UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW V KI JU AG 17 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 KATWIJK. Aanbesteding arbeiderswoningbouw. De uitslag der aanbesteding van 61 ar beiderswoningen ten behoeve der bouw- vereeniging was als volgt: J. Parlevliet 139.000; Zwanenburg v. d. Bent 130.470; G. Haasnoot Az. 135.200; Gebr. Verloop 134.995, E. v. d. Oever 137.000; Gebr. Slingerland 141.800; G. van Rijn en A. v. d. Does 137.859; A. Haasnoot J. P. Bekker 141.900; P. van Duivenbode 136.800; J. Hohwaard 13S.000; Jao. Th. Remmerswaal 142.800; T. Meijvogel 128.975. KATWIJK AAN DEN RIJN. Katholieke kring. Gisteren werd de eerste der reeks ontwikkelingsavonden ge geven door den Katholieken Kring. In het Parochiehuis gaf Pater Carlos Verbeke O.B. hier geholpen door Pater Will, van Niedorp een lezing met lichtbeelden over de Missie in St. Vincent, een der West- Indische eilanden. De voorzitter, de heer L .v .Paridon, opende deze bijeenkomst met gebed en een woord van welkom, heet te de aanwezigen welkom en gaf dan het woord aan Pater Verbeke, die daarna een interessante lezing, toegelicht met licht beelden, gaf over de hierboven genoemde Missie. De lezing en het aanschouwelijk voorgestelde werd met aandacht gevolgd en Pater Oscar Cremer O.F.M., die met nog meerdere Paters uit het Missie-College alhier tegenwoordig was en het slotwoord sprak, was zeker de tolk van de aanwezigen, toen Z.eerw. aan Pater Verbeke den dank van alle aanwezigen overbracht.Het applaus bewees zulks. Pater Cremer sloot dan de bijeenkomst met gebed. Tuinbouw. Alle hens zijn thans aan dek. Nu het de laatste dagen zulk mooi droog weer is, wordt ijverig voortgang ge maakt met het planten der bollen. Vooral in de zware gronden, waar voor eenige da gen niets te beleven was vanwege de nat tigheid, wordt thans voortgang gemaakt. In den groen', n liep het deze week re delijk. Jammer maar dat de gewassen niet geheel tot zijn recht zijn gekomen door het overtollige water. Er komt een weinig meer vraag voor export, waardoor de prijzen op peil blijven. Ook voor peen„die geheel voor binnenland bestemd is, worden goede prij zen betaald, zoodat de teelt hiervan goed loonend is. LISSE. Personalia. De heer H. J. Schepens te Gilzerijen is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool van de Par. van de H.H. Engelbewaarders, alhier. RIJNSBURG. Tuinbouw. Vooral met de grovere producten, waarvan hier nogal wat geteeld wordt, gaat het allesbehalve goed. Vooral in den uienhandel is het misère. Was de vorige week de prijs nog tot 280 3.^- per 100 K.G., thans kan zelfs voor de goede kwaliteit niet hooger genoteerd worden dan 1.902.10. Ook met roode en gele kool is het nog niets gedaan. De beste kwaliteit kan niet meer opbrengen dan 7.40 tot 9.Veel haast wordt daardoor met de aflevering niet gemaakt. De prijzen voor 1ste kwaliteit bloemkool zijn goed, van ƒ12.tot 18.50 doch van het beste wordt maar te weinig aangevoerd. Het kwantum 2de soort is dit jaar abnormaal groot; dit tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid van dit najaar. Met peen gaat het redelijk goed. Mooie peen kan ge makkelijk 4.tot 5.20 per 100 K.G. opbrengen. Grovere peen gaat voor 2. tot 2.25 per baal van 50 K.G. Burgerwacht. In café Ooster hield de Rijnsburgsche Burgerwacht een ledenver gadering die goed bezocht ^as. De voor zitter, de heer Kromhout, opende de ver gadering en memoreerde de werkzaamhe den in het afgeloopen jaar. Alles stemde tot tevredenheid. Het pleit niet voor de eer der Rijnsburgsche Burgerwacht dat bij de gehouden Kringwedstrijden in het af geloopen seizoen een schietstaat was ver- valscht. Vertrouwd wordt nog steeds, dat de schuldige zich aanmeldt of ontdekt wordt, daar de Rijnsburgsche Burgerwacht ernstig geblameerd blijft zoolang deze kwestie niet is opgehelderd tot genoegen van het Kringbes tuur. De secretaris, de heer Haasnoot, las de notulen die ongewijzigd werden goedge keurd. De penningm., de heer Oudwater, bracht een financieel verslag uit, waarbij een batig saldo bleek van ruim 90. Als leden der controle-commissie voor 1930 werden benoemd de heeren O. v. Vliet en H. Ravensbergen. Het bestuur deelde ver volgens mede, dat de oefeningen met buks in de zaal van de veilingvereeniging „Flo ra" met ingang van 20 Oct. weer zullen aan vangen. Als afgevaardigden voor de Bonds vergadering in Amsterdam bracht de heer Vos verslag uit van deze vergadering. Ver volgens werden verschillende prijzen uitge reikt aan de desbetreffende winnaars, waarna rondvraag waarbij enkele interne aangelegenheden ter sprake kwamen. Na een kleine verloting ten bate der kas, werd de vergadering onder dank voor de op komst en medewerking, door den voorzitter gesloten. VOORHOUT. Geboren: Herman Gerard, z. van "W. van Hoeven en G. J. H. Jansen. Jacoba Maria Theresia, d. van P. B. Zeestraten en G. Vlaar. Petronella Maria, d. van Ch. P. Bierman en C. van den Nouland. Teunis, z. van T. Ordelman en Th. Peter9. Cornelia Jacoba, d. van A. C. Diemei en P. A. A. van der Meer. Overleden: P. Angevare 85 j., wedr. van J. van Beelen. Gevestigd: J.. J. Verwaijen uit 's Heerenberg. C. P. Meijer uit Noord- wijkerhout. J. G. M. Overling uit Doe- tinchem. A. M. van Seggelen uit Alke- ïnade. W. J. Slisser uit Haarlem. H. I. Wassenaar uit Warmond. P. J. van den Dries uit Heinkenszand. R. P. van Eeden uit Noordwijk. W. P. Stuijt uit Spanbroek. J. M. Pronk uit Warmen- huizen. P. J. Zuurbier uit Egmond-bin- nen. W. J. Peters uit Gendringen. J. Andriessen uit Utrecht. J. P. Kroon uit Haarlemmerliede en Spaarnewoude. Vertrokken: B. R. Hoedemaker naar Nijmegen. A. M. Wesel naar Heijthuij- zen. H. A. Goemans en gezin naar Hil- legom. C. J. van Kampen naar Sas- senheim. M. J. Jelierse en gezin naar den Helder. G. Kits naar Voorschoten. A. de Groot naar Noordwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN. Vijfjarig bestaan. Dindagavond herdacht de Inkoopcombinatie van Over heidspersoneel in de zaal van het Nutsge- bouw haar 5-jarig bestaan. Door den voorzitter, den heer W. van Vonderen, werd een openingswoord ge sproken, waarin spr. o.m. een historisch overzicht gaf van het afgeloopen tijdperk. Het overige deel van den avond werd op geluisterd door het gezelschap Jack Fennij uit Lisse met muziek, zang en voordracht. Tijdens de pauze werd door mej. Berkhout namens de leden het bestuur een bloemstuk aangeboden. De avond kenmerkte zich door een zeer geanimeerd verloop. Poging tot inbraak. In den afgeloopen nacht warden pogingen tot inbraak aange wend ten huize van den café-houder P. G. aan de Vijverstraat. Aan de achterzijde van het perceel werd een buitendeur ge forceerd, doch zoover kon worden nage gaan wordt er niets vermist. Volksbond. Gisteravond vergaderde de R.-K. Volksbond in het Patronaatsge bouw. Na een openingswoord door den waarnemend voorzitter, de heer G. Brui nes, had op gebruikelijke wijze de installa tie plaats van den nieuw benoemden gees telijk adv., kapelaan H. J. A. Koonman, waarna deze dankte voor, het hartelijk welkom hem bereid bij zjjn intrede als adv. van den Volksbond. Onder de ingekomen stukken behoorde een subsidie-aanvrage van de commissie voor het organiseeren van een St.-Nicolaas- feest, welk verzoek tot later werd ver daagd. Het jaarlijksch St. Willib rordusfeest zal 9 -November kerkelijk worden gevierd, terwijl 10 Nov. de feestavond zal worden 'gehouden, waarop behalve een tweetal sprekers het gezelschap Jack Fennij uil Lisse zal optreden. Nog had de vaststel- ling plaats van het winterprogram, aanvan gende op 6 Januari met een spreker van het Centraal Bestuur. Vervolgens zullen cursus-avonden plaats hebben op 20 Jan., 3 Febr., 17 Lebr., 3 en 17 Maart. De voorz. wekte ieder op deze cursussen te bezoeken. Bij het einde sprak den Deken een woord van gelukwensch tot geestelijke adv. en leden, waarna de goed bezochte bijeen komst met den chr. groet werd gesloten. Onbestelbare post. Brieven binnen land: Mej. J. Post, poste restante, Amster dam (niet afgehaald). Briefkaarten binnenland: W. J. v. d. Linde, Rotterdam (vertrokken) C. v. d. Ing, Nieuwveen (onbekend). Gevestigd: C. Heijkoop van Zoe- terwoude W. Verduijn echtg. van C. Heijkoop van idem E. La Rieviere. echt- gen. van K. Hoekendijk van Rotterdam C. D. Bosschaart van Ter Aar H. Wa genaar van Leiden - G. Friderich van den Haag G. E. Clement van Zeist A. N. Molenaar van den Haag A. Fim- mering van Duitschland J. de Vroom echtg. van J. Th. Vergunst van Gouda J. Tiemersma van Franeker J. Laerman en gezin van .Duitschland A. J. Lisman echtg. van J. J. Vink van Utrecht H. W. Schadee van Eindhoven Johanna Smit echtg. van J. Mulder van Koudekerk J. E. Bulk van den Haag M. G. M. van der Vlerk van Velzen A. Lok Van Alkemade J, G. C. Ivraan van Hooge en Lage Zwaluwe A. D. E. Beumer van Haarlem A. C. van Wezel van den Haag M. Niet van den Haag. Vertrokken: C. W. H. Krumpelman naar Amsterdam H. G. Verhoeff naai de Bilt E. J. A. Broekman naar Mon ster M. C. Mirck naar Gouda J. H. Bunnik naar Monster M. Philipp naar Duitschland K. L. F Hillje naar idem C. Moerland naar vVaddinxveen H. Braster naar Oegstgeest M. A. van der Born naar den Haag N. van der Wagt wed. Happee naar Hilligersberg G. T. Kaptein naar Boskoop. BODEGRAVEN. Gevonden. Bankbiljet van f 10; gou den armbandje met monogram. Verloren: bos sleutels; halsketting; "doublé broche; bruine motorbroek. Inlichtingen ter Secretarie. Geboren: Hendrik Adrianus z. van H. A. van Dam en N. van Dijk. Ondertrouwd: Joh. Slappendel, wedr. van M. van Geen, 67 j. en J. Hobo, wede. van G. J. van Weelden, 59 j. Getrouwd: C. W. Voorn -26 j. en F. A. van Zoest 22 j. C. de Koning 28 j. en S. Slappendel 22 j. Overleden: T. C. Scheer 53 j., geh. met'K. Breedijk (overl. te Utrecht). Gevestigd: J. Hobo, wed. van G. J. van Weelden, van Veur Q A. de Greef van Woerden A. J. W Lam van den Haag P. Veelenturf van Eindhoven H. G. van den Hoven van Zwemmerdam N. A. van den Dool van Zegveld. Vertrokken: H. C. Spruijt naar Amsterdam J. D. Kleijne en gezin naar Willige Langerak G. Blaazer naar Voor burg F. Tuis naar Nieuwer- Am stel D. J. Sjoer na-ar Culemborg W. G. Ver laan en gezin naar Leiden M. G. Bakker naar Waddinxveen J. Brouns echtg. van D. Verboom naar den Haag. Adelaar. Wat een spreiding in die vleugels, hoe krach tig vol zelfvertrouwen en koninklijk die hou ding, hoe doelmatig en schoon dat kljféd van ^ercn eq slagpennen. ZócJ moet oqk goede kle£dingfijn: doelmatig -Elk draadje, elk naadje op zijn juiste plaats, elke lijp, sluitend om het lichaam en al difi fijne lijden tezamen v mend epn meesterstuk van fijn naaldwpffk: dat is KreymbpSg-Coupe. HeeftUKvKlecding ook dat^jrersoonlijk cachet reymborg-coupe 1 Kreymborg Haarlemmerstraat 143 Ziet in onze etalages de fijnbewerktemodellem Mac Donald en Hollywood AARLANDERVEEN. Weersgesteldheid. Het loome en natte weder van den laats ten tijd is oorza-ak, dat tal van gewone aardbeien voor de tweede maal van dit jaar bloeien. Zoo kan men langs den Stationsweg- zien een pas be plante hoek met aardbeien, volop in bloei. Op een andere plaats werden zelfs een paar rijpe aardbeien geplukt. Ook appel- boomen tooien zich met bloesem. Niette genstaande de zachte natuur laat het zich aanzien dat het vee, trots het vele gras, vroeg naar den stal zal moeten, voorwaar niet gunstig voor de landbouwers. Bloemen trekken. De tuinders alhier laten den moed niet zakken. Een drietal tuinders, warmoeziers zullen zich gaan toe leggen op het trekken van bolgewassen en Chrysanthen, terwijl anderen de bollen ook al hebben uitgeplant voor het volgende jaar. Aarlanderveen zal dan prijken met eenige bloembollenvelden. NIEUWVEEN Geboren: Maria Catharina There sia, d. en Martinus Stephanus Joannes, z. van L. J. de Boer en M. A. G. Meyer. Overleden: J. Jansen 75 j. Levenl. kind aangegeven door J. van Eyck en A. A. Steyn. Gevestigd: K. Roodenburg met ae- zin, uit Alphen a. d. Rijn. H. Stek, uit Rijswijk. J. Verwey, uit Vlaai-dingen. M. Abbenhuis, uit Beverwijk. A. Vreug- denhil, uit Vlaardingen. C. C. M. van den Berg, uit Ter Aar. Vertrokken: T. Janssen, naar Mij drecht. J. Blijleven en gezin, naar Al phen a. d. Rijn. H. P. Jonas, naar Am sterdam. M. J. H. v. d. Holst, naar 's-Gitivenhage. M. K. v. Harten, naar Alphen a. d. Rijn. A. v d Neut, naar 's-Gravenhage Wed. H. H. v. d. Lee, naar 's-Gravenhage. J. v. Eijk, naar Haarlemmermeer. J. C. Groeneweg, naar Benenbroek. C. C. Oampfens, naar Noordwijkerhout. J. Kemp, naar Bar- woutswaarder. ZEVENHOVEN. Hoog water. De Kromme Mijdrecht trad wederom buiten hare oevers. Bij de landbouwers v. Veen en zijn buren stroom de het over het erf. Op sommige plaatsen werd de kade versterkt. Z0ETERW0UDE. Geboren: Theodora Maria d. v. L. v. Halsrecht en C. S. v. d. Zwaan. Dirk z. van L. C. v. Egmond en J. J. Pijn. Anna Maria Petronella d. v. P. Bruines en A. B. de Jong. Egbert z. v. P. Ber- voets en P. v. d. Weide. Dir z. v. D. La Lau en E. J. van der Werken. Maria An na Josepha d. v. J. J. v. Meurs en C. A. Lieverse. Overleden: Adriana Maria Joh. Steen 22 j. Gehuwd: Comelis Adrianus Zantfner- gen 54 j. en Marie Oostdam 24 j% „Onderlinge Hagelverzekering L. T. B." Deze instelling hield op Woensdag 15 dezer, hare jaarvergadering over het af geloopen boekjaar Juni 1929—'30, in de bo venzaal van café „De Kroon" aan het Spui te Den Haag. De voorzitter, de heer J. D. de Kok van Loosduinen, opende om circa half drie de vergadering met een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer A. C. van Ruijven te Poeldijk de notulen voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld. I De directeur, de heer Nico van Ommen j te Leiden, kreeg daarna het woord om het reeds in druk verschenen jaarverslag na der toe te lichten. Hierbij bleek, dat het verzekerd kapi taal aan broeiglas was gestegen van I 3.945.712.50 tot 4.740.397.65 aan. het eind van het boekjaar. Op heden was het verzekerd kapitaal roods de 5 millioen gepasseerd. Het boek jaar sloot met een voordeelig netto saldo van 19.680.14, welk bedrag wederom ge heel aan het reservefonds werd toegevoegd, waardoor dit fonds reeds is gestegen lot een bedrag van ƒ92.909.48. Het rapport van de Fin. Commissie was vol lof over het gevoerde beheer, waarna, de rekening onder applaus en woorden van dank werd goedgekeurd. Vervolgens werd de heer A. C. Ruijven, die periodiek moest aftreden, met groote meerderheid herkozen, die deze benoeming onder dankzegging weder aannam. Bij de rondvraag werden verschillende verzekeringsbelangen besproken en vele vragen beantwoord. Daarna sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. VOOR DE POSTZEGEL VERZAMELAARS Onze Postzegelredacteur stelt zien- voor de lezers van dit blad besohik- baar tot het geven van alle mo gelijke inlichtingen de Philatelic betreffende. Jeugdige verzame laars, die ten aanzien van hun ver zameling voorlichting wenschen, kunnen deze eveneens bekomon. Alle inlichtingen zijn gratis. De Brandkastzegels van Nederland en Ned. Indië. Het orgaan de Philatelist sohrijft het navolgende: Dank zij onze bij zondere relaties waren wij de eersten, die ih het Juli-nummer in staat waren, bekend te maken, dat van de resteerende Brandkastzegels er zooveel verbrand wa ren, dat zoowel van Nederland als van Ned. Indië nog slechts 5000 series onder berusting van den Controleur der P. T. T. te Haarlem zijn Zooals men weet, had de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van Drijvende Brandkasten C. van Blaaderen een 5-jarige optie op deze zegels, die op 16 Aug. zou afloopen; door het verbranden van een groot aantal series werd de optie op de resteerende 5000 series met een jaar ver lengd en loopt dus op 16 Augustus 1931 af. Thans kunnen wij weder de eersten zijn, die kunnen meedeelen, wat er met deze 5000 series zal geschieden. Ze worden n.l. bij inschrijving aangeboden tegen de no minale waarde (waartegen men ze destijds aan de Postkantoren kon koopen) van 15 cent, 60 cent, 75 cent, ƒ1.50, ƒ2.50, ƒ4.50 en 7.50, totaal 17.25, waarbij 25 cents kosten komen, zoodat de juiste inschrij vingsprijs 17.50 per serie zal bedragen. De inschrijvingen, vergezeld van het be drag moeten worden gericht tot het Hoofdbestuur der P. T. T., hetgeen men het eenvoudigst kan doen door overmaking op Postrekening 45100 ten name van het Staatsbedrijf P. T. T. te 's-Gravenhage, waarbij men aan de achterzijde van het stortings- of giroformulier moet opgeven welke series (Nederland of Nederlandsch Indië) men wenscht. De toewijzing zal wé der geschieden pondspondsgewijze, in dien de inschrijving overteekend wordt door den heer F. L. C. d'Aumerie, Notaris te Scheveningen. Inschrijvingen worden slechts aangeno men tot 4 Dec. a.s., na dien datum ingeko men inschrijvingen worden ter zijde gelegd, resp. wordt het betaalde bedrag geretour neerd. Om alle vragen betreffende het in schrijven van deze zegels te voorkomen deelen wij mede, dat wij noch animeeren om te koopen, noch verzamelaars er van af houden. Men kent de geschiedenis van de Brandkastzegels uit de kolommen van de pers en komen er thans niet op terug; of men de Brandkastzegels als verzamel- waardig moet beschouwen of niet, Wat be treft het aantal van de inschrijvingen meo- nen wij onze lezers de mededeeling, dat ons bekend is, dat ook in de buitenlandsche Philatelistische pers de aankondiging zal verschijnen, niet te moeten onthouden. Nieuwe waarden 3de soort rolzegels. De reeds geannonceerde 1 y. en 5 cent „der de soort" zijn alsnog gevolgd door de 6 oent roodbruin, 30 cent lila, 50 oent blauwgroen. Deze waarden waren het eerste op Za terdag 25 September aan de Phil, loketben verkrijgbaar. Philatelie en geschiedenis. No. 5. De Volkenbond. Van de hand van den heer mr. J. H. van Peursem, uitgever de Haagsche Postzegel- handel, ontvingen wij bovengenoemd werk je, waaraan wij het volgende ontleenden: In de jaren, die den wereldoorlog vooraf gingen, werd wel over de vrede gespro kenmen denke aan de Haagsche confe renties van 1899 en 1907. Maar steeds ver der ging de oorlogsvoorbereiding; de eco nomische omstandigheden drongen er als het ware toe. Men dacht niet aan den Vol kenbond: de staatssouvereinite.it duldde dat niet; maar achhoe brokkelt deze staatssouvereiniteit langzaam maar ze ker af In 1919 kwam Wilson (postzegel 17 oent Yvert 258) naar Europa; de man die in het laatste van zijn 14 punten aan Duitschland had gezegd, dat „a general association of nations must be formed under specific co venant for the purposes of affording mu tual garantees of political independence and territoral integrety tot great and small powers alike". Hij beschouwde een soort wereldbond als adsoluut noodzakelijk: de V.B. is dan ook gekomen, niet omdat men dat zoo graag wilde, maar omdat hij er moest zijn: de samenwerking der volken maakte hem noodzakelijk en onvermijdelijk! Al is nu zeker niet van Wilson de volkenbondsge- daohte.... immers al eeuwenoudtoch kan men het als het werk van dezen pre sident der Vereenigde Staten beschou wen, dat de V. B. in 1919 tot stand kwam: immers voor zijn aandrang is de conferen tie gezwicht. Een resultaat heeft dc we reldoorlog gehad: algemeen werd de af schuw van den tijd, die achter ons ligt; éen gedachte bezielde de menschheid: dat nooit meer! Maar een noodzakelijke voorwaarde is toch wel, dat de eoonomische verhoudin gen tusschen de staten veranderen: het steeds hooger opbouwen der tariefmuren werkt in de verkeeerde richting. Twaalf jaren gingen sinds den wereldoor log voorbij: dagelijks moet ieder aan de verschrikkingen van dien krijg denken; gebeurt dat niet, dan staat, om met den Engelschen Primo Minister James Ram say MacDonald te spreken, een nieuwe wereldoorlog voor de deur. De wereldgeschiedenis een aaneenscha keling van oorlogen.... de grootste oor log was voorbij; bloedend lag de mensch heid neer. Toen werd de Volkenbond opge richt, inluidend een nieuw tijdperk der wereldgeschiedenis, waarin het laatste woord zal zijn aan het reoht, niet langer aan het geweld; doch dit op één voorwaar de.... dat niet slechts de staten zijn aan gesloten bij den V B., maar dat de Vol- kenbondsgechchte leeft in de harten van alle menschen; dat ieder mensch den V. B. beschouwt als een geweldige stap vooruit; als noodzakelijke vereiachte voor een betere samenleving, voor welker poor ten de menschheH reeds is aangekomen. Nr. 6: Tien jaar Vilnius kwestie. Ook dit werkje van mr. J. H. van Peursem werd ons ter kennismaking toegezonden, en behandelt het Poolsch-Litausch conflict 9 October 19201930. Wij nemen uit het voorwoord: Wanneer men gedurende de laatste tien jaar geregeld .de dagbladen heeft gelezen, zal men dikn,ijls berichten hebben aange troffen over het conflict tusschen Polen en Litauen. Meestal wordt dan gesproken over „Wilnakwestie", ten onrechte, omdat „Wilna" de Poolsohe naam is van de oude Litausche stad Vilnius. De bedoeling van dit vlugschrift is dan ook een kort over zicht te geven van den grooten strijd, die sinds 1920 het Oosten van een werelddeel verontrust. Darizig. Poolsch kantoor. Opdruk „Port Gdansk" op koerseerende 10 groszy, groen, van Polen. Duitschland. Ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland door de vreemde troepen werden onderstaande Frankeerzegels voorzien van den opdruk in zwart: „30 Juni 1930". 8 pfennig, don kergroen (Ebert); 15 pfennig, karmijn (Hindenburg). Lichtenstein. Frankeerzegel in nieuwe teekening, oogsttafereel: 3 rappen, wijn rood. Het zegel is gedrukt op gewoon pa- pier zonder watermerk. Argentinië. De luchtpostzegels zullen, nadat de voorraden zijn opgebruikt, niet verder worden aangemaakt. Bulgarije. Verschillende waarden der uitgifte 1880 zullen binnenkort van een waarde-opdruk worden voorzien, om ze op deze wijze op te ruimen. Ruanda. Van dit land zijn eigen ze gels op komst. Polen. Een frankeerzegel met de beel tenis van Koning Johan III Sobieski is bin nenkort te verwachten. WAAR DE VROUW BELANG IN STELT. Het reinigen van haringmessen. Iedere huisvrouw weet bij ervaring hoe de smaak van haring uren lang aan de mes sen blijft kipven, niettegenstaande zij flink geslepen worden. Om de onaangename lucht te verdrijven, steke men de messen gewoon in zand of beter nog in aarde. Na eenigen tijd is de smaak verdwenen. Behangsel van Aluminium. Aluminium vindt de laatste jaren een steeds ruimer toepassing. In de boekbinderij werd het bladaluminium reeds meer gebruikt dan bladzilver, ook voor het overtrekken van sigarettendoozen en het inpakken van cho colade wordt bladaluminium gebruikt. De nieuwste toepassing is echter wel die voer het behangen van wanden. Dit nieuwe be hangsel bestaat uit papier, waarop een laag aluminium is gewaRd en met verschil lende kleuren is bedrukt. Ter voorkoming van beschadiging is dit behangsel met een oelluloseaohtige laag overtrokken, zoodat men het Bteeds door wasschen met water reinigen kan van vuil,vet en olie. Door het reflecteerend vermogen is het nieuwe be hang vooral geschikt voor ruimten, die men licht wenscht te houden in tegenstelling met de vroegere papieren, die het licht absorbeeren. Het aluminiumbehangsel is ook een slechte warmtegeleider. De alu- miniumlaag is zeer dun, met 1 K.G. alu minium kan met 120 M. papier van 0.50 M. 1 breedte bedekken, dus ongeveer 60 M2. wandvlak. Het is daarom ook niet duurder dan de vroegere goede behangselpapieren. Behandeling van tandenborstels. •- Men moet tandenborstels nooit in heet water leggen. Nieuwe tandenborstels maakt men voor het gebruik gereed door ze in lauw zeepwater te leggen. Daarna in koud wa ter naspoelen. Uienlucht. Als wij uien schoon go- maakt hebben, en wij moeten ineens wat anders doen, b.v. een pudding maken, zul len wij vaak last hebbon, dat de sterko uienlucht zich aan onze .pudding of wat dan ook mededeelt. Een gemakkelijk mid del om dit te verhelpen is, de handen te wrijven mot zout en een schijfje van een geschilde aardappel. Roode handen. Roode handen worden wit, als men ze dikwijls mot kruim van me lige aardappelen wrijft.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7