DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 LEERSTOEL IN DE PSYCHIATRIE. Benoeming van dr. E. Carp te wachten. Tot opvolger van prof. Jelgersma als hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leid- schc Universiteit zal, naar de „Msbd." ver neemt, eerlang worder benoemd dr. E. A. D. E. Carp. Eugène, Antoine, Désiré, Emile Carp werd geboren te 's-Gravenhage op 4 Juni 1895. Hij bezocht de gymnasia te Gorin- chem en Breda, studeerde daarna aan de universiteit te Leiden in de geneeskunde en verwierf het artsdiploma in 1921. Carp promoveerde tot doctor in 1923 op 't proefschrift: „Het manische element in de paranoia* Gedurende bijna tien jaar was hij assistent voor de psychiatrie te Lei den; hij werd in 1926 toegelaten als privaat docent voor de klinische psychiatrie. In Jat jaar werkte hij ook eenigen tijd aan do Kaiser Wilhelm Anstalt te München onder leiding van professor Spielmeyer. Als leerling van professor Jelgersma be oefende dr. Carp - naast de klinische psy chiatrie en de hersen-anatomie ook de psycho-analyse. Sinds vijf jaar was hij verbonden als psychiater aan het observatiehuis voor crimineele kinderen te 's-Gravenhage; hij was bovendien practiseerend zenuwarts te Leiden. De jonge geleerde publiceerde talrijke artikelen in binnen- en buitenlandsche vaktijdschriften, zoowel over klinische psy chiatrie als over hersen-anatomie en psy cho-analyse. Sinds 1921 vindt men zijn naam herhaaldelijk in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, in het Ned. Maand schrift van Geneeskunde, in de Psych. en Neur. Bladen, en verder in het internatio naal Zeitschr. f. Psychoanalyse en in het Zeitschrift f. d. Ges. Neurol, und Psychia trie. Wij noemen daaruit, met voorbijgaan van veel andere bijdragen, de studiën over „Zelfmoord", „Üver de waarde der moder ne methoden van psychologisch en biolo gisch onderzoek bij de beoefening der kli nische psychiatrie"; „üver de psycho-ana- lytische behandelings-methode, getoetst aan eenige gevallen, „üver de psychische behandeling der perversies van het ge slachtsleven", „Analyse einer besonderen Form von Sadismus, „Psycho-analyse d'un cas d'exhibitionisme". In 1929 verscheer van dr. Carp's hand een monographie .üver Dwangneurosen", in 1930 een monografie, getiteld: „Bijdra gen tot de psychologie der schizophrene psychosen". De benoeming van dezen vierden Katho lieken hoogleeraar te Leiden is des te ver heugender, omdat voor enkele maanden bij de bezetting van de vacature-Kluyver van de voordracht is afgeweken en prof. v. d. Corput uit Groningen niet is benoemd', aldus de „Tijd". HET LIEFDEWERK VOOR KINDERBESCHERMING. Het zilveren feest herdacht in het Vincentiushuis te Lisse. Gisteren werd 't vijf-en-twintig-jarig be- staansfeest van het Liefdewerk voor Kin derbescherming in het Vincentiushuis ie Lisse herdacht door de verpleegden, 't Was dus feest voor de bewoners van het Vincentiushuis. feest voor de kinderen, voor directrice en helpsters, die mèt het bestuur in dankbaarheid het feit herdach- en, dat 25 jaar geleden het mooie, sociale werk der Kinderbescherming werd be gonnen. Ongetwijfeld weten velen der kinderen niet de beteekenis van dezen bijzonderen dag, maar toch houden we ons ervan overtuigd, dat de herinnering aan dezen feestdag nog langen tijd in hen zal blijven voortleven. Dat dan bij hen het besef le vendig moge worden, dat zij hun verple ging te danken hebben aan een ijverig bestuur, aan de zorgen van een onvermoei de directrice en suppoosten, tenslotte en niet in het minst aan de weldoeners die de middelen verschaffen om het Vin centiushuis in stand te houden. De dag van gisteren werd te 8 uur be gonnen met een H. Mis, door den weleerw. heer kapelaan Van Tol in de parochie hulpkerk aan de Beekbrug opgedragen. Hierbij waren het bestuur en alle bewo ners van het Vincentius-huis aanwezig. Onder de H. Mis had er een algemeene H. Communie plaats, terwijl enkele kin deren tijdens het Misoffer eenige toepasse lijke liederen ten gehoore brachten. Na de H. Mis had een gemeenschappe lijk ontbijt plaats in de bestuurskamer. Daarna hield het bestuur een algemeene vergadering, welke het verder gedeelte van den morgen in beslag nam. Nadat vervolgens' koffietafel was ge houden, hield het bestuur van 2—3 uur receptie, waar nog verschillenden van hun belangstelling deden blijken. Onder de aanwezigen merkten we o.rn. op: kapelaan Van Tol, broeder Hubertus, overste van de Jongensscholen aan de Beekbrug; dokter Hase met echtgenoot© tandarts Simons; den heer K. Sanders, oud-burgemeester van Warmond; mej. Mien Driessen, dochter van den opriohter van het huis, enz. Toen de receptie ten einde was, begon het feest voor de kinderen. Zij openden het programma met een gezamenlijk feestlied, dat een welgemeend applaus van de aanwezigen verwierf. De president van het Liefdewerk, de heer L. van der Laan, dankte de kinderen voor hun feestlied, en wees er in enkele woorden op, dat liet nu feest was voor de kinderen, omdat zij het middelpunt vormen van het geheele Liefdewerk. Spr. hoopte, dat het voor de kinderen een prettigen middag zou worden. Zij, die wisten, dat mr. Carter en miss Corina op zich hadden genomen de kin deren eenige uren aangenaam bezig te houden, wisten ook, dat zij daarin zeker zouden slagen. Hun optreden ie dan ook een onvoorwaardelijk succes geworden. De kinderen, die begrijpelijkerwijs - iets dergelijks nimmer of heel weinig mee maken, waren natuurlijk gicotelijke ver rast door de wonderbare goocheltoeren, enz. enz. van mr. Carter. Er is genoten, Volop genoten. Dat was te lezen op alle kinde.jezichten. BoVendien vielen de ver snaperingen, die zoo nu en dan werden uitgedeeld, ten zeerste in den smaak, en het is voor a-llen een onvergetelijke mid dag geworden. Tijdens de voorstelling kwam de heer Jac. Creyghton binnen, die, na de afwer king van het eerste gedeelte van het pro gramma, gelegenheid vond namens de Vin- centiusvereeniging te Leiden een woord van gelukwensch te richten tot het ijverige bestuur voor kinderbescherming, dat on danks vele andere levensbeslommeringen, ondanks werkzaamheden om den broode, ondanks ziekte en tegenspoed, voor zich zelf en familie, toch steeds lust en liefde gevoelde voor het mooie werk der Kin derbescherming, zelfs al ontving men van de verpleegden meermalen ondank en lief deloosheid terug. Spr. bracht hulde aan de nagedachtenis van den ijverigen cerslen voorzitter, den heer Dries-sen, en memo reerde hetgeen deze voor het Liefdewerk had gedaan. Hulde bracht spr. ook aan den heer W. van Harteveld, en aan den heer v. d. Drift, die de rechterhand van den heer Driessen was. Dank bracht spr. ook aan de directrice en de suppoosten voor de wijze, waarop zij hun taak vervullen en wees tenslotte de jongens en meisjes op den plicht van dakbaarheid, dien zij hebben te vervullen. Spr. beval daarna het Liefdewerk nog maals in de belangstelling der Katholieke aan en vroeg vooral de aandacht en de sympathie der jongeren voor het Liefde werk, opdat zij de taak van het bestuur verlichten! Daarna werd het programma voortgezet en dat mr. Carter met miss Corina er in slaagden de aandacht eenige uren gespan nen te houden, is wel het beste bewijs, dat er goed gewerkt werd. Zoo werd het een recht gezellige fees telijke middag, die nog lang zal blijven nawerken. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. De chauffeur ernstig gewond. Hedenmorgen om 7 uur reed op de Leid- sche Straatweg een vrachtauto van den vrachtautodienst AlkmaarAmsterdam. Ter hoogte van Deyleroord slipte de auto door de gladheid van den weg, met het gevolg, dat hij eerst met de zijkant tegen een boom sloeg en vervolgens, na nog even verder te zijn gereden, over den kop kantelde. De auto werd nagenoeg geheel vernield. De chauffeur werd ernstig gewond opge nomen en met een luxe auto naar het zie kenhuis te Den Haag overgebracht. Een ongewoon gouden feest. Op den 21sten October 1SS0 bracht een groote Jan-Plezier een gezelschap van ne gen jonge, pas geïnstalleerde studenten uit Leiden naar Noordwijk, waar de jonge lui een vurig en luidruchtig feest in den huize Konijnenburg (Hof van Holland) vierden ter inauguratie van hun club. Deze club heeft den studententijd lang overleefd, aldus lezen we in de „N. R. Crt.". De vriendschapsbanden werden niet verbroken, toen de leden der club geleide lijk uit de studentenwereld in de groote maatschappij overstapten; het leek inte gendeel alsof deze hechter werden. Men bleef met elkaar in briefwisseling, zocht elkander zooveel mogelijk op; de echtge- nooten werden, als eereleden, in den vrien- denbond opgenomen en haast elk jaar had er een feestelijke reünie plaats, waaraan een enkele maal ook de dames deelnamen. Niet steeds waren die reünies voltallig, enkele leden zochten n.l. hun werkkring in Indië, doch de vriendschappelijke gevoe lens werden daardoor niet verstoord en bij hun terugkeer was de verhouding ^veer als of ze niet weg waren geweest. Het lot is de club wèl zeer gunstig ge weest. Er is nu een halve eeuw voorbijge gaan, sinds het feest te Noordwijk werd gevierd, en nog behooren alle leden tot de levenden. Het zijn in volgorde van leef tijd, welke overigens onderling niet veel verschilt, de heeren dr. A. van der Willi gen, arts, geneesheer te Velp; mr. G. Kell- ner, journalist te 's-Gravenhage; mr. F. E. Pels Rijcken, advocaat en procureur te Breda; mr. A. Slotemaker L.Hzn., vice- president van het gerechtshof te Amster dam; mr. H. P. Bordenis van Berlekom, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank; mr. J. Bool, oud-gemeentesecretaris van Utrecht; mr. R. A. H. M. Romme, lid van den Raad van State; mr. G. S. Brantsma, oud-secretaris van denCulturraad op Deli, en mr. H. J. Matthes, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof van Nederl.-Indië. Op 21 October zal het gouden feest van deze club te Leiden worden gevierd. Het zal allicht wat minder luidruchtig zijn dan de inauguratiedag van 50 jaar geleden; minder hartelijk zal het er zeker wel niet toegaan. Het 25-jarig beslaan van het Centraal Bureau der K. S. A. Het zilveren jubileum van het Centraal Bureau der K. S. A. is vandaag zonder eenige feestviering herdacht. Er zijn echter verscheidene gelukwen- schen binnengekomen, o.a. van Z.D.H. mgr. Aengenent, van ZijnExc. minister Deckers, van den hoogeerw. deken Homulle, de zeer- eerw. heeren pastoor Beukers, prof. Be- melmans, pater mr. v. d. Helm, van dr. Meuleman, het hoofdbestuur van „St. Deus Dedit" enz. Nabij de Kloksteeg is de auto van de po litie door een andere auto komende uit de Kloksteeg aangereden. De oorzaak lag hierin dat de auto der politie aan de ver keerde zijde van het Rapenburg reed. Met een kraanwagen moest de politie-auto wor den weggesleept. K. J. M. V. ST. PETER KANIS. De eerste lezing in het winterseizoen. Gisteravond hield P. K. in Eigen Huis de eerste lezing met lichtbeelden in het nieuwe winterseizoen. De voorzitter, de heer H. Pierrot, heette allen in zijn ope ningswoord welkom, in- het bizonder den spreker van dien avond, don heer J. Chris- tiaanse, die sinds lang geen onbekende voor de vereeniging meer was. Gezien de buitengewoon aangename her inneringen, die men aan zijn vorige lezin gen bewaard had, meende het bestuur een goede keus te hebben gedaan door de ont wikkelingsavonden te openen met een le zing van den heer Christiaanse over het geen hij gezien en doorleefd had op zijn vele zwerftochten door de bergen en dalen van Zwitserland en langs de kusten der Middellandsche zee. Als onderwerp van zijn lezing had de heer Christiaanse gekozen de Riviera en Zwitserland. Het is een goed gewoonte van den spreker zijn toehoorders door een se rie wonder-goed gekozen lichtbeelden de pracht van eigen land te demonstreeren, alvorens hij hen de overweldigende schoon heden der natuur in het buitenland laat zien. De aandachtige toeschouwer wordt dan als vanzelf er toe gebracht te verge lijken. En deze vergelijking brengt hem tot de gevolgtrekking, dat het Hollandsche natuurschoon, zij het niet zoo grootsch en overweldigend, iets karakteristieks heeft dat niet alleen ons bekoort, maar dat ook op den buitenlander een onweerstaanbare aantrekkingskracht uitoefent. Het is wel goed dit in gedachten te houden, wanneer iemand als de heer Christiaanse zijn toe hoorders met zich medevoert op zijn zwerf tochten door de ongerepte schoonheden van Gods heerlijke natuur daarboven in de bergen en langs de zonnige kusten van de Middellandsche zee. Het eerste deel van de lezing was ge wijd aan de Farnsche en Italiaansche Ri viera. Spreker verduidelijkte zijn voor dracht met een zeldzame collectie licht beelden, die ons een idee gaven van de pracht van deze door de natuur zoo be genadigde landstreek. Was het wonder, dat spreker opnieuw weer enthousiast werd, toen hij zijn indrukken weergaf van wat hem het meest getroffen had in dit aard- sche paradijs van bloemen en kleuren? Spreker memoreerde nog, hoe hij staan de op de Porto Vino de geheele Riviera kon overzien en hoe hij door den overwel digende indruk die deze symphonie van kleur en licht op hem maakte, begreep hoe de H. Franciscus zijn extatisch jubellied op de schoonheid van Gods schepping had kunnen uitzingen. Na de pauze gaf de heer Christiaanse zijn indrukken weer van een Alpentocht via ühamonix naar Zermatt. Geheel anders vertoonde zich nu de natuur aan de toe schouwers. Hier was het de geweldige oer kracht uitgedrukt in een gigantische opsta peling van barre rotsen bedekt met het schitterende kleed der eeuwige sneeuw, die de mensch klein maakt. De heer Christiaanse vertelde op boeien de wijze van zijn tocht over het ijzige Mer de Glace met zijn. verraderlijke spieten, van zijn klimtocht naar de Brittania-hut; van een sprookjesachtige tocht in een amannacht door het hooggebergte. Men kan dit alles wel pogen te beschrij ven, doch elke beschrijving blijft verre be neden de werkelijkheid. Zoo iets moet men gaan zien. De heer Christiaanse eindigde dan ook met een aansporing in dien geest, omdat hetgeen men daar gezien heeft als een kostbare herinnering blijft in de don kere dagen die in ieder menschenbestaan voorkomen. Spreker kan zoo goed begrijpen de woorden van dien Zwitser, die ver van zijn geboorteland moest leven: Ik verlang naar mijn bergen, de bosschen, de gemzen, de Alpen en het Edelweisz, naar het hel dere bergmeer en de bruine Alpenhut. Hierin herkennen wij het heimwee naar de eeuwige schoonheid in wier uiteindelijke aanschouwing wij alleen de groote bevredi ging zullen vinden. Hebben wij allen niet iets van dat heim wee in ons? Na het beëindigen van deze bizondere causerie bracht de heer Pierrot namens de aanwezigen den heer Christiaanse hartelijk dank voor hetgeen hij te zien en te hooren had. gegeven. Spreker riep den heer Chris tiaanse een welgemeend tot weerziens toe. Leidsche Burgerwacht. Maandag a.s. zullen de schietoefeningen der Leidsche Burgerwacht wederom aan vangen zooals voor 1929 was bepaald en wel van 8.3010 uur n.m. op Maandag- en Vrijdagavond (schietzaal Morschpoortka- zerne). Voor opgave tot deelname aan een e.v. te houden cursus in gymnastiek en schermen, respectievelijk onder leiding van serg. maj. instr. E. C. de Jager en den heer D. Gijsberti Hodenpijl, bestaat gelegenheid vanaf heden tot op den eersten schiet- avond. Dr. M. R. J. Brinkgreve, benoemd tot privaat-docent in de Latijnsche semasiolo gie aan de Universiteit alhier, heeft Woensdagmiddag dit ambt aanvaard met het houden een er openbare les. Hedenmorgen had een aanrijding plaats nabij het kruispunt NoordeindeBree- straat. Een tweetal personenauto's komen de uit de richting Noordeinde en gaande in de richting Breestraat kwamen met elkander in botsing, doordat de eerste op het stopteeken van den verkeersagent moest stoppen en de achterste doorslipte. Van de achterste auto brak de bumper af en van de voorste sprong de band. Verder liepen beide eenige materieele schade op. Op 15 October stonden 890 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs ingeschreven te gen 319 op 15 October 1929. Tentoonstelling Het Nederlandsche Raadhuis. Door de fa. Burgersdijk en Niermans wordt van heden tot 13 November in Tem- plum Salomonis een merkwaardige ten toonstelling gehouden, die tot titel beert „Het Nederlandsche Raadhuis". De raadhuizenkwestie is op het oogen- bük zeer actueel, niet alleen in Leiden, maar in geheel ons land en terecht mag men voor de expositie, die hier gearran geerd is, veelzijdige belangstelling verwach ten. In de eerste plaats trekt natuurlijk al wat op Leiden en zijn stadhuis betrekking heeft, de aandacht en we zien hier weer het aloude stadhuis in al zijn glorie, maar tevens in zijn rampzaligen ondergang. Wat al verscheidenheid van foto's van deze ramp genomen zijn, komt hier eerst recht duidelijk tot uiting. Verschillende uitgaven uit verschillen de tijdperken brengen het Leidsche stad huis in beeld. Zoo zien we o.m. een oude prent, waarop de Arminiaansche Schans in beeld is gebracht, welke de Breestraat aan beide zijden van het stadhuis afsloot, een uitgave van Bakkenes in 1877, W. Pleyte: Leiden vóór 300 jaar en thans uitgegeven in 1874, enz. Een andere afdeeling bevat eenige merk waardige raadhuizen uit Noord-Holland, o.m. dat van 'Amsterdam, t.w. het oude Pa leisraadhuis en het nieuwe raadhuis. In de Zuid-HolLandsche serie treffen we behalve Leiden o.m. nog aan Den Haag, Vlaardingen, Oudewater, Gouda en Schoon hoven, uit Zeeland noemen we Middeuburg, Vlissingen, Veere en Tholen. Ook uit Vjaanderen en overig België zijn verschillende afbeeldingen van raadhuizen geëxposeerd, terwijl tal van interieurs een beeld geven van wat er in den loop der ja ren aan raadhuisbouwkunst is gebracht. Naast al dat oude merkwaardige werd ook een plaatsje ingeruimd aan de moder ne architectuur, waarin Dudok een groote plaats inneemt. GEMEENTERAAD. Aan de agenda van den gemeenteraad op Maandag 20 October a.s. te twee uur zijn nog de volgende punten gevoegd: Aisnog te behandelen na punt 13: 13a. Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm langs den Haariemrnertrek- vaanweg, kad. bekend gemeente Noord- wijkerhout, Sectie B. no. 912, ged., aan G. Bouwmeester. 13b. Voorstel: a. tot verkoop van een perceel bouw grond nabij den Leidschen Hout, aan het verlengde van de Fagelstraat hoek Leden berchstraat, kad. bekend Sectie P. no. 98 ged., aan B. Buurman q.q.; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor den aanleg van eenige wegen en de uitvoering van eenige daarmede verband houdende werken nabij de toegangen tot den Leidschen Hout. 13c. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwgrond aan de Zuid-Westzijde van den in aanleg zijnden weg langs de tram baan der H. T. M., nabij den Rijnsburger- weg, lead, bekend Sectie P. Nis. 982 (ged.), 983, 1241 (ged.) en 1242 (ged.), aan N. A. van Zijp. 13d. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de vernieuwing van het riool in den Maredijk, tusschen den Rijnsburgersingel en de Aloëlaan. 13e. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van den scheepvaartweg HavenOude VestTurf- markt en eenige andere diepwerken en de aanschaffing van een 7en onderlosser ten behoeve van den Reinigingsdienst b. tot onderhandsche opdracht van de sub a. bedoelde diepwerken aan de N.V. j Maatschappij tot Aanneming van Water- i bouwwerken v.h. A. H. Hofman, te Haa-r- lem. Verkoop berm. j De heer G. Bouwmeester, te Noordwij- I kerhout, verzocht van de gemeente te mo- gen koopen een gedeelte berm langs den Haarlemmertrekvaartweg. i Tegen inwilliging van dit verzoek be- I staat noch bij de Commissie van Fabri- I cage, noch bij B. .en W. bezwaar, i In overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te be sluiten tot den verkoop aan den heer G. Bouwmeester, te Noordwijkerhout, van een gedeelte berm langs den Haarlemmertrek vaartweg, deel uitmakende van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Noord wijkerhout, Sectie B, No. 912 ged., groot i pl.m. 240 M2., gemeten 2.50 Meter uit de as van de wegverharding. Wegenaanleg en huizenbouw bij de Leidsche Hout. De heer B. Buurman heeft verzocht voor zijn principaal van de gemeente te mogen koopen het bouwterrein nabij den Leid schen Hout, aan het verlengde van de Fa gelstraat, hoek Ledenberchstraat, tenein- de daarop een landhuis te stichten. Het perceel heeft een breedte van pl.m. 17 M. en een diepte van pl.m. 34.50 M., zoodat de grootte ongeveer 586 M2. bedraagt. I Adressant kan zich met den gevraagden prijs van 15.per M2. overeenkomen- I de met den prijs, indertijd verkregen voor een perceel aan het verlengde van de Jo- han de Wittstraat vereenigen. Teneinde het perceel toegang te geven tot de openbare straat, zou kunnen wor den volstaan met voorloopig slechts de Fagelstraat te verlengen en het aangren zend gedeelte van don ontworpen toe gangsweg tot den Leidschen Hout aan te 'eggen. Nu echter de Leidsche Hout aldaar na genoeg is voltooid en verwacht mag wor den, dat er geleidelijk meer vraag naar j bouwgrond zal komen, achten B. en W. het gjewonscht, den straataanleg vierder te doen uitstrekken, j De wegaanleg dient te omvatten het ma- 1 ken van genoemden toegangsweg tot den Agenda LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Yincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Vrijdag, Vergadering Comité „Steenen, Planken, Balken Herwonnen Le venskracht", Bondsgebouw 8.15 uur. Vrijdag, Handelsreizigersver. St. Christof- fel, spreker C. G. Bekkering met het onderwerp: Welke gevaren bedreigen ons; Zomerzorg 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.s. waargeno men door apotheek: M. Boekwijt, Visch- markt8, Tel. 552. Leidschen Hout vanaf den Warmonderweg, het verlengen van de Johan de Wittstraat en de Fagelstraat tot dien toegangsweg en het verbrecden tot 10 M. van een gedeelte der Ledenberchstraat. Tot de uitvoering van dit stratenplan behoort ook de verbreeding van den War monderweg van welken weg de zuidooste lijke strook eigendom van onze gemeente is, terwijl de weg overigens in eigendom en onderhoud bij de gemeente Oegstgeest is. Zooals bekend zal zijn, voorziet die ge meente den Warmonderweg van een geslo ten wegdek. In samenwerking met Oegst geest hebben B. en W. het aan Leiden toebehoorend gedeelte vanaf den Rijnsbur- gerweg tot aan het einde van de bestaan de bebouwing tegelijk deze bewerking doen ondergaan en tevens de trottoirs doen ver- breeden. De ten laste van den gewonen onderhoudspost komende kosten van een en ander werden geraamd op 3350. waarvan 1285.door particulieren werd gedragen. Uiteraard diende ook het Leidsche ge deelte van den Warmonderweg een der gelijk wegdek te verkrijgen. De hier uit te voeren werkzaamheden omvatten, behalve de verbreeding en verharding van den weg met trotoiraanleg, het dempen en rioleeren van een gedeelte sloot ter plaatse. De kos ten worden geraamd op 3475, waarvan, als bijdrage in de dempingskosten, van de gemeente Oegstgeest, eigenaresse van de helft der sloot, 275 wordt terugontvan gen. Vermits -met het oog op den stand van het door Oegstgeest ondernomen werk de demping van de sloot geen uitstel gedoog de, hebben B. en W. daartoe bereid op dracht gegeven. Ook de sloot ten zuidwesten behoort to worden gedempt. Deze sloot is voor de helft gemeente-eigendom en voor de ande re helft eigendom van particulieren, met wie omtrent een bijdrage in de kosten van demping in overleg is getreden. Deze bij drage stellende op 520 kunnen de voor rekening van onze gemeente blijvende kosten van het geheele werk worden ge raamd op 18000. Ten slotte merken B. en W. nog op, dat, teneinde de voorziening van de "hier te bouwen huizen met duinwater te verze keren, 10 pet. van de kosten van de te leg gen hoofd buis, geraamd op 2846, als jaarliiksche opbrengst van aangeslotenen op die leiding, moet. worden gegarandeerd. Ter bevordering van de uitgifte van bouw terrein, achten B. en 'W. het noodig. dat de gemeente deze garantie, ad 284.60 pér jaar. verstrekt. Naarmate de bebou wing zich uitbreidt, zal het risico dezer garantie natuurlijk verminderen. (De overige praeadviezen plaatsen wij in ons volgend nummer). Demonstratie met Maggi-producten. Gisteravond heeft in het gebouw van den R. K. Volksbond voor geheel besloten kring een demonstratie plaats gehad der Maggi- fabrieken, waarbij tevens de bekende Mag- gi-film werd vertoond. In het eerste gedeele werd een inlei ding gehouden over „Doelmaigo volksvoe ding met betrekking tot de Maggi's pro ducten", waarna kookdemonstraties met Maggi's producten volgden en waarbij aan de aanwezigen verschillende smakelijke met Maggi bereide producten werden aange boden. Tenslotte had de vertooning der Maggi- film plaats, die in het eerste gedeele een model-landbouwbedrijf met de rustige sfeer van een prachtig Zwitsersch landschap te genieten gaf. Het tweede gedeelte liet het moderne, hygiënische fabrieksbedrijf zien, terwijl met prachtige Zwitsersche na tuuropnamen de film besloten werd. Er bestond voor deze demonstratie en filmvertooning groote belangstelling. Hedenmiddag is in kleine zaal der Stads gehoorzaal dezelfde film vertoond en een demonstratie gehouden voor de Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen, den Bond van Christen Huisvrouwen en eenige leerlin gen der twee Leidsche Vakscholen. Ook voor deze demonstratie was er groo te belangstelling. MUZIEK. Laatste Zomerconcert in de Pieterskerk. Tengevolge van nog eenige uitvoeringen in Leiden, was het leeg in de Pieterskerk, wat jammer is voor den solist, die zich laat hooren en dat -licht storend kan werken op hen, die aanwezig zijn. Gelukkig is dit dezen avond niet ge beurd, dank zij het boeiend spel van den gast-organist, die ten bate van het orgel fonds van de Pieterskerk zijn beste gave»n ten toon spreidde. Hennie Schouten be gon zijn orgelconcert met Bach's „Sonate in C". Wij hadden den genoemden orga-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2