ZAi. .iDAG 11 OCTOBER lb. DE LEIDSCHE COURANT DERDE, BLAD PAG. 10 HOOG WATER. Bouwputten der nieuwe Maas brug volgeloopen. Gisternacht heeft het stijgend water van de Maas, de bouwputten der nieuwe brug in Maastricht doen volloopen. De daar nog aanwezige werklieden en mate rialen heeft men bijtijds naar den wal go- bracht. Naar we vernemen zal de hooge water stand waarschijnlijk geen schade voor de werken beteekenen, doch alleen slechts op onthoud veroorzaken. De in het Bosscher- veld opgeworpen dijk, die tijdig gereed kwam, belet het water daar door te drin gen, zoodat de werkzaamheden hier ge woon voortgang kunnen vinden. Groote uitgestrektheden land overstroomd. Naar wij uit. Lochem vernemen, zijn de riveirtjes en beken in den Gelderschen Achterhoek, "tengevolge van den ontzetten- den regenval der laatste dagen, onrustba rend gestegen. Vele zijn buiten haar oevers getreden en de weilanden zijn over groote uitge strektheden overstroomd. In allerijl zijn maatregelen getroffen om het bedreigde vee in veiligheid te brengen, terwijl de bevolking in groote ongerustheid den verderen was van het water gade slaat. Langs de Waal. Gistermorgen was de stand van de Waal voor Nijmegen 11 M. -{- N. A. P., hetgeen tegenover Donderdag een was van 1.17 M. bet eekent. De Hooge Kade liep gistermorgen onder en de oprit naar het veer en de Lage Markt is verlengd. De uiterwaarden staan blank. Uit Maas en Waal en de Betuwe komen van allen kanten klachten over hoog bin nenwater. Het vee moest reeds van de la ger gelegen weiden worden binnengehaald. Aan het rooien van bieten en aardappe len kan met dezen toestand op verschei dene plaatsen niet worden gedacht. Overstroomingen in het Polden- district Veluwe. Tengevolge van den ongekend hevigen regenval der laatste dagen ondervindt thans ook het uitgestrekte Polderdistrict Veluwe ernstigen wateroverlast. Nu in den afgeloopen nacht het water nog zeer aan zienlijk gestegen bleek te zijn, ziet de toe stand er inderdaad zorgwekkend uit. Reeds in de omgeving van Teuge ont waart men, uit de richting Deventer ko mende, hoe ten Zuiden van den rijks straatweg naar Apeldoorn het wassende water de landerijen heeft overstroomd en wanneer men iets dieper landwaarts in gaat, blijkt spoedig, hoe verschillende boe- renbehuizingen door den wateroverlast in ernstige moeilijkheden zijn geraakt. De boerderij van J. van Essen, nabij genoem den rijksstraatweg, is niet meer te berei ken, tenzij men over een boot beschikt, daar zij rondom in het-water staat. Gister avond laat moesten nog in allerijl de koeien, varkens en ander vee in veiligheid worden gebracht, terwijl het zoo goed als zeker is, dat van de nog te velde staande gewasen niets meer terecht zal komen. Even treurig is het gesteld bij de boerderij van den landbouwer Weijn. Over den anders druk gebruikten weg TeugeWilpsche Achterhoek golft het op gestuwde water met groote kracht en over een aanzienlijke uitgestrektheid staat hier de weg dan ook geheel blank. In den z.g. Bottenhoek, nabij de bekende boer derij ,,'t Klooster", troffen wij een uitge strekt watervlak aan, golvend als een bin nenzee, die al het weiland en de bebouwde akerg heeft verzwolgen. Ook deze boerderij nog even boven den vloed uitkomend met haar wat hooger dan 't omliggende land ge legen grondvlak, is niet meer te bereiken. Donderdagavond heeft de burgemeester der gemeente Voorst, mr A. C. baron van der Feltz, onder wien dit gebied ressor teert, zich in persoon van den toestand op de hoogte gesteld. Den boeren werd ver zocht, hun land niet te beschermen door het ophoogen van den weg, omdat dan ver derop de in den Wilpschen Achterhoek gelegen boerderijen geheel onder water zouden komen te staan. Hoewel noode, heeft men aan dit verzoek gehoor gege ven en draagt nu gewillig den waterover last. De oorzaak. Omtrent de oorzaak van den waters nood werd ons, aldus lezen we in „De Tijd" de volgende uitlegging gegeven. Door het toenemen der ontginningen ter hoogte van Beekbergen, wordt het he melwater thans sneller afgevoerd dan vroe ger, hetgeen zich vooral bij plotselingen grooten regenval, zooals in dit geval, doet gevoelen. In den tijd der vele regens is de Groote Wetering, die bij Teuge den Rijksstraatweg snijdt, geheel volgeloopen en bleek niet meer in staat, de water massa's te bergen. Het stoomgemaal bij Terwolde kan niet genoeg op den IJsel uitslaan, zoodat een overstrooming der langs de Groote Wetering gelegen boerde rijen niet kon uitblijven. Het geheele ge bied ten Zuiden van den Rijksstraat lijdt thans onder de gebeurtenissen, maar ook het Noorden houdt de straatweg het water voorloopig tegen, maar door een duiker perst het daar onderdoor en stuwt een sterke stroom naar de Noorderlanden. De overstroomingen van het oogenblik leveren een nieuw bewijs voor de reeds her haalde malen geuite bewering, dat de wa terstaatkundige toestand in de hier ge noemde streek dringend verbetering noodig heeft. Het is dan ook te wensohen, dat de betrokken autoriteiten hierin aanleiding mTlen vinden, ora de situatie ernstig on- 'er het oog te zien en krachtig naar voor zieningen te streven. In Oostelijk Noord-Brabant. In de omgeving van St. Oedenrode is de Dommel op enkele punten buiten hare oevers getreden en heeft nabijgelegen per- ceelen overstroomd. Nabij Opwetten heeft de waterstand een dergelijke hoogte bereikt, dat verschillende weidevelden blank staan. Dijkdoorbraak te Roderwolde. Uit Roden (prov. Drente) meldt men ons, dat de polder van het waterschap te Roderwolde overstroomd is, doordat de dijk is doorgebroken. Groote massa's hooi drijven rond. Het Eelder- en Peizerdiep overgeloopen. In het Noorden der provincie Drente staat het water hoog. Tet Eelder- en Pei zerdiep zijn overgeloopen; de landerijen staan blank. Het vee kou er niet langer blijven. In de woningen zijn de kelders eveneens volgeloopen. De Niers buiten haar oevers. Na den hevigen regenval der laatste dagen is de Niers bij Gennep buiten haar oevers getreden. De uiterwaarden en wei landen zijn geheel ondergeloopen. Met bijl en mes elkaar bewerkt. Uii Wadenoijen (Gld.) wordt aan de „Tel." gemeld: Donderdag ontstond in het naburige Est e«n hooggaande twist t-us- schen zekeren V., wonende onder die ge meente, en zijn ongeveer 20-jarigen neef C. V., woonachtig in de buurtschap „Hoen derbosch" te Ophemert. Met een bijl sloeg C. V. zijn oom een pink geheel af, terwijl deze zijn neef met een mes ernstig aan de hand verwondde. De jongeman nam daar op de vlucht, om aan arrestatie te ont komen. De politie heeft hem tot dusver niet kunnen ontdekken. Het vermoeden wordt geuit, dat hij per trein de wijk heeft genomen naar een andere plaats. Naar men mededeelde, was drift de oorzaak van de ruzie. Inbraak te Drunen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken bij den molenaar F. v. d. Westen te Drunen en in het café M. v. d. Westen, een broer van eerstgenoemde. Tij dens de 2e inbraak is de inbreker verrast door op surveillance zijnde marechaussee uit Besoyen. Bij ontvluchting werd op hem gescho ten en werd hij verwond. Bij arrestatie bleek hij te zijn een zekere de R., die vroe ger in Drunen heeft gewoond, tijdens het graven van het kanaal Den Bosch—Dron- gelen. Dr. van Seters verleende genees kundige hulp. Wij bouwen Op 16 October 1929 wordt de laatste paal voor de Bijenkorf te Rotterdam in den grond gedrevenOctober 1930 is het gebouw kant en klaar. In Juli 1930 wordt begonnen met het verbouwen van het tramhuisje op het Beursplein van twee wachtruimten voor het publiek worden 2 kantoortjes gemaakt van een kantoortje wordt een wachtruimte gemaaktOctober 1930 gaat ook daar de schutting weer weg.. N.R.C. Een ernstige maar vage beschuldiging. Men schrijft uit Amsterdam aan het „Vad.": Een artikel in „De Telegraaf" bevat een ernstige beschuldiging aan het adres van de Amsterdamsche politie, meer in het bij zonder den dienst der Centrale Recherohe, of liever het maakt melding van geruch ten, die mochten zij gegrond blijken, een ernstige beschuldiging inhouden. Het komt hierop neer, dat de ambtenaren der re cherche, die gewerkt hebben in de zaak van den inbraak bij den juwelier Berke- meyer, en den buit in een hotel te Arn hem hebben gevonden, zich dezen, na ver kregen contact met de daders, door dezen zouden hebben laten aanwijzen, op voor waarde, dat zij (de daders) vrijuit zouden gaan en de som door de verzekering uitge loofd voor het terecht brengen van het ver miste, uitbetaald zouden krijgen. De aan houding van de verdachten zou alleen ge schied zijn om het succes in de oogen van het publiek grooter te maken, terwijl het een vooraf uitgemaakte zaak was, dat de aangehoudenen zeer spoedig weer zouden worden losgelaten. Het werk van de politie zou zich dus bepaald hebben tot het bewijzen van een dienst aan de betrokken verzekerings maatschappij, bestaande in het verleenen van bemiddeling voor het terugkoopen van de gestolen goederen, en dit zou niet alleen zoo gebeurd zijn in de zaak van de in braak bij de fa. Berkemeyer maar den laat- sten tijd min of meer systeem zijn gewor den. Het spreekt vanzelf, dat het inwinnen van positieve inlichtingen naar de juist heid van deze geruchten vrijwel tot de on mogelijkheden behoort, men zou terecht moeten kunnen komen bij een der partijen, dat is de dieven, de betrokken ambtenaren der recherche, of de assuranitiemaatschap- pij, die, voor zoover zij uit te vinden zijn, zeker over de geruchten als zij juist waren, geen bijzonder groote mededeelzaamheid aan den dag zouden leggen. De geloofwaardigheid er van vermin dert nog doordat er ook sprake is van een zekere „jalousie de métier" bij de gewone recherche-ambtenaren, werkzaam op de af- deelingsbureaux tegenover de z.g. „mobiele brigade" van het hoofdbureau. De betrokken politie-autoriteit, wien wij vroegen of hij over de publicatie bemer kingen had, ging verder dan het daarin bijwijze van gerucht medegedeelde, veront waardigd afwijzenhij a-chtte het zelfs geen dementie waard, al zal hij de zaak natuurlijk officieel in onderzoek moeten nemen, met den hoofdcommissaris, zoodra deze van zijn buitenlandsche reis terug is. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN OVERSTROOMING IN NOORD FRANKRIJK. Bezorgdheid onder de bevolking. Sedert dagen zijn de Aisne en de zij rivieren onrustbarend gewassen. St. Méne- hould staat gedeeltelijk onder water. De Aisne is in een wilden stroom veranderd, die stukken huisraad en huisdieren mee voert. Vele wegen zijn onbegaanbaar. Men vreest, dat de stijging van het wa ter die van 1910 nog zal overtreffen. Noodlottige aardstorting. In een zandgroeve bij Lemberg zijn tij dens het werk groote aardmassa's omlaag gestort, waarbij drie werklieden en twee wagens met vier paarden bedolven wer den. Tot dusverre is er slechts één arbei der in hopeloozen toestand uitgegraven. Daar er nog meer instortingen hebben plaats gehad, vreest men, dat reddings werk vergeefseh zal zijn. DE WAS DER RIVIEREN IN DU ITSCHLAND. Rijnscheepvaart in 't gedrang? Door het stijgen van den Rijn is het land tusschen den dammuur bij Neuwied welke nog niet klaar is, en het oude Rijn- bed volkomen ondergeloopen. In de kel ders van de zich in de nabijheid van den Rijn bevindende huizen staat het grond water een halven meter hoog. In Irlich bij Neuwied is de straatweg op den rechter- Rijnoever over een afstand van verscheiden honderden meters ondergeloopen, zoodat het autoverkeer gedeeltelijk moest worden stilgelegd. In Ooblenz bedroeg de waterstand gis terochtend vroeg M. 5.66 bij een voortdu rend stijgen van drie c.M. Men rekent er op, dat het water verder zal stijgen tot ongeveer M. 6.20. Voor het Rijngebied is echter voorloopig geen sprake van een catastrofaal hoogen waterstand. Daarom zijn voor de Rijnscheepvaart tot dusver geen beperkende maatregelen genomen. De eerste beperkingsmaatregel wordt vandaag verwacht, als de waterstand in Mainz de M. 2.75 overschreden heeft. Gisterochtend vroeg om zes uur had Mainz een stand van M. 2.72. Bij Eeulen is de Rijn sinds gisteren met M. 1.10 ge stegen. Hier bedroeg de stand om zes uur hedenochtend M. 5.83 tegen gisteren M. 4.73. Ook 'de rivieren van het Saargebied zijn sterk gewassen. In Ottweiler werd de zweminrichting door de golven weggesla gen en tegen de brug gesmakt. In Neun- kirchen heeft de Blies een omvang aange nomen, zooals de stad nog nooit heeft meegemaakt. De hoogste stand der rivier in het jaar 1918 wordt op het oogenblik met 10 a 15 centimeter overtroffen. Het ge heele verkeer staat stil, daar de hoofd straat gedeeltelijk blank staat. In den om trek liggen fabrieken en hoogovenbedrij- ven stil. Op eenige bedreigde trajecten werd het spoorwegverkeer stopgezet. Behalve in het gebied van den Rijn zijn ook in dat der Beneden-Elbe vele zijrivie ren over de oevers getreden. Groote op pervlakten land staan onder water, veel vee is omgekomen. In het Saargebied heeft het hoogwater menschenlevens geëischt, n.l. een man en een kind, terwijl aanzienlijke schade is aangericht. ROOFOVERVAL IN EEN KERK. Het heiligdom in brand gestoken; 80 dooden. In Mexico hebben bewapende bandieten een klein plaatsje overvallen, juist op het oogenblik, dat in de kerk de H. Mis werd opgedragen. Zij plunderden de aanwezige geloovigen uit, sloten daarna de deuren van de kerk en staken het gebouw in brand. In het geheel moeten 80 mannen, vrou wen en kinderen in de vlammen zijn om gekomen. Een hoteldief gepakt. Op den hoek van een Parijschen boule vard kwam dezer dagen een auto in bot sing met een motorrijwiel. Proces-verbaal werd opgemaakt en daarbij werd ook naar het rijbewijs van den automobilist ge vraagd. Deze kon het met toonen en moest mee naar het politiebureau, waar spoedig bleek, dat men hier te doen had met een langgezochten hoteldief Georges Rossé, die een ontelbaar aantal diefstallen op zijn geweten heeft. "Gemiddeld eens in de twee dagen pro beerde hij zijn slag te slaan in een of an der hotel en nam behalve geld en juwee- len, als het mogelijk was, ook de papieren van zijn slachtoffer mee. Onder diens naam leefde hij dan enkele dagen totdat hij weer een anderen bemachtigd had. Hij zelf verklaarde 480 namen gedragen te hebben. Bij zijn collega's was hij bekend als Histite, den naam van een looper, waarmee het hem gelukte alle deuren te openen. Zijn slachtoffers waren gewoonlijk een zame oude heeren. Dames bestal hij nooit. Die roepen dadelijk om hulp, verklaarde hij tegen de politie. Ongeveer een bedrag van een millioen frs. heeft Rossé in het laagste jaar bijeen gestolen. Hij leidde een weelderig leven en bezat een prachtige auto, welke hem in het ongeluk heeft gestort. HAARLEMMERMEER. Geboren: Jan Marinus, z. van D. Elenbaas en A. G. Jongkind. Elisabeth, d. van J. van Ekeren en H. Ballast. Maria, d. van P. T. Malipaard en A. C. Dol. Willem, z. van M. Bakker en M. Koolhaas. Jan, z. van J. Haringa en H. F. de Vries. Oorneli- Jacoba, d. van A. vsan Rooden en A. M. Leiten. Jan, z. van C. de Haan en C. P. van der Meer. Pietje, d. van G. de Rooij en P. Bos. Emma, d. van J. Brunt en W. Wielinga. Arend, z. van H. Jolink en M. M. Karstens. Johanna Cornelia, d. van K. Th. Zwet sloot en M. P. van Steijn. Gerarda Jo hanna, d. van R. Griesnich en G. J. Ha gen. Adriaantje Alida, d. van K. de Haan en J. A. de Jong. Oornelis, z. van P. Weman en M. Maarsen. Dieuwertje Marijtje, d. van C. Visser en M. Molenaar. Jan, z. van H. Verveer en W. de Waal. Pieter, z. van N. J. Dol en Th. Vis. Ger- rit, z. v'an N. D. Enthoven en C. Enthoven. Ondertrouwd: J. Kooijman wedr. 63 j. en M. E. Stil 54 j. J. de Hoog 24 j. en J. Roubos 30 j. H. C. Barthel 26 j. en A. A. Tanis 19 j. G. P. Kietsier 29 j. en B. van Elderen 31 j. C. J. Heems kerk wedr. 73 j. en C. Brouwer 67 j. wede. Gehuwd: J. Benjamin 29 j. en M. Kooiman 24 j. G. Uiterwaal 21 j. en A. van Poecke 17 j. D. Kooij wedr. 46 j. en A. van der Beek wede. 45 j. A. C. Lagendijk 22 j. en M. Krijgsman 18 j. H. den Dekker 27 j. en W. Bakker 29 j. G. Groeneweg 28 j. en Ph. Tamboer 24 j. W. de Bakker 29 j. en W. Duizer 26 j. J. W. Eveleens 30 j. en L. M. Verburg 22 j. Overleden: Jacob, 13 j., z. van N. A. Ouwerkerk en A. Overbeek. C. Grif fioen 63 j., geh. met A. Kuiper. N. A. Immink 19 j., ongehuwd. S. J. van Wij len 71 j., wed. van S. Verschoor. LEI MUI DEN. 40-jarig Priesterfeest. Op 22 December e.k. is het veertig jaar geleden, dat de zcereerw. heer J. A. Spren- ger, Pastoor alhier tot Priester werd ge wijd. Die dag zal niet ongemerkt kunnen voorbijgaan. Door eenige vooraanstaande ingezetenen zullen bij de parochianen gel den worden ingezameld om den jubilaris op dien heuglijken dag een blijvend hulde blijk aan te bieden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Kiesvereeniging. Vrijdag 17 Oct. des avonds 7 uur zal er in de voormalige jon gensschool een algemeene ledenvergade ring der R. K. Kiesvereeniging Leimuiden hijnzaterwoude gehouden worden. Dr. Schaeprranfonds. Op Zondag 26 October zal evenals 't vorig jaar, door het bestuur der R. K. Kiesvereeniging aan het kerkportaal na de beide H.H. Missen een coiiecte met open sohaal gehouden worden ten bate van het Dr. Schaepmanfonds. LISSE. Dammen. In aansluiting van ons be richt van verleden week 'over de herop richting van de li. K. Damclub kunnen wij tiians mededeelen, dat deze oprichtings vergadering zal plaats hebben op a.s. Maan dagavond te half acht in het gebouw van den R. K. Volksbond. Deze vergadering zal onder leiding staan van den heer N. v. d. Poel, oud-voorziter van de Damclub „Ontwikkeling". Daar de hier op te rich ten club een onderafdeeling zal worden van den R. K. Volksbond kunnen Volksbon- ders lid worden benevens de leden der St. Jozefgezellenvereeniging. Dus heeren dam mers, zorgt Maandagavond present te zijn! N00RDWIJKERH0UT. Leidekker van de Herv. Kerk gevallen. Gistermorgen te kwart over achten on geveer is de leidekker H. uit 's-Gravenha- ge, die bezig was het dak van de Herv. Kerk te voorzien van nieuwe leien, naar beneden gestort. In zeer zorgwekkenden toestand is de ongelukkige naar het St. Elisabeths Ziekenhuis te Leiden vervoerd, na eerst te zijn voorzien van de H. H. Sa cramenten. SASSENHEIM. Schiewedstrijd. Woensdag j.l. hield de Politie-Schietvereeniging, „Wilhelmina", Sassenheim en Omstreken, haar jaarlijk- sche schietwedstrijd met revolver op haar baan in het Sportpark „Rusthof" te Sas senheim. Er stond een stevige bries, dwars op de baan die het de schutters niet ge makkelijk maakte om het juiste doel to treffen. De navolgende punten werden be haald. Maximum 60 p. J. Went, Alkemade 56 p.; C. J. van der Aar, Oegstgeest 54 p.; Jac. l'Ami, Rijnzaterwoude 54 p.; C. Braas, Hillegom 52 p.; H. G. van der Laan, Sas senheim 50 p.; A. Jakobs Warmond 48 p.; H. J. Hoogenboom Hoogmade 40 p.; B. Kromhout Lisse 39 p.; B. J. Kaas Lisse 34 p.; J. L. Eist Sassenheim 31 p.; P. M. de Wit Oegstgeest 20 p.; Jac. Veen Hille gom 19 p.; W. Kaak Warmond 18 p.; B. Ja Broxterman Zoeterwoude 17 p.; B. G. Steekers Warmond 16 p. Door de vereeniging waren drie prijzen beschikbaar gesteld voor donateurs. Deze werden gewonnen door A. W. van Nie- kerk, Sassenheim 54 p., L. P. Bouwmeester Noordwijkerhout 50 p., W. S. Hoogenboom Warmond 50 p. Door den voorzitter, de nheer J. Went, werden de prijzen in café „Oude Post", aan de gelukkige winnaars uitgereikt, waarna men nog een gezellig poosje bijeen bleef. J RIJXSBURG. Bloemenhanjl^f. Voornamelijk door het slechte xfCer, gaat de aanvoer vermin deren en wat in goede kwaliteit komt gaat vlug weg. Betaald werd: Dahlia's 1.20—1 1.40, Pompon-Dahlia's 6080 cent, Witte Lelies per kelk 12—14 cent, Zinnia's 60— i 90 cent, Scabiosa 80—90 cent, Chrysanten' per bos 2070 cent, Chrysanten per stuk 1418 cent, Ceboutanjers rood en rose 1.401.60, Gladiolen 40—90 cent, rozen per bos van 20 stuks: Roselandia 0.90—O 'y 1.10, Columbia 0.901.10, Hadley 1.20—- 1.40, Butterfly 80—90 cent, Edith Heli 1.40—1.60, Gold Ophelia 0.90—1.10, Pernet 7080 cent. TER-AAR» Opening der bibliotheek. De lange winteravonden, we zitten er alweer in. Men is niet goed thuis van den arbeid, of het licht wordt ontstoken, eten en dan.... na tuurlijk ons eigen dagblad uitgelezen, het voornaamste nieuws doorgesnuffeld, het feuilleton gelezen, maar dan. j O, de bibliotheek zal bijna wel geopend worden, en die zal ons dan weer nieuwe leesstof bezorgen, wordt er gesproken. Gij hebt gelijk. Indien de bibliotheek niet zoo'n belangrijke en groote verandering onder-1 gaan had, was zij reeds lang geopend ge-] vveest. De voorz. van de bibliotheek, de Kape laan, zag dat zij gereorganiseerd moest worden, maar we weten allen dat dit met veel moeite gepaard gaat. Eerst breidde de Kapelaan het corps bibliothecarissen uit tot 4 man, die nu met den Kapelaan als j voorz. het bestuur vormen. 1 Met vollen moed ging het bestuur aan het werk, terdege inziende, wat in den genwoordigen tijd goede lectuur betee-1 kent. Hoe dikwijls wordt er ook hier ter plaatse geen propaganda gemaakt, om dergelijke lectuur te gaan lezen. Des te meer was dit een reden om de bibliotheek grooter te maken. Maar dit gaat veelal gepaard met financieele offers. Dank zij de milde gevers, werden wij in staat gesteld vele boeken te koopen, en 1 ook mochten wij beslag leggen op ver scheidene oude boeken, die door enkele gegeven zijn. Een extra woord van dank voor deze gevers is zeker niet misplaatst. Nu wij zooveel boeken er bij kregen, die het getal opvoerden tot bijna 1000, waren wij genoopt een catalogus aan te schaffen. Dit ging „voor den wind", want spoedig waren alle zakenmenschen van Ter-Aai en Omgeving bereid, een advertentie er in te plaatsen, zoodat hierdoor de onkosten belangrijk werden verminderd. Besloten is, dat in ieder gezin, hetwelk boeken van de bibliotheek leest, minstens éen catalogus aanwezig moet zijn. De prijs' ervan is gering, maar éen dubbeltje, en wa gelooven wel, dat vele lezers vobr zoo n pracht exemplaar, dat bevat, een regle ment van de bibliotheek, een voorwoord van den Kapelaan en dan de lijst van boe ken, keurige, krachtige advertenties enz., wel meer willen geven. Het bestuur zal wel zoo bereidwillig zijn, dit te incassee- ren. Niemand zal nu wel meer vreezen, dat er niets is voor zijn gading. Er is voor elck wat wils. Veel zullen we er niet over uitlaten, anders is het geen nieuwtje. Noe men we de prachtcollectie van K. May. Dit is een keur boeken om van te water tanden en zoo zijn er nog vele. Keurige romans, boeken op godsdienstig terrein, leerzame boeken, algemeene Geschiedenis van het Nederlandsche volk, Maatschap pijleer van Mgr. Aengenent. Dan de Tijd schriften, vanaf het le tot 64e jaargang Katholieke Illustratie, schitterende foto's, en verhalen uit den oorlog, de St. Bavo- jaargangen. Kortom, het is grandioos. Het is aan geen twijfel onderhevig, of het aantal lezers zal nu wel nog meer gaan klimmen. Dan gaat oök de bibliotheek groeien en bloeien. Onder Gods zegen, af gebeden door de voorspraak van Sint Jan, den patroon, moge de bibliotheek tot vreug de en heil strekken voor onze Parochianen. Zondag a.s. na de Vespers wordt de bi bliotheek geopend. Dus, lezers, u kunt te recht. Het bestuur verwacht veel belang stelling W0UBRUGGE. De historie van een hek. Deze week heeft het Gemeentebestuur in de „Groore Baan"" alhier, het hek langs de voormalige van Woudesvaart laten verwijderen. Dat aan dat eenvoudig hek zoo'n historie is verbonden, zou men niet vermoeden. Aan het nieuwe bestuur van den polder „Vierambacht" werd in 1740 opgedragen in genoemde Baan langs den weg naar het pontveer aan weerszijden hekken te plaat sen en te onderhouden. Ruim 100 jaar is aan die verplichting voldaan. In 1844 verzocht wijlen de heer Willem Verploegh aan genoemd polderbestuur, twee huisjes te mogen bouwen op de hel ling van den dijk aldaar. Dit werd hem vergund, mits hij genoemde hekken zou onderhouden. Na eenige jaren schoof Verploegh die verplichting op het Ambachtsbestuur, als tot hunne competentie behoorende, en zoo kwam de verplichting op het gemeente bestuur. Jaarlijks werden die hekken, evenals de leuningen der vele bruggetjes in ons dorp wit geschilderd. Nu des avonds ons dorp zoo uitnemend is verlicht, kan ook deze veiligheidsmaat regel gerust vervallen. Geboren Hendrik, zoon van M. Kamlade en G. Schijf. Gehuwd: P. E. van Luiing jm. 23 jaar en Janna Buis jd 22 jaar. Overleden: Joh. Zwetsloot 70 jaar weduwnaar van C. M. Hoogeveen.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10