DINSDAG 14 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN UITHOORN GEMEENTERAAD VAN ALPHEN a. d. RIJN Vergadering van den Raad dezer ge meente op Vrijdag 10 Oct. '30, des voor middags 10 uur, onder voorzitterschap van burgemeester G. A. L. M. Vos de Wael. Na opening met gebed en vaststelling der notulen worden een 17-tal ingekomen stuk ken, waarbij diverse verslagen, voor ken nisgeving aangenomen. Een adres onderteekend door 9 bewoners van het Zijdelveld voorbij het R. K. Kerk hof, waarin wordt verzocht om in dat ge deelte twee lantaarns te plaatsen, wordt in handen van B. en W. gesteld. In verband met de stichting van de Her vormde school, wordt voorgesteld het uit breidingsplan te herzien. Deze herziening betreft een geprojecteerde straat achter de Ned. Herv. kerk een andere richting te geven. Goedgekeurd. De rekening woningbedrijf 1929 wordt voorloopig vastgesteld op een bedrag aan ontvangsten van 17.049.05, aan uitgaven 25.093.20. Nadéelig slot 8044.15. Idem rekening slachtbedrijfOntvang sten 46.515.67, uitgaven 48.243.38. Na- deelig slot 1727.71. Idem rekening dienst openbare werken: Ontvangsten 19.794.36, uitgaven 19.758.82. Batig saldo 35.53. Idem gemeenterekening: gewone dienst, ontvangsten 135.839.30, uitgaven 137.489.25, nadeelig slot 1649.95; kapi taal-dienst, ontvangsten 95.087.12, uitga ven 10.212.12, nadeelig saldo 7125. Naar .-. inleiding van het tekort op het slachtbe drijf vraagt de heer Blom of B. en W. be reid zijn tot bemiddeling met de heeren van het. baconbedrijf, opdat „onze kalfjes" weer niet naar Bodegraven gaan om daar geslacht te worden. De voorzitter merkt op, dat B. en W. hun best hebben gedaan om aan wen- schen tegemoet te komen door de tarieven voor kalveren boven de 10.000 stuks aan merkelijk te verlagen. Wethouder Verwoerd zegt, dat B. en V. .dies hebben gedaan om die slachtingen hier te krijgen, maar z.i. zijn er commer- c-ieele overwegingen, die de heeren deden besluiten elders te laten slachten. De heer Verkerk vraagt, indien deze inrichting er geen gebruik van maakt, of dan de mogelijkheid voor een ander con cern open staat. De heer Verwoerd ant woordt hierop, dat die gelegenheid er is, de tarieven zijn voor allen dezelfde. De heer Bosman merkt op, dat het na deelig saldo niet zoo'n groote strop is, daar nu bijzonder is afgeschreven. Het vol gend jaar is dit niet 200. Verkoop Veilinggebouw. De voorzitter deelt mede, dat na adver teering onderhandelingen zijn gevoerd met den heer C. van Egmond te Kwakel, die bereid is het gebouw te koopen voor 375. B. en W. vragen machtiging hier voor. De heer Blom dacht, dat 't voor materia- lenbergplaats voor de gemeente dienst zou doen. De heer Verwoerd zegt, dat er wel over gesproken is, deze bestemming hier aan te geven tot. de veiling geopend zou worden. Zooals bekend, is er van de vei ling niets gekomen. De heer Bosman adviseert: verkoop het zoo gauw mogelijk. Hiertoe wordt dau ook besloten. De voorzitter deelt mede, dat het to taal-verlies van de N.V. Veilingmaatschap pij 1925 bedraagt. B. en W. stellen voor, dit verlies in 5 jaar af te schrijven, waar toe besloten wordt. Na ampele bespreking wordt de herzie ning van het aflossingsplan geldleening f 20.000 goedgekeurd. B. en W. stellen voor 20 subsidie te ver leenen aan de malariabestrijding, wat goed gekeurd wordt. Ontsmetting gemeente woningen. In een adres wordt medegedeeld, dat door het. ontsmetten van gemeente-wonin gen op last van B. en W. schade is ont staan aan meubelen en kleedingstukken. D. Broere geeft op 200 schade gehad (e hebben, J. Verwoerd ƒ60, C. Wolzak 35. Adressanten vragen vergoeding voor de aangebrachte schade. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, omdat volgens dit college hier voor geen redenen aanwezig zijn. De heer Corsel dringt aan op een oommissie van onderzoek. De voorzitter zegt, dat de aan nemer van ontsmettingswerken de verze kering heeft gegeven dat geen schade kon ontstaan. Genoemde menschen hebben 14 dagen gewacht, eer zij met een eisch tot schadevergoeding kwamen. Na breedvoerige iscussie wordt op voorstel van den heer Bosman besloten het beschadigde op te vragen, om dit schei kundig te laten onderzoeken. De beide wethouders stemden tegen. B. en W. stellen vervolgens voor 400 te geven als subsidie voor het zwembad. Wethouder Nederland deelt mede, dat deze voordracht zijn instemming niet heeft. In de eerste plaats met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente, en in de tweede plaats zou spreker de voorwaarde willen stellen, dat er een dag gelegenheid zou gegeven worden om gratis te zwem men voor de menschen, die het niet kun nen bekostigen. De heer Verkerk merkt op, dat er kin- derkaarten worden verstrekt, waarop zij voor 3 oent van de inrichting gebruik kunnen maken. 'Ook voor grooteren zijn er goedkooper tarieven. Met dergelijke goed- koope tarieven waarop zij kunnen gaan zwemmen als zij willen, zijn de menschen meer gebaat dan met een gratis dag. Na eenige besprekingen wordt het voor stel in stemming gebracht en aangenomen met 2 stemmen tegen, die van wethouder Nederland en den heer Kleyn. Het ontwerp-besluit gemeenschappelijke regeling met Aalsmeer inzake handels- avondsckoolonderwijs wordt goedgekeurd. Daarna komt de verkeersverordening ter sprake. De heer Verkerk zou in art. 23 willen opgenomen zien, dat het verboden is een voertuig op de trottoirs te plaatsen. De heer Verwoerd acht het bezwaarlijk, dat er in op te nemen, daar dit voor som mige bedrijven te lastig zou zijn. De heer Verkerk vraagt verder hoe art. 1 wordt toegepast, n.l. of er eerst een klacht van den rechthebbende moet komen. De voorzitter bevestigt dit. Eerst moet er een klacht komen, dan kan proces-verbaal wor den opgemaakt. De verordening wordt hier na goedgekeurd. Het bestuur van de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" vraagt voor de te geven volksconcerten in de tent een subsidie van 150. B. en W. zijn niet "voor subsidie, maar stellen voor, de muziektent voor re kening van de gemeente te laten schil deren. De heer Blom stelt een jaarlijksche subsi die van 50 voor. De heer Nederland waarschuwt voor con sequenties ten opzichte van andere ver- eenigingen. De heer Corsel vindt 50 te laag maar steunt toch het voorstel-Blom. Het voorstel-Blom wordt verworpen met 74 stemmen. Vóór de heeren v. Diepen, Maat, Blom en Corsel. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met 2 stemmen te gen, die van de heeren Nederland en Kleiin, aangenomen. Hierna wordt een uur gepauseerd. Dierenbescherming. Na heropening wordt aan de orde ge steld een adres van de Nederl. vereen, tot dierenbescherming die medewerking van het gemeentebestuur vraagt om bepa lingen te maken voor de inrichting van stal len, waardoor zooveel mogelijk words voor komen, dat bij eventueele brand het tee omkomt. B. en W. zijn van meening, dat bij even tueele aanvragen voor het bouwen van boerenwoningen dit onder de. oogen gezien zou kunnen worden. Volgens de nieuwere systemen van boerderij-inrichting wordt al veel in dien Teest gedaan. De Raad is er niet voor bezwarende bepalingen voor te schrijven. Van mej. de wed. Engwerda-Tiebout is een verzoek ingekomen om vergoeding van reiskosten voor 2 kinderen tot een bedrag van 52.20. Op dit verzoek wordt goedgun stig beschikt. B. en W. stellen voor aan G. Bruines, met het oog op diens leeftijd, eervol ont slag te verleenen en hem 'n jaarlijksche toe lage te verleenen ad 100 overeenstem mend met het bedrag wat hij als helper bij de markt ontvangt. Als plaatsvervan ger wordt voorgesteld G. v. d. Sluijs aan te stellen. Z. h. st. goedgekeurd. Met liet oog op de moeilijke tijdsomstan digheden voor tuinders en boeren verzoekt de Ned. B. en T. Bond ontheffing van op- oenten grondbelasting voor die bedrijven. Op voorstel van B. en W. wordt hierop af wijzend beschikt. Eveneens wordt afwijzend beschikt op een aanvrage om subsidie voor de Bijz. Vrijw. Landstorm. Werkverschaffingsverordening. B. en W. stellen voor de oude verorde ning in te trekken en bieden een nieuwe ontwerp-verordening aan. De heer Verkerk vraagt waar de niet georganiseerden moeten stempelen. De voorzitter merkt op, dat alleen georgani seerden steun krijgen. De heer Verkerk bespreekt art. 8 en acht het verschil tusschen gehuwden en on. gehuwden te gering n.l. 35 ct. en 30 ct. Voor gehuwden zou hij dat willen brengen op 0.40. Bij de artikelsgewijze behandeling dient de heer Corsel verscheidene voorstellen in, welke echter niet worden ondersteund. Het ontwerp-verordening wordt ten slotte in haar geheel goedgekeurd. Het aantal leerlingen der openbare school bedraagt thans zooveel, dat zij recht heeft op een vierde leerkracht. Met het oog evenwel op de Stichting van de Herv. school, waardoor zeker ook leerlin gen van de openbare school overgaan, zou den B. en W. het Rijk willen vrijwaren voor schade, als de 4e leerkracht op wacht geld zou komen. Vandaar dat B. en W. voorstellen geen vaste, doch een tijdelijke leerkracht aan te stellen. De Raad gaat hiermede accoord. De voorgestelde wijziging der begrooting 1930 wordt goedgekeurd. Voor woonschepen zal, evenals dit voor woonwagens geschiedt, een vaste ligplaats worden aangewezen n.l. Vuurlijn nabij woon wagenkamp. Daarna bieden B. en W. de begrooting aan van het woningbedrijf, slachtbedrijf en van den dienst openbare werken. Naar aanleiding van de laatste begroo ting vraagt de heer v. Diepen of B. en W. de eigenaars van de trottoirs in de Burgemeester van Meetelenstraat er op willen wijzen, dat de toestand dier straat aldaar gevaar oplevert. Dit zal worden onderzocht en zoo noodig de eigenaars worden aangeschreven. Aanbieding gemeente- begrooting. Deze heeft 14 dagen op het secretarie ter inzage gelegen. De heer Corsel drukt er zijn spijt over uit dat zoo'n belangrijk stuk als de begrooting niet heeft gecircu leerd onder de Raadsleden, zooals in an dere gemeenten gebeurt, daarom heeft spr. ook geen gelegenheid gehad om dit stuk te bestudeeren. Geen der Raadsleden is nu voldoende op de hoogte. Spr. wil nu eenige beschouwingen houden. Inzonder heid komt spr. op tegen het gezegde van wethouder Verwoerd in de vorige verga dering, toen spreker van schandelijke voor lichting werd beticht, inzake de politiek van B. en W. ten opzichte van het openbaar onderwijs. Spr. wil de geschiedenis nagaan der openbare school. Wethouder Verwoerd zegt, dat dit thans niet aan de orde is. De heer Blom is het in zooverre met den heer Corsel eens, dat hij het ook niet goed j vindt dat de begrooting niet gecirculeerd I heeft. Ook de andere heeren schijnen dit- zelfde bezwaar te hebben, zoodat wordt be- 1 sloten, dat in het vervolg 3 exemplaren J zullen circuleeren. Volgt hoofdstuksgewij- ze behandeling. Bij post presentiegelden Raadsleden stelt de heer Corsel voor dit van 3 op 5 per zitting te brengen. Dit is meer in verhouding met de tegenwoordige loonen. Met een presentiegeld a ƒ3 zouden prac- tisch genomen de arbeiders tegengehouden worden om zitting te nemen De voorzitter herinnert eraan, dat vorig jaar B. en W. ditzelfde voorstel hadden gedaan; toen werd het echter verworpen. Nadat nog eenige leden het voorstel hadden verdedigd wordt het aangenomen met 2 stemmen tegen n.l. die van de hee ren Nederland en v. Diepen. De heer Verkerk vraagt of uit de post „aanplakken" nog niet meer te halen is. Dit wordt ontraden. Tegen den post 20 prijzen schietwed strijden Burgerwacht maakt de heer Cor sel ernstig bezwaar. Een voorstel tot schrapping vindt echter geen ondersteu ning. De heer Verkerk vraagt of de me ter in 't arrestantenlokaal niet vervallen kan. De heer Verkerk vraagt in 't vervolg gokspelen te weren op de kermis. De voorz. zegt dat deze moeilijk te weren zijn. Vervolgens vraagt de heer Verkerk of de liederen, welke die dagen verkocht wor den, niet gekeurd kunnen worden. De voorz. zegt dat dit allemaal moeilijk te voorkomen is. De heer Verkerk vindt het typisch dat dit- niet kan. Bij hoofdstuk VII (Openbaar lager onder wijs) houdt de heer Corsel een langdurig betoog, waarin hij het betreurt, dat er een Hervormde school gebouwd zal worden. Spr. stelt hiervoor het college van B. en W. alsmede den Raad aansprakelijk, niet als college maar als personen, die wegens hun principes het bijzonder onderwijs voorstaan, waardoor zoo groote versnip pering wordt verkregen. Als er voor ge zegd was, dat de openbare school goed ge outilleerd was, zou dat. waarschijnlijk niet zoo gauw gebeurd zijn. Spr. laat de revue passeeren, wat alzoo is geschied sinds de ouder-commissie in begin September vorig jaar een 4e leerkracht aanvroeg. Hij leest het heele prae-advies van B. en W. voor, wat in de vergadering van 26 Sept. is uit gebracht en concludeert daaruit, dat dit alle6 moest dienen om de O. L. school in haar groei te belemmeren en het leerlin- gental naar beneden te krijgen. Later heb ben B. en W. wel hun draai genomen, toen zij tot nieuwe contracten bereid waren, maar dit staat niet te lezen in. de memorie van toelichting. Vandaar het gezegde va a spreker in de vorige vergadering toen hij dit een „listigheidje" noemde. Wethouder Verwoerd zegt, dat het woord „listigheid" niet op zijn plaats is, daar alles in het openbaar behandeld is. De op- zegging van de contracten was noodzake lijk om tot nieuwe onderhandelingen te geraken, waardoor het, zoo noodig, mo gelijk was van de buitengemeenten de 6 pet. in de bouwkosten te krijgen. Hierna werd weder een uur gepauzeerd. De volgende hoofdstukken werden na heropening zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De begrooting in stemming gebracht wordt in haar geheel aangeno men. De heer Corsel wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd, omdat hij voor deze begrooting geen verantwoor delijkheid kan dragen, daar hij niet op de hoogte is. Daarna is aan de orde: Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, ingaande, Jan. 1931. De voorzitter deelt mede, dat in de vorige vergadering was besloten de op centen op 80 te brengen. Door de vele kwa de posten, die nu pas van het Rijk zijn op gegeven, moet deze heffing worden her zien, daar het bedrag niet uit andere hef fingen is te vinden. B. en W. stellen voor: le. de bestaande verordening in te trek ken en 2e het voorgelegde ontwerp-veror dening goed te keuren. De heer Corsel stemt om dezelfde genoemde reden tegen. Er zullen nu jaarlijks van 100 tot 200 op centen worden geheven, te beginnen met 100 voor de aanslagen van hen, voor wie de belastbare huurwaarde hooger is dan 100 en niet hooger dan 150. Voorts met 10 opcenten stijgend voor elke aanwas be lastbare huurwaarde van 50. De voorzitter deelt ten slotte mede, dat de heer van Burken, hoofd O. L. school, hem gezegd heeft, dat bij hem, zoolang hij 's Maandagsavonds alhier voor de ouders te spreken is, nog niemand is geweest. Hiervan staat de heer Corsel te kijken, daar hij persoonlijk bij den heer van Bur ken is geweest. Toen op dien avond waren er- nog twee andere personen. Rondvraag. De heer Corsel vestigt de aandacht op den slechten toestand waarin verschilleSde lichtpalen verkeeren. De voorzitter zegt, dat het P. E. N. hierover al is aangeschre ven. Alsnog vraagt de heer Corsel een licht punt te willen aanbrengen bij brug Tha- merhuis. Dit zal eens bekeken worden. Sluiting na een zitting van 10 uur tot 7 uur. Gisteravond om zeven uur vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester Dr. Lovink. Afwe zig waren de heeren Bergshoef en v. Dijk met kennisgeving. Na de opening niet het gebed, wordt medegedeeld dat voor eenige raadsbeslui ten en gewijzigde raadsbesluiten de goed keuring van Ged. Staten is verkregen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Boeren betreffende den toestand der barak, wordt na een nu ge geven antwoord door den heer Boeren op gemerkt, dat zijn opmerking niet alleen de kachels aldaar betreft maar dat hij meent, dat het geheele onderhoud der barak in B'et werkplan dient te worden opgenomen. Betreffende eventueele storing in de electrische leiding der stokerij der gasfa briek wordt op een in de vorige vergade ring door den heer Boeren gedane vraag geantwoord, dat op 26 Juli 1.1. hierin reeds is voorzien. Bij de ingekomen stukken wordt aange boden de gemeentebegrooting voor 1931. De begrooting is vastgesteld tot de vol gende eindcijfers: Gewone dienst: Ont vangsten 826.158.06; Kapitaaldienst ont vangsten 39.400.— uitgaven 85.400.—. Nadeelig saldo 46.000. Tenslotte is nog ingekomen een verzoek van het. bestuur der Pluimvee en Konij- nenfokkersvereeniging „Eendracht" te Aarlanderveen om beschikbaarstelling van een eereprijs voor haar op 19 en 20 Dec. a. s. te houden tentoonstelling. B. en W. stellen voor een medaille be schikbaar te stellen wat door den raad wordt goedgekeurd. Hierna wordt begonnen aan de behan deling der agenda: 1. Voorstel van B. en W. in zake verhu ring van perceelen weiland aan den heer W. v. d. Wel. Besloten wordt den heer van der Wel het weiland të verhuren tegen, een huur prijs van 175 per H.A. onder bepaalde voorwaarden. 2. Voorstel van B. en W. tot wederverhu ring van eeli perceeltje weiland achter de Algemeene Begraafplaats te Aarlander veen, aan P. van Leeuwen Rzn., alhier. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verhuring van weiland aan den heer P. N. de Kwaas teniet. De heer Meijer vraagt waarom deze huurder 25.— meer betalen moet. De heer den Hartog merkte hierbij op, dat de Kwaasteniet bezwaar had gemaakt we gens den huurprijs het land weder in te huren. Spr. stelt voor den huurprijs met 25.per H.A. te verlagen. De heer Van Leeuwen, voorzitter van het Grondbedrijf, deelt mede. hoe het ver loop der zaak tot aan dit voorstel is ge weest. Alle anderen huren ook in voor 200 per H.A. De heer den Hartog vindt echter grond in zijn voorstel in de veranderde tijdsom standigheden en meent dat de concurrentie de Kwaasteniet ertoe heeft gedreven voor 200 huur per H.A. toe te stemmen. Wethouder Herngreen vindt dit voorstel eigenaardig, daar de huurder zelf in den vastgestelden prijs heeft toegestemd. Verschillende leden verklaren zioh tegen het voorstel van den heer den Hartog al vindt de heer ten Cate Brouwer in princi pe den prijs te hoog. Deze wijze van han delen vindt de heer ten Gate Brouwer ech ter niet juist. De Kwaasteniet had er zelf van te voren met het grondbedrijf of met B. en W. over moeten spreken en het ach teraf niet aan een raadslid in handen moeten geven. Op aandrang uit den Raad trekt den heer den Hartog zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het pand Prins Hendrikstraat no. 100 en een gedeelte pakhuis aan L. F. Schee pers. Goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. in zake het be roepschrift van H. van den Berg, alhier, tegen de beslissing van B. en W., waarbij hem eene bouwvergunning werd geweigerd. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen en het beroepsschrift ongegrond verklaard. 6. Voorstel van B. en W. in zake afbraak van de gemeentewoningen Schoolstraat nos. 24, 26, 28, 30, 32, 34 en 36. De heer den Ouden vindt in dit voor stel nog eens aanleiding B. en W. te ver zoeken in de geheele gemeente een onder zoek naar tot bewoning ongeschikte wo ningen in te stellen. Hierna goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de panden Hooftstraat nos. 260, 262, 264 en 266 van H. Hulsoher alhier en tot gedeeltelijke verhuring er van aan den verkooper. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Goe man Borgesiusstraat van het bestuur der Nutsstiohting tot verbetering van de Volks huisvesting alhier en tot overdracht van den benoodigden grond voor den bouw van een bijzondere lagere school ter plaat se, aan de Vereeniging tot bevordering van lager en meer uitgebreid Christelijk school onderwijs te Alphen aan den Rijn. De heer ten Cate Brouwer vraagt, waar om hier niet den gewonen weg bewandeld is eoi het grondbedrijf hierin is gekend. B. en W. brengen dit voorstel buiten het grondbedrijf om en dit acht spreker niet in orde. Verder vraagt spr. waarom B. en W. meer grond willen koopen dan noodig is. Een straat bij de school acht spr. bovendien voldoende. De voorzitter antwoordt den heer ten Cate Brouwer, dat de onderhandelingen hebben geleid tot een besparing van 15.000, zoodat B. en W. meenen in het belang der gemeente te hebben gehan deld. Op een vraag van den heer Kooren, of het voorste gedeelte zal worden gedempt, antwoordt de voorzitter ontkennend. Wel zal voor een goede rioleering worden ge zorgd. De heer ten Cate Brouwer meent, dat het grondbedrijf had kunnen doen, zooals B. en W. gehandeld hebben, zoodat het grondbedrijf niet had behoeven te worden gepasseerd. Verder zegt spr., dat hij steeds nog niet weet waarom meer grond werd gekocht dan noodig was. Wethouder van Leeuwen antwoordt hierop, dat dit noodig was om aan de ver ordening van het stratenplan te kunnen voldoen. Hierna wordt het voorstel goed gekeurd. 9. Voorstel van B. en W. om gelden toe te staan ten behoeve van de aanschaffing van schoolmeubelen voor de bijzondere lagere school aan de Hooftstraat. Dit. voorstel behelst aanschaffing van schoolbanken en leermiddelen tot een be drag van 472.90, Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. om medewer king te verleenen tot uitbreiding van de Oranjeschool. In de toelichting wordt gezegd, dat deze uitbreiding wordt gewcnscht wegens toeneming van het getal leerlingen boven het maximum, waarvoor het gebouw bij de stichting bestemd was en de uitbreiding van het getal leerkrachten. De kosten be dragen 10.500. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en #W. in zake het ontheffen van schoolschoonmaak en on- derhandsehe gunning daarvan voor 1931. In verband hiermede wordt Mej. W. van Eek ontheffing verleend van het schoon maken der openbare school aan den Ouds- hoornsche weg en dit werk opgedragen aan Mej. J. de Pater, terwijl voor het jaar 1931 aan dezelfde aanneemsters de school schoonmaak wordt gegund. 12. Voorstel van B. en W. in zake beloo ning van den Deurwaarder der Plaatselijke Belastingen voor de jaren 1931 en 1932. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen, zoodat de vergoeding van den deurwaarder volgens dezelfde regeling als voorheen wordt vastgesteld. 13. Voorstel van B. en W. tot goedkeu ring van de rekeningen van het Algemeen Armbestuur over 1928 en 1929. Goedgekeurd. 14. Vaststelling van den Staat van on inbare posten der rekening 1929. De heer Spreij vindt het vreemd, dat er zooveel schoolgeld van de openbare en R. K. scholen oninbaar schijnt te zijn, even eens de gelden der hondenbelasting. De voorzitter antwoordt hierop met een vergelijking percentsgewijze tusschen de verschillende scholen. Door den voorzitter wordt tenslotte toe gezegd dat hieraan aandacht zal worden gewijd. Hierna wordt de rekening vastgesteld. 15. Voorloopige vaststelling van de reke ningen over 1929 van: a. de water- en lichtbedrijven; b. het Grondbedrijf; c. het Waarborgfonds in zake woning bouw; d. de gemeente. De heer ten Gate Brouwer merkt op, dat bij de water- en lichtbedrijven groote voorraden aanwezig zijn, wat hij bij de te- rugloopende conjunctuur zeer gevaarlijk acht. Wethouder Herngreen merkt daarbij op dat dit voorraden waren van 1929, die reeds zijn opgebruikt. De rekeningen be'treffende de water- en lichtbedrijven, grondbedrijf en het waar borgfonds in zake woningbouw worden z. h. it. goedgekeurd. De gemeente-rekening wordt bij hoofdelijke stemming eveneens goedgekeurd. De heer van 't Riet, meent te moeten mededeelen waarom de gemeenterekening slechts door twee personen is ondertee kend, waarbij spr. critiek oefent op de veelvuldige ontstentenis der commissiele den. Hieruit ontspint zich een interessant debat tusschen de heeren ten Gate Brou wer, van 't Riet en den Ouden, van wie de eerste en de laatste zich tegen die critiek verdedigen, terwijl de heer van 't Riet zich weer verdedigt tegen de opwerpingen van den heer ten Cate Brouwer. 16. Voorstel van B. en W. in zake het verleenen van vergunning voor straataan- leg aan de N.V. Gemeenschappelijk Grond en Huizenbezit alhier. De kosten van dezen straa'taanleg wor den geraamd op 18.000. Aangenomen. Rondvraag. De heer ten Cate Brouwer vraagt in lichtingen betreffende de rekening der wa ter-' en lichtbedrijven, opmerkende dat het verbruik van gas is teruggeloopen en toch de verstookte kolen en het arbeidsloon zijn toegenomen. Spr. vraagt aan B. en W. daarom zich eens meer met de leiding va ft het gasbedrijf bezig te houden. Spreker vraagt tevens naar de oorzaken hiervan, waarbij spr. tevens klaagt over de kwali teit van het gas, dat niet aan redelijke eischen voldoet. Weth. Herngreen meent, dat over de door den heer ten Cate Brouwer gedane opmerking inlichtingen zullen moeten wor den ingewonnen bij de directie van het bedrijf. Wat de kwaliteit van het gas betreft antwoordt spr. dat het aantal calorieën steeds de juiste hoevee'heid is geweest. Slechts de laatste paar dagen is dat iets minder geweest, wat zijn oorzaak vindt in de nieuwe horizontale kamerovens. Hieraan wordt echter alle kracht besteed om deze in orde te brengen. De heer Cocx verzoekt dringend om een nood slachtplaats te Aarlander veen. Spr. vraagt dit naar aanleiding van een recent geval, wat de voorzitter be looft te zullen onderzoeken. Tevens vraagt de heer Cocx verbete-

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10