Black Cat BINNENLAND ALLEEN VOOR BLACK CAT ROOKERS GRATIS voor KERKNIEUWS LANDDAG VAN ,HET MOBILISATIEKRUIS" TE ALPHEN. MAANDAG 29 SEPTEMBER 1930 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG" 2 ZOEKLICHT VOOR HET REDDING WEZEN AAN ONZE KUST. Geslaagde demonstratie te Wijk a. Zee in tegenwoordighcPd van min. Deckers Voor de opvarenden van schepen, welke zich Zaterdagavond ter hoogte van de kust van Noord-Holland bevonden, moet het een ietwat vreemde gewaarwording geweest zijn, dat het draaiende zoeklicht van IJmuiden's vuurtoren in Noordelijke richting gezelschap kreeg van een ter plaatse onbekenden sterken lichtbundel, welke aarzelend over de zee scheen. En misschien heeft men vanaf de brug dezer schepen, met het zoekende licht als gids door de nachtkijkers kunnen vaststellen, dat dicht bij de kust, waar de verraderlijke banken immer wachtende zijn op een prooi, voor de zooveelste maal een onfortuinlijk schip 't noodsein geheschen had. 'n Feit intus- schen dat terecht tot groote verwondering aanleiding heeft kunnen gevenl Wel was de hemel zwart en zwaar van re gen, doch voor eert allround zeeman viel er op de weersomstandigheden overigens weinig aan te merken. Het zicht was goed en de zee kalm, wat wil men nog meer? Was daarom, dit alles in aanmerking ge nomen, de veronderstelling niet gewettigd, dat dit onbekende schijnsel deel uitmaakte van een proefneming en dat zoo het noodsein toch op een dreigende schipbreuk wees, en wellicht van een veronderstelde schipbreuk Zij, die aan boord van de voorbijgaande schepen in donkeren nacht aldus mogen heb ben geredeneerd, hebben der waarheid niets tekort gedaan, want de machtige stralenbundel, die Zaterdagavond te ruim negen uur zijn eer ste helwitte banen trok over het schuim der branding, was afkomstig van een zoeklicht installatie, welke was opgesteld op het duin van de dépendance van het Badhotel te Wijk- aan-Zee. Dit zoeklicht, dat een sterkte heeft van twee millioen kaarsen, is een geschenk van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven aan de Wijk-aan-Zeëer Reddings brigade. Technische bijzonderheden. De installatie bestaat uit een zoeklicht (lichtbron m9t reflector), bestaande uit een zuiver geslepen parabolische spiegel met een middellijn van 36 centimeter, gevat in een roodkoperen buis, dat voorzien is van een wa terdichte afsluiting met schutglas. Als licht bron wordt hierin gebruik gemaakt van een normale vliegtuiglamp, welke bij een span ning van 24 volt, 40 ampère opneemt. Het gloeilichaam van deze lamp heeft zeer ge ringe afmetingen, waardoor het ideaal van een puntvormige lichtbron in het brandpunt van den reflector wordt benaderd, en een lichtbundel wordt verkregen met zeer weinig spreiding en van groote lichtsterkte. De licht sterkte in den bundel is zooals gezegd 2.000.000 kaars. Het zoeklicht is geplaatst op een standaard, waarop het draaibaar kan wor den bevestigd. De grootte van het grondvlak waarborgt een voldoende stabiliteit bij plaat sing op het strand of op de duinen. In het voetstuk is een haak aangebracht welke door middel van een schroefwiel, nadat de haak aan een in den grond geslagen paal met kram is bevestigd omhoog kan gedraaid worden en de standaard als geheid in dfe grond, de krach tigste wind doorstaat. Het zoeklicht kan ge makkelijk en vlug van de zuil worden afgeno men en erop geplaatst. Men kan daarom beide deelen steeds gescheiden vervoeren. Een gummikabel van 10 Meter lengte ver bindt het zoeklicht met de batterij. De leiding is blijvend aan het zoeklicht bevestigd, de aansluiting aan de stoombron geschied door middel van een zwaar uitgevoerde steker. De batterij wordt gevormd door 12 cellen (24 volt klemspanning) met een totale capaci teit van 120 ampère-uren. De elementen zijn geplaatst in hardgummi bakken; het geheel wordt omsloten door een zwaren houten kist, voorzien van een deksel. Teneinde bij het vervoer de batterij niet te beschadigen zijn de binnenwanden van de kist bekleed met rubber-platen, die de moge lijke schokken en stooten kunnen opnemen. De houten kist is geplaatst in een stevigen ijzeren korf, welke aan twee zijden is voor zien van oogen, waardoor draagstangen kun nen worden gestoken. Op deze wijzen is de batterij gemakkelijk te vervoeren. De geheele installatie kost ongeveer 1500 gulden. Groote belangstelling voor de demonstratie. Voor de demonstratie van dit zoeklicht welke te ruim negen uur aanving en waarbij de bemanning van de reddingboot der Noord en Zuid-Hollandsche Redding Mij. op zee haar zeer gewaardeerde medewerking verleende, bestond groote belangstelling. Den regen ten spijt bevond zich op het door veldwachters afgezette duin voor de dépendance een groot aantal genoodigden. Onder hen merkten wij o.m. op de minister van Defensie, dr. L. N, Deckers, de gemeentebesturen van Wijk aan Zee en Beverwijk, leden van het Hoofdbestuur en van verschillende plaatselijke besturen van genoemde Reddingmaatschappij, de heeren Van der Boom, inspecteur voor de Scheep vaart, en Van der Laag, chef van den nau- tischen dienst der K. N. S. M. en lid van den Raad voor de Scheepvaart, alsmede verschil lende andere .scheepvaartautoriteiten. Honder den andere belangstellenden bewogen zich be neden op het strand, vanwaar zij het verloop der demonstratie gadesloegen. Wat verondersteld werd. Voor de leden der Reddingbrigade van Wijk aan Zee, die zoo menigaal reeds bij storm en ontij werden gealarmeerd door het luiden van de stormklok. wee er weinig fantasie toe noo- dijf om cicb te verplaatsen in de situatie van een echte eehipbreuk. En zoo waren zij dade lijk vertrouwd met de veronderstelling, dat de kustwaoht op 3 mijl uit de kust en 11 mijl be noorden Umuiden een beladen schip in den zw&rec Noordweeterstorm hulpeloos, vermoe- I ma* deieate stuurinrichting, had zien ZOO COUPONS coupons Afd. CADEAUX THE BLACK CAT 528 Rijswükscheweg DEN HAAG Gelieve mij gratis zenden cadeaulijst Voor een adres wordt slechts i geteekende coupon erkend. U Krijgt kv^jteit op twee manieren als^S Black Cat rookt. Kwaliteit>figaretten - standaard model-jren kwaliteit's cadeaux. virginia(/~" SIGARETTEN 10 VOOR 20C- 20 VOOR 40c'- drijven. De Commissie van Plaatselijk Be stuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij neemt, op het binnengeko men bericht, dat het schip benoorden het dorp op nog geen 1 ll2 mijl uit de kust door haar vuren is gezien, direct maatregelen. Onder het luiden der stormklok haalt de bode de roeiers bij elkaar en ijlt de Brigade tezamen bij haar verbandgebouw. Onderwijl komt het bericht in, dat het schip voor het dorp op de vierde bank vastzit maar nog zwaar werkt. De golven overspoelen het dek, het water is wassende.... Zonder aarzelen rukken de redders uit naar het strand; de Brigade stelt haar zoeklicht op, ieder neemt zijn plaats in, waarop de boot met de roeiers te water gaat. Zij wordt gedwongen om terug te keeren, daar zij door den hevigen wind zuidwaarts afdrijft. Maar de schipper versaagt niet en besluit een kilo meter noordelijker in zee te gaan. Als de boot terugkeert ziet men door het zoeklicht van de Brigade, dat enkele opvarenden van het in nood-verkeerende schip zich in vertwij feling met een deur uit het logies in zee wa gen, Zwemmers van de Brigade, op schitte rende wijze geleid door het licht uit de kust, begeven zich in zee en slagen erin de schip breukelingen op het strand te brengen. Het schip is inmiddels door het steeds hooger wordende water over de vierde op de derde bank geslagen en er bestaat alle kans, dat het breken zal. Daarom verzoekt de Commissie van Plaatselijk Bestuur, aan den Commandant van H.M. Vliegkamp „De Kooyeen vliegtuig, uit te zenden voor het tot stand brengen van een lijnverbinding. Het verzoek wordt ingewil ligd. Inmiddels is de boot een kilometer Noor delijker weer te water gegaan en mag de be manning haar zwaren arbeid beloond zien door het schip te bereiken en de opvarenden alle over te nemen en aan de veilige kust te Tegen halfelf is alles veilig binnen en neemt de ongevallendienst de reddende taak over. Zoo voltrok zich de redding volgens het vastgestelde plan; na afloop vereenigden zich de genoodigden, o.w. de minister, terwijl bui ten de regen weer in stroomen neerviel, zich in de dépendance van het Badhotel, waar de resultaten der demonstratie met tevredenheid werden besproken. De dansen der wilden zediger dan die van het „beschaafde" Europa. De weleerw. pater Jac. Bus, te Toeal- Langgoer, schrijft over de Keieesche dan sen in de Tilburgsche Annalen: Ik mag ze graag zien. De muziek be staat uit den slag op eenige groote trom men, het bespelen der kleine dansfluit en den slag op een gong: alles dus wel een beetje monotoon, maar toch met verbazend veel variatie, en het is ongelooflijk, hoo die muziek enerveerend werkt: je komt ervan onder den indruk. Ik heb eens ge zien, hoe een 12 tal jonge mannen 5 uur (van 6 tot 11 uur) aan één stuk dansten, door en door bezweet, maar van geen op houden wisten. Nu eens waren hun bewe gingen heel kalm en beheerscht: maar dan werd de slag op de trom langzamerhand kittiger en forscher: de bewegingen wer den sneller en sneller. Dan weer zaten ze op hun knieën, om met rythmische schok jes van heel het lichaam langzaam op te rijzen: plotseling een schreeuw! in één ruk gooiden ze hun lichamen om, zakten langzaam, langzaam door, alles in bewe ging, hun handen en voeten, tot zelfs de teenen en vingers toe (wilt u gelooven, dit er vrouwen zijn dit haar vingers tot op de bovenhand kunnen ombuigen 1). De trom men slaan aldoor: de dansfluit zingt haar wijsje; de oude mannen schreeuwen hun oude gezangen en dat alles in het maan licht: met vlakbij de hurkende menschen met hun primitief olielampje in, de hand om niets te missen van elke gemaakte be weging. De vrouwen dansen haar dansen veel matiger, natuurlijk. Ik geloof dat u deze regelmatige, zedige dansen heel wat mooier zoudt vinden dan de manier waarop tegenwoordig.... be schaafd Europa danst! Tenminste onze menschen nemen er „aanstoot" aan zoo.ils de Amboneezen en andere eezen dansen. Deze menschen hebben hun eigen mooie dansen afgeschaft, er de Europeesche pol ka's, walsjes, enz. voor in de plaats geno men: op zich zelf heelemaal geen verkeer de. Maar onze menschen noemen die dan sen toch al slécht, omdat de deelnemers in paartjes dansen,- en dat mag volgens hun opvatting heelemaal niet. VIERING VAN HET ST. BAV0-FEEST TE GENT. Bijwoning door Mgr. Aengenent en het Haarlemsch Kapittel. Wij lezen in „De Kathedraal": Wij vieren op Woensdag 1 October aan staande het feest van den Heiligen Bavo, Patroonheilige der Kathedrale Kerk <"e Haarlem en eersten Patroon der Bisschop- stad. Dit feest wordt natuurlijk ieder jaar op bijzondere wijze gevierd; maar de wijze waarop dit jaar deze feestdag zal worden gevierd, is wel een heel bijzondere. Wij herinneren ons nog van de Kathe draalfeesten, dat de Bisdommen Gent en Haarlem de eenige zijn op de geheele we reld, die St. Bavo tot Patroon van hun Kathedraal hebben; daarom waren bij deze feesten ook de Bisschop en de Wijbisschop van Gent beiden tegenwoordig. De ge schiedenis verhaalt ons, dat er, door het vereeren van denzelfden Patroonheilige, een bijzondere vriendschap ontstond tusschen de Geestelijkheid van beide Bisdommen en dat de Kanunniken der Kathedrale Kerken van Gent en Haarlem elkander onderling „broeders" noemden. Om nu deze historische vriendschaps banden te versterken en nauwer aan te halen zal de Bisschop van Haarlem met Zijn Kathedraal Kapittel dit. jaar het St. Bavofeest gaan vieren te Gent, tezamen met de Gentsche 'Bisschoppen en de Ka nunniken der Gentsche Kathedraal. Tevens zal dan weder, volgens oude tra ditie, de groote offerkaars worden aange boden. welke het Haarlemsch Kapittel het geheele jaar door inde Hoofdkerk van Gent doet branden, zooals een in koper gedre ven plaat, welke bij de kaars wordt ge plaatst, duidelijk vermeldt met de woor den: „Het Kapittel van Haarlem aan Zijne Gentsche Broeders". Slechts de Hoogeerwaarde Vicaris-Ge- j neraal, bij wien tijdens de afwezigheid van den Bisschop het bestuur van het bisdom Lcrust, alsook een der Haarlemsche Kanun- I niken, die wegens ziekte is verhinderd, de hoogeerw. heer Ebbinkhuyzen, zullen aan deze historische feestviering niet kun nen deelnemen. Al zal, om genoemde redenen, de viering van het Patroonsfeest in de Haarlemsche Kathedraal dit jaar niet zoo luisterrijk wezen als wij die gewoon zijn, toch ver heugen wij ons om deze buitengewone ge beurtenis, die een geschiedkundig feit vin meer dan tien eeuwen geleden weer krach tig doet herleven, als onweerlegbaar be wijs dat de Katholieke Kerk, altijd oud I en altijd nieuw, ook na de wenteling van I vele eeuwen, de frischheid cn de jeugd- kracht der eerste eeuwen van Haar onge rept bestaan, heeft behouden. De „Kring Rijnland" van den Natdonalen Bond „Het MobiHsatiekruis" heeft Zater dag te Alphen een prachtig geslaagde Landdag gehouden, die met een Koninklijk en Ministerieel bezoek werd vereerd. Van vele huizen waren de vlaggen uit gestoken en in de straten "heersohte een feestelijke drukte. Het wemelde in Alphen des middags van autoriteiten. Hoogge- hoede heeren en „sterren" vanaf een luit. tot een generaal reden in auto's naar het „Huis der Gemeente", waar de opening zou plaats vinden. Onder de talrijke personen in de boven zaal aldaar aanwezig, merkten wij op het gemeentebestuur en de Raadsleden, de leden van het eere-comité; C. J. Snijders, general b. d., Eere-voorz. Nat. Bond 't Mob. Kruis; W. H. van Terwisga, luifc.- gen. b. d., voorz. Nat. Bond 't Mob. Kruis; R. B. A. N. de Quay, luit.-gen. b. d., In specteur der Burgerwachten; Dr. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer S. G., 'burgemeester van Alphen aan den Rijn; Mr. R. Tilman, voorz. Ned. Bond van Vr. Burgerwachten; Ds. H. W. H. van Andel, Ger. Pred. Alphen a. d. Rijn; W. J. Boxce, burgemeester van Zevenhoven; P. A. Th. v. d. Weijden, burg. van Nieuw koop; J. E." Boddens Hosang, burg. van Woubrugge; J. W- Geesink, burg. van Nieuwveen; J. M. Hellegers, deken en pastoor van Alphen a. d. Rijn; P. Hoo- genboom, burg. van Zwammerdam; M. J. E. Kwint, burg. van Koudekerk; J'hr. K. W. L. de Muralt, burg. .van Ter Aar; Ds. J. Stehouwer, Herv. Pred. te Alphen a. d. Rijn; en het bestuur van den kring Rijnland, onder voorzitterschap van den heer D. ten Gate Brouwer. Te half drie arriveerde de Minister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers, die dooi den heer Ten Cate Brouwer werd binnen geleid en aan de aanwezigen voorgesteld. Welkomstwoord van Burgemeester Lovink. De burgemeester, dr. H. J. Lovink, hield daarna een toespraak. Spr. zeide, dat het gemeentebestuur er een eer in stelt, dat deze landdag hier wordt gehouden. Reeds om het feit van den landdag zelf, w*lke demonstreert hoe in deze om geving het hart warm klopt voor vorsten huis en vaderland, en dat priis wordt ges tl d op het bezit en het behoud van onze geestelijke nationale waarden. Maar daarnaast ook, omdat aan de gemeente door dezen landdag de eer te Beurt valt dat zij straks binnen hare grenzen zal zien Hoogstderzelver sympathie te toonen met heb doel van uwe organisatie Z. K. H. den Prins der Nederlanden en omdat ik 'daardoor, thans reeds hier mag begroeten Z. E. den Minister van Defensie, de Excellenties: generaal Snijders, luit-gen. Van Terwisga, oud-Min. van Oorleg Van Dijk en zooveel ander, aan ons volksleven leiding gevende personen. Een da-g als deze voert onze herinne ring terug naar de jaren 19141918, toen door den oorlog rondom ons de onzijdig heid van ons land groot gevaar liep. Dat zijn jaren geweest om nooit te vergeten vanwege de benauwing welke zij over ons brachten; jaren van vrees en spanning voor ons volk, van onafgebroken zorg en inspanning voor onze Regeering en van voortdurende waakzaamheid en voorzich tigheid voor de leiders van onze nationale strijdkrachten. Deze jaren zijn voor velen gepaard ge gaan met ontzaggelijk opoffering van eigen belangen en onder deze laatsten zijn er zeker velen voor wie dit een da delijk gevolg was van de omstandigheid dat zij geroepen werden de wapenen op te nemen voor 's lands veiligheid. Het herinneringskruis, ingesteld door het Nationaal Comité Herdenking Mobili satie 1914, houdt voor onze gemobiliseer- den uit de jaren 19141918 levendig de gedachte, dat zij toen in benauwende om standigheden voor het Vaderland, zich gaven voor zijn veiligheid. De dragers van het kruis, die hier de zen dag samen komen, is het er om te doen om ook door dezen landdag nader te komen en nader te brengen het doel van den Nat. Bond. Het Mobilisatitekruis n:l., om det gevoel van eenheid en saam- 'hoorigheid in vaderlandslievenden geest aan te kweeken. Spr. eindigde met zijn beste wenschen te uiten voor het welslagen van dezen De Minister aan 't woord. De toespraak van den burgemeester werd beantwoord door Minister Deckers. De Minister zeide er zeker van te zijn een behoefte te vervullen namens alle aanwezigen, wanneer hij het gemeentebe stuur hartelijk dank zeide, voor de bij zonder vriendelijke ontvangst. Toen ik mijn intrede in deze gemeente deed, aldus spr., bemerkte ik reeds, hoe zeer de ingezetenen medeleven met dezen dag. Spr. was daarover echter niet ver baasd. Wij kenden den aard en opvat tingen van de burgerij. Wij wisten, dat in deze historische gemeente levend zijn ge bleven de gevoelens van liefde voor het gemeentebest, voor de orde cn voor de vrijheid. Het gemeentebestuur is er steeds op be dacht, deze gevoelens bij de ingezetenen levendig te houden, overtuigd als het is, dat de instandhouding dezer beginselen een bron is van goed daden in het be lang van de gemeenschap. Toen besloten werd tot het houden van dezen landdag een dag gewijd aan de opwekking der gevoelens van nationalen zin en vaderlandsliefde kon men ervan verzekerd zijn, uat deze dag zou slagen. De Minister dankte nogmaals voor de grootsteedscïïe ontvangst en hoopte, dat onder Gods zegen en de goede en wijze leiding van het gemeentebestuur onder aanvoering van den ervaring-rijken, we reldwijzen en sympathieken Burgemeester het deze gemeente bij voortduring wel moge gaan! (toejuichingen). Met deze toespraken was de Landdag officieel geopend. De gasten begaven zich daarna naar het Sportterrein waar een groote menigte zich reeds verzameld had. De eere-tribune was met bloemen en vlaggen feestelijk versierd. Luidsprekers waren op verschillendeplaatsen van het terrein opgesteld, om het gesprokene goed te laten weerklinken. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter van den Kring Rijn land, den heer D. ten Cate Brouwer. Rede van den heer ten Cate Brouwer. Wanneer ik als voorzitter van den Kring „Rijnland" van onzen Bond, aldus spr., dezen Landdag met een kort, toepasselijk woord zal openen, dan verzoek ik u er wel van overtuigd te willen zijn, dat ik deze eenvoudige plechtigheid voor mij persoonlijk betracht als een zeer hooge eer. En dat ik dat doe met een hart ver vuld van vreugde. Als een hooge eer betracht ik het, dat ik op een Landdag van eenvoudige oud- gemobiliseerden, wier eenigste pretentie is, dat zij goede vaderlanders willen zijn, kan begroeten zoovele hooge autoriteiten uit den lande en over eenige oog^iiblikken zelfs Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Met vreugde is mijn hart vervuld, omdat ik als voorzitter van den kring „Rijnland" van den Nationalen Bond „Het Mobilisatie- kruis" er trotsch op ben, dat deze Land dag gedragen wordt door de sympathie van zoovele duizenden bewoners uit onze Rijnstreek. II, Hooggeachte Excellentie Minister van Defensie, betuig ik mijn hartgrondigen dank, dat gij heden wel in ons midden wilt zijn. Het is ons bekend, Excellentie, dat Uw gewichtige en moeilijke arbeid, juist in de zen tijd, u dikwijls noopt weg te blijven daar, ivaarheen gij als gij de stem van uw hart volgde, toch gaarne zoudt henengaan. In dit licht bezien, Excellentie, is uwe aanwezigheid op onzen Landdag voor on zen Kring wel een zeer hooge eer. Dat ook onze oud-Opperbevelhebber, Zij ne Excellentie Generaal Snijders, wederom in ons midden wil zijn, is voor ons een re den tot groote blijdschap. Reeds 12 jaren, hooggeachte Excellentie, zijn verloopen sinds we naar onze haardsteden terugkeer den, maar nog niet is verminderd de groo te eerbied, de bijzondere hoogachting, die wij, oud-gemobiliseerden, u, onzen oud- Opperbevelhebber, toedragen. Uwe aan wezigheid op onzen Landdag stellen de vele honderdeh oud-gemobiliseerden, ver- eenigd in onzen Kring, op zeer hoogen prijs. Onzen hartelijken dank daarvoor. Ook u, hooggeachte Bondsvoorzitter, Ex cellentie Generaal van Terwisga, begroeien wij met groote vreugde. Ik mag deze geler, genheid wel aangrijpen om namens den Kring „Rijnland" u hartelijk dank te bren gen voor den belangrijken van u ondervon den steun bij het organiseeren van dezen Landdag. De Kring „Rijnland" spreekt den wensch uit, dat. uw Excellentie ons nog vele jaren in onzen arbeid tot voorlich ting en steun wil zijn. Voorts dank ik onzen hooggeachten Burgemeester, dr. Lovink, voor den zoo spontaan verleenden belangrijken steun. Ook de andere leden van het Eere-Com'té onzen hartelijken dank. Thans zij het mij vergund eenige mede- deelingen te doen over het ontstaan en de groei van den Kring „Rijnland" van deji Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis" Voor ongeveer drie jaar namen eenige oud-gemobiliseerden van allerlei stand en richting wonende te Alphen a. d. Rijn en in omliggende Gemeenten, na voorlichting omtrent doel en aard van den Bond door het hoofdbestuur, het besluit tot het op richten van afdeelingen te Alphen a. d. Rijn, Koudekerk, Hazerswoude, Ter-Aar, Woubrugge, Nieuwveen, Nieuwkoop, Zeven hoven en Aarlanderveen en werden deze afdeelingen vereenigd tot den Kring „Rijn land". Uit de gedachtewisseling, welkg aan dit besluit voorafging, bleek al dadelijk dat alle aanwezigen beseften dat het juist in den tegenwoordigen tijd, waarin sommige invloeden onze nationale saamhorigheid hoe langer hoe meer afbreuk doen, het den plicht was van nationaal denkende oud- gemobiliseerden, zich te vereenigen. Want, zoo spraken wc het uit, ook al gaan onze wegen in de maatschappij dikwijls uit elkaar, sohouder aan schouder, vast aan eengesloten staan we in onze aanhankelijk heid en verknochtheid aan ons Vorstenhuis en in onze liefde voor ons mooi goed Va derland. Verder waren het de statuten van den Bond, waar zij gelegenheid gaven door on derlinge organisatie kameraden, die zulks noodig hadden, te steunen, die het besluit tot het oprichten der afdeelingen mede gun stig beïnvloeden. Al dadelijk na de oprichting mochten vooral de afdeelingen Alphen a. d. Rijn en Ter-Aar, dank zij de groote activiteit van de Besturen dier afdeelingen, zich in een sterken bloei verheugen. Nauwelijks echter kon het Kringbestuur vermoeden, dat deze afdeelingen zich in de daarop vol gende tijden zouden ontwikkelen tot zulke krachtige corporaties als deze thans zijn. De afdeeling Alphen a. d. Rijn zag haar ledental groeien tot over de 300 en nog steeds breidt dit aantal zich uit. Ongetwij feld wijst deze groei van den Kring „Rijn land" erop dat in dit gedeelte van de pro vincie Zuid-Holland het aantal oud-gemo biliseerden, die nationaal denken es voe len, wel zeer groot is.

Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2