UIT DE OMGEVING DINSDAG 14 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 VEERTIGJARIG PRIESTERFEEST MGR. P. HOPMANS. Het was van algemeene bekendheid, dat Z.D.H. de Bisschop van Breda, Mgr. P Hopmans, zijn veertigjarig priesterfeest onopgemerkt wilde laten voorbijgaan. Zijn wensch is in zooverre vervuld, dat geen plechtigheden, van welken aard ook, heb ben plaats gehad. Mgr. Hopmans heeft ten slotte toch moe ten toegeven aan het dringend verzoek van autoriteiten op alle gebied en de gelegen heid opengesteld hun gelukwenschen aan te bieden. Ook tallooze telegrafische en schriftelijke gelukwenschen waren binnengekomen o.a. van het Doorluchtig Episcopaat, president en professoren van Warmond, van de mi nisters Ruys de Beerenbrouc, Deckers, Verschuur, den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant en Ged. Staten. OEGSTGEEST. Iets bijzonders! Neen, dit keer eens niet een ongeluk bij ,,'t Groene Kerkje" onder 't plaatselijk nieuws van Oegstgeest. 't Is niet tragisch, niet droevig, maar wel waar, noodzakelijk, hetgeen volgen gaat. Er is een spreekwoord, u allen overbe kend 't gebruik er van wordt zelfs ver velend, maar achsta me dan toe u even tjes te vervelen er is dan een spreek woord, dat zegt: „Die de jeugd heeft, heeft de toekomst", 't Is waar. Maar als we het nu eens anders bezien en vragen, wat belooft de toekomst aan onze tegen woordige jeugd? Rijst zij op als een mooie dageraad, die een schoonen dag voorspelt? of is zij als een nevelige mor genstond, die alles hult in waas van on duidelijkheid, een morgenhemel met grau we wolken? U zult het met mij eens zijn, 't laatste is maar al te waar. De toekomst de naaste toekomst ziet er niet zoo roos kleurig uit. Dusmoet de mensch, de jeugd, wie deze toekomst te wachten staat, daarop worden voorbereid, daarvoor wor den gesterkt. Dat is heel duidelijk, dat be grijpt iedereen en niet het minst degenen, aan wie speciaal de zorg voor 't komende geslacht is op gedragen, de ouders, de priesters en de besturen der jeugdorgani saties. En nu is het merkwaardig, hetgeen sommigen van bovengenoemden schijnbaar niet zoo duidelijk en begrijpelijk is, dat willen deze menschen vruchtbaar en suc cesvol werk doen ze niet afzonderlijk moe ten werken, maar samen moeten werken (samenwerking). Is 't niet duidelijk, dood eenvoudig? 't Spijt me, maar ik krijg in eens een eigenaardige gedachte. In mijn verbeelding zie ik de Leidsche Courant als goede huisvriend bij zeer ve len vanavond door de deur in huis vallen en menigeen denkt als hij „Oegstgeest" ziet staan onder 't plaatselijk nieuws: „ze ker weer een ongeluk". Maar neen, lang zaam komt er een kleine, kleine glimlach op 't gezicht van dien lezer, omdat hij geen vader, of zij geen moeder is, omdat hij geen priester is of geen zitting heeft in 't bestuur van een of andere jeugdvereeni- ging. Doch glimlachende lezer of lezeres, bedreig u niet, denk niet, dat u daarom den dans ontspringt. Beken eens eerlijk. Zou 't billijk zijn ouders, priesters en be sturen van de jeugdorganisaties maar al leen te laten zorgen voor de toekomst die ook voor u te wachten staat? Neen, niet waar. Welnu waar anderen werken door hun persoon, hun krachten, hun tijd te ge ven voor 't jeugdwerk, moet gij niet- ouders, niet-priesters, niet-jeugdleiders op uw manier meewerken, samenwerken door uw sympathie, uw persoonlijke belangstel ling door uwnu ja, door uw finantieele steun. Want opvoeden kost geld. Ja, ik kan het. ook niet helpen, maar 't is nu eenmaal zoo. en daarom hebben de parochieele jeugdorganisaties van Oegst geest eenige avonden georganiseerd ten bate van het jeugdwerk en bieden het vol gende varieerend programma aan dat u allen, die de Leidsche Courant leest zal doen komen naar 't St. Willibrordusgebouw op Vrijdag, Zondag en Maandag a.s. Vrijdagavond 17 October om 7 uur, of- ficieele opening door den Edelachtb. heer Burgemeester A. J. v. Gerrevink; ook van paalt dien dag des Hoeren op den Zon dag en het wereldlijk recht moet de voor waarden scheppen, opdat die dag ook behoorlijk kan worden gevierd. Zoo zien wij, dat het wereldlijk recht een dienende functie heeft t. o. v. het god delijk recht. Het is gefundeerd op het natuurrecht en heeft er voor te waken dat het goddelijk recht en het kerkelijk recht „tot hun recht" komen. „Gij zult niet dooden". Nu zal het menigeen opgevallen zijn, dat sommige geboden en verboden zoowel door de natuurwet als door de moraal (goddelijke en kerkelijke wet) en de we reldlijke wet worden uitgevaardigd. De natuurwet zegt: Gij zult niet dooden. De wet van Mozes zegt: Gij zult niet dooden. En tenslotte zegt ook het wetboek van Strafrecht: „Hij die een ander opzettelijk van het leven berooft, wordt als schuldig aan doodslag gestraft met een gevange nisstraf van hoogstens 15 jaar". Is het niei genoeg, dat een van deze drie dit verbiedt? Hier hebben wij weer een ander onder scheid tusschen de diverse wetten. De goddelijke wet verbiedt de doodslag en dreigt met straffen in h*t hiernamaals. Maar er zijpj menschen, die de Tien Ge boden als niet tot hen gericht beschouwen de Tentoonstelling der prijzen van de lo terij, te houden door de Harmonie, bij ge legenheid van haar eerste lustrum. Demon stratie der R. K. Gymnastiekclub en op treden van het kleine Dameskoor, afgewis seld door eenige viool-soli door den be kenden directeur van de R. K. Harmonie, den heer Jac. Kroon. Geheel nieuwe at tracties. Schietwedstrijden, hengelconcours, vischsport met en zonder stroom, nationale theeschenkerij. Zondagmiddag 19 October van 35.30 uur speciaal kinderprogramma met gratis kinderwedstrijden om mooie prijzen, opge luisterd door muziek. Zondagavond aanvang 8 uur bijzondere vermakelijkheden, afgewisseld door gratis wedstrijden voor het publiek. Komt, ziet enamuseert u! Optreden van „Jaapje van het Amstelveld". Maandagavond 20 October aanvang 7 uur. Trekking der groote verloting van „Triumph". Komt uw prijs hooren en zien. Tombola zonder nieten. Nieuwe attracties vol verrassingen! Gratis entrèe alle dagen. N00RDWIJK. Ned. Maatschappij v. Tuinbouw en Plantenkunde. Was de opkomst bij de vorige maandvergadering slechts matig, de Octobervergadering was des te beter be zocht; de tusschenzaal van hotel Royal was tot in de uiterste hoekjes bezet, waar uit wel spreekt de bloei dezer afdeeling. Op de tafeltjes prijkten planten en bloe men, waaronder een pracht collectie Anje lieren, welke terecht ieders bewondering trokken. Bij opening verwelkomde do voor zitter, de heer H. de Boer, Je vele aanwe zigen en bracht direct in bespreking het heugelijke feit, dat op verzoek der afdee ling dit jaar de Algemeene Vergadering der Kon. Ned. Maatschappij in Noordwijk zal gehouden worden op Donderdag 23 Oc tober a.s. in de concertzaal van Hotel Royal, spr. vertrouwde dat met aller me dewerking de prachtige zaal voorzien zal worden van een toepasselijke aankleeding in den vorm van bloemen en planten, op dat het hoofdbestuur en vergadoringbezoe- kers een goeden en aangenamen indruk van de thans zoo bloeiende afd. Noordwijk mogen verkrijgen. De uitgebreide notulen wedden onder dank vastgesteld, terwijl enkele ingekomen stukken voor kennisgeving werden aange nomen. De inleiding, welke do voorzitter thans hield, mogen wij wel betitelen als een actueele, daar hij sprak over Blade- renval en Herfsttinten. Uit het gewone voor ons ietswat weemoedige schouwspel dei bladerenval wist spr. door zijn die pere beschouwing over dit mysterie bij al len een diepe bewondering te wekken. In tweede instantie besprai de voorzit ter de prachtige herfsttinten der bladeren, welke zich vormen door het in de plant aanwezige Anthokyaan, een verfstof, waar door de bladeren, als er tevens veel zuur stoffen aanwezig zijn, rood worden, bij weinig vuurstoffen violet, zonder zuurstof fen blauw, terwijl het geel tot oranje wordt veroorzaakt doordat een restant van chlo- rofile is achtergebleven, hecwe'k zich met Anthokyaan vermengd. Deze interessante beschouwing werd met applaus beloond. Na keuring en verloting der bloemen en planten kwamen bij de rand vraag nogmaals ter sprake de plannen tot hot vormen van een kruidenplantentuin in Noordwijk, een illusie, waaraan men tot nog toe geen op losing heeft weten te vinden. Vasthouden ook in deze het parool. Hierna volgde slui ting. Gevonden voorwerpen. Een radiateur- dop, een kinderplooirokje, een padvinders- riem met mes en fluit, een zwart lak- schoentjei, een groen lederen boodsehap- pentasch, een zwart kinderschoentje, een blauw jasje met monteursgereedschaj, een bruin nappa-handschoen met bont. Inlich tingen uitsluitend 's Woensdag en 's Zater dags Politie-bureau, Voorstraat Noordwijk (B.) van 12—1 uur. Geboren: Gerardus Johannes z. van G. P. Steenvoorden en M. Th. Heemskerk. Martha Ludgedina d. van G. Hof en E. Bolhuis. Ondertrouwd: J. v. d. Bent 24 j. en K. v. d. Hoonard 22 j. W. Martens 24 en niet gelooven in de straffen van het hiernamaals. Voor hen is het goddelijk verbod krachteloos, immers zij laten er zich niet door weerhouden. Niet alle ongeloovigen echter zijn daar om aspirant-moordenaars, omdat de mees ten van hen zich zullen houden aan het gelijksoortige verbod van het natuurrecht. Zij zien zelf in, dat het niet aangaat te moorden. Maar als iemand zich ook daar aan niet stoort, is het verbod al wederom krachteloos, want al moge een bewustzijn van schuld en gewetenswroeging het ge volg zijn, er zijn lieden, die ook dat er voor over hebben. Voor zulke menschen nu komt het we reldlijk recht nog eens herhalen: Ook gij zult niet dooden en als gij niet bang zijt voor de eeuwige straffen en gewetens wroeging op den koop toe wilt nemen, dan zeg ik u, dat ik u geducht straffen zal, als gij het waagt een ander van het leven te berooven. Hier is het verschil met het andere recht. Het wereldlijk recht dreigt met onmiddellijke straf. Het dwingt, wat heel wat anders is dan afdwingbaar. Want er zijn altijd nog menschen, die het er toch op wagen en toch een moord plegen, voor dat de sterke arm van de wereldlijke over heid het kan beletten. Dit is het groote verschil, waardoor het wereldlijk recht zich onderscheidt ook van de wetten van het fatsoen. De moraal dwingt niet, want men kan zich onttrekken aan de aanwijzingen der moraal, de regels van het fatsoen dwingen niet, want men j. en J. F. Vink 29 j. N. Passchier 27 j. en A. C. J. Tellier 29 j. Getrouwd: O. S. Fabius 33 j. en M. Vinovsky 31 j. C. M. v. Dijk 27 j. en A. M. Ruigrok 26 j. Overleden: Maria v. Meurs geh. met A. v. Rijn. Evert Anthonie Struy- kenkamp 75 j. geh. met C. Verdouw. SASSENHEIM. Jubiieum der Harmonie. Nadat Zon dag de kindermatinee was gegeven, werd gisteravond voor een eivolle zaal het jubi leum der Harmonie herdacht. Alvorens de bijeenkomst werd geopend gaf de Harmo nie onder leiding van den heer G. Dik een pittige marsch „Alte Kameraden". Hierna nam de voorzitter, de heer Post, het woord om de aanwezigen te verwelko men. Spreker schetste in korte trekken het 5-jarig bestaan der vereeniging en bet volharden der leden, die onder leiding van den eminenten directeur de kunst hebben beoefend en thans iets kunen pres toeren, hetgeen voorzeker aan den direc teur te danken is. Voorts sprak hij een op wekkend woord om vooral de vereeniging te steunen, want. steun kan niet worden gemist. Ter afwisseling is dezen keer een operet te gekozen, welke geheel onder de leiding berust van mej. Rie Kruidenberg uit Hil- legom, die met behulp van de dameszang en een aantal kleinere zangeresjes het stuk zal opvoeren „Goudmuiltje". Hierna werden nog een viertal mooie muzieknummers ten gehoore gebracht en met aandacht gevolgd. Nu was het woord aan de dames voor de operette, die zeker bij ieder zeer in den smaak is gevallen. Tijdens de pauze, waar in het tooneel werd veranderd, werd door den eere-voorzitter, den lieer Bissohops, een woord van lof uitgebracht, aan den di recteur. Spr. zeide, dat wat de directeur in de Harmonie tot stand heeft gebracht harmonisch genoemd mag worden. Want als in die vijf jaar reeds vcde leden zijn weggeloopen: hij is gebleven, om datgene er in te brengen wat we vanavond hebben gehoord. Namens d,e leden bracht, hij hulde en overhandigde len heer Dik een mooi bloemstu. Als tweede directeur werd de heer Post genoemd, die zeker niet het minst heeft bijgedragen om „St. Ambro- sius" te maken, tot wat hei nu is. Vooral werd hij geprezen, omdat bij hem ie lei ding berust van de dameszangvereeniging. Namens de dam es zang ver. werd ook hem een bloemenmand aangeboden. Ten slotte werd de heer Rozema, de man van het fi nancieel beheer niet vergeten. De eere-voorzitter gaf in korte rekken weer, hoe deze met de contributie der le den kan omspringen, hetgeen «heel wat waard is. Daarom mag een dankwoord niet worden onthouden en namens de leden moest ook hij een keurige bloemenmand in ontvangst nemen'. De drie heeren dankten voor de blijken van waardeering. Na deze huldiging werd het tweede bedrijf van de operette opge voerd, wat eveneens een groot succes werd. Behalve dat het salonorkest de pauzen afwisselde werd ook nog een kleine verlo ting gehouden, waarvoor heel aardige prij zen beschikbaar waren getseld Na het derde bedrijf dankte de burge meester als tolk der aanwezigen de feest vierende vereeniging voor heb genot dezen avond bezorgd. Spr. vertrouwt, dat de liefde en steun „St. Ambrosius" op deze hoogte mag blijven en nog zeer dikwijls op volle zalen mag worden gerekend. Aan het slot werd door den voorzitter een woord van lof gesproken aan raej. Krui denberg, voor datgene, wat zij heeft ge presteerd in dezen korten tijd met de da meszang en zoovele kleintjes. Al hadden we veel van u gelezen, nog nimmer hebben wij dat, gezien. Namens de dames overhandig de spr. als bewijs van waardeering een fraaie bloemenmand. Hierna, werd nog een apotheose gegeven met den slotzang: de verlichting was hierbij heel mooi. De uit voering wordt hedenavond herhaald. Nie mand zal van deze avonden spijt hebben.! kan er zich niet, aan storen, men kan de minachting van z'n omgeving trotseeren. Maar het recht ontloopt men niet, men kan er zich niet aan onttrekken, men kan het niet straffeloos trotseeren, het recht dwingt de naleving van zijn voorschriften onmiddellijk af. Moraal voor zich zelf, recht voor anderen. Behalve de boven uiteengezette verhou ding tusschen het wereldlijke en het god delijke recht, geeft prof. v. Kan in het aardige boekje, dat hij onder den titel „Inleiding tot de Rechtswetenschap" schreef voor de Volksuniversiteitsbiblio theek, nog het volgende verschil aan. „De godsdienst en de moraal, schrijft hij, wenden zich tot den mensch en ver bieden hem een daad, die zijn handen of zijn geweten besmetten zou; stellen een eisch aan den eventueelen dader, terwille van den dader, dien zij onbesmet willen. De rechtsorde daarentegen richt zich tot den dader, niet om zijnentwille, maar ter- wille van het mogelijke slachtoffer. De godsdienst en de moraal willen geen moor denaars, geen dieven, geen echtbrekers, het, recht wil geen vermoorden, geen be stolenen. geen bedrogen echtgenooten* De rechtsnormen beschermen onmiddellijk slachtoffers, de godsdienstige en de zede lijke normen voorkomen onmiddellijk de slechtheid der daders, beschermen daar door, maar dan langs dien omweg, mid dellijk, ook slachtoffers. De godsdienstige en de zedelijke normen zijn gericht op Gisterenavond kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was Burgemeester J. Schokking. Aanwezig alle leden behalve Dr. Lodder. De Kwakelbrug. Na openiug met gebed en vaststelling der notulen van de vorige vergadering kwam aan de orde mededeeling van inge komen stukken, als eenige missiven van Ged. Staten houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Voorts requesten van Tuinbouwver. Katwijk en Omstr., be stuur Geref. Kerk, R. K. Kiesver., „Plicht en Eensgezindheid", A. R. Kies vereeniging, R. K. Middenstands ver. „de Hanze", be stuur Christ. Hist. Kiesver., omwonenden van de Kwakelbrug en bewoners van Sandt- laan en Overrijn, in welke requesten een massa argumenten naar voren worden ge bracht ten bewijze dat een bestendiging van een oeververbinding daar ter plaatse in den vorm van een Kwakelbrug meer dan noodig is. Redenen waarom in alle deze requesten verzocht wordt, na afbraak van de Kwakelbrug, een soortgelijke oeverver binding aldaar tot stand te willen bren gen. B. en W. geven den raad in overweging deze requesten in handen te stellen van dit college ter fine van advies. Aldus wordt zonder eenige bespreking besloten. Mej. Kleijn-de Lange, verloskundige, wijst er in een verzoek aan den raad op, welke moeilijke en drukke taak zij heeft. Dat zij nooit nog verlof gevraagd en ge- kreegn heeft en dat de gemeentelijke ver goeding, ook bij de salarieering in andere gemeenten, zeer laag is. Zij vraagt een ver hooging van gemeentelijke vergoeding ƒ4.per week. Wordt evenzoo in handen van B. en W. gesteld ter fine van advies. Vaststelling kohier straatbelasting 1930. Het kohier geeft als eindcijfer 46.395.68 of ongeveer 11.000.meer dan vorig jaar. De heer Meerburg wijst op de hooge op voering van dit cijfer wat indertijd bij de vaststelling der desbetreffende verorde ning niet de bedoeling is geweest. Na de mededeeling dat ook B. en W. van meening waren dat het wel overweging verdient om een factorcijfer vast te stellen en dit col lege dit zal bespreken, gaat geheel den raa-d met het voorstel van B. en W. mee. Volgen eenige benoemingen: drie leden in de commissie voor de Bedrijven. Gekozen worden de heeren C. v. Tongeren, Grim bergen en v. Riessen. Twee leden in de commissie van fabri cage; gekozen de heeren M. v. d. Bent en H. Parlevliet. Twee leden in de commissie voor het grondbedrijf; gekozen de heeren H. Parle vliet en M. v. d. Bent. Zes leden in de belastingcommissie; ge kozen de heeren J. Dubbeldam, H. Parle vliet, C. v. Tongeren, H. W. Grimbergen, D. v. Riessen en dr. Lodder. De gemeenterekening. Dan wordt den Raad de Gemeentereke ning over het dienstjaar 1929 aangeboden, aanwijzende: gewone dienst, ontvangsten ƒ594.284.14, uitgaven ƒ540.321.79. Batig saldo 56.962.35. Kapitaaldienst: uitgaven 679.371.34 yontvangsten 651.128.06 V2 Nadeelig saldo 28.243.28. B. en W. stel len voor de rekening in handen te 6tellen eener commissie, tot het nazien daarvan benoemd in de vergadering van 18 Juli 1.1., bestaande uit de heeren Meerburg, Grim bergen en C. v. Tongeren. Hiertoe wordt besloten. Voorstellen tot verkoop van grond. De hierna te noemen personen vragen van de gemeente een perceel grond aan een te noe men straat, in koop te mogen hebben. De Katwijksche Bouwvereeniging een perceel groot 5400 M2. ten Zuiden van de De Waal Malefijtstr. P. v. d. Bijl en N. Schaap 260 M2. aan de De Waal Malefijtstr. N. J. v. Duivenbode 370 M. aan de Weth. D. Ouwe- handstr., en 12 M2. aan de Drieplassen- weg. G. Haasnoot Az. 392 M2. aan de Secr. Varkevisserstr., Leo Kruyt te Scheveningen 510 M2. gelegen aan de. Weth. D. Meer- burgstr. T. Me ij vogel 32 M2. gelegen aan de Haringstr. B. en W. geven den raad in overweging aan bovengenoemde verzoe kers de gevraagde gronden af te staan voor den prijs resp. van 3.4.50' 6. eigen plichten van den mensch tegenover God en tegenover zichzelf, de rechtsnor men zijn gericht op de belangen van an deren". M. a. w. terwijl de goddelijke wet zich richt, tot den aspirant-dader met de ver maning: Gij moogt uw geweten niet be smeuren met een moord; richt het Wet boek van Strafrecht zich tot hem met een geheel andere intentie. Het is of dit Wet boek zegt: „Je ziel mag voor mijn part zoo zwart zijn als de nacht, maar pas op als je met je handen aan het leven van je medemenschen komt!" Vandaar, dat er ook een groot verschil is tusschen de menschelijke en goddelijke wet wat betreft de innerlijke gesteldheid van den dader. De goddelijke wet ver biedt den mensch niet alleen zijn mede- mensch te dooden, maar rekent het hem ook als zonde aan, als hij met het voor nemen van moord rondloopt. Niet alleen de daad besmeurt het geweten van den moordenaar, maar reeds de wil om te doo den maakt hem in Gods oogen tot een moordenaar. De menschelijke wet houdt echter geen rekening met de intentie van den aspirant dader. Hij mag plannen smeden zooveel als hij wil en er ongestraft dagen mee rondloopen, de wet grijpt slechts in zoodra hij een begin van uitvoering aan die plan nen gaat geven, m. a. w. zoodra hij gevaar lijk begint te worden. Zietdaar de plaats van het wereldlijk recht, dat wij in deze artikelen zullen gaan bekijken, scherp omlijnd aangegeven. Er zijn allerlei regels „normen" zeggen VAN KATWIJK 4.50, 6.60 en 5.per M2. en verders onder de gewone voorwaarden. Hiertoe wordt z. h. st. besloten. Aanvaarding gedenkteeken. Punt 6, voorstel tot aanvaarding eener schenking. De voorzitter zegt, dat hei den raad al wel bekend is dat H. K. Prinses Juliana de benoodigde fondsen beschikbaar gesteld heeft voor de stichting van een ge denkteeken ter nagedachtenis van de Kat wijksche mannen, die tijdens de gevaarvolle oorlogsjaren op zee hun leven hebben ge laten. B. en W. stellen den raad thans voor dit gedenkteeken dat inmiddels op 19 Septem ber 1.1. op plechtige wijze werd onthuld, onder dankzegging te aanvaarden. Aldus besloten. Daarna had de vaststelling plaats van de vergoeding ingevolge art. 101 der L. O.- wet 1920 over 1927. Een schildercursus. Punt 9, voorstel tot uitbreiding van het aantal vakken aan de Ambachtsteeken- school. Bij B. en W. is een schrijven inge komen van een zevental sehilderspatroons in Katwijk, houdende verzoek te willen be vorderen, dat zoo spoedig mogelijk aan de Ambachtsschool alhier een cursus in het hout- en marmerschilderen in het leven zal worden geroepen. B. en W. hebben, alvorens hun standpunt te bepalen, inlichtingen in gewonnen bij het bestuur dier school die o.m. meedeelde, dat een zoodanig vak een uitgave zou vorderen van 1075.voor sa laris, leermiddelen, verlichting en verwar ming, lokaalhuur. Tegenover deze uitgave vormt de opbrengst van de school een niet onbelangrijke bate, waardoor de netto- uitgaven gunstig beïnvloed worden. Reeds 15 leerlingen hebben zich aangemeld, ter wijl met goeden gronden verwacht mag worden dat dit aantal in den loop van het cursusjaar zal stijgen tot 20. Het Rijk draagt 70 pet. der netto kosten bij. Uit een becijfering valt op te maken dat de wer kelijke kosten voor de gemeente pl.m. 280.zullen bedragen. Bovendien geeft het een besparing doordat de leerlingen niet. naar Leiden behoeven te gaan en Kat wijk aan Leiden niet voor een dergelijken cursus zal behoeven bij te dragen. B. en W. meenen met volle vrijmoedig heid te kunnen adviseeren het aantal vak ken, waarin onderwijs zal worden gegeven aan de ambachtsteekenschool uit te brei den door toevoeging van het leervak „hout en marmerschilderen". De heer P. Guyt zegt dit voorstel toe te juichen. Docht het gaat hem nog niet ver genoeg. Spr. zegt te wenschen dezen cur sus, ongeacht de goedkeuring van den Mi nister, dus ongeacht of Rijkssubsidie ge geven qrordt, toch te doen aanvangen. Meer dere jongelui hebben deze vergadering af gewacht in de verwachting dan niet naar Leiden te behoeven. De voorzitter wijst er op, dat er dan eenige geldelijke risico aan zit. De heer v. Tongeren kan niet men den wensch van den heer Guyt sympathiseeren. Spr. wenscht den geordenden weg te gaan. De heer Guyt doet ten slotte een voorstel om den cursus onmiddellijk te doen aan vangen, welk voorstel worbd verworpen met 10—4 st. Voor de heeren v. d. Zwan, v. d. Bent, Guyt en J. van Duyn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De benoeming van een schoolarts. Voorstel benoeming van een schoolarts. Door de commissie van beheer, als bedoeld in art. 3 van de gemeenschappelijke school artsenregeling is aan B. en W. ter benoe ming tot schoolarts voorgedragen de heer A. in 't Veld, die reeds in deze functie werkzaam is in het district Z. O. hoek van Drenthe. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 9, 2de lid, hebben B. en W. de eer, zegt dit college in het praeadvies, de raad dien zelfden persoon als schoolarts in het dis trict Katwijk voor te dragen. De heer in 't Veld is woonachtig t. Emmen. Dr. Eijkelenboom zegt zich met een der gelijke aanbeveling moeilijk te kunnen ver eenigen. Uit geen der stukken is iets om trent de persoon van den voorgedragene te we vaak met een Grieksch woord maar onder deze wetten neemt het gewone we reldlijke recht een aparte positie in. Tenslotte nog een enkele opmerking. Recht en toch onrecht. Het klinkt paradoxaal, maar het is niet temin een feit, dat iets tegelijk „recht" en „onrecht" kan zijn. Wij gebruiken deze termen dan in dubbelen zin. Onder „recht" verstaan wij in dit geval de formuleering van het rechtsgevoel van het volk. Die formuleering kan geschieden in de geschreven weiten, maar kan ook geschieden in de ongeschreven wetten der gewoonte. De wet en de gewoonte zijn, wat we noe men, de twee groote bronnen van het po sitieve, van het geldende recht, terwijl wij daarnaast ook een plaatsje moeten in ruimen voor de rechtspraak en de rechts wetenschap, die de twee andere bronnen duiden en verklaren. De formuleering kan echter wel eens gebrekkig zijn en dan gevoelt het volk, dat hetgeen als recht geldt, niet langer recht is. maar onrecht. „Recht" en „onrecht" gebruikt men dan in den zin van „hetgeen zijn moest" en „hetgeen niet zijn moest". Wij zullen ons in onze verdere beschou wingen over het algemeen bezig houden met het positieve recht, met heb recht, zooals het is en niet met het recht zooals het misschien zijn moest. Mr. H. F. A. G.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6