STADSNIEUWS ACADEMIENIEUWS UIT DE RIJNSTREEK TELEGRAMMEN Agenda BEHANGER^ i HAARL.STR. 130-136 SCHEMER- en SALONLAMPEN DE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 TR10UUM VAN DE HANZE. Tweede dag. Op den tweeden ayond van het triduum behandelde de weleerw. heer Rector R. J. Reynen de vraag: „Hoe sta ik als midden stander tegenover mijn huisgezin?" Als tekst had Zijneerw. gekozen: „Geven wij hem een hulpe aan hem gelijk". Spr. toonde aan, dat de echtgenoote een steun en hulpe is, aan den man gelijk. De vrouw is niet alléén de verzorgster van het huishouden en de kinderen. Als voorbeeld hoe een heidensche vrouw over het huwelijk dacht, haalde spr. aan, een gedeelte uit 't tooneelspel, 2e bedr.j v. Julius Caesar met zijn vrouw. Hoeveel meer moet een Christen-echtgenoot zijn vrouw waardeeren De man moet niet de tyrannieke meer dere van zijn vrouw zijn, maar 00* ee vrouw mag ook niet de meerdere van den man zijn. Dit laatste is belachelijk. Vervolgens stelde de gewijde redenaar de vraag: „Hoe staat de middenstander tegenover zijn kinderen." Hij moet hun eene Katholieke opvoeding geven. Dit mag niet aan den Pastoor en onderwijzer overgelaten worden. Als de kinderen de school verlaten hebben, moe ten zij vereenigd worden in Congregaties en jeugdvereenigingen. Hierin hekelde spr. het groote voorwendsel, het preutsche standsgevoel, omdat zij dan met andere kinderen, die misschien minder van stand zijn, zul'len samenkomen. Neen, juist daar zullen zij goede organisatiemensehen wor den. Later, bij verloving, past gematigde voor zichtigheid. 'Ten slotte stelde spr. de vraag: „Hebt tegenover zijn kinderen?" Als slotwoord bracht de gewijde rede naar den schoonen dag van het huwelijk in herinnering, en raadde allen aan, dat. heerlijke ideaal te beantwoorden, en voor zoover dat misschien nog niet geheel ge schied was te beantwoorden aan de voor nemens, op dien dag gemaakt. Met psalm 129 eindigde spr. zijn confe rentie. „Gelukkig allen die den Heer vreezen en wand'len op Zijn wegen. De vrouw zal gelijk een wijnstok zijn De Heer zegene hen uit Sion en deze zegen moge Dederdalen op de kinderen, op dat zij de kinderen hunner kinderen mogen aanschouwen." Zooals bekend is. wordt hedenavond de vraag behandeld: „Hoe sta ik als midden stander tegenover mijn klanten, leveran ciers en personeel?" Moge wederom de devote kapel geheel met middenstanders gevuld zijn BEGRAFENIS PROF. M. W. DE VISSER Hedenmiddag te 1 uur heeft op de be graafplaats Rhijnhof te Oegstgeest de be grafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen prof. dr. M. W. de Visser, in leven hoogleeraar in het Ja- pansch aan de Leidsche Universiteit. In den stoet merkten we .o.m. op dr. v. d. Meulen, redacteur van het Ned Woor denboek, dr. H. H. Juynboll en C C. Krie gel-, resp. directeur en conservator van 's Rijks Ethnographisch Museum, afd. Chi na en Japan, prof. dr. J. Rahder en prof. J. O. Piarson, beiden uit Utrecht, de rector- magnificus der Leidsche LJniversiteit prof. dr. J. Ph. Vogel, de secretaris van den Acad. .Senaat prof dr. J. J. Blanksma, de voorzitter van de faculteit der rechtsge leerdheid prof. mr. A. G. de Blécourt, de voorz. van de vereenigde faculteiten van rechten en letteren prof.'Ph. S. van Ron- kel, de voorz. van de faculteit der letteren en wijsbegeerte prof. dr. J. Huizin- ga, verder afgevaardigden van de navolgende studentencorporatiesÜtt. fac. van Leidsche studenten, Unitas, V.V. S.L., St. Augustinus, Indologen en het col legium van het L.S.C. Mede was aanwezig het personeel van het Ethnographisch Mu seum en ten slotte tal van professoren. Aan de groeve werd niet gesproken. En kele bloemstukken dekten de baar. Nadat de kist. in de groeve was neerge laten dankte de heer Sipkes namens de we duwe en familie voor de betoonde belang stelling. Onderscheidingen op de Intern. Tentoonstelling te Luik. De inzendingen van de Leidsche Univer siteit en van de N.V. Roto-Gravure Mij. alhier op de internationale tentoonstelling te Luik zijn bekroond met den Grand Prix. Handelsregister K. v. K. W ij z ig i n g e u: 419. Naamlooze Ven nootschap Sehelpkalkfabriek en Bouwma- terialenhandel Tegelaar Zn., Warmond. Uittr. Proc.: G. Groenendijk, Oegstgeest, d.d. 1 Oct. 1930. 5199. W. D. Wendt, Leiden, Doezastraat 18, sigarenwinkel. Bijv. uitgeoef. bedr.: tevens verkoop van kantoor-, school- en schrijfbehoeften. 2260. Buurman en de Kier, Leiden, Njeuw- stiaat 51, uitgever. Overl. M. E.: J. de Kier," Leiden, d.d. 1 October 1930. 688. Firma B. de Ivler, Leiden, Nieuwe Rijn 45, Oude en nieuwe boekhandel. Overl. E.J. de Kier, Leiden, d.d. 1 Octo ber 1930. Nieuwe inschrijving: 5604. De Geldersche Winkel, Leiden, Haarlemmer straat 24, Handel in boter, kaas, eieren, comestibles. E.P. van Rosse, Leiden (H. V.) Bij het 4de Reg. Infanterie alhier zal in dezen winter een cursus worden gehouden voor opleiding tot sergeant-majoor-instruc teur, waaraan 9 sergeanten zullen deelne men. Door de directie van het Tianon-theater daartoe in de gelegenheid gesteld, hebben wij deze week, reeds de nieuwste film „Liefdesparade" kunnen zien. waarin de beroemde Fransche acteur Maurice Chevalier de hoofdrol speelt en waarvan hedenavond de première voor Leiden in het Tianontheater gaat. Deze film, die het beste geeft, van wat tot nu toe op het gebied van talkies is be reikt, zal zeker de belangstelling hebben van velen, waarbij wij dan alleen volwas senen op het oog hebben. Morgen zullen wij op dit filmwerk nader terugkomen. Het aantal nieuwe leden, dat zich dit jaar bij de Unitas Studiosorum alhier heeft laten inschrijven heeft de 80 reeds over schreden. LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen ind. recht mejuffrouw M. U. Mohammad Achmad (den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde de hee- ren B. R. Jugerius (R'dam), M. W. Jongsma (de Bilt), M. Dura cum laude (R'dam) en mejuffrouw J. G. H. van der Sleen (R'dam); Doctoraal-examen rechten de heer G. H. Stroobach (Amsterdam); Doctoraal-examen wis- en natuurkunde (hoofdvak scheikunde) C. W. van Hoog straten (Leid°n); Arts-examen eerste gedeelte de heer L. M. F. Vogelzang (den Haag). Bevorderd zijn tot arts de heer F. A. Trosee (den Haag) en mevrouw Dr. L. Thomas Tencer (den Haag). ALPHEN AAN DEN RIJN. Doortrekking straat. Dezer dagen werd een aanvang gemaakt met het «van gemeentewege uitbestede werk, het door trekken van de straat, hoek Zaalberg- straat naar de Burgemeester Visserstraat. Roode Kruis. De opbrengst van de gisteren alhier gehouden collecte ten bate van het vredeswerk van het Roode Kruis bedraagt 195.95. Aanrijding. De groentenhandelaar G. A., bestuurder van een paard en wagen, werd gisteren in de Prins Hendrikstraat aangereden door de auto H. 37243. De be stuurder, die doorreed, is bij de politie be kend. Het. voertuig werd beschadigd. Door een gecompliceerd ongeval werd de motorrijder L. J. gisteren door een auto-bestuurder uit Den Haag aangereden. J. bekwam aan arm- en knieschijf schaaf wonden, terwijl de motor werd beschadigd De schade wordt door verzekering gedekt. WOERDEN. Patronaatsbibliotheek. De R. K. Pa- tronaats-bibliotheek is wederom uitge breid met een zeer groot aantal nieuwe boeken, waaronder ook schitterende jeugd boeken. Voor jong en oud is lectuur op velerlei gebied aanwezig. Om geen enkele reden hoeft men dus een neutrale biblio theek te bezoeken. Aanrijding. Gistermorgen had even voor de Snellebrug een aanrijding plaats tusschen een auto en een woonwagen. Het paard werd aan het linkerpoot verwond en moest door veearts van V. verbonden worden. De schade zal onderling geregeld worden. Paard door een ruit. In de Kruis straat kwam gisterenmorgen een paard, dat. naar de stal geleid werd, terecht in de étalage van den heer Z. Het paard werd geleid door een minderjarige jongen, die de teugels verkeerd hanteerde. De .spiegel ruit werd geheel verbrijzeld. De schade ad 175 wordt niet door verzekering ge dekt. Z0ETERW0UDE. Voor het verkeer gesloten. In ver band met de herstellingswerken aan de Bakkersbrug in de Zuidbuurt is het Wa tertje gedurende het tijdvak 13 October 8 November e.lc. voor het rijverkeer afge sloten. Ccllecte. In den loop der volgende week zal in deze gemeente langs de hui zen der ingezetenen eene collecte worden gehouden ten bate van de Ned. Ver. Het Roode Kruis. Te dien einde zullen door eenige jonge daanes, die zich daartoe belangloos beschikbaar hebben gesteld, bloempjes ten verkoop worden aangeboden. LAATSTE BERICHTEN DE UITVAART VAN MGR. 0FFERDAHL In de geheel gevulde St.. Pieterskerk te Bussum heeft vanochtend de uitvaart pla-a-ts gehad van mgr. Olav Offerdahl, den bisschop van Noorwegen die plotseling te Bussum is overleden De plechtigheid werd geleid door mgr. Jansen, aartsbisschop van Utrecht. De Noorsche consul uit Amsterdam cn de Italiaansche gezant uit Den Haag wa rén aanwezig. Per auto is het stoffelijk overschot naar Amsterdam vervoerd, vanwaar het per s.s. „Brunla" naar Oslo zal worden overge bracht Dinsdag zal daar de uitvaart plaats hebben onder leiding van mgr. Erik van Zweden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De 21-jarige Leidsche student M. W. C. de J., is op 17 Juli jl. te Leiden door een wielrijder aangereden. Tijdens het op maken van proces-verbaal constateerde de verbalisant dat hij in kennelijken staat verkeerde en vond daarin aanleiding hem naar het politiebureau over te brengem. Hiertegen zou de J. zich hebben verzet door een hek vast te grijpen en in tegen gestelde richting te rukken en te trekken. Als getuigen werden twee politiebe ambten gehoord. Verder werd een tweetal studenten als getuigen décharge ge hoord. De kantonrechter te Leiden had verd. van de beweerde openbare dronkenschap vrijgesproken. Het O. M., waargenomen door Mr. Blok, achtte de tenlastelegging bewezen en re- quireerde 25 boete suibs. 20 dagen. Mr. v. Laer legde verd. 10 boete op subs. 10 dagen. DE OCEAANVLUCHT VAN B0YD. NEW-YORK, 10 Octo. (V. D.). Uit Harbour Grace worden nadere bijzonder heden gemeld, omtrent den start van den Oceaanvlieger captain Errol Boyd en zijn tochlgenooten luitenant Harry Corner met de „Columbia". Boyd en Corner waren vol goeden moed en werden bij hun vertrek nog opgevroo- lijkt doordat de mist, welke dagen lang boven Harbour Grace had gehangen, uit- eenscheurde en de zon stralend over het vliegveld scheen. Aan boord van het vlieg tuig was een voorraad van 5200 ton ben zine en olie, een der zwaarste ladingen, welke nog ooit door een vliegtuig voor een Oceaanvlucht is meegenomen. Boyd was voornemens de groote meridiaancirkel te volgen. Hij hoopte de tocht in 23 uur te kunnen maken en heden in den namiddag op Croydon te kunnen landen. Te 11 uur 20 Oostelijke standaardtijd startte het zwaar geladen vliegtuig. Het rolde over een grooten afstand over 't veld, alvorens liet van den grond kwam, maar toen het eenmaal los was, steeg het vrij snel. Toen het over St. Johns vloog, had het reeds een hoogte van ruim 300 meter en koerste rechtstreeks naar het Oosten. Het vlieg tuig had een goeden wind mee en reeds 2 uur later rapporteerde draadloos eev schip uit zee, dat het vliegtuig 1 uur 35 na den start was waargenomen 100 mijl ten N.O. van Cape Race. tamelijk laag vliegend in Oostelijke richting. De weerberichten op de door het vliegtuig te volgen route lui den in het algemeen gunstig. NEW-YORK, 10 Oct. (V. D.). - Het stoomschip Lancastria bericht dat het oceaanvliegtuig „Columbia" gisteravond te 23 uur 40 ME.T. is waargenomen op 750 K.M. ten Oosten ran Harbour Grace. Ten- gevolg© van sterke tegenwinden was de snelheid van het vliegtuig aanzienlijk ver minderd. DE UITVAART VAN DE SLACHTOFFERS DER R. *01. LONDEN, 10 October. (V. D.). Een groote menschenmenigte woonde onder diepe stilte de opbaring van de lijken der slachtoffers van de R. 101 in de Westmin ster bij. Verscheidene kransen werden bij de kisten neergelegd -o.a. van de bemanning van de „Graf Zeppelin" en van dr. Ecke- ner. De Duitsche Rundfunk heeft toestem ming gevraagd de radio-uitzending van de rouwplechtigheid, welke heden in de St.- Pauls Kathedraal plaats vind, te mogen her-uitzenden. LONDEN, 10 October. (V. D.) Vroeg in den ochtend hebben manschappen van de Royal Air force de lijken van hun kame raden van de R. 101 van het lijkenhuis ge haald en ze in de statige en historische Westminster Hall gelegd. Daar liggen de 48 lijken gedurende dezen dag, w.o. het stoffelijk overschot van den minister van luchtvaart naast dat van de meest beschei den leden der bemanning, aan wie de hoogste eer wordt gegeven, welke het land hun kan bewijzen. Een groote menigte, tot wie zoowel ministers als de armsten van de bevolking behoorden, wachtten vroeg in den ochtend om in de gelegen heid te zijn te defileeren voor de met bloemen bedekte lijkkisten. Om 8 uur he denochtend werden de deuren geopend en vele uren achtereen liepen de duizenden zwijgend langs de kisten. Te 12 uur hedenmiddag werd in de St. Pauls kathedraal de herdenkingsdienst gehouden. Behalve de prins van Wales, die den koning vertegenwoordigde, waren aanwezig de hertog van York, de leden der Britsche regeering, de eerste ministers van de Dominions, de minister van lucht vaart van Frankrijk Eynac, de Italiaan sche generaal Balbo en de officieele ver tegenwoordigers van een groot aantal an dere regeeringen van wie velen speciaal naar Engeland waren gekomen om de laat ste eer te bewijzen aan de overleden luoht- vaarders en om hun deelneming te betui gen aan Brittannië voor het geleden ver lies. Zoowel de plechtigheid in de West- EERSTE BLAD PAG. 2 LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag. Triduum van „De Hanze", Kapel St. Elisabeth-ziekenhuis, Hooi gracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 October waarge nomen door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807. minster Hall als die in de St. Pauls ka thedraal was zeer indrukwekkend. LONDEN, 10 October. (V.D.). Terwijl de klokken luidden begon in de St. Pauls ka thedraal de plechtige rouwdienst. In het geheele land en ook in alle andere deelen van het Britsche Rijk werd de plechtig heid gevolgd, doordat de dienst draadloos werd uitgezonden. De herdenkingsdienst werd opgedragen door den deken van Londen Inge in de geheel met menschen gevulde kathedraal. Rondom de kathedraal zijn de straten dik met zand gestrooid om alle geluid te dempen. Een berg van kran sen stapelt zich rondom de lijkkisten op. Duizenden en duizenden defileerden ge luidloos Langs de dooden, een aangrijpen den laatsten groet brengend. Een dei- eersten die in de tS. Pauls kathedraal aan kwam was de weduwe van sir Branchert. Vervolgens arriveerden de verschillende ministers en de premier, de eerste minis ters van de Dominions en de andere ver tegenwoordigers der Imperiale Conferen ties, alsmede de leden van het corps diplo matique. Gedurende den geheelen plechti- gen dienst in de St. Pauls kathedraal heerschte er in.de omgeving een diepe stilte. Australië-viieger neergestort. LONDEN, 10 October (V. D.) Uit Singapore wordt gemeld, dat kapitein Matthews, die met zijn vliegtuig de vlucht naar Australië, na een oponthoud van 10 dagen, heeft hervat, tusschen Bangkok en Sengora is neergestort. Bijzonderheden ontbreken. DE OPSTAND IN BRAZILIË. NEW YORK, 10 October. (V. D.) In het hoofdkwartier der opstandelingen te Rio Grande do Sul is thans bekend, dat drie vierde deel der regeeringstroepen zich bij de opstandelingen heeft aangesloten. De opstandige strijdmacht marcheert in twee groepen op Rio de Janeiro aan. Thans is ook de staat Campos in hun macht. Alle spoorwegen in het Zuiden van het land zijn stilgelegd. De opstandelingen probeeren, de belangrijke havenplaats Santos af te snijden van het achterland. In tegenstel ling tot deze berichten beweert de regee ring te Rio de Janeiro, dat de opstande lingen in Minas Geraes geduchte verliezen hebben geleden en zich terug trekken. De herovering van Bello Horizonte zou nog slechts een kwestie van eenige uren zijn. Palmira en andere steden zouden reeds door de opstandelingen ontruimd zijn. President Luis verklaarde, dat het grootste deel der troepen de regeering trouw is gebleven. Het oproepen der re serves is vlot verloopen. Het huwelijk van koning Boris. ROME, 10 October, (y. D.) De „Popoio di Roma" meldt, dat het huwelijk van prin ses Giovanna en koning Boris zal plaats hebben te Pisa of elders, maar niet te Rome. De huwelijksplechtigheid zal in de laatste week van October plaats hebben. WIÖÖELNUTEERI NGEN (AMSTERDAM' (Niet officieel). Berlijn 58.98 Londen 12 OU1/^ New York 2.47l5/]€ ParijB 9.723/.j Brusse 34.581 Zwitserland 48.20 Milaan 12.981 Mad.ic 25.I71/9 Oslo 66.35 Kopenhagen 66.35 Stockholm 66.60 We*n«? 35.— Praaj 7.36 Boedapest Prolongatie ll/4 °/0 BEURSOVERZICHT. De ochtendbladen brachten heden weer ontstellend nieuws. De koersen uit Wall- street kwamen weer aanmerkelijk lager af, tengevolge van teleurstellend nieuws uit het zakenleven en het faillissement van een bekend bankiershuis. Op de ochtend- beurs te Amsterdam kwam dit reeds tot uit drukking in lagere noteeringen en in het officieele verkeer was er geen sprake van een herstel. Begin beurs ging het in ver schillende hoeken vrij druk toe, maar latei- was de handel weer van kleiner proporties. Van de Industrieel en verloren Margarine Unies weer een 5-tal pets. Philips reageer den tot beneden 300. Aku's vielen tot 51 terug. De Accoustieken stelden zich bene den 80. Olie gedrukt. Kon. Olie enkele pets. lager afgedaan, terwijl verschillende Amerikaansche soorten niet onbelangrijk lager kwamen. Rubbers prijshoudend met slechts bescheiden variaties. Tabakken ver deeld. Voor oude Deli's kwam een hoogeren, voor Senemba's een lagere noteering tot stand. Suikers prijshoudend doch vielen tegen, daar gisteren na-beurs hooger koer sen waren betaald en het nieuws omtrent de suikermarkt gunstiger geweest is. Van de Mijnwaarden golden Algem. Explora ties lager. Duitsche aandeelen flauw. Obli gaties Young- en Dawesleening wederom lager. Braziliaansche waarden liepen ver der terug. Amerikanen op lager niveau, doch schenen hier en daar toch eenigszins gevraagd, waardoor onder beurstijd een opwaartsche richting werd gevolgd. Huiskamer Garnituur. 2 fauteuils, 4 stoelen, met leerdoek be- OO CA kleed, compl. 2 Fauteuils, 4 Stoelen, bekleed met prima Velour, com- A1 AA pleet Massief eiken Garni tuur, bewerkt met Co- romandel en met prima trijp gertoT- gy gQ feerd, compl. Eiken Dressoir, - met liggende spie- JC CA gel Eiken Dressoir - met Brons beslag en Coro- mand,él vers O7 CA sierd ~v .1 Hoog Buffet met kast jes met geslepen glas in koper, pri- g§ gQ ma uitvoering Salongarnituur, 2 cra- peaux en 4 stoelen, be- kleed m. pri- 97 QQ ma velour Modern eiken Salon garnituur, 2 fauteuils, 4 stoelen, m. 1 AH AA vochtecht tr. A^' Salon Ameublement, 2 waaierfauteuils, 4 zwa re eiken stoelen, met moderne be- 1 H A AA kleeding 1U'VU Eiken Theemeubel met gr. kast, pri- 14.75 ma uitvoering Zeer modern Theemeu bel, met Goto- 20.50 mandel vers. Theemeubel, zeer ap te uitvoering, - met glazen schuif- 29.50 deuren Complete SMAAKVOLLE SORTEERING

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2