BINNENLAND LETTEREN EN KUNST LAND- EN TUINBOUW DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 w DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 CENTRAAL BUREAU K. S. A. Vijf en twintig-jarig bestaan. Den 16 October van dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn sedert het Centraal Bu reau voor de K. S. A. te Leiden gesticht werd. Zeer groot en belangrijk is de invloed van dit Bureau geweest op de ontwikkeling onzer katholieke sociale beweging. Vele onzer belangrijkste sociale ver- eenigingen hebben haar ontstaan te dan ken aan het initiatief van het Bureau. Talrijke sociale voormannen in het ver enigingsleven ontvingen hun eerste oplei ding in de mondelinge en schriftelijke cur sussen van het Bureau. Duizenden adviezen van het Bureau hebben de kennis van de sociale vraagstuk ken onder onze bevolking verspreid en den stoot gegeven tot ontelbare sociale wer ken. De reeks Sociale Weken, door het Cen traal Bureau georganiseerd, alsmede de verslagen dier bijeenkomsten, door het Bureau uitgegeven, waren van onbereken- baren invloed op de bestudeering in rui men kring van de meest brandende maat schappelijke vraagstukken. Tal van algemeene aeties werden in den loop der jaren door het Bureau op touw gezet. Bij vele duizendtallen verspreidde het Bureau vlugschriften en brochures, ter bevordering van de kennis van en belang stelling voor het maatschappelijk vraag stuk onder de massa. Tegen het bioscoopgevaar voerde het Bureau ten koste van zware1 offers en veel moeite een hardnekkigen strijd. Thans, sedert 1926, toen de Nationale K. S. A. werd opgeheven en het Centraal Bureau niet meer als instelling van die nationale K. S. A. vermocht werkzaam te zijn, zet het niettemin, zij het ook op eenigszins beperkte schaal, zijn arbeid ten algemeene nutte voort door het verstrek ken van adviezen, het uitgeven van een tijdschrift, het organiseeren van schrifte lijke cursussen in sociologie, economie en staatsinrichting, het voortzetten van den strijd tegen het bioscoopgevaar door het I beschikbaar stellen van goede films, ter wijl het mede (;er bereiking van dit laatste doel de Katholieke Film-Centrale in het leven riep. Tengevolge nu der liquidatie van de Na tionale K. S. A. is het Bureau, dat door en na die liquidatie de grootste moeilijk heden te overwinnen had en tot- heden wist te overwinnen, geheel op eigen mid delen aangewezen, welke middelen in hoofdzaak bestaan uit de inkomsten van het reeds sedert 1909 verschijnende tijd schrift „Katholiek Nederland", alsmede uit de vrijwillige giften en donaties, welke het van enkele dankbaren en getrouwen nog ontvangen mocht. Ondergeteekenden nu zijn van meening, dat op de katholieken van Nederland een plicht van dankbaarheid rust jegens het Centraal Bureau en dat zij den 25en her denkingsdag van die stichting niet onge merkt en stilzwijgend mogen voorbijgaan. Niet beter nu zou deze dankbaarheid kunnen getoond worden, dan door het ver schaffen van middelen, die het Bureau in staat stellen zijn arbeid te blijven voort zetten. Hoewel natuurlijk iedere gift tot verwe zenlijking van dit doel zou kunnen bijdra gen en dankbaar zal aanvaard worden, ware de meest afdoende steun in deze te verleenen door vermeerdering van het aantal jaa-rlijksche donateurs en abonné's op „Katholiek Nederland". Donateurs, dat zijn zij, die jaarlijks 1.50 of meer betalen, ontvangen het tijd schrift „Katholiek Nederland" gratis. Een abonnement op „Katholiek Neder land" kost, met inbegrip van de innings- kosten, slechts 1.25 per jaar. Wanneer men bedenkt, dat thans nog ongeveer 6000 abonné's op „Katholiek Ne derland" het Centraal Bureau zijn trouw gebleven en daardoor hunne erkentelijk heid jegens het Bureau aan den dag leg gen en tevens medewerken tot instandhou ding van deze nog steeds zoo nuttige instel ling, dan mag men de verwachting koeste ren, dat er stellig nog wel eenige duizen den katholieke Nederlanders zullen bereid gevonden worden om door eene zoo geringe bijdrage tot instandhouding van het Bu reau mede te werken. Indien als gevolg van deze opwekking het aantal abonné's b.v. tot 10.000 mocht stijgen, zou daarmee aan het Centraal Bu reau eene voor zijn voortbestaan zeer welkome feestgave ten deel vallen. Reden waarom o»Jergeteekenden parti culieren en vereenigingen dringend aan sporen om zich aan het adres van het Bu reau, dat nog steeds is: Steenschuur 17, Leiden, als donateur of abonné op te ge ven en kennissen, resp. plaatselijke afdee- lingen op te wekken zulks eveneens te doen. Daardoor zal niet slechts een plicht van dankbaarheid gekweten, maar tevens eene nog steeds voor het algemeen welzijn wer kende instelling gesteund worden. De circulaire is onderteekend is: Mgr. B. A. de Wit, Utrecht, Oud-Vicaris-Gene- raal v. h. Aartsbisdom, Past. L. van Aken, Vlijmen; prof. J. S. H. Bemelmans, Roer mond; Centraal-Pres. J. Th. van Galen, Amsterdam; dr. Cassianus Hentzen, O. F. M., Maastricht; paler Hyacinth Hermans, O. P., Rotterdam; prof. j B. Kors, O. P., Nijmegen; Lector B. H. Molkenboer, O. P., Huissen; past L. H. Perquin, O. P., Amsterdam; prof. mr. dr. Ch. Raaymakers, S. J., Nijmegen; dr. Th. Verhoeven, 's-Gra- venhage; mej. Annie Meyer. Rotterdam; prof. mr. P. J. M. AalberSe, 's-Graven hage; prof. dr. J. A. .J Barge, Leiden; C. B. Bekkering, Amsterdam; S. Bruijsten, 's-GravenhageG. Bulten, Voorhout; H. E. Everard, Aerdenhout; A. H. J. Engels, Leiden; mr. C. M. J. F. Goseling, Am sterdam; prof. mr. E. J. J. van der Hey- den, Nijmegen; mr. dr. D A. P. N. Kooien, 's-Gravenhage; mr G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; C. J Kuiper, Utrecht; jUph. Laudy, Amsterdam; A J. Loerakker, Haar lem; dr. C. Meuleman, Heerlen; F. L. D. Nivard, Rotterdam; prof. F. Roels, Utrecht; dr. L. H. van Romund, Utrecht; mr. J. R. H. van Schaick, 's-Gravenhage; mr, H. J. J Scholtens, Houten; prof. dr. J: Schmutzer, Utrecht C. J. G. S#truycken, 's-Gravenhage; J. Th. Verheggen, Bugge- num (L.); J. B. Vesters, 's-Hertogenbosch H. Baron van Voorst tot Voorst, 's-Gra venhage: L. M. Wetenngs, Haarlem; prof. dr. W. H. Keesom, Wasstraat 3 Leiden. Giften in eens kunnen gezonden worden aan het adres van prof. dr. W. H. Keesom, WaSstraat 3, Leiden. Bij deze circulaire is gevoegd het vol gend schrijven van dén Bisschop van Haar lem Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengonent: „Nog levendig herinner ik mij den dag der plechtige inwijding van het Centraal Bureau voor de K.S.A., welke plechtigheid ik op 16 October 1905 zelf mocht verrichten. Door mijn functie van Geestelijk Adviseur was ik in de gelegenheid den arbeid van het Bureau zeer van nabij te volgen. En nog steeds ben ik overtuigd., dat die arbeid een zeer zegenrijke is geweest voor de ont wikkeling der gezonde sociale ideeën on der de Katholieken van ons vaderland. En al is de K.S.A. sedert 1926 als nationale instelling verdwenen, toch is gelukkig het Bureau gebleven, en als instituut van so ciale voorlichting kunnen wij het nog niet missen. Integendeel hoop ik, dat het zich kunne ontwikkelen en uitbreiden. En daar om ondersteun ik volgaarne de» oproep, door Professor Keesom c.s. tot de Katho lieken van Nederland gericht, om door een jaarlijksche donatie of door een abonne ment op het tijdschrift „Katholiek Neder land" het Bureau te helpen aan de mid delen, waardoor het de taak, die het ♦hans vervult, met grooter succes nog dan tot nu toe kan blijven verrichten. Het offer, dat gevraagd wordt is uiterst gering. En men stelt daardoor een daad van grooce betce- kennis van het katholieke sociale leven in ons vaderland". DE HANZE. De Hanze in het Bisdom Haarlem houdt haar 44e vergadering van den Centralen Raad, tevens de 23e Jaarvergadering, op Donderdag 23 October in gebouw „Amici- tia", West einde 15, Den Haag. Morgens 9 uurH. Mis tot intentie van de levende en overleden Bondsleden, op te dragen door den Zeereerw. Bondsad- viseur in de kerk van de H. Theresia, in gang Westeinde tegenover Amicitia. 's Morgens 10 uur: Aanvang der verga dering. De agenda vermeldt: Opening der vergadering door den Bondsvoorzitter. Welkomstwoord door den voorzitter der afdeeling Den Haag. Jaar verslag van den Bondssecretaris. Mededee- lingen over instellingen van de Hanze. Jaarverslag van den Bondspenningmees- ter. Verslag van de Commissie uit de afd. Den Haag tot het nazien van de rekening en verantwoording van den bondspenning- meester over 1929. Vaststelling van de Bondsbegroot.ing voor 1931. Benoeming van een commissie tot nazien van het finan cieel beheer over 1930. Vaststelling van de plaats der volgende vergadering. Verkie zing ran drie leden van het hoofdbestuur, wegens periodiek aftreden van de heeren: W. Boon Jz., Den Haag, H. E. v. d. Brule, Rotterdam en A. J. van Rest, Poeldijk. Deze heeren stellen zich allen* herkies baar. Voorstellen van het hoofdbestuur. Voorstellen van de afdeelingen. KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERS- BOND. De Algemeene Vergadering van den Ka tholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond zal worden gehouden op Maandag 27 October des namiddags om half twee in het „Concertgebouw" te Den Bosch. De vier volgende punten worden aan de orde gesteld: 1. „Verlies en Winst". Inleider mr. H. van Haastert secretaris van den Katho lieken Nederl. Boeren- en Tuindersbond. 2. De wenschelijkheid tot het bewaren van het evenwicht tusschen de verschil lende onderdeelen- van het land- en tuin bouwbedrijf in het algemeen en de ge varen van een roe-keiooze uitbreiding van den tuinbouw in het bijzonder. Inleider Mr. L. Niemöller, secr. van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te Den Haag. 3. Noodzakelijkheid en methode om de oosifcie van den boeren- en tuindersstand in het openbare leven te versterken. In- eider:" G. J. W. van Kneverden, lid van de Staten van Gelderland. 4. „Diplomatie en koopmanschap". In- 1 eider: Dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. RIJKSWEG AMSTERDAM-HAARLEM. Aangedrongen op gesloten wegdek bij Halfweg. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich- met een adres gericht tot den mi nister van Waterstaat, waarin zij er op wijzen, dat de rijksweg Amsterdam Haarlem, voor zooveel betreft het gedeelte tusschen Sloterdij'k en Halfweg, is voor zien van een klinkerbestrating, welke niet bestand blijkt tegen het huidige zeer druk ke en zware verkeer, zoodat, om het weg- oppervlak in redelijken staat te houden, herhaaldelijk herbestratingswerkzaamheden plaats hebben, terwijl desondanks dit weg gedeelte in zoodanigen staat verkeert, dat het zeer hinderlijk en soms zelfs gevaarlijk is voor het verkeer. Derhalve moet het met het-oog °P de belangen van het verkeer en mede om de onderhoudswerken en de kosten te beper ken, naar de meening van adressanten ur gent worden geacht, dit weggedeelte te voorzien van een gesloten wegdek. In ver band hiermede verzoeken zij den minister het daarheen te willen leiden, dat het weg gedeelte SloterdijkHalfweg van den Rijksweg AmsterdamHaarlem zoo spoe dig als doenlijk zal zijn, zal wordenvoor zien van een gesloten effen wegdek. DE VOLKSTELLING. Hulp der nationale jongemannen- vereenigingen ingeroepen. Maandag 22 September, zoo lezen we in het „Kolpings'blad", werd aan het De partement van Binnenlandsche Zaken te Den Haag een vergadering gehouden, waarbij tegenwoordig waren de afgevaai*- digden der onderscheidene jongemannen- ver eenigingen in Nederland,, katholieke zoowel als ni et-katholieke. Van katho lieke zijde waren daa-r aanwezig de afge vaardigden .van het Centraal Comité der Patronatenbelangen en van de St. Joseph Gezellen-Vereeniging, de voorzitter en se cretaris van den Centralen Raad, Praeses van Galen en Pater Janssen. Minister Ruys de Beerenbrouok, die de vergade ring presideerde, riep de hulp in van de onderscheidene nationale jeugdverenigin gen, om vrijwillig bij de a.s. tienjaarlijk- sohe volkstelling in Nederland de behulp zame hand te bieden. De volkstelling is een zaak van nationaal belang. De ge meentebesturen hebben bij het departe ment van binnenlandsche zaken geklaagd over niet voldoende krachten te beschik ken om de volkstelling snel en goed te doen afloopen. Daarom riep de minister de vrijwillige medewerking van deze ver- ecniging in. Door de leiders der katho- ieke en niet-katholieke jeugdverenigingen werd deze volgaarne toegezegd. Ook door den Centralen Raad der St. Joseph Ge- zellenvereeniging. Op 27, 28 en 29 December a.s. zullen de leden der vereenigingen die hun medewer king toezegden, de in te vullen kaarten rondbrengen bij de ingezetenen van hun plaats. Den 2en Januari moeten deze in gevuld worden teruggehaald. Het is na tuurlijk dat bij de invulling verschillende burgers geholpen moeten worden, omdat ze niet voldoende wijs kunnen worden uit de kaart De leden der vereenigingen, die aan deze volkstelling, welke ook in de avondurn kan geschieden, willen deel nemen, zullen de noodig instructie krij gen van en bijeengeroepen worden door den burgemeester van hun eigen gemeente. De nachttreinen. Uit Rotterdam vertrokken met den nachttrein naar Groningen vijf 3e klasse reizigers; de trein naar Maastricht ver trok zoder passagiers. Een redacteur va ,,De Nederlander" heeft gisterennacht den eersten rit naar Maastricht meegemaakt o.m. „om eens te zien, wat er wel waar w:as van de bezwa ren, vanwege den treindienst aangevoerd tegen het openstellen van alle stations waar de treinen stoppen, voor het toe trok zonder passagiers. De rein stópte te Geldermalsen, Den Bosch, Boxtel, Eindhoven, Roermond en Sittard; aan de perrons en aan al die stations was ruim personeel, zonder dat er passagiers verkeer mocht zijn. DE OVERVAL OP CURACAO. Oud-gouverneur Fruytier's houding voor het Hof. De heer F. Vos heeft aan den Minister van Justitie en van Koloniën gevraagd of de aanklacht tegen kïtp. Borren door de Regeering is gelast en zoo ja, waarom dan met dezen officier niet tevens zijn chef oud-gouverneur Fruytier is aangeklaagd. Voorts of het juist is, dat de heer Fruytier bij het vooronderzoek oorspronkelijk wei gerde om op bepaalde vragen te ant- worden, daar hij daarover eerst rugge spraak met de regeering moest houden en of het deze bekend was, dat hij voorne mens was deze houding aan te nemen. Tenslotte vraagt do heer Vos of de re geering daaraan haar goedkeuring 'had gehecht. De Holh Mij. van Landbouw heeft, be sloten, het Kon. Ned. Landbouw Comité te wijzen op den invoer van Russische granen en de wijze, waarop hierbij de wereldmarktprijs wordt gedrukt. De gemeenteraad ran Amsterdam heeft benoemd tot gewoon hooglee raar in de ontleedkunde aan de Universi teit te Amsterdam prof. dr. M. W. Woerde man, sedert 1926 hoogleeraar te Gronin gen. De nieuwbenoemde hoogleeraar is 38 jaar oud. Tot directeur van de gemeentegasfa briek te Amsterdam is benoemd de heer' ir. M. v. d. Hors t. De heer v. d. Horst is in 1876 te Leiden geboren. De advocaat-generaal bij het Haagsch Gerechtshof, mr. B. R. Roger, heeft ont slag uit deze functie aangevraagd. De eervolgende Nederlandsche Jaarbeurs zal worden gehouden van 10 tot en met 19 Maart 1931. Candidaten voor den Nobelprijs voor litteratuur. V.D. meldt uit Stockholm: Als candidaten voor den littorairen No belprijs van dit jaar worden de volgende litteratoren genoemd: Theodore Dreiser (Vereenigde Staten), Johannes von Jen sen (Denemarken), Gunarson (IJsland), dr. Frederik van Eeden (Nederl.) en Paul Valéry (Frankrijk). HOOGE PACHTPRIJZEN EN DE LANDBOUWCRISIS. Open brief aan heeren grondeigenaren, aan gemeente-, polder-, kerk- en armbe sturen en andere lichamen, die boerderijen en gronden verpachten. Het hoofdbestuur van den Noordbra- bantsehen Christelijken Boerenbond, ge vestigd te Tilburg, meer dan 40.000 leden tellende, acht het zich ten plicht het vol gende onder -uwe aandacht te brengen. Land- en tuinbouw geven over 't alge- meen zeer onbevredigende uitkomsten; verschillende takken van het bedrijf en dan denken we op de eerste plaats aan akkerbouw en aan vele tuinbouwcultures werken nog slechts met verliezen; ook voor andere onderdeelen van het bedrijf wordt de toekomst steeds donkerder. Thans wordt op vele bedrijven reeds met verlies gewerkt; op andere met verre van voldoende winst. TE ALKMAAR werd Woensdag het traditioneele Alkmaar's Ontzet- feest gevierd, ter herinnering aan 8 October 1573. De heer v. d. Pol, die op dien dag zijn 75sten veraardag vierde, herdacht tevens het feit, dat hij voor de 30ste maal de traditoneele krans aan het Victoriebeeld hing HANSI PREISINGER, die in de laatste gehouden Oberammergauer Passiespelen de rol van Maria Magdalena vervulde, is met Dr. Ir. Otto Kirchner in het huwelijk getreden DE WOLKENKRABBER TE ROTTERDAM. Hoog boven alle daken uit, steekt het kantoorgebouw van G. E. D., met zijn 13 verdiepingen «iili i]H m

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5