UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREE VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 wusten, onwrikbaren voortgang een sfeer, waarin een Universiteit het best gedijt. Zoo boekstaaft het Bibilotheekverslag den gewonen maar inderdaad buitengewo nen jaarlijkschen aanwas van rond 10.000 deelen, waarmee de boekenvoorraad de 100.000 vèr overschreden is. Met bijzondere voldoening memoreert de Bibliothecaris het groot en groeiend aandeel der edel moedigheid in die aanwinst: in 1929 wer den 7470 boekwerken ten geschenke ont vangen, tegen 4040 in het jaar te voren. Uit dergelijke zakelijke maar veelzeg gende feiten blijkt, dat de R. K. Universi teit. haar rechtmatige plaats in de Katho lieke samenleving aan het veroveren is. Het Chronicon legt de naar buiten tre dende feiten van het verloopen Universi teitsjaar vast. De Studenten-Moderator, Pater Hooge- weegen S.J. en de afgetreden praeses van „Carolus Magnus" getuigen eenstemmig van een harmonische ontwikkeling van het studentenleven, dat vooral een geschakeerd bestaan zoekt' in eigen cellen en kringen. We staan dan aan den drempel van het achterhuis: het administratiegebouw, waar de Sint Radboud-Comité's. de organen van propaganda en actie, gehuisvest zijn. Mr. Steenberghe, de Administrateur der Sint Radboudstichting, geeft een berede neerd en daarna gedetailleerd overzicht van de resultaten der jongste geldinzameling. Vanzelf zijn deze gegevens allermeest be rekend op de duizenden werkers in de Sint Radboudcomité's, maar voor hen dan ook van uitnemend belang. Zij zien in de vergelijkende becijferingen het klimmen of dalen der opbrengsten hun ner paorchies, gewesten en bisdommen, en kunnen zich tot hun profijt aan ande renof zichzelf spiegelen. De giften van kloosters en gestichten, vroeger anoniem in de afdrachten der pa rochies verloren, worden steeds meer nauw gezet verantwoord. Een lijst, die gelukkig ieder jaar zwaarlijviger wordt. Enkele legaten, die werden geboekt, zijn •r alleen om te wijzen op een tekort van belangstelling voor dit instituut! En toch moet ook daarvan het fundament komen voor de nog volgende Faculteiten. Jammer is het, dat de rechtstreeksche finantieele belangstelling voor deze Facul teiten geen climax vertoont. Een anti-cli max, want het verslag der Bijzondere Gif- tci moet constateeren: „Uit deze opsom ming blijkt, dat vooral de giften, bestemd voor de nog ontbrekende Faculeiten, sterk zijn verminderd, vergeleken bij het vorige jaar". De totale opbrengst der Diocesane en Parochiale Comité's heeft zich weten re handhaven. Wierp de compagne in 1923 J 200.353.60 af, in 1929 bedroeg het totaal- generaal 200.688.46. Dat Katholiek Nederland trouw en vast houdend is, is de uiting van een respec tabele nationale deugd. Moge de apostolische ijver, die in ons vaderland ook een missiedoel vindt in den noodzakelijken uitbouw der R. K. Univer siteit, aan die hardnekkigheid de voortva rendheid toevoegen, broodnoodig om de ontbrekende Faculteiten in afzienbaren tijd te verwerven. Uitgave van bet Centraal Comité der St. Radboudsticthing. ALKEMADE. Geboren: Petronella Adriana d. van C. van der Meer en J. Heemskerk. Ber- nardus Petrus z. van B. H. Duivenvoor den en C. C. Dobbe. Agnes Gertrudis Maria d. van C. S. Borst en J. P. van der Meer. Ondertrouwd: Adrianus Christia- nus Koot j.m. 22 jaar en Anna Maria Adriana Rotteveel j.d. 22 j. Gehuwd: Johannes Jacobus Zwirs jm. 24 j. en Cornelia Petronella Maria van der Valk w. 34 j. Bartholomeus Gerar- dus Kroon jm. 25 jaar en Grietje Kasburg jd. 21 jaar. R0EL0FARENDSVEEN. Tuinderspatroonsvereeniging. Gister avond had in de St. Pancratiuszaal alhier de jaarvergadering van bovengenoemde veroeniging plaats. De vergadering werd door den voorzitter met den chr. groet geopendhierna werd een bijzonder woord van welkom toegeroepen tot de hee- ren Dekker en Baar, secretaris en pen- nigmeester van den L.T.Bdie deze ver gadering op verzoek van het bestuur mee maakten. De voorzitter herdacht vervol gens het aan de vereeniging door den dood ontvallen lid, wijlen de heer J. Hoo- genboom. Spr. memoreert wat de overle dene voor zijn vak en voor het openbare leven is geweest en noem: hem een voor aanstaand man, waar een iedqr een voor beeld aan kon nemen. Spr. meent in den geest van de vergadering te handelen door zoo iemand dankbaar te herdenken en zegt verder, dat we onze dankbaarheid nog het beste kunnen toonen door hem ook in onze gebeden te herdenken. De notulen werden na lezing onveranderd goedgekeurd, terwijl het voorstel tot wijziging dei statuten met algemeene stemmen werd aangenomen. Hierna kwam aan de orde de behande ling van het collectief arbeidscontract 1931. De voorzitter licht dit onderwerp na der toe en vraagt aan de leden, of zij be treffende dit onderwerp eventueele voor stellen hebben. Er kwamen niet veel op merkingen los, alleen werd besproken het geen door de patroons nog boven het loon moet worden betaald, zooals het plakken van rentezegels. Ten slotte werd de vraag gesteld of er geen paar gulden van het loon af zou kun nen, welke vraag geen bijval vond. Ander zijds werd het voorstel gedaan om het contract op dezelfde wijze te houden, zoo- als het tot nu toe geweest is. De voorz. stelde dan aan de vergadering de concrete vraag: moet tot verlaging worden overge gaan of blijft het loon op hetzelfde be drag vastgesteld. Daar het eerste voor stel geen ondersteuning vond werd van pa- tronszijde de bestaande regeling aan vaard. Hierna hield de Bonds-secretaris, ir. Dekker een zakelijke beschouwing over den stand van zaken in het Land- en Tuin bouwbedrijf en een overzicht over de ma laise in het algemeen. Hoewel de heer Dekker, evenmin als iemand anders, een goede oplosing naar voren kon brengen, was hetgeen spr. hier vertelde zeker van nut, temeer daar men kon hooren wat in andere afdeelingen in deze omging. Als ge volg van de gehouden besprekingen kreeg de heer Dekker een afdeelings-voorstel mee voor de vergadering van het hoofdbestuur. Hierbij bieek, dat het goed gezien was van het bestuur genoemde heer tot bijwoning van de vergadering uit te noodigen. Daar na hield de heer Van Baar een causerie over boekhouden, waarbij hij een verkla ring gaf van de werkwijze van het Bonds- bureau. Deze inrichting werd ook aan de leden aanbevolen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De voorz. dankte daarop de vergadering voor de aangename wijze van discussieeren en hoopt, dat de verschillende besprekin gen en genomen besluiten veel vrucht zul len dragen en sloot daarna de vergade ring met den Christel ijken Groet. NOORDEN. Polderkade. Woensdag werd in Café Sluitkade een vergadering gehouden van stemgerechtigde ingelanden van de Ge combineerde Noordschebuurter en Voor- dijksche Polders, waarbij aanwezig of ver tegenwoordigd waren 12 stemgerechtige ingelanden, tezamen kunnende uitbrengen 74 stemmen. Als eenig punt van de agenda werd be handeld een schrijven van heeren Ged. Staten der Provincie Zuid-Holland voor het onmiddellijk doen aanbrengen van verschillende kostbare verbeteringen aan de kade. Een terzake uitvoerige briefwisseling van het Polderbestuur met Ged. Staten werd voorgelezen. Hieruit stippen wij aan, dat de Polder telken jare ongeveer 1400 aan de kade ten koste legt en dit jaar deze raming reeds met 600.heeft verhoogd. Wat voor dit najaar verlangd wordt door Ged. Staten betreft nog slechts een voor- loopige voorziening, doch deze eischt reeds een uitgaaf van rond 20.000.De Polder is slechts groot 429 H.A., waarvan het grootst gedeelte rietland en water is, de lasten zijn reeds gestegen tot 17.per H.A. voor den Voordijk en tot 16.per H.A. voor den Noordschebuurt, terwijl een vaste schuldenlast aanwezig is van niet minder dan 26000.Wanneer andere polders soms een, nog hooger omslag hef fen, dan heeft men het land naar derge lijke n omslag gekocht, ofwel dan is dit als regel veroorzaakt door het stichten van een verbeterde bemaling, waardoor ook de waarde van het land naar minstens de zelfde verhouding gestegen is. De Provinciale Waterstaat heeft erkend, dat de kade in een behoorlijk onderhouden staat verkeert. Zij is echter niet bestand tegen het steeds hooger opvoeren van den Amstelboezem, hetgeen veroorzaakt wordt door het steeds sneller afvoeren van het water uit het groot aantal polders, dat op Amstelland uitmaalt. Bestuur en ingelanden zijn echter, van oordeel, dat het Hoogheemraadschap van Amstelland in zijn plicht te kort schiet door niet voor voldoende ontlasting van den boezem zorg te dragen. Art. 59 van het Regle»ment van bestuur voor het Hoogheemraadschap Amstelland, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 22 Januari 1872 zegt, dat de taak van het bestuur van Amstelland zich bepaalt tot de zorg voor den gemeenen boezem en wat daartoe behoort. Mede op aandrang van de Prov. Staten van Zuid-Holland zoowel als van Noord- Holland is indertijd onder art. 60 sub c nader omschreven, dat tot die zorg be hoort de ontlasting van den boezem, ten einde aan alle waterschappen gelegenheid te verschaffen tot vrije, onbeperkte uitma- ling, terwijl bij art. 61, 2e lid nog is be paald, dat voor het geval van buitenge wone omstandigheden bij keur de vrije uitmaling der waterschappen tijdelijk be perkt kan worden. De Provinciale besturen van Utrecht en Noord-Holland, waaronder Amstelland in hoofdzaak ressorteert, meenen niet te kun nen medewerken om dit Hoogheemraad schap tot zijn plicht te brengen, ten le omdat in 1932 de Zuiderzeedijk tot stand komt en uit dien hoofde de stichting van een bemaling toch geen zin meer heeft en ten 2e omdat in de Provincie Utrecht eenige polders dag en nacht bemalen zou den moeten worden en het uit dien hoofde ter wille van die polders niet mogelijk zou zijn een maalpeil in te stellen. De vergadering was echter van meening dat hierin geen reden mag liggen om nu maar van alle polders te eischen, welke met het onderhoud van de kaden belast zijn en welke kaden op zich zelf in een goeden staat verkeeren, daaraan allerlei kostbare verbeteringen aan te brengen. Als Amstelland een bemaling wil uitspa ren, laat het dan de extra kosten voor het kade-onderhoud ook zelf betalen en wil het dat niet, laat. het dan een maalpeil in stellen met het recht om daarop uitzonde DE LEIDSCHE COURANT ringen toe te staan. Als er polders zijn, welke dag en nacht bemalen moeten wor den, dan rijst zeer de vraag of deze polders in het bezit zijn van een bemaling, welke voldoende capaciteit heeft. Als de Zuider zeedijk de noodige uitkomst zal verschaf fen (wat veel deskundigen in twijfel trek ken), dan zou dit maalpeil toch maar 2 ja ren van noode kunnen zijn. En het is ge woonlijk slechts een quaestie van een paar dagen als bij sterken wind uit Noordelijke richting het boezemwater te veel wordt opgestuwd. Het Provinciaal bestuur van Zuid-Hol land is actief, stelt alles in het werk om een voorziening te treffen en is ook be reid te vorderen, dat de Provincie het geld voorschiet, doch blijft zonder meer eischen dat, ter voorkoming van een tweede door- braakramp onverwijld een aantal omschre ven verbeteringen worden aangebracht, met daarnaast een meer uitgebreide bewa kingsdienst van de kade bij hoog water en het in voorraad houden van materialen waarvan in tijden van nood oogenblikkelij- ke behoefte kan bestaan. De materialen moeten bestaan uit minstens 200 M3. zand, 100 M3. klei, 50 M3. puin, 1000 bos Hol- landsoh rijshout, 200 parkoenpalen, 5 goed lichtgevende lantaarns, 2000 zakken en eenig plankhout. Mochten de ingelanden hier niet op in willen gaan, dan zal onmiddellijk een be vel worden uitgevaardigd, waartoe art. 38 der Waterstaatswet 1900 aan Gedeputeer de Staten de bevoegdheid geeft. Bij weige ring wordt dan het bevolene bewerkstel ligd op kosten van hen, aan wie de uit voering is bevolen. Met algemeene stemmen besluit men echter gezien de goede wil en bedoeling van Gedeputeerde Staten het hier niet op De Raad dezer gemeente vergaderde gistermiddag te 2 uur. Voorzitter, wegens ziekte vap den bur gemeester, weth. v. Eeden. Als secretaris fungeerde de heer Droogh. De voorzitter opende de vergadering met gebed en deelde mede, dat de burge meester er prijs op stelt in de volgende vergadering het overleden lid dr. van Nes persoonlijk te herdenken. 1. Onderzoek geloofsbrief en beëediging van het Raadslid den heer C. den Hollan der. De geloofsbrieven werden onderzocht e'n in orde bevonden en het nieuwe lid be- eedigd. Ingekomen is een schrijven van mevr. de wed. v. Nes, waarin zij dank brengt voor de eer aan haar overleden echtge noot bewezen. Ook is ingekomen een adres van de Belangengroep Technici in Overheidsdienst van den Ned. Bond van Technici, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de salaris regeling van den bouwkundig opzichter. Zij acht deze regeling niet in overeenstem ming met de bekwaamheid van dezen amb tenaar. Bovendien werd door den toen- maligen burgemeester het verrichten van werkzaamheden vooi derden dat bij de nieuwe regeling verboden is nadrukke lijk toegestaan en is zelfs eenigen drang daartoe op hem uitgeoefend. Adressante verzocht het salaris vast te stellen op 28003600 met drie eenj. verhoogin gen van 200 en twee eenj. verhoogingen van 100. B. en W. stellen voor dit adres om ad vies te stellen in handen van de Raads commissie voor personeelsaangelegenheden. Een adres was ingekomen van eenige inwoners, waarin op spoed werd aange drongen bij den bouw van een nieuwe openbare school. Tevens verzochten adres santen dat aan de nieuwe school een voor bereidende klasse zal worden verbonden. B. en W. verwijzen naar agendapunt 17. Ten aanzien van het voorbereidend onder wijs, stellen zij voor deze aangelegenheid in hun handen te geven om advies. Hiertoe werd besloten. De heer P. Admiraal heeft bedankt als lid van de commissie voor personeelsaan gelegenheden. In zijn plaats wordt be noemd na 3 stemmingen de heer J. C. v. d. Meer, die zijn benoeming niet aanneemt. Na nog 2 stemmingen werd gekozen de heer Liefferink. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel tot verbouwing van een gedeelte van de openbare lagere school te Noordwijk-Binnen tot school voor Nijverheidsonderwijs overeenkomstig het in de vergadering van 16 Mei jj. behandelde plan, nadat op de begrooting van dat plan een bezuiniging van 800 was aange bracht. Dit punt werd na uitvoerige discussie tot de volgende vergaderig aangehouden. De Commissie tot wering van schoolver zuim diende een verzoek in de presentie gelden te verhoogen. B. en W. stellen voor het bedrag voor de presentiegelden te be palen op 100 per jaar in totaal (voor heen 50) en de belooning van den secre taris te brengen van 25 op 50. Z. h. st. goedgekeurd. 8. Het lijkenhuisje op de alg. begraaf plaats verkeert in zeer slechten toestand. De kosten voor het afbreken van het oude en het maken van een nieuw gebouwtje bedragen 1900. De heer Braun wenschte, dat alle wer ken. ook kleine, zouden worden aanbe steed, en niet onderhands gegund. De heer Braun zal in de volgende ver gadering met een voorstel in die richting komen. Het voorstel tot- bouw van een lijken huisje werd goedgekeurd. Het voorstel de huur van de woning St. Jeroensweg 3, voorheen verhuurd aan den heer K. Sanders, vast te stellen op 510 (gelijk aan vorige jaren) werd verschoven naar de volgende vergadering. Er mankeert wel wat op de gasfabriek. Rapport inzake toestanden op de gas fabriek. De heer Krau noemde het onderzoek aan te laten komen, doch onder uitvoeri ge omschrijving van de situatie mede te delen, dat de uitvoering van de voorschrif ten onmiddellijk ter hand zal worden ge nomen. Op het moment kon wel niet anders be sloten worden, gezien ook den geweldig opgevoerden Amstelboezem nog vóór 6 weken ongeveer, toen ieder oogenblik weer een doorbraak gevreesd kon worden. Het zal onder de bevolking groote gerustheid wekken. Met de leiding over de uitvoering van het werk is belast de heer Fr. Pieterse alhier, die tevens belast was met de ver dere dichting van de doorbraak, dezen zo mer verricht. Ook de Polders Westveen en Blokland zijn aangeschreven meerdere voorzieningen tot versterking en beveiliging van de kade te treffen. NIEUWKOOP. Vleeschkeuring. Gedurende het 3de kwartaal 1930 werden alhier ter keuring aangegeven: 51 runderen, 1 paard, 116 var kens, 8 schapen, 1 geit, 6 graskalveren, 3 nuchtere kalveren en 848 kg. vleesch. Hiervan waren z.g. noodslachtingen: 10 runderen, 6 graskalveren, 36 varkens, 8 schapen en 1 geit. Afgekeurd werden: 7 runderen, 5 gras kalveren,1 nuchter kalf, 1 paard, 29 var kens, 7 schapen en 1 geit. Geboren Hendrik, zoon van G. Woe- linga en S. Stiksma. Overleden: J. H. M. G. Bots, 67 jaar H. van Koert, 20 jaar. Ondertrouwd: L. Slingerland, 19 jaar en J. Rietveld 20 jaar wonende te Ter-Aar. niet serieus; het onderzoek is ingesteld bij den man, over wien de klachten gingen. De arbeiders zelve zijn niet gehoord. Spr. becritiseerde het rapport punt voor punt, en achtte het van nul en geener waarde. De heer v. d. Niet had bij dit rapport een opgave verwacht van de kosten, die aan de gasfabriek zijn besteed. Daardoor zou den schijn weggenomen zijn, dat de gasfabriek verwaarloosd werd. De voorzitter beantwoordde de ver schillende opmerkingen. Weth. v. d. Wiel merkte naar aanleiding van dit rapport op, dat- een goede lezer wel er in heeft kunnen lezen, dat op de gasfabriek wat mankeerde B. en W. zul len hun aandacht schenken aan de noo dige verbeteringen. Er mankeert wel wat, maar van verwaarloozing mag niet wor den gesproken. De heer Meyer drong aan op de instel ling van een commissie voor de bedrijven. De discussies over het rapport worden gesloten. Uitbreiding der gasfabriek. Nu de nieuwe kameroven op de gasfa briek in gebruik is genomen en de oude bestaande kameroven al geheel is her steld, komen B. en W. met het voorstel om over te gaan tot een gedeeltelijke ver bouwing van de gasfabriek en tot het aan brengen van verschillende kleinere ver anderingen en verbeteringen daarvan. In de eerste plaats behooren de oude retortovens in de voormalige stokerij, wel ke niet meer in gebruik zijn, gesloopt te worden. Het door het wegnemen der re tortovens vrijgekomen stokerijgebouw wordt dan gebruikt als kolenopslagplaats. Verder is de ijzeren bekapping van de stokerij zoodanig aangetast door de rook gassen, dat een algeheele verbetering daar van noodzakelijk is. Een nieuwe dakbedek king zal aangebracht moeien worden, be staande uit gegolfde eternietplaten. Ook komt het gewenscht voor eenige verbeteringen aan het schaftlokaal aan te brengen. Boven het lokaal, waarin zich de niet meer gebruikte watergasgeneratoren be vinden, is een waterreservoir aanwezig, dat tengevolge van de bestaande bekap ping niet hoog genoeg kan worden ge plaatst. Het is niet gewenscht deze groote bekapping vaiiwege het eene genoemde ■waterreservoir te verhoogen en te vernieu wen, doch het is economischer een klein torentje te bouwen, hierin het waterreser voir te plaatsen en genoemd torentje in wendig legen vorst te isoleeren. De kosten van deze verbouwing worden geraamd op 3500, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat de opbrengst van den verkoop van het uitgebroken oude materiaal de kosten van het sloopen zullen dekken. De heer Meyer drong aan op den bouw van een nieuw schaftlokaal. De heer v. d. Meer wilde het bestaande lokaal opknappen en er een ventilator in aanbrengen. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. st. aangenomen. Het lossen der steenkolen aan de gas fabriek geschied met kruiwagens, hetgeen niet alleen kostbaar is, doch ook veel tijd vergt. B. en W. komen daarom met het voor stel om het lossen der kolen per kruiwagen te vervangen door een mechanische los- inrichting, bestaande uit een hangbaan, loopende vanaf den loswal tot achter in de kolenloods, gesteund door jukken, waar over zich beweegt een electrisch aange dreven trolley, voorzien van een kolenbak met zijlossing. De kosten van zulk een transportbaan worden geraamd op 6000. Tegelijk wenschen B. en W. een voor stel te doen om over te gaan tot de aan schaffing van een cokeselevator, door mid del waarvan de cokes mechanisch in den cokesbreker wordt gebracht, zulks ter ver krijging van arbeidsbesparing en verlich ting van de stokerswerkzaamheden. Tot nu toe moet de cokes steeds met een cokes- vork in den breker worden geworpen en na geklopt te zijn in een kruiwagen geladen DERDE BLAD PAG. lo en naar de opslagplaats worden gereden. De kosten er van bedragen 2750. Laagste inschrijfster voor beide werken is de Machinefabriek „Brabant" te Zeven bergen, aan wie wordt voorgesteld het werk op te dragen. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Electriciteit naar Het Langeveld. In de vergadering van 21 Juli 1929 kwam naar aanleiding van een tweetal ingekomen adressen van belanghebbende aan de orde de aangelegenheid van de electrificatie van het Langeveld. Omtrent dit punt werd in die vergadering beslist, dat een toen aan geboden voorstel moest worden aangehou den voor het plegen van nader overleg met den adviseur der gemeente over een oplossing in dezen zin dat van het te ver wachten tekort op de exploitatie van dit net een gedeelte op belanghebbenden zou worden verhaald. B. en W. hebben deze aangelegenheid aan een ander onderzoek onderworpen. Meenden zij aanvankelijk, dat, gezien, de hooge kosten, van electrificatie moest wor den afgezien, zij zijn nader tot het inzicht i gekomen dat het belang der gemeente bij electrificatie zoo groet is. dat een offer daarvoor uit de gemeentekas alleszins ge rechtvaardigd is. Voor de stroomaanvoer acht men de beste oplossing de bouw van een transfor matorstation, hetwelk van den in de Lan- gevelderlaan gelegen 10.000 Volt-kabel van stroom kan worden voorzien. Een stroom voorziening onder laagspanning vanuit het transformatorsiation van de Maria-stich ting zou blijken niet te voldoen. De totale kosten van aanleg bedragen 23.150. Door den technischen adviseur wordt het jaarlijksch tekort geraamd op 1400. B. en W. meenen echter, dal dit tekort, zeker in de toekomst, veel minder zal zijn. De heer Liefferink informeerde, of ge tracht is van degenen, die zullen aanslui- ten een zekere bijdrage te vragen (b.v. 12.50 per jaar) Is er ook gesproken over een bijdrage met de grootgrondbezitters in het Langeveld, die van dezen aanleg j ten zeerSte profiteeren. Ook de heer Admiraal vond een bijdra ge in de kabelhuur billijk; voor de ge meente blijft het toch een groot offer. De heer Alkemade heeft indertijd een onderzoek ingesteld, wie in het Langeveld aan het net zou aansluiten. Van de 35 ge- 1 gadigden zijn zeker 25 bereid tot een bij drage, de een meer, de ander minder, naar gelang van het verbruik. De voorzitter antwoordde, dat niet alle bewoners aansluiting zoo erg spontaan hebben toegezegd. Het moet. aanlokkelijk worden gemaakt aan te sluiten; dan is men spoedig door het tekort heen. Boven dien bestaat de mogelijkheid, dat verschil lende poldergemalen zullen aansluiten, wat de exploitatie zal vergemakkelijken. Nadat nog eenige leden het woord heb ben gevoerd, werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Aan de orde kwam het voorste] tot aan leg van straten en een verkaveling van de terreinen, voorheen toebehoorende aan de N. V. Vesta. In antwoord op eenige vragen, zeide d« voorz., dat B. en W. den bouw van de wo ningen in eigen handen wenschen te hou den, zoodat met alle wenschen rekening za-1 kunnen worden gehouden. De heer Alkemade drong aan een ge meentelijk grondbedrijf te stichten. De ge meente heeft thans weer een groot stuk grond gekocht. B. en W. zullen de zaak onder de oogen zien. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. Voorstel tot het rooien van een boom op den hoek van het Lindenplein. Z. h. st. goedgekeurd. Een nieuwe openbare school. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten tot het bouwen van een openb. lagere school tusschen den Duinweg en de Zandvoortsche straat. De totale kosten zijn geraamd op 61.665. De heer Alkemade heeft vernomen, dat een vereeniging is gesticht, die weer een afzonderlijke school wil hebben. Maar dan wordt het openbaar onderwijs, dat door de samensmelting der twee scholen be langrijk verbeterd werd, weer versplinterd, zeer ten andeele van het openbaar onder wijs. Voorgelezen werd een adres der School- vereeniging, waaruit blijkt, dat deze ver eeniging slechts in de uiterste noodzake lijkheid van haar recht tot stichting van een nieuwe school zal gebruik maken. De heer Alkemade zou echter gaarne zekerheid hebben. Weth. v. d. Wiel antwoorded, dat men veilig kan aannemen, dat tot stichting eener nieuwe school niet zal worden over gegaan. De heer Braun wilde nog even opmer ken, dat, wanneer hij voor de openb. school stemt, dit niet geschiedt, omdat de school- vereen. een stok achter de deur gereed had. De heer Liefferink maakte een vrien delijke opmerking over „wakker schudden" van de commissie, waarop de heer Alke made zeer terecht reageerde. De heer Meyer zeide, dat van het vorig gemeentebestuur nooit een belangrijk voorstel tot verbetering van het openbaar onderwijs is uitgegaan uit angst dat dit tón voordeele zou komen van het bijzonder onderwijs. Het voorstel van B. en W. werd daarna z. h. st. goedgekeurd. Bij de Rondvraag kwam niets belang rijks ter sprake. De Raad ging hierna in geheime zitting. Na heropening hiervan werd besloten een crediet van 26.000 te verleenen voor den aankoop van rioolbuizen, voor het leggen van een riool in den nieuwen weg tusschen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen. Vastgesteld werd een ontwerp tot wij ziging van het uitbreidingsplan voor ter reinen in den Noordzijderpolder, indertijd door de gemeente aangekocht van baron van Zuylen van Nijevelt. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 10