OLLANDSCH ZWITS EEPEN 7 RECHTZAKEN SPORT LUCHTVAART DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT Als oorzaken van dien ongunstigen toe stand zij verwezen naar de wanverhouding tusschen bodemprijzen en productiekosten eenerzijds en de opbrengst der producten anderzijds. In verband met de slechte uitkomsten moet geconstateerd worden, dat de pach ten voor verschillende bedrijven thans veel te hoog zijn; dat mede daardoor de pach tersstand in verschillende plaatsen ziender- oogen in welstand vermindert; dat vele pachters noodgedwongen de uiterste be zuinigingen moeten toepassen in huishou den en bedrijf en dan nog steeds dieper in schulden geraken. Met een beroep op de sociale rechtvaar digheid vragen wij van lien, die boerde rijen en gronden verpachten, met allen aandrang en in grooten ernst, dat zij de pachtprijzen zullen herzien in dien geest, dat zij zoo na mogelijk in overeenstem ming worden gebracht met de gebruiks waarde der gronden; dar. zij door rechtma tige en plichtmatige pachtverlaging tege moet zullen Jcomen aan de redelijke wen- •schen. die een deel der pachters in deze moeilijke tijden terecht mag verlangen. Het Hoofdbestuur van den N. C. B. C. MOORS, voorzitter. P. J. VAN HAAR EN, secr. MOND- EN KLAUWZEER. Dr. Frenkel's bevindingen over de resultaten van het Matafto, het middel van Van den Berg, tegen het mond- en klauwzeer. Men meldt aan het Nederl. Correspon dentiebureau in Den Haag: Dr. Frenkel, die in opdracht van den minister van staat, minister van binnen- landsche zaken en landbouw, een onder- aoek heeft ingesteld naar de resultaten, welke met het middel tegen mond- en klauwzeer Matafto bereikt zijn, is van zijn studiereis teruggekeerd, en heeft zijn rap port met authentieke stukken als bijlagen ingediend. Hieruit blijkt, dat de proeven, welke in Spanje met genoemd middel genomen zijn op het abattoir te Madrid, geenerlei bruik baar resultaat hadden, terwijl de proeven in de provincie Galicië met een zeer klein aantal runderen, de preventieve werking van Matafto niet hebben kunnen bewijzen. In Duitschland is men op grond van de proefnemingen, welke onder leiding van dr. Poeppel werden genomen, zoowel als die, welke door prof. Poppe te Rostock, alsmede die welke onder leiding van prof. dr. O. Waldmann door dr. Alfred Brandt in de Staatliche Forschungsanstalten op het eiland Riems werden verricht, tot de overtuiging gekomen, dat het, Matafto geen preventieve werking bezit. Beide laat ste onderzoekingen hebben bovendien tot resultaat gehad, dat ook curatieve werking niet eraan kon worden toegeschreven. De proeven, welke in Beieren werden in gesteld onder leiding van dr. Schörmer, hebben evenmin de preventieve werking kunnen bewijzen. Omtrent de curatieve eigenschappen wordt gezegd, dat het middel in staat is de genezing van weefseldefecten, die ten gevolge van mond- en klauwzeer ontstaan, te bespoedigen. De afdeeling Rotterdam en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft door een commissie de curatieve werking van Matafto doen onder zoeken met ongunstig resultaat. De oud-districtsveearts, de heer D. G. Ubbels, constateerde in een rapport, uit gebracht aan den inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst, dat van een spoe diger of beter herstel dan over het alge meen bij niet-behandelde dieren door hem niets kon worden waargenomen. Wanneer het middel, dat onlangs in toe passing werd gebracht op kalveren door de heeren ter Beek, van Gelder en Stuur man, blijkens een artikel in „Het Volk" d.d. 2 October '30, inderdaad in wezen met het thans in den handel gebrachte Matafto indentiek is, dan zou ook door deze proef hier te lande gebleken zijn, dat het als voorbehoedmiddel waardeloos is. AUTO-ONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. In den middag van Dinsdag 22 October 1929 is een 42-jarige dame, die zich als bestuurster van een auto op de Marlotlaan te 's-Gravenhage bevond en den Leid- sohen straatweg wilde oprijden, door een auto, bestuurd door een particulier uit Wassenaar, zoodanig aangereden dat zij uit haar auto werd geslingerd, aan de gevolgen waarvan zij eenige dagen later is overleden. De Haagsche Rechtbank had de schuld van veidachte niet bewezen verklaard en hem vrijgesproken. De procureur-generaal van het Haag sche gerechtshof, waarvoor de zaak giste ren in appèl werd behandeld, achtte ech ter de schuld van verdacht wel bewezen en eischte drie maanden voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. E. W. Duys, pleit te bevestiging van het vrijsprekend von nis. In den namiddag van 7 Januari j.l. reeds een 34-jarige koopman met een vrachtauto opu den Leidschen Weg ter hoogte van Den D eij 1 uit de richting Den Haag. Achter hem kwam met groote snelheid- een personenauto, bestuurd door een man die als passagier een 32-jarigen persoon naast zich had. Plotseling sloeg de eerste auto naar links af, om de Rust- en Vreugdlaan op te rijden, schijnbaar zonder tijdig den richtingwijzer op te zetten, waar door een botsing ontstond, welke zoo he vig was dat de passagier uit den wagen werd geslingerd en aan de gevolgen daar van overleed. Verdacht van dood door schuld was de koopman op 13 Mei j.l. door de Haagsche rechtbank vrijgesproken, van welk vonnis de officier van justitie in hooger beroep was gegaan. In deze zaak waren door het Hof negen getuigen, waaronder een vijftal deskundi gen, die ook in eerste instantie waren ge hoord, gedagvaard. Van de zijde van den verdediger, mr. H. Scholten uit Amsterdam, was eveneens een deskundige opgeroepen. De eigenaar van de luxeauto had zich civiele partij gesteld en werd vertegen woordigd door mr. Roeper Bosch uit Den Haag. Het getuigenverhoor nam geruimen tijd in beslag. Mr. De Visser, waarnemend procureur- generaal, zeide dat het den bestuurder van de luxe-auto volkomen geoorloofd was, te rijden zooals hij deed. Op den Leidschen Weg toch mag met groote snelheid gere den worden. Bovendien heeft hij groote tegenwoordigheid van geest getoond en is hij buitengewoon oplettend geweest. Do Haagsche rechtbank heeft aangeno men dat verd. op tijd zijn richtingwijzer heeft uitgestoken. Doch volgens spr. staat de schuld van verd. vast. Spr. vroeg daar om vernietiging van het vrijsprekend von nis der rechtbank en veroordeeling van verd. tot drie maanden hechtenis. De verdediger van verd. vroeg bevesti ging van het vrijsprekend vonnis der recht bank. Uitspr. 22 Oct. a.s. DE RELLETJES TE NIEUWERBRUG. Het dragen van verboden wapenen. Voor de meervoudige kamer van de Ar- rondissements-Rechtbank te Utrecht werd in hooger beroep behandeld de zaak van den heer Oldemans te Bodegraven, betrefefnde het dragen van verboden wape nen bij een overval te Nieuwerbrug. Op een desbetreffende vraag van den president deelde Oldemans mede, dat hij dit voorwerp altijd bij zich droeg en het meestal als brief-opener doch nimmer als wapen gebruikte. De officier van Justitie hield geen requi sitoir maar eischte bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Woer den, waarbij Oldemans was veroordeeld tot 5 boete subs. 2 dagen en verbeurd verklaring van het wapen. De heer Oldemans hield een uitvoerig pleidooi en toonde aan, dat onder zekere omstandigheden tal van voorwerpen als wapen zijn aan te merken en ah zoodanig dienst kunnen doen, wat in het gewone le ven voorwerpen van dagelijksch gebruik zijn. Dragen padvinders, die per slot nog maar zeer jeugdige personen zijn ook geen dolk? En hoe vaak komt het voor, dat van een dergelijk personage het wapen in be slag wordt genomen? Immers zelden. Spr. zou nog wel tientallen personen kunnen aanwijzen, die een verboden wapen in den zin der wet droegen. Het zou toch al te be lachelijk en tijdroovend zijn die in beslag te nemen. Voorts voerde Oldemans aan, dat hij niet met het wapen in de hand is aange- troffen, zoodat hij de inbeslagneming nu niet direct comme il faut achtte. Spr. is veel in het buitenalnd en trans porteert dikwijls groote bedragen aan geld, doch heeft nimmer een ander wapen bij zich gehad dan dit kleine dolkje, wat in werkelijkheid slechts het insigne van een zekere loge is. Zou werkelijk de bedoeling om zich tegen een eventueelen aanval te verdedigen voorzitten, dan steekt men toch niet zoo'n ding, maar een revolver bij zich. Spr. concludeerde dan ook tot vrijspraak, subsidiair een zeer lichte boete, en terug gave van het inbeslaggenomen voorwerp. Uitspraak over 14 dagen. Laffe dierenmishandeling. Na afloop van den fakkeloptocht te Oostburg op 5 Sept. heeft een der fakkel dragers, de vier en veertig jarige A. K., schoenmaker te Oostburg, een kat met een brandende fakkel in brand gestoken. Het diertje werd afgemaakt en bleek over het geheele lichaam brandwonden te hebben bekomen. Wegens dierenmishandeling had K. zich thans voor den politierechter te verantwoor den, die verdachte tot veertien dagen ge vangenisstraf veroordeelde. VOETBAL POLITIE-SERIEWEDSTRIJDEN. Leiden winnar. Op het Leidsche Boys-teriein aan de Maaldrift werden gisteren, door den ste- vigen wind wel wat benadeeld, de aange kondigde politie-seriewedstrijden gehou den. De uitslagen luiden als volgt: LeidenDelft 21 Den Haag—Bloemendaal 23 DelftDen Haag 43 LeidenBloemendaal 21 De Leidsche Politie werd dus winnaar van het tournooi. Eerste wedstrijd bij kunstlicht in de Residentie. Gisteravond heeft voor een bijna uit verkocht huis de opening plaats gehad van het nieuwe V. U. C.-stadion aan de Schenkkade te Den Haag. V. U. C. speelde tegen een sterk Zwaluwen-elftal. Dit was tevens de eerste wedstrijd bij TWEEDE BLAD PAG. avondlicht in de Residentie. Het terrein werd door lichtmasten helder verlicht, het geen voor de toeschouwers een aardig ef fect opleverde. De spelers, wier oordeel wij vroegen, waren echter niet zoo enthou- sias.t over het resultaat. De wedstrijd zelf werd door de Zwalu wen met 42 gewonnen. De wedstrijd ZwitserlandNederland. De „Corriere Sportivo" te Lugano meldt dat de Zwitsersche bondstrainer H. Kunz van plan is, de beide Locaimospelers Mut- ters en Cavalli, die jl. Zondag in den wed strijd tegen Bazel sterk op den voorgrond traden, in het Zwitsersche nationale elftal, dat op Zondag 2 November a.s. te Zurich tegen Nederland speelt, te doen uitkomen. BOKSEN Camera geslagen. Iii een gevecht over tien ronden is de Italiaan Primo Camera gisteravond te Boston door Jimmy Maloney op punten ge slagen. Na 22 k.o. overwinningen is dit de eerste nederlaag van Camera in de Vereenigde Staten. Hierbij verdient opgemerkt te worden, dat Maloney indertijd een zeer goede zwaargewicht was, maar in den laatsten tijd duchtig op retour. Hij muntte vooral uit door snelheid. Zoo langzamerhand was hij tot de tweede klasse zwaargewichten af gedaald. DE UITVAART VAN DE SLACHTOFFERS VAN DE R. 101 (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs, 7 October 1930. Beauvais is een oud Fvansch stedeke, dat, vegeteeiend op zijn Middeleeuwsche roem, rustig slaapt, met de rust van een oud Fransch provinciestadje. Enorm, bijna te groot voor de lage omringende huisjes, rijst er de Gothische kathedraal omhoog, domineerend met zijn machtigen toren d-en verren omtrek. Toch werd. die stille rust soms ongedacht verstoord en het is nog geen vijftien jaar geleden, dat door de smalle straten de auto s donderden van stafofficieren én de motoren van estafet tes. Foch, maarschalk van Frankrijk en maarschalk van Engeland, had er in het stadhuis zijn hoofdkwartier opgeslagen en leidde er den aanval tegen den gemeen- schappelijken vijand. Opnieuw staat Beainais in het middel punt der wereldbelangstelling en ziet het terug dezelfde uniformen, die op korten afstand waren gelegerd m de drassige loopgraven. .Toen ik vanmorgen ongeveer half negen in het kleine stadje aankwam had zich bijna de geheele bevolking verzameld op het merkwaardige Jeanne Hachetie-plein voor het stadhuis Rondkijkend zou men zich wanen op een plein in Dordrecht of op een oud punt van Amsterdam. Het zijn dezelfde huizen, mei bijna dezelfde trap gevels, de hijschbalk boven het zolderluik. Frappante overeenkomst van architectuur. Sinds gisterenavond na rle pijnlijke po gingen tot identificatie, die tot hoege naamd geen resultaat hebben geleid men is het niet eens over her aantal personen aan boord rusten er de verkoolde over blijfselen van hen, die nauwelijks drie da gen geleden vroolijk hun vaderland verlie ten om het mooie avontuur te wagen. Wei nig ramen zijn er in de oude Middeleeuw- sche stad, waaruit met met rouwfloers gedrapeerd de Frans, he en Britsche vlag hangen uitgestoken. Alle openbare gebou wen zijn in rouwkleed gestoken en lange zwarte draperieën hangen van hun gevels neer. De scholen zijn vandaag gesloten en lange rijen bewoners en vreemdelingen volgen elkaar in rouw-stilte in één richting naar het stadhuis. Op het plein er voor is een strenge ordedienst ingericht van gen darmen in groot tenue en worden de dui zenden in rijen gedrongen om langzaam tot een laatsten groet te worden toege laten. Te-gen den gevel van het stadhuis zijn de vlaggen halfstok geheschen en voor elke pilaar van de ingangsdeuren houdt een soldaat onbeweeglijk de laatste wacht. Een der laatsten was ik. die na voetje voor voetje langzaam te zijn vooruitgescho ven, tot de groote eerezaal van het stad huis werden toegelaten. De muren van de groote zaal waren met zwart behangen met zilveren franje en zilveren tranen. De lampen met crêpe omfloersd laten slechts een zwak en grijsachtig licht door, waar in even blinkt het staal der bajonetten en der helmen van de eerewacht. In hoef- ijzervorm, in het midden door een tweede rij afgesloten staan de acht en veertig lijk kisten opgesteld. De Union Jack is over elk uitgespreid, doch slechts enkele streep jes van de Britsche vlag zijn zichtbaar on der de opgestapelde bloemen. Werkelijk ontroerend was die stille bloemenhulde: kostbare kransen van bloeiende rozen, anjelieren en kostbare orchideeën, laatste hulde van overheid en kameraden, lagen er naast, eenvoudige veldbloemen, geplukt in de tuintjes van simpele arbeidsmenschen. In heel Allones vertelde mij later iemand was er geen bloem meer over: in een spontane opwelling hebben de bewoners alles geplukt, wat bloeide en geurde om het neer te leggen bij de ongelukkigen, die op een paar honderd meter van hun dorpje waren neergestort. Den geheelen nacht hebben Britsche en Fransche officieren met een peleton infan teristen de eerewacht gewaakt. Naast hen zijn familieleden van de ongelukkigen blij ven bidden den laatsten nacht, dat zij ver toefden op den grond van Frankrijk. En de oudstrijders hebben hun makkers niet willen verlaten in die laatste wake en met dames van de Roode Kruis-afdeeling heb ben ook zij om beurten den nacht doorge bracht in de doodenzaal. Tegen negen uur treden de troepen van de omliggende garnizoens aan: het 51ste infanterieregiment, vaandel en kolonel aan het hoofd, omgeeft aan drie zijden hei plein. Daar rukken op een compagnie van de lucht vaal tmatrozen, uit Parijs overge komen, een compagnie van het 34ste lucht vaartregiment uit Le Bourget, een esca- dron spahis uit Compiégne m blanke bournous. Achter de troepen is het zwart van volk. Om tien uur wordt het défilé van de be volking in de doodenzaal onderbroken en beginnen militairen de tallooze bloemstuk ken naar buitfen te dragen en tegen den gevel van het stadhuis op te stapelen. In een lange rij telkens door vier paarden ge trokken komen de vier en twintig munitie wagens, waarop twee aan twee de kisten geplaatst zullen worden, het plein oprijden en verdwijnen onder de poort naar de bin nenplaats van het stadhuis. Een oogenblik te voren was in groot uniform lord Tyrrell, de Engelsche gezant te Parijs, aangekomen en na hem volgen in onafgebroken rij de autoriteiten en of ficieren van cte Engelsche en Fransche luchtmacht, afgevaardigden van de marine en het landleger en de tallooze civiele autoriteiten, Minister-president Tardieu en de Fransche minister van Luchtvaart, Lau rent. Eynac aan het hoofd. Een oogenblik begeven zij zich nog allen naar de rouwzaal om een laatste, hulde te brengen aan de ge vallenen om daarna onder de bij vlagen neervallende regen op het binnenplein bijeen te komen. Om elf uur klaart her weer op en een vale zon doet nauwelijks opflikkeren het koper en staal der militairen. Daar don dert plotseling vlakbijeen kanonschot, nog een en nog een en honderd en een zullen er_gelost worden ter begeleiding van den treurigen stoet. Want op datzelfde uur wordt de eerste kist naar buiten gedragen en met nog een tweede op de munitiewa gen geschoven. En na dien eersten wagen ontvangt een tweede zijn treurigen last en nog twee en twintig anderen zullen zoo beladen worden. Een half uur lang duurt het, voordat die treurige taak volbracht is. Dan stelt zich de stoet in beweging. Aan het hoofd een peleton-bereden gendarmerie gevolgd door het escadron Marokkaansche spahis. Dan de muziek van het 51ste re giment, de kolonel, het vaandel, een eerste bataillon. In een lange bijna eindelooze rij sluiten zich dan aan de vier en twintig munitiewagens, elk omringd door acht luchtvaartmatrozen, het geweer onder den arm naar den grond gericht. De eerste rouwdragenden zijn in grijze regenjassen de drie ongedeerde leden der bemanning van de R. 101. Leach, Binks en Bell, na hen de officieele persoonlijkheden: de ver tegenwoordiger van den President der Re publiek, de vertegenwoordiger van de En gelsche regeering en de Engelsche gezant. Dan Minister Tardieu en Laurent Eynac en de eindelooze rij autoriteiten. Delega ties van oud-strijders en militairen sluiten den stoet. Precies op het oogenblik. dat de stoet het plein zal verlaten, wordt de lucht ver scheurd door een donderend geweld. Laag, heel laag langs de huizen scheerend bren gen de jacht- en bombardementsescadrilles van Le Bourget een laatsten groet aan hun gevallen makkers. Langs den geheelen weg van het stad huis naar het station staan in tien-rijen- dikke massa de mensc-hen opgesteld. Uit de ramen puilen ze uit en op verschillende plaatsen wordt van uit de huizen bloemen gestrooid op de kisten. -Heel langzaam slechts trekt de stoet voorwaarts, herhaal delijk moet er gestopt worden, omdat de munitiewagens in de uiterst smalle straat jes niet dan met de grootste voorzichtig heid verder kunnen rijden. Na drie kwartier ongeveer bereiken de eerste wagens het goederenstation, waar de extra trein onder stoom staat. Vlak er naast stellen zij zich cp in een lange rij, omringd door de militairen, die twee aan twee de bloemstukken hebben meegedra gen. Er tegenover op het perron nemen de autoriteiten plaats en dan vangt aan de laatste ceremonie: het défilé der troepen. Eerst is het de gendarmerie, dan het 51ste regiment en vreemd klinkt plotseling de meesleepende muziek van de Marche Lor raine na de treurmarschen onder weg. Op hen volgen de matrozen, de compagnie luchtvaartsoldaten uit Le Bourget. Dan onder het vurig gekletter van de paarden hoeven de spahis, die rechtop staande in hun stijgbeugels den sabel presenteeren. Een laatste Marseillaise, een laatste God save the Queen en dan worden om beurten de munitiewagens voor de wagons gescho ven en de kisten op de met. wit zand be dekten vloer neergelegd, waar zij weer ge dekt worden met den Engelschen vlag en onder bloemen worden bedolven. Bij het voorbijgaan van elke kist spreekt de En gelsche geestelijke Cardew een kort gebed uit en om kwart over een is de laatste kist in den trein geplaatst. De wagens worden verzegeld en de enkelen die het treurig convooi zullen begeleiden stijgen in het sa lonrijtuig, dat achter aan den rrein is vast gehaakt. Een laatste maal presenteeren de troepen de wapenen, ontbloot ieder het hoofd en na enkele uren is Beauvais weer ingedompeld den vreedzamen slaap van rustig provinciestadje. HET VERONGELUKKEN VAN DE R 101 NOG EEN GEWONDE OVERLEDEN. De toestand van de 3 anderen critiek. De hulp-machinist van de verongelukte R 101, Church, die tot de zwaar gewonden behoorde, is gisteren in het ziekenhuis te Beauvais overleden. Er zijn nu nog drie zwaar gewonden in behandeling, wier toe stand ook critiek is. De lijkschouwer van de City of Londen, heeft gistermorgen het formeele onderzoek geopend, maar onmid dellijk weer geschorst, met de mededee- ling, dat het departement van luchtvaart een apart Hof van onderzoek zal instellen. Dit wordt echter pas geopend, nadat een opvolger voor minister Thomson zal be noemd zijn. Vanmorgen van 8 tot 10 uur zal het pu bliek in de gelegenheid gesteld worden om in de Westminster Hall langs de lijkbaren te defileeren. De feestelijkheden in het kamp van Al- dershot, die daar Zaterdag zouden gehou den worden, wegens het bezoek van de le den der Rijksconferentie, zijn afgelast. De begrafenis. Voor de begrafenis op Zaterdag heeft het departement van luchtvaart, de volgende regelen vastgesteld. Om 10 uur worden de lijkkisten op artillerie-wagens geplaatst en van do Westminster Hall naar het Euston Station gereden langs Whitehall, Strand, Kingsway, Southampton Road en Marylebone Road. Zij worden voorafge gaan door een cordon politie-agenten en de stafmuziek van de luchtvaart. Achter de lijkbaren zullen de familieleden loopen of rijden, gevolgd door de regeeringsverte- genwoordigers, de leden van de raden voor leger, vloot en luchtvaart en de bemanning van de R 100 met de 3 overlevenden van de R 101. Een detachement cavalerie met omfloerste vaandels zal den stoet sluiten. Van Euston gaat de trein naar de stad Bedford, waar in dezelfde volgorde, be halve dat iedereen nu zal loopen, de tocht naar het St. Mary-kerkhof te Cardington dat op een kleine 3 K. M. afstand ligt, wordt aanvaard. Op het kerkhof zullen geestelijken van verschillende godsdiensti ge gezindten gebeden opzeggen, waarna onderminister Montagu de lijkrede zal hou den. De begrafenis geschiedt, zooals reeds gemeld, in één groot graf. Deelneming van den Paus. De paus heeft den aartsbisschop van Westminster opdracht gegeven, den koning van Engeland zijn deelneming te betuigen met den zwaren slag, welke Engeland door de ramp van de B 101 heeft getroffen. De Italiaansche minister van Lucht vaart, generaal Balbo, heeft zich heden, vergezeld van eenige officieren, naar Lon den begeven ter bijwoning van de begra fenisplechtigheid. t Een notitieboekje onder de puinen van de R 101 gevonden? Onder de overblijfselen van den R. 101 is, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen een notitieboekje gevonden met aanteekeningen der ingenieurs over den zoo ongelukkig verloopen tocht en de daar aan voorafgegane proeftochten. Volgens deze aanteekeningen zouden de motoren en de smering niet onberispelijk hebben gefunctionneerd. Ook zouden bij de proef tochten op den eersten, tweeden en der den October verscheidene malen door warmloopen der motoren kleine brandjes zijn voorgekomen. Het notitieboekje schijnt op merkwaardige wijze door de vlammen gespaard te zijn. Onder de aanteekeningen bevindt zich o,a. een notitie luidende als volgt: „Het schijnt, dat er iets in brand is geraakt, alles rookt". Waar deze aantee- kening echter betrekking op heeft en door wien zij gemaakt is, is nog volkomen on bekend. EEN AANKLACHT. Misdadige zorgeloosheid? Men schrijft ons: Uit den stroom van berichten over de ramp der R. 101 en de uitkomsten van het voorloopig onderzoek kunnen de voornaamste feiten thans reeds opgemaakt worden. Er blijkt zelfs al uit, wat de eigenlijke oorzaak van het ongeluk was. Bij de eerste proeven is al gebleken, dat het luchtschip ondeugdelijk was. Het was te zwaar en de motoren werkten niet zooals het behoorde. Toen werd het lucht- sohup in tweeën gesneden en een tusschen- stuk ingelascht. Daardoor kon ongeveer 20.000 kubieke Meter meer gas worden in genomen en steeg het draagvermogen be duidend. Ook de motoren werdén veran derd. Daarna ondernam men twee zeer korte proefvluchten, welke geen bevredi gend verloop hadden. Het draagvermogen was nog altijd veel te gering en de motoren konden niet ten volle de kracht leveren, waarvoor zij berekend waren. Ondanks dat werd besloten de vlucht naar Britsch-Indië door te zetten, omdat men van het Parle ment credieten trachtte te verkrijgen voor den bouw van nieuwe luchtschepen. Vóór het vertrek verklaarde Lord Thompson nog: „Ik heb den premier beloofd, dat wij 20 October weer in Londen terug zullen zijn", d. i. juist vóór de bijeenroeping van het Parlement. Men moest zich dus haas ten De start was reeds een mislukking, om dat de met zware olie gestookte motoren aan den gang gebracht moesten worden door kleinere motoren, welke niet wilden werken en eerst gerepareerd moesten wór den. Daarna kon men starten, doch het luchtschip steeg slechts langzaam. De boeg stak omhoog, de achtersteven raak te bijna den grond. Ooggetuigen verklaar den, dat het een beangstigend gezicht was. De afstand CardingtonBeauvais is 600 K.M. en het luchtschip heeft daarover acht uur gevlogen; het voer dus zeer langzaam. De radioberichten waren niet optimistisch

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6