O EXTRA RECLAME-DAGEN p STADSNIEUWS W®HLS - HAARL.STR. 130-136 IV Bezoekt onze Wol- en Handwerk-Afdeeling VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 DE RIJKSMIDDELEN. In September. De Rijksmiddelen brachten in Septem ber 767.219 en over de eerste negen maanden van 1930 6.530.360 meer op dan in dezelfde tijdvakken van 1929, HET MAALGEBOD. Een voorstel uit de bakkerswereld. Een accijns van f 0.25 per baaltje meel van 50 Kg. Volgens het „Hbld.", zal in de in het Jaarbeursgebouw te Utrecht Ie houden vergadering, waaraan zullen deelnemen de vertegenwoordigers van alle bakkersorga nisaties in Nederland, een voorstel worden gedaan, om den Minister te adviseeren, een belasting (of accijns) te heffen van de bakkers voor elk baaltje meel van 50 kg., dat zij gebruiken en wel ten bedrage van 0.25. De opbrengst daarvan zou dan moe ten dienen voor steun aan de akkerbou wers. De voorstellers de heeren Snapper en Goudèket stellen zich de inning voor door middel van speciale factuur-zegels. Aangezien in ons land per jaar ongeveer 10 millioen baaltjes meel worden verbruikt, zou de opbrengst dus ongeveer 2.5 mil lioen bedragen. De jaarlijksche tarwepro- ductie op 150.000 ton stellende, zou dit. dus neerkomen op een steun van ongeveer 1.70 per 100 kg. inlandsche tarwe. DE BRUG OVER DE WAAL. De Minister van Waterstaat heeft aan de gemeente Nijmegen het volgende voor stel in ernstige overweging gegeven. De totstandkoming van een brug over de Waal zal met alle kracht worden be vorderd, indien de gemeente zich vereenigt met de waardeering van het vermogens be standdeel, dat het veer geacht kan worden te vormen op 425.000- De minister voegt hieraan toe, dat hij gaarne zal meewerken om, voor zoover mogelijk, het vrijkomend personeel te werk te stellen. De kwestie van het veerrecht blijft hier bij dus buiten beschouwing en kan finaal opgelost worden geacht. Mocht dit voorstel niet worden aange nomen, dan komt het vanzelf sprekend ge heel te vervallen, zoodat men daarna gee nerlei beroep meer kan laten gelden. In tegendeel moet de Minister voor dat geval alle rechten van het Rijk zich voorbehou den. Het behoeft geen betoog, dat de tot- standkoming van de brug over de Waal dan aanzienlijk zal worden vertraagd, omdat hij alsdan de beschikbare krachten en gel den zal moeten concentreeren op andere werken welker voortgang niet wordt be lemmerd, doch waardoor de gemeente Nij megen niet zou zijn gebaat. Het. zou den Minister aangenaam zijn spoedig een bericht van aanvaarding te mogen ontvangen. Naar de „Tel." verneemt is het ontwerp van de nieuwe brug opgedragen aan den architect J. F. Staal DE BLINDEN VAN GRAVE CONCERT EN DEMONSTRATIE IN DE STADSGEHOORZAAL. Wij vonden de groote Gehoorzaal vol, zeer vol zelfs. Dank zij de activiteit van het comité van voorbereiding waren er veel kaarten verkocht, zoodat rij aan rij geen plaatsje onbezet was. Uit alle kringen toonde men zijn belangstelling. Wie zou er ook niet graag medewerken aan 't goede doel, iets geven ten bate van het onderwijs aan blinden. Wat heeft ons dezen avond 't meest getroffen? De offervaardigheid en toewijding van hen die de zorg op zich namen voor deze menschen. Wij ziende menschen worden ontroerd bij het eerste optreden van zooveel oogenschijnlijk kul- peloozen. Maar zijn deze jonge menschen eigenlijk hulpeloos, meelijwekkend en droef geestig? Neen. Goddank neen. Groote naastenliefde van anderen en eigen reli- gieuse levensopvatting en werkkracht heb ben hen geleerd te berusten, te werken en te ontwikkelen om te kunnen genieten van wat in het leven mooi en goed is. Door 't feillooze kunnen en het geduld hunner leeraars, naast de eigen groote toewijding en ijver, worden zij gemaakt tot menschen die wat kennen en elk hun eigen piaats innemen. Nadat de groote menigte plaats geno men had en neergezeten was, aandachtig voor het komende, nam eerst de voorzitter van het comité, de heer H. Simonis, het woord ter opening van dezen bijzonderen avond. Hij verwelkomde allereerst de blinde gasten en herinnerde aan het succes, dat zij twee jaren geleden hier hadden geoogst, om vervolgens het woord te richten tot den frater directeur, dien spr. van harte geluk- wenschte met diens veertigjarig klooster jubileum. Spreker verwelkomde dan alle aanwezi gen, waaronder een zeer groot aantal hee ren geestelijken uit stad en omgeving en bracht dank voor eerst aan hen, die door het schenken van spijs, drank of andere zaken hadden gezorgd, dat de gasten ge durende hun verblijf te Leiden een goede verzorging en een prottigeu en aangenamen lijd zouden kuni-en doorbrengen. Verder bracht spr. dank aan alle overige medewerkenden, damas en heeren, en aan de Per» en weosclte tenslotte allen een inooieu avond toe. Niet zoodra vaagt het concert aan of weg is dat gevoel van oompassie; waardeering en bewondering k.men in de plaats. De praestaties getuigen van studie en veel aanleg. Eerst hooiden wij 't fanfarecorps, onder leiding van een van de medespelen den. Eerst een marsch van Terke; dat ging er vlot overheen. „Ouverture Marie-Hen- riette", een fantasie over „Les Gloches de Corneville", een „Faust fantaisie" en last not least een „Marche populaire" van de hand van den kapelmeester, die zich later ook liet hooren in een lied „Eens blinden klacht en troost" genaamd, waarbij een van het gezelschap hem op 't klavier se- cundeerde. Het strijkorkest stond onder een anderen leidsman. Het speelde be schaafd van toon „Aurelius", marsch van Spiers, ,,'t Allegro" uit „eine kleine Na'cht- musik" van Mozart, „der Calif von Bag dad" van Boieldieu en tot slot „Feuert los" van Holzmans. Zoowel bij de strij kers als in het fanfarecorps gaat 't zoo echt van harte, alsof men zelf geniet van wat uitgevoerd wordt. Goed gedisciplineerd als zij zijn, wordt er onmiddellijk ingezet bij een simpele knipbeweging, door den lei der met de vingers gemaakt. Toon en klank zijn goed verzorgd en de executanten slaagden er in het enthousiasme van de toehoorders op te wekken. Hulde aan de twee leiders, die hun mannen naar het doel toesturen: muziek maken en dit zoo goed mogelijk doen. De leider van het strijkorkest liet zich als solist hooren in cte Berceuse de Josselyn van Benjamin Godard. Hij bespeelt zijn viool muzikaal en met mooien toon. Hij werd door een tot dusver nog niet opgetreden pianist bege- leid, die dit met veel aanpassingsvermogen en smaak deed. Voor de pauze werd door den Frater van het onderwijs een demon stratie van het Blinden-onderwijs gegeven. Wij stonden paf over wat de jongens kennen van lezen in Hollandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch en zelfs Esperanto. Bij het rekenen deinzen ze niet terug voor de onmogelijkste vermenigvuldigingen en wat de kennis van aardrijkskunde aangaat, daarin zijn ze zelfs zeer ver gevorderd. In machineschrijven, al even behendig. De broeder hee't er eer van. Zoo wisselden de verschillende nummers zich af. Onder de pauze werden door de dames van het comi té bonbons verkocht, waarvan een groote hoeveelheid door een dame ten geschen ke was gegeven. De opbrengst dezer ver koop bedroeg 200. Frater directeur dankte allen die ook maar iets hadden gedaan tot het slagen van dezen avond, met name den heer Simo nis en mejuffrouw I. Stumpel, de vele hem onbekende werkers, en beval het Blinden-onderwijs aan in ieders belang stelling. Wat ons dezen avond zoo bijzon der heeft getroffen? Ongetwijfeld, d&t wat gepraesteerd werd door de leerlingen van het Graafsche Blinden-instituut, maar veel meer nog de offervaardige liefde van en kele kranige eenvoudige mannen, die hun leven geven aan het mooie doel: onderwijs aan blinden. Moge de recette van deze en de volgende concerten de verwachting verre overtreffen. Daar de uitvoering, die morgenavond te Warmond zou worden gegeven, niet door gaat wegens aldaar heerschende diphteritis, zullen de blinden dezen avond benutten om een volksconcert te geven in de zaal van Café-Restaurant „Zomerzorg". Deze uitvoering, waarvoor het entree slechts 50 ets. bedraagt, zal aanvangen om 8.15 uur. Kaarten zijn vanaf 7.15 uur in „Zomer zorg" te verkrijgen. Men zie de desbetrefe'fnde advertentie in dit blad. STICHTINGSFEEST ST. JOSEPH GEZELLEN. De Roman van een Krantenjongen. Er heerscht een opgewekt leven in de St. Josephgezellenvereeniging, .hetgeen o.a. blijkt uit de wijze waarop het stich- tingsfeest telken jare wordt, gevierd. Daar van wordt terecht zeer veel werk gemaakt; het. is geen feestdag, het is een feestweek. Ook ditmaal wordt het 43ste stichtings- feest luisterrijk gevierd o.a. door de op voering van „De roman van een kranten jongen", een spel van ernst en luim in 4 bedrijven door Peter G. Meeuwisse uit den Haag. Wij hebben gisteravond de opvoering van dit spel meegemaakt, op den avond van de donateurs, waar de schrijver van het spel met zijn ouders eveneens aanwe zig was. Natuurlijk werd de schrijver van dit tpel dat zoozeer in den smaak valt, op zeer hartelijke wijze verwelkomd door den vice-praeses, kapelaan v. d. Ven. Het is niet altijd even gemakkelijk een tooneel- stuk te vinden dat geschikt is voor opvoe ringen zooals deze en daarom dankte de vice-praeses den schrijver voor dit pret tige en fijne spel. Deze krantenjongensroman is inderdaad wel geschikt om het publiek eén avond lang te boeien. Het gegevene heeft de heer Meeuwisse ontleend aan het stuk „Pygmalion" van Bernard Shaw, waar mede Fientje de la Mar verleden jaar o.a. ook in den Leidschen Schouwburg optrad. Pygmalion was evenwel een bloemen meisje. de lieer Meeuwisse maakte er een krantenjongen van. En wal voor 'n krantenjongen I Een echte „toffe gooser" uit Groot Mokum, die door een taalgeleerde in drie maanden ge bombardeerd wordt tot een beschaafd sprekend tmensch. Men kan flich inden ken, welk een grappig taaltje de jongen vóór en tijdens de behandeling eruit gooit om te gieren! maar ook, dat de jon gen zich na de behandeling niet thuis voelt in het nieuwe milieu en dat zijn hart gebleven is in de minder deftige buurt, waar.toch ook vaak gouden harten klop pen. Mede door het buitengewoon goede spel van de tooneelisten, die Donderdagavond goed ingespeeld bleken, boeide het spel van het begin tot het eind. Er waren ge voelige momenten en er waren grappige momenten de laatste hadden de over hand en zoowel de ernst als de luim J. W. P. LICHT. Heden herdacht de heer J. W. P. Licht officieel den dag dat hij voor 60 jaren als notaris-klerk in dienst trad op het kan toor van Notaris Coebergh, alhier. Hedenmorgen werd de diamanten iubila- ris per auto van zijn woning afgehaald en naar het kantoor gebracht, waar hem een groote huldiging wachtte. Allereerst werd hij toegesproken door zijn patroon Notaris Coebergh, die hem gelukwenschte en dank bracht en hem ten slotte als feest gave een couvert met inhoud overhandig de. Daarna verscheen de Burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuizen die den jubilaris kwam complimenteeren, naar hij zeide als particulier, als burgemeester en namens de regeering, die hem had opge dragen den jubilaris een gouden medaille te overhandigen. Vervolgens kwam er bij verschillende gelukwenschen een stroom van geschenken en bloemen los o.a. van de familie Coe bergh en van het personeel, voor welke cte candidaat-notaris de heer .Kranenburg het woord voerde. De heer Licht dailkte hartelijk voor al die gelukwenschen, bloemen en geschen ken en zeide, dat hij de Koningin zelf wel een briefje zou schrijven om te bedanken. Hierna werden de eerewijn en verver- schingen aangeboden. kwamen onverbeterlijk over het voetlicht. Er stonden dan ook spelers'op de planken, die hun sporen in plankenland reeds lang verdiend hadden. Bravo, tooneelclub Adolf Kolping", de volle zalen, vijf maal in de week, zijn ver diend. De Symphonie „Franz Schweitzer" droeg er niet weinig toe bij om de stemming in de zaal zeer gezellig te maken. De volgende opvoeringen zijn Zondag en Maandag. A.s. Zaterdagavond van 89 uur n.m. is er gelegenheid om plaatsen te bespreken. Men -make er tijdig gebruik van. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. De Korevaarstraat is in de laatste jaren tot een eerste klas winkelstraat uitge groeid. Echter is thans eerst het laatste winkelpand in gebruik genomen. Het be treft hier perceel 5, waarin de heer H. F. Trossel, die reeds verschillende jaren een zaak in heeren-mode-artikelen heeft op de Hoogewoerd, vandaag een filiaal heeft ge opend. Het interieur dezer zaak is eerst naar omstandigheden, voor het vak van belang, gewijzigd. De winkel heeft thans een prach tige etalage, die door den heer Trossel met veel smaak en kennis is opgemaakt. Een keur van heeren-mode-artikelen, als hoeden en petten, handschoenen, pullovers en dassen is hier geëxposeerd en de vele cliënten, die voorheen wel wat tegen een reisje naar de Hoogewoerd opzagen, kun nen hier gemakkelijk keus maken. Voor het groote Tuinstadwijk-kwartier is deze zaak een eerste halte op den weg naar de bin nenstad. Het geheel ziet er zeer smaakvol uit. De heeren Jansen (schilder), v. Iterson (timmerman), de Nie (verlichting) en de Graaf (stoffeerder) droegen het hunne er toe bij om de zaak een zoo goed mogelijk aanzien te geven. Intusschen zal de inge bruikneming van dit pand een goede ver betering voor de Korevaarstraat beteeke- nen, omdat het duistere punt in deze straat thans veranderd is in een zee van licht. In perceel Haarlemmerstraat 82 wordt morgenochtend geopend een zaak van de N.V. Chocolaterie „Lido", waarvan men de komst reeds in ons blad heeft geannon ceerd gezien. Het pand heeft eerst een noodige gron dige verandering ondergaan en ziet er thans weer keurig uit met twee flinke etalagekasten, winkelopstanden en toon banken, alle rijkelijk voorzien van koek, bonbons, suikerwerken, limonade en jams. Voor het koopend publiek is het ongetwij feld ook van belang, dat als filiaalhoud ster optreedt een Leidsch ingezetene, mej. Prevoo, die reeds eerder in dergelijke za ken is werkzaam geweest. Gistermiddag heeft de 18-jarige tim mermansknecht F. B. bij zijn werk in den timmermanswinkel van zijn patroon met een beitel in den linkerpols gestoken, waardoor de slagader werd doorgesneden. De jongeman wist zooveel mogelijk het bloed te stuiten totdat de dokter van den E. H. D. was ontboden. MET BUITENGEWOON LAGE PRIJZEN O Gebloemde Flanel schitterende sorteering 34 cent per el Gestreepte Flanel, zeer geschikt voor pyama's, per Effen Flanel, Uni- kleuren, alle kleu ren voorradig 1 Q per el 18 lU Geruite Flanel 1 leuke dessins-, 20 kleurstellin- 20 1 gen, per el Ratine voor peig noirs, mooie CJ0 kl., per el Gestreept Flanellen Damesnachthemden 1.65 Uni Flanellen Da mes Nachthemden aardige modellen 2.25 Geruit Flanellen Meisjes Nacht- OEJ hemden Gestreepte en ge ruite flanellen Kin- derpyama's 25 Dames Pyama's, aardige streepdes- sins 1.95 Dames Pyama's, in aardige 2.50 ruildessins Dames Pyama's, in Uni kleuren, mooie al- 75 werking Heeren Pyama's, fereepdess. 1 QC [file maten LmUO Smaakvolle sorteerin^Veigaflft^ van j2. 10 tot 20.00 Kindermantels Lams vel, in rose en wit 9 7C maat 40.. Marine Jon Jekkers J 1 1 3 9 JongeriéTv Ulsters, van prim\ Engel- sche i stof, ^9 7C leeftijd 4 j. Manchester Jon gens Schoolpakken leeftijd 6 A QA W' Wollen gebreide Ijsmutsen, - zeer mooie ran- 0CJ Jongens- en Mejfe- jes Pullovers, zwjt- re kwali- 1 9R teit Wollen Dajnesves- ter/aariirf dessins "v «uiver woljpn Jon- tedames ^Deux Piè- 4\ aajüflge A QQ i$tijpïing Jongens Bobmutsen met Bont rand 1.30 Aardige gebreide Jongenspakjes, zuiver wol 3 20 Zware kwaliteit Heeren Pullovers^" mooi des- 1 sins jSfiifrer wollen Hee- rejnj Pullovers, ja- qi^rd des- J sins Oagelijksch ontvangen wij nieuwe modelleiudÉllES EN HINDERHOEDEN y" Jaeger tricot Hee ren Broeken en Borstrokken 61 I Gemoltonneerde Jaeger tricot Hee ren Broeken en Borstrokken 89 jSf^mengde Wollen Heeren Pantalons en Borstrokken 1.85—1.95 Gemoltonneerde Jongens Broeken en Borstrokken 59 Gemoltonneerde Kinder Directoires, alle kleuren 16 Gemoltonneerde Dames Directoires, 10 diverse kleuren 57* Rose gebreide Kin der Corsages, aar dige afwerking Rose gebreide Da mes Corsages, 80 c.M. lang Zuiver wollen Da meskousen, - alle modetinten 1.27* Geplatteerde Zij den Dameskousen punthiel en ver sterkte voef 1.05 Fijn tricot Dames Slobkousen, goede pasvorm 1.37* Geplatteerde Zij den Dames Slob- 1.75 2 ij bevat steeds het nieuwste. Afscheidscollege prof. Jelgersma. Op Dinsdag 28 October, des namiddags te half vier hoopt prof. dr. G. Jelgersma zijn afscheidscollege te houden in het Groot Auditorium der Leidsche Universi teit. Nederlandsche Bond van Gemeente- Ambtenaren. In de gisteravond in één der bovenzalen van het Café-Restaurant „De Harmonie" gehouden vergadering van deh Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren (onderafdeeling Leiden e.o.) hield de heer mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris van Hillegom, een lezing over de verhouding van de administratie tot het privaat recht. Mr. Sens, die een diepgaande studie van dit moeilijke onderwerp heeft gemaakt en de stof volkomen beheerschte, wist in een betrekkelijk kort tijdsbestek een .duidelijke uitlegging te geven. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende genoodigden en leden gebruik gemaakt. Dat heb gesprokene in den smaak viel getuigde het applaus van de aanwezigen na afloop van de lezing, toen de voorzitter, de heer A. P. Tolk, spreker dank bracht voor zijne keurige uiteenzettin. DE BRANDWEER OVER 1929. Aan het verslag van de Brandweer over het jaar 1929 is het volgende ontleend: Gedurende het jaar 1929 hadden plaats: 26 schoorsteenbranden. 33 kleine binnen branden, 3 zware uitslaande branden, 3 kleine uitslaande branden, 7 zware uitslaan de branden, 11 buitengewone branden, 3 scheepsbranden. Totaal 85 branden, terwijl nog 23 maal de brandweer werd gealarmeerd op vermoe den van brand of voor het instellen van een onderzoek. Door de gemeente Katwijk en de ge meente Oegstgeest werd assistentie ver zocht bij het blusschen van hevig uitslaan de branden. In het laatste geval behoefde alleen daadwerkelijk te worden ingegre pen. De automobiel-motorbrandspuit met af neembare ladder rukte 51 maal uit én werd 15 maal in werking gesteld; met de automobiel-motorbrandspuit zonder ladder, had dit resp. 28 en 9 maal plaats. De vermoedelijke oorzaken van de bran- Agenda Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag, Vergadering Comité „Steenon, Planken, Balken Herwonnen Le venskracht", Bondsgebouw 8.15 Vrijdag, Handelsreizigersver. St. Christof- fel, spreker C. G. Bekkering met het onderwerp: Welke gevaren bedreigen ons; Zomerzorg 8.30 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt8, Tel. 552. den kunnen gegroepeeerd worden als volgt: Niet vegen van een schoorsteen 23. Slecht gebouwde schoorsteen 3, Overver hitting van een schoorsteen 1, Vuur uit kachellade 2. Slechte aansluiting van kachel en schoorsteen 2, Goederen te dic.it hangen bij brandende kachel, comfoor, enz. 6. Met vuur spelende kinderen 7. Hooiberg- brand veroorzaakt door met vuur spelende kinderen 1. Onvoorzichtig omgaan met vuur, wegwerpen brandende sigaret, si gaar, brandende lucifer enz. 10. Vonken uit schoorsteen 1. Kachel onbeheerd laten branden in sigarenfabriek 1. Theemuts op brandend theelichtje 1. Gebruiken van een gummislang voor gastoestcl 2. Gebruiken van een electrisch strijkijzer 1. Gebruiken van een patroleumkachel of -stel 2. Smelten van was, vet enz. in open pan 3. Ontploffing in vuurwerkfabriek 1. Verbranden van tuin- vuil enz. 1. Brand in een vuilnisbelt 1. Zelfontbranding in een laboratorium t. Hard stoken van een kacl.el, haard 2. Brand in een transformator 2. Gebruiken van benzine 2. Drogen van hout op een stoomketel 1. Kortsluiting 2. Onbekend 6. Bij een ontploffing van vuurwerk in een vuurwerkfabriek werd een werkman zeer ernstig gewond; aan de gevolgen hiervar is hij overleden. Het begin van brajid kon door eigen personeel worden geblusWit. Bij den brand van het Stadhuis kregen de ondercommandant en een vrijwil!^ ka derlid bevroren lichaamsdeelen, vingers en een hand, konden zij daardoor eonigen tijd geen volledigen dienst doen. Bij de den 6den December in een

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2