22ste Jaargang DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 No. 6715 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING 3)e DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week Bij onze Agenten 20 cent per week Franco per post flet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per k vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent f 2.50 per kwartaal f 2.60 per kwartaal f 2.95 per kwartaal per kwartaal, bij cent, met TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden het dubbele van Mededeelingen wordt het tarief berekend Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen Onderwijs voor meisjes De Katholieke paedagogen hebben zich altijd op dit standpunt gesteld, dat bij het onderwijs aan de meisjes rekening moet worden gehouden met haar toekomstige taak in de maatschappij, welke is on derscheiden van die, welken den jongens wacht. Oók om deze reden zijn- wij niet voor de zg. coëducatie. Oók om deze reden zijn wij er geen voorstanders van, dat jongens en meisjes gezamenlijk een en dezelfde middelbare school bezoeken. In de vandaag verschenen aflevering van het tijdschrift „Jeugd en Beroep" wordt door de (niet-Katholieke) schrijfster Ida Heyermans verwezen naar de Katho lieke middelbare meisjesscholen, waar wèl met de psyche van het meisje, als zooda nig, wordt rekening gehouden. „De R.-K. middelbare meisjesscholen bon wen haar werk op den basis van den meis- jesaanleg, die eigen eischen stelt" aldus genoemde schrijfster. En verder: „Onze middelbare meisjesscholen zeulen nog steeds voort met overladen leerpro gramma's, in het wezen der zaak nog al tijd dezelfde als die van mijn eigen leerlin gentijd. Intellectueel vorming is er nog al tijd hoofdzaak. Het meisje moet zich rich ten naar het onderwijs, inplaats, dat dit zich wendt naar haar aanleg, haar indivi dualiteit, haar psyche. Bewust wordt dut laatste gedaan door de R.-K. middelbare meisjesscholen." En na een en ander te hebben geci teerd uit „St. Theresia", het orgaan der R.-K. middelbare meisjesscholen, vervolgt mej. Ida Heyermans: „Het blijkt dus wel, dat er voor ons middelbaar meisjesonderwijs in het alge meen wat graantjes op te pikken zijn in den hof van deze R.-K. scholen. Die gaan van de grondstelling uit, dat het meisje èn vrouw, èn moeder der toe komst is, èn beroepsarbeidster. Deze beroepsarbeidster kan slechts dan, het zij door mij nog eens uitdrukkelijk onder woorden gebracht, haar beroep en zichzelf tot algeheele ontwikkeling bren gen, wanneer zij arbeidt naar eigen vrouwelijken aard, welke wat anders eischt dan het eenzijdig intellectueele, of eenzijdige afgericht-technische, haar op zoo tallooze scholen geboden. Zij vergroeit er tonnen geld zouden besteed kunnen worden door andersoortig onderwijs, dat betere vruchten zou dragen, dan er nu geoogst worden." Wij meenden, deze waarde-erkenning van een der Katholieke paedagogische beginse len wel onder de aandacht te mogen bren gen. Misschien vervaagt onder Katholie ken nog wel 'ns te veel de overtuiging, dat onderwijs en opvoeding van het meisje, als zoodanig, eigen, specifieke eischen stelt ENGELAND HET CONGRES DER ARBEIDERS PARTIJ. Een rede van MacDonald. MacDonald heeft op de conferentie van de Labourpartij te Llandudno een rede gehouden, die een antwoord was op de op zijn beleid geoefende critiek. Hij verklaarde, dat de regeering het bij de jongste verkiezingen in haar ge stelde vertrouwen had vervuld. Hij had niet de geringste reden zich te veront schuldigen. Spr. betoogde, dat de werkloosheid een internationaal verschijnsel was, dat geen enkel land alleen uit den weg kon ruimen. Mot betrekking tot den wapenstilstand op douanegebied, die Graham te Genève heeft voorgesteld, verklaarde de minister: Wij hebben een tarievenvrede ondertee- kend, omdat wij daarmee de andere indu strie volken ter wereld wilden uitnoodigen DE LAATSTE GROET aan de slachtoffers van de ramp van de R. 101. - Met ont roerende plechtigheid werden de stoffelijke resten van de beman ning der R. 101, uit geleide gedaan uit Frankrijk. - Fransche soldaten brengen het laatste saluut tot overeenstemming nopens de tarieven te komen. Maar als zij meenen, dat zij daardoor macht over ons hebben, vergis*- sen zij zich leelijk. De douanevrede is slechts ondertee kend, om het slagen der onderhandelingen mogelijk te maken, en de regeering zal, indien deze onderhandelingen geen succes hebben, stellig haar vrijheid hernemen, en den volgenden stap doen, die haar door een weigering der andere landen om deel te nemen zou worden op gedrongen. RUSLAND VO EDS EL-RANTSOEN EER ING IN RUSLAND. Bevoorrechten en minder bevoorrechten. Tengevolge van de economische crisis, die sovjet-Rusland op het oogenblik door maakt, is het noodzakelijk geworden, dat de levensmiddelen worden gerantsoeneerd, zooals men weet. De bevolking is daartoe ingedeeld in vijf groepen: tot de eerste en meest bevoorrechte groep behooren de arbeiders, die lid zijn van een coöpe ratieve verbruiksvereeniging. Iedere arbei der krijgt per maand het volgende rant soen: 1500 gram suiker, 50 gram thee, 1000 gram macaroni, 1800 gram gepelde gerst, een halven liter zonnebloem-olie, 200 gram boter, 2000 gram haring en 500 gram zeep. Tot de tweede groep behooren de ar beiders, die geen lid zijn van een coöpe ratieve verbruiksvereeniging. Hun rant soen is weer iets kleiner. Dan volgen de ambtenaren, die blijk baar minder eten noodig hebben: ook hier krijgen de ambtenaren die lid zijn van een coöperatieve verbruiksvereeniging een grooter rantsoen. De kinderen beneden 15 jaar behooren tot de rijfde categorie. Zij krijgen 1500 gram suiker. 25 gram thee, 700 gram gort, 500 gram risch. 500 gram havermeel, 15 eieren en 200 gram kaas. Gedurende de maand September werd zeven keer vleesoh gedistribueerd. De voormalige aristocratie, hoogere ambtenaren enz., zijn uitsluitend op de vrije markt aangewezen. HET LIJDEN DER DU1TSCHE BOEREN IN RUSLAND. Eenige maanden geleden werden ver schillende Duitsche families naar Siberië verbannen, als gevolg van de maatrege len, die de sovjet-regeering tegen de z.g. koelaken genomen had. Een gedeelte dezer bannelingen is het gelukt om uit de concentratiekampen te ontvluchten. Na een langdurige reis door de Siberische Taiga hebben zij getracht, om him haardsteden weer te bereiken. Maar verschillende groepen dezer vluch telingen zijn in het' moerassig gebied ver dwaald geraakt en hebben daar den dood gevonden. Slechts enkele zijn levend terug gekeerd in hun dorp, maar zij werden door de sovjets spoedig ontdekt en weer opnieuw op transport gesteld naar Siberië Het is nog niet bekend, of er nog ver dere strafmaatregelen tegen deze onge lukkige boeren genomen zijn. Sovjet-Russische Studiecommissie gearresteerd. De leden van een sovjet-Russische stu die-commissie, die onder leiding van den leider der Russische handelsvertegen woordiging een reis door de Vereenigde Staten wilden maken, zijn gisteren te New York aangekomen aan boord van de „Ma jestic". Toen de Amerikaansche immigratie ambtenaren echter vermoedden, dat de commissie propaganda-bedoelingen had, is de geheele studie-commissie voorloopig op Ellis Island vastgehouden. BRAZILIË REBELLEN-OPMARSCH IN BRAZILIË. Hoe Pernambuco werd veroverd. Door de opstandelingen in Brazilië, die bezit hebben genomen van Pernambuco, is een communiqué gepubliceerd, waarin zij mededeelen, dat generaal Tavora met achtduizend man en gesteund door de dap pere bevolking van Parahyba, alsmede door de politie, na een hevigen bloedigen strijd, die 24 uur duurde, de stad heeft veroverd. Vooral de politie onderscheidde zich door grooten moed bij den aanval, die in een volkomen overwinning van de re bellen eindigde. De bevolking is zeer ver heugd over het slagen van den opstand en trekt zingend en juichend door de stra ten. Dr. Carlos Lima Cavalcanti heeft het bewind over Pernambuco op zich genomen en een revolutionnaire junta ingesteld. Zijn voorganger, de president van den staat Pernambuco, Estacio Coimbra, is met ver scheiden andere autoriteiten met het stoom schip „Itanage" naar Rio de Janeiro ge vlucht. De redactie-bureaux van het „Jornal" en de „Provincia", alsmede de fabrieken en woonhuizen van de familie van vice-pre sident Pescoa en van den afgevaardigde Queirna, eigenaar van het „Jornal", wer den in brand gestoken en geheel vernield. De vice-president van den staat Parahyba is door de opstandelingen geëxecuteerd. Generaal Miguel Coste deelt mede, dat hij het opperbevel over de opstandige le gers op zioh heeft genomen en dat hij op rukt naar Rio de Janeiro. Een afdeeling, bestaande uit honderd auto's en vrachtwa gens, is uit Parahyba naar het Noorden vertrokken, om Alagais en Bahia op de fe derale regeering te veroveren. De regee ring van Parahyba heeft alle particuliere vervoermiddelen, waaronder 400 vracht auto's, gerequireerd om soldaten en poli- tie-agenten naar het gebied van den strijd te zenden. Reeds zijn echter verscheiden groote steden in Parahyba door de opstan delingen bezet, die revolutionnaire junta's het bewind laten voeren. Eenige afdeelin- gen van de federale troepen zijn den staat Ceara binnengedrongen. Ook elders hebben de optsandelingen successen te boeken. In den staat Bahia hebben zij San Vincente en verescheiden andere steden veroverd. De stad Natal viel in hun handen zonder dat een schot werd gelost, doordat de president van den staat Rio Grande do Norte de stad overhaast verliet, terwijl ook Recife door de rebel len werdbezet. Welke houding de staat Sao Paulo zal aannemen, staat nog niet vast. De opmarsch der opstandelingen' is bij Itarare tot stand gekomen en de talrijke legerafdeelingen van de regeering bereiden zich op krach- tigen tegenstand voor. Daarentegen wer den de gouverneurs van de staten Piauhy en Parana gedwongen af te treden. De re- volutionnairen zijn van plan een autonomie- republiek te stichten, indien Rio de Janeiro zich niet bij den opstand aansluit. Acht duizend revolutionnairen trekken naar het Noorden van Parana op. Twintig regeeringsvliegtuigen, die uit gezonden waren om de opstandelingen 'e bombardeeren in Minas Geraes, zijn niet te Rio de Janeiro teruggekeerd. De bestuur ders zouden naar den vijand zijn overgeloo- pen. Lezing der regeering. De lezing, die de regeering van de ge beurtenissen en van den omvang van den opstand geeft, wijkt in vele opzichten van die der opstandelingen af. Het grootste gedeelte van de Braziliaan- sche vloot en van het leger blijft trouw aan de regeering. In Rio de Janeiro is een beroep gedaan op 400.000 man van de re servetroepen, van wie binnen twee weken 100.000 bewapend zullen zijn. De federale troepen, die palmyra hebben heroverd, rukken thans verder op in den staat Minas Geraes, in de richting van Barbacene. Met uitzondering van den staat Rio Grande do Sul, waar de opstandelingen over 100.000 soldaten beschikken, zou de federale re geering overal den toestand meester zijn. Vooral de aanhang in den staat Sao Paulo is zoo groot, dat vrijwilligers voor de re geering de orde handhaven, zoodat de sol daten en politie-agenten elders gebruikt kunnen worden in den strijd tegen de op standelingen. Overal behalen de regee- ringstroepen successen en in de staten Mi nas Geraes en Rio de Janeiro zou volko men rust heerschen. Il laatstgenoemden staat is echter besloten de levensmiddelen te rantsoeneeren, daar de verbinding met het binnenland verbroken is. De regeering heeft echter schepen gerequireerd, om le vensmiddelen aan te voeren. De stad Pa ra, die cftmvankelijk in de macht der rebel len was, is door de federale troepen her overd en de opstandelingen zijn naar Bra- ganza teruggetrokken, na den spoorweg te hebben vernield. Door den federalen géneralen staf is een lijst gepubliceerd van de namen van alle generaals, die tegen de regeering in op stand zijn gekomen. De bevelhebbers uit het district Parama hebben zich o.a. en bloc bij de revolutie aangesloten. Honderdvijftig dooden in Pernambuco. De Braziliaansche opstandelingen bewe ren, dat zij in alle staten ten noorden van Pernambuco de overhand hebben. Bij de verovering van de stad Pernam buco hebben 150 personen van de stad buco hebben 150 personen het leven ver loren. Aan de gevect-hen werd deelgeno men door pantser-auto's. Een volledig uit gerust oorlogsschip is naar Pernambuco gezonden met soldaten aan boord, om te trachten de stad te heroveren. Ook Bahia ingenomen? De laatste berichten uit Brazilië mel den, dat de regeering te Rio de Janeiro in een benarde positie verkeert, daar het den opstandelingen gelukt is, door de be zetting van het knooppunt van spoorwegen Lorena de hoofdstad van Sao Paulo af le snijden. Verder wordt uit Montevideo ge meld, dat de insurgenten de steden Bahia en Alahoas veroverd hebben. De gevange nis te Parahyba werd bestormd. De moor denaars van den vroegeren gouverneur Joao Pessoa en andeer gevangenen zouden door de menigte gelyncht zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De rebellenopmarsch in Brazilië. Is de R. 101 vertrokken zonder voldoen de voorbereiding? Nog een gewonde over leden. (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND. Volgens ingesteld onderzoek is het „Ma- taflo" een voorbehoedmiddel tegen mond en klauwzeer waardeloos (L. en T., 2de blad). Als candidaat voor den litterairen No belprijs van dit jaar wordt o.m. genoemd dr. Frederik van Eeden (L. en K., 2de blad). Vanuit Eindhoven zijn de eerste Neder- landsche missionarissen van de Augustijner- Orde vertrokken (Kerkn., 3de blad). H00GMADE. Wilhelminavereeniging. Dinsdagavond jl. hield het Bestuur der Wilhelminaver eeniging zijn slotvergadering in café Op dam, welke door den burgemeester en dén heer Mr. Sormani werd bijgewoond. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend, deed de 2e penningmeester (de pen ningmeester was door ziekte verhinderd) rekening en verantwoording van de ont vangsten en uitgaven der gehouden fees ten. Uit dit verslag bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen 706.31 en de uitgaven 686.8; enkele kleine rekeninge tjes moeten echter nog binnen komen. Wan neer deze betaald zijn, zal er waarschijn lijk geen batig slot overblijven. Algemeen was men van oordeel, dat de crisis ouk in vloed heeft gehad op de feesten in Hoog- madehet aantal deelnemers aan de ring- rijderij met tilburyês, dat het vorige jaar ruim 60 bedroeg, was dit jaar ongeveer 40. Bovendien was de versiering der rijtui gen niet zooals we dat andere jaren ge wend zijn; de prijzen, die aanvankelijk daarvoor waren bestemd, zijn dan ook aanmerkelijk verlaagd moeten worden. Besloten werd geen prijzen meer toe te kennen, indien de versiering niet op hoo- ger peil staat dan dit jaar het geval was. Verder hebben zich dit jaar weer eenige moeilijkheden voorgedaan bij het ringrij- den met tilbury's. Enkele deelnemers be weerden meer ringen te hebben gestoken, dan door het Bestuur waren aangeteekend. Hoewel het bestuur dit jaar aan de klach ten gehoor gegeven heeft, zal het dit in het vervolg niet meer doen. Waren er dus aan de feestviering en kele schaduwzijden, toch mag gezegd wor den, dat het Koninginnefeest over het al gemeen goed geslaagd is. Aan het eind der vergadering zeide de Burgemeester, dat hij voor het Bestuur een verrassing bij zich had, wat eigenlijk niet meer ten volle eene verrassing was, omdat in de vorige vergadering het Be stuur op dit geschenk was'voorbereid. De burgemeester bood daarop het be stuur een zilveren medaille aan ter herin nering aan het 20-jarig bestaan der Ver eeniging. De medaille, die in dank werd aanvaard, vertoont aan de voorzijde het borstbeeld van H. M. de Koningin, en aan de keerzijde het wapen van Hoogmade en de volgende inscriptie: „19101930, Wil helminavereeniging Hoogmade. Aangebo den door Mr. A. J. Sormani en J. E. Bod- dens Hosang". Nadat de medaille door Mr. Sormain aan het vaandel was gehecht, sloot de voor zitter de vergadering na een woord van. dank voor de prettige wijze, waarop het Bestuur dit jaar had samengewerkt KATWIJK AAN DEN RIJN. Naweeën. Ter gelegenheid der on langs gehouden Koninginnefeesten had de Christ. Zangvereeniging „Soli Deo Glo ria" zich aangeboden om enkele nummers ten gehoore te brengen. Het bestuur der Oranjever. nam dit aanbod met graagte aan en met voldoening werd geluisterd naar de zang van S. D. G. Het bureau „Buma" is er bij zulke gelegenheden «uk de kippen bij om uit zulke uitvoeringen, in dien mogelijk, een slagje te slaan. Zoo oo-k nu. Echter, S. D. G. is aangesloten bij „Buma" dus mag vrijelijk alles en overal zingen. Buma doet het thans voorkomen, of de Oranje vereeniging de uitvoering gal en vraagt dientengevolge van de Oranje- vereeniging een zakeie vergoeding, waar de Oraujever. begrijpelijk niet van terug heeft. Bij weigering zal een proces volgen, zegt „Buma". Het 'oeatoar der Omu^ever- eeoigixtg weeèt io lijdzaamheid al.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1