VRIJDAG 10 OCTOBER 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijk ongeval te Esschen. Een Nederlander het slachtoffer. De groentenventer V. uit Putte in Noord- Brabant, aan de Belgische grens, die te Esschen in België had gevent en op weg I was naar huis, is Dinsdag het slachtoffer geworden van een aanrijding, aan de ge volgen waarvan hij spoedig overleed. Hij was met zijn met paard bespannen groente- kar op weg naar Putte. Gezeten op den kant van zijn voertuig, reed hij achter een voermanswagen uit Esschen. komende beide van den Antwerpschen weg. Uit de tegenovergestelde richting kwam een auto tractor met aanhangwagen van de melk fabriek De Eendracht, uit Esschen aan, bestuurd door den chauffeur J. B. Op het moment, dat deze laatste met zijn autotractor wilde passeeren, schijnt de groentenboer den voermanswagen hebben willen voorbijrijden, met het gevolg, dat zijn wagen door den aanhangwagen van den tractor werd gegrepen en omvergewor pen. De reeds bejaarde V. viel daarbij van zijn wagen en kwam voor het laatste wiel van den aanhangwagen terecht, dat hem dwars over de borst reed. In deerniswekkenden toestand werd de man opgenomen en ter zijde van den weg gelegd, waar hij binnen enkele minuten is overleden, zoodat de spoedig ontboden geneesheer slechts den dood kon consta- teeren. Arbeider door een auto gedood. Te Elsloo is Woensdagavond de 36-jarige gehuwde L. Ketelaar uit Sittard, terwijl hij op zijn fiets gezeten was, door een auto aangereden en op slag gedood. De verongelukte laat een vrouw en drie kinderen achter. Autobotsing. Gistermiddag ongeveer half vier reed op het geasphalteerde gedeelte tusschen Vinkebrug en den spoorwegovergang op den Muiderstraatweg te Diemen, een luxe auto, komende van Amsterdam en bestuurd door zekere R. Naast hem zat een dame. De bestuurder wilde een voor hem rijden de auto passeeren, doch juist op dat mo ment kwam hij in botsing met een van den tegenovergestelden kant komende vracht auto, bestuurd door zekere B. Beide auto's werden beschadigd. De dame bekwam eeni- ge inwendige kneuzingen en nadat Dr. Derkinderen uit Diemen de eerste hulp had verleend werd de dame naar haar woning overgebracht. Jongetje tegen een vrachtauto geloopen. Gisterenmiddag te omstreeks vier uur heeft een ernstig ongeval plaats gehad op de Heerengracht bij de Huidenstraat te A'dam. Een jongetje van zeven jaar stak plotse ling den rijweg over en liep tegen een vrachtauto op. De wielen gingen het kind over het lichaam. In zeer ernstigen toe stand werd het naar het gasthuis ver voerd, waar het kort daarop is overleden. GESPRONGEN. Twee personen gewond. Gistermiddag is op de weverij van de firma Wittock en Landeghem te Goirle een centrifuge uit elkaar gesprongen. De bedrijfleider, de heer F. de Jong, wonende te Goirle en de arbeider Kuiper uit Pop- pel (België) werden door wegvliegende stukken metaal getroffen en gewond. De G.G. en GJD. uit Tilburg werd onmiddellijk gewaarschuwd, waarna de overbrenging der gewonden naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis te Tilburg plaats vond. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. SCHIP IN NOOD. De stuurinrichting gebroken. Gistermorgen werden te Hellevoetsluis noodseinen ontvangen, afkomstig van den Nederlandschen schoener „Albion". Het schip bevindt zich in het Soldatengat te Brouwershaven. Sleepbooten. zullen uitva ren ter verleening van assistentie. Nader vernemen wij, dat de Nederland- ache motorschoener „Albion" opweg was van Londen naar Ylissingen. Door den he- vigen storm is het schip gisternacht uit den koers geraakt en over de Oosterbank nabij Brouwershaven geslagen, waardoor de stuurinrichting brak en het stuurboord anker verloren ging. De Duitsche sleepboot „Wotan" verleent assistentie en zal trachten het schip, dat vastzit, vlot te sleepen en naar Vlissingen te brengen. Daar de schoener geen lading aan boord heeft, verwacht men dat het schip binnen enkele uren vlot zou komen. Jongen levensgevaarlijk gewond. Woensdagavond greep te Vaals een auto den 14-jarigen jongen W., terwijl deze den weg overstak. De knaap kreeg de wielen dwars over het lichaam. Ir. deerniswekken den toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Van een dak gevallen. Te ongeveer 3 uur gistermiddag is de 23- jarige leidekker D. P., afkomstig uit de Bilt, van het dak van het stadhuis te Cu- lemborg, waar hij werkzaamheden ver richtte, van een aanzienlijke hoogte ge vallen. Hij is zwaar gewond naar het zie kenhuis St. Barbara vervoerd. Voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. EEN STOEIPARTIJ MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Jongen zwaar gewond. Ten huize van de familie K. in de Mar- tinus Steynstraat te Rotterdam, heeft Woensdagavond een ernstig drama plaats gevonden. Omstreeks elf uur waren drie groote jongens aan het stoeien, hetgeen door den vader werd verboden. De jon gens hielden echter niet op en in het oogen- blik van consternatie, dat volgde, heeft een der aanwezigen een mes van tafel ge nomen en dat naar de stoeiende jongens j geworpen. De 20-jarige zoon N. J. K. werd daardoor in den buik getroffen, waardoor hij zeer ernstig werd gewond. Hij is di rect opgenomen in het ziekenhuis Cool- singel, terwijl zijn moeder ten behoeve van bloedtransfusie een groote hoeveelheid bloed heeft moeten afstaan, waarom men ook haar in het ziekenhuis heeft opgeno men. De toestand van het slachtoffer is zeer zorgwekkend. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de vraag wie met het mes gegooid heeft. Oude man in brand geraakt. Woensdagavond begaf de een-en-tachtig jarige H. J. J. in de Hovennierstraat te Rotterdam zich naar bed. Hij wilde nog even zien hoe laat het was. Hij stak daar toe een kaars aan. Hierbij vatte tevens zijn baard vlam. Met brandwonden overdekt en gillend van pijn liep de man de straat op. Buren brachten hem naar het politie bureau aan de Meermanstraat, waar de G. G. D.- een voorloopig verband legde. Ver volgens werd de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. Leerling-machinist gewond. In de trein van Amsterdam naar Utrecht, die te 12.48 uur van het W.P.- Station vertrekt, heeft zich Donderdag een ongeval voorgedaan, dat geen zeer ern stige gevolgen heeft gehad. De leerling-machinist A. Rietveld uit de Harpstraat te Utrecht heeft bij Abcoude, doordat een vuurhaak van de locomotief in aanraking kwam met het seinhuis, de zen haak tegen zijn gezicht gekregen, waardoor hij verwondingen opliep aan neus, kin en andere gelaatsdeelen. Dr. Hoeneveld uit Alkmaar, die toeval lig in den trein aanwezig was, heeft hem in Abcoude verbonden. Op zijn verzoek is de leerling-machinist opgenomen in het Anthoniusgasthuis te Utrecht. De verwon dingen zijn niet van ernstige aard. BRANDEN. Landbouwerswoning afgebrand. Gisternacht is de la-ndbouwerswoning van den heer Peijper te Princenhage afge brand. Twee koeien en een paard' gingen eveneens verloren. Dubbel woonhuis afgebrand. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gistermorgen te ongeveer zes uur brand uitgebroken in de dubbele woning, be woond door de families Van Heel en Brouns, te Linge. Het vuur greep, aange wakkerd door den sterken wind, zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet viel te denken. Het dubbele woonhuis is tot dén grond afgebrand. Van de inboedels kon zoo goed als niets .worden gered. Ver zekering dekt de schade. HOOG WATER. Overstroomingen langs de I Jseloevers. De door den grooten regenval op de bo- venrivieren veroorzaakte hooge IJsel- stand heeft noodlottige gevolgen met be trekking tot de pas ondernomen indijking van de buurtschappen de Hoven en de Steenenkamer op den linker-IJseloever, met welk werk men had gehoopt nog voor den a.s. winter gereed te komen, om aldus deze buurtschappen voor den vervolge voor watersnood te behoeden. Men was bezig op den rivieroever de benoodigde klei voor den te leggen dijk te graven, waarbij men dan meteen een haventje zou verkrijgen, noodig tot het opbergen van het gemeen telijk zwembad, welke havenkom dan des zomers kon dienen tot vergrooting van het bestaande zwembassin. Gistermorgen bleek het geheele graafwerk te zijn over stroomd, zoodat de werkzaamheden moes ten worden stopgezet, zonder eenig uit zicht op spoedige hervatting, aangezien van de bovenrivieren nog veel water te verwachten is. Hierdoor laat het zich aanzien, dat de bewoners der steeds bedreigde buurtschap pen opnieuw watersnood moeten vreezen. Ook verder in de omgeving heeft het hooge water zeer ernstige gevolgen ge had. Het dicht aan den IJsel gelegen pol derdistrict Veluwe is er het ergst aan toe. Bij De Teuge, tusschen Deventer en Apeldoorn, kan de Groote Wetering het water niet meer afvoeren en staan wegen en landerijen, waarop nog vele veldvruch ten, blank. De weiden zijn op vele plaat sen niet meer te gebruiken. De schade, hierdoor ontstaan, is neg niet te over zien. Werkzaamheden aan de nieuwe Maasbrug te Maastricht stop gezet. Tengevolge van de aanhoudende regens is de Maas vrij sterk gewassen. Dit heeft tot gevolg, dat de werkzaamheden aan de nieuwe Maasbrug te Maastricht, met na me aan den grooten pijler, die pas door het bezwijken der damplaten, zoo groote stagnatie ondervond, zijn stopgezet. Het water stroomt over den rand der afslui ting. Hoewel dag en nacht en zelfs op Zondag gewerkt werd, bleek men opont houd door het hooge water, dat naar een stand van drie meter stijgt, toch niet te kunnen voorkomen. EEN OPLICHTER ONTMASKERD. De dader met de noorderzon vertrokken. Onlangs moet te Amsterdam een uitge breide oplichters-affaire aan het licht zijn gekomen, waarvan de slachtoffers de jus titie nog niet in kennis hebben, gesteld om dat zij willen trachten een regeling tot schadeloosstelling te treffen. „Het Volk" deelt hierover het een en ander mede. Sinds een vijftal jaren heeft een zekere F. R. die deelgenoot was in een bekende assurantiefirma, buiten deze vennootschap om „zaken" gedaan van een wel heel ver dacht karakter. Met tal van menschen, zoowel rijke als minder bemiddelde trad R. in relatie en bewoog hen dan soms zeer belangrijke be dragen af te staan, die hij zooals hij be weerde, noodig had voor het koopen van gronden in Brabant. Hij spiegelde den goedgeloovigen lieden, die hij imponeerde door zijn amicalen omgang, voor, dat er met die gronden buitengewoon veel te ver dienen zou zijn en deed het gemeenlijk voorkomen alsof hij de menschen, die hij in zijn „zaken" betrok daarmede een groo ten dienst bewees. Bijna altijd slaagde R. er in zijn men schen door valsohe voorspiegelingen te misleiden en het gebeurde dan ook vaak, dat hij met tienduizend van den een en vijftienduizend gulden van den ander naar huis ging. Grond werd er echter nooit ge kocht. Toch kregen zijn eerste geldschieters hun kapitaaltjes terug, dikwijls zelfs met- een flinke winst vaai eenige duizenden erbij. R. kon dit doen door telkens met andere men schen in relatie te treden, die hij op de zelfde wijze bewerkte, meerendeels met succes. Met het geld dat hij van hen ont ving betaalde hij de van anderen geleende bedragen benevens de „winsten" terug. Hij stopte dus het eeue gat met het andere. Zoodoende kwam het in niemand op om eens een onderzoek in te stellen naar de voorgegeven winstgevende grondspecula- ties van R. in Brabant. Bovendien „werkte" hij voornamelijk in die handelskringen, waarmede hij door zijn deelgenootschap in de assurantiefir ma, dagelijks contact had. Vooral onder tabakshandelaars moet R. vele slachtof fers hebben gemaakt. Niet alleen de pa troons, maar ook de bedienden wist hij door zijn verhalen over de grondspecula- ties te bewegen aan zijn fictieve zaken deel te nemen met meer of minder groote bedragen. Het was te voorzien dat deze zwendel- praktijken, waarmede R. een jaar of vijf geleden begonnen moet zijn toen hij in fi- nancieele moeilijkheden verkeerde, einde lijk aan het licht moesten komen. Het is nog te verwonderen da.t dit niet eerder ge beurd is, waar R. toch zooveel menschen deelgenoot had gemaakt van zijn „ge heim". Op 'n goeden dag is het echter toch uit gekomen, doordat iemand die R. tiendui zend gulden had gegeven doch daarvoor geen kwitantie had ontvangen, een schrij ven zond aan de assurantiefirma, waarvan R. deelgenoot was. Zijn compagnons wis ten niets van de vermeende speculaties af en een dag nadat R. uit de firma ver dween, vertrok hij met de Noorderzon. Men vermoedt dat hij zich op 't oogenblik in Italië bevindt. Zocals gezegd was de assurantiefirma volkomen onkundig van R.'s handelingen. Het is natuurlijk uiterst moeilijk vast te Stellen hoeveel slachtoffers R. heeft ge maakt,^ doch het feit, dat hij vijf jaar lang bezig is geweest, doet vermoeden, dat dit aantal zeer groot is. Het totale bedrac. waarvoor de menschen benadeeld zijn, be loopt zeker zes zeven ton. Te ernstiger is deze geheele zwende'l- affaire omdat ook eenvoudige lieden, die niet over groote bedragen konden beschik ken, zich hebben laten opzweepen om aan de vermeende speculaties deel te nemen. Inbraak in een postkantoor. Gisternacht is ingebroken in het post kantoor op het Gouden Regenplein te s-Grayenhage. De daders zijn over een muurtje geklommen op het Klipiophof en kwamen zoodoende op een plaats, waaraan de achterkant van het postkantoor grenst. Hier was een ruit uitgesneden De inbre kers hebben getracht de brandkast open te maken, hetgeen niet gelukt is. Toen hebben ze maar de laadjes van de lesse naars leeggehaald, doch hierin bevind zich niets van waarde. Het is nog niet zeker of er iets gestolen is. Indien dit blijkt, kun nen hoogstens eenige briefkaarten en post zegels zijn meegenomen. Insluiping. De weduwe E. C. H., wonende aan de Noordstraat te 's-Gravenhage, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat tijdens haar afwezigheid een insluiper in haa-r woning een bedrag van 456 uit een kast moet hebben gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het overboord werpen van verstekelingen. In het Huis van Bewaring te 's-Graven- hage is opgesloten de derde stuurman van het Grieksche stoomschip Theodora Cala- gis, verdacht van medeplichtigheid aan, al thans het toelaten van het reeds eenige maanden geleden gepleegde misdrijf van het overboord werpen van drie versteke lingen, die op dat schip gevonden waren. 's Mans uitlevering is gevraagd. De kapitein en de beide andere officie ren van het schip zijn reeds in andere ha vensteden aangehouden. Indertijd zijn in ons blad eenige mede- deelingen over deze ongelooflijke wreed heid gepubliceerd. Het mes getrokken. Tusschen den 17-jarigen J. P. en den 16-jarigen K. te Schinveld ontstond een twist, die in een vechtpartij ontaardde. K. trok zijn mes. P. kreeg een diepen mes steek in de linkerzijde. Geestelijke en ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen De politie heeft K. geverbaliseerd. Kranige peddelaars. Twee jongelui, n.l. C. Lodder van Nieu we Niedorp en R. de Wit van Aartswoud, zijn gisteren teruggekeerd van een fiets tocht ter lengte van pl.m. 4000 K.M. Deze ondernemende jongelingen hebben hun route van het hooge noorden uit genomen via België en Frankrijk (Riviera) naar Italië (Genua, Milaan enz.) om over Zwit serland en Duitschiland weer naar Neder land terug te keeren. Gedurende vrijwel alle nachten hebben 2ij in een door hen meegevoerde tent doorgebracht. De gelukkigen van de 100.000. De 100.000 met als premie de 30.000 is voor de helft ten deel geviNflen aan tien arbeiders van de buizenfabriek aan de Hembrug. Van deze tien arbeiders wonen er negen te Amsterdam en één te Zaandam. Zij hadden tezamen een half lot. De „Res. Bode" weet nog het volgende mede te deelen. Het kantoor waar gistermorgen de ge luksbom voor Lotisico is gebarsten is bij de collectrice mevr. Spiekman te Rotter dam. Tot gisterenmiddag half drie waren te 's-Gravenhage reeds een zestal gelukvo- gels die bij den hoofdvertegenwoordiger van Lotisico, die een negental twintigjes van het nummer (waarop de ton is gevallen) in omloop had, reeds hun portie kwamen halen. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot den Wassenaarschen slag op Maandag 13, Woensdag 15 en Donderdag 16 October, telkens van 9 uur tot 14.30 uur, wegens het schieten met mitrailleurs en mortieren. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmee de onveiligheid wordt aangeduid, zijn ingehaald. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN NOG 21 VISSCHERSSCHEPEN UIT LORIENT VERMIST. Ruim 120 man aan boord. Uit Lorient wordt gemeld: Er bestaat nog maar weinig hoop op de behouden thuiskomst van de visschersschepen, waar van men al sedert 30 b, 35 dagen niets meer heeft gehoord. Er worden op het oogen blik 21 scheepjes vermist, die elk vijf man en een scheepsjongen aan boord hebben. BELGISCHE VRACHTBOOT VERMIST. Zes en twintig opvarenden. Sedert 19 September is men zonder na der bericht van het Belgische vrachtschip „Tigris" groot 2737 ton, toebehoorende aan de Soc. An. Armement Deppe te Antwer pen, dat een bemanning van 26 koppen aan boord heeft. Het schip is op genoemden datum uit Antwerpen vertrokken en moest reeds 4 October te Alexandrië zijn aangekomen. Eergisteren heeft de reederij een telegram uit Camber ontvangen, meldende, dat twee reddingsboeien gemerkt „Tigris" aan de kust zijn aangespoeld. «Tel." Noodweer boven de omgeving van Lichtenfels. In den afgeloopen nacht is de omgeving van Lichtenfels in Beieren door hevig noodweer geteisterd. Nadat het reeds bijna den geheelen dag geregend had, ontlastte zich tegen halftwee des nachts een wolk breuk, die te Lichtenfels zelf en in de plaatsjes er omheen groote schade aan richtte. De bewoners van Langheim wer den gewekt door een geweldig geruisch. Voor men eigenlijk wist wat er aan de hand was, stortte een watermassa de huizen binnen en vele huizen werden onder water gezet. Ten gevolge van den storm knapten vele telegraafpalen af. Ook in de staats- houtvesterijen werd groote schade aange richt. Het dal van de Leichse lijkt één brui sende stroom. Te Lichtenfels liep de be nedenverdieping va nde groote meubelfa briek aldaar onder. gelukte de brandweer, het gevaar voor uitbreiding nog tijdig te koeren. Het pakhuis brandde geheel uit. Men vermoedt, dat brandstichting is gepleegd, daar de brand op drie plaatsen tegelijk is uitgebroken. HOOGWATER IN DUITSCHLAND. De laatste dagen stijgt bet water in den Rijn en de zijrivieren. Terwijl de rivier bij Coblenz en Trier ongeveer een meter is gestegen, bedraagt de was bij Keulen sinds eergisteren bijna twee en een halve meter. In Duisburg steeg het water sinds gis teren 1.88 meter. Het water in de Moezel wast eveneens sinds een paar dagen. Het linker gedeelte van de stad Trier is reeds overstroomd. De rechter oever wordt nog door de dijken tegen het hooge water beschermd. Do veer- booten varen niet meer. Hot Moezel-locaal- spoor tusschen Zeltingen en Andel ligt eveneens stil. Ook uit het Westerwald en het Sauer- land wordt sterke was der bergrivieren ge meld. Volgens een nader telegram uit Frank fort a. d. Main is de Moezel gisterenavond bijna tot den rand van de werf te Coblenz gestegen. De schipbrug te Coblenz is gis teravond aan den kant van Ehrenbreit- stein en 's middags aan den kant van Co blenz verlengd. In het Oderwald is de Molau op ver schillende plaatsen buiten haar oevers ge treden. Door het hooge water in de Kinzig zijn de plaatsjes R&ckingen en Langendio- bach van het station Nieder-Roden afge sneden. Het lagere stadsgedeelte van Bernheim staat geheel onder water. Bij een poging om de sluizen te openen verdronk de zoon van den burgemeester in den stroom der rivier. Onze missionarissen sterven jong. De bekende Pater Joseph Vernet heeft een belangrijke studie gepubliceerd over den levensduur van onze missionarissen naar aanleiding van de nieuwste statistiek die door Pater Gemelli, Rector van de Universiteit van Milaan is samengesteld. Pater Vernet komt tot de conclusie dat de gemiddelde leeftijd, waarop de missiona- risesn over 't algemeen sterven 25 pet. la ger is dan de -gemiddelde leeftijd die de andere Europeanen in de koloniën berei ken. Voor Afrika zijn de cijfers al heel ongunstig, de gemiddelde leeftijd die do missionarissen in Afrika bereiken is 43 jaar, terwijl de overige Europeanen gemid deld 64 jaar worden. Wanneer men aan neemt, dat een missionaris op 25-jarigen leeftijd naar de missielanden gaat, dan kan hij gemiddeld 23 jaar voor de missie werken. In Azie is do verhouding iets be ter: daar bedraagt de gemiddelde leeftijd die de missionarissen bereiken 54 jaar: de overige kolonisten 66. Zij zijn dus gemid deld 29 jaar voor de missie werkzaam. In de Tropen sterven de missionarissen ge woonlijk op 46-jarigen leeftijd: de Europea nen met hun 63 jaar. 't Is opmerkelijk dat de missionarissen in de missielanden waar een georganiseerde geneeskundige dienst bestaat 9 jaar ouder worden dan in die landen waar geen geneeskundige dient be staat. Het klimaat en het ontbreken van oen goed-georganiseerde geneeskundigen dienst zijn dus de hoofdoorzaken van den vroegtijdigen dood van onze missionarissen. Een groot deel van onze missionarissen valt reeds in de eerste drie jaar van hun verblijf in de missie als slachtoffer van hun plicht, tengevolge van een door het klimaat veroorzaakte ziekte die niet vol doende behandeling krijgt wegens het ont breken van geneeskundige hulp. Een merkwaardige statistiek. Het Italiaansch aardrijkskundig genoot schap publiceert een statistiek over het aantal analphabeten in de voornaamste landen der wereld. In Finland, is er maar een procent van de bevolking, dat niet kan lezen of schrij ven: dan volgt Australië 4.3 pet.; de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika 6 pet.; Tsjecho-Slowakië 7 pet.; Berlgië 8.3 pet.; Frankrijk en Canada 9.2 pet. Het grootste aantal analphabeten vindt men in Guatamala 86.8 pet.; Egypte 92.1 pet.; Britsch Indië 92.8 en Nederlandsch Oost-Indië 95.8 pet. Onder de landen waar een groot deel der bevolking lezen noch schrijven kan, worden op de eerste plaats Griekenland, Portugal, Bulgarije en Europeesch Rusland genoemd. In Griekenland kan meer dan do helft van de bevolking niet lezen of schrij ven. In den regel is het aantal vrouwelijke analphabeten veel grooter dan dat der mannen. In Spanje b.v. bedraagt het aan tal vrouwen, dat niet kan lezen of schrij ven, 53.9 pet. terwijl het aantal mannelijke analphabeten 39.8 bedraagt. In Italië is het aantal analphabeten be langrijk gedaail n.l. van 69 pet. in 1871 tot 28 pet. in 1929. Dijkdoorbraak in België. Door den hevigen storm is gisternacht nabij Lier de Nethe-dijk doorgebroken op een breedte van 15 meter. Tien hectaren land werden overstroomd en eenige huizen werden door het water geïsoleerd. „Tel." Groote brand te Hannover. Gisternacht ontstond te Hannover in een groot pakhuis van lompen en oud pa pier en andere grondstoffen, brand, die tengevolge van den sterken wind spoedig groote afmetingen aannam, zoodat spoedig het hoofdgebouw en de twee elk 100 M. lange zijvleugels in vlammen stonden. Voor de naburige woonhuizen ontstond tenggevolge van den vonkenregen groot gevaar, zoodat deze tijdelijk ontruimd^ moesten worden. Twee daken vatten reeds vlam, doch het Vogelmoord door vliegtuigen. Deze dagen zagen Pcenemiindcr vis- schers twee eendekker-watervlicgtuigcn van de vliegschool Warnemünde boven het vogelprotectoraat Peenemünderhafen. Bei de machines, die bijna ioderen dag daar passeeren, weken echter plotseling van den gebruikelijken koers of om vervolgens te gen de opfladderende zwermen wilde een den op te stuiven! Talloooze dieren vielen, tengevolge van den hevigen luchtdruk ontzield omlaag en vele andere werden door de schroeven gedood. De visschers vonden afgeslagen vleugels, koppen, pooten en in gewanden van de gruwelijk vermoorde vo gels. De visschers te Peonemiinde vorkla ren, dat het vaak voorkomt, dat de vlie gers boven het vogelprotectoraat vliegen ook zwanen zijn reeds door hen achter volgd. Het staatsbureau voor na'uurbe- scherming is van een en ander iü k«nrb» gesteld.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11