UIT DE PERS KERKNIEUWS De Slavin van het Zwijgen DONDERDAG 9 OCTOBER 193l> DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE RAMP VAN BEAUVAIS. „Het veiligste luchtschip der Wereld De Gelderlander schrijft: Er is nu ongeveer alles verteld van de schrikkelijke ramp bij Beauvais, wat ervan te vertellen was, en toch raken de ge dachten niet los van deze plaats des on- heils. Dat luchtschip zou het veiligste ter we reld zijn. aan de veiligheid was de groot ste zorg besteed. Het zou niet het snelste, maar het veiligste luchtschip ter wereld zijn. Het is gebouwd en weer afgebroken om anders herbouwd ie worden alleen ter verhooging van de veiligheid. En als wij zien naar de foto's, die ge maakt zijn vóór het vertrek van het lucht schip uit Cardington, dan merken wij op geen der gezichten ook maar den minsten trek van zorg of vrees; zij zijn lachende hun noodlot tegemoet getreden. Niemand heeft er aan een ongeluk gedacht. Het luchtschip was zoo ongeveer ingericht als een oceaanstoomer, d. w. z. èr was ge streefd naar komfort en zelfs luxe. Er was een kon versa tie- en zelfs een balzaal aan boord en het hooge gezelschap had, naar de berichten zeggen, laat gesoupeerd. Men had er een prettigen avond van gemaakt en 't was zelfs een beetjé laat. geworden. Buiten gierde de wind en de regen klet terde tegen de ruiten der groote cabine. Niemand dacht er aan de mogelijkheid van een ongeluk in het veiligste luchtschip der wereld. Het wa-s al Zondag toen men ter ruste ging en men dacht te ontwaken in het zonnige zuiden, waar de palmboomen zich wiegen op 'n streelenden wind. Men is ontwaakt in de eeuwighejd. Met al z'n gedachten aan aardsche din gen is men den slaap ;ngegaan,"en losge rukt van al tyet aardsche is men plots ge wekt in een ander leven. AVij hebben daar allen aan gedacht, van het eerste moment af, dat het bericht van de vreeselijke ramp ons heeft geteisterd, waarom zouden wij er onder elkaar niet over spreken? De ware beteekenis van het leven verdwijnt dagelijks onder het geroezemoes van het moderne bestaan: en het belangrijkste van het ongeluk bij Beauvais dreigt schuil te gaan onder de uiterlijkheden erna. Men strooit bloemen op de lijkkisten, men zoekt naar de oor zaken van de ramp, men betuigt deelne ming en organiseert rouwplechtigheden dat is alles heel prijzenswaardig en goed- menschelijk doch het vraagstuk van den dood verandert er niet door. Het feit van Beauvais is er niet minder ontzettend om. Die plotselinge scheiding uit de vreugden des levens naar het mysterie van den dood blijft het geweldig-aangrijpende in deze tragedie. Hebben wij ervan, opgekeken, dat deze tocht begonnen is op een Zaterdagavond om door den Zondag heen te worden door gezet? Het is ons niet eens opgevallen, wij zijn eraan gewoon, dat „het^ groote leven" zich .om Gocl en godsdienst met bekommert'' en door zoo'n kleinigheid als de hindernis van „den dag des Heeren" zich niet laat ophouden. Het zou lichtvaardig zijn te veronderstellen dat de opvarenden van het luchtschip „R. 101" allen ongelóovigen waren; maar de groote stroom van het moderne leven gaat nu eenmaal over den Zondag heen, en welke eenling treedt dezen stroom in den weg? Toch verscherpt het de tragiek van de ramp, dat zij heeft plaats gevonden op den vroegen Zondagochtend, want- plots heeft Hij als Hechter gestaan voor de zielen, die met Hem geen rekening hadden gehouden bij het beramen van hun tocht. Wij weten, dat God een barmhartige Rechter is en dat Hij ook deze zielen heeft ontvangen in Zijn eindelooze ontferming; maar als wij het drama van Beauvais in den kring van het geloof aan 'n eeuwig le ven trekken, dan valt er op alle bijzonder heden een bijzonder licht, ook op het ge mis van de Godsgedachte bij den opzet van de reis. Men heeft storm en regen ge trotseerd en alle gevaren van het verra derlijk luchtvlak, waarop het schip zich zou voortbewegen; de wetenschap immers had alle gevaren voorzien en het schip was er op gebouwd om deze /gevaren te overwinnen, het eene na het andere. Er zijn geen teekenen, dat men, behalve op mensche)ijke wetenschap, ook op den God- delijken Stuurman heeft vertrouwd. En dat is juist de vlammende tegenstelling in het drama, de menschelijke onderneming en de plots opengescheurde eeuwigheid. "Wij behoeven, uit ziekelijke sentimenta liteit, de werkelijkheid niet te ontwijken en de oogen des Geloofs niet te sluiten uit vrees voor de wijdte van bet vergezicht, dat zich voor ons opent. ïn dat vergezicht ligt troost genoeg en hoop en vrede. Want het is de barmhartigheid Gods, die er alles vervult. En zoo ruischte ook in de kathe draal van Beauvais, troostend en berusting gevende het requiespant 'in pace. MGR. N. VAN DER PAS. Luisterrijke viering van zijn zilveren profe;r;siefeest. Zondag werd te Malang op luisterrijke wijze het vijfentwintig-jarig professiefeest gevierd van Monseigneur N. van der Pas O.Carm., Apostolisch Prefect van Malang. Vele burgerlijke -en militaire autoriteiten benonevens een 1600-tal belangstellenden woonden de pontificale Hoogmis op eht plein van de zfis ter school bij. Pastoor F. F. J. Wouters uit Proboling- go hield de feestpredikatie. Na de Hoogmis had een welgeslaagde kinderaubade plaats, waarna een zeer druk bezochLe receptie werd gehouden. Majoor H. T. 'van Goor bood hem namens de katholieken, in de Apostolische Prefec tuur van Malang een schitterend herden kingsalbum aan benevens de versierselen van het Officiers-kruis van de Orde van Oranje-Nassau. Verder word nog het woord gevoerd door den resident van Malang, H. Kool en Mon seigneur A. P. F. van Velsen, titulair-bis- schop van Aezani, Apostolisch Vicaris van Batavia, waarna de jubilaris dank zegde. Na de receptie werd Monseigneur van der Pas ontvangen door dt Katholieke Ja vanen op het versierde plein van de R. K. Hollandsch-Inlandsche school. De jubilaris werd toegesproken door den onderwijzer Soekander en anderen, terwijl namens de vrouwen kerkgewaden werden aangeboden. Des avonds had een feestvergadering plaats, welke uitstekend slaagde en waar voor een enorme belangstelling bestond. „Msbd." AFSCHEID EERSTE^ AUGUSTIJNSCHE MISSIONARISSEN. Gistermorgen werd bij gelegenheid van het vertrek van eenige Augustijnsche mis sionarissen in de kerk der Paters Augus tijnen te Eindhoven een plechtige Hoog mis opgedragen, waarna de uitreiking der missiekruiseu aan de eerste Augustijnsche missionarissen, die gistermiddag per boot hun tocht naar het Missiegebied Bolivia aanvingen, plaats had. De H. Mis werd opgedragen door het hoofd van het pas overgenomen missiege bied Pater Chysostomus van Dijk uit Am sterdam. Als diaken fungeerde tevens een vertrekkend missionaris Fater Tareisdus Brouwer, terwijl als sub-diaken fungeerde Pa-ter v. Ris wiek en Pater Vermeulen als ceremoniarius optrad. Midden in het priesterkoor hadden de scheidende broeders-missionarisse/ii Frede- ricus van Grensven en Fideflis Eikemans plaats genomen. Na de H. Mis sprak de HoogEerw. Pa ter, dr. S. T. Makaaij, Provinciaal der Pa ters Augustijnen enkele woonden tot de scheidende missionarissen. Fier Was men op zulke medebroeders, maar daarom niet minder aangedaan over de naderende scheiding. Want Pater Ma kaaij zag voor zich Pater van Dijk met zijn grijzende haren, maar met zijn jeugdig enthousiasme. Nimmer zal men nog zijn vastberaden trekken aanschouwen, daar hij het"besluit heeft genomen nimmer meer naar het vaderland terug te kecren. Pater Provinciaal herinnerde er vervol gens aan hoe pater van Dijk voor den Christus Eucharisticus geijverd heeft als oprichter van den Eucharistischen Bond. Ten slotte richtte de gewijde redenaar zich nog tot elk der andere scheidende missionarissen afzonderlijk, Vervolgens werd net „Veni Creator" ge zongen, waarna de aanstellingsbrieven plechtig werden voorgelezen, terwijl de missionarissen zich op den grond hadden uitgestrekt. Indrukwekkend was daarna de zegening en uitreiking der missiekruisen. Gezegend met het Allerheiligste namen daarna de missionarissen van de in lange rijen opgestelde medebroeders en andere geestelijken afscheid: „Msbd." FRATER AU R ELI US. Hoewel men in de huizen der fraters van Tilburg gewoon is geen andere jubi leumfeesten te vieren dan die van 25 en van 50 jaar, wil men te Grave den dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan, waar op de Directeur, Frater Aurelius, het feit herdenkt, dat hij vóór 40 jaren in de Cou- gregatie trad. Want de naam van dezen Direa- „r zal in de geschiedenis van het instituut onvergankelijk blijven voortle ven. Door zijn initiatief en nooit-rustend-e activiteit heeft hij tob stand gebracht wat nog tientallen van jaren onmogelijk scheen, nJ. een ruim opgezette nieuwbouw, die aan de eischen van den modernen tijd vol doet. De Eerw. Frater Aurelius werd te St. Oedenrode geboren in 't jaar 1873. Na zijn voorbereidende studiën te heb ben volbracht, trad hij 9 October 1890 op zeventienjarigen leeftijd in de Congrega tie der Fraters te Tilburg, en het duurde niet lang, of de hem toevertrouwde bedie ning bracht zijn talenten van besturen aan •den dag, n.l. als surveillant in het groote pensionaat Ruwenberg te St. Michiels- Gestel. Bij de stichting van het nieuw fra tershuis te Waterschei in Belgisch Lim burg werd hij er tot eerste overste be noemd, welke post hij gedurende 10 ja ren tot 1921 bekleedde. Na een kort verblijf te Tilburg en aan de Bisschoppelijke kweekschool te 's-Her- togenbosch werd hij in 1922 benoemd tot Directeur van het Blindeninstituut „St. Henricus" le Grave. In België had hij den heelen oorlogstijd meegemaakt en meer malen getoond, hoe hij zich uit netelige omstandigheden wist te redden cn zich ddor allerlei moeilijkheden wist heen te slaan. Hoewel de moeilijkheden in Grave van geheel anderen aard waren, had hij zich daar spoedig ingeleefd en gezien, welke zware taak er voor hem te verrich- ben viel, namelijk het instituut uit zijn pri mitieven toestand op te heffen en tot een moderne ini-ichting om te scheppen. Dat hij daarin voortreffelijk geslaagd is, weet iedereen die den ouden toestand gekend heeft en nu den nieuwen aanschouwt. Er gaat thans maar één roep van „Sint Henricus" uit, n.l. van lof en bewondering. De familie van den jubilaris en de inwoners van het instituut mogen dus terecht feest vieren, te meer daar, wegens de oorlogs omstandigheden in België, het zilveren ju- bilé van Frater Aurelius niet is kunnen ge vierd worden. Al is het waar dat de jubi laris het feest slechts bescheiden en hui selijk wenscht gevierd te zien, toch zijn wij ervan overtuigd, dat het hem dien dag niet aan innerlijke vreugde en uiterlijke blijken van hoogachting en waardeering zal ontbreken. „Hsgz." GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door een tram overreden en gedood. Te Beetgum (Fr.) is AVoensdagniiddag het zesjarig dochtertje van den heer AV. door een tram gegrepen en gedood. UIT DE RADIO WERELD Pogramma's voor Vrijdag 10 Oct. Huizen, 1 8 7 5 M. Uitsluitend K. R. O.-uitzending. S.009.15 Gramofoon. 11.30—12.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.45 Concert door het K. B. O.- kwintet. I.452.00 Gramofoon. 2.002.30 Lezing over de verzorging van huisdieren door Dr. v. d. Bcrgh. 2.303.30 Gramofoon. 3.306.30 Concert door het salon-orkest o. 1. v. M. v. 't Woud. Werken van L. Gan- ne. 6.307.15 Concert in Heerlen. Zang- en muziekvereenigingen der Oranje Nassau- mijnen. 7.157.45 Lezing over .le bestrijding der misdadigheid door Mr. Windhausen. Daar na vervolg concert. S.00—11.00 Concert door het K. R. O.- orkest o. 1. v. Joh. Gerritsen. II.0012.00 Gramofoon. Hilversum. Tot 6 uur: 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 8.00 V. A. R. A. Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding Ar. P. R. O. 10.15 AL A. R. A. Voordracht. 10.30 V. A. R. A. Ziekenuurtje. 11.3012.00 V. A. R. A. Gramofoonplaten 12.012.00 A. AL R. O. Concert, Omroep orkest. 2.052.30 A. Ar. R. O. Uitzending voor scholen. 2.303.00 A. AL R. O. Gramofoonplaten. 3.00—4.00 A. V. R. O. Concert. A. V. R. O.-Kwintet. 4.00 V. A. R. A. Kookles. 4.45 AL A. R. A. Kinderverhalen. 5.45 V. A. R. A. Concert. V. A. R. A.- Orkest. 6.50 AL A. R. A. Actueel allerlei door het N. V. V. 7.05 X. A. R. A. Concertorgclbespeling. 7.15 V. A. R. A. Literair halfuurtje. 8.00 AL P. R.-Concert. Slavisch-Hongaar- sche avond. 11.00-12.00 V. A. R. A. Gramofoon. D a v e n t r y, 1 5 5 4,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Televisie. 12.20 Concert. 12.50 Concert. I.50 Gramofoonplaten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3,15 Berichten en lezingen. 4.05 Concert voor scholen. Kwartet. 4.50 Orkestconcert. 5:35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Nieuwsberichten. 7.00 Zang door T. Makushina en P. Molchauoff. 7.20 Lezingen. S.05 „Romance" naar een novelle van Joseph Conrad. 10.05 Berichten. 10.20 Lezing en Berichten. 10.40 Concert. Sextet, II.20 Dansmuziek. Door de blauwe tram aangereden. Gistermiddag om half twee is bij de A delheid straat -te Den Haag een jongen, die op zijn fiets uit de richting Voorburg kwam, door de blauwe tram, die hem ach terop reed, aangereden cn eenige tien.tal len meter-s meegesleurd. Zwaar aan het hoofd gewond, is de jongen door den Eer sten Hulpdienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn fiets werd ge heel vernield. Ernstige aanrijding. Onder Susteren heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee luxe auto's en een kar met melkbussen beladen. Door dat het paard op hol sloeg, werd de voer man A. S. over de straat geslingerd. Met ernstige wonden aan hoofd en rechterarm werd hij in een woning gedragen. De kar bekwam veel averij en veel melk ging ver loren. „Radio-Paris", 1 725 M. 12.502.20. Gramofoonplaten. 4.05 Orkestconcert en soli. 9.05 „Le Jongleur de Xotre-Dame" van Massenet, Orkest efi solisten. Lantfenberg, 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3510.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. I.505.50 Solistenconcert. 7.207.50 Gramofoonplaten. 7.50 „Krise". Hoorspel van R, Leonhard. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 115 3 M. II.201.20 Orkestconcert. 2.20—4.20 Orkestconcert en zang. 4.20 Kinderuurtje. 7.359.35 „Kalifen paa Eventyr", Zang spel van E. Bögh. 9.5510.30 Orkestconcert. Brussol, 508.5 M. 5.20 Kamermuziek. 6.55 Gramofoonplaten. 8.35 Orkestconcert en zang. 10.35 (338.2 M.) Concert georganiseer'1 door de Sarov. Zeescn, 1635 M. 5.056.20 Lezingen. 6.206.50 Gramofoonplaten. 9.5011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.151.20 Borichten. 1.201.50 Gramofoonplaten. •2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Concert. Daarna: Berichten en tot 11.50: Dansmuziek. UITZENDING VAN DE V. A. R. A. AFGEBROKEN. Rede van den heer Zwertbroek over de zendermisère. Op den Hilversumschen zender, op golf lengte 298 Meter, zond de V. A. R. A. gis teravond ha-ar programma uit. In dit pro gramma was opgenomen de uitzending van het eerste deel ecner propagandavergade- ring te Leiden, waar de omroepsecreta- ris van de V. A. R. A., de heer G. J. Zwert broek het woord zou voeren over: De Zen dermisère in den Nederlandschen Omroep zulks in verband met het bekende besluit van de Praagscbe Conferentie, waarbij Nederland de 1071 Metergolf werd afge nomen. De lieer Zwertbroek oefende critiek op het beleid der regeoring en op het feit, dat de beiden op Hilversum aangewezen om- roepvereenigingen, de A. V. R. O. en de V. A. R. A., inzake zendorbouw niet tot overeenstemming hadden kunnen komen. Op dit punt van zijn redevoering, te tien minuten voor negen, werd medegedeeld, dat de uitzending van de rede van den heer Zwertbroek op last van de Radio-om roep Controle Commissie afgebroken werd. Eerst na een half uur kwam de V. A. R. A. terug; begonnen werd met een socialis tisch strijdlied, waarna de uitzon-ding werd voortgezet met het overige gedeelte van het jirogramma. Een dokter verongelukt. Gisternacht heeft in de nabijheid van Nordhorn, 'daar waar de spoorweg den ver keersweg kiuisi, een ernstig motorongeval plaats gehad, waarbij dr. F. B. H. H. E. v. Denekamp het leven liet. Omstreeks twee uur gisternacht moot dr. E. waarschijnlijk tengevolge van slippen rluar legen een muur opgereden zijn. Hij is daarbij met hel hoofd tegen den muur gebotst, waar door hij een dubbele schedelbreuk be kwam. Om vier uur is hij door voorbijgan gers gevonden. De ongelukkige is in le vensgevaarlijken toestand naar het zieken huis te Noidhorn vervoerd, waar hij zon der tot bewuit/ijn te zijn gekomen, om 11 uur is overleden. Het slachtoffer was 42 jaar oud er ongehuwd. Aan de gevolgen overleden. De 16-jarige F. v. K., die te St. Oeden rode door een autobus werd overreden, is thans aan de gevolgen overleden. FEUILLETON Uit het Engelsch van FRED. M. WHITE. 62) „Zoo heet hij inderdaad. Maar ik be grijp niet hoe je dat kunt weten. Ik had hem al eerder ontmoet. Hij wilde mijn con cessies van mij koopen, die ik jaren ge leden samen met Lord Edward Decie ver worven had. Ik weigerde toen, omdat ze waardeloos waren ze lagen in een ge bied waar je niets kunt beginnen en ik wilde geen geld nemen voor iets dat geen waarde had en ik was toen ook niet zoo dringend om geld verlegen. Maar om op dien avond terug te komen. Ik geloof vast dat ik toen te veel wijn gedronken heb, ik bad tenminste het gevoel of ik da genlang geslapen had. Toen ik weer wak ker werd was ik in een vreemde kamer, en een dokter boog zich over mij heen „Een groote, forsche kerel met een dronkemansgezicht", zei Beatrice rustig. „Precies", beaamde Sir Charles ver baasd. „Alleen begrijpt i.': niet hoe jij dat weet. Bentwood heet hij. Satoris was ook in de kamer. Hij vertelde mij dat ik dron ken door de stad gezworven had en dat Richford mij bij hem had gebracht omdat ik gevaar liep onmiddellijk gearresteerd te worden. Toen ik vroeg of Richford niet bij mij kon komen, vertelde hij dat Richford •zelf in moeilijkheden bevond en de politie hem ook zocht. Hij was geruineerd en had geld van anderen verduisterd. Neen kind, mijn positie was alles behalve te benij den." „Dat begrijp ik", aeï Beatrice niet zon der sarcasme. „Kindlief, het was vreeselijk. Richford, die mij van den ondergang moest redden, zelf geruineerd\rerplaatst je eens in mijn toestand." „Laten we daar niet verder over door gaan", antwoordde Beatrice op minachten- den toon. „U hebt altijd geweten dat Richford een schurk was, al dacht u dat hij in staat wa-s om mij de positie te ge ven van echtgenoote van een rijk man, en om u van groote gevaren te redden. Ver plaatst u eens in mijn toestand „Dat heb ik toch zeker gedaan", zei Sir Charles kwasi-verontwoordigd. „Ik zag in een krant die ik hier in het hotel mach tig heb kunnen worden dat je getrouwd bent zonder dat ik er bij aanwezig was en dat mijn eigenaardige verdwijning het gesprek van den dag is. Ik heb daar in dat huis bij Satoris geen krant in handen gehad. Toen Satoris wist dat Richford ge ruineerd was en ieder oogenblik gearres teerd kon worden, kwam hij mij. te hulp door mij 5000 pond te geven voor de con cessies, wat natuurlijk een delicate ma nier was om mij geld tc bezorgen want ze zijn geen penny waard. Zoo zou ik in staat zijn het land te verlaten. Alles was al voor mijn vertrek voorbereid, 'maar vanavond deed de politie een inval in het huis van mijn vriend en nam Satoris zelf ook mee. Uit de kamer waar ik verborgen was kon Iik alles hooren wat er gebeurde. Toen deed ik haastig mijn vermomming, die Satoris al had klaargelegd aan, kon langs 'n ach tertrap, die hij mij al gewezen had voor mijn vertrek van den volgenden dag, door een achterdeur ongezien in den tuin ko men en door een klein gat in een heg van een aangrenzenden tuin kwam ik op een belendend terrein en zoo op straat. Die weg had hij me juist vandaag geleerd met het oog op mijn vlucht. En ik ging toen zoo gauw mogelijk hier naar het hotel om nog een paar papieren te halen die ik lie ver niet achterliet, gevaar voor herkenning was er toch niet." Beatrice begon de zaak van het stand punt van haar vader te bekijken. Rich ford was dood en het geld dat hij Sir Char les beloofd had. zou deze niet in handen krijgen. Zij dacht aar. den avond van het feestdiner, toen haar vader haar mee naar het venster genomen had, en haar de twee rechercheurs gewezen had, die hem in het oog moesten houden. Nu hij weer,levend en wel op het tooned verschenen was was het gevaar even groot als toen en cr scheen wel niets anders op te zitten dan dal Sir Charles het land verliet, met be hulp van het geld van Satoris, als er geen andere uitweg was. Langzamerhand ordenden zich Beatri ce's gedachten. Iedereen geloofde dat haar vader dood was, als hij nu uit het land ver dween, zou er geen haan verder naar zi financieele tekortkomingen kraaien. „Hebt u die 6000 pond nog?" vroeg ze. Haar vader antwoordde bevestigend ze ging voort: Er zijn nog een paar dingen die ik met 'lesprekon moet, voordat ik het heelr 1 met u eens ben dat u vluchten moe schen die het weten kunnen, zeggt v mijnconcessies groote waarde hc ben." „Ze zijn geen cent waard", herhaalde Sir Charles koppig, „en al waren zij ook nog zooveel waard, dan zou ik het geld niet hebben om ze productief te maken. Ik heb die concessies trouwens verkocht, zoodat we daarover niet verder hoeven te praten." „Toch ben ik overtuigd, dat de men- schen die zeggen, dat die concessies niet waardeloos zijn, gelijk hebebn". zei Bea trice, „lieve vader, u bent het slachtoffer geweest van een geraffineerde samenzwee- ring. U hebt dien avond niet te veel wijn gedronken, maar ze hebben u met het een- of ander geheimzinnig Oostersch vergif be dwelmd, zoodat iedereen u voor dood hield. Dat dat het geval was, hoorde ik pas toen ik getrouwd was ik hoorde het eigen lijk in de kerk, net bij het einde van de plechtigheid. Richford die het al wist en ook dacht dat u d od was, wilde heb tot na het trouwen voor mij verborgen hou den. De man die u als uw weldoener be schouwt omdat hij u 5000 pond gegeven heeft om te vluchten,- wilde bepaalde pa pieren van u hebben en dokter Bentwood heeft u dat vergif toegediend De poging had succes, iedereen dacht dat u gestor ven was. Toen is om de een of anderen re den, waarschijnlijk omdat de bende bang was voor een onderzoek uw bewusteloos lichaam gestolen en bent u in dien toe stand naar het huis van Carl Satoris in AVandsworth vervoerd. „Goede hemel, dat meen je toch niet?" riep Sir Charles. „Ja zeker meen ik het!-' die Bentwood is een grootmeester in allerlei geheimzinnige Oostersche fakir- en tooverkunston. Het vergif waarmee u bewusteloos bent ge- I maakt, kent geen enkele dokter of sehei- 1 kundige in Engeland. Ik heb begrepen, dat ze u een heelen tijd in die toestand van schijndood en verstijving hadden kunnen laten als ze dat gewild haddQn." „Dan begin ik nu ook te begrijpen, waar om ik weer levend moest worden", ver klaarde Sir Charles plotseling. „Satoris wilde dat ik die overdracht van de conces sies teekende. Dal heb ik vanochtend ge daan. Maar ik heb niet alles begrepen. Ik was nog veel le suf." Beatrice vertelde hem daarop uitvoe rig wat ze wist. „Ik begrijp nu dat ze me niet wilden vermoorden", verklaarde Sir Charles toen zijn dochter klaar was met haar mededee- lingen, „mijn handleekening was noodig en ze moesten mij daarom in hun macht hebben. Vandaar dat mijn lichaam gesto len is en ik schijndood naar AVaaidsworth ben gebracht. Maar het voornaamste is dat ik tenminste 5000 pond heb gekregen voor de transactie. Beatrice's lippen krulden zich minach tend. „Ik had gehoopt dat u dat anders zou opvatten," zei ze streng. „Ik geloof dat u nooit veranderen zult. Richford is door, van hem ben'ik goddank vrij Satoris is ook p dood dus we zullen van hem ook niet meer hooren wat zijn plannen precies waren. A'indt u eigenlijk dat u onder deze omstan digheden het geld kunt houden, vader/" Sir Charles kon niet inzien dat daar iels op tegen was. Daarbij, opperde hij, hoe moest hij wegkomen als hij geen geld had (AVordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9