SPORT De Slavin van het Zwijgen ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 Het „donkere licht". Zondag nacht vlamde uit de vallei van Beauvais een felle lichtschijn op. Het was de gruwelijke doodenfakkel van de trotsche R. 101, het luxueuse, het grootste luchtschip der wereld, dat op weg naar Britsch-Indië in den greep van den storm werd neergesmakt. Slechts acht van de 54 personen aan boord, ontkwamen aan den vuurdood. Twee van hen overleefden hun redding slechts enkele uren. 'n Paar dagen, nadat zij met zoo groote verwachtingen van Oardington vertrokken waren, keerden hun deerlijk verkoolde lij ken per schip huiswaarts, waar zij door hun ontstelde landgenooten in diepen rouw werden ontvangen. Groote verwachtingenJa, het Engelsche volk hoopte tegenover het succes, dat de Duitschers tot dusver met de Zeppelins, de pioniers van het luchtschipverkeer, hadden weten te behalen, met het nieuwste lucht schip de suprematie op dit gebied zich te kunnen verzekeren. Kosten het thans vernielde schip kostte een paar millioen p. st. noch moeite waren gespaard. Er zou nu moeten worden bewezen, dat naast de vliegtuigen, toch eigenlijk aan het luchtschip de toekomst behoorde. En het Britsohe volk, dat eenmaal met recht en reden kon verklaren, dat Brittannië de zeeën beheerschte, zou thans toonen ook in de lucht zijn mededingers de baas te zijn. De R. 101 zou de mogelijkheid van een groot geregeldpassagiersverkeer door de lucht aantoonen en met dezen tocht van de R. 101 naar Britsch-Indië zou de grond slag moeten worden gelegd voor een systeem van nieuwe imperiale verbindin gen, die de verschillende deelen des Rijks dichter bij elkander zouden brengen. De eerste imperiale luchtlijn first empire air route schreven des Zater dags de Engelsche bladen boven het relaas van de voorbereidingen van den grooten tocht. De op dezen tocht opgedane ervaringen zouden dienen voor de voorbereiding van een geregelden dienst, die naar men hoop te, reeds het volgend jaar door de R. 101 en den gereconstrueerden R. 100, op Egypte zou kunnen worden geopend. Juist nu te Londen de rijksconferentie is begonnen, en weldra de ronde-tafel-con-% ferentie met de Britsck-Indiërs zal bijeen komen, zou de welgeslaagde tocht van het grootste en machtigste der luchschepen èn den dominions èn Indië toonen, wat het moederland vermocht ten aanzien van het luchtverkeer, dat de geweldige afstanden die het .van de dominions en koloniën scheiden zou doen inkrimpen en een nieu wen band om de verschillende deelen des Rijks zou leggen. Aan deze verwachtingen is door deze ramp een geweldige slag toegebracht. Het licht van Beauvais is een zeer „don ker licht". Nauwelijks hadden we het belicht van de tragische ramp gelezen of een ander telegram meldde Maandag het neerstorten van een verkeersvliegtuig bij Dresden, waarbij alle acht inzittenden om het leven kwamen. Luchtschip en vliegtuig Toch geeft de mensch de strijd met de wisselvallige elementen niet op. Donder dag is weer een Oceaanvlucht begonnen vanuit Harbour Grace, waarover elders meer. Na weken praten. Het groote ongeluk met de R. 101 heeft de aandacht geheel in beslag genomen en de belangstel ling voor de sluiting van de Volkenbonds vergadering te Genève in de hoek gedrukt. Wat misschien maar goed is voor het prestige van den Volkenbond, want de re sultaten zijn niet bepaald overweldigend. Genève dreigt de plaats te worden van de holle woorden, de plaats van het schoone gebaar zonder inhoud, schrijft het Vader land. Men praat er en praat over theo retische constructies van pacten en ver dragen, men zwelgt er in de juridische for mules en onderwijl.... gaat het werkelijke leven aan Genève voorbij. Daar buiten gebeuren geweldige din gen. Maar Genève weet er niet van. In Rusland en Italië doet men grootsche ex perimenten met den staat als oppersten werkgever. In Duitschland komt de nieuwe generatie in verzet tegen de slavernij van Versailles. In China trekken de legers van Noord naar Zuid en van Zuid naar Noord. In Indië zijn de Hindoes in beweging gekomen. In Egypte strijdt het Britsche Imperium evenals in Indië een hardnekki- gen strijd om het handhaven van de be schaving van Europa. Frankrijk en Italië staan scherp tegenover elkaar. De strijd om de bondgenootschappen in Europa gaat onverminderd voort. En Genève? Genève negeert dit alles. Genève is in politiek opzicht welhaast geheel sterieL Brazilië. Bij de reeks van Zuid- Amerikaansche republieken waar den laat- sten tijd revoluties zijn uitgebroken of staatsgrepen andere mannen aan het be wind hebben gebracht, heeft zich nu ook Brazilië gevoegd. De eerste berichten over een revolutionaire woeling in het Zuiden van Brazilië dagteekenden reeds uit het begin van de vorige maand en zijn natuur lijk door de regeering te Rio de Janeiro dadelijk tegengesproken. Niemand liet zich echter door zulk een logenstraffing paaien, omdat de regeering van Uruguay, de re publiek die aan den Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul (het middelpunt der be weging) grenst, bij wijze van voorzorg troe pen naar de grens h£d gezonden, om te be letten dat haar burgers bij gewelddaden leden. Intusschen breidde de opstand zich snel uit en thans zouden negen van de twintig staten in opstand zijn. De strijd gaat te gen den nieuw gekozen president Prestes, die een candidaat was van den thans nog fungeerenden president Luiz. De revolutie in Brazilië is van ernstiger aard dan die in de andere Zuid-Amerikaan- sceh republieken. In dat geweldige land, door een bond van staten gevormd, heerscht een fede rale regeering, die er op kan rekenen steeds toch wel een deel dezer staten op haar hand te hebben en dus over machts middelen te beschikken om zich tegen re volutionaire bewegingen te weer te stel len. Zoo schijnt het dan ook thans te zijn en daarom is dan ook deze revolutionaire beweging in Brazilië voor zooveel ernsti ger aard dan de revoluties in de andere Zuid-Amerikaansche republieken. En zoo kan men in Brazilië dan ook eigenlijk van een burgeroorlog spreken en moet men er rekening mee houden dat de „omzetting" der regeering hier niet zonder hevigen strijd en zonder bloedvergieten zal kunnen geschieden. Voorloopig is de toestand nog volkomen onoverzichtelijk. De sterk gecensureerde berichten geven nog geen houvast ter be oordeeling van de situatie. Polnische Wirtsehaft. De be richten, die uit Warschau komen, wijzen erop, dat de toestand in Polen steeds kri- tieker wordt. Eenerzijds wordt de spanning tusschen regeering en oppositie voortdu rend scherper, anderzijds wordt de bewe ging onder de Oekrajieners in Oost-Gali- cië voor autonomie steeds krachtiger. En intusschen worden de gevangenissen gevuld met oud-volksvertegenwoordigers, door welke methode de machthebbers in Warschau hopen de oppositie van haar leiders te berooven, nu de verkiezingscam pagne in vollen gang is, terwijl elke po ging van de leiders van de Oekrajieners om met de regeering te Warschau tot over eenstemming en verzoening der tegenstel lingen te komen, kortweg wordt afgewezen en de arrestaties ook hier voortduren, waarbij men zelfs niet terugdeinst voor de gevangenneming van een figuur als de pre laat van Tarnopol. Blijkbaar blijft men te Warschau geloo- ven in de kracht van het geweld, om de Poolsche eenheid, zoo noodig voor de jon ge Poolsche republiek, welke zoo gevaar lijk gelegen is tusschen de beide groote buren Rusland en Duitschland (waarvan zij groote minderheden onder haar bestuur heeft) in stand te houden een experi ment, dat wel eens averechtsche gevolgen voor het herrezen Polen zou kunnen heb ben. In welk een gevaarlijke, naar revolutie wijzende, richting de toestand zich ontwik kelt, blijkt overigens wederom uit een open brief van den vroegeren voorzitter van den Landdag Daszynski eens een groot vriend van Pilsoedski, toen deze nog bij de so cialisten steun zocht voor de verwezenlij king van zijn denkbeelden tot bevrijding van zijn vaderland. Enkele dagen geleden heeft deze soc. leider in een open brief een laatste beroop gedaan op den staatspresident. Ronduit verklaart Daszynski, dat Polen zich aan den rand van den afgrond der anarchie bevindt. Hij wijst op de talrijke politieke arrestaties en de bloedige offers van den binnenlandsch politieken strijd. Den eco- nomischen toestand noemt hij even ernstig als de politieke toestand is. De willekeur der autoriteiten heeft een algemeene on rust gewekt. Met klem doet Daszynski daarom een beroep op den staatspresident om op het laatste oogen'olik de vrijheid der verkie zingen te waarborgen, daar, indien dit niet geschiedt, het volk een anderen, en gevaar lijker, weg zal vinden om zijn wil kenbaar te maken. De ontwikkeling van de gebeurtenissen in Polen wekt dan ook groote gezorgdheid, en dat niet alleen in Polen zelf. Het ont staan van binnenlandsche botsingen en troebelen in dit land met z;ijn vele minder heden toch kan groote gevaren in zich sluiten voor de handhaving van den vrede in dit nog altijd zoo onrustige gedeelte van Europa, dat thans, te midden der zware economische malaise, allerminst nieuwen strijd kan verduren. VOETBAL B. K. FEDERATIE. Overzicht. Er is goed beschouwd van het program ma van jl. Zondag niet veel overgebleven. Slecht weer was oorzaak, dat diverse ter reinen werden afgekeurd, maar ook om andere redenen werden nog wedstrijden uitgesteld. Intusschen is het programma voor de eerste klasse morgen niet zoo heel groot, wijl er in verschillende afdeelingen rust is. In de eerste klasse E evenwel is een volledig programma samengesteld, niet minder dan vijf ontmoetingen vinden plaats indien het weer maar wat wil meewerken. Aan spanning zal het morgen ongetwijfeld weer niet ontbreken. S. J. C. opent thans de competitie met een uitwedstrijd tegen de kampioenen. Dat D. H. L. nog over een goede ploeg beschikt, bewees zij wel vorige week door een gelijk spel tegen Leonidas. We zijn be nieuwd wat de St. Jeroensclub in haar nieuwe omgeving zal presteeren. Vorige week schreven we, dat S. J. C. niet onge lukkig zou beginnen, wijl Lisse een haar bekende tegenstander was. Deze ontmoe ting ging evenwel niet door en S. J. C. komt dadelijk in den zwaren strijd tegen de kampioenen te staan. Een reden te meer om dadelijk flink aan te pakken. En al zijn we dan overtuigd, dat een neder laag nagenoeg onvermijdelijk is. laten de Noordwijkers zorgen, dat de cijfers dan zoo laag mogelijk blijven. Lisse trekt morgen naar Haarlem, waar zij de gast zullen zijn van de Black Boys. Naar wij vernemen beschikt Lisse dit sei zoen weer over verscheidene goede jonge spelers', die nog veel voor de vereeniging zullen kunnen doen. Laten zij bedenken, dat er veel van hen verwacht wordt. La ten zij ook bedenken, dat eenige onver wachte tegenslag nog geen direct verlies beteekent en dat een verkregen achter stand nog heel goed in voordeel kan wor den omgezet! De rest van het eerste klas-programma vermeldt nog H. B. C.Graaf Willem, D. E. M.Leonidas en G. D. A.D. O. N. K. In de tweede klasse krijgen we op de eerste plaats den wedstrijd Teijlingen Leiden. De Leidsche roodzwarten hebben him eerste nederlaag reeds te pakken, maar we weten, dat zij niet bij de pakken zullen gaan neerzitten. Teijlingen kan dus op flinken tegensiand rekenen en de wed strijd belooft niet van spanning ontbloot te zullen zijn. Blauw Zwart gaat op bezoek bij Spar taan. Deze Rotterdamsche club won Zon dag jl. den eersten wedstrijd van Leiden en zal ook morgen natuurlijk alles doen om een behoorlijk resultaat te bereiken. De Wassenaarsche club, die o. m. op de serie- wedstrijden te Leiden zulk een mooi suc ces behaalde, zal zich daarvan evenwel toch zeker niet laten afschrikken, maar zij zullen zich ook terdege moeten inspan nen om een behoorlijk resultaat te verkrij- gen. De Duiven spelen thuis tegen Excelsior en Graaf Floris ontvangt haar stadgenoote Lenig en Snel. R. K. Sportvereeniging „Lisse". Bij den aanvang van de competitie hee- ten wij op de allereerste plaats de nieuwe leden van harte welkom, en wij vertrouwen dat zij hun beste krachten voor de Ver eeniging'zullen geven, door op de eerste plaats hun contributie op tijd te voldoen, en ten tweede zoo weinig mogelijk de wed strijden te verzuimen. Ook de oudere leden willen aan deze twee belangrijke punten nog wel even hun aandacht schenken. Voor de goede regeling der contributie deelen wij nog even mede, dat deze betaald kan worden des Zaterdags van 76 uur in den R. K. Volksbond. Het programma voor morgen luidt als volgt: 2.30 uur: T. Y. B. B. ILisse I F. v. Veen 2.30 uur: B. S. M. ILisse II Joh. Meijer 12.30 uur: D. O. S. IILisse III A. J. Kouw Wat betreft de wedstrijden kunnen wij deze keer heel kort zijn, daar er over de sterkte der elftallen nog niet veel gezegd kan worden. T. Y. B. B. heeft verleden week de competitie op waardige wijze ge opend, en de Haarlemmers zullen hierdoor wel eenigszins gesterkt zijn. Toch achten wij het noodig, dat uit dezen wedstrijd min stens één puntje wordt meegebracht. Wij verwachten aan den Schoterweg een span- nenden strijd en zien vol belangstelling den uitslag tegemoet. De overige elftallen zorgen zeker ook wel voor een goed begin? Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. - R. K. V. V. L.Helios; Sitt. BoysKim- bria; V. V. H.O. V. C.; ChévremontR. K. O. N. S.; CaesarMarsana. Eerst e klasse D. R. K. A. V.Wilskracht; De MeerV. I. C. Eerste klasse E. D. H. L.-S. J. C. (2.30 uur); H. B. C.- Graaf Willem; D. E. M.—Leonidas; T. Y. B. B.Lisse (2.30 uur); G. D. A.D. O. N. K. (2.30 uur). Tweede klasse O. DuivenExcelsiorSpartaanBlauw Zwart; TeijlingenLeiden; Graaf Floris— Lenig en Snel. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Zondag zullen drie der A. V. V.-olftallen voor de competitie in actie zijn. Het le elftal trekt naar Zoeterwoude om daar te 2.30 uur St. Bernardus I te ont moeten. Wij kennen St. Bernardus niet en durven daarom niets voorspellen. Wij ge- looven echter, dat. de le elftallers wel suc ces zullen kunnen behalen, indien er ge speeld wordt als Zondag pl. tegen St. Lo- dewijk, doch dan moet ook terdege aange pakt worden. Laat allen hun best doen om minstens 1 puntje mede te brengen naar Leidschendam. Het 3e elftal speelt om 2.30 uur. thuis te gen Valkeniers 3 en A. V. V. a speelt voor de Junioren-Competitie eveneens thuis te gen Graaf Floris a om 1 uur. De sterkte der elftallen is bij het begin der competitie zoo moeilijk te bepalen en daarom willen wij eerst zien, wat zij pres teeren, alvorens ops aan voorspellingen te wagen. Wij rekenen er echter op, dat de A. V. V.'ers hun best zullen doen in de wedstrijden een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken on zullen trachten door mooi en fair spel minstens 1 puntje thuis te houden; aanpakken zal dan echter de boodschap zijn. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 64) „Om het geld te fourneeren dat noodig is voor de exploitatie van de mijnen, op voorwaarde dat Sir Charles de concessies inbrengt en dat ze de winst samen zullen deelen. Weet je wat: ik zal vx*a<gen of mijn vader straks nog hier komt. Hij is toch nog niet naar bed, hij gaat nooit zoo vroeg „Maar hij is toch pas ziek geweest?", opperde Beatrice. „O, maar hij is er alweer aardig hoven- op en met een auto is hij zonder dat hij zich heeft te vermoeien, in een kwartiertje hier. Het is een mooie avond. Zoo iets als dit is juist een kolfje naar zijn hand; het zal hem eerder goed dan kwaad doen. Maar ik moet eerst een gesprek onder vier oogen met Sir Charles hebben)' Beatrice trachtte hem tegen te houden, maar daar trok de voortvarend© jongeman zich niet veel van aan en hij viel ongege neerd de slaapkamer van den edelman bin den. Deze was eerst hevig ontstemd, maar naarmate Mark met zijn uiteenzettingen vorderde, klaarde Sir Charles' gezicht op. Hij liet zich ten slotte zelfs bewegen om zijn vermomming af te leggen. „Werkelijk, beste jongen", zei hij, toen Mark klaar was, „ik kan niets anders zeg gen, dat dat het mijn stoutste verwachtin gen overtreft wat je me daar verbelt en dat ik jou en je vader meer dan dankbaar ben. Ik had er geen flauw idee van dat ik op zoo'n schandelijke manier bedrogen werd. Ik beschouwde Satoris als een goe den kerel, die mij op een delicate manier uit de narigheid wilde helpen. Maar als de oude meneer Ventmore zegt, dat die con cessies waarde heb oen, is er geen enkele reden om daaraan te twijfelen, want er is is geen gewiekster zakenman in de heele City. Nu Satoris dood is, heeft die over dracht zijn beteekems verloren." „Die zou toch nietig zijn", verklaarde Mark, „omdat zij door bedrog verkregen is. Nu zou ik u willen verzoeken om op uw gewone zorgvuldige manier toilet te ma ken, dan zal ik mijn vader telefoneeren dat u met zijn voorstel accoord gaat en ga ik hem even in een taxi halen. Dan kan de heele zaak vanavond, of beter gezegd van nacht, nog in orde komen.'-' Mark ging de kamer uit en deelde Bea trice, die in haar eigen kamer in span ning op den uitslag van het onderhoud had gewacht, mede dat alles in orde was en dat zij naar Mary Grey moest teruggaan. Gearmd liepen ze den corridor over, waar de liohten gedempt brandden en waar op dat oogenblik geen levende ziel te bekennen was. „Ik hoop dat je me wilt vergeven, lief ste", zei het meisje zacht. „Het had niet veel gescheeld of ik had er zwaar voor ge boet dat ik niet voldoende vertrouwen in je heb gesteld! Maar nu is alles ten beste gekeerd." „Er is geen sprake van je iets te moe ten vergeven", weerde Mark af. „Ik zal je wat anders vertellen. Het kan me niet schelen of iemand ons ziet of nietik zal je hier nu een kus geven! Ik kan heb niet helpen, maar ik kan moeilijk de weduwe van Stefen Richford in je zien; dat moet je maar als een korten benauwden droom beschouwen." De jongeman deed gelijk hij aangekon digd had en Beatrice verzette zich niet. Daarop ging Mark voort: „Als ik je een raad mag geven, spreek dan met niemand, behalve Berrington natuurlijk, over de te rugkomst van Sir Charles tot de zaken tus schen hem en mijn vader definitief gere geld zijn. Stop nu maar eerst Mary Grey in bed, die heeft warempel een behoorlijke nachtrust verdiend, de arme meid Mark telefoneerde zijn vader, die, zoo als hij verwacht had nOg niet naar bed was en die zich onmiddellijk bereid verklaarde naar het Royal Palace Hotel te komen. Mark ging in een taxi weg om hem te ha len en Beatrice bracht Mary, die na den emotievollon dag naar rust verlangde, naar haar kamer. Toen ze weer beneden kwam, ging ze bij Herringt on zitten die op haar had gewacht en vertelde hem al les wat er sinds haar vertrek uit den sa lon gebeurd wias. De kolonel, met zijn ken nis van het mysterieuze complot, begreep natuurlijk best hoe de zaak zich had toege dragen. Beatrice merkte op dat de trek van me lancholie geheel uit het gezicht van haar ouderen vriend verdwenen was. „Mijn arme lieve meid zal eind él ijk ook vrede en geluk vinden", zei hij, toen Bea trice over Mary Grey begon en er was een trilling van ontroering in zijn stem, toen hij sprak. „We zullen ons geluk des te meer waardeeren, omdat we er zoo lang op hebben moeten wachten en er zoo voor hebben moeten vechten, ma^r de jaren van beproeving zullen blijken niet vergeefscli te zijn geweest. Er zal den eersten tijd natuurlijk 'heel wat gepraat worden over Carl Satoris, maar dat raakt Mary niet. Behalve de paar ingewijden, die zullen zwijgen, weet niemand van haar relatie tot den schurk. Ze was in geen enkel op zicht medeplichtig aan zijn schooierstre ken, integendeel, ze trachtte ze zooveel mogelijk te verhinderen en ten slotte: ze heet Grey, niet Satoris. Over een paar dagen trekken we naar een stil plaatsje in een mooie streek en trouwen in alle stilte. Jij en Mark moeten er natuurlijk bij zijn." „Ik hoop dat u zoo gelukkig zult wor den als u verdient", zei Beatrice aange daan, „maar het zal me zwaar vallen om twee zulke goede vrienden te moeten ver liezen." „Daar hoef je niet bang voor te zijn", stelde Bevrington gerust. „Ik neem ontslag uit den dienst; dat heb ik niet eerder ge daan omdat ik avonturen zocht om mijn ellende te vergeten. Ik ga me nu eindelijk op mijn familiegoederen vestigen en die beheereniets wat ik allang had hehoo- ren te doen. En nu wensch ik je góeden- nacht-; je zult wel heerlijk slapen, denk ik." Beatrice ga-f hem hartelijk de hand en do kolonel drukte een eerbiedigen kus op haar slanke vingers. Nauwelijks had hij het hotel verlaten, of Mark kwam terug met een kleinen krassen ouden heer, wiens scherpe oogen niets scheen te ontgaan van wat er om hem heen gebeurde. „Zoo, zei hij opgewekt, „dus dat is Bea trice", en hij sta-k het meisje de hand toe. „Je vindt zeker wel gced, dat ik je maar direct bij den naam noem, want Mark vertelt me dat je mijn dochter wordt! Ik ben maar een eenvoudig man, die altijd alleen maar voor zijn zaken geleefd heeft, maar den laatsten tijd ben ik toch gaan in zien, dat geld niet het eenige op de wereld is. Geluk bijvoorbeeld, kun je er niet voor koopen. Je hebt misschien gehoord dat ik ziek ben geweest en toen is die wijsheid tot me doorgedrongen. Maar dat neemt niet weg, dat het resultaat van mijn zaken doen anderen gelukkig kan maken." (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13