BINNENLAND ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 EEN KWEEKERIJ VAN WATERSTAAT? Voor beplanting van Rijkswegen. Naar het „Volk" bij geruchte verneemt, zou minister Reijmer hebben besloten, dat de Rijkswaterstaat voortaan in eigen be heer de heesters zal kweeken, die noodig zijn voor de beplanting van rijkswegen. Aanleiding tot deze belangrijke loeslissing moet zijn de omstandigheid, dat het te genwoordig steeds bezwaarlijker wordt ge- schike heesters voor dat doel bij particu liere boomkweekers te koopen, zoodat niettegenstaande de hooge prijzen, nood gedwongen soms genoegen moest worden genomen met materiaal, dat niet beant woordde aan de eischen, die aan behoor lijk plantsoen moeben worden gesteld. De heerschende ziekte onder de iepen, ten gevolge waarvan reeds veel hout moest worden geveld en door nieuwe boomen van verschillende soort vervangen, is een voor name oorzaak, dat de particuliere kwee- kerijen aan de bqhoefte van den rijkswater staat niet kunnen voldoen. De plaatst der te stichten kweekerij is reeds vastgesteld. Met het gemeentebe stuur van Amersfoort zijn onderhandelingen gevoerd, welke er toe hebben geleid, dat een aan die gemeente toebehoorend ter rein onder Hoogland, voorloopig ter groot te van vijf hectaren, kan worden gehuurd, zoodat met de werkzaamheden binnenkort reeds een aanvang zal worden gemaakt. De technische leiding van de te stich ten kweekerijen is opgedragen aan het Staatsboschbeheer. EEN MAALGEBOD VOOR INLANDSCHE TARWE? Nota vanwege de regeering. Naar de „Tel." verneemt, heeft de mi nister van Landbouw, jhi\ Ruys de Beeren- brouck, tal van organisaties in het meel- en bakkerijbedrijf uitgenoodigd tot het bijwonen van een bespreking op Maandag 13 October in de De Lairessezaal (Ridder zaal) te 's-Gravenhage, op welke bijeen komst beraadslaagd zal worden over een maalgebod voor inlandsche tarwe. De minister heeft den genoodigden or ganisatievertegenwoordigers een nota doen toekomen, waarin is neergelegd de grond slag, waarop de Regeering een maalgebod zou willen vestigen. In deze nota wordt o.m. het volgende gezegd De toestand waarin de landbouw, met name het akkerbouwbedrijf, onder den in vloed van de heerschende crisis is geko men, verplicht de Regeering te overwegen, of maatregelen kunnen en dienen te worden genomen, om aan de hoogst ernstige ge volgen van deze crisis zooveel doenlijk hunne scherpte te ontnemen. Voor zooveel den tarwebouw betreft is de aandacht der Regeering in het bijzon der gevestigd op de instelling van een ver plichting tot /ermaling van inlandsche tar we tot een zeker percentage bij de berei ding van broodbloom gelijk in eenige an dere landen reeds in toepassing wordt ge bracht. Daardoor immers zoude aan de binnenlandsche tarwe een nieuw afzetge bied kunnen worden verschaft. Afgezien van nadere uitwerking in wettelijken vorm zoude daartoe kunnen dienen hetgeen in het navolgende wordt aangegeven. De Regeering zoude zich de bevoegdheid kunnen assumeeren om te verbieden of al dan niet voorwaardelijk toe te staan liet vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tarwemeel of tarwebloem, waarvan de samenstelling niet voldoet aan bepaalde eischen. Onder deze eischen zoude de eerste plaats innemen het voorschrift, dat tarwe meel en tarwebloem een bepaald percen tage meel of bloem, gemalen van inland sche tarwe moet bevatten. Aan dit voorschrift kan worden voldaan op twee wijzen: Door vermaling van bui- tenlandsche met binnenlandsche tarwe in zulk een verhouding, dat de vereischte sa menstelling van het tarwemeel wordt ver kregen, of door menging van buitenlandsch met het vereischte percentage binnen- landsch tarwemeel. Men zou dit resp. maalplicht en meng- plicht kunnen noemen. De maalplicht drukt dan in het bijzonder op de maalderijen, de mengplicht op de meelimporteurs. Het percentage zal moeten worden vast gesteld met inachtneming van kwaliteit en hoeveelheid der beschikbare binnenland sche tarwe. De oogsten immers zijn in ver schillende jaren ongelijk. Ten einde te voorkomen dat het on vermengde buitenlandsche meel in den handel komt zal aflevering daarvan slechts moeten kunnen geschieden aan erkende maalderijen en erkende importeurs die, willen zij worden erkend, onder meer aan zekere voorwaarden, wat bedrijfsboekhou- ding betreft, moeten voldoen. Er is gezegd, dat op bovenomschreven wijze geen ander meel dan dat, waarin mede binnenlandsche tarwe is verwerkt, in omloop kan konun. Nochtans zijn er be drijven, die technisch en economisch daar door in moeilijkheden zouden geraken. De mogelijkheid dient daarom te worden ge schapen om under zekere voorwaarden aan die bedrijven vergunning te verleenen voor verwerking van onversneden tarwemeel. Er moet worden voorkomen, dat buiten landsche overeenkomstige tarwe als bin nenlandsche kan worden aangeboden. Hier in is door een eenvoudig voorschrift be treffende het aantoonen van de herkomst der tarwe te voorzie Voor het welslagen van de regeling zou de de regeering zich de medewerking moe ten verzekeren van een bij uitstek deskun dig orgaan voor bijstand en advies met ruime bevoegdheden, waarin de dadelijk bij deze aangelegenheid betrokkenen hun vertegenwoordiging kunnen vinden. Dit orgaan, ingeste'ld met het uitsluitend doel om de regeling tot het gewenschte nuttig effect te brengen, zou onder meer con trolebevoegdheden moeten erlangen en zich voorts in het algemeen steeds volle dig op de hoogte moeten houden van al het geen tot de uitvoering der regeling betrek king heeft. Voor de bestaande meelimporteurs zou de, naar bekend is, het meel- en mengge- bod moeilijkheden baren. De importeurs toch zijn niet ingericht op eenige bewer king of zelfs opslag van de door hen inge voerde waar. Dok kunnen zij niet meer on vermengd leveren het bepaalde merk meel waarin zij tot dusver handel dreven. Tm- mers het moet thans voor een bepaald per centage uit andere tarwe zijn gemaakt. Deze consequentie is inderdaad een be zwaar, aan een maal- en menggebod ver bonden, doch zij zou niet mogen leiden tot .een afzien van de geheele regeling, in aan merking genomen het ver-strekkende be lang daarvan. DE POLITIEK DER WIJNKOOP- GROEP. Ook van Bu. ink nader aan den tand gevoeld. Door het partijsecretariaat van de C. P. H. werd naar „de Tribune" meldt, aan den heer G. van Burink to Rotterdam het vol gend schrijven verzonden: „Na de door U, tezamen met de kame raden Hoogkarspel, Wijnkoop en Brommert op 8 Juli j.l. ingezonden verklaring, afge drukt in de Tribune van 16 Juli d.a.v., is door U geen enkele poging gedaan, om aan de hand van de kritiek op deze, louter for- meele erkenning van fouten, door ons in eenige artikelen in de Tribune gebracht, een politiek duidelijke verklaring af te ge ven, waaruit blijkt dat gij niet alleen be doelde fouten formeel erkent, doch ook de politieke oorzaken en consequenties daar van begrijpt, wat de eenige waarborg biedt voor een ernstigen strijd tegen her haling daarvan waarbij wij er U op wijzen, dat in het bijzonder over de door U als verantwoordelijk leider der Wijnkoopgroep in Rotterdam, gevoerde politiek een zeer duidelijke verklaring gegeven moet wor den. Wanneer door U een dusdanige persoon lijke verklaring bij het P. B. onzer Partij wordt ingezonden zal in den kortst moge lijken tijd worden beslist of gij tot lid der partij kunt worden toegelaten". Ongeveer gelijkluidende brieven wer den verzonden aan de heeren Hoogkarspel te Rotterdam en Brommert Jr. te Amster dam. Welsprekendheid en welbespraaktheid in de Staten-Generaal. De Staat koopt de Groesbeeksche natuur monumenten. Dezer dagen zijn de landgoederen Wolfs berg, Muntberg en het grootste en aan natuurschoon het rijkste gedeelte van het tusschen deze beide als een enclave gele gen landgoed de Hooge Hoenderberg, door den staat van de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland over genomen. Hiermede is dus de staat nu zelf eigenaar geworden van dit ca. 650 H.A. groot aaneengelegen boschcomplex. De bosschen komen nu te ressorteeren onder het Staatsboschbeheer, dat hiertoe in alle opzichten het best geschikt en ge outilleerd is. De vereeniging tot behoud van natuur monumenten heeft door het tot stand brengen van deze transactie een uitnemen de daad gesteld, die ongetwijfeld van na tionaal belang te achten is en meer in r.et bijzonder aan Nijmegen en Groesbeek ten goede zal komen. Voor het vreemdelingen verkeer is deze overeenkomst van groot belang, hetgeen reeds daaruit is op te ma ken, dat men aan den Westrand van den Hoogen Hoenderberg reeds begonnen is mte de vestiging van enkele vacantie- huizen. LASTIGE VRAGERS AAN HET POSTKANTOOR. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Man overreden en gedood. Gistermiddag heeft op den Westzeedijk te Rotterdam een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 30-jarige Noorsche zeeman Thor- bjorn Semb, die zich in beschonken toe stand in een café aan den Westzeedijk be vond, werd daar door de vrouw van den caféhoivder uit verwijderd. Hij viel op straat en kwam terecht on der een sleeperswagen, beladen met 2 ton pulp, die bestuurd werd door C. S. uit de Lombardstraat. De wagen ging den man over de borstkas. Toen men hem opnam bleek hij reeds overleden te zijn. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel vervoerd. Onder een auto geraakt. Zekere B., afkamstig uit Nordhorn, is gisterenmiddag met zijn fiets op den straat weg naar Ootmarsum tegen een auto op gereden. De man kreeg een dubbele sche delbreuk en is in hopeloozen toestand nnaar het R. K. ziekenhuis te Almelo over gebracht. HET MIJNONGELUK OP DE ORANJE NASSAU III. Tweede slachtoffer overleden. Donderdagavond is in het ziekenhuis te Heerlen overleden de tweede getroffene van het ongeluk op de Oranje-Nassau mijn III te Hecrlerheide, W. J., wiens toestand zeer critiek wks. Verdronken. Te Amersfoort werden in den laten avond gillen gehoord en een pet gevonden bij de Eem ter hoogte van de gemeente- reiniging. Dreggen had tot dusver geen re sultaat. De pet werd echter herkend door de echtgenoote van den gemeentewerkman W. A. P., die daar blijkbaar te water is geraakt en verdronken. Het slachtoffer was 41 jaar oud. De man was werkzaam bij de gemeente-gasfabriek. Kokende koffie gedronken. Te Breda i8 in het St. Ignatiuszieken- huis overleden een 2-jarig zoontje van J. v. Ete Waspik, dat uit een kan kokende koffie had gedronken. Tusschen de dorschmachine Te Well is het 2 1/2-jarig dochtertje van J. H. R. tusschen een dorschmachine ge komen en zoo ernstig gewond dat het aan de gevolgen is overleden. In een worstmachine bekneld geraakt. In de slagerij van de firma v. d. Poel aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam was de 28-jarige slagersknecht J. J. A. van den Hilled ijk bezig vleesch in een worst machine te stoppen. Hij is daarbij met de rechterhand te ver in de machine gegaan, tengevolge waarvan de twee voorste vin gers van die hand afgesneden werden. EEN BLOED BRUILOFT. Twaalf personen, waaronder de bruigom met messen en bierglazen mishandeld. Donderdagavond hebben zeer ernstige vechtpartijen plaats gehad op de bruiloft van den landbouwer K. te Albergen (gem. Tubbergen). Samen en in vereeniging heb ben de drie gebroeders G. zekeren v. d. A. zeer ernstig met messen en bierglazen aan het hoofd verwond en hem een drietal diepe vleeschwonden toegebracht. Ook den bruidegom is door enkele bruiloftsgasten een gat in het hoofdgeslagen, terwijl een tiental bezoekers van de bruiloft min of meer ernstig verwond werd. Het was een waar slagveld. In den laten avond van Donderdag heeft de burgemeester van Tubbergen met een drietal politieagenten zich naar de plaats van het. misdrijf begeven en een onderzoek ingesteld. Er werden 40 getuigen ge(hoord. Twee der gebroeders G. werden gearres teerd. De toestand van H. v. d. A. is ernstig. De gemeente-arts dr. J. Huf heeft den mishandelden geneeskundigen bijstand verleend en de wonde gehecht. In beslag genomen werden drie bebloe de messen, een schaar, een tabaksdoos en een zaklantaarn. DE STOEIPARTIJ TE ROTTERDAM. De vader bekent zijn zoon te hebben verwond. In aansluiting op het bericht over de mishandeling in een pand aan de Martinus Steynstraat te Rotterdam, kunen wij nog het volgende mededeelen: In de woning van den schilder J. G. K. waren de drie zoons met elkaar aan het stoeien. De vader gelastte hen stil te zijn. Desondanks bleven de jongens ravotten. De vader werd toen driftig, greep het broodmes, dat op tafel lag, en slingerde dit. in het wilde weg, in de richting van zijn twintigjarigen zoon M. J. K., die op ongeveer 1 1/2 meter afstand stond. Deze werd zoor ernstig in den buik getroffen. Zijn toestand is zorgelijk. De vader is thans gearresteerd. Eerst zei hij, dat zijn zoon per ongeluk in het mes was gevallen. Later heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is opgesloten- De 20ste Jaargang van „Parlement en Kiezer", die, samengesteld door J. A. Jung- mann en F. K. van Iterson, resp. oud-bi bliothecaris en bibliothecaris der Tweede Kamer, bij Martinus Nijhoff te 's-Graven hage is verschenen 4) bevat een lengte overzicht van de redevoeringen, in de beide Kamers door de leden der voornaam ste partijen gedurende het afgeloopen zit tingjaar gehouden. Daaruit blijkt dat de woorden, in de Eerste Kamer gesproken, zich aaneen rijen tot een kolomlengte van 22.943 centi meter, welke 956 kolommen geven. Hier van komen voor de verschillende partijen: S.D.A.P. 6071 c.M. of 253 kolom (11 leden) R. K. 4783 199 (16 V. D. 3814 159 4 C. H. 2863 119 7 A. R. 2761 „115 6 Lib. 2651 „110 6 (Het tusschen haakjes genoemde cijfer geeft het aantal leden aan, waardoor de partij in de Kamer vertegenwoordigd is). Gemiddeld maakt dat ongeveer uit per lid bij de S. D. A. P. 23 kolom, R. K. 121/a kolom, V. D. 40 kolom, C. H. 17 kolom, A. R. 19 kolom, Lib. 18 kolom. De S. D. A. P. is dus in de breedspra kigheid verreweg kampioen als partij en laat de andere fracties verre achter zich. Per lid winnen echter de Vrijz.-democra- ten den titel ruimschoots. Gaan we nu de welsprekendheid in de Tweede Kamer na. In totaal werden hier 74066 centimeter of 3086 kolommen aan speechen afgesto ken, verdeeld als volgt: S.D.A.P. 18384 c.M. of 766 kolom (24 leden) R. K. 11656 486 (30 C. H. 9315 388 (11 Lib. 8652 360»/, 8 V. D. 8546 356 7 A. R. 7990 333 (12 C. P. (W.) 3695 154 (1 lid C.P. (d. V.) 2480 103 1 S. G. 1603 67 (3 leden) H. G. 999 4lVa„ (1 lid M. P. 477 20 1 P. B. 269 11 1 Gerekend per lid, dat de partijen in de Kamer tellen, geeft dit een gemiddelde voor de: S. D. A. P. 32 kolom, R. K.16 1/5 kolom, 0. H. 35 kolom, Lib. 451/a kolom, Vrijz.-dem. 51 kolom, A. R. 28 kolom. Het individueel record komt natuurlijk aan den heer Wijnkoop met 154 kolom voor zijn mond alleen. De heer de Visser blijft 51 kolom bij hem ten achter, maar wanneer de onderwerping van David ge heel haar beslag heeft gekregen, zal hij ook daar zijn collega-communist wel excu ses voor aanbieden. Deze heeren wisten met- z'n tweeën 257 kolom te vullen, terwijl de R. K. Staatspartij, die 30 leden telt, niet meer dan 4S6 kolom in beslag nam. Wat het publiek moet weten en waaraan de Post geen schuld heeft. Voor verschillende werkzaamheden, on der welke het uitbetalen en ontvangen van gelden een voorname plaats inneemt, ver leent de Postdienst zijn bemiddeling tus schen het publiek en andere Rijksdiensten, zooals de belastingdienst. Rijksverzeke ringsbank, Rijkspostspaarbank, Postchèque en Girodienst, enz. Het publiek, dat voor deze werkzaamhe den practisch dus uitsluitend met de Post in aanraking komt-, is spoedig geneigd aan den loketambtenaar vragen te stellen over de regelingen van deze diensten, welke hij niet. kan beantwoorden en maar al te vaak maakt het publiek hiervan aan de Post een verwijt. Ten onrechte, wijl inrichting en organisatie van bedoelde Rijksdiensten geheel afzonderlijk staan en buiten den Postdienst omgaan. Om bijv. te weten in welke gevallen een uitkeering van 100 wordt gegeven door den Raad van Arbeid moet men bij dezen zijn en niet bij de post, al worden de gelden eventueel op het postkantoor betaalbaar gesteld. Voor inlichtingen omtrent zijn belastingaanslag moet men op het be'astingkantoor zijn en niet op het Postkantoor, dat alleen beta lingen in ontvangst neemt, enz. Ook wordt het den postdienst meermalen kwalijk genomen, indien bij aanbieding van eene postchèque uitbetaling moet wor den geweigerd, omdat het advies nog niet ontvangen is. Veelal blijkt dan dat de re keninghouder nog geen advies heeft afge geven en de cliënten met een looze cheque blij gemaakt heeft! De post staat ook hier dus geheel buiten en ter bevordering van goede verhoudingen aan het loket is het nuttig dat het publiek dit weet. De heer dr. ir. N. Koomans, hoofd ingenieur der telegrafie en telefoon, is naar Amerika vertrokken, om zich daar op de hoogte te stellen van de technische radio-aangelegenheden. De tweede haven te Schevenln- gen zal in Februari gereed zijn. In April 1931 zal de afd. Rotterdam van de Kon. Nederlandschc Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een groote bloementent oonstellin g houden. Wegens plaatsgebrek in het tand heelkundig instituut te Utrecht moe ten vijftig eerste jaar studenten wachten tot na Januari 1931. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN BUITENLANDSCHE BELANGSTELLING VOOR ONZE INDISCHE LUCHTVAART. De gouver- neur-generaal van de Straits, Sir Cecil Clementi, Reeft onlangs een bezoek gebracht aan het vliegveld Tjilitan bij Batavia, waar hij door de luchtvaart-autoriteiten werd ontvangen V. 1. n. r.: de heeren P. J. van Baarda, kapt. Koppen, Ramoer, Sir Clementi, Fitz- maurice, luit. ter zee Boelen, mr. M. R. Heyden, en de heer Nieuwenhuis van de K.L.M. (Foto K. N. I. L. M.) DE EERSTE DRIE-GORDELBRUG TER WERELD werd dezer dagen over de Roer bij Duren voor het verkeer geopend. Deze brug, die 78 M. lang is, werd gebouwd door ir. Tils

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9