Agenda UIT DE RIJNSTREEK DONDERDAG S OCTOBER 1930 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 GEMEENTERAAD VAN R1JNSATERWOUDE Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen', burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. Alle leden verheffen zich van hun zetels behalve de heer C. van Tol. De notulen van de vorige vergaderingen worden voorgelezen, goedgekeurd en ge- teekend. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Schrijven van den Directeur van het Openbaar Slachthuis te Leiden d.d. 25 Juli j.l. waarbij het jaarverslag over 1929 wordt toegezonden. Dit verslag wordt voor de leden van don Raad ter inzage gelegd. 2. Schrijven van den Minister van On derwijs enz., waarbij wordt medegedeeld, dat over het jaar 1927 80.55 te veel aan pensioensbijdragen is ingehouden. Dit be drag zal aan de gemeente gerestitueerd worden. 3. Schrijven van heeren Ged. Staten in de Provincie Zuid-Holland d.d. 25 Aug. 5 Sept. j.l., waarbij medegedeeld wordt, dat zij het besluit houdende vaststelling van de instructie voor den géineente-ont- vanger voor kennisgeving hebben aange nomen. 4. Schrijven van de Ned. Ver. tot Be scherming van dieren, waarbij wordt toe gezonden een uitgebreid advies inzake net vraagstuk brand in stallen. B. en W. willen niet direct met een afge rond voorste' tot wijziging van de bouw verordening komen. Eerst willen zij het gevoelen van den Raad inwinnen. Op voor stel van den heer van Tol wordt besloten de adviezen bij de raadsleden te laten cir- culeeren. Schrijven van den Pensioenraad d.d. 4 Sept., waarbij medegedeeld wordt, dat per jaar 31 Dec. 1929 had moeten worden be taald een bedrag ad 2.43 wegens inkoop van pensioen. Schrijven van Ged. Staten in de prov. Zuid-Holland d.d. 2/12 Sept., waarbij wordt toegezonden een goedgekeurd be sluit tot wijziging van de begrooting dienst 1930 groot 467.50. De straatverlichting. Van de sted. Fabr. van Gas en Electri- citeit te Leiden is een schrijven ingeko men d.d. 13 Sept. 1930, waarbij wordt ver zocht 163.te willen bijdragen in de vernieuwing van de straatlantaarns, aan gesloten aan het bovengrondsche net. De lantaarns zijn door het gemeentebestuur niet zoo onderhouden als het eigenlijk moest, zoodat thans reeds vernieuwing noodzakelijk is. Daartoe vragen zij een bij drage tot de helft der kosten. De heer Compeer zou voorloopig uog een afwachtende houding willen aanne men. De heer Disseldorp acht verbetering in verband met het donkere jaargetijde dringend gewenscht. De heer van Tol zou oen vierde gedeelte in de kosten willen bijdragen. Ten slotte wordt aan B. en W. overgela ten om op de billijkste manier tot ver nieuwing der lantaarns te komen. De heer van der Knijff vindt de verlich ting zooals deze op enkele pjaatsen in het dorjj is, niet voldoende, schijnbaar is het gevaar voor verblinding ondervangen, maar de lantaarns verspreiden nu hun licht niet genoeg. Opcenten gemeentefonds belasting afgeschaft. Aan de orde komt punt 3 der agenda: Herziening plaatselijk belastingstelsel. Ged. Staten hebben om nadere inlichtingen ge vraagd, aangezien naar hunne meening te veel belasting zou worden geheven. B. en W. hebben hunne berekening nauw keurig nagegaan. Gebleken is dat het be drag medegedeeld door den Min. van Binnenl. Zaken en Financiën veel hooger is dan dat welk door de vereeniging van Xed. Gemeenten als uitkeering per inwoner werd berekend. Het eerste bedrag is voorloopig bepaald op 6762.03. B. en W. komen thans met het voorstel om het Raadsbesluit betreffende heffing van 50 opcenten op de gemeentefondsbe lasting in te trekken. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde komt thans puüt 4 der agenda: Vaststelling besluit tot wijziging der begrooting dienst 1930. Op dit besluit in totaal 665.80 wordt de post Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen verhoogd met 664.46, zulks in verband met de opneming van C. Bielefeld-Schrama en W. van Beek. De eerste te Noordwijkerhout, de tweede te Heiloo. Is die man krankzining? De heer van Tol zegt, dat hij W. van Beek niet krankzinnig acht. De voorzit ter vindt het een nieuwe zienswijze, dat een lid van den Raad zal uitmaken of iemand al dan niet krankzinnig is. In spoedeischende gevallen kan een burge meester een krankzinnige ingevolge art. 14 van de Krankzinnigenwet in bewaring stellen, mits hij maar binnen 24 uur keu nis geeft aan den betrokken officier van Justitie met bijvoeging van de bewijzen waaruit de krankzinnigheid blijkt. Do in bewaring stelling gaat den duur van drie weken niet te boven. Dat hij tot nog toe niet uit het gesticht terug is is wel een duidelijk bewijs dat van Beek werkelijk krankzinnig was. De Directeur heeft den burgemeester ook nog medegedeeld, dat van Beek te Heiloo zeer wel op zijn plaats was. Art. 39 van de Armenwet be paalt, dat de kosten van verpleging aan gezien het een armlastige betreft, voor ïe- kening der gemeente komdn. Wil de Raad niet tot goedkeuring van dit besluit over gaan, dan zulen hoogere autoriteiten het bedrag_ op de begrooting brengen. De Raad besluit daarna met algemeene stemmen tot wijziging der begrooting dienst 1931). Bij de rondvraag zegt de heer Dissel dorp dat de Algemeene Begraafplaats naar zijn meening niet in dien staat ver keert, waarin deze behoort te zijn. Hij verzoekt B. en W. hierop nauwkeurig toe te zien. De voorzitter zegt, dat den laat- sten tijd reeds veel aan de begraafplaats is verbeterd. B. en W. zullen echter met het verzoek van den heer Disseldorp reke ning houden. Voorts vraagt hij hoe het komt dat en kele kleine stukken dakgoot van den to ren ongcschilderd zijn gebleven, terwijl de kerkgooten wel geschilderd zijn. De voor zitter zegt, dat de kerk door het kerkbe stuur geschilderd is, het kerkbestuur heeft verzuimd met het gemeentebestuur overleg te plegen. De heer Disseldorp is met deze antwoorden voldaan. De inbraak bij den pastoor. Nogmaals het woord verkrijgende, zegt de heer Disseldorp, dat tot zijn groote voldoening een persoon die gevaarlijk voor de gemeenschap was, ter verpleging is op genomen in een krankzinnigengesticht. Hij brengt hulde aan de ambtenaren die deze opneming met groote voortvarendheid hebben bewerkstelligd. Niet in het minst komt die hulde aan den burgemeester toe. Jammerlijk is het voor de familie, voor den persoon zelf, terwijl het van de gemeente wederom financieele offers vergt. Het al lertreurigst vindt hij echter, dat 4 niet-Ka- tholieke leden van den Raad hebben deel genomen aan de ongemotiveerde actie die ons geheele dorp in beroering heeft ge bracht. Van den heer van Tol kan ik een dergelijke handelwijze begrijpen. Wij, Ka tholieken, zijn voor aantijgingen, komende van menschen als den heer van Tol, niet vatbaar. Maar de handelwijze van de ove rige 3 Prot. leden betreurt hij ten zeerste. Ze hebben een blaam geworpen op de Bur gerlijke overheid, maar dat niet alleen, ook den Z.E. heer Pastoor hebben zij in al zijn waardigheid aangetast. De heer Compeer, het woord verzoeken de zegt: Mijnheer de voorzitter. Als ik hier een enkel woord ga spreken, doe ik dat met eenige huivering, want men is zoo gemak kelijk geneigd iemands woorden verkeerd op te vatten of d araan andere bedoelin gen toe te schrijven. Maar ik wil op den voorgrond zeggen, dat het geenszins mijn bedoeling is iemand persoonlijk te kwetsen of te beleedigen, maar alleen en uitsluitend o opheldering in een zaak te krijgen, die in den laatsten tijd in deze gemeente nog al eenige be roering heeft verwekt. Het betreft n.l. het zenden van den zoon van van Beek naar een Krankzinnigengesticht, zulks naar aan leiding van eenige feiten door hem ge pleegd. Het spreekt, van zelf, dat dit van de gemeente weer financieele offers vraagt. Hierom vermoed ik, dat door eenige inge zetenen na een grondig vooronderzoek stap pen zijn gedaan, om in deze zaak een her onderzoek te verkrijgen. Als men er wer kelijk van overtuigd is, dat een onrecht gepleegd wordt, dan is men zeer zeker ten allen tijde gerechtigd een dergelijke zaak, zakelijk te onderzoeken, en dat kan en zal ook door niemand worden betwist. Maar te betreuren is het en dat is het waar ik en mijn mede-kath. Raadsleden -ten sterkste tegen protestr ?ren, dat door eenige per sonen om deze zaak een actie wordt ge voerd tegen R. K. Raadsleden en ingezete nen. Ik kan het tot mijn leedwezen niet anders bestempelen. Als me nhoort beweren, dat het zaakje in elkaar is gezet door R. K. Raadsleden, om dien jongen op kosten van de gemeente in het gesticht te krijgen. Ja dat er zelfs wordt gezegd, dat door den Zeereerw. heer Pastoor de inbraak is gefingeerd om van dien jongen af te zijn, nog erger, dat daar in ook de politie is betrokken en meer der gelijke onzin, dan is toch zeker een pro test van de R. K. Raadsleden op zijn plaats. Mijnheer de voorzitter, u zult mij mis schien antwoorden, dat dit allemaal klets praatjes zijn, waar men geen houvast aan heeft. Ik ben dit volkomen met u eens en ware deze zaak niet zoo ernstig, ik zou slechts met oprecht medelijden mijn schou ders ophalen en het stilzwijgen bewaren. Maar in dit geval, Mijnheer de voorzitter, zou ik toch gaarne, zoo dit mogelijk is, na dere opheldering wenschen om verdere on aangenaamheden in de gemeente te voor komen. De heer van Tol, het woord verzoekende, vraagt aan den voorzitter, waarom deze hem te Leimuiden zoo onhebbelijk behan deld heeft. Waarom hebt u Weststeijn? Mokkenstorm en mij bij den Officier van Justitie beleedigd. Mokkenstorm is geen opruier maar een goed burger van Rijn- zaterwoude. U hebt te Leimuiden tegen mij gezegd: van Tol, u komt weer met kletspraatjes. Als u mij toen anders be handeld ha-d, dan was alles waarschijnlijk niet zoo geloopen. Mijnheer de voorzitter, u is eigenlijk de schuld van de scheuring tusschen Katho lieken en Protestanten. De voorzitter zegt, dat nu het comptabel- besluit aangenomen was, hij over deze zaak, die eigenlijk een politiezaak der ge meente Leimuiden is, niet van plan was in openbare vergadering uit te weiden. Door mij is in mijn kwaliteit van Bur gemeester van Rijnzaterwoude art. 14 der Krankzinnigenwet toegepast. De persoon moest boognoodig opgeborgen worden. De dank van den heer Disseldorp wil ik graag aannemen, toch heb ik niets anders ge daan dan mijn plicht. Diep en diep be treur ik het, dat deze actie op touw gezet is. De heer van Tol zegt, dat ik de schuld van alles ben, maar wat de heer van Tol zegt, raakt mijn koude kleeren niet.' Lang zamerhand heb ik den heer van Tol leeren kennen. De gevolgen van de actie zijn zeer ernstig. Van Tol durft hier in openbare vergadering beweren, dat ik hem onheb belijk geantwoord en behandeld heb. Dat ik hem aie B*.irg«wfWN»st4N- van Launuklen Jachtluipaard Dit dier, ook ehiejUa ge noemd, wordt iiwBostcr- sche langen w^Fvoor de hertenjacht afgericht. Hup va|ht f**It bijzon- deij op fioois de prach- i<Je te^kenfng en den glan9. :b op Boor teakeni i^vecI-SacHW^n Due flmJeeLsaclHie gloed inFallci&i kleuren^ diep bAünf-^onkerblAw- licjit (&ijs - Mghker grfja** örijs-blauw inT effen erf fantasie wea sel, hepben vele^ler winterstaffen, w^5rvan winterjasseny^ijn ge maakt- Verjjfeet niet deze KreymboaB jassen eens te zien efl de prijzen te vergcWfken. K reymborg- Coupe l Iets bijzonders 1 Kreymborg Haarlemmerstraat 143 onhebbelijk behandeld- heb is eenvoudig leugentaal. Den 27en Augustus is van Tol te Lei muiden gekomen als afgevaardigde van de Prot. bevolking van Rijnzaterwoude om inlichtingen in te winnen omtrent de in braak bij den pastoor te Leimuiden. Ik heb hem toen geantwoord, dat ik geen Prot. bevolking maar alleen inwoners van Rijnzaterwoude kende. Daarna heb ik hem gevraagd, of hij persoonlijk de meening toegedaan was, dat de inbraak gefingeerd was, waarop hij antwoordde: dat geloof ik maar. Ik heb hem gezegd, dat hij het zeker moet weten en dat ik aan kletspraatjes niets had. Ik heb hem toen in overweging gegeven, een schriftelijke klacht met be wijzen en namen van personen bij mij in dienen. Toen na enkele dagen deze klacht nog niet was binnen gekomen heb ik van Tol aan het inzenden van den klacht door den gemeenteveldwadhter helpen her inneren. Waarom de drie Prot. i-aadsleden niet naar mij toegekomen zijn om inlichtin gen kan ik niet begrijpen. Ze zijn eenvou dig op den heer van Tol afgegaan. Uit de couranten weet men hoe het be zoek bij den Officier van Justitie te Haar lem afgeloopen is. Deze heeft in mijn bij zijn aan de drie voornaamste onderteeke- rs onomwonden te kennen gegeven, dat naar zijn meening het politieonderzoek op juiste wijze had plaats gehad en dat hij voor een nieuw onderzoek geen termen aan wezig achtte. In de vergadering van B. en W. heb ik tegen den wethouder Weststeijn gezegd, dat ik vernomen had dat ook hij aan de actie deelnam. Hij zeide daarop niets en ik geloofde dat hij niet in de actie betrok ken was. Bij de Officier van Justitie is echter wel degelijk gebleken, dat hij een van de eerste onderteekenaars was. Ik ge loof dat de andere leden van den Raad in de val zijn gelokt. In ieder geval hebben zij zich niet voldoende rekenschap van het teekenen op het adres gegeven. De voorzitter hoopt dat zij in den ver volge niet meer aan iets zullen deelnemen, waar de heer van Tol bij betrokken is. De heer Bik zegt, dat bij hem in liet geheel geen haat tegen de Katholieken heeft voorgezeten. Ik heb mij alleen afge vraagd: is v. B. schuldig aan den inbraak of niet en daarom heb ik mijn handteeke- ning op het adres, houdende verzoek om een nieuw onderzoek, geplaatst. Het is een zegen, dat v. Beek opgeborgen is. Daaraan wil ik niets afdoen. Het was geen persoon voor de maatschappelijke samenleving. De voorzitter vraagt of de heer Bik het adres wel goed gelezen heeft. Alles in het adres vermeld staat op zeer losse schroe ven. Het zijn niets meer dan dorpspraatjes. Jan beweert dit en Piet zegt dat. De be wijzen, de onomstootelijke bewijzen ontbra ken. Uit het adres spreekt wantrouwen te gen de politie en tegen mij in mijn hoe danigheid van Hulpofficier van Justitie. Ik heb naar eer en geweten gehandeld, zegt de voorzitter, en durf dit voor God en de menschen getuigen. v. Beek heeft, toen hij enkele weken in het gesticht was, een brief aan den pastoor gezonden, waarin hij excuses vroeg voor den overval. De heer Bik zegt, dat hij door allerlei geruchten op een dwaalspoor is geraakt. De voorzitter zegt, dat i het adres b.v. staat dat de koster op 50 M. afstand het geschreeuw hoorde en toen de politie is gaan waarschuwen. Dit is geheel onjuist; de pastoor is zelf naar den koster gegaan. De heer v. d. Knijff wil op kosten van de gemeente Rijnzaterwoude een nieuw on derzoek doen instellen. De voorzitter zegt, dat dit buiten de bevoegdheid van den Raad ligt. De Officier van Justitie of de Procu reur-Generaal kunnen alleen een nieuw on derzoek gelasten. De Officier wilde na een afwijzende beschikking het geheele adres laten zooals het was. Op mijn verzoek zijn drie der onderteekenaars uitgenoodigd om hun schriftelijk verzoek met mondelinge betere bewijzen te staven. Het kwam echter vast te staan, dat zij daartoe geenszins in staat waren. Daarna sluit de voorzitter deze verga dering, waarvoor zeer veel belangstelling 1 scheen te bestaan. RUNSBURG. Bloemenhandel. De bloemen zijn in het algemeen door het slechte weer alles behalve van goede kwaliteit. Wat dan ook uit de kassen komt, en dus goed is, brengt beste prijzen op. Betaald werd voor Gla diolen 0.400.80, Rose en roede anjers 1.201.40, Helianthus 0.600.80, As ters, rood, wit en blauw 0.600.80, Zin nia J 0.S00.90, Witte lelies per kelk 0.140.16, Chrysanthen per bos J 0.20 0.70, Scabio&a 0.801.Dahlia's 1.80 1.90, Pompon-Dahlia's 0.700.90, Rozen per bos van 20 stuks: Pernet 0.600.80, Hadley 1.401.60, Gold Ophelia 1.10 ƒ1.20, Butterfly ƒ1.101.20, Rosalandia ƒ1.10—1.20, Edith Keld ƒ1.60—1.90, Colum bia ƒ1.10—1.20. SASSENHEIM. Geboren Maria Theresia, d. v. Her- manus Bax en van Gerarda Wilhelmina Willebrordina Post Quirina Maria-, d. v. Johannes Petrus Ruygrok en van Jo hanna Krijntje van der Salm Janna Ma ria. d. v. Willem van Zonneveld en van 'Astrid Elfira Maria Gren. Gehuwd Arie Kroes, 27 jaar en Ja- coba van der Schrier 24 jaar Hendrik Hugo Los 22 j. en Prijna C'iggaar 23 jaar Overleden: Huberta Petronella Brama, 4 jaar echtg. van Adrianus van der Burg. Gerardus van Tongeren, 71 jaar echtg. van Cornelia van der Meer. Gevestigd Johannes Dernison, Hoofdstraat 255 van Texel Marianna Hendrika Elisabeth Maria Turkenburg, Charbonlaan 6 van Haarlem Cornelia Maria Vieveen. Hoofdstraat 224 van Stompwijk Cornelis Rotteveel, Hoofd straat 313 van Oegstgeest Nilah Elisa beth Sohcenfeld, Hoofdstraat 313 van Oegstgeest Jannetje Vaalburg, Teijlin- gerlaan 41 van Delft Cornelia Johanna van Kampen, Wilhelminalaan 12 van Voor hout. Vertrokken: Johannes Bonifacius Hoogland van Warmonderdam 35 naar Zij- pe Theodora Cornelia van der Mey van Hoofdstraat 221 naar Oudewater Jaco- ba van der Schrier van Kerklaan 81 naar Anna PaPulowna Prijna Ciggaar van Wasbeekerlaan 26 naar Den Haag Jo hannes Cornelis Lotte v. Burchtstraat 1 naar Leiden Cornelis Leonardus Noor- bergen v. Fl. Schoutenstraat 35 naar Gro ningen Catharina Everdina Vaandering van Hoofdstraat 237 naar Baarn. Z0ETERMEER. Ongeval. Bij werkzaamheden in een warenhuis kreeg de tuinder P. v. d. M. al hier een vallend stuk gla« op de hand. Hij werd dusdanig verwond, dat het lichaams deel gehecht moest worden. Geboren: Martinus Leonardus zoon van M. A. van der Helm en C. A. Ouds hoorn. Hendrikus Johannes z. van L. J. van der Helm en M. C. van Vliet. Adriaan z. van C. Havenaar en K. C. van Es. Gehuwd: A. Koole 22 j. en S. Blijle- ven 21 j. Ondertrouwd: T. J. Brouwer de Koning 52 j. en A. Visser 44 j. ZEGWAART. Windstoot. Tijdens den kraebtigen wind op Woensdagavond werd een mar kies, bevestigd aan de woning van den heer B. aan den Sta to nss tra at, losgerukt en door de ruiten geworpen. De schade be paalde zich enkel tot materiale. Geboren: Jacoba d. van A. Lamboo en van J. Wieriks. Teuntje d. van B. van Elleswijk en W. van Duuren. Teuntje Fijtje d. van H. Hagers en W. de Munnik. Overleden: J. de Kater 78 j. Ondertrouwd: J. de Jong 30 j. te Zoetermeer en M. I. C. Havenaar. J. A. Vollebregt 22 j. en M. F. Zwetsloot 23 j. te Hazerswoude. Gehuwd: M. D. van Vliet 30 j. te Ha zerswoude en M. Lagerwaard 23 j. C. Groen 24 j. te Apeldoorn en H. S. de Wilde 26 j. ZOETERMEER—ZEWA ART. Personalia. In de plaats van den heer J. Viersen, die voor le oefening onder de wapenen is opgeroepen, is tot tijdelijk on derwijzeres benoemcl aan de openbare la gere school alhier mej. W. J. van Koppen hagen van 's-Gravenhage. Volksbond. Door de af deeling alhier van den R.-K. Volksbond is op Vrijdag 10 October e.k., des avonds half acht uur een vergadering belegd in de zaal van café Veelenturf. De punten van behandeling zijn: Bespreking van het patroonsfeest, in koop van brandstoffen, medededingen. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vinoemtius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Donderdag, Vrijdag, Triduum van „De Hanze", Kapel St. Elisabeth-zie- kenhuis, Hooigracht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 October waarge nomen door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, Tel. 807. ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Te Utrecht slaagde voor de vrije en orde-oefeningen onze plaats genoot P. Zuidam. Tot voorzitter der plaatselijke Land stormcommissie is benoemd de weleerw. heer kapelaan H. J. Sondaal. Fiets vernield. Toen gisteren een dek schuit geladen met riet de Alphensche brug passeerde, kwam een fiets, welke boven op de last was gelegen, zoodanig in de knel, dat het rijwiel bijna geheel werd vernield. Mishandeld. Door A. v. D., landbou wer in het Rietveld, werd bij de politie aangifte gedaan, dat hij is mishandeld door A. de J. alhier. Baldadigheid. Den laatsten tijd zijn alhier, voornamelijk in wijk Hoorn, herhaal delijk ergerlijke staaltjes van baldadig heid voorgekomen, o.m. werden verschil lende ruiten ingeworpen, hemingen ver nield en meer. Tegen eenige personen werd deswege door de politie procesver baal opgemaaljt en b*t Iwt zich aanzien. dat het hierbij niet zal blijven. De politie is n.l. voornemens met de grootste ge strengheid tegen deze baldadige personen op te treden, zoodat vermelzuchtigen wor den aangeraden, willen zij niet met den strafrechter kennis maken, hun handen thuis te houden. Verkooping. De uitslag van de giste- ren ten overstaan van den notaris R. v. d. Berg alhiei gehouden openbare vrij willige verkooping in het hotel „De Ver gulde Wagen" van de bouwmanswoning met landerijen in de kerkbuurt te Ter Aar in eigendom van mej. Chr. Verhaar is als volgt: Perc. 1 in bod staande op 20.200 werd afgemijnd op 50 door R. Treur te Ter Aar. Perc. la- in bod staande op 4250 werd afgemijnd op 10 door J. Mulder te Hazerswoude. Perc. lb in bod staande op 10.000 werd afgemijnd op 170 door J. Mulder te Hazerswoude. Perc. 2 in bod staande op 2300 werd niet afgemijnd. Pere. 3 in bod staande op 3900 werd af gemijnd op 600 door J. Hartveld te Leimuiden. De perceelen I en II gezamen lijk in bod staande op 22550 werden hierna afgemijnd op 20 door J. Mulder te Hazerswoude. In massa werden de per ceelen 1, 2 en 3 hierna totaal in bod staan de op 41.500 afgemijnd op 4000 door den heer M. J. N. v. d. Weijden te Lan- geraar ten behoeve van het R. K. Armbe stuur te Langeraar gemeente Ter Aar, aan wie een en ander werd toegewezen voor de totale koopsom dus van 45.500 (vijf en veertig duizend vijf honderd gulden). Bij de gisteren ten overstaan van den Notaris H. B. J. van de Kre alhier gehou den verkooping van het woonhuis met erf in de Bruggestraat te Zwammerdam, eigen dom van de erven van den heer J. Borst werd het perceel na inzet en toeslag toe gewezen voor den koopsom van 2200 aan den heer G. van Muiswinkel te Alphen a. d. Rijn. HAZERSWOUDE. Opening Landboudcursus. Maandag avond ji. werd in de R.-K. school te Groe nendijk in tegenwoordigheid van eenige bestuursleden der aid. L. T. B., alsmede den heer ir. Neep, njkslandbouwconsulent en den heer Schrijnen, gedipl. landlxmw- leeraar, voor een vijftiental jongelingen 'n land bouw cuts us geopend. Na een kort openigs woord, gesproiton door den voorzitter van den L. T. B., werd door ir. Neep op zeer duidelijke wijze naar voren gebracht het nut, van een te volgen landbouwcursus, spreker schetste in 't kort hoe vooral in den critieken toestand, waar in de boerenstand zich nu bevindt, het juist van zoo'n groot belang is dat de jon gens, die in de practijd worden opgeleid tot boer, ook met vruchf een landbouw cursus volgen. Spreker spoorde dan ook alle aanwezige cursisten aan, om dezen cursus, welke twee winters zal duren, met zeer veel vrucht te volgen, zoodat men van dezen cursus zeer vele voordeelen kan ge nieten. Daarna werd aan den heer Schrij nen de leiding gegeven, die belast is met het. geven van het onderwijs. De lesuren zullen gegeven worden twee maal per week, en wel Maandag en Don derdagavond van 7 tot 10 uur in de R.-K. school te Groenendijk. Het bestuur van den L. T. B. vertrouwt, dat»deze cursus door een groot aantal leerlingen zal worden be zocht, mochten er soms nog jongens zijn die wenschen deel te nemen aan dezen cur sus, dan kunnen deze zich nog ten spoedig ste aanmelden bij den secretaris der af deeling L. T. B. Z0ETERW0UDE Dekenale Jeugdraad. Dinsdagavond hield de Jeugdraad van het Dekenaat Zoeterwoudc een vergade ring in het Patronaatsgebouw aan den Schenkelweg. Deze vergadering werd ge leid doör de voorzitter, de weleerw. heer J. v. Dael. Aanwezig waren de zeereerw. heer G. J. J. Kammers pastoor te Leid- schendam, de weleerw. heeren J. W. Ver- kley kap. te Stompwijk, J. Lansbergen, kap. te Zoetermeer, F. M. Herhina O. Carrn., kap. te Groenendijk, A. J. Pronk, kap. te Leidschendam, een twintigtal da mes en heeren leden van den Jeugdraad. Na het openingswoord en de notulen hield mej. L. van Kersbergen, Vrouwe vau Na zareth een inleiding over de Bisschoppe lijke organisatie der schoolvrije meisjes: de Graal. De congregatie van leeken onder leiding van de Vrouwen van Nazareth, met het doel alle meisjes boven de 14 jaar te bren gen onder één organisatie, volgens het voorschrift van den Bisschop van Haar lem, heet de Graal. Zoo gauw mogelijk, eerst in de groote steden, zal deze organisatie tot- stand ko men. De vraag wordt behandeld of in het Dekenaat Zoelerwoude kan begonnen wor den met een cursus voor leidsters. Spreekster zet nu uiteen wat daartoe noodig is, welke eigenschappen een leid ster moet hebben en deelt uit de praktijk van het bestaan van de nieuwe organisatie veel interessante zaken mede. Van verschillende kanten worden vragen gesteld hoe het nu zaJ moeten gaan me» de bestaande ineisjer*»—waarop

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2