst kan zijn." Ik dacht onmiddellijk aan zijn onmete lijke rijkdommen en aan mijn mooie goud veld in Bolivia. „Het is wel mogelijk", zei ik eenigszins ernstig. Hij leunde voorover en legde zijn handen op de tafel en il? zag, dat zij zwaar gespierd en door de zon bruin-gebrand wa ren; het waren handen van iemand, die zwaren lichamelijken arbeid had verricht. „Maar ik moet meer bijzonderheden van U weten", zei hij. ,„Wie zijt gij? Waar komt gij vandaan? Welke eischen stelt U aan het leven?" Toen hij de laatste vraag stolde, ging de kamerdeur open en bracht de kellner het souper binnen. Terwijl de bediende bezig was met de schotels en den wijn inschonk, die voortreffelijk was sprak North cote over verschillende alledaagsche onder werpen, waarop ik hem slagvaardig ant woord gaf, maar ik was toch geheel ver vuld van de suggcreerende woorden, welke hij zooeven tot mij had gesproken. Ik was vreeselijk nieuwsgierig, wat toch in 's he melsnaam de dienst kon zijn, welken ik hem kon bewijzen. Dat het betrekking had op onze sprekende gelijkenis, daarvan voelde ik mij heilig overtuigd, maar te- halve dat, was het onmogelijk iets te gis sen. (Wordt vervolgd). Twaalf gevallen te Poeldijk. Sedert veertien dagen heerscht te Poel dijk in hevige mate de diphtherie. Er zijn thans reeds twaalf gevallen voorgekomen, waarvan een met doodelijken afloop. De inspecteur der Volksgeondheid heeft in overleg met den burgemeester van Mon ster bestrijdingsmaatregelen genomen. Een lokaal der christelijke school is gesloten en ontsmet, terwijl ook in twee lokalen van de R.-K. Meisjesschool voorloopig geen on derwijs wordt gegeven. Drie kinderen te Tilburg overleden. Onder de leerlingen van de Leo-school, te Tilburg, zijn den laatsten tijd verschei dene gevallen van diphtheritis voorgeko men. Drie der patiënten zijn reeds overle- voorloopig gesloten, voorlopig gesloten. KINDERVERLAMMING. Een 13de geval van kinderverlamming is thans in Reeuwijk waargenomen. Thans is deze gevreesde ziekte opgetreden bij een 9-jarigen jongen van den heer KI. van Vliet in de afd. Sluipwijk. De knaap is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht. De school, welke hij bezocht is ontsmet. Te Wilp is bij een zoontje der familie S. een geval van kinderverlamming gecon stateerd. Hen ventje is naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Een onderhoud met den kapitein. Gisterochtend is in de haven aangeko men het stoomschip „Stad Zaandam" waar op Vrijdag, 26 September j.l., des ochtends vroeg een ontploffing plaats greep, die aan den Vlaardingschen stoker Kattestaart het leven kostte. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Vulcaanhaven en daar hebben wij met den kapitein, den heer van Gendt, een onder houd gehad, waarbij hij ons het volgende vertelde, aldus de „Msb.". Wij waren, den avond voordat de ramp plaats had, uit Immingham O/Tyne ver trokken, met bestemming voor Bilbao. Onze lading bestond uit kolen, die in het bui- tenruim waren opgeslagen. Vrijdagochtend, 26 September, waren wij op ongeveer 50 mijlen afstand van Grimsby. Het weer was zeer slecht en er stond een hooge zee. Ik stond te ongeveer 6 uur met den stuurman op de brug, toen wij plotseling een luiden knal hoorden. Direct daarop werden we half bedolven onder een stort vloed van steenkool en gruis en even later sloegen de vlammen uit het dek tot hoog boven de brug. Onmiddellijk gaf ik bevel te stoppen. Het personeel van de machine kamer en de stookplaatsen kwam naar bo ven rennen. Allen bleken ongedeerd te zijn, behalve de stoker Groen, uit Vlaardingen afkomstig, die brandwonden aan gezicht, borst en handen had gekregen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, legden wij een voorloopig verband aan. Bij een appèl, dat wij hielden, constateerden wij dat de stoker Kattestaart ontbrak. Vermoedelijk

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9