BINNENLAND KERKNIEUWS STADSNIEUWS MAANDAG 13 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 makkelijkt worden door het feit, dat men slechts een bestaanden toestand behoeft te regelenanderzijds is natuurlijk een voor zichtige voorbereiding gewenscht en noo- dig. Naar de „Messaggero" bericht, is koning Boris per auto te San Rossore aangekomen waar hij door het Italiaansche koningspaar werd ontvangen. De „Popoio di Rome" meldt daarentegen, dat aan dit bericht geen geloof moet worden gehecht. Het blad geeft echter toe, dat koning Boris reeds herhaaldelijk te San Rossore heeft ver toefd en dat zijn bagage aldaar ïs aamrp- komen. CHINA NAAR HET EINDE VAN DEN BURGERSTRIJD. Noordelijken in Honan verslagen. Bevestigd wordt, dat de Nanking-troe- pen Loyang hebben bezet on alle Noorde lijke troepen, die zich daar bevonden, ge vangen hebben genomen. Hierdoor is het einde gekomen van den veldtocht in Ho nan en zijn van den Zuidelijken oever der Gele Rivier alle Noordelijke troepen ver dreven. Van deze Noordelijke strijdkrach ten, die op 250.000 man werden geschat, zijn er 30.000 gedood of gewond, 60.000 man hebben de wapens neergelegd en 100.000 man hebben zich aan de Nanking-troepen overgegeven. Dat de regeering den toestand veel ver beterd acht, komt tot uiting in de ver plaatsing van drie divisies van het front naar elders, voor de operaties tegen de communisten en bandieten in Hoepeh, Hoe- nan en Kiangsi. Het is hoog tijd, dat er stappen worden gedaan om den toestand aan den Jangtse tusschen Ivioekiang en Itsjang te verbeteren, omdat de buiten- landsche scheepvaart voortdurend in ge vaar wordt gebracht door geweer- en artil lerievuur. De lichten en bakens zijn alle uit de rivier verwijderd en als gevolg hiervan is de scheepvaart dikwijls gevaarlijk en on zeker geworden. BRAZILIË DE OPSTAND IN BRAZILIË. De opstandelingen melden successen. Het blad „Imparcial" meldt, dat tien vliegtuigen der opstandelingen de stad Sao Paulo hebben 'gebombardeerd. Dit bericht werd echter tot dusver nog niet bevestigd. De rebellen zouden met. een troepenmacht van 50.000 man uit vijf richtingen naar de stad oprukken. Volgens een bericht van het revolution- naire hoofdkwartier meldt generaal Juarez Tovara uit Belem, dat geheel Noord-Bra- zilië thans in handen is van de opstandelin gen, met uitzondering van den staat Ama- zonas. De opstandelingen zijn den staat Matto Grosso binnengedrongen. Het offi- cieele communiqué meldt, dat ongeveer 200.000 man der opstandelingen, die tot Ribeiar en Itainare aan de grens van de staten Sao Paulo en Parana waren opge rukt, door de regeeringstroepen verslagen zijn. Volgens hetzelfde communiqué heb ben de regeeringstroepen, gesteund door politie en vrijwilligers, den opstandelingen in de staten Parana en Goyaz een volledige nederlaag toegebracht en hebben zij de leiders der rebellen in den staat Parana gevangen genomen. Voorts wordt gemeld, dat. een afdeeling opstandelingen uit Minas Geraes, die een inval in Bahia wilde doen, door de politie aldaar verslagen is en dat talrijke rebellen gevangen zijn gemaakt. Te Bahia zijn twee oorlogsschepen en een transportschip aan gekomen, die de operaties in de binnenwa teren van NoordBrazilië zullen leiden. Het officieele communiqué eindigt met een waarschuwing tegen valsche berichten, die per radio worden verspreid. Gemeld wordt, dat de Braziliaansche opstandelingen ontmoedigd beginnen te worden en het moreel van de soldaten neemt af, daar de opstand over het alge meen door het publiek wordt veroordeeld. Er zijn talrijke aanwijzingen, dat de op standelingen teleurgesteld zijn, omdat hun plan bel-ekepd was op het behalen eener volslagen overwinning binnen ten hoogste tien dagen en tot dusverre is hun resultaat onbeteekenend. De minister van Justitie te Sao Paulo heeft verklaard, dat door de regeering vrijwilligersbataljons gevormd worden in Sao Paulo en Rio de Janeiro. Het Paulistisch legioen bestaat uit 1500 man. In talrijke staten blijven de regee ringstroepen en de politie volkomen trouw aan de republiek en het publiek stelt vol vertrouwen in de federale regeering. Te Buenos Aires doet het- gerucht de ronde, dat een trein, die duizend man re geeringstroepen vervoerde, tusschen Sao Paulo en Santos is ontspoord en in een ra vijn is gestort-. EEN NIEUW VOLKSBOND-GEBOUW TE ROTTERDAM. Een naamlooze vennootschap. Het bestuur van den R.-K. Volksbond, waarvan de huisvesting aan de Schiekade geenszins voldoet en hun 7000 gulden kost, heeft besloten om op 31 Mei van het vol gende jaar genoemd pand te verlaten. Na tuurlijk moeten voor dit gebouw andere lo kaliteiten worden gevonden. Ten aanzien van den nieuwen gang van zaken is men na overleg tot het volgende resultaat gekomen. Een commissie heeft besloten een naam looze vennootschap op te richten met een maatschappelijk kapitaal van 50.000 gul den. Deze commissie doet op alle instanties der arbeidersbeweging (hoofd*- en afdee- lingsbesturen, alsook besturen van instel lingen) een beroep om in te schrijven op een aandeelen-leening in stukken van 1000, 500 en 100. De commissie stelt zich voor, een aan redelijke eischen bevre diging gevend en nieuwbouw op te trekken en verwacht van technisch en commercieel vakkundige leiding der exploitatie, dat zal blijken welke een financieel en moreel goede belegging deze aanbieding geeft. De commissie verwacht vóór 1 Novem ber a.s. de bereidverklaring (in beginsel) voor het geheele bedrag in haar bezit te hebben. DE HERBOUW VAN TER HEYDE. De werken voor den herbouw van het oude zeedorpje Ter Heyde zijn thans zoo ver gevorderd, dat 38 nieuwe woningen be trokken zijn, en met het sloopen der oude woningen flinke voortgang wordt gemaakt. In dit herbouwde Ter Heyde is Vrijdag officieel door burgemeester G. W. Kamp- schoër de eerste winkel geopend. „R00MSCH" OF „KATHOLIEK". Een motie. De Kath. Studentenvereeniging Sanctus Vergilius te Delft heeft een motie aange nomen, waarin als de meening der vereeni- ging wordt aangegeven, dat de tot nog toe gebruikelijke benamingen: „Roornsch Stu dentenblad" en „Roomsche Studentendag" ten spoedigste vervangen behooren te wor den door „Katholiek Studentenblad" en „Katholieke Studentendag". OPRICHTING VAN EEN WALSWERK HIER TE LANDE? Ter bestrijding van de moeilijkheden in de draadindustrie. De moeilijkheden, waarin de draadindus trie in het Ijijzonder die van draadnagels, verkeert, hebben, in verband met bespre kingen in de Rijks-Commissie voor "Werk verruiming, geleid tot een nieuw onderzoek in aansluiting aan dat, hetwelk in 1928 had plaats gevonden. De resultaten van dit nieuwe onderzoek hebben den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid doen besluiten tot de instel ling van een Commissie, met de taak een onderzoek in te stellen naar de moeilijk heden, welke de Nederlandsche draad- en draadnagelindustrie ondervindt ea naar de maatregelen, die kunnen strekken tot versterking dier industrie, daarbij mede de vraag overwegende, of het mogelijk en wenschelijk is in Nederland een walswerk op te richten. De nieuwe nachttreinen. Over enkele dagen zullen de nieuwe nachttreinen niet alleen reizigers le, 2e en 3e klasse, van en naar de eindpunten dier treinen vervoeren,, maar ook van en naar de tusschenstalions. Het goederenvervoer met die treinen neemt voortdurend toe, vermoedelijk zul len nog eenige bestelgoederenwagens inge- lascht moeten worden. Er heeft zich een comité gevormd, dat de voorbereiding van den bouw van een pier te Zandvoort energiek ter hand wil nemen. De R.-K. Jonge Middenstands- ereeniging „Katholiek Leven", on- i der bescherming van St. Thomas van Aquino, te Schiedam, bestaande uit ruim i 40 leden, heeft zich thans ook bij den 1 Haarlemsehen Bond aangesloten. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP". Kapconcours en tentoonstelling ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan. Hèt vijftigjarig bestaan der Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" is voor het bestuur dezer vereeniging aanleiding geweest tot een feestviering, waarvan de inzet goed opgezet en geslaagd mag worden genoemd. In de groote zaal der Stadsgehoorzaal heeft gistermiddag nl. de opening plaats gehad van het nationaal kapconcours, dat ter gelegenheid van dit jubileum is ge organiseerd en dat eerst hedenavond zal worden besloten. Langs de wanden staan nu de stands opgesteld, terwijl het midden der zaal wordit gebruikt voor het eigenlijke con cours, dat gistermiddag van 2 tot 4 uur en gisteravond van 8.309.30 uur gehouden werd. Om 1 uur gistermiddag zou de officieele opening van het concours en de tentoon stelling plaats hebben en iets later dan den vastgestelden tijd kon tot de opening worden overgegaan. Het bestuur der Leidsche Kap pers club „Hulp en Vriendschap", de juryleden en de afgevaardigden van zustervereenigingen namen op het podium plaats, waar het vaandel der vereeniging te midden van palmen te prijken stond. Het openingswoord werd gesproken door den heer F. J. Corneliss, voorz. der juibileerende vereeniging, die zeide met groot genoegen allen namens de Leidsche Kappersclub welkom te mogen heeten, te vens aanstonds daarbij den wensch uit sprekend, dat alles wat gepresteerd en vertoond zal worden tot aller genoegen zal zijn. Spr. noemde het begrijpelijk, dat zulk een jubileum gepaard moet gaan met een wedstrijd omdat, de leden steeds leven in en voor hun vak. Hierbij zeide spreker, dat de houding van het gemeentebestuur zeer was tegen gevallen, toen voor dit concours ter gele genheid van het 50-jarig bestaan om een prijs of medaille werd verzocht en hierop afwijzend werd be schikt; terwijl voor muziek-concoursen en sportwedstrijden wel medailles beschikbaar worden gesteld. Spr. meende, hieruit te moeten conclu- deeren, dat de verdieping van vakkennis minder wordt geacht dan muziek en sport. Spr. dankte daarna allen, die medege werkt hebben aan dezen inzet van dit 50- jarig feest en noemt daarbij de schenkers van prijzen en medailles op. Vervolgens richtte de voorzitter zich met een woord van welkom tot de heeren van de jury, hen toewenschend, dat zij hun taak tot ieders tevredenheid zouden mo gen vervullen. Na ook de standhouders en verdere deel nemers veel succes te hebben toegewenscht richtte spr. zich nog met. een woord van welkom tot de afgevaardigden der zus tervereenigingen om met dien wensch te besluiten, dat de federatie moge groeien en sterker worden en dat het concours mo ge slagen. Daarna kwam een stroom van sprekers de jubileerende vereenigingen eomplimenteeren. Achtereenvolgens spra ken de heer Karrêman voorzitter der R. D. K. C., de voorzitter der Nederl. Kap- persvereeniging te Arnhem, afgevaardig- den van de Residentie Dames Kapclub te Den Haag en de heer Alb. Stellfeld uit I Antwerpen, die in 't sappig Vlaamseh ver- telde, dat het hem aangenaam was hulde te mogen brengen bij het 50-jarig bestaan. Hij feliciteerde de Leidsche Kappersclub namens de Belgische collega's en bood na- j mens het Fransche weekblad „La, Coiffure" b'oemen aan met linten in de Belgische j kleuren. Vervolgens bood nog de heer Stellfeld j namens het „Institut Sarah Bernhardt" een tweetal zilveren medailles aan, een voor het eenige nog levend lid. dat. tevens i de oprichter der vereeniging is de heer Tegelaar en een voor de Leidsche Kap persclub zelf. Met applaus werden die geschenken DE BOUW VAN HET NIEUWE RAADHUIS TE DEN HAAG. De vertegenwoordigers van „oude kunstrichtingen". De architecten, gebroeders M. A. en J. van Nieukerken, hebben een adres aan den Raad gericht, waarin zij verzoeken niet al leen moderne architecten maar ook verte genwoordigers van historische kunstrich tingen uit te noodigen een ontwerp voor hot nieuwe Raadhuis te maken. Meer spe ciaal verzoeken zij ook tot hen, als „be- hoorend tot erkend bekwame scheppers van groote gebouwen", zooals van de Ne derlandsche Handel-Maatschappij, het Ko loniaal Instituut, het Diaconessenhuis, de '{ataafsche Petroleum Maatschappij, het kasteel Hoevelaken enz., een uitnoodiging te richten. door den voorzitter jn ontvangst gene men. Tenslotte spraken nog de afgevaardig den der vereeniging van Rotterdamsche Kapperspatroons «en den Bredaschen Kap- persbond, waarna de heer Oornelisse allen dank bracht voor hun welgemeende felici taties en bloemen en vooral aan den heer Stellfeld uit Antwerpen, voor diens hulde, vooral aan den heer Tegelaar, die wegens hoogen leeftijd niet aanwezig kon zijn, maar aan wien spr. beloofde de medaille te zullen overhandigen. Spr. besloot met den wensch, dat de Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap" de grootste orga nisatie op kappersgebied zou worden in Nederland. Hierna werden door de aanwezigen de verschillende stands in oogenschouw geno men. Een wandeling langs de verschillende stands, die natuurlijk alel goederen en pro ducten op kappersgebied tentoonstellen, doet kennismaken met de meeat uitge breide sorteering toiletartikelen, als bor stels, zeepen, parfums enz., die men zich denken kan. Veelal zijn het importeurs, die een of meer groote buitenlandsche huizen verte genwoordigen, zooals de firma Robijns Co- bet Cie., die bijna alles leveren, wat aan toiletartikelen in den handel is. Een nieuw product waarvoor hier re clame wordt gemaakt is de Akru-scheer- crême, dat water en zeep moet vervangen. In plaats van met scheerzeep bedekt men nu het gelaat met wat crème, en het scheren kan beginnen. Bijgaande brochures geven alle gèwenschte inlichtingen, terwijl den bezoekers tevens een proeftube wordt mee gegeven. Verder zijn er de firma's Koopmans en Bouma in staalwaren en allerlei toiletarti kelen, K. Witteboon met de fijnste par fums, de firma Th. de Kaper, uit Delft met een uitgebreide collectie kapperavakklee- ding en door wie dan ook de kapmantels voor het concours beschikbaar zijn gesteld. Verder de vertegenwoordiger van de fir ma Wissler en Sohn uit Todtnan met een uitgelezen collectie borstels, de Fransche Import uit den Haag met toiletartikelen, Richard Wernekinck en Co. te Amster dam met specialiteiten als Orêal haarver ven, de fijne parfiun Narcisse bleu en het haarplakmiddel Gomina Argentine en vorts een uitgebreide collectie der Protos- artikelen, N.V. Electrische Apparaten maatschappij, Maurice Kijzer met een aar dige stand der Avesta scheermesjes, Col gate en Evos Werke. Bij de deur staat ten laatste een stand van het reclamebureau „De Pijl", Janvos- sensteeg te Leiden, dat een mooie serie reeds uitgevoerde reclameteekenineen enz. te zien geeft. Dit wat de expositie betreft. Om twee uur gistermiddag werd het dameskappen met postiches aangevangen en om half negen des avonds het onduleeren en kap pen van kort haar, na afloop waarvan een geanimeerd bal volgde dat tot 1 uur duurde. Hedenavond om half negen zal het con cours in dameshaarknippen en om 10 uur het concours in heerenhaarknippen worden gehouden. Ook dezen avond zal met een bal worden besloten, waarbij tevens de prijsuitreiking zal plaats hebben. De uitslagen van gisteren zijn: Onduleeren kort h a ar met postiches: le pr. niet toegekend2. W. Naundorff, Scheveningen3. niet toe gekend 4. R. \V. Peters, Den Haag; 5. F. Nieuw enhuizen, Den Haag. Pa. t r» o o n s o n c o ur s modern kapsel: le pr. niet toegekend: 2. F. Nieuwenhuizen, Den Haag; 3. E. W. Pe ters, Den Haag4. A. van Hees, Den Haag; 5. niet toegekend; 6. G. van dei- Burg, Arnhem; 7. H. van der Horst, Eind hoven. Idem personeel: le pr. niet toege kend; 2e pr. niet toegekend; 3. M. J. de Jong, Den Haag; 4. mej. N. Kloos, Leiden, 5. niet toegekend; 6. mej. S. van Hees, Den Haag. Gemeentelijke Aankondigingen KAPELAAN C. J. J. TERWISGA VAN SCHELTINGA. Uitsluitend sociaal werker. Naar de „Msbd." verneemt heeft Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den Wel- Eerw. heer C. J. J. Terwisga van Schel- tinga, als kapelaan der parochie van het H. Hart te Utrecht, zulks in verband met diens vele werkzaamheden als directeur van het Centraal Bureau van „Sobriëtas", te 's-Hertogenbosch en als leider van het Nationaal Secretariaat van het Wit-Gele Kruis, te Utrecht. Z.Eerw. neemt zijn intrek in het Be- sticht „St. Joan de Deo", te Utrecht. HET PSYCHOPATHEN-ASYL Een onderzoek naar het lek. In het Psychopathenasyl hier ter stede wordt sinds eenigen tijd vanwege het De partement van Justitie een onderzoek in gesteld naar de daar heersohende toe standen, met welk onderzoek een deskun dig ambtenaar is belast. CURSUS IN ESPERANTO verbonden aan de Gem. Kweeksfchool voor onderwijzersfessen)./ Burgemeester en webhoi/ders/van Leiden brengen ter algemeene jtennjfs, dat de cursus in Esperanto begijn Nfrveinber a.s. wordt geopend. De cursijs is j toegankelijk voor onderwijzers(essen),i £n, jmet goed keuring van hun College,Ic/olc Wor hen, die de akte als onderwijzer(ié) niet bezitten. Door de cursisten is alleen een geringe bijdrage in de kosten van vuur en licht verschuldigd. Schriftelijke of mondelinge aanmelding bij den Directeur der Kweekschool vóór 21 October a.s. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is Verleend aan: a. The Texas Company en rechtverkrij genden tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Rijnsburgersingel~No. 39, ka dastraal bekend Sectie A. No.s>1100; b. A. Leuven cn/H.\Waapdersr-en recht verkrijgenden tot //hel j opriphten\ van een meubelfabriek in Jjet. jjiercefel Nijëkiwe Rijn No. 168, kadastraal /Tbèkeöd factie C. No. 612; j 1 c. de firma Backer en Vlo. eh Rechtver krijgenden tot het oprichïen**vanjeey ca- ramelfabriek in de perdeelen pa/cilia- s tra at Nos. 59, en Turf/nar kt Nb/ 8, ka dastraal bekend Sectie /H. Nos7.-2.S19 en 2521; 4 /V d. J. v. d. Reijdeh "en rechtverkrijgen den tot het oprichten van eei/ wasch- en strijkinrichting in het perc-eél Vliet No. 25, kadastraal bekend Sectie F. No. 756. Burgemeester en Wethouders van Lei den, gezien het verzoek van J. Hanegraaff om vergunning tot het oprichten van een modelmakerij in het perceel Oranjegracht No. 6, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie No. 1909, gelet, op de artike len 6 en 7 der Hinderwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer ge meente ter visie gelegd is, alsmede dat. op Zaterdag, den 25 October e.k. des voor- middags te half elf uren in het- perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewer ken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen. Agenda HET KAPCONCOURS TE LEIDEN. - den wedstrijd Een snapshot LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7308.30 uur. Vrijdag, Vergadering Comité „Steenon, Planken, Balken Herwonnen Le venskracht", Bondsgebouw 8.15 Vrijdag, Handelsreizigersver. St. Christof- fel, spreker C. G. Bekkering met het onderwerp: Welke gevaren bedreigen ons; Zoraerzorg s.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt, van Maandag 13 tot en met Zondag 19 Oct. a.s. waargeno men door apotheek:, M. Boekwijt, Visch- markt8, Tel. 552. DE HANZE. Het vierde lustrum. Zondag werd als slot van het triduüm eene plechtige H. Mis opgedragen in de ka pel van het St. Elisabethsziekenhuis, waaronder alle leden ter H. Tafel naderden. Onder leiding van den weleerw. Pater Mulder werd door eenige zangers de 2-stemmige Mis van Perosi uitgevoerd. Des middags had in het café-restaurant In den Vergulden Turk" een druk be zochte receptie plaats. Vele bloemstukken mocht de vereeniging als bewijs van sympathie ontvangen. Wij merkten er o.m. op van de Micldcnstands- bank, den Middenstandsbond voor Leiden en omstreken, den R. K. Bond van Café- Restaurant- en Vergunninghouders „St. Jan", het Melkverkoopersgilue „St. Paschalis, de Schilderpatroonsvereeniging „St. Lucas" en de Bouwvakpatroonsvereeni- ging. Tal van personen kwamen de jubileeren de vereeniging gelukwenschen, waaronder alle eerw. heeren geestelijken der stad, voor zoover zij niet verhinderd waren. Ver der gaven o.m. blijk van hun belangstelling mr. Bach, directeur van het Centraal Hanzebureau en tal van afgevaardigden van onderafdeelingen. Namens de neutrale Madden stands ver eeniging kwam mr. Romijn de Hanze ge lukwenschen. Hij roemde de aangename verstandhouding, die er steeds tusschen beide vereenigingen heerschte en hij prees de Hanze, die steeds in de allereerste plaats het algemeen belang op het oog heeft. Zooals in de programma's vermeld, heeft morgenavond te half 9 de feestviering plaats in den foypr der Stadsgehoorzaal. Zilveren jubileum. Zaterdag j.l. herdacht de heer W. Sta- fleu alhier zijn 25-jarig jubileum in dienst van de N.V. Scheepsbouw en reparatie- werf „De Hoop" v.h. Gebrs. Boot. Des morgens werd de jubilaris ten kantore van de directie ontvangen en toegesproken door den oudsten directeur, die hem als blijk van waardeering een gouden horloge aanbood, waarvoor de jubilaris met enkele woorden dankzegde. Ook het personeel liet zich niet onbe tuigd. Bij monde van den heer C. Roos, die den jubilaris namens zijn kameraden toesprak, werden hem eenige schilderijen aangeboden. „Willem/" dankte hartelijk voor deze blijken van sympathie en mocht daarna naar huis gaan om den dag verder in den familiekring door te brengen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2