2ste Jaargang MAANDAG 13 OCTOBER 1930 No, 6718 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND V- S)e Eeidóohe, Gou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling.'* Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 I DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Kleur bekennen In het „Boomsoh Studentenblad" lezen we in een pleidooi voor een geheel zelf standig en eigen organisatieleven der Ka tholieke Studenten o.m. deze uitlating: Dit leven uit en in eigen opvatting zou één nadeel kunnen hebben, als wij n.l. vergaten, dat in onze levens opvatting ook opgesloten is, dat wij verplicht zijn, er aan mede te werken, om ook aan anderen de gave en de genade van 't eigen geloof mede te deelen. Maar wie goed zijn eigen Ka tholieke leven leeft, en dus ook als stu dent zijn Katholiek studentenleven, hij zal dit zeker niét uit het oog ver liezen. En ook feitelijk eisch ik voor de beste werkers van eigen studen tenleven 't feit op, dat zij ook apo logetisch het beste werk leveren. Inderdaad, door te leven naar eigen Katholieke beginselen, door kleur te be kennen, doet men óók apologetisch werk. Helaas zijn er nog te veel katholieken vooral ook onder jongere lieden die zich extra ontwikkeld en uitverkoren be schaafd gevoelen die zich in liberale kringen z.g. breeddenkend willen toonen, vooral ook als 't gaat over kwesties van moraal; preutsdh willen zij niet schijnen, maar blijkbaar welinconsequent of beginselloos. Dezulken leveren het tegen overgestelde van apologetisch werk! Enkele sprekende cijfers Botterdam ondervindt de gevolgen van de depressie in het zakenleven. Het havengeld tot October van dit jaar bedraagt 3.886.518, tegen 3.958.283 over 1929. in welk jaar het reeds heel laag was en ver beneden de begrooting. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft tot en met Augustus ruim 3 ton meer uitge geven, dan over dezelfde periode van 1929. Zondert men de vorstmaanden Van 1929 uit, dan werd over de vijf maanden van April tot en met Augustus 1930 ongeveer een half millioen meer uitgegeven dan over deze vijf maanden in 1929., Dit zijn cijfers, die wel iets zeggen. Een ander cijfer, dat óók iets zegt, is het volgende: De belasting op de publieke vermake lijkheden bracht tot dusver op 699.443, te gen 625.367 het vorige jaar, dus beduidend meer. Deze cijfers zouden aanleiding kunnen zijn, om breede bespiegelingen te hou den over het te veel uitgaan en de toe nemende genotzucht. En zulke bespiege- lingen zouden op den bodem der werke lijkheid staan. Maar we willen het nu 'na bij de bloote vermelding dezer cijfers laten en eenvoudig constateeren, dat uit dien bloei der p-.\vYö.e vermakelijkheden duidelijk spreekt 'n honger naar dat genot, welke tot bevrediging dringt zelfs ook al gaat het volk gedrukt onder een oêconomische depressie. Dit is "werke lijk een droevig verschijnsel. Laten degenen, die niet behooren tot de arbeiders, de verdenking van schijnhei ligheid niet op zich laden, door daarvan de schuld te geven alléén aan de arbei ders, zooals al te vaak gebeurt. In alle standen kan hetzelfde verschijnsel worden waargenomen. BELGIE DE DOOP VAN PRINS BOUDEWIJN. Zaterdagochtend half twaalf had in de kerk van Sint Jacob op Coudenberg de doopplechtigheid plaats van Prins Boude- wijn, het zoontje van prins Leopold en van prinses Astrid van België. In vier hofrijtui- gen, bespannen a la daumont en geëscor teerd door een escadron lanciers, begaven koning Albert, de peter van het prinsje en koningin Elisabeth, prins Karei en prinses Ingeborg van Zweden, prins Leopold en prinses Astrid, de gravin Du Roi de Blic- qui, hofdame van Prinses Astrid, die het prinsje droeg en enkele hofdignitarissen zich naar de nabij het Koninklijke paleis gelegen kerk. Vooruit hadden de andere leden van de Koninklijke familie en voorname genoodig- den zich reeds per auto naar de kerk be geven. Daar bevonden zich dan ook al prins Karei van België, prinses Josephine- Charlotte en het heden juist in haar derde jaar tredende dochtertje van het kroon prinselijk paar, prins René de Bourbon en zijn echtgenoote, meter van het prinsje, prinses Clementine van België en prins Napoleon, haar zoon, prinses Axel van Denemarken, prins Olaf en prinses Mar tha van Noorwegen, alsook de gezanten van Zweden, Noorwegen en Denemarken, de Belgische ministers, allen in uniform, de voorzitters van Kamer en Senaat, mgr. Micara, pauselijke nuntius en een aantal leden der hooge aristocratie. Kardinaal van Roe.v, aartsbisschop van Mechelen, vergezeld van den pastoor-deken van Sint Jacob op Coudenberg, den pas toor-deken van Laken en den secretaris van het aartsbisdom, allen in groot or naat, tra-den de hooge gasten tot aan de trap van het kerkgebouw toe. Buiten en binnen bewezen detachemen ten infanterie de militaire eer. De kerk was geheel behangen met fluweelen doe ken, de vlag van Zweden en België en de kleuren der stad Brussel. Ook palmen en bloemen waren overal aangebracht. Het eerste deel der kerkelijke plechtigheid had plaats in het midden van het koor, waar na zij op het groote altaar werd voortge zet. Deze „plechtige doop" bestond uitslui tend in een reeks aanvullende ceremo niën, welke bij het eigenlijk doopsel, dat de deken van Laeken het koninklijk kind na- zijn geboorte toediende, achterwege bleven. DUITSCHLAND DE POLITIEKE CRISIS. Naar de „Vorwarts" meldt, hebben de leiders van de Soc. partij Breitscheid, Müller en Wels gisteren een langdurig on derhoud gehad met den rijkskanselier. Blijkbaar als uitvoeisel van dat onder houd bevat het soc. orgaan thans een ar tikel, waarin wordt verklaard dat de soc. democratie allereerst wil pogen langs den normalen wetgevenden weg die bepalingen van het saneeringsprogram te verwijderen waartegen zich het verzet der massa richt. De soc. dem. wil door deze houding de poging van de communisten en nationaal- socialisten om een chaos te scheppen, en daardoor den bodem voor de dictatuur te bereiden, verijdelen. Dc volkomen opheffing van de nu een maal sinds weken van kracht zijnde nood verordeningen zonder dat iets anders er voor in de plaats wordt gegeven, zou een zeer gevoelige schok beteekenen voor de openbare financiën. De soc. dem. zal e derhalve voor ijve ren, dat een weg wordt betreden, waar door aan de noodverordeningen de scher pe kanten worden gewijzigd, zonder dat zulke gevaren ontstaan als er zouden moe ten ontstaan door algeheele opheffing. De soc. dem. zal eischen, dat de nood verordeningen in een commissie van den Rijksdag worden onderzocht om zakelijke wijzigingen aan te brengen. SPANJE. EEN SAMENZWERING IN SPANJE? Talrijke personen gevangen gezet. Op bevel van den hoofdcommissaris te Madrid hebben te Barcelona talrijke ar restaties plaats gehad. Tot de gearresteer den behooren de vakvereenigingsleider Pestana, vier redacteuren van het vakver- eenigingsblad „Solidaridad", voorts een bekend auteur, een dokter en een advo caat, alsmede verschillende andere perso nen uit het vakverenigingsleven. De po litie deed een inval in de woningen van Lerroux, Zamora, Domingo en Azama, die het woord hadden gevoerd op een op 28 September gehouden republikeinsche ver gadering; zij waren echter allen afwezig. Te Sevilla zijn vijftig, te Saragossa zeven tig personen in hechtenis genomen. Deze arrestaties worden in verband gebracht met een samenzwering, die volgens den hoofd commissaris van politie was voorbereid. Van Barcelona uit zouden talrijke vertrou wenslieden zich naar de provincie bege ven, ten einde instructies over te brengen. Ook deze vertrouwenslieden schijnen zich ten deele reeds in arrest te bevinden. Tot de meest opzienbarende arrestaties behoort die van den bekenden Oceaanvlie ger Franco te Madrid. Franco, die reeds gerufimen tijd een openlijk tegenstander is van de dictatuur en later ook van den koning, had dezer dagen een zeer scherpe verklaring afgelegd, waarin hij te kennen gaf, dat de dictatuur het land ten gronde had gericht en dat voor Spanje slechts de republiek redding zou kunnen brengen. Zijn arrestatie staat in verband 'met- een door hem geschreven artikel, waarin hij een voormalig minister van de dictatuur, generaal Martinez Anida, een misdadiger had genoemd. Wat de beweerde samenzwering betreft, doen allerlei vage geruchten de ronde. Het heet, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een groote revolutionaire be weging zou beginnen Evenwel wordt door personen, die in nauwe relatie met de kringen der revolutionairen staan, ontkend, dat een datum voor het uitbreken der re volutie zou zijn vastgesteld. Velen beweren ook, dat het comnlot, waarvan de hoofd commissaris te Madrid spreekt, slechts een verzinsel is van de politie om de tal rijke arrestaties te rechtvaardigen. Ook generaal Berenguer zelf ontkent, dat er een complot heeft bestaan. Te Madrid houden talrijke revolutionai ren en socialisten zich schuil uit vrees voor arrestatie. Te San Sebastian heeft de politie alle voorraden vuurwapenen en munitie in de wapenwinkels in beslag ge nomen, tot zelfs de jachtgeweren. Soort gelijke maatregelen worden ook elders voor bereid. De wapenfabrieken worden scherp door militairen bewaakt. In verschillende steden, waar gestaakt wordt, is het tot botsingen tusschen de be volking en de politie gekomen. Te Utrera bij Sevilla werd door vrouwen en kinderen met steenen naar de politie geworpen. Te Vitoria. is de stakingsbeweging aan het afnemen. „N. v. d. D." ITALIË HET HUWELIJK VAN KONING BORIS. De vorst sinds lang practiseerend Katholiek. Om de huwelijksplannen van den Bul- gaarschen koning Boris met de Italiaan- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De plechtige doop van prins Boudewijn. Een samenzwering in Spanje. Is koning Boris reeds lang practiseerend Katholiek? De begrafenis van de slachtoffers van de R 101. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. In verband met de moeilijkheden in de draadindustrie is een commissie van on derzoek ingesteld (1ste blad). Een brutale roofoverval te Rotterdam. (Genu. Berichten, 3de blad). sche prinses Giovanna beginnen zich steeds meer legenden te verzamelen, welke steun in allerlei min of meer vage geruchten vinden. De vruchtbare grond, waarop dergelijke berichten welig lieren, is natuurlijk het feit van het gemengde huwelijk dezer twee vorstelijke personen, met de moeilijkheden, welke.daaruit in verband met de leer der Katholieke Kerk en met do Bulgaarsche grondwet voortvloeien. De Bulgaarsche grondwet eischt, dat de koning tot den Grieksch-orthodoxen staatsgodsdienst be hoort. Zoo komt men voor conflicten te staan, waarvoor bijna geen oplossing denkbaar is. Wij meenen echter te weten, schrijft de „Msbd.", dat de moeilijkheden een geheel andere zijde hebben, dan men algemeen vermoedt; dat zij nd. uitsluitend uit de Bulgaarsche grondwet voortkomen. Naar men ons toch van absoluut be trouwbare en volkomen bevoegde zijde be vestigt^ is het gerucht, dat koning Boris reeds sinds langen tijd Katholiek, een over tuigd, practiseerend Katholiek is, volko men in overeenstemming met de feiten. Hij is ook een ijverig bevorderaar van de po gingen, welke sinds geruimen tijd gedaan worden om de Bulgaarsche met de Ka tholieke Kerk te hereenigen. Dit verklaart volkomen, waarom van Vaticaansche zijde steeds verklaard rca.n worden, dat geen dispensatie gevraagd ol verleend is. Dit is in de gegeven omstan digheden niet noodig, dus overbodig. De groote moeilijkheid is, dat tot dus verre betrekkelijk geheim was gehouden, dat koning Boris Katholiek is, terwijl bij gelegenheid van het huwelijk dit. feit na tuurlijk tot de openbaarheid moet door dringen. Vandaar dat tusschen het Vaticaan en de Bulgaarsche regeering onderhandelingen over een wijziging van het desbetreffende artikel in de Bulgaarsche grondwet ge voerd worden, waarbij de Italiaansche re geering haar sympathieken steun verleent Deze onderhandelingen zullen zeker verge- HET LIEFDEWERK VOOR KINDERBESCHERMING te Leiden vierde gisteren zijn 25-jarig be staan. Het bestuur van dit Liefdewerk en de president van den Bijzonderen Raad in het St. Vin- centiusgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht te Leiden DE HANZE te Leiden viert haar vierde lustrum. Een photo van het bestuur dezer Middenstands organisatie

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1