Fa.HOLSWILDER OCTOBER Utiion DANSERLEEREN H. I. VISSER, Leeraar in Iden Dansen UIT DE OMGEVING 1845 ill eiinip lijzen 1930 Regenjassen - Winterjassen, Jongensjassen, Kinderjekkers, ALS BIJZONDERE JUjUtfftHCLAIIAE G0EDL00PEN0 KLOKJE CADEAU! v/h. c; Krrf^"ourtlórt' 0KEB3S3H De( cv ^ruyler s t»*770FKT RUND-en VI ■NSVLEESCH Laat Dw Drukwerk vervaardigen r^—1 J bij de N.V. „De Leidsche Courant" DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 De motoren werkten „bevredigend", maar m de Radio-taal werkten de motoren meestal „uitstekend", zoodat de aandui ding „bevredigend" op zichzelf reeds be- teekende, dat de werking der motoren heel wat te wenschen overliet. De geredde I stuurman heeft verklaard, dat het lucht schip in den storm in het geheel niet meer te besturen was. Volgens hem was de com mandant van plan geweest, bij Beauvais eon noodlanding uit te voeren en wanneer de ervaren majoor Scott bij nacht op on bekend terrein dergelijke voornemens koes tert, moet de toestand wel heel hachelijk zijn geweest. Als Majoor Scott ook maar een sprankje hoop had gehad, zou hij nog getracht hebben het vliegveld Le Bourget bij Parijs, te bereiken, waar men hem bij de landing behulpzaam had kunnen zijn. Eén van de geredden verklaart, dat de boeg van het schip loodrecht naar de aar de dook. Het schip is dus niet bij vergis sing in de boomen gestuurd, wat trouwens zeer onwaarschijnlijk is bij een behoorlijk bestuurbaar luchtschip. De bovengenoemde stuurman verklaarde, dat zij op een hoogte van 50 Meter vlogen en dat is geen hoogte, waarop men zich met een luchtschip vrij willig begeeft. Hieruit volgt dus, dat het draagvermogen van het schip reeds lang voor de ramp ontoereikend was geworden. Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat een van de grootste gascellen tijdens de vlucht gescheurd is; vermoedelijk be- I vond deze cel zich in 't nieuw-ingebouwde middenstuk en is het schip doorgeknikt. Daarbij zouden meerdere gascellen ge scheurd en leeggeloopen zijn, waardoor het luchtschip daalde. De op het hoogste tou rental loopende motoren werden door den schok plotseling stopgezet, waardoor zij rood-gloeiend werden en de uit de reser voirs stroomende zware olie vlam deden vatten. Deze vlammen zouden dan de wa terstofcellen bereikt hebben. Bovendien was de bemanning ongeoefend en eenvou dig overgenomen van den Britschen vlieg- dienst; zij hadden de twee 'onbeduidende proefvluchten meegemaakt. ,.Het schip was ondeugdelijk. Het chau vinisme, dat deed verlangen naar een zui ver Engelsch luchtschip, leidde in dit ge val tot het verlaten van den beproefden Zeppelinbouw. Men was trotsch op het stalen geraamte, dat niet met ijzerdraden bespannen was en voor de eerste maal is hier gevlogen met motoren, die met zware olie gestookt worden. Ook daarin ont brak dus alle ervaring:Zonder zich op te houden met technische eischen is hier een „prestige-politiek" gevoerd, waaraan alles moest worden geofferd. Men waagde het luchtschip, de bemanning en de pas sagiers aan een zeer geriskeerde proefne-* ming, waarvan zij dan ook bijna allen het slachtoffer zijn geworden. Een herhaling dus van het „Italia"-geval Het zou echter zeer te betreuren zijn. wanneer deze misdadige zorgeloosheid ten gevolge zou hebben, dat de publieke opinie zich tegen de luchtschepen in het algemeen keerde! HILLEGOM. Wethouder P. Klaver. De heer P. Kla ver,'wethouder van deze gemeente, is se dert eenige dagen ernstig ongesteld en is hedenmorgen per Roode Krms-auto naar de Maria-Stiehting te Haarlem overge bracht. Naar wij vernamen zal de heer K. vermoedelijk een operatie moeten onder gaan. LISSE. Met kruis op de toren. Gisteren is het kruis op de herbouwde toren van de St.- Agathakerk geplaatst Gegund. De bouw van de graanmaal- derij voor rekening van den heer F. Ver- duijn is gegund aan de laagste inschrijver de firma gebrs. Randsdorp voor de som van 45.731. Aanrijding. Iemand uit Nieuw-Vennep geraakte gistermiddag ter hoogte van de Lisserbrug in 't nauw tusschen tram en de auto van de wed. C. v. Loon. Hij kreeg van de tram een duw, zoodat hij tegen de straat sloeg. Aan handen en be enen erntig verwond werd hij bij den heer M. Veldhuy- ze-n van Zanten binnen gebracht. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt Maandag 13 October des avonds te half 8 in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn: 1. Vast stelling notulen. 2. Mededeeling van inge komen stukken. 3. Benoeming van: a. drie leden in de Commissie voor.de Bedrijven; b. twee leden in de Commissie van Fabri cage; c. twee leden in de Commissie voor het Grondbedrijf; d. zes leden in de Be lastingcommissie. 4. Vaststelling kohier Straatbelasting 1930. 5. Voorstellen tot verkoop van grond. 6. Voorstel tot aan vaarding eener schenking. 7. Vaststelling vergoeding ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920 over 1927. 8. Afrekening vergoe ding ingevolge artikel 101 der L. O. wet 1920 ovre 1925, 1©26 en 1927. 9. Voorstel tot uitbreiding van het aantal vakken aan de Ambachtsteekenschool. 10. Voorstel tot benoeming van een schoolarts. 11. Voorstel tot aankoop van een achttal woningen in de Duinstraat. 12. Voorstel tot verleening van een voorschot aan. de Katwijksche Bouwvereeniging voor den bouw van 61 woningen te Katwijk aan Zee en 10 wo ningen fe Katwijk aan den Rijn. 13. Voor stellen tot wijziging van de gemeentebe- grooting 1930. 14. Voorstel tot afbraak van de hoeve Callao. 15. Voorstel bebouwing gronden langs een deel van de De Waal Malefijtstraat. 16. Behandeling belasting reclames. 17. Rondvraag. VOORHOUT. Volksbond. Dinsdagavond vergaderde de R. K. Volksbond, afd. Voorhout, in het Patronaatsgebouw alhier. De Voorzitter, de heer F. M. Angevaare opende de vergadering met gebed en ver welkomde de leden. Hij memoreerde het overlijden van twee leden en schetste met een welgekozen woord hun goede en steeds actieve bondsleven, terwijl de Geestelijke adviseur eenige gebeden voorbad voor hun zielerust. Voorts riep de Voorzitter de steun, medewerking en het vertrouwen der leden voor het Bestuur in, opdat in de aanstaanden winter door den Volksbond hard gewerkt zal worden in het belang der organisatie. Hierop las de .Secretaris, de heer P. Borst, de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden gearresteerd. De voorzitter deelde hierop mede, dat verschillende brieven waren ingekomen, om steun voor verschillende doeleinden^ en stelde voor deze voor kennisgeving aan te nemen, waartoe werd besloten. Voorts was nog ingekomen een schrijven omtrent de gewijzigde district-indeeling van het rechtskundig bureau, hetwelk even wel voor Voorhout onveranderd is geble ven en gevestigd is in het gebouw van den Volksbond te Leiden. Vervolgens werden 10 nieuwe leden ge ïnstalleerd, die door den Voorzitter op hartelijke en kameraadschappelijke wijze werden toegesproken. Aan de orde kwam thans bespreking St. Nicolaasfeest, welk punt nog al veel stof tot spreken opwierp. Aangezien het Be stuur het organiseeren van zulk een feest steeds moeilijk vond, werden vanuit de ver gadering verschillende nieuwe lichtpunten aangegeven, welke het bestuur nader zal overwegen. Bij de rondvraag kwam de Penningm. met een tweetal prijzen, t.w. een haarkam en een miniatuur naaigarnituur, voor den dag, welke gewonnen waren op een Liefda digheidsloterij en die in de vergadering •werden verkocht en respectievelijk op brachten 8.en 4.voor de steen zetters en het a.s. St. Nicolaasfeest. Hierop sloot de voorzitter onder dank zegging en gebed de vergadering. De na afloop der vergadering gehouden collecte voor fonds Hulp in Nood bracht 2.— op. Valsch geld. Door de politie alhier is een muntstuk van f 2.50 in beslag geno men, hetwelk valsch bleek te zijn. WASSENAAR. EERSTE H. MIS IN DE PAROCHIE KERK. Woensdagmorgen te half tien heeft de Weleerw. Pater Zeno (in de werèld B. van Barselaar), van de orde der Capucijnen. die op 20 September j.l. te Helmond uit de handen van Mgr. Pacificus Bos de H. Priesterwijding ontving, in zijn vroegere parochiekerk van den H. Wilüibrordus al hier, zijn eerste H. Mis opgedragen. Wegens den bijzonder zwakken lichaams toestand van den neomist moest deze eer ste H. Mis helaas een gelezene zijn. Desal niettemin maakte de plechtigheid op de groote schare geloovigen een diepen in druk. De kerk was stemmingsvol versierd, ter wijl de parochiegeestelijken alsmede de Weleerw. Pater van den Berg en Pastoor Wiemers in superplie in het priesterkoor hadden plaats genomen. Tijdens het H. Misoffer zong het zang koor op verdienstelijke wijze Veni Crea tor, O SaJuitaris Wostia, Jesu dulcis memo- ria en het Te Deum. Na het H. Evangelie hield Pastoor Tho- lenaar een korte toespraak, waarbij hij uitging van de gedachte „Ik zal u inlich ten omtrent den weg, dien gij gaan zult, .en Ik zal mijn oogen steeds op u gevestigd houden." Nadat de eerw. redenaar den neomist, diens ouders en familieleden had geluk- gewenscht, stelde hij de vraag: „Wat zal nu in de toekomst uw priesterwerk zijn Welken weg zult gij gaan 1 Wij weten het niet of liever, wij weten het wel. Den weg, dien God u aanwijst en de werkking van den Katholieken Priester is zoo wijd, dat er geen werk is of het kan Priesterwerk zijn. Nadat the gewijde rednaar dit met voor beelden had geïllustreerd, stelde hij we derom de vraag: Pater Zeno, wat zal uw werk zijn? Wees vol vertrouwen. God zelf zegt: „Ik zal u inlichten omtrent den weg, dien gij gaan moet", en welke die weg nu ook moge zijn, het zal zijn de weg van God, die zelf zijn oogen steeds op u geves tigd zal houden. Wij van onzen kant belo ven u ons gebed. Na de H. Mis zong het zangkoor de priesteroantate van Pater Haagh. Met een kort gezellig samenzijn in het Patronaatsgebouw werd de plechtigheid besloten. Het Missiewerk op Trinidad. genooten de weleerw. Paters Dom Radbo- Dom Carlos Verbeke van de Orde der Benedictijnen, werkzaam op het eiland St. Vincent, zal op Dinsdag 14 October a.s. des avonds te 8 uur in het Patronaatsgebouw een lezing met lichtbeelden houden over het Missiewerk op het eiland Trinidad, waar, zooals bekend, onze vroegere plaat s- penooten de weleerw.. Paters Dom Radbor- tus en Dom J. Gualberüus van der Plas werkzaam zijn. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Voorzitter de Burgemeester A. J. van Gerrevink. Afwezig wethouder Zandber gen. Lezing notulen welke onveranderd wor den gearresteerd. Hierna mededeeling van enkele ingeko men stukken o.a. dat de strafverordenin gen inzake snoeien heesters en die van ontsierende reclame zijn afgekondigd en ,van kracht geworden. Rioleeringsplan. Verder deelen B. en W. mede dat aan de N. V. Mabeg te Utrecht is opgedragen een rioleeringsplan te maken en aan het arohitectenkantoor Granpé te Rotterdam het maken van een uitbreidingsplan, wat binnen een jaar gereed moet zijn. Voorts dat een proef in het Wilhelmina- park zal worden genomen met een trot toirbedekking van Rodek. Dus zooals een tennisveld. De heer den Ouden wil een proef op zeer beperkten schaal. Wat dan ook gebeurt. Aan de agenda wordt toegevoegd de overname van een strook grond aan de Kempenaerstraat hoek Warmonderweg, in eigendom bij den heer Boorsma, die een zeer coulante aanbieding doet, n.l. ver plaatsing hek en rooien van een boom als contraprestatie van de zijde der gemeente. De Raad gaat hiermede accoord. Alsnu wordt de agenda afgewerkt. Besloten wordt het Postkantoor te ver bouwen overeenkomstig de wensch van de huurster (het Rijk), die dan opnieuw voor 10 jaar inhuurt tegen een prijs van 1500 per jaar en 10 pet. van de verbouwingskos- ten, zijnde 5300. Hierover is oorspron kelijk veel gecorrespondeerd doch einde lijk is men tot dit resultaat gekomen. B. en W. hebben rekening gehouden met het feit, dat door verbouwing dit pand steeds minder geschikt wordt voor oen verhan delbaar object. Zij stellen dan ook voor 750 in totaal per jaar te reserveeren van de huursom, om het zoonoodig bewoon baar te maken. Accoord. Grondaankoopen. Besloten wordt tot aankoop van het ter rein gelegen tusschen Pr. Hendriklaan en Duivenvoordestraat voor 3376, en tot verkoop gedeelte sloot aan den Haagschen Straatweg aan het Rijk, voor wegverbree- ding. Koopsom 4.40. Hierna wordt besloten tot aankoop van een strook grond aan den Rijnzichtweg hoed Leiderweg om aldaar een verbree ding tot stand te brengen en voor plaat sing transformatorhuisje, wat o.m. noodig is voor electrificatie Rijnsburgerweg (Lei derweg) aldaar. Mej. van Egmond stelt o.a. als eisch, dat de brug voor haa-r per ceel aan den Morsch in eigendom en on derhoud aan de gemeente overgaat. Over die brug ontspint zich een breedvoerige discussie. Tenslotte is men het er over eens dat het van belang is dat ook de ge meente hierover de beschikking krijgt, met het oog op verbreeding aldaar enz. Behoudens goedkeuring van de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit wordt het voorstel aangenomen. Geldleening. Vervolgens wordt aan de orde gesteld het aangaan van een geldleening van 150.000 benoodigd voor uitgaven wegen- constructie en converteeren bestaande geldleening. De te converteeren geldlee ning is groot 47.000. Geïnformeerd bij diverse banken was de voordeeligste aanbieding die van de N.V. Incasso Bank te Leeuwarden en wel tegen »4I/S pet. rente parikoers met een commis sie van 3.8 pet. De heer Bakker meent dat men voordee- liger kan. De heer Paardekooper voelt iets voor een obligatieleening, wat de heer Uittenboogaard te duur vindt. De heer den Ouden zou willen infórmee- i ren bij een vereeniging als de vereeniging van longlijders of andere levensverzekering wat mogelijk goedkooper is. (Ook deze lee ning wordt door bemiddeling van genoem de bank aangegaan van een lovensverze- kerings Mij. n.l. de Alg. Friesche Levens- verz. Mij.). Als bijzondere conditie stelt deze Mij. dat zij het recht heeft deze geldleening om te zetten in een obligatieleening togen de gebruikelijke voorwaarden. Dit zal echter in zeer buitengewone omstandighe den gebeuren aldus de voorz. Tenslotte wordt dit voorstel met alg. stemmen aan genomen. Dan stellen B. en W. voor een kasgeld- leening te sluiten tot een bedrag van 100.000 en hiervoor een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Het zal noodig zijn dan de instructie van den gemeente-ontvanger te wijzigen, wat,tevens wordt voorgesteld. De heer Bakker zou deze overeenkomst liever willen aangaan bij de plaatselijke boerenleenbanken. De heer Paardekooper is het in beginsel hiermede volkomen eens maar vreest, dat dit voor deze banken niet uitvoerbaar is. De heer Uittenbogaard sluit zich bij den heer Bakker aan. De voorz. zegt dat alle betalingen Via de Bank van Nederl. Gemeenten moeten plaats vinden, waarvoor geen kosten wor den berekend en blijft van meening dat het voorstel van B. en W. te prefereeren is. Besloten wordt de voorstellen van B. en W. aan te nemen onder restrictie dat na der zal worden geinformeerd of deze kas- geldleening en rekeningcourant-overeen komst met de boerenleenbanken moge lijk is. Goedgekeurd worden enkele comptabili teit sbe sluiten. Hierna wordt besloten tol een nieuwe indeeling van de stemdistricten. O.m. zal een apart bureau voor den Morsch en een voor de Bazar worden ingesteld en h'et bu reau in de school v. d. Meene vervalt. Hier voor wordt in de plaats gesteld die in de nieuwe school aan den Terweeweg. De heeren Uittenbogaard en weth. Ru- benkarap polimiseeren over een vroeger ingenomen standpunt naar aanleiding van het verwijt van den heer Uittenbogaard dat de oudste wethouder zoo van inzicht is veranderd ten opzichte van stembureaux aan Morsch en Bazar. Overigens juicht hij deze indeeling toe. Hierna wordt, aan de agenda toegevoegd een Bchrijven van Ged. Staten inzake wij ziging Bouwverordening, wat in comité- generaal verder zal worden behandeld. Accoord. Rondvraag. De heer v. d. Burg wijst op den ongun- stigen toestand van het wandelpad nabij de R. K. kerk. Dit heeft de aandacht van B. en W., aldus de voorz. en Waterstaat is hierop gewezen. De heer van Breda heeft twee zaken: a. de veelbesproken punt bij Juffermans eigendom van de R. K. kerk is nog steeds in minder gunstigen toestand; b. de verbinding Duinzichtstraat naar den Wijttenbachweg vindt hij levensge vaarlijk. B. en W. zullen een en ander na der onderzoeken. Voor wat a. betreft zijn destijds onderhandelingen met het kerk bestuur gevoerd over aankoop. Deze willen dit alleen tegen eeuwigdurende erfpacht geven. Dit lijkt den heer Paardekooper geen bezwaar. De heeren Rubenkamp en Paardekooper discussieeren over de gevoerde onderhan delingen, waarbij de inzichten bleken te verschillen. Hierna geheime zitting voor reclames schoolgeld en het hierboven genoemde punt. Voor wat dit laatste betreft werd bij heropening der vergadering besloten aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet te komen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllllE Gedurende de Maand BIJZONDER LAGE PRIJZE/N van onze enz. enz! ontvangt^efler kooper van een BCtÜENJAS, WINTERJAS of COSTUUM, een prachtig HAARLEMMERSTRAAT 137 OPGERICHT 1845 illllllllllllllllllllllilllllllllllllllllliilllllllllllllllllillllllllllllll F,, C^eC^^fefCn BONBOMS A A AJ WASSENAAR haagw^'g Abonnemente^ en Ad- vertentiën Avotden aan genomen door N. VAN LEEUWEN mm Cta cage - qJ 'leccame JjOt ett fuel Woensdag -a-s. 1 ICescfy ^esseftsap 1 pak Jiaizeaa gcatis. de Quuftez 3oow. aföe&ri d& ty1 20 POPULAIRE LESSEN lederen Zondagmiddag van 2!/o4 uur, 45V2 uur V&n 5l/27 uur LESGELD DAMES f O.tf -J rffc^REN f 0.75 PER LES Middenstands- en R.K. lederen Donderdag v. 8—914 u. en v. 9J4—11 u. n.m. Lesgeftl dames f 0.75, heeren f 1.- p. les SPECIALE PRIJS VOüfi/ 'EIGENGEVOELMDE CLUBJES PRIVE-LESJ«3i« WfJIVEi'VuiT UUR Rapenburg 13 (Huize FEENSTRA) Leiden, Telef. 933 HET GROOT NATIONAAL KAPCONCOURS ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Leidsche Kapperscl. „Hulp en Vriendschap" in de groote zaal der Stadsgehoorzaal te Leiden, op Zondag 12 October, van 1—6 u. en van 8—11 u., waarna bal tot 1 uur, op Maandag 13 Oct. 11 uur n.m., waarna bal tot 2 uur. Toegangsprijzen: Zondag 16 uur f 0.50, van 81 uur f 0.75. Maandag van 8—2 uur f 0.50. Doorloopende kaarten f 1. Aan iederen lOOen bezoeker (ster) een fraaie verrassing Fa. J. DE LA RIE Clarasteeg 18 Tel. 201 PRIMA D0RDEELIG

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7