HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPEN NED. OOST-INDIE ONDERWIJS DINSDAG 14 OCTOBER 193G DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 ring van de driesprong aan het Noord einde. De voorzitter zegt onderzoek toe. De heer den Uijl leest dan een op schrift gesteld protest voor naar aan leiding van den op 27 Sept. 1.1. gehouden landdag van den Nat. Bond „Het Mobili- satiekruis", waarin hij namens de sociaal democratische arbeiders der gemeente ver klaart, dat het van het hoofd der gemeen te onjuist was te spreken namens „de bur gerij", daar een deel der burgerij er in het geheel geen prijs op stelt dat in een tijd als deze monarchistische manifestaties worden gehouden, waarbij zelfs werd ge speculeerd op de haat-instincten der be volking, teneinde het tegen een an'der ge deelte der bevolking op te zetten; vervol gens dat het karakter dezer betooging dui delijk bleek uit de oproeping van een der sprekers tot het gebruiken van geweld tegen een door de grondwet gesanctionneerde partij, de S. D. A. P., welke spr. tevens de gehouden anti-vloot wetdemonstratie durfde voor te stellen als „een reclame-optocht" van Barnum en Baily"; dat voorts het bestuur dat de win kelweek organiseerde, en ook den Land dag op haar program plaatste zioh hierme-.. de richt tegen een deel der bevolking, ter wijl het toch de bedoeling was de belan gen der winkeliers te dienen, waarvoor toch ook de medewerking van het bestreden deel der bevolking niet wordt versmaad om tenslotte tegen de aan haar adres geuite qualificaties met kracht te protes teeren. (Wij zullen hierop niet in den breede in gaan. Alleen dit: 't is v o 1 s t r e k t on waar, dat de bedoelde spr. op den Land- stormdag opriep tot geweld tegen de S. D. A. P. Er is alleen opgeroepen tot tegen weer bij een revolutionnairen aanval op bij de grondwet gesanctionneerde rechten! Bed.). Wethouder Herngreen vraagt of de heer ten Cate Brouwer de cijfers wil geven be treffende gronden in het Burgemeester de Visserpark. De heer ten Cate Brouwer antwoordt hierna echter eerst op het protest van den heer den Uijl en zegt het vanzelfsprekend te vinden, dat iemand die spreekt namens de burgerij, spreek namens de meerder heid der burgerij, anders zou men nimmer namens de burgerij kunnen spreken. Zoo is het ook gegaan op den Landdag en dat de heer den Uijl het daarmee niet eens is, is'zijn recht, maar dan kan hij ook anderen niet het. recht ontzeggen om de overtuiging eener meerderheid te vertol ken. De heer den Uijl verwijt hierop den heer ten Cate Brouwer dat hij op dien Landdag zelf revolutionnaire taal heeft gesproken door er op aan te dringen zelfs met geweld het roode gevaar te keeren. De heer ten Cate Brouwer ontkent dit en handhaaft zijn meening. De heer Buting vraagt bij de begrooting de raadsvergaderingen vroeger aan te vangen. Het antwoord op de vraag van wethou der Herngreen leidt tot het resultaat dat de heer ten Cate Brouwer erop attent wordt gemaakt, bij de indiening zijner be cijfering den officieelen weg te bewande len. De heer Spreij vraagt tenslotte hoe de pers komt aan stukken uit de geheime raadsvergadering en wat B. en W. hierte gen zullen doen. De voorzitter antwoordt, hierop, dat hier tegen niets kan worden gedaan. De heer ten Cate Brouwer oefent critiek uit op het antwoord der redactie, waar door men niets wijzer is geworden. De heer Boeren meent, dat het aantal exemplaren der stukken juist kunnen wor den gecontroleerd, waarop de voorzitter antwoordt dat ook dit wel niet afdoende zal blijken te 'zijn. De voorzitter zegt toe, dat in den toe komst maatregelen zullen worden geno men. Hierna sluiting der vergadering. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Een vrachtauto met 30 personen gekanteld. Zondagmorgen is aan een vrachtauto met een dertigtal Feijenoord-supporters op weg naar Hilversum onder Moordrecht een ongeval overkomen, dat wonderlijk wel goed is afgeloopen. De wagen reed op den befaamden IJsseldijk toen plotseling het rechterachterwiel slipte en in de berm wegzakte, met het gevolg dat de wagen kantelde en dwars oversloeg, zoodanig, *dat hij drie meter lager terecht kwam en merk waardigerwijze Weer op de wielen. Onder de inzittenden heerschte uiteraard een groote consternatie; enkelen waren overstuur. Wonder boven wonder bleken de passagiers er met schrammen en schaafwondjes te zijn afgekomen behou dens den heer W. B. van den Breede Hille- dijk, die een vrij ernstige vleeschwond aan een der knieën had bekomen. Per particu liere auto werd hij nadat ter plaatse een noodverband was gelegd, naar het Achter klooster te Rotterdam vervoerd, waar de wond definitief werd verbonden. De vrachtauto werd in beslag genomen. De wagen bleek echter volkomen in orde. Alleen is proces verbaal opgemaakt we gens het vervoeren van een te groot aan tal passagiers. Knaapje onder een tram. Ernstig gewond opgenomen. Zondagmorgen om kalf elf stak te Rotter dam in de Witte de Withstraat bij de Zwartepaardenstraat een vijfjarig knaapje, G. J. N., met zijn vierjarig zusje plotseling de straat over op ongeveer tien meter af stand van een met volle vaart uit de rich ting van den Eendrachtsweg naderende tram van lijn 8. Toen de kinderen de tram zagen aankomen, lieten zij elkaar los. Het jongetje struikelde en bleef op de rails liggen. Het kind verdween gedeeltelijk on der den baanschuiver. Nadat de wagen was opgevijzeld, geluk te het den jongen te bevrijden. Hij had een gapende wond naast het linkeroog. In hoogst zorgelijken toestand is het knaapje in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Wielrijder door een auto gegrepen. Op den Monsterschenweg te Monster is de bejaarde wielrijder J. v. d. Meer. door den motorrijder J. K. aangereden. De wiel rijder werd over den weg geslingerd en bekwam een hersenschudding en een sche delbreuk. De man is per ziekenauto naar het R. K. Ziekenhuis te Den Haag ver voerd. De motorrijder bekwam slechts lich te verwondingen'. Het ongeluk is gebeurd, doordat de wielrijder plotseling van rich ting veranderde. Auto tegen een boom. Beide inzittenden zwaar gewond. Gisteravond is te Winschoten de vracht auto van de firma Brouwer tegen een boom gereden. De wagen werd totaal vernield. De bestuurder, de heer Koopmans, alsmede de heer Brouwer, werden zeer ernstig ge wond. Zij zijn in het ziekenhuis opgeno men. Verdronken. In een sloot te Made werd verdronken gevonden de vrouw van den landbouwer H. S., die reeds een paar dagen vermist werd .Zij was 25 jaar oud, moeder van 5 kinderen en leed aan een zenuwziekte. Zondag viel te Houten het eenig, bijna twee-jarig zoontje van den Rijksveldwach ter K. in de gracht, welke rondom de woning ligt. Het kind werd door den va der dood opgehaald. Kind in brand geraakt. Bij hel spelen met lucifers geraakten gisterenmiddag de kleeren van den 5-ja- rigen H. J. K. te Amstelveen ^n brand. Luid schreeuwend liep het kind de keu ken in, waar de moeder met een emmer water .het vuur doofde. De kleine had ech ter dusdanige brandwonden aan het ge laat bekomen, dat onmiddellijke overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Het begin van brand, dat in de keuken ontstond, kon worden ge- bluscht. Overleden. In het ziekenhuis te Terneuzen is over leden de een-en-veertig-jarige metselaar W.. die enkele dagen geleden anderhalve meter naar beneden viel en daarbij een metselbak op het lichaam kreeg. Ernstige val. De voerman H. de B. uit Poppel kwam Maandagmorgen bij het lossen van een wagon te vallen, waarbij hij met zijn hoofd tegen een scherp voorwerp terecht kwam. De ongelukkige bekwam een ernstige hoofdwonde, en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Men vreest voor zijn leven.' PHYSOPATHEN ONTVLUCHT. Nu Heiloo aan de beurt. De Officier van Justitie te Alkmaar ver zoekt aanhouding van: H. Scholten, geb. te Enschedé, 15 Januari 1909, vroeger te Enschedé, Mauritsstraat 16. Signalement: robuste gestalte, donkerblond haar, ge kleed in grijslinnen jas met gele bies, zwar ten manchester broek, wit overhemd, das. Gevaarlijk, En Fr. H. Coolen, geb. te Hen gelo 31 December 1911, middelmatig groot, rond gezicht, rossig dicht haar. Zaterdagavond te half zeven zijn zij ont vlucht uit 't psychopathengesticht te Hei loo. Vermoed wordt, dat zij zullen trachten door mederijden met automobielen over de grens te komen. Bij Alkmaar aangehouden. De twee Zaterdagavond uit het Psycho pathengesticht te Heiloo ontvluchtte psy- chopathen zijn Zondagmorgen tu^schen Schoorldam en Alkmaar gearresteerd door de Alkmaarsche politie, daarbij geassis teerd door de gemeente-politie van Schoorl. De vluchtelingen, die nog in gestichts- kleeding waren, werden in een passeeren- den auto weer naar Heiloo getranspor teerd. SLUISDEUR TE TERNEUZEZN AANGEVAREN. Een lang gevreesde stagnatie. Het Engelsche stoomschip Helmwood heeft Zondagmiddag door een in de ma chinekamer verkeerd uitgevoerden order de binnendeur van de West-sluis te Ter- neuzen aangevaren, waardoor het verkeer voor groote schepen gedurende geruimen tijd zal zijn geschorscht. Bij giervloed zal men trachten de achttien in het kanaal liggende schepen naar buiten te brengen. De Middensluis, die vroeger voor de groote scheepvaart werd gebruikt, kan slechts schepen met een breedte van ten hoogste elf meter doorlaten. Reed-s meermalen ie uit söheepvaartikrin- gen te Gent bij de Belgische regeering aangedrongen op medewerking om te Ter- neuzen een tweede groote sluis te krijgen uit vrees voor stremming, die nu een feit is geworden. Uit Terneuzen meldt men nader: Dui kers hebben den toestand onderzocht. Ten einde hun werk te vergemakkelijken heeft de Nederlandsche Waterstaat het peil van 'het Kanaal met 50 c.M. verlaagd. Alleen voor schepen van maximum lengte 90 M. ■breedte 11 M. en 15 voet diepgang, is het verkeer thans verzekerd. 'Ambtenaren van den Nederlandschen en Belgischen Water staat zijn ter plaatse. Getracht zal wor den het gewone scheepvaartverkeer deze week nog te herstellen. ERNSTIGE VERDUISTERINGEN BIJ EEN MELKINRICHTING. Het verduisterde bedrag beloopt meer dan een ton. Reeds ©enigen tijd bevindt zich in het Huis van Bewaring een employé van de Rotterdamsche Melkinrichting, die haar kantoren aan den Persoonsdam te R'dam heeft. De man wordt er van verdacht zich schuldig gemaakt te hebben aan zeer ern stige verduisteriHgen, die in totaal een bedrag van 100.000 overschrijden. De R. M. I. staat in zeer nauwe rela tie tot de Vereenigde Zuivelbereiders. De kantoren van laatstgenoemd lichaam zijn in het zelfde gebouw ondergebracht, als waar de R. M._ I. haar zetel heeft. De ver duisteringen komen voornamelijk ten na- deele van de Vereenigde Zuivelbereiders. De schade, die de R. M. I. heeft ondervon den, moet niet meer dan een paar honderd gulden bedragen. De directie van de K. M. I. wenscht zich over het feit niet uit te laten. POSTZAK VERMIST. Met vijftienhonderd gulden waarde. Toen Zaterdagavond te half tien de postzakken op het postkantoor te Win schoten aankwamen, werd uit de post van Pekela, die in een specialen postwagen per stoomtram, begeleid door een bestel ler, naar Winschoten wordt vervoerd, een postzak met f 1500 vermist. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch tot nu toe zonder resultaat. De begeleider van de post, S., is voorloopig aangehouden. Hij verklaart échter nergens1 van te weten. Dronken student alarmeert de brandweer. Gisterennacht heeft een 23-jarig student te Amsterdam, die blijkbaar te diep in het glaasje gekeken had, op de Heerengraohfc, hoek Reguliersgrackt, het noodig geoor deeld om de brandweer te alarmeeren. Hij verbrak hiertoe een ruitje van de zich ter plaatse bevindende brandschel, di© hij aftrok. Spoedig verschenen drie wagens der brandweer, die weer rustig naar hun standplaatsen konden terugkeeren, evenwel niet, zonder dat men het beneveld jong- mensch aan de politie had overgeleverd, die hem meenam naar het bureau Singel. Speelhuis gesloten. Een viertal Rotterdammers, wien hun bedrijf in de Maasstad te moeilijk werd gemaakt, had een week of zes geleden een bovenwoning aan het Spui te Den Haag betrokken om hun Monte Carlo-neigingen voort te zetten. Het gokhuis had van den beginne af de aandacht van de politie, doch deze had ook de aandacht van een man, die z.g. op het Spui auto's bewaakte, maar feitelijk uitkeek of er voor de hazardspelers geen „onraad" dreigde, zoodat de taak der poli tie moeilijk was. Dat de „zaak" Welke van 4 tot en van 9 tot den volgenden ochtend geopend was, goed ging, blijkt uit de winst, die tusschen 1000 en 1500 gulden per week bedroeg. Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam in het drukke verkeer een tiental politiemannen uit een paar auto's opdui ken en bij de deur van het verdachte per ceel belde men aan, vóór de wachtpost alarm had kunnen slaan. Toen men na eenige oogenblikken werd binnengelaten, bleek het gezelschap juist den tijd te hebben gehad om alles op te ruimen. Men zat over koetjes en kalfjes te praten. Na eenig zoeken nam de politie eenige spelen kaarten, dominosteenen en een dam spel in beslag. Ondanks het feit, dat men nog geen be wijs had, dat hier gelegenheid werd gege ven tot hazardspel, vond de politie in de gevonden .voorwerpen aanleiding genoeg om het perceel te sluiten en een dubbel post voor de deur te plaatsen. Ernstige vechtpartij om Mussolini. In het café van den heer St. in de Krom- mestraat te Amersfoort ontstond twist tussohen eenige bezoekers, waaronder en kele Italiaansche granietwerkei's. Toen de bezoekers wegens sluitingsuur naar buiten moesten, werd op straat de twist voort gezet. De Amersfoorters vertelden niet veel goeds van Mussolini en dat lieten de Italianen zich niet gezeggen. Op het hoogtepunt van den twist kreeg de Italiaan M. B. drie zeer ernstige mes steken. Het slachtoffer werd naar het zie kenhuis vervoerd, waar dr. Aghina eerste hulp verleende. Als verdacht is aangehou den zekere J., die reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd heeft. De zigeuners aan de zuidgrens. Men bericht van de Brabantsoh-Belgi- sche grens aan „De Tijd": Blijkens van over de grens ontvangen mededeelingen is er weder beweging ge komen in de bekende en sterke zigeuner- groepen, die sinds enkele jaren zich in België ophouden en die men daar, on danks de vele daartoe in 't werk gestelde pogingen, niet kan kwijtraken. De zigeu ners worden weder naar de Nederlandsche grens gedirigeerd, in de richting van den Brabantschen Zuidhoek, waar de „hoofd macht" zou beproeven op Nederlandsch gebied vasten voet te krijgen. Vooral met het oog op den naderenden winter moet men in België zeer gespitst ero-p zijn de ongewensöhte nomaden-troep kwijt te ra ken. ONGELUKKEN Vijf personen verdronken. Uit Linz wordt gemeld: Op de Enns kenterde gisteren bij Klauserswall «en boot. Twee personen konden gered worden, terwijl de overige vijf verdronken, onder wie twee zusters, die vijf kinderen onver zorgd achterlaten. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK HOUDEN AAN. De stad Dijon geteisterd. Ten gevolge van de overvloedige regens is de Marne in het geheele departement buiten haar oevers getreden, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Ook de Ouc-he is plotseling gewassen, waardoor een deel van de stad Dijon werd ovei'- stroomd en een tiental straten in kanalen werden herschapen. LISSABON ONDER WATER. Op sommige plaatsen staat het water 2 meter hoog. Tengevolge van geweldige slagregens der laatste dagen zijn de straten van Lissabon geheel overstroomd. Op sommige plaat sen staat het water 2. M. hoog. In zeven stadswijken moest het verkeer worden stopgezet. Door den enormen druk op het water sprongen op vele plaatsen de waterleidin gen, zoodat het straatdek barstte. Het water drong ook binnen in het mi- nistrie van oorlog, het ministerie van bin- nenlandsche zaken en het hoofdpostkan toor, zoodat de ambtenaren naar de hoogc- re verdiepingen moesten vluchten. De storm te Grenoble. Uit Grenoble worden nog de volgende bijzonderheden over de sterke stormen van gisternacht gemeld. Honderden boomen werden ontworteld, De verkeerswegen zijn onbruikbaar van wege telegraafpalen en boomen, die door den storm werden neergeworpen. Verscheidene plaatsen zijn zonder clec- trischen stroom. Telegraaf- en telefoonver keer zijn verbroken. Een jon*ge man verd door den bliksem getroffen en gedood. Ook van de Middellandsche Zeekust worden hevige stormen gemeld. Verschei dene schepen, die voor de reis naar Noord- Afrika onder stoom lagen, konden wegen de slechte weersgesteldheid niet uitviren. In Noord-Oost-Frankrijk nemen de over- stroomingen toe. GROOT PRIESTERGEBREK IN DE B0EK0WINA. Tengevolge van het groot gebrek aan priesters is er in de Boekowina een nood toestand ingetreden. In dorpen met 1000 zielen kan maai eens per maand een godsdienstoefening worden gehouden, daar men 10 tot 20 h.M. van de dichtstbijzijde parochie verwijderd woont. De kinderen groeien op te midden va een "niet-Kafcholieke omgeving zonder een Katholiek onderwijs te ontvangen. Een enkele .prieste» is belast met de zielzorg van 13000 zielen: 4000 zielen der parochie van zijn standplaats en drie venparochies met ieder 3000 zielen. Sedert het einde van den wereldoorlog zijn er 20 priesters gestorven terwijl slechts 3 nieuwe priesters gewijd werden. Bovendien trachten de autoriteiten de Katholieken tot afval te brengen en zij, die getrouw blijven aan het geloof hunner vaderen, hebben allerlei vervolgingen te verduren. Beschieten van treinen in Duitschland. Uit Brunswijk wordt gemeld: In het „Prinsenpark" werd gisteren geschoten of een bom geworpen op den trein i Brunswijk. Ongeveer drie kwartier later werd ook de D-trein BerlijnKeulen nabij het sta tion „Griiner Jaeger" beschoten. Gelukkig werd niemand gewond. Reeds eenige dagen geleden werden uit het duister eveneens schoten gelost op personentrein op het traject Brunswijk Gifhorn, waarbij de machinist getroffen en licht gewond werd. Men heeft een onderzoek naar de da ders ingesteld. Poolsch gezin van vijf personen door roovers vermoord. In de Galicisché stad Sambor is een huisgezin van vijf pers-onen door roovers in den 6la-ap overvallen en vermoord. Ver scheiden verdachte personen zijn aange houden. Chineesche roovers plunderen een passagiersschip. Uit Shanghai wordt gemeld, dat Ctit- neesche roovers weer een passagiersschip geplunderd hebben, waarop zij volgens hun gewoonte als passagiers aan boord waren gekomen. Een buit van 9 millioen is hun in han den gevallen. Voorts namen zij 30 passa giers en 4 leden van de bemanning als ge- angenen mede. De toestand van Jack Diamond. Uit New-York wordt gemeld: De toe stand van den beruohten Jaok Diamond, die Zaterdagavond in zijn hotelkamer door onbekenden ernstig werd gewond, was Zon- dagvond iets beter. De doktoren geloovon, dat het mogelijk hem in leven te houden, wanneer bij de gevaarlijke schotwond in het onderlijf geen complicaties komen. Alle bezoekers aan het ziekenhuis, waar Diamond verpleegd wordt, worden gevisiteerd, of zij in het bezit van wapen zijn, aangezien men nieuwe aanslagen vreest. VERMISTE TERUGGEVONDEN. Door Batakkers op den Sibajak gevonden. Uit Medan meldt Aneta d-d. 13 dezer: De „Sum. Post" verneemt uit Braste,gi, dat mr. Sikkel, de voorzitter van den Landraad te Medan, die met zijn gezin te Brastagi vertoeft, en Donderdag j.L spoor loos verdween, op den Sibajak door 6 Ba takers werd aangetroffen. Twee Batakkors hielden de wacht en de overigen keerden naar Tongkok terug, waar de controleur van Kabandjahe werd gewaarschuwd. De controleur, een dokter en militairen bega- yen zich des avonds 9 uur naar den Siba- jak, waar de heer Sikkel in zwakken toe stand werd aangetroffen. Hij vertelde ver- daald te zijn geraakt, waarop hij drie da gen heeft, rondgezworven. Nader wordt gemeld, dat de heer Sik kel verklaarde Donderdagochtend plotse ling lust te hebbon gekregen den Sibajak te bestijgen. Hij verdwaalde in het ravijn en heeft daar gedurende drie dagen po gingen gedaan den top te bereiken, waar in hij Zondag slaagde. Bij het doorwaden van e©n bergstroom waren zijn kousen en schoenen verloren gegaan. Toen de Batakkers bem ontdekten heben zij -getraoht den heer Sikkel in hun kaïns naar Tongkok te pikollen, doch /ij zijn daarin niet geslaagd. De Batakkers gaven den heer Sikkel rijst en pisang. Esperanto als facultatief vak op de Lagere Scholen. Dezer dagen vergaderde het comité voor invoering van Esperanto als faculta tief vak op de Lagere school. Aanwezig waren: de hoeren J. Lous (N. O. G.), J. M. Reijnders (lid van de St. Canisius Fed.),' H. O. v. Leeuwen (Nederlanda Protestan- to), P. A. Schendeler (Nederlanda* Kato- liko), P. M. Mabesoone (La Estonto estas Nia), P. Krijt- (Federatie van Arbeiders Esperantisten), Alberda (Nijmecgsche Prop. Commissie). De overige leden had den bericht van verhindering gezonden. De voorloopige secretaris las de inge komen stukken voor, waaruit bleek, dat de vereeniging' van Hoofden van Soholen geen zitting kon nemen in het comité, daar zij zich door het besluit van haar laatste vergadering gebonden achtte. Op bedoelde vergadering was n.l. een voorstel ten gunste van Esperanto met een kleine meerderheid verworpen. De vereeniging van Christelijke Onderwijzers berichtte, dat zij 7-ich niet kon vereenigen met de in het rapport van de vergadering van 14 Juni genoemde verplichtend stelling van Espe ranto voor de Kweekscholen. Bij de meer derheid der leden bestaat de meening, dat ook op de Kweekscholen het Esperanto slechts facultatief dient te worden onder wezen. Het uitvoerend comité nam nota van deze uitspraak der vergadering van Christ. Onderw. De heer van Leeuwen is van meening, dat het comité verbreeding van basis voor zijn werk dient na te streven door zich in verbinding te stellen met de daarvoor in aanmerking komende personen en instan ties. De heer Schendeler zal reeds aan stonds stappen doen in die richting. Het geheele comité ziet het 'nut van deze han delwijze in. Besloten werd voorts, dat de vertegen woordigers van de vier Esperanto-vereeni- gingen het uitvoerend comité zullen vor men. Het examencomité zal in het vervolg vertegenwoordigd zijn door den heer P. Heilker te Hoofddorp. Besloten werd een request tot den Mi nister van Onderwijs te richten, waarvan de tekst aan alle aangeslotenen bij het comité zal worden ter kenuis gebracht. In plaats van een Memorie van Toelichting zal het request vergezeld gaan van een propaganda-brochure voor Esperanto ter wijl een der leden van het. comité den mi nister mondeling zal inlichten, indien noo dig. De brochure zal na verschijnen op groote schaal worden verspreid. Het correspondentieadres van het co mité is tot nader bericht Veeteeltstraat 156, Amsterdam (O.).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11